Ter Neuzensche Courant Tweede Blad. BIHNBNLAND. BUITEVLAVD. 8F01T. Woensdag 11 Juni 1930. No. 8538. TWEE LEDEN VAN DEN RADIORAAD NEMEN HUN ONTSLAG. TER NEUZEN, 11 JUNI 1930. a,. RECHTSZAKEN. ZEEUWSCHE BOYSTERNEUZEN II. GEMEBNTERAAD VAN HOEK. VAN DE KONINGIN OP REIS. Naar gemeld wordt, zullen de koningin en de prinses in den namiddag van 16 Juni a.s. te Rotterdam scheep gaan aan boord van het s.s. Batavier en met dien bodem naar Bergen zullen reizen. Van Bergen zullen de koningin en de prinses zich per spoor begeven naar Finsen, waar zij zich voorstellen ongeveer- veertien dagen te verblijven. Vervolgens zul len tochten worden gedaan in het Noorsche gebergte, terwijl de reis zal worden besloten met een verblijf te Bygdin. De Koningin en de Prinses rekenen er op, v66r den verjaardag van de koningin-moeder in Nederland terug te zijn. De reis geschiedt er istreng incognito. DE LANDBOUWCONGRESSEN TE ANTWERPEN EN LUIK. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft eene delegatie benoemd, welke Nederland zal vertegenwoordigen brj de landbouwcongressen, die ter gelegenheid van de tentoonistellingen te Antwerpen en te Luik zullen worden gehouden. De samenstelling dezer delegatie is als volgt: mr. A. G. R. ridder van Rappard, Tiel, voorzitter; J. J. C. Ament, Roermond; mej. E. Ariens, Tilburg; prof. mr. P. A. Diepen- horst, Amsterdam; A. N. Fleskens, Geldrop; J. van Gelderen, Boskoop; mr. J. W. Goed- bloed. Goes; H. Gorter, 's Graveland; mr. H. van Haastert, 's Gravenhage; dr. H. Molhuij- sen, 's Gravenhage; dr. ir. I. Rietsema, Breda; ir. Jac. Timmermans, Roermond; H. Triene- kens, Venlo; E. L. F. J. M. baron van Voonst tot Voorst, Twello, DE ZENDTIJDVERDEELING. Uit een mededeeling van het hoofdbestuur der Posterijen, Telegrafie en Telefonie blijkt, dat er van het plan van den heer Idzerda, die, zooals men weet, aan de A.V.R.O. aanbood, om van het zendstation P.C.G.G. gebruik te maken, niets komen kan, omdat de heer Id zerda slechts een machtiging heeft voor het gebruik van een zender voor proefnemingen, welke machtiging tot wederopzegging is ver- leend. De inhoud van hetgeen over dezen zen der uitgezonden wordt, behoeft bovendien steeds de goedkeuring van den directeur-ge- neraal der Posterijen, Telegrafie en Telefonie. DE CRISIS IN DEN LANDBOUW. De heer L. de Visser heeft aan den minis ter van Binnenlandsche Zaken en Landbouw de volgende vragen gesteld: 1. Is de Minister bereid in verband met den noodtoestand waarin ten gevolge van de agrarische crisis de kleine boeren op dit mo ment verkeeren, de noodige maatregelen te nemen, waardoor voor deze categorie van de bevolking geen faillissementen kunnen wor den uitgesproken en geen executies worden ten uitvoer gelegd? 3. Is de minister tevens bereid, ten spoe- digste de noodige maatregelen te nemen, waardoor aan de kleine boeren, voor zoover hun zuiver inkomen tot beneden de f 1500 per jaar is gedaald, een wekelijksche crisis- steun wordt verleend INDU STRIEELE SLAPTEVERSCHIJNSELEN. In diverse takken van de Zuidelijke Indus trie nemen de ontslagverleeningen van werk- nemers verderen omvang, zoodat het aantal werkloozen zich voortdurend uitbreidt. Te Boxmeer is aan de slgarenfabriek der firma Bergman en van den Broek het perso- neel wegens slapte ontslagen. Te Veghel zijn ontslagen gevallen, eveneens wegens slapte, bij de cooperatieve fabriek van melkproducten. Ook te Eindhoven doet de malaise zich ge- voelen. In de bouwvakken is de drukte ge- ringer dam zij sinds langen tijd was. Te Beek