De Landbouwdagen te Hulst en Kloosterzande. De Zeeuwsche Landbouwmaatsohappij is dit- maal weer te gast bij den Kring Hulst barer vereeniging. De tentoonstelling wordt gehouden te Kloosterzande alwaar ook de vergadering van bet Hoofdbestuur gebouden is, terwijl de Alge meene Vergadering werd gebouden te Hulst. Toen we Maandagavond naar Kloosterzande reden, voor bet bijlwonen van de Hoofdbestuurs- vergadering bleek ons bij bet passeeren van den Molendijk, dat op bet daaraan gelegen tentoon- stellingsterrein heel wat werk is verricbt, am bet voor het doel waarvoor bet deze week dienen moet in orde te bremgen en dit veel tzorg ver- eischt heeft. Ook te Kloosterzande bleken voorbereidingen -getroffen om de gasten die men daar waardig te ontvangen en hartelijk te verwelkomen. Dit laatste werd ons reeds toegeroepen in met elec- triscbe lompjes in de gevelverlichting van bet gemeentehuis, welke juist toen wij arriveerden voor een laatste proefnaming werd ontstaken. De ontvangst. Te 7 uur verzamelde zicb het Hoofdbestuur der Z. L. M. met gasten en afgevaardigden der Kringen in de raadszaal, waar bet college van Burg, en Weth. der gemeente Hontenisse gereed stond, om bet getzelschap te verwelkomen. De burgemeester, de beer Mr. R. J. J. Lam- booy, gaf te kennen, dat bet gemeentebestuur, zoodra bet verzoek tot baar kwam, om bare medewerking te verleenen aan bet albier houden der tentoonstelling van den Kring Hulst der Z. L. M. en betgeen daanmede gepaard gaat, bet zich terstond daartoe bereid beeft verklaard. En daarvoor zijn zeker redenen. Elke gemeente tocb zal gaame zoo'n tentoonstelling binnen baar gebied zien bouden omdat dit niet alleen betee- kenis beeft voor bet oogenblik, maar ook de gelegenbeid ibiedt voor bet aaniknoopen van rela- ties. Te meer is dit bet geval met een gemeente die daarvoor zoowel door baar ligging als be- grenzing zoo zeldzaam in aanmerking komt, een gelegenbeid betrefit, die dank zij de activiteit van verscbillende personen zoo goed is geregeld. De tentoonstellingen van de Z. L. M. bebben een goeden naam en inzage van bet programma doet zien dat bet welslagen weer verzekerd is. Deze gemeente beeft bovendien ook zeer groot belang' bij den landbouw en dus kan bet moeilrjk anders, dat deze tentoonstelling bare belangstel- ling beeft. Tegenover ben die de vraag stellen of een crisistijd als deze wel de gescbikte tijd is voor bet bouden eener tentoonstelling en daarvoor kosten te maken, die niet terstond vrucbten af- werpen, is spreker van oordeel, dat bet nu juist de tijd is, om, door op de meest goede wijze naar voren te brengen wat de landbouw beteekend, daarvoor ibelangstelling te wekken, en te laten zien, dat de landbouw en bare nevenbednjven reeds bebben tot stand gebracht. Ten slotte beet bij namens bet gemeentebestuur alien wel- kom in Hontenisse. De heer Mr. P. Dieleman, voorzitter der Z. L. M., beantwoordde deze toespraak als volgt: Hoe stemt het bij den aanvang van de landbouwweek der Z. L. M. ons blijde "ier zoo ontvangen te worden met Vlaamsche qulhartigheid en vriendelijke gemoedelijk- heid. Hoe heft dit reeds nu ons voor een wijle uit de nijpende dagelijksche zorgen en de angstige bezorgdheden voor de toekomst, waaronder de landbouwer in deze dagen gedrukt gaat en die in 't bijzonder den akkerbouwer het voorhoofd doet fronsen. Het is ons een genot eenige dagen te mogen doorbrengen in het goede oude Hulsterambacht, een zegen te mogen zijn thans in het land, hetwelk getuigt van zoo- veel worsteling, om in letterlijken zin het hoofd boven water te houden. Een zegen te mogen vertoeven te midden der vruchtbare landouwen, waarin de ou^e Hontenessen door noeste vlijt en hardnek- kig volhouden