TgftBHGDE BEBICHTEN. a ONDER EEN AUTOBUS GERAAKT. KIND DOOR EEN BEER GEDOOD. C. Z. P. verklaarde zich tegen wettelijk ingrij- pen. De meerderheid kon zich grootendeels met de meening van de minderheid vereenigen,. doch verklaarde zich voor wettelijk ingrijpen, teneinde wantoestanden op te heffen en te voo-r- komen. T.a.v. de onpartijddge en deskundige voorlich- dat de' lijk zou zijn. De pachtvoorwaarden van den Kreekrakpolder getuigen voldoende, dat deze niet zijn samengesteld door deskundigen. Boekhoudbureau. Dit Bureau vertoont een gestadige groei. Steeds meerderen onzer leden wenden zich tot deze instelling der Z. L. M. en het blijkt wel bij voortduring, dat ook op dit gebied in eene behoefte wordt voorzien. Over het boekjaar 1928/29 (oogstjaar 1928) zijn door het Bureau uit de boekhoudingen van 87 bedrijven samen groot 3028 HA (bouwland 2032, weiland 996), de gemiddelde cijfers per HA berekend, deze bedragen: Bruto-opbrengst f 506,03 tweetal vergaderingen tot stand, nadat in de t meening neergelegd in een meerderheids- en een pers door voor- en tegenstanders scherpe arti- minderheidsrapport. De minderheid van het kelen waren gelanceerd. Uit het gebeurde met „de Zeeland" blijikt hoe weinig de cooperatie-idee tot de landbouiwers is doorgedrongen. Velen voelen alleen voor samenwerking zoo- lang de directe voordeelen tastbaar zjjn, doch om de zaak, die met veel moeite tot stand is getoracht, krachtdadig te steunen, daaraan heib- ben velen tekort geschoten, tot schade voor het geheel. Oogenschijnlijk heeft de cooperatie-idee een gevoelige slag gekregen, doch bij nader in- zien zal blijken dat de liquidatie van „de Zee- land" een les zal zijn, die opbouwend werkt in dien zin, dat slechts dan tot samenwerking wordt besloten, wanneer het fundament stevig is gelegd. Overigens zal in de moeilijke jaren die den land- en tuinbouw te wachten staan nog altijd een eendrachtig samenwerken een der krachtigste middelen zijn staande te blijven. Niet algemeen wordt dit ingezien. Een der afdeelingen der Z. L. M. n.l. de land- bouwvereeniging ,,Liandbouwbelang" te Sint Maartensdijk onderging een splitsing, als gevolg van verschillende moeilijikheden in de vereeni- ging. De toenemende concentratie in de kunst- mestindustrie, zich uitende in vastigestelde prij- zen, prijsafspraken en dergelijke was oorzaak, dat de belangstelling voor centrale aankoop toenam, als gevolg waarvan enkele vereenigin- gen zich bij de Coop. Vereeniging Centraal Bureau uit het Nederland Landbouw-Comitd G.A. aansloten. Toch komt Zeeland op dit ge bied nog geheel achteraan. De moeilijikheden bij den afzet en groote speculaties in verschillende Iandbouwproducten waren aanleiding dat aan dit onderdeel van het landbouwbedrijf meerdere aandacht werd ge sohonken en meer en meer belangstelling kwam voor het veilen van deze producteri, zoowel op Schouwen-Duiveland, Tholen en Ziiid-Beveland Oimtrent het vereenigingsleven in de Z. L. M wordt verwezen naar de bijzondere tnededeelin- gen. In meerdere kringen komen de besturen geregeld samen ter bespreking van de diverse ■onderwerpen. Hierdoor wordt het aantal per- sonen, dat voldoende met de gang van zaken op de hoogte is udtgebreid, wat aan de kracht van de organisatie ten goede komt. De Kring Westelijk Zuid-Beveland hield te Goes de jaarlijksche Kringtentoonstelling. Dank zij het feit, dat de nationale tentoonstelling van het Nederlandsche Trekpaarden Stamboek hier aan verfoonden was, is deze tentoonstelling uit' stekend geslaagd. Rapporten, e.d. Naar aanleiding van de in de Hoofdbesbuuns- en Algemeene Vergaderingen behandelde onderwerpen pachtiwetten is na ad vies bij het Centraal Zeeuwsch Pachtbureau in gewonnen te hebben, een uitvoerig rapport hier omtrent opgesteld en is dit ter kennis van de Regeering, de Staten-Generaal en het Kon. Nederlandsch Dandibouiw-Comitd en andere land bouworganisaties gebracht. Voorts is verschenen het rapport van het Vee voederbureau der Z. L. M. betreffende voeder proeven, terwijl het rapport betreffende de tweede en derde weideproef in 1928 en 1929 van de Weidecommissie der Z. L. M. de pers zal ver- laten. Voorts is in druk verschenen het Verslag van