V A RI A. Laatste Berichten. Huis en Hof. Pluimvee-riibriek. GEVANGENE ONTVLUCHT UIT DE RECHTZAAE. DE SOUTHERN CROSS VERTROKKEN. UITSLAG VERKQOPINGEN, AANBESTEDINGEN, ENZ. SCHEEPV AARTBE WE GIN G. A. C. LENSEN'S STOOMVAART- MAATSCHAPPIJ - TER NEUZEN. him een klap in het gezicht. De beide jongens liepen nu luid gierend naar een vlakbjj ge- legen arbeidsbeurs en kwamen terug, verge- zeld van een aantal werkloozen, die de groote winkelruit verbrijzelden en daama met de flesschen uit de <5talage een bombardement op den winkelier openden. Vervolgens drongen zij den winkel binnen, terwijl de winkelier zich achter de toonbank verschanste. De mannen wilden de lade van de toonbank lichten. Toen de politie, gewaarschuwd door buren, ver- scheen, joeg deze met de gummistok het jan- hagel den winkel uit. Nauwelijks had zij zich echter verwijderd, of een nog grootere me- nigte poogde den winkel te bestormen. Op- nieuw moesten agenten worden ontboden om de orde te herstellen. Twee menschen wer- den ditmaal ingerekend. GEBOUW INGESTORT. Vrijdagmiddag stortte in het westen van New York een steenen gebouw van zeven verdiepingen in elkaar met een donderen ge- raas, dat een K.M. ver werd gehoord. De in het gebouw werkzame personen, o.w. vele meisjes, vluchtten zoodra het begon te trillen in allerijl de straat op, waardoor zij van een anders wissen dood werden gered. Een per- soon werd gekwetst. Donderdagmorgen negen uur begon voor de rechtlbank te Detmold het proces tegen den gestraften opperwachtmeester Hans Harder wegens overtredingen, begaan in de lands- strafgevangenis van Lippe. Er waren meer dan 100 getuigen gedagvaard, onder wie vele voormalige gevangenen. Bij den aanvang van het getuigenverhoor deed zich een pijnlijk incident voor. De als getuige opgeroepen misdadiger Hofrath, die wegens zware mis- drijven tot tien jaar tuchthuisstraf was ver- oordeeld en onder politiegeleide uit de straf- gevangenis te Munster in Westfalen naar Detmold was overgebracht om getuigever- klaringen af te leggen, zag kans, zich op het oogenblik, dat het groote aantal getuigen de zaal verliet, tusschen de menigte uit de voeten te maken. Hoewel men onmiddellijk een achtervolging instelde, kon men den man niet meer terug vinden. A ARD VERZ AKKIN G. Donderdagavond ontstond in een straat in Essen een aardverschuiving. Er vormde zich een trechter van ongeveer 3 M. in diameter meteen diepte van 25 M. De lOjarige Erich Moslehner verdween in de diepte. Een kolen- wagen, die in de nabijheid stond stortte mede omlaag. Op deze plaats bleek zich een oude mijn te bevinden, die ingestort was. Het lijkje van het verongelukte knaapje is, doordat aan berging groot levensgevaar verbonden is, nog niet gevonden. EEN EXCENTRIEKE SCHRIJVER. De Amerikaansche schrijver John Kly is Albanie uitgezet en heeft toen Zuid-Slavie in verbazing gebracht. Hij ging per schip van Dubrovnik naar Split (Spalato), huurde het heele bovendek af, liet daar enkele matrozen toe en fuifde die. Van Split ging hij per snel- trein naar Ljubljana, maar huurde den heelen slaapwagen af, zoodat talrijke reizigers maar in den coupd moesten overnachten. Ook kocht hij al het eten in den eetwagen op en ver- deelde dit onder de derde-klasreizigers. In z(jn hotel in Ljubljana gaf hij vorstelijke fooien. Een kappersjongen b.v. kreeg 500 dinar, een kellner, die hem 10 sigaretten bracht 1000 dinar en later evenveel aan ieder van het per- soneel. Per auto reed Kly naar Domzale, waar hij in het caf6 alle boeren van het dorp trac- teerde en toen hij vertrok, ieder nog 500 dinar gaf. Vervolgens reisde hij af naar Linz, waar ze plezier van hem kunnen hebben, aangezien hij van plan is er een poosje te blijven. EEN NIEUWE BEDREIGING VOOR DE FILM? De film-industrie, met al haar macht van geld en publiciteit en haar zegevierende allures, schijnt nochtans zenuwachtig van aard te zijn, aldus wordt uit Londen aan ,,het Vad." gemeld. Eerst was het de komst van geluid met de verpliehting zeer dure toesteJ- len te installeeren, die verwarring