PUROL Zomersproeten ver- LiHDBOUWBERICHTEI. UDtEHGDK BER1CHTM. Doorzitten Zonnebrand RECHTSZAKEN. PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. inbraAk te rijsoord. OVERVAE VAN EEN KASLOOPER. dwijnen s p o e d i g door een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. EEN COCOSMAT EN GERSTENAT. HET BERGEN VAN DEN KRUISER „HINDENBURG". BESTORMING VAN EEN WINKEL. (Ingez. Med.) TWEEDE ZEEUWSCHE KLOMPEN- BEURS. Voor de Tweede Zeeuwsche Klompenbeurs die dit jaar te Clinge zal gehouden worden op Woensdag 20 en Donderdag 21 Augustus a.s., heeft naar Zelandia meldt, de minister van A., H. en N. welwillend een subsidie beschik- baar gesteld van f 125. De opening van de beurs zal geschdeden door den directeur van 's Rijks Nijverheidsla- boratorium te Delft. ZAAMSLAG. Benoemd tot leeraar in de Oude talen aan bet Chr. Lyceum te Zwolle de heer P. Tolle- naar alhier. STOPPELDIJK. De 28jarige werkman J. is Zaterdagavond nabrj de Lier bij het baden verdronken. MIDDELBURG. Door den Commissaris der Koningin in Zee- land is benoemd tot lid der gezondheidscom- missie, zetel Hulst, de heer J. A. F. Hermans, arts te Hontenisse en in die, zetel Goes, de heer mr. H. C. J. Zaaijer, advocaat en procu- reur aldaar. SAS VAN GENT. In de op Donderdag 26 Juni a.s., des namid- dags 7 uur te houden openbare vergadering van den gemeenteraad, komen de volgende punten in behandeling: 1. Mededeeling ingekomen stukken. 2. Aanbieding der begrooting van de Ge- zondheidscommissie over 1931. 3. Missive van Gedeputeerde Staten met nieuwe jaarwedde-regeling van Burge- meesters, Secretarissen, Ontvangers en Wethouders. 4. Voorstel om geen gebruik te maken van de bevoegdheid om de gemeente inge- volge het bepaalde in art. 14 der Wet van 15 Juli 1929 (Stbl. 388) in een klasse te rangscbikken. 5. Voorstel tot vaststelling verordening betreffende de klassificatie van de ge meente voor de heffing der personeele belasting. 6. Voorstel tot vaststelling verordening tot het doen vervallen van de heffing der personeele belasting naar de grond- slagen paarden, pleiziervaartuigen en biljarten. 7. Voorstel tot vaststelling verordening tot wijziging van het percentage, ge- noemd in art. 13 paragr. 2 der wet op de personeele belasting. 8. Verzoekschrift van A. Vemaeve om ge- meentegrond in erfpacht, afwijking van art. 7 der bouwverordening en bijdrage in de hoogere fundeeringskosten der op dien grond te bouwen dubbele woning. 9. Voorstel tot wijziging der gemeente- begrooting voor 1930. De heer G. Bakker, secretaris der ouder- commissie van de o. 1. s. A, heeft als zoo- danig ontslag genomen. Politie-reohter te Middelburg. Zitting van 23 Juni 1930. De volgende zaken werden behandeld: P. F. C., oud 31 j., bierbrouwersknecht te Sluis, werd verdacht, dat hij op 29 Mei j.l. te Sluis Leontine van Gassen en Maria van Hoije heeft geknepen en geslagen en op den grond geworpen. Eisch10 boete of 10 dagen hecht. Uitspraak: 5 boete of 5 dagen hecht. C. d'H., oud 48 j., timmerman te Sint-Jan- steen, werd verdacht dat hij op 30 Mei j.l. te Sint Jansteen Rosalia d'Hooghe in haar wang en schouder heeft geknepen. Eischf 10 boete of 10 dagen hecht. Uitspraak f 5 boete of 5 dagen hecht. P. J. S., oud 23 j., werkman te Hontenisse, werd verdacht dat hij op 24 Mei j.l. 4 zilveren guldens, toebehoorende aan Louise Hemelaar, heeft weggenomen. Eisch 25 boete of 25 dagen hecht. Uitspraak: idem. V. d. R., oud 35 j., schippersknecht te 'Graauw, werd ten laste gelegd, dat hij op 27 Mei >1. te Graauw den wacbtmeester Francke en .de marechaussee Bartelson, die hem eene oproeping kwamen udtreiken, heeft beleedigd. Eischf 15 boete of 15 dagen hecht. ffjitspraakidem. P. F. d. K., oud 38 j., schippersknecht te Ossenisse, werd verdacht dat hij op 10 Mei j.l. te Ossenisse den