en Donk zijn in de ispijkerindustrie den laatsten tijd zeer vele arbeiders ontslagen in Verband met de gedrukte toestanden in de zen tak van nijverheid. Behalve deze reeks van ontslagen in ver band met industrieele slapteverschijnselen zijn te Goirle een zestigtal arbeiders der N.V. Me- chanische Weverijen van Wittock van Lande- ghem ontslagen om technische redenen, n.l. het afkeuren van een fabrieksketel. LOTING VOOR DEN DIENSTPLICHT. De Minister van Defensie heeft bepaald, dat de in art. 10 der Dienstplichtwet bedoelde loting ter bepaling van den ingeschrevene die in elke gemeente of in elke groep van gemeen- ten het eerst in aanmerking komt om tot ge- woon dienstplichtige te worden bestemd, in het openbaar plaats heeft voor de lichting 1932, op Vrijdag 20 Juni 1930 des namiddags om 1 uur, te 's Gravenhage, in de ,,Rolzaal" Binnenhof 8. De loting geschiedt uit een getal genum- merde biljetten, overeenkomende met het ge tal der personen, vermeld in het alphabetisch register der gemeente Amsterdam van de lichting 1930. Naar de Standaard vemeemt, hebben in verband met de beslissing van den minister tot verdeeling van den zendtijd, de leden van den Radioraad dr. Posthuma, oud-minister van Anbeid, en mr. A. Philips, oud-gezant der Ne- derlanden bij de Vereenigde Staten, aan Hare Majeisteit hun ontslagaanvrage als leden van den Radioraad ingediend. Over hun vervangers is nog geen beslissing genomen. Wat de Standaard als motief noemt, is, naar men aan de N. R. Crt. mededeelt, on- juist. Dr. Posthuma heeft bedankt wegens drukke bezigheden en mr. Philips heeft ge- meend voor den Radioraad te moeten bedan- ken naar aanleiding van zijn benoeming tot commissaris van het Philipsconcern te Eind hoven. EEN BRUSSELSCH SCHANDAAL. De arrestatie van een hooggeplaatst ambte- naar bij het ministerie van Financien, ver- dacht van zich door de Duitschers te hebben laten omkoopen bij de regeling der schade- vergoedingsbetalingen, waarvan wij reeds^ mel ding maakten, heeft te Brussel groote' sen- satie gewekt. De verdachte ,de heer Frick, directeur van de afdeeling voor de financieele transacties bij de herstelbetalingen, is een bekende Brussel- sche figuur, zoon van den burgemeester van een der Brusselsche voorsteden, zwager van den oud-premier Theunis. Frick, die belast was met de controle van de door Duitschland aan Belgie gedane leveringen in natura, hield zich speciaal met de leveringen van kleurstof- fen bezig. De hem ten laste gelegde feiten zou- den dateeren uit de jaren 1926, 1927 en 1928 toen de Duitsche kleurstofleveringen haar hoogtepunt bereikten. Frick zou toen allerlei manipulates hebben verricht, welke er op neerkwamen, dat de door de Duitschers ge- leverde kleurstoffen tenslotte weer aan de- zelfde Duitsche firma's werden verkocht. De heer Frick leefde op grooten voet in een buiten bij Brussel en het viel op, dat zijn uit- gaven niet evenredig waren aan zijn betrek- kelijk bescheiden inkomen. Het gezin was zeer verdeeld en mevr. Frick, een blijklbaar zeer mondaine en spilzieke vrouw, had veel geld noodig. Het echtpaar zou gaan scheiden en reeds had de vrouw het huis verlaten. Blijkbaar uit wraak heeft zij de justitie op de hoogte gebracht van de praktijken van haar man. Zij heeft verklaard, dat deze op verschillende tijdstippen gelden van Duitsche firma's had ontvangen. Om argwaan te ver- mijden waren de cheques op haar naam ge steld. De bom barstte echter niet geheel op de goede wijze, daar de politie haar eveneens inrekende, verdacht van