PUROL lonnehrand Nerveus en Overspannen Onrustig en Slapeloos Mijnhardt3s Zenuwtabletten BUITEVLANB. LANDBOUWBERICHTEN. aKMESQDK BEBICHTliT te De Landbouwdagen Hulst en Kloosterzande. TER NEUZEN, 20 JUNI 1930. AAN EEN GROOT GEVAAR ONTSNAPT. MOEDER EN DOCHTER VERDRONKEN. Stukloopen van Huid en Voeten en Doorzitten bij Wielrijden verzacht en geneest Doos 30-60. Tube 80 ct. Bij Apoth. en Drogistcn (Ingez. Med.) ,,Indien men mijne adviezen of medewer- king noodig heeft", antwoordde de president van de N. H. M., ,,kan de Regeering op mij Taken en. Doch in de Eerste Kamer kan ik met aan de van mij gekoesterde verwacktin- gen voldoen, de tijd zal mij ontlbreken om de yp mijn terrein liggende aamgelegenheden waarmee de Staten-Generaal te maken heeft, behoorlijk voor parlementair detoat voor te bereiden". „Tilt u dat lidmaatschap der Eerste Kamer mi niet al te zwaar?" „Wel mogelijk! Ik vind bet zelf 66k jam mer, den zetel niet te kunnen aanvaarden. Maar de belangen der Ned. Handel-Mij. en alles wat daarmede samenhangt wil ik, 66k in 's lands belang! niet achterstellen bij het overigens zeer eervolle lidmaatschap der Eerste Kamer". HET AMERIKAANSCHE SUPERPROTECTIONISME. Hoewel president Hoover, schrijft de N. R. Crt. naar men meent, de buitensporigheid van de nieiawe Amerikaansche tariefwet veroor- deelt, heeft hij toch van zijn veto-recht geen gebruik gemaakt en de nieuwe tariefwet ge- teekend en daarmee in werking gesteld. Zij is uit een betrekkelijk klein begin ont- 8taan. Hoover had bij zijn verkiezingsveld- tocht den boeren hulp beloofd met een be- perkte herzieninig van het tarief van invoerrechten en nog eenige andere beloften gedaan. In stede van deze beseheiden her- ziening van tariefposten is echter een wet- gevende maatregel tot stand gekomen, die het hoogste tarief in de geschiedenis van het land verwezenlijkt heeft. Toen de wet bij Senaat en Huis van Afge- vaardigden in behandeling was, hebben vele vreemde landen te Washington geprotesteerd tegen de schade die hun buitenlandschen handel bedreigde en daarmee, naar 't schijnt, alechts wrewel bij de protectionisten in Ame rika gaande gemaakt, want zij zorgden dat er geen half werk gedaan werd. Senatoren en afgevaardigden zijn door de belangheib- benden bij hoogere invoerrechten naarstig be- werkt en het Amerikaansche superprotectio- nisme heeft geizegevierd en nu een vrijwel prohibitdeven muur om een land opgericht, dat de schuldeischer van de halve wereld is, maar dat door deze halve wereld nu niet met goederen betaald kan worden. Alles wat Amerika door middel van Dawes en Owen Young gedaan heeft om mede te werken aan het financieele herstel van de oude wereld is door deze monsterachtige tariefherziening te niet gedaan. De onmogelijikheid om goede oeconomische betrekkingen tusschen de nieuwe en de oude wereld te onderhouden, moet ook de diplomatieke betrekkingen ver- gallen. In Engeland waar men zoo opgetogen was over de verbetering die MacDonald door zijn reis in de lang verkoeld gebleven betrekkin gen teweeg had gebracht, zal men er bitter over gestemd zijn, dat Amerika, juist in een tijd, waarin de Engelsche nijverheid in haar moeilijkheden naar nieuw afzetgebied zoekt de oeconomische toegangiswegen zoo goed als verspert. Canada, dat een eeuw lang een goede buurman van de Vereenigde Staten is geweest, voelt zich zwaar getroffen en gaat zich verweren met een nieuw tarief dat met name de Amerikaansche artikelen van invoer belasten en het beginsel van rijksfoevoorkeu- idng sterk uitbreiden zal. De vloek der booze daad is, dat zij steeds meer boosheid moet baren. Protectionisme in een land kweekt protectionisme bij andere. In Frankrijk, waar men tegenover Amerika niet zoo voor- zichtig in het uiten van zijn meening is als in Engeland, zegt de pers openhartig de waarheid. Amerika, klaagt de Euvre, wil nns alles verkoopen en niets van ons koopen. De Intransigent voorziet