schiep in het bedrijf en kleine ondememingen onder den voet trad. Nu voorziet het Engelsche blad voor den filmhandel „Cinema", een nieuwe bedreiging in de ontwikkeling van televisie. Het vertelt, dat er al Amerikaan sche woningen zijn, waar men met goeden uitslag radiotooneelen en -beelden ontvangt. Het zal niet lang meer duren, voorspelt het blad, en de toestellen voor radio-projectie in de woningen zullen alom verkrijgbaar zijn. Dat kan „de verst strekkende revolutie in de film-industrie ten gevolge hebben". In- dien, redeneert het vakblad, het publiek gaat roepen om televisie, dan zullen de bioscopen nieuwe hooge uitgaven moeten doen, die de minder welgestelde ondernemers niet zullen kunnen bekostigen. Daar zal dan de concur rence van het huistoestel bijkomen. Wan- neer het radio-zendstation met de geluiden de beelden verschaft, zullen de menschen min der geneigd zijn him gezellige woningen te verlaten om een bioscoop te bezoeken. Tot zoo ver dit blad, dat een typisch voor- beeld verschaft van zelf gewekte vrees. In- dien het filmbedrijf zich zoo onzeker voelt in zijn positie, dan heeft het dat aan zichzelf te wijten. Het is de uitdrukkingsmiddelen, waaruit het is geboren, waarmede het een nieuwe ontspanning gaf en waarmede het zijn bestaan reohtvaardigde, ontrouw gewor- den. Geen wonder, dat elke nieuwigheid voor levende reproductie, die zich aamkondigt, nu voor de filmmenschen het aspect krijgt van een bedreiging, die het bedrijf naar het leven staat. De film, de stille en ook die, welke be- geleid wordt door geluid kan zich scheppend doen gelden op een wijze, die geen concur rence behoeft te vreezen, indien de leiders in dit toch zoo machtig bedrijf slechts trouw willen blijven aan den vorm, die voor het uit- drukkingsmiddel is aangewazen. De toestand is zoo, dat die vorm meer en meer ontaardt in de gemakkelijke meer ongetwijfeld op on- juist inzicht berustende reproductie van het tooneel, van litteratuur en zelfs operettes of musical comedy" en revue. Indien de film- ondememers eens een aantal films van een kwarteeuw geleden lieten afdraaien en met aandacht volgden, zouden zij missohien lee- ren, in welke richting zij moeten gaan om de bedreiging van televisie te ontgaan. HET TAXEEREN VAN DE KAAS. In het Londensche stadsdeel Oheapside, in de nabijheid van Billingsgate, is een klein, oud restaurant, waarin zidh elken dag, tijdens de lunch, een eigenaardige ceremonie afspeelt. Precies om uur in den middag komt hier een statige tafelronde bij een van oude stam- gasten, aanzienlijke kooplieden en geleerden. President is een oud eerwaardig heer, die als het ware het .Merry old Engeland" voor- stelt. Het menu bestaat sinds jaar en dag uit zes schptels, de laatste steeds uit een reusachtige chesterkaas, die in haar geheel wordt opgedragen en dan eerst door den pre sident aan zijn dischgenooten wordt aange- boden. Maar de chesterkaas heeft een eigen- aardigheid. Ze heeft iederen dag een ander gewicht. Het is de plicht van de dischge nooten de kaas, voor ze wordt aangesneden, op haar hoogte, middellijn en gewicht te t£LX6er6n. Tot dit doel krijgt ieder een stuk papier, waarop hij zijn schatting moet noteeren. Heeft iemand, op alle punten goed geschat, dan is de waard verplicht alle aanwezige gasten op champagne en havanna-sigaren te tracteeren. Deze schatting is natuurlij'k bui- tengewoon zwaar en het verwekte daarom detzer dagen te Londen groote verbazing, dat het een gast, na langen tijd weer was gelukt het gewicht van de kaas nauwkeurig te schat- ten. Het is voor de dertigste maal in den loop van 201 jaar want zoo lang bestaat al het gebruik, dat de taxatie is gelukt. Het spreekt vanzelf, dat deze gebeurtenis naar behooren werd gevierd, des te meer daar het, het vorige jaar niet een keer is voorgekomen, dat de kaas juist werd geschat, ofschoon men zich daartoe, met het oog op het 200-jarig bestaan van het gebruik, veel moeite had ge- geven. Het portret van den gelukkigen taxateur zal een plaats vinden aan den muur van het restaurant, naast