lijksch Bestuur de heer Dr. A. A. Overbeek overgeplaatst naar Zuid-Holland en is in zijn plaats als Inspecteur van den Veeartsenijkundi- gen Dienst benoemd, de heer P. Stehouwer te Breda. De heer Stehouwer is bereid gevonden als adviseerend lid op te treden. WEEKZAAMHEDEN DER Z. L. M. Destructie van vleesch. Voor de bestudeering van dit vraagstuk is door de Z. L. M. een Com- tmg dient nog te worden opgemerkt"M missie ingesteld bestoande uit 3 vertegenwoor- Regeermg ook m dezen met het goede voonbeeldj T n>„ wil geven en zich afzijdig houdt van de pacht- bureaux, waar deskundige voorlichting noodzake Arbeidsloon Zaai- en pootgoed Veevoeder Meststoffen Andere bedrijfsonkosten Rente voor den inventaris Gemiddelde pacht- of pacht- waarde Totaal aftrek vd. bruto- oipbrengst f 132,07 15,56 28,16 44,94 60,36 281,09 14,55 131,01 f 426,65 Netto-opbrengst per HA f 79,38 6 Uit deze cijfers blijkt wel het gunstiger resul- taat van het oogstjaar 1928 ten opzichte vail het oogstjaar 1927 (netto-opibrengst per HA voor 75 bedrijven was 28,53). Voor het oogstjaar 1929 zijn de gemiddelde cijfers thans nog niet geheel bekend. Helaas zullen die, althans voor de akkenbouiwbedrijvefr, een ongunstig beeld geven Gewassenkeuring en Verkoopbureau. De keu- ring van gewassen bleef dit jaar in beteekenis vrijwei stationnair met het voorgaande. Het aantal goedgekeurde HA in zijn geheel nam niet noemenswaard toe, doch in de oppe-rvlakten der goedgekeurde gewassen onderling was een merk- bare stijging te constateeren voor bruine boonehi, rogge en aardappelen, terwijl handelsgewassen daarentegen dit jaar voor de keuring niet wer den aangegeven. Het aantal partijen, dat onddr pl-omibe en certificaat werd afgeleverd was dit jaar weer zeer aanzienlijk, daar de waarborgen welke de keuring te velde en op monster aan de koopers van zaaizaad en pootgoed biedt, steeds meer en meer op prijs worden gesteld. De afzet naar het buitenland van pootaard- appelen nam wederom toe, dank zij de reclame die vorige jaren voor ons goedgekeurd zaaizaad en pootgoed op de tentoonstelling te Brussel worden gemaakt en het bezoek aan de goedge- voorts is m arm y uc, velden in het bijzonder in Zeeuwsch. den eersten ontwikkelmgsdag te Middelburg gehouden. Hierbij kan worden aangeteekend, dat deze uitstekend is geslaagd. Landbouwonderwijs. In het cursusjaar 1929 1930 werden 15 algemeene landbouwoursussen en 8 algemeene tuinbouwcursussen gegeven, als- naede 9 landibouwcursussen voor volwassenen. In dit cursusjaar werd te Zierikzee een cursus in paardenkennis gegeven, terwijl te Axel de tweejarige cursus in hoefbeslag werd begonnen. Te betreuren is het, dat het dikwijls zoo'n moeite kost om een cursus bij elkaar te krijgen en deze pogingen zoo dikwijls mislukken. Ook blijkt dikwijls uit de verslagen, dat vele lessen worden verzuimd, voor redenen waarbij de gel- digheid verre is te zoeken. Het ligt wel op den weg der ouders am zooveel mogelijk mede te werken, dat dit ondenwijs zooveel mogelijk slaagt. De Regeering steunt het met groote bedragen, daarom is het aan de belanghehben- den om zooveel mogelijk mede te werken, dat dit geld goed wordt besteed. Ook de R. L. W. school te Goes en de Lagere Landbouiwscholen worden veel te weinig bezocht. De Z. L. M. werkt er hard toe mede voldoend land- en tuinbouwonderwijs te krijgen, doch dit kan er alleen komen wanneer de belanghebben- den dit op prijs stellen en in alles medewerken. Landbouwhuishoudonderwijs. Het landbouw- huishoudonderwijs geniet in Zeeland wel belang stelling. De school te Zierikzee blijkt in een behoefte te voorzien. Aangezien deze school gevestigd is in een gebouw, dat tengevolge van de bepalingen omtrent het 7e leer jaar aan ander ondenwijs moet dienstbaar worden gemaakt, zal te gelegener tijd een nieuwe school moeten worden opgericht. De lessen worden aldaar gegeven door het hoofd der school mej. W. F. G. Reichardt, leera- res in de landbouwhuishoudkunde en mej. G. H. Sterringa, welke speciaal de naaldvakken onderwijst. Voorts zijn aan de school verbonden de heeren W. P. L. Bakker en N. A. Quist, beide land- en tuinbouwonderwijzers te Zierikzee- De ambulante cursussen worden gegeven door