gemeente-veldwachter Aar- noudse, die surveilleerde, heeft beleedigd. Eisch15 boete of 15 dagen hecht. Uitspraak: idem. AANVARING OP DE WESTERSCHELDE BIJ WALSOORDEN. De Raad voor de Scheepvaart heeft Maan- dag uitspraak gedaan inzake de aanvaring van het Duitsch estoomschip „Aller" met den door de sleepboot „Sirius" gesleepten Belgi- schen tanklichter „Kura" op de Wester-Schel- de in de bocht bij Walsoorden. De raad is van oordeel, dat deze aanvaring is te wijten aan de schuld van de sleepboot „Sirius", welke ten onrechte, tamers zonder eenige noodzaak, het tegenkomende schip wilde dwingen om groen op groen te passee- ren. Dat de „Sirius" daartoe het initiatief heeft genomen staat vast. De kapitein beroept er zich op, dat hij het groene boordlicht van de „Aller" zag en dat hij bakboord uitging omdat hij niet voor het schip over wilde gaan. Deze redeneering is onjuist. Daarbij wordt geheel over het hoofd gezien dat de schepen zich in een bocht van de rivier bevonden, zoo- dat het heel gewoon was dat, wanneer stoom- schip en sleep beide de S.B.zijde van het vaar- water hielden dus elkaar rood op rood zouden passeeren toch de „Sirius" het groene boordlicht van 't zeeschip moest zien, toen dit laatste schip zich bij stompe ton no. 29 en de „Sirius" zich bij de stompe ton no. 27 bevond. Naar 's raads oordeel heeft deze verkeerde zienswijze tot de verkeerde ma noeuvre en ten slotte tot de aanvaring geleid. De kapitein van de „Sirius" verklaarde nog dat hij wel ddn stoot zou hebben gegeven als hij het roode vuur van de ,,Aller" had gezien. Ook Meruit blijkt weer dat hij den aard van het vaarwater miskende en zich op het stand- punt stelde, dat hij in een recht vaarwater was. Wat nu de verdere gedragingen der sche pen betreft, het is niet aan te nemen dat de ,,Aller" op het sein van twee korte stooten van de „Sirius" inderdaad met twee korte stooten zou hebben geantwoord. De schipper van de „Kura" was heel wat minder zeker van dat sein dan de kapitein van de sleep- boot. Bedoelde schipper verklaarde eerst dat hij 64n stoot als antwoord van de „Aller" had gehoord, welke verklaring hij later in dezen zin wjjzigde, dat het, sein twijfelachtig was. Hoe dit echter ook zij, de sleep had nooit het stoomschip mogen dwingen tot het stuurboord over stuurboord passeeren. De kapitein van de ,,Sirius" had moeten bedenken dat het vol- komen regelmatig was dat hij eerst het groe ne licht zag en dat hij daarna het roode licht zou zien. De raad moet in twijfel trekken de juistheid van de verklaring van de „Aller", dat de sleep op 10 gr_ over bakboord werd ge zien. Dit doet echter, gelijk uit het vooraf- gaande blijkt, voor de beoordeeling van de tbedracht der aanvaring niet ter zake. DE MOORD TE BENNEKOM. De rechtbank te Amhem deed gister uit spraak in de zaak tegen Jan Hoek, beschul- digd van moord op mej. Tine Koperberg te Bennekom gepleegd. De rechtbank veroor- deelde Hoek tot levenslange gevangenisstraf, overwegende dat het in het belang der maat- schappelijke veiligheid is, dat hem de hoogste straf wordt opgelegd. Na het uitspreken van dit vonnis, riep Jan Hoek uit: ,,Maar ik ben geen moordenaar". Verdachte wordt in het vonnis schuldig ver- klaard aan het misdrijf, genoemd in art. 288 van het W. v. S., doodslag, voorafgegaan door een ander strafbaar feit, met het oogmerk om zich straffeloosheid te verzekeren. Deze uitspraak wordt in het vonnis verder gegrond op de verklaringen van de getuigen en de deskundigen. De rechtbank nam in over- weging dat, naar het oordeel van de psychia ters, verdachte geen hoogere belangen kent dan zijn eigen belangen en dat hij de maat- schappelijke orde verbreekt door zijn brute persoonlijkheid. De rechtbank overwoog verder, dat het in het belang van de maatschappelijke veiligheid is, dat aan verdachte