heling. Zij zou van het door haar man aldus met haar medeweten verworven geld hebben geprofiteerd. WAAROM ENGELAND DE KANAAL- TUNNEL AFWIJST. De regeering is, zooals reeds gemeld, tegen den aanleg van de Kanaaltunnel, die Enge- land met het vasteland zou verbinden. Zij geeft daarvoor de volgende bezwaren op: le. Twijfel aan de uibvoerbaarheid van het plan; 2e. financieele bezwaren: de bouw alleen zou naar raming 30.6 millioen pond sterling kosten; 3e. de hooge kosten voor de stations, locomotieven en de exploitatie; 4e. Belegging van groote kapitalen voor geruimen trjd zonder eenig rendement, aangezien de eerste opbreng- sten eerst ten vroegste over 10 jaar kunnen worden verwacht; 5e. de geringe beteekenis van het plan voor de vermindering van de werkloosheid, aangezien bij den bouw geduren- de de eerste 5 jaar niet meer dan 1000 en in de daarop volgende 3 jaar ongeveer 6500 ar beiders gebruikt kunnen worden. Volgens de opvatting van de rijksverdedigingscommissie zijn er geen redenen voor de uitvoering van het plan aan te voeren. Om militaire redenen zou de ingang van de tunnel meer naar het binnenland moeten wor den gelegd, waardoor de kosten aanzienlijk verhoogd zouden worden. Voorts zou voor de verdediging van de tunnel naar raming een bedrag van 1 a 2 millioen pond sterling noo dig zijn. Naar Engelsche bladen melden, heeft de verklaring van MacDonald inzake de verwer- ping van het Kanaa 1 tunnelpl anin het Lager- huis verbazing gewekt. Vermoedelijk zal, na het thans begonnen reces, een debat over den tunnel worden ge- opend, en een stemming over het plan wor den uitgelokt, zoodat het parlement in deze kwestie het laatste woord zal hebben. GEMEENTEUIJKE ARBEIDSBEURS. Op 7 Juni stonden als werkzoekenden (het geen niet altijd beteekent dat zij; werkloos zijn) bij de arbeidsbeurs ingeschreven: Transport- en losse arbeiders 131; zeelieden 2; vlechters 1; nachtwakers 1; fabrieksarbei- ders 15; landlbouiwerskneehts 1; totaal 151. De aanmeldingen bediroegen: Maandag 29, Dinsdag 38, Woensdag 34, Donderdag 65, Vrij dag 69 en Zaterdag 68. EEN REDDING. Men meldt uit Vlissingen: De Nederlandsche afhaalkotter No. 2 heeft Zaterdagmiddag nabij het vuurschip Wande- laar twee opvarenden van het Engelsche zeil- jacht Ylex gered en aldaar aan wal gebracht. Door een rukwind was van de Ylex een op- varende ovenboord geslagen. De kapitein was hem nagesprongen. Beiden zijn daarna door een sloep van den afhaalkotter opgepikt. De Ylex is inmiddels in de haven te Vlissingen binnengeloopen. BESMETTEL1JKE ZIEKTEN. Het aantal aangegeven gevallen van be- smettelijke ziekten over de week van 25 tot en met 31 Mei in de provineie Zeeland, bedroeg: roodivonk, O. en W. Souburg 1, Schore 1, diphtherie: Goes 2, Hulst 1. Er werden geen gevallen van encephalitis na inenting waargenomen. AXEL. Vorige week Woensdag werd te Axel de jaarlijksche algemeene vergadering gehouden van stemibevoegde ingelanden van den polder Beoosten en Bewesten Blij. Na de opening deelde de Dijkgraaf, de heer P. Vael, mede, dat de heer H. Maertens te Hulst wegens ver- gevorderden leeftijd ontslag had gevraagd als ontvanger-griffier van den polder, welke func- tie deze ruim 41 jaren had vervuld. Spreker wijdde eenige woorden van hulde aan dezen amlbtenaar en dankte voor de nauwgezette plichtsbetrachting en accuratesse, waarmede deze de adminiatratie van den polder had ge- voerd en de belangen van de ingelanden had voorgestaan. Eervol en onder dankbetuiging werd alzoo het ontslag verleend. Hiema had