de leerares in de landbouwhuishoudkunde, mej. J A Kane te Goes en een land- en tuinbouw- onderwijzer. Momenteel zijn cursussen loopende te Ellewoutsdijk, Kruiningen, Wemeldinge en Zoutelande, terwijl binnen afzienibaren tijd nieu we cursussen te Kortgene en Schoondrjke zullen kunnen beginnen. Voorts is door de Afdeeling Zuid-Beveland van den R. K. Land- en Tumibouwfbond in het Bisdom Haarlem bij ons samenwerking gezocht -en heeft de Z. L. M. zich hiertoe bereid ver- klaard. Hieruit vloeit voort, dat een 3e leerares zal moeten worden benoemd. Deze zal dan van R. K. Godsdienst zijn. Doordat evenwel geen enkele leerares in Nederland beschikbaar is, dienen eerst de examens van de opleidmgs- scholen te worden afgeiwacht. Door de Centrale Landbouw-Onderlmge werd voor 1929 voor 2 aanvangcursussen en 2 vervolg- cursussen in eerste hulp bij ongevallen voor de vrouwelijke landsbevolking subsidie verstrekt. Deze cursussen worden gegeven aan oud-ieer- linsren van landbouwhuishoucursussen. Cursus sen zijn gehouden te Oosttourg, Biervhet en Westkapelle. BIJZONDERE INSTELLINGEN DER Z. L. M. Rechtskundig Bureau. Het ledental van dit bureau toedraagt momenteel 70, het aantal donateurs 3. Er is dus groei te constateeren, doch tot nu toe heeft deze instelling nog met de belangstelling van de landlbouwers die het noodig heeft en ook verdient. Veelal treedt men eerst toe als men een zaak te behandelen heeft. Men vergeet evenwel te veel de preventieve werkmg die van het Bureau uitgaat. Verschillende zaken werden weer m behande- llng genomen en zijn er reeds verschillende tot genoegen der betrokken leden opgelost. Centraal Zeeuwsch Pachtbureau. In 1929 werd voor 4 schattingen de hulp van het C. Z. P. inneroenen. Jammer, dat de verpachters met meer het nut van een dergelijke mst®lbt^ ,in" zien Wat toch is voor de betrokkenen beter dan onnartijdige en deskundige voorlichting. Had men dit voldoende ingezien, dan zou er vee minder aanleiding zijn voor een pachtwet, zooals die in ontwerp is ingediend. Omtrent de ontwerp-pachtwetten heeft het C Z P aan de Z. L. M. advies verstrekt en is de werden de Het bezoek I Vlaanderen. Het vraagstuk van den afzet naar het buiten land vraagt thans aller aandacht. Om te komen tot meerdere eenheid in de keuring der gewassen werd samenwerking bereikt met den Christelijke Boeren- en Tuindersbond in Oost Zeeuwsch- Vlaanderen inzake de keuringen. TOESTAND DER MAATSCHAPPIJ. Ledental. Het ledental der Maatschappij is vrijwei stationnair gebleven. Het aantal is in 1929 in den Kring Westelijk Zuid-Beveland door het splitsen in de Afdeeling Wolphaartsdijk iets achteruitgegaan, terwijl de splitsing in de Af deeling St. Maartensdijk eveneens eenige achter- uitgang voor den Kring Tholen en St. Philipsland bracht. Algemeene Vergaderingen. De zomervergade- ring werd op 19 Juni 1929 te Goes gehouden, Deze was zeer druk bezocht. De najaars- Algemeene Vergadering werd 23 December 1929 gehouden. In deze vergadering ontwerpen pachtwetten behandeld. aan deze vergadering was matig. Vergaderingen van het Dagelijksch- en Hoofd- bestuur. Het Dagelijksch Bestuur vergaderde geregeld op den derden Maandag van iedere maand. Deze vergaderingen worden steeds voor de vergaderingen van de Eerste Afdeeling van het K. N. L. C. gehouden, welke den derden Maandag van iedere maand des avonds of den Dinsdags d.ajv. worden gehouden. Op deze ver gaderingen van het K. N. L. C. wordt de Z. L. M. in den regel door den Secretaris vertegen- woordiigd. Het Hoofdibestuur vergaderde op 18 Juni en 21 October 1929 te Goes. Op 9 December 1929 werd te Goes een buitengewone Hoofdbestuursvergade- ring gehouden in verband met de behandeling van de ontworpen pachtwetten. Financieele toestand der Maatschappij. De rekening over 1929 shut met een voordeelig saldo van 308,73, dit bedrag gevoegd bij de saldi van vorige jaren geeft een bedrag van 7 78.392,52 meer actief dan passief. De boekwaarde van Landbouwhuis en inrich- ting bedraagt in deze rekening 27.393,91, waar tegenover een afschrijvingsfonds van 16.130. Het onderhoudsfonds geeft aan een debetsaldo van 483,34. Door de uitvoering van verbete- ringswerken hebben wij bij voorbaat