die van de andere negen-en-twintig succesvolle voorgangers. DE OORSPRONKELIJKE BEWONERS VAN AMERIKA. Dat reeds lang v66r de ontdekking van Amerika door Columbus een verbinding be- stond tusschen dit nieuw ontdekte werelddeel en de andere deelen van de aarde, wordt lang als bewezen beschouwd. Ja men neemt zelfs aan, dat de oorspronkelijke bewoners van Amerika van Azie afkomstig zijn. De bekende ethnoloog, dr. A.Hrdlicka heeft kort geleden er op gewezen, dat de kolonisatie niet den vorm had van een landverhuizing. Aangenomen mag worden, dat over de Be- ringstraat van Siberie een aanhoudende stroom van emigranten trok en deze stroom duurde tot in den nieuwen tijd voort. Noordelijk Si berie is een zeer onherbergzaam land met een aanhoudende koude stroomingen en hongers- nooden en het feit, dat men slechts een 50 K.M. breede waterstraat moet oversteken om betere klimatorische toestanden en warme winden te vinden, was zeker aanleiding voor velen om te verhuizen en nieuwe leden op te zoeken. De tocht werd bovendien nog verge- makkelijkt door de eilanden, die zich in de straat bevinden, zoodat bij geschikt weer kleine schuiten van dierenhuiden groote troe- pen van Aziaten vervoerden. De emigranten bleven niet in Alaska, doch ze gingen zeer waarschijnlijk op zoek naar warmere en aangenamere streken langs de kust en op deze wijze werd de Nieuwe Wereld bevolkt. Dat de Indianen evenals de Eskimo's van Aziatischen oorsprong zijn, daarvoor leveren de oude begraafplaatsen omvangrijk bewijs- materiaal. Daar nauwkeurige onderzoekingen van dit materiaal is dr. Hrdlicka tot de ze- kere overtuiging gekomen, dat Eskimo's en Indianen denzelfden oorsprong hebben en dat vele typische Indiaansche en Eskimo-gezich- ten buitengewoon opvallend aan de Mongool- sche inboorlingen van het tegenwoordige Sibe- rische steppengebied herinneren. De oudste overblijfselen wijzen in Amerika op een ver- leden van hoogstens 5000 jaar. Ondanks alle pogingen heeft men daar geen spoor van een oermensch kunnen vinden. ONS HAAR. Hebt ge u wel eens afgevraagd, hoeveel haren een mensch op zijn hoofd zou hebben? Glimlach niet om deze vraag, want reeds menige geleerde heeft zich in deze kwestie verdiept, heeft getracht dit raadsel op te los- sen. Hoewel natuurlijk nooit anders dan van het gemiddelde sprake zou kunnen zijn. Korten tijd geleden is een Duitsch geleerde weer eens aan het tellen der haren begonnen en daarbij tot de ontdekking gekomen, dat op elken vierkanten centimeter ongeveer 1000 haren groeien, zoodat een hoofdoppervlak van 120 vierkante centimeter, volgens die bereke- ning, 120.000 haren zou moeten dragen. Den weelderigsten haargroei hebben blonde menschen; hun hoofd telt gemiddeld 140.000 stuks; bruin- en zwartharigen daarentegen moeten zich tevreden stellen met 100 k 110 duizend. Bij vrouwen hangen lengte en kleur van het haar gewoonlijk samen. Blondines met lange manen dragen soms haar op het hoofd dat, aan elkaar gerijd, een lengte zou hebben van 140 kilometers of meer. Daar staat tegenover dat het haar van blonde vrouwen minder weerstandsvermogen heeft. Mooi menschenhaar is een zeer begeerd han- delsartikel en was dit reeds in overoude tijden. De donkere Romeinsche vrouwen kochten tegen hooge prijzen het goudblonde haar van haar Germaansche zusteren, om zich daarvan pruiken te laten maken. Nog heden ten dage worden, speciaal op de Engelsche haarmarkt, goudblonde lokken duur betaald. Veel kost- baarder echter is grijs en vooral wit haar. Aan de verschillende kleuren van het men schenhaar werden reeds in de oudste tijden allerlei bijgeloovige verhaaltjes vastgeknoopt. Bij de oude Germanen gold rood haar als tee- ken van valschheid, wat vreemd is, omdat juist bij hen rood haar veel voorkwam. Zwart haar daarentegen was voor hen een bewijs van moed en kracht. Het volksgeloof uit latere tijden knoopte aan een zwarten haardos een zorgeloos, oppervlakkig karakter vast en ver- bond blonde lokken met bijzonderen moed. Als het hoofdhaar van een man nog donker is, terwijl