onder Gods gunst zijn her- herschapen. In Kloosterzande, op het raadhuis van Hontenisse. Wat tal van Jierinneringen qaan ons door de ziel! Wij zijn in Hulsterambacht. Hier waar tal van monniken in het grijs verleden der Middel-eeuwen hebben gezwoegd en ge- slaafd, met ijzeren energie om de vrucht~ baarste gronden te ontworstelen aan de zee, aan den boozen, grimmigen, verraderlijken vijand, tegen wien men nog immer op tegen- weer of onverhoedschen aanval bedacht dient te zijn. Hoe dankbaar zijn wij hier staande de mannen van de Abdij van Duinen bij Brugge, die geen moeite zich hebben ontzien dit land als het ware te scheppen. In 1183 schonk Graaf Filips van den Elzas aan de Kerk van de Heilige Maagd te Coesvoorde (O. L. Vrouw van Cluysen) in 't land van Waes bij St. Gillis in de toen- malige Wildernis „terra maris inter Osse- neesse et Hontenesse jacentem quae ,,werplant sive vand vocatur et quicquid ad earn jure pertinet, vel quicquid deinceps ei ex mari accreverit" d.w.z. al het land der zee tusschen Ossenisse en Hontenisse dat „werplant" of zand genoemd wordt en wat daar rechtens toebehoort of wat in den ver- volqe uit de zee daarvan wassen zal. Spoedig werden door een schikking die qronden daarna afgestaan aan de Abdij van Duinen, onder de regeering van en door qraaf Boudewijn op 22 Juli 1196, onder voorwaarde dat er een kapel zou gebouwd worden, waar dagelijks voor hem en de zijnen een heiligen dienst zoude worden qehouden. Het was het land der ondiepten, der nes- sen aan de Honte. Zeker geen plants die den naam ontleent, zooals de Smet ons wil diets maken aan ,,un lieu humide hamte par les chins", een vochtige of moerassige plaats, waar de honden rondspoken, maar die on- qetwijfeld aan haar lage ligging bij de Honte den naam zal ontleenen, terwijl mogelijk in de Honte het oude woord Hvant of Huant, moerassige plaats, voortleeft. En spoedig trokken de monniken onder bekwame leiding aan den arbeid. De Maria- polder was spoedig bedijkt, de Zandepolder volgde en 't was veilig genoeg om het klooster met de kapel te stichten: Klooster zande was geboren, het klooster aan t zand. De oudere Schaperspolder werd er aan toegevoegd en steeds meerdere volgden. Stuk voor stuk won men het vruchtbaar land op de baren der zee. Men kreeg Maria, Zande, Noordhot- polder, waarin ook een z.g. uithof gebouwd werd, waaraan de Noordstraat herinnert. Als aanwassen kwamen Kievits-, Meier-, Perk-, Noorddijk- en Wilhelmuspolder, die met den genoemden Schaperspolder de 9 domeinpolders later zouden worden ge noemd. Zeker is dat alzoo reeds in het begin der 13 eeuw, naar men meent ongeveer 1232. Kloosterzande beston'd met zijn in de laatste jaren gelukkig herstelde kapel, die hier nog staat als een heerlijk monument van M. E. practischen en vromen zin. Belangrijke kloostergebouwen met een muur omgeven, bevatte tevens den Uithof, de hofstede, van waaruit men de werken deed. De 14e abt van Duinen (Thomas van Gent (12651277) liet de gebouwen reeds herstellen, zoodat zij toen er in elk geval reeds geruimen tijd zullen gestaan hebben. Hulst wa# al belangrijk en bezat reeds stedelijke rechten, al sprak men nog dik- wijls van het ,,dorp Hulst" en werd in 1258 verguning gegeven om bij de kloosterge bouwen te Kloosterzande een infirmerie in te richten, alwaar het gebruik van vleesch aan personen ,,uit het dorp Hulst afkom- stig veroorloofd was. Tot in de 17e eeuw heeft -de abdij van Duinen zich hier gehand- haafd. Ontzaggelijk veel arbeid is er ge- daan, onnoemelijk is de verdienste van deze mannen voor dit deel van Vlaanderen, voor Hulsterambacht en met groote dankbaarheid moeten ook wij die den landbouw liefhebben, daaraan terugdenken, Ik kan U thans zeker