a i criicru NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANPEREN Tweede Blad. predikbeurten. No. 8542 VRIJDAG 20 JUNI 1930. 70e JAARGANG. B IoN N EN LiA N D. L&atste Berichten. De abonne's van bet Geillustreerd Zondagsblad, DE UITGEEFSTER. H.H. Kantoorhouders Onze abonne's in het Buitenland I TER NEUZEN, 20 JUNI 1930. trofwen dienst. herben oemd. UITSLAG VERKOOPINGEN, AANBESTEDINGEN, ENZ. RECHTSZAKEN. De Landbouwdagen ie Hulst en Kloosterzande. welke het blad per post ontvanqen, wor- den verzocht, hun abonnementsqeld voor 1 Juli a.s. in te zenden, daar er anders over beschikt wordt met verhooqinq van 15 cent. worden verzocht het abonnementsqeld over het 2e kwartaal 1930 van de Ter Neuzensche Courant voor 1 Juli a.s. in te zenden. Wij vestiqen er de aandacht van onze abonne's op, dat wij bij teruq-ontvanqst van eene onbetaalde kwitantie, onmiddel- lijk de toezendinq van het blad zullen staken. DE UITGEEFSTER. worden drinqend verzocht, het verschul- digde abonnementsqeld voor 15 Juli a.s. in te zenden. Bij niet-ontvanqst voor dien datum wordt het abonnement qestaakt. Abonnementen voor het buitenland worden slechts aanqenomen bij vooruit- betalinq. DE UITGEEFSTER. DIEN STPLICHT Claes is van oordeel, dat vele van deze over- bodig zijn. De Schelde handhaaft ziohizelf en er bestaat geen enkel gevaar voor uifczan- ding. Men moet er zoo weinig mogelijk aan rakGn. Zeker, de mensehelij.ke hand kan meehel- pen: de drempels verbreed en verdiept wor den, maar voorzichtigheid is geboden. Zoo- lang de vloed de Schelde vrijelijk kan binnen- dringen, zal hij zijn machtig werk doen en Belgie behoeft niet te vreezen voor de „leef- baarheid" van den stroom. UITVOERING ZIEKTEWET. Het blijkt herthaaldelijik voor te komen, dat werfcnemers wanneer zij ziek worden, niet weten bij welke bedrijfsvereeniging hun werkgever is aangesloten. Ook komt het voor, dat de werkgevers niet weten, welke premie door den werkgever moet worden be- taald zoodat zij niet kunnen beoordeelen, of van hun weekloon het juiste bedrag wordt ingehouden. Het college van toezicht op de Ziektewet acht het gewenscht, dat de werk- nemers van een en ander op de hoogte zijn, en heeft daarom aan de bedrijfsvereenigingen in overweging gegeven, haar leden te ver- zoeken, in hun fabrieken en werkplaatsen op een duidelrjk zidhtlbare plaats van een en an der mededeeling te doen. VEREENIGING VAN NEDERLANDSOHE GEMEENTEN. De Vereeniging van Nederlandsche j meenten houdt 3 Juli te Zwolle hare alge- meene vergadering. De beschrijvingsbnef be- helst verschillende punten van huishoude- lijken aard. Na hunne behandeling zal een vertegenwoordiger van het gemeentebestuur van Zwolle een causerie houden over die ge- meente en hare omgeving en een vertegen woordiger van het gemeentebestuur van Kampen over de bezittingen dier gemeente, waarlangs een boottocht zal worden ge- maaikt. Op den voorafgaanden avond zal het gemeentebestuur van Zwolle de vertegen- woordigers der gemeenten ten stadhuize ont- vangen. Op 4 Juli wordt een congres gehouden ter behandeling van de in het maandschrift „Ge- meentebestuur" opgenomen prae-adviezen van de heeren Mr. P. J. Kallen, referendaris ter secretarie van Maastricht en Mr. R. H. baron de Vos van Steenwijk, griffier van de Tweede Kamer over de vragen betreffende de regeling van de subsidieering voor ver- betering en onderhoud van gemeentewegen, welke van intercammunaal belang mogen worden geacht. In 't geheele land kwamen 17 gevallen van kinderverlamming voor, onder welke 6 te Gouda en 2 te Overschie. Er v/erd <5en gcval van encephalitis aange- i geven. DE HULSTERSCHE HUISVLIJT- TENTOON STELLIN G 1930. Zooals reed's eerder is bekend gemaakt, wordt er bij gelegenheid van de viering van het 750-jarig bestaan der Stadsrechten van Hulst, welke feestelijkheden van 1525 Augustus a.s. zullen plaats