moeten beschikken over in volgende jaren daarvoor te reserveeren gelden. De rentelooze leening be draagt per resto 11.792. Het Kringtentoon- stellingsfonds is thans groot f 10.226,88. Korte aanteekeningen van de voomaamste werkzaamheden der Maatschappij in het verslagjaar Juli 1929Juni 1930. Alvorens tot een bespreking van de werkzaam heden der Z. L. M. in het afgeloopen jaar over te gaan, willen we eerst de veranderingen m het Dag"©1 ijksch- en Hoofdbestuur noemen. In de vacature ontstaan door het overlijden van den heer J. W. van Oeveren werd voorzien door de benoeming van den heer H. C. v. d. Zande te Nieuwerkenk, zoowel als lid van het Dagelijksch- als van het Hoofdbestuur. In de plaats van den heer C. Blom, die zich niet meer herkiesbaar stelde werd als Hoofd- bestuurslid gekozen de heer J. C. v. Langeraad te Dreischor. In diens vacature als plaatsver- vangend Hoofdbestuurslid werd benoemd de heer J. Klompe te Serooskerke. Tot plaatsvervangend Hoofdbestuurslid werd gekozen de heer P. L. Krepel te Bruinisse in de plants van den heer H. C. v. d. Zande. In de vacature ontstaan door het vertrek van den heer J. A. Stols naar Bergen op Zoom werd als Hoofdbestuurslid benoemd de heer L. J. van Nieuwenhuijzen te St. Philipsland tot dusver plaatsvervangend Hoofdbestuurslid. In' zijn plaats werd als zoodanig gekozen de heer J. A. Stols Jr. te St. Philipsland. In de vacature ontstaan door het overlijden van den heer A. C. J. Noteboom werd als plaats vervangend Hoofdbestuurslid gekozen de heer L. KranenJburg te Wilhelminadorp. Verder ontstond pas geleden een vacature wegens overlijden van het Hoofdbestuurslid, de heer Ph. J. van Dixhoom. In zijn plaats is ge kozen de heer A. Haak te Zaamslag. Voorts is het adviseerend lid van het Dage- digers der Z. L. M. een van den Ohr. Boerenbond in West Zeeuwsch-Vlaanderen, drie veeartsen, vertegenwoordigende de Afdeeling Zeeland van de Mij voor Diergeneeskunde en een vertegen- woordiger van de Afdeeling Zeeland van de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten. Deze Commissie hoopt binnenkort haar rap port te kunnen uitbrengen. Veevoederonderzoek. Adfaaesie is betuigd aan een adres van de Hollandsohe Mij van Landbouw, waarbij de Regeering werd verzooht de wet tot bestrijding van bedrog in den handel in mest stoffen, veevoeder, enz., zoodanig te wijzigen, dat geen enkele categorie van handelaren buiten de wet kan vallen. Inmiddels is door het K. N. L. C. een com missie ingesteld die deze wet nader heeft be- studeerd. Met het rapport kan de Z. L. M. zich vereenigen. Vlinpol en tentoonstelling. Door de door de Z. L. M. ingestel'de actie heeft de Vimpol contact gezocht met het K. N. L. C. en is hieruit een vergadering voortgevloeid. De Vimpol stelt echter t.a.v het inzenden van landbouwwerktui- gen op tentoonstellingen en voor het houden van demonstraties zulke imporatleve bepalingen, dat de landbouw zich hierbij niet kan neerleggen. Excursies. Verschillende excursies uit binnen en buitenland zijn door de Z. L. M. ontvangen en rondgeleid. Vooral betrof dit belangstellen- den in de aardappelvelden, voomamelijk uit Belgie. Aardappelkoopbrief jes. Herhaaldelijk werd aangedrongen op het verkoopen op koopbriefjes, evenwel met gering succes. Ook zijn koopbriefjes voor gran en gedrukt. De afname is echter uiterst gering. Het is ons bekend, dat vele landlbouwers de dupe zijn ge- worden van het niet schriftelijk bevestigen van den verkoop. Benzine. Ook in 1929 verleende de Z. L. M. weer bemiddeling bij het koopen van benzine. Hiertoe was een contract met de Atlantic Oil Storage Cy afgesloten. Of deze onder druk van de samenwerking der groote Maatschappijen hare leveringen zal kunnen voortzetten wordt betwijfeld. Niettemin is de Z. L. M. in staat nog steeds bemiddeling in dezen te verleenen en wordt getracht in samenwerking met andere organisa- ties de positie te versterken. Bindertwine. De overeenkomst met de N.V. Vereenigde Touwfabrieken is tot voile tevreden- heid van de gebruikers uitgevoerd en is deze overeenkomst ook voor 1930 afgesloten. IWerkloosheidsverzekering. Dit vraagstuk, dat voor Zeeland meer en meer belangrijker wordt, is ter bestudeering