Zomersproeten ver- Doorzitten LANDBOTJWBERICHTEH. ftEMEKGDE BERICHTEN. dwijnen s p o e d i g door een pot SprutoL Bij alle Drogisten. De Landbouwdagen te Hulst en Kloosterzande. BESPUITING VAN VROEGE AARDAPPELEN TEGEN DE AARDAPPELZIEKTE. VERONGELUKT BIJ EEN RECORDPOGING. (Ingez. Med.) Bij de civiele Kamer van de Rechtbank te Amsterdam werd hiertoe de eisch ingediend nam ens A. M. de Jong door Mr. Van Wyck. Voor Nap de la Mar stelde Mr. Hartog de Vries zich procureur, aan wien een termijn van acht dagen voor het uitbrengen van een conclusie van antwoord werd toegestaan. DE MOORD XE BENNEKOM. Eisch: levenslange gevangenisstraf. Omtrent het getouigenrverhoor in de zaak tegen Jan Hoek, verdacht van den moord op mej. Koperberg te Bennekom, voor de recht bank te Arnlhern, waar de zaak met gesloten deuren diende, vernam het Alg. Hlbld. het volgende: Mej. Boerwinkel was zeer pertinent in haar verklaring, dat zij den verdachte als dader van den moord herkende. Zij heeft tijdens de aanranding van haar vriendin po- gingen gedaan om tussehenbeide te komen. Na den moord was zij als het ware den ver dachte vergeten, zij heeft getraeht het bloed uit de wonden van mej. Koperberg te stelpen. Toen is zij opgestaan en gelijk met den ver dachte weggeloopen. Later is zij gaan ver- moeden, dat verdachte haar achtervolgde, maar aanvankelijik wist zij dat niet. De beide psychiaters, Dr. Schnitzke en Dr. "Van Eip Taalman Kip, waren na onderzoek van verdachte tot de conclusie gekomen dat deze niet lijdt aan bewustzijnstoornissen en evenmin aan waanvoorstellingen. Zij con- stateerden, dat verdachte intellectueel is aan- gelegd boven het middehnatige. Hij is als in elk opzicht toerekeningsvatbaar te be- schouwen. Door den gerechtelijken scheikundige, Dr. W. F. Hesselink, werd een uitvoerig rapport uitgebracht van het onderzoek van restanten van stofgevonden in asch achter de woning van verdachte. Daarbij was het stuk van den rand van een pantalon zooals Hoek droeg en liet oog van een broekhaak met het verkoolde restant van een bandje waarmede zulke haken aan de stof zijn bevestigd. De totaal indruk is, dat de stofvoor de verbranding grijs van kleur is geweest. Voorts werd door Dr. Hesselink geconstateerd, dat de onder- broek van Hoek een bloedvlek van 20 centi meter lengte vertoonde ter hoogte van de linkerknie. De bloedvlekken waren ver- waterd en niet scherp begrensd, de kleurstof is in de omliggende vezels ultgeloopen. De aard van de sporen is van dien aard, dat zij ontstaan zijn bij het uitwasschen van de bovenbroek, die dan vrij sterk bebloed moet zijn geweest. Een aantal getuigen ver- klaarden verdachte omstreeks het tijdstip van den moord in de omgeving te hebben gezien. De vrouw van den verdachte werd er door den president, Mr. Quintus, op gewezen, dat zij niet verplicht was tot eedsaflegging. Verdachte gaf toen zijn vrouw te kennen, dat zij den eed maar moest doen. De verkla- ringen van de vrouw weken op verschillende punten af van hetgeen verdachte beweerde. De verklaringen van verschillende getuigen a decharge bleken geiheel te zijn in het nadeel van verdachte. In het geheel werden gehoord 16 getuigen a chage en 12 a decharge. De subst. officier van Justitie, Jhr. Mr. Nahuys, die na de pauze aan het woord kwam, eischte veroordeeling van verdachte tot levenslange gevangenisstraf. De verdachte bleef bij zijn omtkentenis. De verdediger, Mr. H. Maten te Amhem, pleitte vrijspraak. De rechtbank zal op 24 Juni uitspraak doen. (Vervolg uit het Tweede Blad.) DE ALGEMEENE VERGADERING. Dinsdagmorgen werd in cafe „de Koning van Engeland" te Hulst de algemeene verga- dering der Z. L. M. gehouden, onder voorzitter- schap van den heer Mr. P. Dieleman, die alle aanwezigen en speciaal verschillende autoritei- ten welkom heette. Na behandeling van de ingekomen stukken ten mededeeling en goedkeuring der rekening over 1929, werden op nieuw goedgekeurd reeds vroeger vastgestelde wijzigingen in de statuten, zulks omdat voor de Koninklijke goedkeuring de eisch werd gesteld, dat