de hoogste straf wordt opgelegd, welke ons wetboek kent. ONBEVOEGDE UITOEFENING DER TANDHEELKTJNST. De kantonrechter te Oostburg heeft ter bui- tengewone zitting veroordeeld wegens: onbevoegde uitoefening der tandheelkunst (3 maal gepleegd) J. E. de V. te Knocke (B.) 3 maal /20 subs. 3 maal 20 dagen hechtenis. EERSTE GEWONE ZITTING 1930. Vergadering van Dinsdag 24 Juni, des avonds te half acht. Voorzitter de Commissaris der Koningin, Jhr. Mr. J. W. Quarles van Ufford. Aanweeig 39 leden. Afwezig de heeren Boender, Kakelbeeke en Van Waesberghe, alien met kennisgeving. De VOORZITTER opent de zitting in naam der Koningin en doet daarna voorleizing van het ambtsgebed. Vervolgens zegt hij de volgende woorden, die door alle leden staande worden aange- hoord. Met leedwezen zult gij voor eenige maan- den met mij hebben kennis genomen van het treurig bericht van het overlijden van den heer Ph. J. van Dixhoom, die van 1919 tot 1923 en daarna sedert Dec. 1924 deel van Uwe vergadering heeft uitgemaakt. Wijlen den heer Van Dixhoom was iemand, die in landbouwkringen een vooraanstaande plaats inn am en die, in meerdere functies de landbouwfbelangen heeft bevorderd. Ook in Uiw midden ijverde hij daarvoor, terwijl hij ook overigens meerdere malen op de tores stond, wanneer het de ontwikkeling van Zeeuwsch-Vlaanderen betrof. Ik denk bierfbij o.m. aan de in Uwe vorige zitting door hem ingediende motie, waarbij de wenschelijkheid van een nauwere aansluiting van Zeeuwsch- Vlaanderen aan het overige deel van ons vaderland werd uitgesproken en waarlbij op goede middelen van communicatie over de Wester-Schelde werd aangedrongen. Ik houd er mij van overtuigd, dat zijne nagedachtenis door U alle in eere zal worden gehouden. a an zijne weduwe heb ik een schrijven van rouwbeklag doen toekomen. De VOORZITTER stelde aan de orde het onderzoek van de geloofsbrieven van het nieuiwe lid, den heer L. J. Geelhoedt. Nadat door de benoemde commissie tot toelating was geadviseerd en dien overeenkomstig was besloten, leidde de griffier het nieuwe lid binnen. De heer Geelhoedt legde in handen van den Voorzitter de voorgeschreven eed af en wenschte deze hem geluk en verzocht hem zijn plaats in te nemen. Verschillende Kon. toesluiten tot goedkeu- ring van Statenbesluiten werden voor kennis geving aangenomen. Een venzoek van Burg, en Weth. van Goes en de kerkvoogdij der Nederl. Herv. kerk al daar om subsidie in de kosten van restaura- tie van den dakruiter, het uurwerk en klok- kenspel op de Groote of St Maria Magdalena- kerk; een van het Bureau voor kindenbe- scherming te Amsterdam om subsidie en een van het bestuur der Vereeniging tot bevorde- ring van het lager tuinbouwonderwijs op Zuid-Beveland om subsidie in de kosten van stichting van een proeftuin, werden alle in handen van Ged. Staten gesteld om bericht en raad. Het venzoek van Burg, en Weth. van Mid delburg om de wijziging in de drinkwaterlei- dingverordening niet aan te nemen; een van den Centrale Nederlandschen Ambtenaars- bond inzake de salarisregeling en een van den Burg, en Weth. van Breskens inzake de tarie- ven van de Provinciale bootdiensten worden naar de desbetreffende voorstellen overge- bracht. Mededeelingen van G©d. Staten over uit- gaven uit ,,onvoorzien" 1929 en 1930, over onderhandsche aantoestedingen; over de samenstelling der afdeelingen van hun col lege en den staat van Prov. eigendommen en bezittingen en van die, welke verhuurd en verpacht zijn, werden voor kennisgeving aan genomen. Bij de mededeeling over de motie van den heer De Pauw inzake het kolenladen te Hans- weert, stelde de VOORZITTER na een op- merking van den heer De Pauw, dat hij de zaak nog wel eens wilde bespreken voor dit naar de afdeelingen te verzenden, aldus ge- schiedde. Hetzelfde geschiedde met de