in handen gesteld van een f hiervoor ingestelde commissie. Stroovervoer. Bij de Nederlandsche Spoor- f wegen is aangedrongen op verlaging der spoor- wegtarieven. Evenwel zonder resultaat. Landarbeiderswet. Bij het K. N. L. C. is aan gedrongen op het opnieuw in studie nemen van deize wet, aangezien de uitvoering van deze wet door verschillende factoren wordt ibelemmerd, terwijl ook de rentevoet te hoog wordt geaoht. Het K. N. L. C. zal hiervoor een commissie instellen. Uitvoercontrole op Iandbouwproducten. Bijzon dere aandacht is gewijd aan de uitvoercontrole van iandbouwproducten en zijn verschillende vergaderingen, waarin dit onderwerp werd be handeld, door vertegenwoordigers der Z. L. M. in Den Haag bijgewoond. Vooral is de controle op uien en aardappelen ter sprake gehracht. Algemeen was men van oordeel, dat de controle van het U. C. B. moet worden opgedragen, mits ook de landlbouw hierin medezeggenschap krrjgt, aan welke voor- waarden ten aanzien van de uien niet is voldaan. Door het K. N. L. C. is een commissie inge steld die de uitvoercontrole op aardappelen in studie heeft. De Secretaris der Z. L. M. is tot Voorzitter deizer commissie benoemd. Telefoontarieven. Meermalen is dit onderwerp behandeld en is vooral de wenschelijkheid van streeknetten naar voren gebracht. Dit schijnt nog op te veel bezwaren te stuiten en is door de P. T. T. het huidige telefoontarief ingevoerd. Zeer waarsehijnlijk zal dit voor het platteland voordeel beteekenen. Een onderzoek wordt hiemaar ingesteld. Wettelijke regeling van het binnenyaartrecht. Onderzocht is welke bezwaren deze regeling voor onzen landbouw medebrengt. In een uitvoe rige toelichting zijn deze ter kennis gebracht van het K. N. L. C. Mollen. Naar aanleiding van een desbetref- fende vraag is aan den Commissaris der Konin gin advies uitgebracht met -betrekking tot het vangen van mollen, dat vooral in de voorjaans maanden gewenscht wordt geacht. Scherp hoefbeslag. Aan Gedeputeerde Staten gesteld worden van het herhalen van het zevende leerjaar. Voorts is den Minister geadviseerd een lagere tuinbouwschool te Haamstede en/of een lagere landbouwschool te Zierikzee te stiohten, Aan gezien de vooihereiding te Haamstede gereed is, is mogmaals telegrafisch aangedrongen op sub- sidieering van deze school. firandgevaar in stallen. In studie is genomen het vraagstuk van het redden van vee bij brand. Stalling is genomen tegen het verzoek van de Vereeniging tot bescherming van dieren aan gemeentebesturen om voorschriften dienaan- gaOnde in de gemeenteverordeningen op te nemen. Het Dagelijksch Bestuur meent het veeleer in de richting van brandvrij bouwen te moeten zoeken. is advies uitgelbracht t.a.v. het verbdeden van scherp hoefbeslag op het moderne wegdek. Voorbehoud is gemaakt t.a.v. gladheid en in ge- vallen in veterinair opzicht geboden. Uitvoerbepalingen aardappelen. Doordat Grie- kenland den invoer van onze aardappelen belem- mert in verband met druifluisbesmetting is het K. N. L. C. verzocht te bevoegder plaatse op intrekking dezer voor ons bezwarende bepalingen aan te dringen, aangezien hier geen druifluis voorkomt. Aanvoer op veiling uit Noord-Beveland. Aan het Bestuur van de Veiling te Goes is verzocht tegemoet te komen aan den wensch van Noord- Bevelandsche telers om ook op Dinsdag te kun nen aanvoeren. Hierop werd gunstig beschikt. Certificaten Plantenziektenkundigen Dienst. Bij genoemden Dienst is aangedrongen in Z.- Vlaanderen zooveel mogelijk controleurs, belast met afgifte van certificaten aan te stellen. Ten deele is hieraan gevolg gegeven en is in onder zoek of verdere uitbreiding noodig is. Reglement Merriekeuringen. Nadat de keu- ringscommissie den wensch had naar voren ge bracht om de rulbriek 410-jarige te splitsen in een rulbriek 4-jarige en een rubriek 510-jarige merries is het reglement door de herzienings- commissie bestudeeid en ging men accoord met het voorstel. Aan Gedeputeerde Staten is ver zocht goedkeuring te hechten aan de wijzigingen in het reglement hiervoor noodig. Deze goed keuring is inmiddels verleend. Van het gewij- zigde reglement is een nieuwe druk verschenen. Aardappelafzet. In verband met de enorme