hebben, een Huis- vlijttentoonstelling gehouden. Het Comity stelt er prijs op, een zoo groot mogelijk aantal inzendingen te ontvangen. Zoowel van heeren als dames, liefhebbers of vaklieden, wordt ruime deelname verwacht. in de daarvoor beschikbaar gestelde lokalen van de Openbare School, zullen tijdens de fees telijkheden, de ingezonden werkstukjes, in af- deelingen gerangschikt, tentoongesteld wor den. DE WEG PHILIPPINE—DRIEKWART GEEN RIJKSBELANG. Zooals vroeger gemeld, is door het gemeen tebestuur van Philippine een verzoek gericbt tot den Minister van Waterstaat om voor vehbetering van den weg PhilippineDrie- kwart ontheven te worden van het betalen van een vierde der kosten, geraamd op 62.500, aangezien dit de draagkracht der gemeente te boven gaat, en ook niet even- redig is aan het belang dat die gemeente bij dezen verkeersweg, vormende een verbinding tusschen het Oostelijk en het Westelijk deel van Zeeuwsoh-Vlaanderen heeft. Naar we vememen is door den Minister aan dat gemeentebestuur te kennen ge geven, dat voor het toekennen eener rijks- bijdrage in de kosten van dat werk geen aanleidinig bestaat. Het rijk is bij deze zaak niet betrokken, zoodat het niet op zijn weg ligt, maatregelen te beramen om de ge meente vrij te stellen van het dragen van een deel der kosten. Wenschen omtrent inlijving. b. Zij, die voor de lichting van het volgend jaar zijn ingeschreven, kunnen hun wensch, om in geval van bestemming tot gewoon dienstpdichtige te worden ingelijfd brj een be- paald wapen of korps enz„ v66r 15 Juli a.s. opgeven ter secretarie van de gemeente, waar zij voor den dienstplicht zijn ingeschreven, indien a. zij hun wensch omtrent de inlijving niet reeds bij een der keuringsraden hebben opgegeven zij hun wensch ook niet reeds recht- streeks aan den indeelingsdistricts-com- mandant hebben medegedeeld; of c. hun wensch een andere is dan die, welken zij te voren aan den keuringsraad of den districtscommandant kenbaar maakten. Hetgeen hier is vermeld ten aanzien van inlijving bij een wapen enz., is mede van toe- passing ten aanzien van wenschen omtrent het tijdvak van inlijving en omtrent de oplei- ding tot officier of tot onderofficier. Er bestaat geen zekerheid, dat aan den ge- uiten wensch zal kunnen worden voldaan. In sommige gevallen moet de aanmelding op andere wijze geschieden, namelijk wanneer de belanghebbende opkomst of indeeling wenscht, zooals hieronder is aangegeven: vervroegde opkomst voor de officiersoplei- ding; bestemming voor de officiersopleiding bij de bereden artillerie met vervulling van de eerste oefening in gedeelten (intermitteerende op- leiding) indeeling als hulpseiner bij de zeemacht; indeeling bij den motordienst of opleiding tot chauffeur, motorrijder of hulpmonteur bij de artillerie; opleiding als ziekenverpleger of als zieken- drager bij de landmacht. Inlichtingen omtrent de wijze, waarop in deze gevallen de aanmelding moet geschieden, omtrent den tijd van aanmelding en omtrent verschillende andere bepalingem, kunnen ter gemeente-secretarie worden gevraagd. Ter Neuzen, 19 Juni 1930. De Burgemeester van Ter Neuzen, J. HUIZINGA. GOED AFGELOOPEN. DE SCHELDE-KWESTIE. Maandagavond heeft* de hoofdingenieur Tobie Claes, directeur der Schelde-diensten te Antwerpen, in de feestizaal der wereld- tentoonstelling een voordracht gehouden over het onderwerp: „Is de Schelde leefbaar?" Men zal zich herinneren, dat de optimis- tische verklaringen van Tobie Claes inder- tjjd, toen men van Belgische zijde er blijkbaar op stond, den toestand van het Schelde-vaar- water zoo donker mogelijk af te schilderen, heel wat beroering heeft verwekt. In zijn wetenschappelijke voordracht op de Wereldtentoonstelling verdedigde de heer Claes dezelfde thesis. De oude Scaldis is niet zoo ziek als sommigen willen doen gelooven, verklaarde spreker. Integendeel, de Schelde