deze wijzigingen minstens een maand te voren den leden bekend moet zijn gemaakt, aan welke voorwaarde de vorige maal niet was voldaan. J aaroverzicht. Hiema hield de voorzitter zijn jaaroverzicht, .dat evenals in andere jaren in het eerste deel in het teeken der historie stond. Spr. wees er op, dat nog steeds de landbouwende bevol king de krachtige steunpilaar van het maat- schappelijk leven is, de kracht en soliditeit. van den Nederlandschen staat. Dit maal is het de Kring Hulst, die de edele roeping heeft om op te wekken voor het landleven. Men is in het Hulsterambacht oudtijds wel het be- langrijkste der 4 Ambachten van Vlaanderen, eertijds ondergeschikt aan het Kasteel te Gent, door Keizer Otto aldaar gesticht. Hier regeerden de- graven van Vlaanderen, o.a. de krachtige Philips van den Elzas (1169—1191) uit wiens tijd de belangrijkste keuren van Hulst en Hulster ambacht dateeren. Eerst na langen strijd werd in 13221323 de Holland- <3che graaf Willem III heerscher over deze ge- bieden. Van verschillende Abdijen deden de monniken hjer uitstekend werk en spr. zette dit aan de hand der historie uitvoerig uiteen. Ook hier schiepen uit schor en slik de Zeeu- wen zich hun land, waar een 't gekrijsch der meeuwen verstierf aan het eenzaam strand. Buiten de bedijkingen door de abdijen tot stand gebracht, had men er ook onder leiding van wereldlijke heeren. De relaties met de heeren van Zuid-Beveland waren groot en dit duidt er op, dat de Honte toen niet was de breede stroom die men nu moet oversteken om van Zuid-Beveland in het land van Hulst te komen. Hulst zelf is al zeer oud en wordt reeds in 984 in een charter genoemd en het kreeg in 1180 eenige stadsrechten, het koos steeds de zijde van de Graven o.a. in den strijd met het machtige Gent. Sedert 1645 be- hoort het tot Noord-Nederland. Het bleef een vesting en in 1672 durfden de Franschen het niet aanvallen. Doch in 1794 werd het door hen zonder slag of stoot genomen. Het behoor- de tot 1814 bij Frankrijk en in 1830 was het d§n week door de Belgen bezet. Spr. behandelde verder de geschiedenis van St. Jansteen, Clinge, Graauw en Langendam, Boschkapelle, om er dan op te wijzen, dat het land gedurende de republiek generaliteitsland was. Benarde tijden heeft de bevolking mede gemaakt en ook nu hangen donkere wolken boven haar hoofd. Spr. doelt op wat men noemt den crisis in den land- en tuinbouw tengevolge van de enorme prijsdaling der producten. Een prijs- daling, die te onrustbarender is, naarmate de onkosten voor de productie in de laatste jaren zoo zijn gestagen, terwijl menig jonger land- bouwer zich op kostbare wijze in zijn bedrijf heeft moeten zetten. Angstig is de gedachte, dat deze toestand er niet een is van zeer korten duur, maar als geheel samenhangend met internationale toestanden ook niet eenig en uitsluitend in het eigen land kan worden opgelost. Spr. wijst er op, dat er meermalen een ern- stige landbouwcrisis in ons land is geweest, welke veelal samenging met een crisis in an dere bedrijven en zoo zij daarin al niet de oor- sprong had, toch een funesten invloed daarop uitoefende. Landbouw, handel en nijverheid hangen als bronnen van volksbestaan zoo innig samen, dat als een lid lijdt, inderdaad alle leden lijden. Spr. geeft dan een overzicht van de prijzen der landbouwproducten in den loop der tijden vanaf 1800. Een vergelijking tusschen het begin der 18e eeuw en dat der 20ste geeft een daling der tarwe prijzen met 59 van gerst met ruim 44 van paarde- boonen met 27 witte boonen 14 groene erwten 30 en koolzaad 28 De pachtprij- zen stegen daarentegen van ongeveer f 36 42 tot f 56. Voor bouwland en voor weiland was het verschil toen f 8 hooger, nu f 14. De onkosten werden steeds veel hooger. De groot- ste crisis door leefde de landbouw na 1880. Thans zal de regeering moeten medewerken om de boeren en tuinders hun hoofd boven water te doen houden. Alleen met afschrij- ving van het verlies is men er nog niet, want al stond de Nederlandsche landbouw vroeger achter, thans is de