mededeeling over de passagierstarieven op de Prov. stoom- bootdiensten. Ook stelde de VOORZITTER dit voor in zake de mededeeling over de motie van wijlen den heer Van Dixhoom betreffende de Rijks- bijdrage in het tekort op de exploitatie van den Prov. stoombootdienst op de Wester- Schelde. De heer ERASMUS zeide als een der mede- onderteekenaars der motie, ongeveer het volgende De verklaring van den Minister van Wa- terstaat, dat de berekening van de Rijks- bedrage voor de stoombootdiensten op de Wester-Schelde, derhalve de sutosidieering zal, blijven plaats vinden volgens de grond- slagen van de overeenkomst van 1 April 1921 heelt ons eenigszins gerust gesteld. Het is echter toch goed gaweest, dat deze motie is ingediend. Door de correspondentie, die ge- voerd is tusschen Ged. Staten en den Minister is de twijfel, die toestond door het schrijven van 27 Dec. 1929 van den Minister of de Minister op dezelfde wijize als voorheen de subsidie zou verleenen, weggenomen. Door deze verklaring kunnen de Staten de noodige verbetering in bet vervoer op de Wester- Schelde ter hand nemen en kunnen Ged. Staten met gerustheid met de noodige voor stellen zich tot den Minister wenden om zijn medewerking daartoe te verleenen en zal te zijner tijd de twijfelachtige redactie van den brief van 27 Dec. geen aanleiding meer kun nen geven tot verkeerde gevolgtrekking om- trent de subsidie in de tekorten op de Wester- Schelde. Want de dienst VlissingenTer Neuzen betreft, die is van latere zorg. De verschil lende verbindingen op de Wester-Schelde en daamaast zijn nog van zoodanigen aard, dat er op het oogenblik moeilijk kan op ingegaan worden, zoodat een bespreking daarvoor wel aohterwege kan blijven. Om deze redenen kunnen wij ons wel ver- eenigen met het buiten behandeling laten der motie. Na deze opmerking stelde de VOORZITTER voor de mededeeling voor kennisgeving aan te nemen, waartoe werd besloten. De subsidie-aanvragen van de commissie voor de hygiene van het kind; van de Veree niging tot verbetering van het Rundvee en van die tot verbetering van het Schapenras, werden gevoegd bij het voorstel tot wijziging van verschillende besluiten der Staten tot het verleenen van subsidies. Het verslag van den toestand der provinoie over 1929, werd aangeboden. Tot lid der Staten, bedoeld bij art. 89 der Prov. wet (buitengewoon lid van Ged. Sta ten) werd herkozen de heer Wallien (C.-H. met 20 stemmen, tegen 6 op den heer Kake- beeke (V.-B.); 1 op de heeren v. d. Wart (C.-H.), Joziasse en Kodde (beiden St. Geref.) en 10 stemmen bianco. Alle voorstellen van Ged. Staten werden naar de afdeelingen verwezen. Hiema had de trekking der afdeelingen plaats en werden die als volgt samengesteld. Eerste afdeeling de heeren: Dumoleyn, De Baare; Kakebeeke; Welleman; Vienings; Koster; Timmerman; Boender; Bosselaar; De Jonge; Wallien; Erasmus en de leden van Gedep. Staten de heeren Van Rompu en Dieleman. Tweede afdeeling de heeren: Laemoes; Doeleman; Hendrikse; Catshoek; Geelhoedt; v. d. Wart; Boonman; Moelker; Vogelaar; v. d. Beke Callenfels; Van Waesberghe; Sinke en de leden van Ged. Staten de heeren v. d. Weijde en v. d. Putte. Derder afdeeling mevrouw Bergsma en de heeren Mes; Joziasse; Onderdijk;. Overhoff; De Pauw; Reilingh; Staverman; De Ridder; Van 't Hoff; Adriaanse; Kodde en de leden van Gedep. Staten de heeren Van Dusseldorp en Stieger. De VOORZITTER stelde voor de eerst- volgende openbare vergadering te houden op Dinsdag 15 Juli, des morgens te tien uur. Hiermede vereenigden de leden zich en werd deze vergadering gesloten. EEN ZIEKTE ONDER DE EIKEN De Correspondent der N. R. Crt. te Brus- sel meldt, dat na de ziekte welke onder de olmen heeft geheerscht en tot gevolg had, dat tienduizenden dezer boomen moesten wor den geveld, ook de edken in sommige