hoeveelheden aardappelen is getracht deze voor een eenigszins loonenden prijs af te zetten. Verschillende besprekingen zijn gevoerd met een Duitsche aardappelmeelfabriek, welke ge- negen was voor onze rekening aardappelmeel te fabriceeren en bemiddeling te verleenen bij den afzet hiervan. De groote risico hieraan verbon den gevoegd bij de geringe belangstelling van de verbouwers zelve deed het Dagelijksch Bestuur besluiten hierop niet in te gaan. Onderwijs. Bij het K. N. L. C. is aangedron gen om het daarheen trachten te leiden, dat leerlingen, die de lagere school bezoeken vrij- Schatting vermogensbelasting. Stelling is genomen tegen het sohatten voor de vormogens- belastingen door kommiezen. Inmiddels heeft de Minister het schatten door kommiezen afgelast. Mond- en klauwzeer. Aan het K. N. L. C. werd medegedeeld, dat het wenschelijk is bij het uitbreken van mond- en klauwzeer van Regee ringswege gratis serum te verstrekken om daar- door te trachten de gevallen te localiseeren. Het Dagelijksch Bestuur kon zich niet vereenigen met een voorstel der Overijsselsche Mij van Landbouw om ibedrijfsschade, geleden tengevolge van het tijdig aangeven, te vergoeden, omdat het meende, dat voor een wettelijke opgelegde ver- plichtang geen vergoeding dient te worden gegeven. Nu in den laatsten tijd in overig Nederland de ziekte zich maar steeds uitbreidt is de Regee ring verzooht voor Zeeland een invoervePbod in te stellen, mits met September dit zou worden opgeheven. Inmiddels is dit vePbod uitgevaardigd al is geen toezegging gedaan het met September op te heffen. Accijns op vleesch. Het K. N. L. C. is ver zocht aan te dringen op afschaffing van den accijns, eventueel met behoud van het invoer- necht. Veilingen. Gezien de noodzakelijkheid dat in rffen vervolge het verkoopen van Iandbouwpro ducten via de veilingen de aangewezen weg zal zijn, is dit vraagstuk in studie genomen. Strooafzet. In samenwerking met de Noord' Hrabantsehe Mij van Landbouw en den N. C. B "Vvordt een onderzoek ingesteld op wedke wijze ons stroo tegen de beste prijzen kan worden afgezet. Inventarisatie oogstproducten. Adhaesde is betuigd aan een adres van de Hollandsche Maat schappiji van Landbouw aan het K. N. L. C., waarbij werd verzocht de Regeering in overwe- ging te geven voor de aan de landbouwcommissie op te dragen inventarisaties, etc. eenige vergoe ding te geven. De Minister heeft geantwoord, dat hierop niet kan worden ingegaan, aangezien biermede te hooge uitgaven zouden zijn gemoeid. Invaliditeitswet. Eveneens is adhaesie be tuigd aan een adres van de Hollandsche Mij van Landbouw, waarbij de Minister van Arbeid werd verzocht niet de 10 verhooging toe te passen, wanneer seizoenarbeiders geen rente- kaart bij zich mochten hebben. Verkeerswegen. Bij den Minister van Water- staat is aangedrongen op het verwijderen van onderbeplanting langs de Rijikswegen, waar dit het uitzicht op dwarswegen, enz. belemmert. De Minister antwoordde dat van de onderbe planting langs den rijksweg door Zuid-Beveland bij aansluitende openbare wegen 50 M. zal wor den verwijderd. Afzet blauwmaanzaad, enz. Besprekingen zijn gevoerd over den afzet van blauwmaanzaad, enz. Direct succes is in dezen nog niet te ver- wachten, al kan in de toekomst hieruit wel iets groeien. Noodig is dan echter hechter organi- seeren. Verlaging spoorwegtarieven. Bij het K.N.L.C. is aangedrongen op het verkrijgen van lagere spoorwegtarieven voor massaproducten als stroo, aardappelen en bieten. Landbouwwerktuigen. Ingestemd is met een voorstel der Overijsselsche Landbouw-Mij, dat zal getracht worden met medewerking der Regeering het Instituut voor Landbouwwerk tuigen en -Gebouwen beter aan het doel te doen beantwoorden dan thans. Scherp hoefbeslag en wegverharding. Aan Gedeputeerde Staten is medegedeeld, dat we ons kunnen vereenigen met het verlbieden van scherp hoefbeslag op het moderne wegdek mits uit- gezonderd worden gevallen van gladheid en die in veterinair opzicht geboden. In dit verband is ook gewezen niet door te gaan met het aanleggen van het z.g.n. gladde wegdek, aangezien dit in een natte najaars- periode zeer gevaarlijk is. Aan het K.N.L.C. is eveneens