Is beter dan ooit. Dan behandelde de hoofdingenieur de ver schillende plannen tot venbetering. De heer Gisteren kwam de voermansknecht K. van den heer Dekker met paard en rolwagen (padde) van den weg langs het kanaal bij de middensluis op de helling van de ophaalibrug, toen de verbinding waaraan het voertuig ge- trokken werd uitpikt en dit achteruit op de helling richting nam naar den waterkant. K., die op het voertuig zat, sprong er af en plaat- ste zich op den kanaalkant, om den rolwagen tegen te houden. De wagen oefende echter zoodanigen druk uit, dat dit den man met mogelijk bleek en hij met den wagen in het kanaal viel. Gelukkig werd het gebeurde door eenige personen opgemerkt en gelukte het K. vrij spoedig en voor zoover wij vememen zonder letsel, uit het water te redden. Later is ook f het voertuig opgehaald. DE GROOTE ZEEUWSCHE MEETING. Omtrent de in ons vorig nummer aangekon- digde groote Zeeuwsche meeting, georgam- seerd door het Gewest Zeeland S.D.A.P. en de Federatie van Zeeuwsche Bestuurdersbonden, alhier a.s. Zondag te houden, vememen wij dat uit alle deelen van Zeeland talrijke deelnemers worden verwacht. De meeting op het voetbalterrein bij de Westsluis zal worden gevolgd door een op- tocht door verschillende straten der stad, als volgt: brug over de middensluis, Dijkstraat, Tholensstraat tot aande Verbindingstraat met Donze-Visserstraat, le Verbindingstraat, Nieu- wediepstraat, Korte Kerkstraat, Nieuwstraaf, j Burgemeester Geillstraat, Markt, De Jonge- straat, Heerengracht, Axelsche straat, Steen- 1 kamplaan tot aan de M. Eijkestraat, Van Steenbergenlaan, Axelsche straat, Noordstraat, Havenstraat naar de Markt, alwaar de stoet zal worden ontbonden. In den optocht zal door de verschillende S.D. Vrouwenclubs in Zeeland een symbolische voorstelling worden gegeven van oorlog en vrede. Met het oog op de goede orde wordt het publiek dat geen deel van den optocht uit- maakt verzocht niet met den stoet mee te loopen, teneinde stagnatie te voorkomen. De heer P. M. Harte, thans te Sas van Gent vroeger chauffeur brj den heer A. Sprui- tenburg, arts alhier, ontving van de K. N. A. C. het diploma voor 10-jarige trouwen dienst. Herbenoemd tot kantonrechter plaatsver- vanger in het kanton Hulst J. M. L. Maer- tens. BESMETTELIJKE ziekten. Het aantal aangegeven gevallen van besmet- telijke ziekten over de week van 8 tot en met 14 Juni in de provincie Zeeland bedroeg R°0(*- vonk: Duivendijke 1, St. Maartensdijk 1. Diphtherie: Hulst 1, Kloetinge 1. DE VERBINDING WALSOORDEN HANSWEERT. Vragen van het Kamerlid Lockefeer. Het Tweede Kamerlid Lockefeer heeft den I Jdinister van Waterstaat gevraagd: 1. Is de Minister bereid te bevorderen, nu door de Gedeputeerde Staten van Zeeland aan de Provinciale Staten wordt voorgesteld te besluiten tot het aanschaffen van een tweeden ferry-boot voor het veer Vlissingen "7Breskens, dat te gelijker tijd worde over- gegaan tot het laten bouwen van een gelijk- waardig schip tusschen de havens Walsoor- denHansweert 2. Is het den Minister bekend, dat het thans tussohen Walsoorden en Hansweert dienstdoende schip, hoe goed ook voor per- sonenvervoer, geheel onvoldoende is om het auto-, vrachtwagen- en autobussenvervoer te verwerken en dat het meermalen voorkomt, dat genoemde voertuigen in het geheel niet of met veel moeilijkheden en vertragingen kun nen geladen worden, zoodat het verkeer hier- mede door het buitenland heen veelvuldig moet geschieden? 