niet alles verhalen van hun strijd tegen het water. De her- haalde dijkbraken en nieuwe overstroomin- gen, nimmer werden zij ontmoedigd. Men hield moedig stand. Reeds in 1245 bezat de abdij bij Zande, Noordhof en Frankendic 3 uithoven of hofsteden, 5600 gemeten bedijkte landen en 2402 gemeten schor- gronden, benevens vele moeren en slikken. Meermalen o.a. door Gravin Margaretha van Constantinopel, gravin van Vlaanderen, werd het bezit bevestigd. Een enkele maal werd er ook wat bijgekocht b.v. de z.g. moer van Hulst, waarvan een gedeelte als Abs- dale bedijkt schijnt te zijn, en die men in 1299 van Cuy en Robert van Vlaanderen schijnt te hebben gekocht. Het was in het land der z.g. Utrechtsche Vlamingen, d.w.z. die Vlamingen, .waarover de bisschop van Utrecht geestelijk gezag had en niet die van Doorninck, gelijk in het tegenwoordige Westelijk Z.-Vlaanderen. Zoo schonk Bisschop Otto in 1321 aan de abdij van Duinen al de tienden tusschen Hossenesse en Hontenesse met die van Hughesdic tusschen Hossenesse, Honte nesse, Voghele, Hunta, Suthmara en Noord- Mara en ook die van Sande, Hingersdic en Frankendic. De Spaansche oorlogen kwamen de wer ken des vredes ook hier vreeselijk verstoren. De Prins van Oranje moest den strijd aan- binden voor de vrijheid der Nederlanden. De Koning van Spanje verklaarde zijn Bourgondische bezittingen verbeurd en trok die aan zich. De jegens den Prins dankbare staten van Vlaanderen, de z.g. 4 leden van Vlaanderen (Gent, Brugge, Yperen en het Vrije van Brugge) gaven hem ae bezittingen van het klooster te Zande, de bezittingen van de Abdij van Duinen, volgens een lezing in 1575, volgens een andere in 1583, tot schadeloosstelling. Het was een tijd van troebelen en ver- warring niet alleen op godsdienstig, maar ook op rechts- en oeconomisch gebied. Waarde had de gift voor den Prins van Oranje niet, want zoolang het Hulster ambacht en vooral Hulst in Spaansche han- den was, kon hij daadwerkelijk de goederen niet in bezit nemen. Eerst na zijn dood in 1591 veroverde Maurits Flulst, doch om het in 1596 aan Albertus van Oostenrijk den kardinaal- infant weder te verliezen. Pas na 1645 toen Frederik Hendrik definitief Hulst bracht bij de Noordelijke Nederlanden kon Oranje ook in't bezit treden van de goederen van de Abdij van Duinen. Op 16 April 1646 gaven de Algemeene Staten dan ook opnieuw die goederen aan het Huis van Oranje en dit is bij den Vrede van Munster in 1648 artikel 44 van het Vredestractaat) door den Spaanschen Koning bevestigd. Tot zoolang waren de monniken er gehuisvest, dus tot in het midden der 17e eeuwv Vanzelf waren er tengevolge van der tijden beroerten toen slechts weinigen in het klooster te Zande gehuisvest. Zij moc'ht in vrede uittrekken. De kapel werd Protes- tantsch en is dat sedegt gebleven. Van welk een beteekenis de gift was, moge bhjken uit het feit, dat de inkomsten in 1645 geschat werden f 40 a 50.000 per jaar. Reeds dadelijk" werd een rentmeester over het domein aangesteld, terwijl er aan de bezit- ting een soort gerecht verbonden werd voor het straffen van kleine overtredingen. Het flinke huis te Zande, gesticht op de ruinen van het klooster, en waar meermalen ook de Oranje's vertoefd hebben, en in 1785^ nog Willem V, overleefde den tijd al even- min, ofschoon nog hecht en sterk en of- schoon door het publiek er tegen ge- protesteerd werd, is het in 1856 verkocht voor afbraak en onze vriend Fassaert, die het voor f 3425 kocht, zal er hoogstwaar- schijnlijk niet mede bekocht zijn geweest. Het midden der vorige eeuw voelde dus weinig, zooals iemand destijds schreef, „voor dit eerste en oudste gedenkteeken van de liefde van het Nederlandsche volk voor het Huis van Oranje". Ik