medegedeeld dat keiplaveisel van Zweedsch graniet beter wordt teacht dan het gladde asphaltlbeton. Crisis in den landbouw. Na gepleegd overleg jmet Kringen en Hoofdbestuursleden is een ur- gentieprogram opgesteld en bij het K.N.L.C. in gediend. Lezingen. In het afgeloopen seizoen zijn voor Verschillende Afdeelingen 27 lezingen gehouden over verschillende onderwerpen, veelal met ver- tooning van lichttoeedden. Hiervoor bestond over het algemeen goede belangstelling. Secretariaat. De heer Ir. J. D. Dorst, die zich met energie op de hem opgedragen werkzaam heden, speciaal ten aanzien van de gewassen keuring, toelegde, ging in Augustus 1929 soil! cfteeren naar de betrekking van leeraar aan de R. L. W. S. te Leeuwarden en werd als zoo danig benoemd. Met ingang van 1 September verliet hij de Z. L. M. Waar door de aanstelling van een tweeden landlbouwkundigen ingenieur blrjkbaar van eenige stabiliteit weinig sprake bleek te zijn, hetiwelk voor een goede werking van het secretariaat gewenscht is, stelde het Dag. Bestuur eenige voorwaarden aan de benoeming tot Assistent- Secretaris, waardoor echter de keuze zeer be- perkt was en de vacature tot eind Februari on- vervuld bleef. Met ingang van 17 Februari werd de heer Ir. M. Blok voorloopig voor een jaar aangesteld. Het secretariaat was hierdoor met werkzaam heden overladen. Door de plotselinge ongesteld- h'eid van den secretaris, waardoor deze ruim anderhalve maand zijn werkzaamheden moest laten rusten, bleven verschillende zaken onaf gedaan, temeer waar het aantal te houden lezingen en forj te wonen vergaderingen bij Voortduring toenam. Voor de gehouden lezingen, die in den regel gevolgd werden door een film of lantaamplaatjes, bestond goede belangstel- kradhtig orgaan, dat enkel en alleen beoogt te dienen stoffelrjke en cultureele belangen van den landbouw in Zeeland en die van zijne leden in het bijzonder. De kracht der organisatie schuilt in de medewerking en steun der leden. De enkeling heeft in het maatschappelijk leven slechts weinig inivloed, alleen door krachtige onderlinge samenwerking ontstaat de collectieve eenheid, de organisatie, en alleen hiermede zal rekening worden gehouden. Juist in de moei lijke jaren die onze landbouw tegemoet gaat, dient het besef meer algemeen te worden, dat de landbouwers elkander wederkeerig dienen te steunen en bij voorbaat dienen te zoeken naar datgene wat hen vereenigt, want alleen door een eensgezind en doelbewust optreden in den fboerenstand kan iets groots worden bereikt. Harde arbeid staat den Nederlandschen boer te wachten een worsteling tegen den ongunst der tijden. Voor een belangrijk deel zal hij aan gewezen zijn op eigen kracht en kunnen, zoo is het altijd geweest en zal het voor het overgroote deel ook blijven, ook al mogen we een krachtige steun van de Regeering verwachten. Die eigen kracht kan hij tot ontwikkeling brengen in zijne organisatie, in de Z. L. M., die onvermoeid zal blijven ijveren voor een betere toestand, een rationeele uitoefening van het landbouwbedrijf en een krachtig georganiseerden boerenstand. Moge 1930 ons de perspectieven geven, die tot een betere toestand kunnen lei-den. (Zie verder het eerste blad.) De administratie op het kantoor der Z. L. M. neemt steeds grootere omvang aan, als gevolg Van de toename van de belangstelling der leden in de afzonderlijke afdeelingen, als gewassen keuring, Rechtskundig Bureau, boekhoudbureau, cooperatieven aankoop, e.d. zoodat de dagelij-k- sche leiddng steeds meer aandacht vraagt. Dit is een gelukkig verschijnsel. Want zal de Z. L. M zijn een boerenorganisatie, dan moeten de leden daarin zien hun besten vriend, die hen steunt en voorlicht en die opkomt niet alleen voor de algemeene en provincial landbouw- belangen, doch ook voor die van een groep van leden of voor den enkeling alleen. Indien dit algemeen wordt ingezien, dan zal de Z. L. M. staan temidden van het landbouwleven als een De 30-jarige belastingambtenaar H. van der Water,.wonende te Waddinxveen en werk- zaam op het kantoor te Gouda, is op den Breeden Weg te Moerkapelle nabij Gouda, na het passeeren van een autobus van den dienst BoskoopRotterdam, met zijn motorfiets op den