3. Indien de in vraag 1 bedoelde gelijktij- dige aanbouw niet wel doenlijk mocht zijn, wil de Minister dan bevorderen, dat in ieder ge val de aanbouw en het in de vaart brengen van een ferry-lboot tusschen Walsoorden Hansweert de prioriteit verkrijgt, omdat de bootveitoinding op dit traject door de in vraag 2 vermelde omstandigheden veel sterker om verbetering roept dan op welk veer op de Wester-Schelde ook? SAS VAN GENT. De tragiek van den Zomer, j'g Waensdagnamiddag is in de Kreek, omtreK Visscherhuisje een 14-jarige jongen bij het zwemmen verdronken. De knaap was af- komstig van de Katten, een wijk van de ge meente Selzaete. In plaats van naar school te gaan, was hij met een paar kleinere jongens gaan haagje schuilbn, in de richting van bedoelde Kreek, waar hij al meermalen een bad had gaan nemen, wanneer het hem te warm leek om op de schoolbanken te gaan zitten. Intusschen dachten zijn ouders, dat hij zich binnen de schoolmuren goed en wel Ibewaard bevond. Een jeugdige fietser, die toevallig daar voorbjjreed, werd gewaar, dat er iets niet in den haak was, doordat de kleine jongens, die het slachtoffer vergeeelden, zich zoo rade- loos aanstelden. Zonder een oogenblik te verliezen snelde hij naar de politie en naar den dokter, doch toen deze daar aankwamen was het ongeiuk al te lang gebeurd om nog eenige kans op levensbehoud te mogen hopen. De vader, die als werkman op de Glas- fabriek dienst doet, een zekere Steenbeek, werd er bij geroepen, om het lijk van zijn zoontje te herkennen. Hartverscheurend was het weerzien, zooals zich beter laat gissen, dan beschrijven. De tragiek bereikte haar hoogste punt, toen het ltjk van den drenkeling door de politie in beslag genomen werd om dit naar het doo- denhuis te" Sas van Gent te vervoeren, al waar het zoolang moet verblijven, tot de ge- rechtelijke lij'kschouwing heeft plaats gehad. Donderdag in den voormiddag kwamen de moeder, de vader, de grootmoeder en nog een ander vrouwelijk familielid naar het dooden- huis, om den kleinen drenkeling te mogen zien en zoo mogelijk naar huis te vervoeren. Maar hun gang was te vergeefs geweest. Het gerecht moest eerst zijn loop hebben. De grootmoeder van den zoo jammerlijk verongelukten knaap vertelde onder hevige droefheid, dat zij 's nachts met andere fa- milieleden het lijkje had willen weghalen, maar ook dit was door omstandigheden met kunnen doorgevoerd worden. Wanhopig over het verlies van het beminde jongetje keerden de verwanten weer huiswaarts, in gedwongen afwachting, dat men hen vergunnen zal, het lijk naar de ouderlijke woning te brengen. Het is de eerste tragische gebeurtenis van dien aard, die zich bij de intrede van dit zomerseiizoen hier afspeelt. Moge zij voor dit seizoen teneinde loopt, niet door andere van denzelfden aard gevolgd worden. Men paait zich met de gedachte: Ik kan goed zwemmen en suggereert zich met de zekerheid: zoo iets zal mij niet gebeuren. Er is ievenwel ook een spreekwoord, dat luidt: De beste zwemmer verdrinkt. Van andere zijde meldt men ons, dat het slachtoffer niet was gaan haagje schuilen, dojch na het uitgaan der school tegen den van zijn onderwijzer per fiets naar de VERNIEUWING BESTRATING. Bij de alhier door Burg, en Weth. gehouden aanbesteding van het vemieuwen van de be- strating van de Grenulaan, den Schoolweg en het daartusschen gelegen gedeelte van de Vlooswijkstraat werd ingeschreven door de heerenJ. de Maagd te Hontenisse voor f 5525,. P. Dees te Sas van Gent voor 5515, J. Tho- lens te Ter Neuzen voor 5329, J. P. de Vos te Ter Neuzen voor 4890 en R. Verschelling te Ter Neuzen voor 4841. Het werk is aan den laagsten inschrijver ge- gund. LOTING VOOR DE LICHTING 1932. *s GRAVENHAGE. Heden had alhier de loting plaats voor de lichting 1932. Tot basis werd weder genomen het Amsterdamsch Register. Als houder van het lotingsnummer no. 1 werd aangewezen no. 4111 van ge- noemd register, staande ten name van Hen— drik Johan van Nijkerk, geboren 9 Mei. Kfeek was gereden om te gaan zwemmen. Dat hij bezweet van het fietsen direct te water is gegaan, is den jongen blijkibaar nood- lottig geworden. HONTENISSE. Geslaagd te Nijmegen voor het eind-examen Gymnasium (St. Canisius-College) voor diploma A. de heer B. Dumoleijn te Honte nisse. OOSTBURG. Voor het eind-examen in de Nuttige Hand- werken aan de Rijkskweeksdhool te Oostburg zijn alle candidaten geslaagd n.l. de dames M. M. S. Crinse, J. M. Leenhouts, P. J. Mazure, M. S. C. Trapman en S. J. C. Versprille. 