de benoeming plaats van een nieuwen ontvan- ger, waarvoor 3 sollicitanten waren, n.l. de heeren W. A. den Boggende te Axel, P. Kerckhaert te Westdorpe en W. van Waes- berge te Hulst. Gekozen werd de heer Den Boggende met 35 stemmen, die staande de vergadering werd beeedigd. Besloten werd in verband met een circulaire van het Staatsboschibeheer om de aanplanting van boomen voortaan in plaats van 12 M. op 10 Meter afstand te doen geschieden. Het bestuur werd gemachtigd om een leening aan te gaan van f 10.500 met jaarlijksche aflos van 500 op de meest gunstige voorwaarden. De rekening werd goedgekeurd op f 36.013 gqn uitgaven en 34.849 aan ontvangsten, al zoo goed slot van 1613. De begrooting voor 1930-'31 werd vastgesteld op 11.581 met een post van 938 aan onvoorziene uitgaven. Het diijkgesdhot bleef bepaald op f 0,50, 1, 1,50 en 2 naar gelang van de grondsoort. Aan Ged. Staten zal gevraagd worden om een renteloos voorschot voor verbetering van den weg AxelRoode Sluis, speciaal van den Kinderdijk. Dat Axel zich steeds met de 2e Pinksterdag mag verheugen in een druk bezoek van de vrcdindelingen, is; bekend. Nu er dit jaar ech ter iets meer dan gewoonlijk te doen was, was het bezoek aan ons stedeke buitengewoon groot. Het door de V.V.V., met medewerking van het Verbond der beide Vlaanderen, geor- ganiseerde concours-'hippique, heeft ondanks de verwachtingen die sommigen koesterden een groote belangstelling en... waardeering genoten. Immers er was toch te Antwerpen ook een wereldtentoonistelling en juist dat was het, dat veien deed veronderstellen, dat het beizoek aan het concours tegen zou vallen. In deze verwachtingen zijn dan ook diegenen die hiaar koesterden beschaamd en hoewel de weersgesteldheid zich Zaterdagavond plotse- ling ongunstig liet aanzien, bleek ook deze onmisbare medewerker ons goed gezind. Velen echter die er met Pinksteren „eens uit" wilden en ook de organisatoren, keken Zaterdag avond met een eenigszins benauwd hart naar de dreigende wolkenmassa. Zeer zeker heeft het ischitterend weer in niet geringe mate medegewerkt tot het welslagen van een en ander. Van alle kan ten voerden trein, tram en autobus drommen belangstellenden aan, ter wijl ook velen per rijwiel kwamen, zoodat het tegen den aanvang van het concours op den Kinderdijk zeer druk werd en het verkeer dreigde te stremmen, doch ook daar werd door de politiemacht een goede regeling getrof- fen, zoodat zich geen incidenten voordeden en alles in langzaam tempo haar doel bereikte. In totaal waren voor het concours ingeschre ven een 19tal renners (12 dravers en 7 vluch- ters) en in de kringen der kenners bestond door het lezen van het verschenen programma een niet minder groote belangstelling, want, zoo zeide men: „Het zal aan spanning niet ont- breken, daar onder de mededingers eerste klas paarden zitten". De voorwaarden die het bestuur van V.V.V. aan de inschrijving had verbonden ble- ken zeer „ad rem" te zijn, want, werd ons van betrouwbare zrjde medegedeeld, op het laat ste moment was in Belgie nog een wedstrjjd uitgeschreven en ware het niet dat voor Axel een borgstelling was gestort, dan zouden mis- schien enkele renners wel zijn achtergebleven. Thans was van de 19 deelnemers een 16tal opgekomen. Van 2 was de reden bekend, n.l. een opgeloopen kwetsuur, 1 renner had niets van zich laten hooren. De eerste race was: 1600 M. drafkoers, aan- gespannen of onder den man. Prijzen 1700 frs.: 800, 400, 350, 100, 80 en 70. Uitslag als volgt: le. Devil King, eig. Fred. Buyle, Gent; 