deelen van het Vlaamsche land, bedreigd blijken te worden. Door den „Dienst der Boschexperi- menten" te Groenendaal, is in dit verband een onderzoek ingesteld. BESTRIJDING VAN DE IEPENZIEKTE. Vrijdag heeft het comitd ter bestudeering en bestrijding van de iepenziekte te Utrecht vergaderd ter bespreking van den omvang dien aan het onderzoek gegeven kan worden in verband met de beschikbare fondsen. Met erkentelijkheid werd vastgesteld, dat de geldelijke steun, die door twee departementen van algemeen bestuur, twee provinciale be- sturen, vele gemeenten, eenige polders en wa- terschappen en een belangstellend particulier voor het loopende jaar en voor volgende jaren werd verleend of toegezegd, bevredigend is, zoodat aan de verschillende onderzoekingen de aanvankelijk gewenschte omvang zeer waar- schijnlijk kan worden gegeven. Met de mogelijkheid, dat de onderzoekingen later nog eenigszins moeten worden uitge- breid, zal echter rekening gehouden moeten worden. Met kracht wordt het onderzoek naar de rol, die de iepenspintkevers spelen bij de ver- breiding van de ziekte, voortgezet. De aan vankelijk verkregen resultaten zijn door eenige Duitsche onderzoekers reeds bevestigd. Daamaast wordt op zoo uitgebreide schaal als in verband met de financien mogel(jk is, aan het onderzoek naar voor de ziekte wei- nig vatbare of geheel onvatbare rassen of soorten verder gewerkt. Hierin wordt veei materiaal door buitenlandsche connecties ver kregen of alsnog te verwachten, betrokken. Aan het eind van het jaar zal een eerste verslag van de verschillende onderzoekingen verschijnen. HET ONWEER VAN J.L. ZONDAG. Het valt wel op, dat bij het losbreken van onweerstouien, deze in andere deelen van het land in den regel heviger woeden, althans meer met rampen gepaard gaan, dan in onze streek. Het was ook jl. Zondag een tamelijke heivige bui, doch zij ging alleen gepaard met een malschen regen, die verkwikkend werkte, en na verloop van een paar uur was het terug mooi weer. Hoe geheel anders was het elders in ons land. Men zie daarvoor onderstaande lijst van onheilen, ontleend aan verschillende bladen: Te Ntjdberkoop (Friesland) brandde de groote iboerderij Boschoord, van den heer J. Posthinna, ten gevolge inslaan van den bliksem af. Aan de Oude Wetering te Mastenbroek werd een hooiberg van Mr. Dr. Van Royen, burgemeester van Zwolle in vlammen gezet, welke vlammen oversloegen op de boerderij, die met de bijgebouwen verbrandde. Te Terwolde brandde de boerderij van J. W. Lammers af, te Heumen bij Nijmegen de pas van een nieuw dak voorziene artoeiderswoning van C. Jansen. Te Langezwaag (Friesland) ging de boer derij van H. de Jong in vlammen op. Te Klarenbeek het bouwplaatsje van den heer B. Hulleman. Te Beek en Donk de hoeve van den landbouwer Terijken en te Beek bij Apeldoorn de groote boerderij van A. W. Weijenberg, waarbij ook een aantal paarden, koeien, kippen en een hond in de vlammen omkwamen. Te Lochem brandde een hooimijt af. Te De Burgh (eiland Texel) werden ver schillende gebouwen beschadigd. Aan den Noorddijk te Ursum brandde be boerderij van L. van Dam af. Te Haarlem ging de bui gepaard met zwaren hagelslag. Er zijn hagelsteenen ge- vallen, grooter dan een duivenei, en zij kwa men met zooveel geweld neer, dat duizenden ruiten zijn venbrijzeld. Tijdens de hagelbui werd juist een lof gehouden in de St. Ludina- kerk. Dat werd gestoord doordat op vijf plaatsen de groote brandgeschilderde ramen door hagelsteenen getroffen werden. De scherven vielen rinkelend in de kerk, en blik sem en donderslagen deden verwarring ont- staan. Een 17jarige jongen is te Zandvoort door een hagelsteen bewusteloos geslagen; familie- leden hebben hem per auto naar huis ge- toracht. De hagelsteenen hadden een buitenge- wonen vorm en bestonden uit