4. Wil de Minister alsnog bevorderen, dat bij den bouw van de nieuwe ferry-boot voor het veer WalsoordenHansweert er reke- ning worde gehouden met den nieuwen toe- stand, die zal ontstaan, nadat de plannen tot opheffing en verplaatsing van het station Vlake naar Kruiningen zullen zijn verwezen lijkt; daarbij in aanmerking nemende, dat, wanneer de ferry-boothaven dan aan de oostzijde van het kanaal zal worden gegra ven en de tramaansluiting vandaar naar het station wordt aangelegd, er zich een veel intensiever personen- en vrachtvervoer zal ontwikkelen en bovendien door vermijding van den kanaalovergang het auto- en vracht- wagenvervoer, zelfs intemationaal, sterk zal toenemen In verband met bovenstaande zij verwezen naar de in ons vorig nummer vermelde stuk- ken voor de Statenzittingen, waaruit blijkt dat Ged. Staten thans reeds een crediet aan- vragen voor het 'bouwen van een ferry-boot voor den dienst WalsoordenHansweert. AXEL. Het zangconcours dat op 23 Juli a.s. alhier zal plaats hebben mag zich in groote belang- stelling verheugen. Hedenmorgen kreeg de commissie de ver- blijdende tijding, dat het H.M. de Koningin behaagd heeft een fraaie zilveren medaille be schikbaar te stellen. Ook van Z. Ex. de Commissaris der Konin gin in Zeeland kwam gelijktijdig bericht, dat ook Z. Ex. een fraaie zilveren medaille be schikbaar stelde. Beide medailles werden tegelijkertijd toegezonden. Verder zijn voor dit concours nog fraaie medailles ontvangen van de heeren: J. van Rompu te Ter Neuzen, Mr. P. Dieleman te Middelburg, leden van Ged. Staten, F. Blok, burgemeester te Axel; C. Wind van Merke- steijn te Ter Neuzen; benevens van het Ge meentebestuur van Axel, het Bestuur van den Zeeuwschen Zangersbond ,,Zang Veredeld en V. V. V. te Axel. Ongetwijfeld wordt dit door den Bond in net algemeen en in het bijzonder door de bevolking en het uitvoerend comite op hoogen prijs ge- steld en worden beschouwd, als een bewijs van den band die bestaat tusschen de Zeeuwen en het Vaderlaridsche Koningshuis. ZONDAG 22 JUNI 1930. Ned. Herv. Kerk. Ter Neuzen. 9!4 u. en 2% u., Ds. v. d. Linde van Kleverskerke. Sluiskil. 9y2 u. en 2 u., de heer L. Dek. Hoek. 9% u. en 2V2 u., Ds. E. Raams. Zaamslag. 9% u. en 2% u., Ds. G. van Dis. Sas van Gent. 9% u„ Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Philippine. 2 u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Gereformeerde Kerk. Hoek. 10 u. en 3 u., Ds. J. B. Vanhaelen. Zaamslag. 9% u. en 2 u., Ds. A. Kok. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9% u. en 2 u., Ds. Tolsma. Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 10 u., 3 u. en 614 u., leesdienst. Axel. 9y2 u. en 2% u., leesdienst. Oud-Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 10 u., 3 u., en 6% u., leesdienst. Lokaal „Eben-Haezer". Kerkhoflaan, Ter Neuzen. Nam. 5% u., Evangelisatie. R.K. Kerkdiensten te Ter Neuzen. Zondag zijn de H.H. Diensten om 7, 8% en 10 uur. 's Namiddags om 2% uur Lof. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 20 Juni het volgende vonnis uitgesproken: J. G., oud 58 j., koopman te Axel, beklaagd van verduistering, is vrijgesproken. De Tentoonstelling. Omtrent de tentoonstelling, die Woensdag, des voormiddags om 10 uur, aanving, deelen wij mede, dat deze door de Commissaris der Koningin, Jhr. Quarles van Ufford, werd geopend met de vol gende rede: Niet zonder eenige aarzeling heb ik de eer op prijs gestelde uitnoodiging van het Bestuur der Afdeeling Hulst van de Z. L. M. om deze ten toonstelling te openen, aanvaard. Ik heb mij toch afgevraagd, of het wel juist gezien was om in de nioeilijke