ga U niet verder verhalen van de Geschiedenis van het Domein, evenmin als van opeenvolgende rentmeesters, noch ook hoe de domeinen overgingen aan den Staat, zij het dat de inkomsten onder de Kroon- inkomsten behooren. Na de korte historische uitweiding die lk mij zoo graag veroorloof, mede om ons liefde te geven voor het volk, dat hier hard gew^rkt heeft en den grondslag voor be- schaving en welvaart in t bijzonder van deze omgeving heeft gelegd, keeren wij terug tot het heden. f Wij staan op veiligen bodem. De spook- kelder, waarin de schim van den rentmeester Bornius ronddoolde, bestaat wel niet meer na de afbraak van het oude huis te Zande. Die is verdwenen, gelijk verdwenen is de reusachtige hond, die des nachts rond net oude klooster spookte en wanneer wij straks deze zaal verlaten, behoeft onder de veilige hoede van Uw bekwaam gemeentebestuur geen enkele der gasten ook maar iets in Kloosterzande te vreezen, en mocht een onzer het inderdaad niet vertrouwen: welnu, hij ga naar den Groenendijk in de schaduv. van de kerk van St. Maarten of naar Cre- vershille in den Perkpolder, of spoede zich naar het Waldfarhsort, of Walenoord, vroeger onder allerlei naam bekend, maar thans met zijn naam herinnerend aan het liefelijk Wauloort aan de Maas boven Dinant. Het oude Hontenisse bestaat niet meer, zelfs niet het nieuwe. Het is slechts een gemeentenaam dat Hontenisse,%naar in die bloeiende, uitgestrekte gemeente, vindt ge dan ook tal van dorpen en gehuchten. Naast die ik U noemde vergeet niet dat hier veel vreemdelingen zijn, waarom ik een en ander in herinnering breng vindt ge nog Teroole of Brandersoole, waar in den tijd der selnering de Hulsterzoutkeeten waren en de Kuitaart aan de Voghle, of het schoone Lamswaarde (wert) in het zuidelijk deel der gemeente, van waaruit in 1495 het St. Jorisgilde van den Edelen Voetboog zich, gelijk meermalen in andere tijden, Hulsf- waarts ter kampstrijd spoedde. Alzoo temidden van prachtige polders, doorsneden met veelal goede wegen al- thans een uitnemende hoofdweg temidden van tot welvaart geschapen plaatsen met een rustige, nijvere godsdienstige bevolkina, staat hier het huis aer gemeente waarin de belangen van deze belangrijke gemeenschap op zoo uitnemende wijze kunnen worden behartigd. Moge dat onder leiding van den nog jeugdigen, met ideaal to energie be- gaafden Burgemeester en zijn bezadigde, ervaringrijke schepenen en wijze, ronde raadsleden bijgestaan door een bekwamen pensionaris, strekken tot heil van land en volk in de Hontenessen. Onzen hartelijken dank voor Uw groote vriendelijkheid en gastvrijheid, bestuur en inwoners van Hontenisse. Leve, (ook en niet het minst door den heropbloei der landbouw), groeie en bloeie Hontenisse! Te zelfder plaatse werd vervolgens gehouden de vergadering van het Hoofdbestuur. De Voor zitter opende deze met een woord van welkom aan het gemeentebestuur van Hontenisse, den vertegenwoordiger van den Minister van Binnen- landsche Zaken en Landbouw, den heer I. G. J. Kakebeeke, voorts Mr. Stieger, lid van Ged. Sta ten, Mr. Tellegen, den griffier der Staten, De Vulder van Noorden, regeeringscommissaris bij de stoombootdiensten, Truffino, burgemeester van Hulst, Kielstra, oud-secretaris der maatschappij, de adviseurs der maatschappij de heeren Zwager- man, Stevens, Van der Plassche, Zaaijer en Ste- houwer en Dr. Molhuysen, secretaris van het K. N. L. C., en voorts ook de pers. Onder de ingekomen stukken is een mede- deeling van den Kring Axel, waartbij wordt be- richt, dat tot Voorzitter in de vacature, ont- staan door het overlijiden van den heer Ph. J. van Dixhoom, is gekozen de heer D. J. Dees te Ter Neuzen, tot dusver Vice-Voorzitter. In