een tariefoorlog, even rampspoedig als een gewapende botsing. De Liberte schrijft: „Heel Europa klaagt en is verontwaardigd. Wij moeten onze opvat- tingen over de Vereenigde Staten herzien. Zij zijn niet langer het land van de vrijheid. Zij zijn het land van alle verboden". Weder- vergelding is reeds met goed gevolg toege- pasl. Frankrijk leeft met het dreigement, dat het de Amerikaansche auto zou weren, bereikt dat het invoerrecht voor Fransche kant verlaagd is. Het kan er niets aan doen daS. Amerika zijn wijn en likeuren nog slechts tersluiks koopt, maar het zal vergelding toepassen waar het dit kan. Zoo hoopt men de Amerikaansche auto-nijverheid, de fabri- kanten van verduurzaamde levensmiddelen, ifruit en groenten, de vruchtenkweekers tegen het tarief in opstand te brengen. T>e Amerikaansche wetgever heeft zulk een reactie voorzien, want in de nieuwe tariefwet is de bepaling opgenomen, dat de President de bevoegdheid heeft om, gehoord de tarief- commissie. elken tariefpost binnen de grens Tan vijftig percent te verhoogen of te verla- gen. De opneming van deze bepaling heeft heel wat voeten in de aarde gehad, maar haar behoud heeft voor Hoover mogelijk den doorslag gegeven om over het nieuwe tarief zijn veto niet uit te spreken. iEen nuchter immigrant heeft eens tegen een pas aangekomen landgenoot van hem de opmerking gemaakt, dat hij in Amerika goed zijn kost verdiende, maar dat het alleen jammer was, dat de kost er zoo duur was. Het levensonderhoud zal onder het nieuwe tarief in Amerika nog duurder worden. Mis- schien zullen de boeren spoedig ervaren, dat het geld hetwelk zij voor hun voortbrengselen m66r ontvangen, weer weggaat aan hetgeen zij voor alle industrieele levensbehoeften meer moeten betalen. Eerder dan daardoor het bedrog van het protectionisme te be- seffen, zullen zij dan nog meer bescherming gaan vragen. Want dit is totdusver in de Vereenigde Staten de gewone loop van zaken geweest. De oeconomische aaneensluitmg van Europa, die het gronddenkbeeld van Briand's federatie-plan is, kan na invoering van dit tarief meer aanhang krijgen, maar aan den anderen kant zou het te betreuren zijn als de scheiding van oude en nieuwe wereld in twee vijandige kampen dan nog scherper geaccen- tueerd werd. De dag van gisteren, waarop president Hoover onder het nieuwe tarief zijn naam gezet heeft, moet in de annalen der Inter nationale samenwerking met een zwarte kool aangeteekend worden. RUSSISCHE AMAZONES. Een leger van 5 millioen vrouwen. In Rusland is de vrouw (althans in naam) de gelijke van den man. Maar bij gelijke rechten behooren, schrijft het R. Nwsblook gelijke verplichtingen. Er bestaan derhalve plannen bij de Sow- jets om circa 5 millioen vrouwen voor den militairen dienst op te leiden. Dit cijfer is niets overdreven en is gemakkelijk te ver- klaren bij een zoo hoog bewolkingscijfer, Reeds nu telt het Russische leger duizenden vrouwen en eenige tientailen officieren. Het grootste deel van de vrouwen, die thans wor den geoefend, is niet voor het front bestemd. 200.000 worden er nu reeds 's avonds als zij van hun werk thuiskomen, in de militaire wetenschap onderwezen; 11.000 krijgen les in scheikunde; 54.000 moeten zich oefenen in het schieten om huis en haard niet tegen den vijand van buiten maar tegen dien van binnen te verdedigen. Binnen twee jaar moet het plan van de 5 millioen worden verwezen lijkt. Reeds hebben vele vrouwen zich bij den vliegdienst laten inlijven. In de meeste dingen zijn de Russen radicaal, vooral sinds de bolsjewistische omwentelingen. Met speciale vrouwelrjke eigenschappen wordt dan ook geen rekening gehouden; voor de Sow jetwetten moet alles wijken. Omdat men zich in het maatschappelijke leven verschillende hoedanigheden en gewoonten kan eigen maken, meent de Sowjet-regeering, dat dit ook in het physieke leven zoo gaat en dat zij1 ook daarover kunnen bevelen. Men acht de vrouw in