landbouw hier op de hoogte van den tijd. Toch kan meerdere ra- tionaliseering van het bedrijf niet uit het oog worden verloren, daar nog veel tijd en geld nuttiger kan worden besteed voor betere in- richting van het bedrijf en andere arbeids- methode of indeeling, Ook door veel meer samenwerking b.v. bijverkoop en inkoop is heel wat te bereiken. Ten deze geeft Tschecho-Slowakije een goed voorbeeld. Spe- cialiseering kan volgens spreker als middel tot crisisbplossing niet veel baten, gezien de kunstmatige protectie in andere landen. Toch zal een landbouw-uitvoerwet een behoorlijk toezicht moeten waarborgen en moet de bui- tenlandsche voorlichtingsdienst krachtig steu- nen. Er leek geen land meer geschikt voor suikerbietenteelt dan Zeeland en Westelijk Noord-Brabant maar ook hier greep de met de wereldsuikermarkt samenhangende crisis verlammend in. Met een tijdelijken maatregel is hier wellicht iets te bereiken, maar zoolang de kunstmatige bescherming der suikerbieten teelt in andere landen doorgaat, is dit toch niet afdoende en zal herziening van invoer en uitvoerrechten ook hier moeten overwogen worden teneinde de teelt en industrie tegen al te schromelijke concurrentie het hoofd te kun- nen doen bieden. Spreker zegt dat er een program moet zijn bevattende enkele alge meene eischen of verlangens die dadelijk ur gent worden geacht of althans spoedig moe ten ter hand genomen worden. Door de verliezen der boeren, verliezen de landarbeiders hun inkomsten, de loonen kun- nen niet op peil blijven, armoede staat voor de deur. Spoedig dringt de malaise naar de steden door en doet zich gevoelen bij den winkelstand. Bij de vorige crisis riep men krachtiger dan thans nog om protectie, beschermende graan- rechten of drong men aan op herziening en uitbreiding van het tarief van invoerrechten, gelijk men ook thans daarop aandringt. Be- langrijke adviezen zijn toen gegeven, doch toen waren de oorzaken van den crisis geheel anders en moesten dus ook andere maatrege- len onder het oog worden gezien. Spreker behandeld dan de bekende punten op het ur- gentieprogramma van het K.N.L.C. als: maat- regelen tegen dumping: verleenen van regee- ringssteun bij de suikerbietenteelt; ware het wetje van den Heuvel aangenomen, de gevol- gen van den crisis zouden aanmerkelijk ver- zacht zijn; een renteloos voorschot aan het Aardappelmeelverkoop-Bureau; het maalge- bod, waarbij voorgeschreven wordt, dat een deel van het bakmeel van inlandsch graan moet zijn; afschaffing-van den vleeschaccijns, welke spreker echter weinig praktisch en tak- tisch vindt; verlaging der vrachtprijzen bij spoor- en tramwegen, tijdelijke opheffing voor het landbouwbedrijf van de lasten der sociale verzekering en van de crisisopcenten op de grondbelastingen, ja zelfs van geheel deze be- lasting; waardeering der vaste goederen naar de gebruikswaarde en niet naar de verkoop- waarde; gebruik van Nederlandsche land- en tuinbouwproducten in de eerste plaats bij overheidsbedrijven en instellingen, als b.v. leger en vloot en spreker prijst in dezen het optreden van Minister Dr. Deckers, en ten slotte verlaging van de kosten van uitvoer van vee, keurloonen, kosten van entingen, enz. Bij deze wenschen en verlangens voegt spre ker nog die welke indirect zullen of kunnen leiden tot verbetering van den toestand, b.v. instelling van een afzonderlijk Ministerie van Landbouw; dat zich geheel aan de belangen van den landbouw wijdt; uitbouw van binnen- en buitenlandsche voorlichtingsdiensten, uit breiding van landbouwonderwijs, betere uit- rusting van de directie van den landbouw; een landbouwuitvoerwet; en verbetering van het verkeerswezen ten plattelande, door tele- foon, waterleiding, wegenverbetering, ten einde het platteland steeds meer aantrekkelijk te maken tegenover de stad. Hierop volgde het zeer uitgebreid jaarver- slag der Z. L. M. dat ook weder getuigd van hard werken voor alles wat kan strekken in het belang der landbouwers. De Voorzitter wees ten slotte op den crisis van 1866, evenals andere een gevolg