zijn baard al grijs wordt, dan we- ten booze tongen te vertellen, dat hij meer met den mond dan met de hersens heeft ge- werkt. Steil en stug haar wijzen op een stug karakter, een kroeskop daarentegen is een doorslaand bewijs van opvliegendheid, welke gepaard gaat met een onberekenbare natuur. HET TANDEN KRIJGEN BIJ KINDEREN. Wanneer de meening van veel moeders waarheid bevatte, dan moest de periode van tanden krijgen de gewichtigste en allergevaar- lijkste in het menschelijke leven zijn, want alles, wat een zuigeling van de derde of vierde maand tot aan het einde van het tweede levensjaar overkomt, wordt meestal aan het tanden krijgen" toegeschreven. Elke ver- koudheid, iedere stoomis in de spijsvertering, zal van het „tanden krijgen" komen. Dit is echter doorgaans niet het geval, want men moet zich voorstellen, dat het doorbreken der tanden niet plotseling plaats heeft, maar langzamerhand, zoodat het organisme zich naar dezen toestand voegen kan. Gezonde kin- deren worden door het tanden krijgen slechts weinig aangegrepen, maar wel zwakkere en vooral rhacitische (klierachtige) kinderen. Bij gezonde kinderen zijn de bezwaren bij het tan den krijgen gering, wel is er wat pijn aan verbonden, ten gevolge van het plaatselijk op zwellen van het tandvleesch, wat zich door een rijkelijke speeksel-afscheiding openbaart Ook is het te bemerken, doordat het kind alles wat het in handen krijgt, naar den mond brengt. Dat het kind wat pijn heeft kan men be merken, doordat het bij doorbreken der tan den soms luid huilt en in den slaap wakker schrikt. Lang houdt die pijn echter meestal niet aan en het kind zal ook wel spoedig rus- tig worden. De meeste bezwaren worden ver- oorzaakt bij het doorbreken der hoektanden. Daar het bijten op harde voorwerpen pijnstil- lend werkt, kan men de kinderen een gummi of beenen ring geven. Ook werkt het herhaaldelijk wasschen van den mond en het bevochtigen van het tand vleesch met koud water verkoelend op de slijmhuid. KAN HET GROOTE PUBLIEK MUZIEK BEOORDEELEN? Onlangs verscheen in een Amerikaansch tijdschrift van Jacques Gordon, concertmeester van het Symphonie-Orkest te Chicago, een artikel, waarin schrijver als zijn meening te kennen gaf, dat het gemiddelde publiek niet in staat is goede muziek van slechte te on- derscheiden. Een te Chicago verschijnend dagblad ver- zocht Gordon zijn bewering proefondervinde- lijk te bewijzen. Gordon, een uitstekend violist, ging op het verzoek in. Hij verkleedde zich als bedelaar, hing een leeg sigarenkistje om zijn hals, nam zijn Stradivarius onder den arm en stelde zich op op een drukken verkeersweg. Hij begon dezelfde stukken te spelen, waarmee hij in concerten altijd het grootste succes had ge- had. Hoewel, waar hij stond, de aanzienlijk- ste bewoners van Chicago voorbijkomen, baarde zijn spel geen bijzonder opzien. Binnen een half uur telde hij nauwelijks 100 personen die in het voorbijgaan op hem hadden gelet, en die alien hadden hem niet eens een aal- moes gegeven. Duizenden waren den kun- stenaar in dien tijd vooroijgeloopen. OPIUMSCHUIVERS. Wat eens hier te lande gezegd werd van de jenever: dat ze een kanker des volks was, geldt in nog meerdere mate voor het opium in onze Oost. De Anti-Opium-Vereeniging geeft ontstel- lende mededeelingen. Weet U aldus zegt ze in haar jaarboekje dat alleen op Java elk jaar voor meer dan 40 millioen gulden aan opium wordt geschoven, door duizenden Chi- neezen, inlanders en ook, helaas, door ettelijke Europeanen? Veertig millioen goede guldens besteed aan 'n materie, die in dit geval enkel dienen kan om lichaamskracht te verwoesten, geestesgaven te verstompen, de moraliteit te verlagen, gezinnen te dupeeren, koopkracht te verminderen, vrouw en kroost van honger te doen verbleeken, pandhuizen te vullen... tien- tallen millioenen en meer jaar in, jaar uit, tientallen jaren achtereen reeds en hoelang nog. Weet u, dat vele schuivers, die vrouw en kinderen hebben, daarvoor absoluut niet zor- gen, niet kunnen zorgen, omdat alles, wat zij