zijn plaats is als Vice-Voorzitter gekozen de heer M. Wauters te Sas van Gent. Voorts wordt medegedeeld, dat in de plaats van wijlen den heer Ph. J. van Dixhoom de heer A. Haak te Zaainslag tot lid van het Hoofd bestuur is gekozen. De Voorzitter deed voorts verschillende mede- deelingen. In verband met de samenwerking met den R.K. Land- en Tuinbouwbond in het Bisdom Haarlem op het gebied van Landbouwhuishoudonderwijs, was noodig de aanstelling van een derde, eene R.K. onderwijzeres. Aanvankelijk is men daarin niet geslaagd, doch thans bestaat daarop uitzicht. Voor vervanging eener onderwijzeres die in het huwelijk treedt is men reeds geslaagd. De heer Dees opperde bezwaar tegen de mede- deeling dat de Minister niet genegen is de land- bouweommissies, die den oogst inventariseeren te bezoldigen. Als de Minister dit van groot belang acht, begrijpt hij niet het bezwaar. Als deze niet geneigd is de op f 24.000 geraamde kosten te voteeren, belooft dat weinig voor de verdere maatregelen die noodig zijn om den land bouw door de crisis te helpen, genoemd in het urgen tie-program Ook becritiseert spreker de inventarisatie zelf. Deze levert geen goed beeld van den voor- raad. Bij aardappels worden ook kriel en poters opgenomen. Als men dan later een percentage noemt, wekt dit het vermoeden dat het consump- tie-aardappelen betreft. Alleen van deze laatste kan de inventarisatie beteekenis hebben. De heer Welleman steunde dezen spreker. De heer De Clercq maakte zelfs bezwaar tegen de inventarisatie, die een nadeel kan zijn, om dat de handel dan weet wat er nog is, en daar- naar zijn bod regelt. De heer Siebenga voerde hiertegen aan, dat de inventarisatie juist is ingesteld opdat ook de landbouwers op de hoogte zouden zijn. De goed georganiseerde kooplieden waren van de voorra- den toch wel op de hoogte. De heer I. G. J. Kakebeeke raadt in verband met de geopperde technische bezwaren aan er eens met den heer Mansholt, die de leiding er van heeft, en morgen ter vergadering komt, er eens over te spreken. Betreffende brandgevaar in stallen zal, naar aanleiding van den wensch van den heer Zwager- man worden onderhandeld met de Vereeniging tot verbetering van het Rundvee, voor het instel- len eener advies-commissie voor het inrichten van modelstallen, ook in verband met brandge vaar. Onder algemeen applaus werd de heer Mr. P. Dieleman voor 5 jaar herbenoemd tot voorzitter der maatschappij. De vice-voorzitter, de heer W. Kakebeeke bracht hulde aan zijn werkzaamheid als zoo- danig. Landbouwcrisis. De besprekingen van het urgentieprogram werd aangehouden tot de algemeene vergadering. Spreker merkte op, dat nader door het K. N. L. C. over een urgentieprogramma, kenbaar te maken aan de regeering, is onderhandeld met de Christelrjke en de Katholieke boeren- en tuin- dersbond, waarvan het resultaat is, dat het ur gentieprogramma weer eenigszins is gewijzigd. Het is echter niet gewenscht daarop nog amen- dementen in te dienen, al zou het ook zijn dat men er iets in mist, dat men graag zou opge nomen zien. Men moet bedenken, dat het thans het reslltaat is van het onderhandelen tusschen verschillende organisaties, waarbij zoowel de een als de ander iets moet toegeven, om ten slotte tot eenstemmigheid te komen. Overgelegd werd het verslag van het Zeeu/wsch Pachtlbureau. In bespreking kwam de Landibouiwuitvoerwet en het inrichten van veilingen voor landibouw- producten, in den geest van de tuimbouwveilin- gen. De afd. Wolfaartsdijk nam reeds maat regelen voor verkoop op cooperatieven grond slag, die te St. Annaland besloot tot het oprich- ten eener veiling. Het komt aan het bestuur gewenscht voor, hiervoor een commissie in te stellen. Dit werd