van het verbreken of schokken van het evenwicht tus schen productie en behoefte. Dit gevaar be- staat er altijd en vandaar dat ook herhaalde- lijk en vrij regelmatig een crisis, groot of klein terugkeert. De crisis van thans is hoofdza- kelijk te wijten aan internationale oorzaken. Men kan ze dus niet alleen oplossen, maar wel er zich tegen wapenen. Men moet het hoofd koel houden en het hart warm. Men moet vooral de jeugd er op wijzen, dat de tijden ernstig zijn, maar dat men opwaarts heeft te zien naar de lichtende hoogte, naar den Aller- hoogste, aan Wiens zegen voor land en volk per slot van rekening alles is gelegen. DE RIJTOER. Te ruim half drie ving de rijtoer aan door het gebied van den Kring Hulst. Er waren niet minder dan 49 auto's, waaronder 2 flinke autobussen, die de talrijke deelnemgrs aan den rijtoer zouden vervoeren. Vooral in den be- ginne was het weer zeer warm en de lucht dreigde aan den rijtoer een minder gunstige afloop te geven. Evenwel, gelukkig, bleef het bij dreigen, en werd via Terhole en Kuitaart een bezoek gebracht aan de cooperatieve zui- velfabriek te Kloosterzande, waar men kon zien op welk een betrekkelijk eenvoudige doch, en dit is wel het voornaamste voor den con- sument, bovenal zindelijke wijze de boter werd bereid uit de aangevoerde melk. Het product van deze boterfabriek geniet dan ook in Zeeuwsch-Vlaanderen, waar men toch zeker de zuivere natuurboter kent, een goeden naam heeft verkregen. Na dit bezoek steeg men weder in de auto's en vgrder ging het l|||gs min of meer gerief- lijke maar bovenal stofferige wegen naar het watergemaal van het waterschap „Stoppel- dijk". En nu willen wij even memoreeren, dat de deelnemers aan den tocht verrast werden door de bevolking van Ossenisse, die door het uit- steken van de nationale driekleur toonden be lang te stellen in het feesi van den landbouw en het bezoek als was het dan een kort, van de autoriteiten die aan den tocht deelnamen. We bemerkten zelfs een aardige versiering van een woning, en wij kunnen wel uit naam van den Kring Hulst der Z. L. M. spreken, dat dit bewijs van medeleven door alien op prijs werd gesteld. Zoo kwam men aan of nabij de Schelde, waar het z.g. watergemaal van Campen werd bezichtigd, waarop de vereenigde polders van Ossenisse op uitwateren, dit gemaal waarvan de eerste steen gelegd werd op 20 Aug. 1926 door wijlen den heer K. J. A. G. Collot d'Escury werd op 16 Febr. 1927 door den Commissaris der Koningin, Jhr. Quarles van Ufford in wer- king gesteld. Hiema steeg men weder in en ging het langs vele en velerlei wegen naar de bekende Catha- rinahoeve, eigendom van den heer G. Vogel- vanger, voorzitter van den Kring Hulst der Z. L. M., en vroeger bewoond door den heer Jac. Dekker, thans door diens schoonzoon den heer Koster. Hier sprak de heer Vogelvanger een kort woord van welkom, waarna de Voorzitter der Z. L. M., Mr. P. Dieleman in het kort anit- woordde en dankte voor het gastvrij onthaal. Te Boschkapelle hadden de schoolkinderen zich aan den dijk samengevoegd en het har- telijk gejuich van de Aeinen werd door een handgewuif der deelnemers beantwoord. En inderdaad de vele deelnemers aan den rijtoer hebben hier een goede ontvangst ge- noten en werd door vele vriendelijke handen alles van het noodige voorzien, zoodat men spoedig onder aangename kout zich kon ver- poozen in de koele omgeving van de schitte- rende hoeve „Catharina". Velen maakten ge bruik om de fraaie stal en schuur te bezichti- gen, die op alien een zeer gunstigen indruk achterliet. Te spoedig klonk het sein van vertrek en na afscheid genomen te hebben van den be- woner en zijn echtgenoote vertrok men weder via Kijkuit en Absdale naar Hulst, waar men te ongeveer 6 uur arriveerde, voldaan oyer den rijtoer en over het genotene, aangeboden door den Kring Hulst en haren volijveren Voorzitter, den heer G. Vogelvanger. DE MAALTIJD. Te ruim 7 uur vereenigde men zich weer in het Hotel de Koning van Engeland van den heer A. Cattoir voor het nuttigen van den gezamenlijken maal