verdienen, aan opium wordt verkwanseld? Een Javaan, die 50 cent per dag verdient, ver- schuift graag nog meer. Een Chinees, die f 1,50 f 2,50 per dag voor koeliearbeid ont vangt, verschuift zoo mogelijk voor f 3. Van- daar, dat bijna alle opiumschuivers arm zijn of spoedig arm worden. Vandaar, dat al hun huisraad naar de bank van leening gaat. Vandaar, dat zij dieven worden en oplichters, rampokkers en doodslagers. MISDAAD IN ENGELAND. Het jaarrapport over de misdaad in Enge land toont aan dat men er de moreele erfenis van den oorlog nog niet heeft kunnen verspil- ien welke verspilling anders in dit geval een weldaad zou zijn. Het aantal jonge mis- dadigers is nog verbijsterend hoog. Jongens dragen aanzienlijk bij tot een cijfer der mis daad dat hooger is dan vddr den oorlog. Een lichtpunt is dat dronkenschap en vagebondage sterk zijn verminderd. Ook de emstige mis- daden, zooals moord en gewelddadige roof, verminderen, maar straatschenderij en apa- chenbedrijf van den emstigsten aard nemen hand over hand toe. Men schrijft het toe aan het feit dat vele kinderen, door het sneu- velen van vaders, het vaderlijk gezag in de lastige jaren hebben gemist. Inbraak is ver- ontrustend toegenomen. Voor een deel wordt de verklaring daarvoor gezocht in het feit dat we in het motortijdperk leven. De bungalow voor de Week End en het afgelegen landhuis (thans met de gemakkelijke vervoermiddelen veel meer in zwang dan voorheen) vormen een gemakkelijk operatiegebied voor vermetele jonge misdadigers. Hoe deze ,,gelegenheid" wordt uitgebuit, blijkt uit de cjjfers. Terwijl in Londen de gevallen van inbraak met 10 zijn toegenomen, bedraagt deze toeneming voor de ,,Home Counties" (de graafschappen rond Londen waar de bungalows en de land- huizen zrjn) niet minder dan 437 De meest gebruikelijke „verieiding" waarvoor de mis dadiger in Engeland bezwijkt, is klaarblijkelijk het ..leenen" van een onbeheerd staanden auto om er buiten Londen „een zaakje mee op te knappen." Nu de meeste vrouwen een drukker en ver- antwoordelijker bestaan leiden is dronken schap onder vrouwen waar Engeland altijd berucht om is geweest sterk afgenomen. Ook wreede behandeling of veronachtzaming van kinderen is verblijdend verminderd. Reuter meldde gisteren uit Dublin, dat de Southern Cross dien nacht om half vijf is vertrokken voor den vliegtocht over den At- lantischen Oceaan in de richting van Oost naar West. Men weet, dat de overtocht per vliegtuig in de genoemde richting nog slechts eenmaal was gelukt, n.l. aan Huhnefeld en twee makkers, die er trouwens bij de landing op een eilanidje in de Straat tusschen New- Foundland en Labrador het vliegtuig bij ver- speelden. In de richting van West naar Oost is de vliegtocht over den Atlantischen Oceaan trouwens verscheiden malen gelukt. Van die vliegtochten is die van Lindbergh de bekend- ste gefoleven. De Southern Cross was dus vannacht be gonnen met de toch' altrjd nog wel zeer ge- vaarlijke poging. De belangstelling voor deizen vliegtocht is groot. De leider van den vliegtocht Kings- ford Smith heeft met zijn toestel ook ons land 'bezocht. Hij was o.m. te Schiphol, waar hij met groote vriendelijkheid ontvangen werd. Ditmaal is er aan boord ook een Neder- lander, de bekende vlieger Van Dijk. De beide andere „koppen" van de bemanning van het vliegtuig zijn kapitein Patrick Saul en de marconist Stannage. Nog een andere reden is er voor ons, Nederlanders, om belangstelling te koesteren voor deze poging. Het vliegtuig is n.l. een Fokker. Als plaats van vertrek was een terrein te Dublin, aan de Oostkust van Ierland, ge- kozen, n.l. Fort Mamock. Het'geen bij dezen tocht ook wel bijzonder de aandacht trekt was, dat de bemanning van het vliegtuig, met een 100 K.M. vaart over den Oceaan vliegende, blijkens de be richten als het ware voortdurend met de radiostations op het vaste land in contact is geweest. Blijkens een telegram uit New-York is het vliegtuig hedenmorgen te 6,20 Amsterdam- sche tijd Kaap Race gepasseerd VERFWERK GEMEENTEWERKEN. Bij de door Burg, en Weth. alhier gehouden aanbesteding van het uitvoeren van werken aan gemeentegebouwen, werd ingeschreven als volgt: le perceel (werken in de openbare scholen C en D) door W. A. Nieuwelink te Hoek voor 179. 