staat de rust in het binnenland te bewaren, wanneer de mannen de grenzen van het land verdedigen of uitbreiden. Zij toch zullen in tijd van oorlog, de wegen en fabrieken moeten bewaken, opdat zooveel mogelijk mannen naar het front zullen kun nen optrekken. De vrouwelijke militairen worden aan een strengen tucht onderworpen, ten eerste, omdat de vrouwen zich met haar wispelturig karakter moeilijk wennen aan tucht, en ten tweede, omdat men wil voor- kcxmen, dat de vrouwen bij eventueele om wentelingen zouden gaan meenen, dat nu een tijd van losbandigheid was aangebroken. De Sowjets willen niets van vrijheid weten en wenschen alleen het volk van millioenen door discipline te regeeren. Het systeem, om zooveel mogelijk mannen vrij te maken voor een eventueelen oorlog, wordt ook In de Industrie gevolgd, door zooveel mogelijk de vrouwen daar te werk te stellen. Fabrieks- vrouwen krijgen in Rusland hetzelfde loon als mannen en genieten ook meer voorrechten dan zij. Hier blijkt dus de algeheele gelijk- stelling nog niet goed te zijn doorgevoerd. Maar met dit alles heeft men genoeg gedaan om de belangstellende wereld het welslagen van deze proefnemingen te doen zien. De Sla- vische vrouw is over het algemeen sterker dan de West-Europeesche, terwijl de dweep- zieke geest er toe bijdraagt de taaiheid te bevorderen. ONMIDDELLIJKE HULP NOODIG GEACHT. In de algemeene vergadering van de Hol- landsche Maatschappij van Landbouw werd een motie aangenomen met de bedoeling deze ter kennis van Regeering en Volksvertegen- woordiging te brengen. Deze motie luidt: De Hollandsche Maatschappij van Land bouw in Den Haag bijeen, van oordeel, dat onmiddellijke steun van de Regeering aan den landbouw noodzakelijk is, besluit dit ter kennis aan de Regeering en de leden der Staten-Generaal te brengen en gaat over tot de orde van den dag. WATERSCHOUT. Bij Kon besluit van 14 Juni is, met ingang van 1 Juli, benoemd tot waterschout in de gemeente Ter Neuzen, de heer M. C. Hack, inspecteur van politie alhier, en is aan den benoemde vergund nevens het ambt van waterschout, tew ens de betrekking van in specteur van politie te Ter Neuzen te blijven bekleeden. R. H. B. S. Bij Kon. besluit is tijdelijk benoemd tot leeraar aan de R. H. B. S. te Ter Neuzen, de heer M. Kick te Zierikzee. EINDEXAMEN HANDENARBEID. Bij het eindexamen in Handenarbeid aan de Rijkskweekschool voor onderwijzers en onder- wijzeressen te Oostburg werden geexami- neerd 10 candidaten, afgewezen 1. Geslaagd zijn de dames: M. M. S. Crince te Breskens; J. M. Leenhouts te Schoondijke; P. J. M. Mazure te Groede; M. S. L. Trap- man en S. J. C. Versprille beiden te Aarden- burg en de heeren: C. P. v. d. Ameele te Hoofdplaat; J. J. de Bruijne te Hoek; L. C. Broer te Hontenisse en J. Rijckborst te St. Kruis. GEREF. KERK. Ds. D. Scheele te Middelburg heeft be- dankt voor het beroep naar Rotterdam. Ds. J. B. Vanhaelen te Hoek is beroepen te KlaaswaalNumansdorp. GROOT ELECTRISCH PIJPORGEL VOOR ENGELAND. Aan de orgelbouwers A. S. J. Dekker is opgedragen de bouw en montage van een rein-electrisch pijporgel met 57 registers voor het Joseph-Buildings te Porthmouth- Southsea. Het instrument wordt geheel voorzien van directe contacten, en magneten voor iedere pijp. Een tractuur-dinamo en omvormer van 8 p.k. leveren de benoodigde zwakstroom voor het speelapparaat. Een 3 p.k. kracht- motor wordt verbonden met de ventilator voor windvoorzienmg. Een klokkenspel, een harpspel en modeme hoogdrukregisters werden in het uitgebreide plan opgenomen. De B. B. C. zal de opening van dit orgel per radio omzenden. Deze opdracht werd verkregen, nadat mede door Engelsche en Amerikaansche fabrieken projecten werden ontworpen. In verband met de hooge beschermende rechten in Engeland wordt het instrument gedeeltelijk aan de Dekker fabriek te Edinburgh gebouwd, doch worden de hoofdonderdeelen zooals de speel- tafel, de electrische-centrale