goedgevonden. Overeenkomstig het voorstel van het bestuur werden daaroft benoemd: Ir. Koopman, voor Schouwen en Duiveland; Brooijmans voor Tholen, D. W. Lindenibergh voor W. Zuid-Beveland; J. Welleman voor O. Zuid-Beveland; P. Brasser voor Walcheren; De Regt voor Noord-Beveland; L. van Dijk voor W. Zeeuwsch-Vlaanderen; J. HuijssenDieleman voor Oost Zeeuwsch-Vlaan- deren; de heeren Stevens en Van der Plassche werden benoemd tot adviseurs en de heer G. Vogelvanger te Hulst tot voorzitter, terwijl het secretariaat der maatschappij zich met het secretariaat der commissie zal belasten. Rondvraag. De heer Le Clercq bracht, gesteund door den heer Gast, het wegenvraagstuk ter sprake. Hij bepleitte pogingen om te trachten voor andere dan eerste en tweede klasse wegen, voor de polderwegen ook een bijdrage uit het Rij'ks- wegenfonds te krijgen. De polderwegen liggende in een centrum van verkeer worden voor twee derden stukgereden door het snelverkeer, en de polders zullen ten slotte de hooge onderhouds- kosten niet kunnen dragen. Hij achtte Schou wen in dit opzicht weinig bedeeld. De heer Vogelvanger voegde hiertegen aan, dat men dan hier in Zeeuiwsch-Vlaanderen eens moet komen. De Voorzitter acht Schouwen niet achteruit gesteld. Hij wijst op de hooge bijdrage voor den weg BrouiwershavenZierikzee, terwijl de weg ZierikzeeZijpe rijksweg wordt. Wat vergelij- king met Zeeuwsch-Vlaanderen betreft, herin nert hij aan de uitinig van een Sehouwenaar, die verklaarde, dat men daar ook wel eens graag met annexatie bedreigt wenschte te worden. Overigens is hij bereid die zaak, overeenkomstig het verlangen der sprekers, eens bij den Zeeuw- schen Waterschap- en Poldenbond ter sprake te brengen. Ondertusschen was de Harmonie „St. Cecilia", directeur de heer P. C. van Delft, op de tribune naast het gemeentehuis aangevangen met het geven van het aangekondigde concert, zoodat "de besprekingen verder moeilijk te volgen waren. Ferryboot tusschen Walsoorden Hansweert. Wij stippen hiervan aan, dat de heer Collot d'Escury den steun der vereeniging vroeg, voor de pogingen om voor het veer Walsoorden Hansweert, waarvoor dat dringend noodig is, een groote overzetboot te krijgen. Dit is een drin- gende cisc'hHet is ib.v. vandaag voorgekomen, dat te Hansweert drie auto's moesten achter- blijven omdat ze niet meer konden geladen worden. (Naar we vememen hebben die automobilisten hun geluk beproefd te Hoedekenskerke, doch kon men hen daar niet laden. Toen werd een poging gewaagd over Borssele, en is het him daar gelukt op de boot naar Ter Neuzen over te komen en van daar Kloosterzande te bereiken. Dit illustreert den toestand.) In plaats dat men nu tracht aan dezen on- voldoenden toestand tegemoet te komen, welks oplossing een groot belang voor deze geiheele streek is, doen Ged. Staten het voorstel om een tweede motorveerboot te bouwen voor den dienst Breskens-Vlissingen, welke daar niet noo dig is en waar die booten alleen dienen voor be- vordering van het toerisme van buitenlanders, waarbij de practische belangen dezer streek dus worden achtergesteld. Laat de maatschappij dus ook een krachtige paging aanwenden, om in de eerste plaats dit deel van Zeeuwsch-Vlaanderen te helpen. De Voorzitter stemde toe, dat er aanleiding kan zijn, dat de maatschappij zich hieromtrent ook nog uitspreekt en aan dit belang steun ver- leent. Indien hij zich echter niet bedriegt, kan de heer Collot gerust zijn. Door Ged. Staten van Zeeland zal in de dezer dagen te houden verga dering der Staten een crediet worden aange- vraagd om ook voor dezen dienst een groote motorveerboot te bouwen. Indien dat wordt toe- gestaan, zal binnen een paar jaar de zaak in orde zijn. (Zie de voorstellen