verschillende lagen. De buitenkant was van glad door- schijnend ijs, de kern was wit, en in die witte kern zat een zwart lijkend gedeelte, ter grootte van een erwt en in vorm gelijk aan den pupil in het oog. Het in de hand houden van deze hagelsteenen bracht een kramp- geivoel in arm en hand te weeg. Van het provinciale ziekenhuis te Sant- poort en de bij deze inriohting behoorende gebouwen zijn ongeveer duizend ruiten ver- nield. Ook in het dorp Santpoort zijn op tal van plaatsen ruiten, serres en broeikassen stukgeslagen. Te Bloemendaal heeft de schade zich be- paald tot het vemielen van ruiten aan broei kassen en van enkele woningen. Tijdens de hevige onweersbui vluchtten on geveer 400 bezoekers van het Bloemendaal- sche strand naar de garage van de firma Backhuis; er heerschte geen paniek, maar vele dames waren door de hitte bevangen en vielen bewusteloos. Zondagavond is midden-Kennemerland, in het bijzonder Beverwijk en naaste omgeving door een ontzettend noodweer geteisterd. Tegen 8 uur kwam vanuit zee een zware bui opzetten, die zich in ongekende hevigheid boven de tuinbouwstreek ontlastte. De ge- weldige slagregen ging weldra over in een ware lawine van stukken ijs. De straten waren in een oogwenk tijds bedekt met een ijslaag, alsof het midden in den winter was. In sommige straten stroomde het water met groote kracht naar de lager gelegen gedeelten, waar izich weldra groote plassen vormden, omdat de riolen den enormen watervloed niet konden verzwelgen. In de Breestraat stond het water meer dan 20 c.M. hoog en tallooze kelders liepen onder. Lan- gen tijd waren de straten onbegaantoaar. De serre van hotel ,,Ter Burg", op het Stations- plein, liep onder water, zoodat de bezoekers overhaast de vlucht moesten nemen. Eigen- aardig was het, dat zich tijdens de wolk- breuk geen onweersverschijnselen voordeden. Daarna eerst barstte het onweer in voile hevigheid los. Het noodweer heeft vooral onder Wijk aan Duin groote schade toegebracht aan de te velde staande producten. De aardibeien had den van den hagel veel te lijden gehad, terwijl veel sla en jonge boonen vemield werden. Van de warenhuizen bleef geen bovenruit heel, evenmin als van het z.g. platte glas van de broeibakken. Langs de duinenreep had de bui alleen een malschen regen tot gevolg gehad. Toen de bui over was, vermaakte de Bever- wijksche jeugd zich met het gooien met ijs- ballen. De ijslaag moest van de trottoirs worden afgeschept. Het gebied, dat Zondagavond tijdens het boven Kennemerland woedende noodweer door den geweldigen hagelslag het ergst ge troffen is, beslaat een oppervlakte van 200 H.A. De aan den land- en tuintoouw toege- brachte schade wordt op meer dan 200.000 geschat. Een inmiddels gevormde commissie zal trachten voor de zwaarst getroffenen een schaderegeling vast te stellen. In den nacht van Zaterdag op Zondag is in- gebroken in het kantoor der N.V. Sigaren- fabriek v.h. Gebr. Bos te Rijsoord. De daders hebben zich achter in het perceel door uit- snijding van een ruit toegang verschaft tot de fabriek, hebben daarna de deuren uit de heng- sels gelicht en zijn zoo in het kantoor geko- men. De deur van de brandkast is bewerkt met een steekvlam. Uit de daarin liggende portefeuille met bankpapier is ongeveer 1200 gestolen; er zijn waardelooze marken voor in de plaats gelegd. DOOR ELECTRISCHEN STROOM GEDOOD. Maandag is bij het verrichten van werk- zaamheden in een lokaal van de school der Eerw. Breeders aan de Vughtstraat te Roo- sendaal de 31jarige arbeider W. v. d. Broek, aldaar woonachtig, tengevolge van het ge bruik maken van een looplamp, welke niet aan de eischen voldeed, door den electrischen stroom gedood. Het duurde enkele minuten voordat de andere arbeider, die met hem on der den vloer van het lokaal aan de centrale verwarming