enz. in de Ne- derlandsche fabrieken vervaardigd. DIEFSTAL. Een dezer dagen ontving een te Sas van Gent liggende schipper een belangrijk bedrag aan geld, dat hij opborg in een kast, staande in de roef van het vaartuig, waama hij de kast sloot. Des avonds ging de schipper naar Sas van Gent ten ednde inkoopen te doen, en toen hij thins kwam, vond hij alle deuren geopend, wat hem vreemd voorkwam Een onderzoek werd ingesteld, waarbij hij tot de ontdekking kwam, dat het geld, zijnde een bedrag van ongeveer 500, was verdwenen. Tevens was de schipperskneeht, die met het ontvangen van bet geld bekend, en die nog maar korten tijd in dienst bij den schipper was, ook verdwenen, terwijl een andere schip perskneeht waarmede hij bevriend was, ook de wijk had genomen. Men vermoedt dat bei den in bezit van het ontvreemde geld, ver- trokken zijn naar Antwerpen. De politie heeft de zaak in handen. HULST. Te Hulst werd Maandag in alien eenvoud de eerste steen gelegd voor de nieuwe Hervormde kerk aldaar. Ds. W. L. Herma- nides, Ned. Herv. predikant aldaar hield daarbij een rede. Gebruik hiertegen de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Glazen Buisje 75 cent. Bij Apoth. en Drogisten. (Ingez. Med.) Alvorens het verder verloop der algemeene vergadering mede te deelen zij nog gemeld, dat tijdens het souper de heer G. Vogelvanger, voor- zitter van den Kring, dank en hulde bracht aan de personen van andere richting, die in zoo groote getale medewerkten voor het tot stand komen der feesten van den kleinsten kring der Z. L. M. Dinsdagmorgen maakten velen gebruik van de gelegenheid tot het bezoek aan het oudheidkun- dig museum en het stadhuis van Hulst. Algemeene vergadering. Bij de opening der vergadering heeft de Voor- zitter, de heer Dieleman, -speciaal welkom gehee- ten, den Commissaris der Koningin, de inspec- teurs van den landbouw, de heeren Kakebeeke en Mansholt, de leden van Ged. Staten de heeren Stieger en Van Rompu, den griffier der Staten, den burgemeester van Hulst, leden van het ge- meentebestuur van Hontenisse, dr. Molhuizen, Jhr. Van Vredenburch, de heeren Kielstra, De Vulder van Noorden, Sneep, voorzitter van den Noord-Brabantschen boerenlbond en De Vos van den N.-B. Zuivelbond. Spreker wijdde woorden van waardeering aan de nagedachtenis van de heeren J. W. van Oove ren en Ph. J. van Dixhoom. Bij de mededeelingen, dezelfde van de hoofd- bestursvergaderinig, heeft de heer Vogelvanger er bp gewezen, dat ook in het Land van Hulst evenals in Zuid-Beveland, op het gebied van land- bouwhuishoudonderwijs samenwerking wordt ver kregen met andere gezindten. Na de reeds gemelde rede van den voorzitter, den heer mr. Dieleman, welke met krachtig applaus werd bezegeld, nam de Commissaris der Koningin het woord, om dank te brengen voor de woorden van ontvangst, maar ook om er op te wijzen, dat juist in moeilijke tijden, de samen werking groot moet zijn. Spreker wenscht den heer Dieleman geluk met zijn herbenoeming en met zijn 10-jarig voorzitterschap. Er zullen in de 87 of 88 jaren van het bestaan der Z. L. M er vele goede voorzitters zijn geweest, maar on der hen, neemt de heer Dieleman een eerste plaats in; spreker hoopt zijn gelukwensch aan den feestdisch met een dronk te bezegelen. De heer Dieleman wees daarna op het ge- meenschappelrjk urgentieprogram door de drie samenwerkende centrale landbouworganisaties, aan den minister ter hand gesteld. Er is dus een eenheidsfront in den Nederlandschen land bouw. Het onderhandelingstarief. Thans verkreeg de heer ir. Th. J. Mansholt, inspecteur van den Landbouw, het woord over ,,de beteekenis van het onderhandelingstarief". Spreker zeide dat de moeilijkheden aan den afzet van landbouwproducten in den weg gelegd steeds verscherpt zijn; tijdens de crisis 1880 1895 hebben veel landen bescherming toegepast, en spreker meent, dat de landbouw in ons land dankbaar mag zijn, dat dit niet