2e perceel (verfwerk in school C)P. Kiel f 145, Alph. Guilliet en Zn 142 en J. J. Han- goor 133. Gegund aan laatstgenoemde. 3e perceel (verfwerk gemeentehuis en se cretaries P. Kiel 865, O. C. F. de Pauw 859, J. J. Hangoor 840 en Alph. Guilliet Zn 839. Gegund aan J. J. Hangoor. 4e perceel (verfwerk aan en in de Arbeids beurs)P. Kiel /400, A. van Duijse 370, J. J. Hangoor f 365, Alph. Guilliet Zn f 361, C, J, de Smidt f 350 en J. F. Emmaneel f 283. Gegund aan laatstgenoemde. 5e perceel (verfwerk muziektent)Alph Guilliet Zn f 344 en J. J. Verjaal 182. Ge gund aan laatstgenoemde. RIJKS WATERSTA AT Door den Hoofdingenieur-Directeur van den Rijks Waterstaat werd heden aanbesteed de verzorging van de boorden van de Rijks- waterleiding bewesten het kanaal van Ter Neuzen. Raming f 6000. Hiervoor werd ingeschreven door de hee- ren J. Tholens voor f 5742, G. A. van der Straaten voor f 5700, R. Verschelling voor 5674, J. de Bree Fz. voor 5668, alien te Ter Neuzen en J. de Maagd te Hontenisse voor 5549. ANJERS. De Anjers kent iedereen, zoowel zomers als 's winters zijn ze welkom. De bloemen zijn mooi van vorm en zuiver van kleur en daarbij hebben ze lange stelen en een zachte aange- name geur. Daarnaast hebben ze het groote voordeel niet spoedig slap te worden, maar goed duurzaam te zijn. Allemaal heel ver- dienstelrjke eigenschappen, die de Anjers tot snijbloemen bij uitnemendheid maken. Er bestaan verschillende soorten en rassen van Anjers. Verschillende hiervan hebben voor de gewone liefhebber geen waarde, worden hoogstens in botanische tuinen gekweekt. De Anjers die we het meest in tuinen en kweeke- rijen aantreffen behooren hoofdzakelijk tot de gras-Anjers (Dianthus plumarius), de zomer- of zaad-Anjers (Dianthus chinensis) en da tuin- of Remontant-Anjers (Dianthus caryop- pryllus). De zomer-Anjers worden in het voorjaar ge- zaaid en bloeien in den loop van den zomer. Ze zijn er in verschillende kleuren en zijn uit stekend geschikt, zoowel voor het beplanten van perken als voor snijbloemen. De Gras-An jers zijn overblijvende planten. Ze zijn winter- hard en bloeien in het voorjaar met een over- vloed van bloemen. 't Is uitstekend materiaal voor voorjaarsperken. Na den bloei worden de planten opgenomen, gescheurd en zoo noodig op een ander perk uitgeplant. Bij een goede behandeling herstellen ze zich in den loop van den zomer zoodanig, dat ze het volgend sei- zoen weer volop staan te bloeien. Is het niet noodig de planten op te nemen, staan ze bij- voorbeeld niets in den weg, dan kan men ze gerust laten staan en vormen ze groote pollen. Na verloop van enkele jaren is het evenwel ge- wenscht ze eens op te nemen en te verplanten, hetgeen trouwens bij de meeste vaste planten aan te bevelen is. (Onthouden amateur-tui- nier.) Als overgangsvormen tusschen de zaad- Anjers en de overblijvende gras-Anjers en de Remontant-Anjers kan men de Chabaud- en Margaretha-Anjers beschouwen. Hiervan zijn de bloemen gevulder, grooter en mooier dan de eerste soort en komen in talrijke kleuren voor. De bloemenstengels zijn beduidend lan- ger, zoodat ze in uiterlijk gelijken op de Re montant-Anjers. Van de Remontant-Anjers is de gevulde vorm de mooiste. De gewone verscheidenheden kan men uit zaad opkweeken. Men zaait in den voorzomer in den yollen grond of in een kouden bak en zoodra de plantjes verschrjnen worden ze een paar maal verspeend om ze in den nazomer uit te planten op de plaats waar men ze het volgend jaar in bloei wenscht. Wenschelijk is het met het zaaien niet langer te wachten, laatst Mei, opdat de planten zich tegen het najaar voldoende ontwikkeld heb ben om den winter flink te doorstaan. Uit zaad komen de gevuldbloemige vormen nooit zuiver terug, zoodat men altijd een zeker aan tal enkelbloemige planten tusschen de andere zal aantreffen. Om dit te voorkomen worden ze daarom door stekken of afleggen voortge- kweekt, waardoor de zuiverheid der variatie wordt gewaarborgd. Dat ook onze voorvaderen in de verre, grijze oudheid niet ongevoelig waren voor de schoon- heid en de verdiensten der Anjers, kan men afleiden uit het feit, dat reeds 300 jaar voor Christus Theophrastus een beschrijving geeft van de Dianthus caryophyllus, waarvan alle Anjerrassen zouden afstammen. Waar ze evenwel zoowel voor de tuinversie- ring als snijbloem haar plaats ten voile ver- diend, is er alle reden om ze nog eens warmp- jes aan te bevelen. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door de abonn^'s worden gezonden aan Dr. Te Hennepe. Diergaardesdngel 96a, Rotterdam. Postzegel van 6 cent voor ant- woord insluiten en blad vermelden. DE COCCIDIOSIS. Bloeddiarrhee der Kuiken. De pullorum is dus een ziekte van jonge kuikens en wordt veroorzaakt door bacterien, lie meestal in de broedeieren zitten. Deze bacillen kunnen echter ook door musschen en andere vogels overgebracht worden en vooral .ijdens het uitkomen is de besmetting groot. Set slrjm dat de kuikens bedekt bij het uit- wmen droogt snel op en verspreidt zich dan Us stof, dat door de anderen ingeademd vordt. De coccidiosis wordt veroorzaakt door heele rieine 66ncellige diertjes, die in de cellen van len darmwand der kuikens trekken, deze verwoesten en zoodoende aanleiding geven tot -en geweldige darmontsteking. De verschijn- selen van zoo'n darmontsteking zien we als bloeddiarrhee, vandaar dan ook bij coccidiosis vaak bloeddiarrhee. Maar ook weer niet al tijd, soms sterven de kuikens zonder verschjjn- selen. Coccidiosis komt echter meestal voor bij oudere kuikens, b.v. boven vier of zes weken. Dit is een belangrijk verschilpunt met de pullorum en dit maakt de bestrijding erg bezwaarlijk. Wat toch is het geval? Evenals de genezen pullorum-kuikens later de smetstof met de eieren verspreiden, zoo blijven de genezen coccidiosis-kuikens de coc- cidien in hun darm herbergen en raken deze met de ontlasting kwijt. Vandaar nu de be- strijdingswijze die ik al noemde: Nooit kui kens opfokken op terrein waar kippen gezeten hebben. Een lezer uit Terschelling schreef mij Bij het lezen van uw artikel sloeg mij de schrik om het hart. En zoo zal het wel meer dere kleine kippenhouders gaan. U schrijft, dat jonge kippen van 6 tot 8 weken oud op een plaats laten loopen, waar oude kippen een ren hebben gehad staat gelijk met het laten spelen van een klein kind met lucifers tus schen een aantal hooibergen. Het zal u niet onbekend zijn, dat er duizenden in ons land eenige kippen hebben in een meer of minder groote ren en als de oudste opgeruimd wor den, komen de jonge er weer in, omdat men met de beperkte ruimte woekeren moet. Ook wel laat men een paar jonge hennen tusschen de oude inloopen of neemt men elk jaar voor de helft jonge hennen. Wat is het beste in deze om de ren te ontsmetten. Is het vol doende een halve voet zand uit te graven en er versch zand in te doen Of moet er meer gebeuren, want we willen toch graag een paar kippen houden." Ziedaar een brief uit de voile praktijk en wel van een dergenen die het gevaar niet kenden. Of er velen zijn die het gevaar niet kennen? Kijk, hedenmorgen schreef ik in het kippen- onderzoekboek no. 3440, d.w.z. dus vanaf 1 Jan. '30 reeds 3440 menschen, die sterfte on der hun kippen en kuikens hadden en die de moeite namen deze dieren op te zenden voor onderzoek. Welnu, een groot deel der kuikens is gestorven aan coccidiosis en dat deze ziekte niet mis is, zien we uit de volgende bloem- lezing van brieven van lezers-inzenders: (Men bedenke vooral dit betreft geen kuikens van een dag tot een week oud, zooals bij pul lorum, maar waardevolle dieren van 4 tot 12 weken oud, die al heel wat geld gekost heb ben eer ze zoover waren.) Poortugaal: Gisteren stierven bij mij plotse ling 50 kuikens. Wat kan dat zijn? Zijn ze vergif tigd UithuizermeedenIk zend u hierbij een aan tal zesweeks hennetjes. Vanmorgen toen ik als gewoonlijk heel vroeg naar mijn kuikens ging kijken vond ik er 18 bij elkaar in een hoek van het hok dood. Ze hebben hoege- naamd geen wonden en zijn dus niet door ratten aangevallen. Ook zijn ze gevoederd pre cies zooals anders, n.l. opfokvoer, tarwe en snijbiet. Gaarne spoedig bericht als u dat ten- minste kunt eonstateeren. Ze zijn ook niet ge- dood doordat ze gestikt zijn, want ze lagen 's morgens op een andere plaats dan waar ze 's avonds zijn gaan slapen. Loenen a. d. Vecht: Dank voor het vorige onderzoek, maar nu moet ik nogmaals van aw hulp gebruikmaken. 