tijd. Voor de wijze yan opdienen en de uit- stekende toebereiding van het diner komt den heer Cattoir een woord van lof toe. Na het opdienen van het voorgerecht bracht den algemeenen voorzitter een dronk uit op het Vorstelijk Huis, dat door zoovele banden aan Zeeuwscih-Vlaanderen is verbonden en in de Zeeuwsch-Vlaamsche geschiedenis den naam van Oranje telkens wordt vermeld. H. M. de Koningin had voor de tentocA stelling een grootte medaille beschikibaar ge steld terwijl bericht was ingekomen, dat ook H. K. H. Prinses Juilana een groote zilveren medaille had geschonken. Hiema weer het woord nemende wilde hij een woord van welkom richten tot den Com missaris der Koningin in Zeeland, die steeds getoond heeft met de Zeeuwen ,,Zeeuw" te willen zijn en die den landbouw zoo'n warm hart toedraagt, tot den heer I. Kakebeeke, de oud-secretaris der Z. L. M., die als Zeeuiw in Den Haag de belangen van den Nederland schen landbouw op zoo'n uitmuntende wijze behartigt en tot den heer Jhr. Repelaar van Driel, chef der Domeinen, de man die telkens bewijst een trouw vriend te zijn van den landbouw, waarmede hij uit hoofde van zijn ambt voortdurend in aanraking komt, vor- mende een driemanschap waarop men trotsch kan zijn. Nadat de maaltijd weer was verder ge- volgd, nam de Commissaris der Koningin het woord die dank bracht voor de goede woorden gericht tot het Koninklijk Huis, dat zoo medeleeft met de bewoners van Zeeuwsch- Vlaanderen, die ook in de oogen der Vorstin zijn de paarlen die haren kroon sieren. Het is dan ook weer een bewijs van haar ge- hechtheid aan Zeeuwsch-Vlaanderen, nu HM. heeft medegedeeld, dat op Zaterdag 16 Augustus door H. M. de Koningin, Z. K. H. de Prins en H. K. H. Prinses Juliana een bezoek aan Zeeuwsch-Vlaanderen zal worden gebracht. Spreker hoopt, dat de Vorstelijke Familie een waardige en warme ontvangst zal worden bereid. Nu verkreeg de heer I. Kakebeeke, de in- specteur van den landbouw, het woord, die allereerst herdacht den man aan wien Zeeuwsch-Vlaanderen zooveel te danken heeft gehad, den heer K. J. A. G. Baron Collot d'Escury. Dan zich verplaatsende in den tegenwoordigen tijd, een tijd die als crisistijd wordt bestempeld, zou hij den land bouwers willen toeroepen steun krachtig Uwe organisatie, blijft haar getrouw, nu er moeilijkheden aanbreken is Uiw organisatie daar om te traohten den weg zooveel mogelijk te vergemakkelijken, maar dan ziet men tevens op naar de Regeering, wat doet deze om den lanidbouw door dien moeilijken tijd heen te brengen. Welnu ook de Regeering heeft hare aandacht voortdurend op den land bouw gevestigd en zal er vermoedelij'k 24 Juni een steunwet van de suiker worden aangekondigd, dat wellicht als het voorge recht zal kunnen worden beschouwd van de crisiswetten, die nog zullen -moeten volgen. Maar dan zal, om te bereiken wat er te bereiken is, men zich krachtig moeten seharen achter de organisatie. Dan zou hij een dronk willen wij den aan twee aanzittenden aan dezen disch, namelijk den Vice-Voorzitter der Z. L. M. zijn broer W. Kakebeeke en den ijverigen secretaris der Z. L. M. den heer J. Siebenga, twee werkers op wien den landbouw ten voile kan rekenen. Daama sprak nog de heer Molhuysen, secrertaris van het K. N. L. C., om krachtig de organisatie te steunen. De heer Vogelvanger bracht een dronk uit op den burgemeester van Hulst, de heer W. Kakebeeke wijdde eenige woorden aan de leden van Gedeputeerde Staten, en de heer Repelaar van Driel bracht een dronk uit op den landbouw, den grootsten steun van de geordende maatschappij. Hiema namen vele vooraanstaande perso- nen op landbouwgebied het woord, Sn werd te ongeveer 11 uur de tafel door den alge meenen voorzitter opgeheven. Ondertusschen had op de Markt een muziek- uitvoering plaats door heit muziekgetzelschap dat door velen werd bijgewoond, aangelokt door den prachtigen zomeravond. DE TENTOONSTELLING. Hedenmorgen te 10 uur had te Klooster zande de opening van de landbouwtentoon- stelling plaats door den Commissaris der Koningin in Zeeland. De