is gebeurd. Dit en de toepassing der landbouwwetenschap heeft gemaakt, dat voor den oorlog de algemeene toe- stand van onzen landbouw ondanks den toen reeds bestaanden afzet-belemmeringen, niet on- gunstig genoemd kan worden, doch tijdens den oorlog zijn alle verhoudingen onderste boven ge zet. Na den oorlog werden de invoerrechten die er van bestonden opgeheven, en men dacht dat dit tot den wereldvrede zou leiden. Zoo dachten de idealisten en ook spreker zelf, maar dit alles werd den bodem ingeslagen door de handelingen der meeste staten. De landbouw van Nederland is voor den afzet zijner producten aangewezen op het buitenland, n.l. x/3 wordt uitgevoerd, en men is na'ief als men meent dat men in het, buitenland blij is onze goede producten tegen lage prijzen te kunnen bekomen. Men verhoogt er juist de tariefmuren. Spre ker meent, dat men de oplossing der crisis niet moet zoeken in protectionisme, wat het natuur- lijk herstel ten zeerste belemmert. Men moet het zoeken in beperking van de wereldproductie met bijv. 5 en dit zullen toch ook de landbouwers in Nederland zeker gaarne aanvaarden. Maar juist wordt de productie op- gevijzeld en 't verbruik belemmerd, waarbij spre ker wijst op de suiker, waarvan Zeeland wel de scherpste gevolgen ondervindt. Niemand zal het in strijd achten met het vrijhandelsstelsel als men maatregelen neemt, aangeduid als dumping. Spreker staat dan uitvoerig stil bij de maat regelen ter bescherming in andere landen geno men, en de verschillende handelsverdragen en methodes in de verschillende landen; die onder- ling zeer afwijken. Onze positie in het algemeen handelsverkeer is daarbij die van de open deur, en spreker wijst er nog eens op, dat men zich van al het gemar- chandeer niet te veel moet jvoorstellen, wat spre ker met voorbeelden uit andere landen nader aan- toonde. Spreker wees er o.a. op, dat de han delsverdragen slechts voor bepaalde tijden zijn gesloten, en dat deze later zeker voor verandering vatbaar zijn. De heer Mansholt kwam ten slotte tot de vol- gende conclusies 1. Hoewel de protectionistische maatregelen van verschillende landen ten opzichte van som- mige artikelen tot het ontstaan van de ongun- stige verhouding tusschen de productie en de consumptie der landbouwproducten hebben bijge- dragen moeten de hoofdoorzaken van de tegen- woordige landbouwcrisis op ander gebied worden gezocht. 2. Herstel van de ongunstige verhoudingen kan plaats vinden door toeneming der consumptie en door vermindering der productie. Zou de werking dezer beide factoren aan het natuurlijk verloop der verhoudingen worden overgelaten, zoo zou de Nederlandsche Landbouw, hoewel hem daarbij ook moeilijke tijden te wachten zouden zijn, zgn aandeel daartoe gaarne bijdragen en zou hij den weg zoeken om zich bij de gewijzigde verhoudingen aan te passen. 3. Dit wordt echter emstig bemoeilijkt door de protectionistische maatregelen van andere landen, waardoor zoowel de venmeerdering der consumptie als de inkrimping van de productie wordt belemmerd. Dit wordt thans opgedrongen aan de wemige landen die dergelijke maatregelen niet toepas- sen. Waar het hier regeeringsmaatregelen be- treft, is het verklaarbaar, dat de landen, die zich van protectionistische maatregelen onthou- den. emstig overwegen of hunnerzijds regee ringsmaatregelen genomen kunnen worden en de nadeelige gevolgen van de maatregelen der pro tectionistische landen te voorkomen of althans te verzwakken. 4. De ontwikkeling der handelspolitiek van vele landen is van dien aard, dat de afzet van onze landbouwproducten daardoor reeds aan- merkelijk wordt belemmerd, terwijl rekening moet worden gehouden met de moge-lijkheid, dat deze belemmeringen in de naaste toekomst nog een veel ernstiger karakter zullen aan- nemen. 