tijden, welke onze landbouw tegenwoordig doormaakt, eene ten toonstelling te houden, waarvan niet alleen het financieele resultaat veelal afhankelijk is van omstandigheden, waarop men geen invloed kan uitoefenen, maar waar ook een beeld zou wor den gegeven van den toestand op landbouw- gebied. Zouden wij aldaar niet de teekenen der malaise zien samengebracht Toch valt het m.i. te prijzen, dat het Afdee- lingsbestuur zich niet door de tijdsomstandig- heden heeft laten afschrikken. Voor de kwaliteit der producten, alhier samengebracht, behoeft geen vrees te bestaan; de goede naam van den Zeeuwschen landbouwer staat daarvoor borg. En eene tentoonstelling als deze kan voor een ieder onzer tot leering strekken. De landbouwers zullen er kennis en wetenschap kunnen ver- garen en er kunnen ontwaren wat hun nog ont- breekt. Onze Zeeuwsche landbouw heeft reeds een hooge trap van ontwikkeling bereikt, een excelsior is echter nog steeds mogelijk en daar- toe kan ook eene tentoonstelling als deze het hare bij dragen. Het is daarom dat ik dabkbaar de uitnoodigmg heb aanvaard, opdat ik daardoor ook in de ge legenheid zou zijn naast mijne beste wenschen voor het welslagen der tentoonstelling, ook een kort woord te spreken ter aanmoediging van den Zeeuwschen landbouwer om den moed niet te laten zakken, en om het opgeheven hoofd den eervollen concurrentiestrijd voort te zetten, zich daarbij tevens afvragende, of hij zelf wel in alle opzichten overeenkomstig den eisch des tijds is werkzaam geweest. Men spreekt thans overal van den landbouw- crisis en onze dagbladen staan vol artikelen van bij uitstek deskundigen op landbouwgabied, waarin men op verschillende wijze den kranke hulp wenscht te doen brengen en met veel ophef stelt men dan hier dan daar een urgentie- program vast. Waar zoovele deskundigen zich doen hooren, waag ik het niet mij in hunne rij te plaatsen. hoezeer ik er van overtuigd ben, dat de overheid ten deze een taak heeft, maar ik zal mij slechts veroorloven eene enkele opmerking te maken. Ik erken ten "voile, dat er thans zeer emstige tijden voor onzen landbouw bestaan. Maar ook vroeger zijn er crisissen op landibouwgebied al ware die misschien ook niet zoo emstig als t.hans geweest en die zijn wij toch ook te boven gekomen. En op hoeveel ander gebied hebben we van tijd tot tijd niet een crisis door- leefd? Ja, beleven wij thans niet op bijna ieder gebied zulk een noodtoestand In een crisistijd is men zoo geneigd allerwege om hulp te roepen, maar is het niet geraden allereerst zich af te vragen en .te overwegen, wat men zelf kan doen om het onheil af te wenden. Laat ik U eenige vragen mogen stellen. Zijn alle Zeeuwsche landbouwers reeds bij eene organisatie aangesloten en zijt gij niet van oor deel, dat juist in dezen tijd eene nauwe aaneen- sluiting een eerste eisch is Is er bij eene be- hoorlijke organisatie niet meer te bereiken bijv. ten aanzien van de afzetmogelijkheden van onzen landbouw? Waarom bestaat er op landbouwgebied in Zeeland nog niet een goed ingericht veilings- wezen Is de kwaliteit van alle producten reeds zoo dat zij niet meer vatbaar is voor verbetering? Wordt van de gelegenheid om onze jonge' landbouwers niet alleen praktisch, maar ook theoretisch tot bekwame landbouwers op te- leiden wel voldoende gabruik gemaakt? Wordt het landbouwonderwijs, waar zulks mogelijk is, wel in voldoende mate gevolgd? Staat Zeeland, wat dit onderwijs betreft, wel op de plaats, waar het krachtens de beteekenis van zijn landbouw moet staan? Hebt ge dienaangaande wel het zoo lezens- waardige artikel van den heer Van Dijk in Uw" Landbouwblad van 10 Mei j.l. gelezen? En hoe staat het met onze landbouwcursussen niet alleen voor de jongeren, maar ook voor de meer volwassenen? Of om een ander voorbeeld te noemen, wan-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 5