voor de Staten in dit nummer.) Blijkbaar brengt het noemen van die tijds- ruimte weer eenige teleurstelling bij het aanvan kelijk bemoedigend antwoord. De Voorzitter noemt echter een tijdsverloop van anderhalf jaar voor het voltooien van zoo'n boot niet zoo groot. De heer Collot meent, dat dan toch andere maatregelen konden genomen worden om in de behoeften van den dienst te voorzien, door in plaats van de Schouwen, die wel veel passagiers kan vervoeren, doch weinig laadruimte aan dek heeft, te laten vervangen door de Luctor, die meer vervoermiddelen aan dek kap laden. De heer De Vulder van Noorden bevestigt de woorden van den voorzitter, dat de veerdienst ook hier best in orde zal komen. De Schouwen hier vervangen door de Luctor kan niet, omdat de Schouwen in de haven van Ter Neuzen niet kan manoeuvreeren. Dit schip kan niet achter- uitvaren. Er is echter, naar hij meent, toch wel een middel om hier een boot in de vaart te bren gen met grooter laadvermogen aan dek. Voor zoover zulks van hem als adviseur afhangt, zal hij dit trachten te bevorderen. De Voorzitter herinnerde nog dat dezer dagen reeds is aanbesteed het maken eener haven voor aanlegplaats van de boot op Ter Neuzen, waar- door men daar ook een ponton knjgt en met alle waterstanden de boot met voertuigen zal kunnen bereiken. Hij hoopt, dat binnen een paar jaar alles in orde is. De heer A. Haak te Zaamslag, die blijkens de mededeeling van de afdeeling Axel is benoemd tot lid van het hoofdbestuur, ter voorziemng in de vacature ontstaan door het overlijden van den heer Ph. J. van Dixhoorn, bracht hulde aan de werkzaamheid en verdiensten van den overledene voor de landbouwbelangen, voor zichzelf de cie- mentie inroepende. Alle krachten moeten thans voor den landbouw worden ingespannen en hij hoopt, dat spoedig weer een tijd zal aanbreken, dat het bedrijf weer rendabel is. Tot leden van verdienste werden benoemd de heeren A. Mol te Waarde, Jos. Vael te St. Jan- steen, C. van Dixhoorn te Oostburg, P. Lmden- bergh en A. Dommisse te Wemeldinge. Alsnu werd de vergadering gesloten. Hierop werd eenigen tijd op de Markt ver toefd, om te genieten van het fraaie zomerweer, te beluisteren het concert der harmonie en het bezichtigen der verlichting. Vervolgens vereenigde het Bestuur van den Kring Hulst het gezelschap in het Hotel Van Leuven, waar men zich een welvoorzienen en goed bereiden disch goed liet smaken. Het w ook de gelegenheid voor het hemieuwen van vroegere kennismaking en aanknoopen van nieuwe betrekkingen. Er heersdhte een zeer gezellige stemming en in verschillende toasten werd uiting gegeven omtrent de verdiensten van verschillende personen die m de orgamsatie der tentoonstelling en wat daarmede gepaard sing een werkzaam aandeel hadden, of omtrent personen die op landlbouwgeibied een vooraan- staande plaats bekleeden. Bij het scheiden bleek, dat de rust van korten duur zou zijn, om den volgen den dag weer tijdig de werkzaamheden te kunnen aanvangen. Aan het jaarverslag der Maatschappij, uitge- bracht door het Bestuur, is het volgende ont- 16 pfons vorig jaarverslag deeldem we mede, dat de prrjzen der landbouiwproducten aan aanzien- lij.ke schommelimgen onderhevig waren, .^h dat dank izij de groote opbrengsten, de uitkomsten niet ongrunstdsrer waren. Het jaar 1929 gaf weer bijzonder hooge op brengsten. De financieele uitkomst zal echter zeer zeker veel ongunstiger zijn. Depnjzenvan alle producten, geen enkele uitgezonderd, waren laag, van de meeste zeer laag, ja zelfs zoo dat een massa producten onverkoopbaar bleven. Zoo bleven enorme voorraden uien, die groote productiekosten meabrachten, onverkoopbaar.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 6