5. In verband hiermede is het gewenscht, dat onze regeering bij het afsluiten van handels verdragen de beschikking krijgt over middelen, waarmede in de gevallen, dat zulks noodzake lijk en mogelijk is, de noodige drang op de an dere regeeringen kan worden uitgeoefend om te voorkomen, dat de afzet van onze producten grootere belemmeringen ondervindt dan die uit andere landen en voorts, dat het bestaan van onzen landbouw door de handelsbelemmeringen van andere landen emstig wordt bemoeilijkt. Na deze rede deelde de heer Vogelvanger mede, dat een telegram is ingekomen, dat H. K. H. Prinses Juliana een medaille beschik- baar stelde voor de tentoonstelling (luid applaus). De heer Scheele uit Biezelinge betreurt het, dat voor de crisdsbesprakingen geen buitenge- wone algemeene vergadering is gehouden, men zegt, dat men niets heeft aan de Z. L. M. Spreker juicht overigens het programma toe. Spreker geeft in overweging de grondeigenaars aan te schrijiven inzake den pacht of de hypo- theekrente der landbouwers door verlaging een riem onder het hart te steken. Spreker betreut ook de garantie, die voor aan- sluiting bij de electriciteit of de waterleiding bestaat. De heer Siebenga zeide, dat voor de buiten- gewone vergadering geen tijd was en het bijeen brengen van de gewone boeren is in Zeeland niet mogelijk, en daarom is het aan de Kringen overgelaten de wenschen naar voren te bren gen en die zijn in het urgentieprogram ver- werkt. Men moest toch tot een eenheidsfront komen, zooals geschied is. In andere provincies is een algemeene vergadering makkelijk te be- leggen. De Voorzitter geeft toe, dat het van groot belang is, dat de eleotriciteit goedkoop is. De P.Z.E.M. kan echter de garanties nog niet geheel laten varen. Overleg zal plaats hebben. De heer De Putter vraagt of de Zuiderzee- drooglegging niet de productie juist zal ver hoogen. De heer Mansholt zegt, dat men moeit af- wachten of daar alles bouwland wordt en dan niet vergeten, dat die oppervlakte geen betee kenis heeft voor de wereldproductie. Het zal nog jaren duren eer het in exploitatie komt en het is te hopen, dat de crisis dan voorbij zal zijn. De heer W-elleman brengt hulde aan den Voor zitter voor zijn rede en meent, dat de Z. L. M. niet beter kan doen dan zijn woorden nog eens krachtig ondersteunen. Propaganda onder een Centrale leiding is dringend gewenscht. De Voorzitter sloot hierop de vergadering. De sneltram der Tramwegmaatschappij ZutphenEmmerik, die om 8.05 uit Deven- ter vertrekt, is Maandagmorgen aan een groot gevaar ontsnapt. Toen de tram, waarin een 20-tal passagiers waren gezeten, het station nabij het Pothoofd had verlaten, zag de ma chinist plotseling dat het onveilig sein, (een roode vlag), ten teeken dat de groote hefbrug nabij de fasfabriek open was, was uitgesto- ken. Hij remde uit alle macht, doch kon niet verhoeden, dat de tram met kracht door de ijzeren afsluitboomen reed en tegen de ge- opende brug aanreed. De schok was hevig en de schrik van de passagiers groot. De machi nist, de heer Joh. Lammerse uit Doetinchem, bekwam een hielbreuk en een vrij ernstige hoofdwonde. Hij kon, na in het ziekenhuis verbonden te zijn, per auto naar zijn woning te Doetinchem vervoerd worden. Enkele pas sagiers bekwamen lichte verwondingen. Van een ooggetuige vemam de Crt. nog de volgende bijzonderheden. Het geluid der bot sing drong door tot in de verre omgeving. Ook heeft hij voor de botsing de tram hooren fluiten en hard hooren remmen. Direct daar- op werd een geweldige klap gehoord. Volgens onzen zegsman mag het als een groot geluk worden beschouwd, dat de ballast van de hef brug nog zoo dicht bij den grond was en de tram nu tot stootblok diende. Ware de brug in een ongunstiger stand geweest, dan zou zij zeker te water zijn gereden met veel ems- tiger gevolgen. Wij hebben na het ongeluk den toestand ter plaatse eens opgenomen en con- stateerden dat den machinisten bij het verla ten van het station aan het Pothoofd een zeer verantwoordelijke taak is opgelegd. Zij hebben nl. te letten op de