3 Juni kocht ik 2ih> e<§ndagkuikens, de eerste drie dagen ging het goed tot er op den 4den dag 15 dood waren. Nu zijn er reeds 75 gestorven. Ik ben bang dat het de gevreesde pullorum is en dan zal er niet veel van terecht komen. Hier betreft het een uitzonderingsgeval, n.l. coccidiosis bij erg jonge kuikens, er op wij- zende, dat de ren door en door besmet was. Voorburg: Ik zend u vier jonge hennen die geheel verlamd zijn. Ik kocht ze Woensdag Jl., 70 stuks. Donderdag waren er veel reeds lam, 2 stierven er en een 10 stuks loopen heden weer heel slecht. Mij dunkt het is weer mooi deze week. Coc cidiosis komt dus meestal bij oudere kuikens voor, hoewel niet altijd. Verloopt vaak onder bloeddiarrhee, doch evenmin altijd. Vaak denkt men aan vergiftiging, vaak ziet men niets anders dan dat de dieren plotseling lam wor den. Het berust haast altijd op besmetting van den grond, jaren gaat het goed en dan opeens is het mis. Jaren spelen kinderen met lucifers, dan opeens breekt ergens brand uit. Wat er tegen te doen? Geen kinderen met lucifers laten spelen, geen kuikens op de grond waar kippen liepen, omdat haast elke oude kip coc- cidien in den darm heeft. Wilt gij dus met de vele duizenden zooals op Terschelling kuikens opfokken in rennen waar kippen liepen, doe dan het volgende: Bedek den bodem met ongebluschte kalk, hark dit door de bovenste met mest besmette laag en spit dan een voet diep de bovenste laag er uit. Breng er daama versch zand in. Dat is een manier. Zelf heb ik proeven ge- nomen met de volgende methode en daarmede verrassende resultaten gekregen. Bedek de vloer van de ren met een laagje kalk en dan ongeveer 12 c.M. er boven met duims-gaas. Spijker dit dus op ramen van smalle planken die ongeveer 12 c.M. breed zrjn. De kuikens loopen nu dus op het gaas, de mest valt er door op de kalk, wordt ont- smet en dergelijke gaasramen kosten haast niets. Elke maand spit gij de ren om, de kalk en de mest dus dooreen en steeds nieuwe kalk er op. Dan als de jonge hennen 4 tot 4% maand oud zijn het gaas wegnemen en opber- gen voor het volgend jaar en uw kippen zul len wel gezond blijven. Dr. TE HENNEPE. Voor Ter Neuzen: 23 Juni. Eng. s.s. GRANTA, 1642, kolen, New-Castle. Van Ter Neuzen: 24 Juni. Eng. s.s. SHEAF CREST, 1617, ledig, New-Castle. Van Sluiskil: 24 Juni. Eng. s.s. CHEL- WOOD, 1543, ledig, Hull. Voor Riemen: 24 Juni. Fransch s.s. VAC- CARES, 1742, fosfaat, Casa Blanca. Voor Gent: 23 Juni. Letl. s.s. KONSULS P. DANNEBERGS, 1744, hout, Riga: Eng. s.s. DAFILA, 969. stukg., Manchester; Noorsch m.s. SOLSTEN, 3196, petroleum, Londen. 24 Juni. Duitsch s.s. MOSEL, 435, vlas, Reival; Noorsch s.s. SPEC, 1358, kolen, Gdy nia; Duitsch sa. LOTTE HALM, 643, ledig, Amsterdam; Eng. s.s. CASTLE GALLEON, 446, ledig, Londen; Eng. s.s. GWENTGATE, 1090, ledig, R'dam. Van Gent: 23 Juni. Eng. s.s. BOLBEC, 806, ledig, West Hartlepool; Eng. s.s. ZELO, 1346, ledig, New-Castle; Spaansch s.s. MAR ROJO, 2072, ledig, New-Castle. 24 Juni. Eng. s.s. PINEWOOD, 1382, ledig, New-Castle; Nederl. s.s. GELDERLAND, 1106, ledig, Immingham; Belg. s.s. CLARA, 350, ledig, Newport; Eng. s.s. DERWENT, 418, stukg., Goole; Noorsch m.s. SOLSTEN, 3196, ledig, Constanza. s.s. HELENA van Cardiff naar Yxpilla pas- seerde 25 dezer Holtenau. s.s. MAGDALENA van Yxpilla naar Cardiff passeerde 24 dezer Dover, s.s. TERNEUZEN vertrok 24 dezer van Salta Calballo naar Rotterdam.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 3