zeer slechten weg geslipt. Hij kwam te vallen en Werd door den onmiddellijk achter hem aankomenden bus overreden. Het slacht- offer was terstond dood. Zijn lijk is in beslag genomen, den autobusbestuurder treft geen schuld. ERNSTIG MOTORONGELUK TE VOORSCHOTEN. Maandagmiddag te ongeveer 1 uur is nabij de St. Nicolaasbrug onder Voorschoten een motorrijwiel, bij het passeeren van een auto, met een snelheid van circa negentig K.M. tegen een boom opgereden. De duopassagier- ster werd op slag gedood. De bestuurder overleed kort na het ongeluk. De politie-autoriteiten konden bij na- vrage de namen van de beide slachtoffers niet opgeven, daar het bleek, dat de bestuurder van het motorrijwiel op een hem niet toebe- hoorend nummer had gereden. Zondagmiddag is het 2-jarig zoontje van den cafehouder Buisman te Franeker, dat te dicht bij een grooten, bij huis vastgebonden beer kwam, door dat dier gegrepen en zoo emstig gewond, dat het spoedig is overleden. De eigenaar van den beer had, na met het beest op straat kunstjes te hebben vertoond, in de zaak van den heer B. gelogeerd. HAGELSLAG. Ook in Noord-Holland blijkt de vorige week belangrijke schade door hagelslag te zijn aan- gericht. Naar men meldt, zijn de tuinbouw- producten in den polder Koetenburg, onder de gemeente Harenkarpsel, door hagelslag zoo goed als geheel verwoest. Ook in den Woud- polder is groote schade aangericht en ook ver der naar het Noorden hebben land- en tuin- bouwproducten veel schade geleden. In een te Dirkshom gehouden vergadering is beslo ten, een steun-actie in het leven te roepen en zich allereerst te wenden tot het provinciaal centraal comity tot hulpverleening bij ram- pen van algemeenen aard. EEN NULLETJE TE VEEL. Tusschen twee kooplieden te Amsterdam waren zaken gedaan. Voor de afwikkeling daarvan werden accepten afgegeven. Een van deze accepten vermeldde een bedrag van f 1100. De eigenaar van dit accept ging er- mede naar zijn familieleden. Hij zou er op een handige manier een nul hebben bijgeschre- ven, en toen aan het familielid hebben ge- vraagd, hem het bedrag uit te betalen, om dat hij het noodig had voor zijn zaken. De ongeveer f 11.000 werden hem ter hand ge steld, maar weldra was het bedrog ontdekt. De koopman bleek intusschen de stad te heb ben verlaten, zonder nader adres. Thans is hij aangehouden en naar Amsterdam overge- bracht. EEN REVOLVERDRAMA. Enkele dames die met den trein terugkeer- den naar Rijssen zijn, meldt, de Tel., tijdens de reis,-lastig gevallen door een jongmensch van ongeveer 25 jaar, dat kort voor het ver trek uit Amersfoort was ingestapt, blijkbaar met ongunstige bedoelingen. Hij greep plotse- ling een revolver en richtte deze op de inzit- tenden. In den coup<5 brak 'n paniekstemming uit. Gelukkig trok een der dames aan de nood- rem. Even voorbij Amersfoort stopte de trein en werd de man gegrepen. Hij werd onder strenge bewaking naar Apeldoorn vervoerd, waar hij in arrest is gesteld. OUDE VROUW VERBRAND. Tet Dordrecht is een 75jarige bewoonster van den Noordendijk met de vlam van een gastoestel in aanraking gekomen. Zij bekwam zoodanige brandwonden over de geheele voor- zijde van het lichaam, dat zij in hopeloozen toestand naar het gemeente-ziekenhuis is ver voerd. LIJKJES GEVONDEN. In het Reitdiep te Groningen is het lijkje gevonden van een pas geboren kindje, gepakt in een exemplaar van een krant. Eenige schip- pers hebben verklaard, dat zij op 28 Mei 1.1. een vrouw, die in het donker gekleed was, heb ben bemerkt, die een pak in het water gooide. Uit het onderzoek is reeds gebleken, dat een stuk ijzer aan het pak gebonden was, om het snel tot zinken te brengen. In een hooiveld bij Wassenaar is het in staat van ontbinding verkeerende lijkje gevonden van een pasgeboren kind van het mannelijk geslacht. EEN FLINKE BELOONIN G. Te Abbenes geraakte een auto van den weg en bleef boven de sloot hangen. Een postbode en een andere voorbijganger boden dadelijk de behulpzame hand en na een uur hard werken kon de rels door het tweetal heeren uit Amsterdam naar Antwerpen wor den voortgezet. De flinke helpers kregen ieder 10 cent belooning.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 8