brug, die plm. 30 M. om een vrij scherpen bocht ligt, en op den druk- ken verkeersweg, waarover de tram bij de nadering van de brug rijdt. Het uitzicht op de brug is daarbij slecht. Mogelijk heeft de omstandigheid, dat de brug des Zondags bijna nooit open is, bijgedragen tot dit ongeval, dat gelukkig nu nog goed is afgeloopen. Een tragische gebeurtenis werd het N. I. D. de Pr. Bode gemeld uit Bandjaran Prean- ger. t In de desa Tjiwidej, waar de kali Tjiwidej doorheen stroomt, was de pati-oogst ingezet. In den vroegen ochtend begaf een aantal vrouwen zfth naar het veld voor het snijden van de padi. Toen zij de rivier op een on- diepe plek doorwaadden het water stond ongeveer 65 c.M. hoog gleed een der vrou wen uit. Zij- liep hand aan hand met een andere en deze weer met een derde. Bij het uitglrjden greep de 6ene vrouw zich vast aan de andere, die zich op haar beurt weer vast- klemde aan de derde. Het drietal viel en werd door den sterken stroom meegesleurd. In het diepere gedeelte verdwenen twee vrouwen, de derde kon zich nog naar den oever werken Groote constematie heerschte er onder de andere. Er waren in totaal twaalf vrouwen, die hulpeloos aan den kant moesten blijven staan. De mannen, die op het geroep aankwa- men begonnen met het zoeken van de beide vermisten, maar het reddingswerk werd be moeilijkt, doordat het nog zeer duister was. Toen het dag werd trof men de slachtoffers, moeder en dochter aan. Pogingen om de levensgeesten weer op te wekken, bleven ech ter vruchteloos. ELF BEKEURINGEN IN TWEE DAGEN. Te Princenhage werd een chauffeur, de 19-jarige v. d. L., die zeer merkbaar onder den invloed van sterken drank verkeerde, door een veldwachter aangeroepen, om halt te houden. Hij reed door, of er niets gabeurd was, maar werd door de politie achterhaald en tot stilstand gebracht, meldt de ,„Maasb.". Hij kreeg toen een proces-verbaal wegens: le. niet voldoen aan een vordering tot stil- staan; 2e. het niet werken der remmen; 3e. het niet -bezitten van een rijlbewijs; 4e. idem van een nummerbewijs; 5e. idem wegen- belastingkaart; 6e. hat niet behoorlijk aan- wezig zijn van letter en nummer op de auto; 7e. dronkenschap. Daags daarna kwam hij per motorrijwiel, om zijn Fordje ibij de politie terug te vragen. Bij de zeven foekeuringen van den vorigen avond kreeg hij er toen nog vier bijook voor dit motorrijwiel had hiji: le. geen rijbewijs; 2e. geen nummerbewijs; 3e. geen wegenbe- lastingkaart en ten 4e werkten de remmen er niet van. OOK EEN „UITBREKER". Een zeug van een landbouwer aan den Hooiweg te Soest is Dinsdagnacht uit de weide ontsnapt en heeft in het nachtelijk duister een bezoek gebracht aan eenige tuinen gelegen aan den Zwartenweg. In een tuin heeft het dier op ergerlijke wij-ze huis ge- huoden. De vroege aardappels zijn vrijwel alle uit den grond gewoeld. De sla, de boo- nen en andere groenten zijn voor een groot deel afgevreten en vertrapt. Met deze wan- daden nog niet tevreden heeft het dier een daamaast liggenden tuin beizocht. Ook daar is schade aangericht. Vandaar heeft het een wandeling gemaakt naar de Kerkebuurt en is terecht gekomen in een tuin van een landbou wer waar ook de boonen enz. hetmoesten onitgelden. Hoewel de eigenaar van het dier beloofd heeft de schade te zullen vergoeden is een dergelijke vemieling in dezen tijd van het jaar niet met geld goed te maken. Het genot om in een tuin de vruchten te zien groeien en bloeien is immers niet met guldens te be talen. KINDERWAGEN DOOR OP HOL GESLAGEN PAARD OMVERGELOOPEN In de Riouwstraat te Utrecht sloeg een paard, dat gespannen was voor een met kis- ten beladen voertuig, op hoi en liep tegen een kinderwagen op. Het daarin gelegen eenjarig kind werd gewond en in hoogst zorg- wekkenden toestand naar de Rijksklinieken vervoerd, alwaar het spoedig overleed. DRUKPROEVEN VAN EXAMENWERK BEMACHTIGD. Reeds eenige dagen geleden werd te Zut- fen in ingewijde kringen