werkte, den stroom kon uitscha- kelen. Men heeft geruimen tijd nog getracht de levensgeesten bij den man op te wekken. Hij laat een vrouw en 5 kinderen na. Een brutale overval van een kaslooper heeft Maandagmiddag te Amsterdam plaats gehad. De 55jarige kaslooper T. de Visser, van de Katsvereeniging, die een tasch met een groote waarde droeg, moest zijn bij de firma Wesse- lius, gevestigd aan den Singel, bij den Heiligen Weg. Toen de man zich in het gebouw van deze firma bevond, werd hij op een portaal over- vallen door een ongeveer 20jarigen jongeman, die hem met een hard voorwerp op het hoofd sloeg, klaarblijkelijk met de bedoeling, hem bewusteloos te slaan en hem dan te berooven. De kaslooper schrok geweldig, doch viel niet. De dader, die zag, dat zrjn aanslag mislukt was, vluchtte. De kaslooper snelde den jongeman na, onder het geroep: Houd den dief! In de Kalverstraat werd de man aangehouden en aan de politie overgeleverd. VLIEGONGELUKKEN. Bij vliegdemonstraties te Ferro kwam een vliegtuig onder de toeschouwersmenigte terecht, zoodat 2 personen gedood en 8 emstig gewond werden. Twee Engelschen hadden te Oostende een vliegtuig gehuurd dat hen naar Frankrijk zou brengen. Nauwelijks was de machine opgestegen of zij kwam in aanraking met de daken van omriingende huiizen en stortte neer op een hondenhok. De staart van de vliegmachine trof een vrouw, die daamaast aan het werk was. Haar toestand is hopeloos. De piloot en de passagiers werden uit de machine geslingerd. De eerste is zwaar ge wond, terwijl de twee Engelschen eveneens kwetsuren opliepen. (Ingez. Med.) Zondag is boven het Engelsche Kanaal tijdens een dikken mist een particulier vlieg tuig neergestort. Het vliegtuig ging spoedig in de golven onder. De drie inzittenden wisten echter uit het vliegtuig te komen en zich boven water te houden, totdat zij door een Fransche sleepboot opgepikt werden. Opgewonden, gebelgd, vertoornd en tot het diepst van haar ziel geschokt kwam, meldt de N. R. Crt., een juffrouw op een van de poli- tiebureaux te Rotterdam vertellen, dat haar mat, een bovenstebeste echte cocosmat, was gestolen, brutaalweg gegapt uit het portaaltje achter de straatdeur. De politie deed haar taak, een lang rapport werd opgesteld en een rechercheur trek op kondschap uit en ziet, al spoedig keerde hij weer, met een verdachte en de mat. De verdachte vertelde het gewone verhaal van een eerlijke koop. De met het justitieele onderzoek belaste inspecteur vroeg dan ook dadelijk sarcastisch: Gekocht? Na- tuurlijk van Jan den onbekende. Maar tot zijn groote verbazing zeide de verdachte den ver- kooper heel goed te kennen en hij noemde naam en adres. Toen bleek, dat de verdachte beweerde de mat te hebben gekocht van den man van de aangeefster. Deze echtgenoot werd op het bureau ontboden en hij deed een droef verhaal van erg warm weer, onweer- staanbare dorst, een op de penning zijnde vrouw, weinig zakgeld en verleiding... Voor 8 glazen bier had hij de mat aan een vriend verkocht, maar of meneer de inspecteur het asjeblieft niet tegen moeder de vrouw wou zeggen, want anders zou er wat waaien... VLIEGONGELUK TE OOSTENDE. In het dorp Steene, nabij Oostende, waar zich een vliegveld bevindt, is een toeristen- vliegtuig, waarin twee Engelsche oorlogsinva- liden met een piloot hadden plaats genomen, en zich voorstelden naar Abbeville te reizen, op het dak van een huis te pletter gevallen. Een vrouw werd daarbij zwaar gewond, ter wijl de piloot en de passagiers, waarvan een de beide beenen in den oorlog had verloren, van het dak op de straatsteenen ploften. De piloot moest in een kliniek worden opgenomen. De Engelschen, die kneuzingen en verwondin- gen hadden opgeloopen, werden op hun ver- zoek naar hun hotel teruggebracht. Het toe- stel is geheel vemield. WEDEROM