Commissaris der Koningin zeide, dat hij niet zonder eenige aarzeling de uitnoodi- ging had aangenomen om deze tentoonstel- ling te openen omdat hij zich afgevraagd had of de omstandigheden waaronder de land bouw thans leeft, er wel geschikt voor zouden zijn. Toch prijst hij het in het afdeelingsbestuur dat dit zich niet heeft laten afschrikken om de jaarlijksche afdeelingstentoonstelling in haar rayon te houden. Voor de kwaliteit der producten behoeft geen vrees te bestaan, de roep die hiervan uitgaat wordt ten voile be vestigd. Dit heeft hem de uitnoodiging doen aan- vaarden en tevens can een kort woord te kun nen spreken ter aanmoediging en hoe ook de tijden thans mogen zijn, den moed n'iet te laten zakken. Waar zooveel deskundigen zich over den crisis hebben uitgesproken zal hij zich slechts een enkele opmerking veroorloven. Hij wijst op crisissen in vroeger tijden, die men ook te boven is gekomen, door krach- tigen arbeid en stelt de vraag of de landbou wers zelf wel voldoende doen om aan deizen crisis het hoofd te bieden. Men vraagt aller- wege steun, maar dan moet men ook zelf steunen de organisaties die voor Uwe belan gen aribeiden en wier streven het is den land bouw op hooger peil te brengen en in een- drachtelijken arbeid den crisistijd te over- winnen. Moge het Zeeuwsche devies den Zeeuw- schen landbouwer steeds voor oogen blijven en een aansporing zijn om allereerst den strijd met eigen krachten te voeren en het gegeven moge zijn om den crisis te over- winnen. Met de hoop, dat deze tentoonstelling suoces moge hebiben verklaarde spreker deze voor geopend. De Voorzitter der Kring Hulst, den heer G. Vogelvanger, dankte den Commissaris voor zijn tegenwoordigheid en voor zijn be- reidwilligheid de tentoonstelling te openen en tevens alien die hebben medegewerkt om deze te doen slagen. Hiema maakte de Commissaris der Konin gin onder leiding van den heer Baron Collot d'Escury een wandeling over het tentoonstel- lingsterrein, die in kwaliteit ruimschoots vergoed wat in kwantiteit moge ontbreken. Ondertusschen maakten velen zich op om de tentoonstelling te bezichtigen en zal het later op den dag druk worden door de bezoe- kers, die profiteerend van het schitterend zomerweer, een bezoek zullen brengen aan deze landbouwtentoonstelling. Daar het ondertusschen tijd is geworden voor het afdrukken van dit blad, moeten wij dd bekrooningen uitstellen tot het volgend nummer. Laten wij besluiten met de mededeeling, dat op de landbouwdagen te Hulst en Klooster zande met voldoening kan worden teruggezien. De Plantenziektenkundige Dienst te Wage- ningen schrijft: Nu het loof der vroege aardappelen zich vroeg en rijkelijk heeft ontwikkeld, moet ernstig reke ning gehouden worden met de kans op het op treden van de aardappelziekte, als de weersom- standigheden daarvoor gunstig zullen worden (waarvoor waarschuwingen door het Koninklijk Meteorologisch Instituut in De Bilt per radio en met het dagelijksche weerbericht verspreid zullen worden.) De zeer emstige schade die de aardappelziekte aan het vroege aardappelgewas kan toebrengen, moet alle telers van vroege aardappelen ernstig doen overwegen in hoeverre bestrijding van deze ziekte in hun te veldstaand gewas noodig en rendabel geacht kan worden. Dit is ongetwijfeld het geval voor die perceelen, die om welke redenen dan ook lang te velde zullen blijven staan, djw.z. gedurende de maand Juli en soms nog langer. Zoolang het weer droog blijft, be hoeft er voor het optreden der ziekte weinig vrees te bestaan, hoewel men, hoe verder men in het seiizoen komt, steeds meer op uitbreken der ziekte verdacht moet zijn. Maar als er een vochtige en warme periode intreedt, als het loof, zooals nu het geval is, reeds eenigszins rijp en zwaar ontwikkeld is, kan de ziekte in, zeer kor ten tijd emstige afmetingen aannemen en den oogst in hooge mate schaden. Een beslist advies om over te gaan tot het uitvoeren van een bespuiting met 2% Bour- gondische pap (djw.z. 2]4 z.g.n. pappoeder op 100 L water of iy2 KG fijn