gemompeld, dat er op de Middelbare Handelssohool onregel- matigheden zouden zijn voorgevallen met examenopgaven. De zaak zou zich als volgt hebben toegedragen. Een vijftal leerlingen van genoemde onderwijsinrichting heeft een drukkersmaatje van 15 jaar omgekocht om de drukproeven van die examenopgaven hun ter hand te stellen. Het jongmensch heeft deze transactie afgesloten tegen betaling van 5. Een zesde leerling was eveneens bij de zaak betrokken. Aanvankelijk werd dit verhaal door velen in twijfel getrokken. Maandag heeft de wet- houder van Onderwijs, Mr. Wagener echter aan alle omzekerheid een einde gemaakt door aan den raad mede te deelen, dat zes leerlingen van de Middelbare Handelshooge- school van het eindexamen waren uitgesloten en afgewezen op grond van ontoelaatlbare manipulaties met examenopgaven. HAAR MAN GEDOOD. Te Chemnitz is de bekende ballonvaarder Georg Froebel gestorven. Toen men hem in een ziekenhuis had gebracht, maakte men uit zijn verklaringen op, dat hij door onvoorzich- tigheid zichzelf had aangeschoten, toen het pistool, dat hij aan het sdhoonmaken was, plot seling afging. In zijn ijlkoorts beschuldigde hij later zijn vrouw, waarop de politie haar arresteerde. Bij het verhoor bekende de vrouw op haar man geschoten te hebben, na een voorafgaanden twist. EEN LIEF LAND. Roemenie wordt de concurrent van Chicago In talrijke steden van het land zijn op 66n dag rooftochten gehouden. In Moldavie barri- cadeerden dicht bij Paskant 5 bandieten ge- maskerd en militair uitgerust, den weg en hielden ongeveer 30 auto's met uitstapjes- makers uit de stad of met boeren met vrouwen en kinderen aan. Allen werden van hun geld en sieraden beroofd. Op dezelfde wijze werden in de Boekowina een 222 reizigers beroofd. Andere rooftochten werden uit Bessarabie en Transylvanie gemeld. DE KINDERSTERFTE TE LUBECK. Zooals men weet, schrijft de N. R. Crt. is eenige tijd geleden dr. J. H. Tuntler, in specteur van de volksgezondheid te Gronin- gen, als regeeringsvertegenwoordiger naar LUbeck geweest inzake het geruchtmakende geval van sterfte onder kinderen, die met het vaccin Calmette zijn behandeld. Hij heeft de Frovinciaal Groninger Courant eenige van zijn bevindingen medegedeeld. Toen ik naar LUbeck ging, aldus dr. Tunt ler, was de doodsoorzaak nog niet bekend. De mogelijkheid bestond toen nog, dat de kinderen aan een andere ziekte waren gestorven. Het B.C.G.-vaccin wordt in LUbeck ook in Nederland niet onder de huid ingespoten, doch ingenomen. Het te vaccineeren kind krijgt driemaal een dosis, telkens met tus- schenpoozen van twee dagen binnen tien dagen na de geboorte, dus b.v. op den derden, vijfden en zevenden dag. Onze methode verschilt van de Duitsche. In het algemeen zijn in Neder land enkel kinderen gevaccineerd uit gezinnen met open tuberculose, waar vroeger reeds sterfgevallen van kinderen aan deze ziekte waren voorgekomen, terwijl men door isolatie zorg draagt, dat besmetting v66r en kort na de inenting voorkomen wordt. De bereiding van het vaccin is in ons land gecentraliseerd, hetgeen de grootst mogelijke waarborg geeft, dat geen ondeskundigen daarbij fouten kunnen maken. Op het oogenblik wordt te LUbeck en Berlgn onderzocht of de dood van de kinderen is ver- oorzaakt door een tuberkelbacil, welke m karakter verschilt van de bovine-bacil van Calmette. Veronderstel nu, dat men uit de overleden kinderen humane tuberkelbacillen kon kweeken, dan zou dat zeer sterk pleiten voor een verontreiniging van het gebezigde vaccin. Hierbij moet men echter wel in het oog houden, dat er allerlei overgangsvormen zijn. Het is dus zeer goed mogelijk, dat LUbeck altijd een raadsel zal blijven. Het is zeer verstandig van onze regeering, dat zij de uitreiking van het vaccin uit het rijkscrologisch instituut te Utrecht heeft stop- gezet in afwachting van de resultaten van het

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 2