EEN RADIO-KOPENICKIADE. Zondagmiddag hoorden de luisteraars in Saksen den omroeper van de Middeldeutsche Rundfunk A.G., nadat hij de persberichten had voorgelezen, plotseling met luider stemme roepen „stemt op de communisten! Stemt op lijst 3", welke opwekking nog verscheidene keeren herhaald werd. Daama hoorde men eensklaps niets meer, daar de uitzending ver- moedelijk afgebroken werd. Naar vanwege het zendstation wordt mede- ffedeeld, betreft het hier een employd die in vasten dienst is als stenograaf en hulp-om- roeper, genaamd Fritz Gabler. Hij is onmid- dellgk ontslagen. DORPSBRAND. In het dorpje Janow, dicht bij de Duitsch- Poolsche grens, heeft een geweldige brand gewoed, waardoor vele schuren, 24 woonhui- zen en 27 stalgebouwen in den asch zijn ge legd. Het vuur woedde over een uitgestrekt- heid van ongeveer 1 vierkanten K.M. De brandweren uit de naburige plaatsen ver- leenden assistentie, hetgeen tot resultaat had dat een zeer groot deel van de plaats kon worden behouden. De oorzaak is onvoorzich- tigheid. AMOK. Uit Newhaven in den staat Connecticut wordt gemeld, dat daar een krankzinnige een reeks gruweldaden heeft gepleegd. Op een hoog gelegen punt in den omtrek der stad, de Haut Valaise, bevond zich een man met zijn vrouw en vier kinderen. Niet ver van daar waren duizenden menschen, die vacantie namen. Plotseling zagen dezen dat de man op de hooge rots zijn vrouw en de kinderen in den afgrond slingerde. Daarop daalde de krankzinnige een eindweegs de rots af en begaf zich op een uitstekende steenpunt. Hij bleef daar een uur, trek toen zijn schoenen uit, sloeg een kruis en wierp zich naar be- neden. Achteraf bleek, dat de moordenaar en zelf- moordenaar de krankzinnige bookmaker Spang was, die negen weken geleden naar een ge- sticht was gebracht en die, na zijn overbren- ging naar elders, uit zijn nieuw verblijf was ontvlucht. Aan zijn verwanten had hij mee- gedeeld te zijn ontslagen. Om dat te vieren had hij zijn gezin meegenomen in een auto voor een picnic. DWAZE JEUGD. Eric Johnson is 21 jaar en Florence Smith is 24. Zij hebben het kunststukje uitgehaald om in een zeilbootje van nog geen 4% M. lang, met maar een paar kinderachtige zeiltjes over te steken van de Bermuda-eilan- den naar New-York. Het was telkens op het nippertje, en hoe deze dwaze jongelieden die van zeilen geen verstand hadden en die tel kens hevig zeeziek zijn geweest er ten slotte nog gekomen zijn, is een mysterie. Zeventien dagen heeft dit avontuur dat allerminst een idylle bleek geduurd. Er was in het bootje slechts een kompasje van middelmatige kwaliteit. Maar zij zijn er dan toch maar ge komen: jongeheer Eric en jongejuffrouw Flo rence. Nog een bjjzonderheid: Eric was gekleed in katoenen werkpak, Florence in een badpak. Woensdag zou een nieuwe poging worden gedaan om den Duitschen slagkruiser „Hin- denburg", die op den bodem van Scapa Flow ligt, te lichten. Tot op heden zijn 29 schepen van de daar gezonken Duitsche vloot van 45 schepen geborgen. Een eerste poging met de „Hindenburg" is niet geslaagd. Het is het zwaarste schip van de gezonken vloot en ligt in 25 meter water op een rotsachtigen bodem. Het is een schip van 28.000 ton, 250 meter lang en 33 meter breed. Indien men met de „Hindenburg" succes heeft, zal men, naar men in Engeland verklaart, een bergings- record hebben behaald. Men meldde uit Berlijn aan de N. R. Crt. Twee opgeschoten jongens vielen den win- kelier van een filiaal van een melkinrichting aan de Wedding en de bezoekers van den winkel voortdurend lastig, door met een Spie gel het zonlicht in de gezichten van in den winkel aanwezige menschen te laten reflectee- ren. De winkelier ten einde raad snelde ten slotte woedend naar buiten en gaf een van

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 2