kopervitriool en KG sodex op 100 L water als men het poeder zelf bereidt) of met 1% Bordeauxsche pap (d.w.z. 1% KG kopervitriool en 1 KG onge- bluschte kalk op 100 L water), het aangewezen bestrijiddmgsmiddel tegen de aardappelziekte kan dus niet gegeven worden, daar de uitvoering van omstandigheden afhangt. Ter voorkoming van emstige schade kan eohter aan alle telers van vroege aardappelen wel de raad gegeven wor den zich gereed te houden om de bespuiting uit te voeren, als de omstandigheden voor het op treden der ziekte in hun nog te veld staand gewas gunstig worden of als de ziekte bij warm en vochtig weer reeds opgetreden is en er dus gevaar voor ernstig voortwoekeren van het kwaad bestaat, met alle geldelijke nadeelen, daaraan verbonden. Uitdrukkelijk wordt erop gewezen, dat als men eenmaal tot bespuiting is overgegaan, het noodig is daarmede voort te gaan ongeveer een maal in de 14 dagen, totdat het gewas gerooid wordt. Nadere inlichtingen worden gaame verstrekt door den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen en door de plaatselijke ambtenaren van dien Dienst. VERVOER VAN HERKAUWENDE DIEREN EN VARKENS. De Minister van Staat, Minister van Binnen- landsche Zaken en Landbouw heeft: A. met ingang van 15 Juni 1930 het vervoe ren of doen vervoeren van herkauwende dieren en varkens verboden naar een kring, omvattende het eiland Voome en Putten. Onder dit veribod is niet begrepen het slacht- vee, aangevoerd per openibaar middel van ver- voer, mils de betreffende dieren van af de lea sing onder politietoezicht worden gesteld, niet buiten verblijven, noch met ander vee te zamen worden gestald en ibinnen 2 maal 24 uur ng aankomst worden geslacht, een en ander op kosten van belanghebbenden; B. bepaald, dat, wanneer bijzondere redenen af wij king van het sub A bedoelde verbod nood- zakelijk maken, zoodanige afwijking kan worden toegestaan door den Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, onder de door den inspecteur van den Veeartsenijkundigen Dienst te Rotter dam aan te geven voorwaarden. (St.ct.) bij Wielrijden en een door de Zon verbrande Huid, Schrijnen en Smet- ten, verzacht en geneest men met Doos 30, 60, Tube 80 ct. PUROL (Ingez. Med.) DE GEVOLGEN VAN HET ONWEER BOVEN BRUSSEL. De schade in den omtrek van Brussel, door het aware onweder van Maandagochtend aan- gericht, is zeer aanzienlijk. Te Sint Pieters Woluwe is een arbeider door den bliksem doodelijk getroffen. Verscheidene telefoon- torens van de Brusselsche agglomeratie wer den door den bliksem getroffen. Tengevolge van de luehtverplaatsing zijn in de Cinquanetenairewijk en te Vorst vele ruiten verbrijzeld. Honderden kelders liepen vol water. Op sommige tramlijnen moest het vervoer geheel worden stopgezet en kon het eerst veel later weer worden hervat. Te Schaarbeek liep de spoorlijn BmsselNamen eveneens geheel onder water. De treinen ondergingen aanzienlijk^ vertraging, daar grondverzakkingen gevreesd werden. Ook van de inwijding van de nieuwe luchtlijn BrusselLuik moest Maandag om atmos- ferisohe redenen worden afgezien. De storm blijkt eveneens in de buurt van Charleroi zeer ernstige schade aangericht te hebben. Door het inslaan van den bliksem brandde een huis te Courcelles tot den grond af. Naar het weerkundig instituut te Ukkel mededeelt, bedraagt de hoeveelheid water, welke Maandagochtend te Brussel is geval- len, ongeveer 50 liter per M2. FAMILIEDRAMA'S. Te Prenzlau heeft de 33jarige arbeider Gesto Schmidt zijn 32jarige vrouw, zijn 9 en 4jarige dochtertje en zijn 2jarig zoontje met een zakmes vermoord. De 13jarige zoon, die door het gegil van zijn moeder wakker was geworden, is er in geslaagd te ontkomen, na dat zijn vader hem tot op straat had ver- volgd. Na zijn gruwelijke daad heeft de man de hand aan zichzelf geslagen. Het motief van de daad is jalouzie. Te Munchen heeft een werkbaas zijn vrouw en zijn twee zoons doodgeschoten en daarna zichzelf een doodelijk schot toegebracht. VERSCHRIKKELIJK DRAMA IN DE OEKRAINE. Uit Kieff, de hoofdstad van de Oekraine, wordt een ernstig brandongeluk gemeld. Tijdens een filmvoorstelling, welke op de derde verdieping van een school voor 500 schoolkinderen werd gegeven, raakte een film in brand. Onder de kinderen ontstond een paniek, welke nog vermeerderde doordien een trap bezweek. In het geheel zijn 28 kinderen om het leven gekomen, terwijl talrijke andere ernstige (jrandwonden opliepen. Sir Henry Segrave en A. Halliwell, eerste mecanicien van de Rolls Royce fabrieken te Derby, hebben naar de. N. R. Crt. meldt, den dood gevonden bij de poging om het wereldsnelheidsrecord voor motorbooten ook op Engelands naam te brengen, evenals de records op het land (Sir Henry Segrave) en in de lucht (commandant Orlebar). Bij de proeven, die Sir Henry reeds eenige dagen op het meer van Windermere genomen had, waren reeds twee schroeven gebroken, omdat zij het enorme vermogen van den motor niet konden verwerken. Donderdag brak de schroef, toen de Miss Engeland II een vaart had van 140 K.M. en een groote splinter be- schadigde den binnenkant van de boot. Het ongeluk bleek verder echter bijzonder goed afgeloopen. Vrijdagmorgen was de geringe schade her- steld en werd weer een nieuwe schroef aange- bracht, waarmee ditmaal de recordpoging over over den afgebakenden Kilometer (vliegende start) zou worden ondernomen. De eerste baan gaf een snelheid van 79.8 mijl, die op den terugtocht reeds tot 84 was gestegen. De volgende baan gaf ongeveer 90 en Segrave was toen 1/5 sec. buiten het record van den Ame- rikaan Gar-Wood, die te Venetie een snelheid van 92.18 mijl per uur over den afgebakenden K.M. behaald heeft. De 3/io seconden, die Segrave nu op den terugweg nog sneller trachtte te gaan hebben zijn leven gekost. De boot haalde hier de 94.6 mijl en ongeveer 92 was voldoende voor den terugweg. (De snelheid wordt berekend uit het gemiddelde van een baan heen en terug.) Wat er toen gebeurd is, staat op dit oogenblik nog niet precies vast, maar de talrijke toe- schouwers zagen eensklaps tot hun ontzetting, dat de Miss Engeland II omsloeg, onder water scheen te verdwijnen, doch door haar vaart weer boven kwam en kolommen stoom scheen uit te braken. Daarna zonk de boot. Twin- tig motorbootjes ijlden naar de plaats des on- heils, waar zij Sir Henry ernstig gewond en hevig bloedend uit het water wisten op te vis- schen. De mecanicien Halliwell was in het water yerdwenen en zijn lijk was 's avonds 8 uur nog niet gevonden het ongeluk ge- schiedde kort na 2 uur terwijl de derde in- zittende, de machinist Wilcox ook zwaar ge wond bleek, maar niet direct levensgevaarlrjk. Sir Henrv is in bewusteloozen toestand naar een particuliere woning vervoerd, waar hij kort na 5 uur is overleden. Henry Segrave is in 1896 geboren en was in de laatste jaren van den oorlog mecanicien te Portsmouth. Na de demobilisatie legde hij zich op motorrennen en varen toe en spoe dig was hij een der snelste coureurs. Nadat Malcolm Campbell aan het strand te Daytona het snelheidsrecord boven de 200 mijl had ge bracht, brak de Amerikaan Day Keech het in April 1928 weer en bracht het op 207.55 mijl per uur. Dit feit liet Segrave niet met rust* en na verschillende vergeefsche pogingen bracht hij het record weer op Engelands naam, toen hij in zijn Gouden Pijl de ongelooflijke snelheid van ruim 231 mijl of ruim 375 K.M. per uur bereikte. Hij legde de 1609 M. in 15.55 sec. af, of meer dan 100 M. per seconde. Zijn poging om reeds verleden jaar te Vene tie het snelheidsrecord te water te behalen, faalde doordat hij in een der wedstrijden op- geven moest, omdat de Miss England 1 in zeewier verward was geraakt en het record bleef op naam van Gar-Wood. Met dezelfde energie die hem bij zijn poging op het land bezield had, toog Segrave nu aan het werk en de Miss Engeland II toonde ook grooter snel heid dan haar voorgangster, maar nu bleek geen schroef bestand te zijn tegen de kracht van den motor. Na zijn record te Daytona heeft Sir Segrave het praedicaat Sir gekregen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 2