2e. Raboeuf, eig. H. de Cocq, Somergem; 3e. Sauf qui Peut, eig. Goethals, Wacken; 4e. Norrois, eig. Alf. de Keyzer, Denterghem; 5e. Suzy, eig. De Vos, Sottegem; 6e. Ded<§, eig. Jul. v. d. Brouoke, Gent. Een zeer spannende race, waarin nek aan nek de finish werd bereikt. De eerste koers werd in twee gedeelten verreden. De tweede koers: Vluchtkoers over 1600 M. Prijzen 1000 frs.: 500, 250, 125, 75 en 50. le. Cognac, eig. Coppens, Brussel; 2e. Co- ton, eig. M. Moerman, Sottegem; 3e. Made- Ion, eig. M. Moerman, Meigem; 4e. Bibona, eig. Gust. Gevaert, Astene; 5e. Cecile, eig. De Smet, Poesele. Deze vluchtkoers bleek recht in den smaak van het publiek te vallen. Hoewel Cognac deze race op overtuigende wijze won, was het toch jammer, dat de jockey bij de start en het in- gaan van de eerste bocht een mededinger „in- sloot" (Astrid, eig. De Keyzer, Nevele), waar door een gevaarlijke situatie ontstond. Eenst- genoemde werd dan ook door de jury beboet. De tweede vluchtkoers ging over 2000 M. Prijzen frs. 1750: 850, 400, 200, 125, 100 en 75. le. Cognac, voorn.; 2e. Coton, voom.; 3e. Cecile, voorn.; 4e. Astrid, voorn.; 5e. Madelon, voom.; 6e. Bibona, voorn. Ook deze vlucht werd door Cognac gedeci- deerd gewonnen. 5e koers. Drafkoers voor alle paarden, aange- spannen of onder den man, over 2600 M. Prijzen frs. 1800: 850, 425, 250, 125, 100 en 50. Uitslag als volgt: le. Raboeuf, voorn.; 2e. Ex echo, eig. Goet hals, Wacken; 3e. Devil King, voorn.; 4e. Suzy, voorn.; 5e. Odessa, eig. Van den Bulcke, Flobecq; 6e. Sauf que Peut, voornoemd. Het concours is prachtig van stapel geloo- pen. De renners hebben een zeer spannenden strijd gegeven en liefhebbers hebben in een woord genoten. Wanneer men zoo eens op de publieke tribune komt, kan men constateeren, dat bij het publiek ook de noodige spanning ,,er in" zit en werkelijk van deze wedstrijden houdt. Neemt men b.v. de enthousiaste uit- roepen die dienen om paard en jockey aan te moedigen. Aan de verwachtingen, die ten opzichte van dit concours bij velen zoo hoog waren gespan- nen, is dan ook niemand teleurgesteld. Daarom, het zij met eere gezegd, heeft de organiseerende vereeniging V.V.V. Axel, dank zij de voile medewerking van het bestuur van het Verbond der beide Vlaanderen, ons iets heel mooiis geboden, waarmee zij eer heeft ingelegd. O.i. kan zij haar doel door het orga- niseeren van dergelijke wedstrijden niet beter nakomen, waardoor zij het bestaansrecht van deze vereeniging weer eens heeft bewezen. Moge zij er dan ook in slagen nog meer con- coursen en andere feestelijkheden, waardoor het vreemdelingenbezoek aan onze gemeente wordt aangemoedigd, te organiseeren. In totaal zijn ruim 3600 toegangskaarten verkocht, kinderkaarten inbegrepen. Een en ander werd door de plaatselijke har- monie Concordia" opgeluisterd. Hondendressuur. Voor den aanvang der rennen en ook na af- loop, werd door de Dresseervereeniging ,,Zeeuwsch-Vlaanderen", gevestigd te Axel, een demonistratie gegeven met de honden, die afgericht zijn of worden bij deze vereeniging. Wij zagen daar prachtige staaltjes van trouw aan den meester, schranderheid in het speuren en opzoeken van misdadigers, behen- digheid, verdediging van zijn meester en hulp brj arrestatie. Door deze demonstratie heeft de dresseer vereeniging getoond, wat men met een schier eindeloos geduld en toewijding van deze schrandere dieren gedaan kan krijgen Bij het eerste gedeelte moesten de kijklus- tigen op een tamelijken afstand worden ge houden, zoodat velen den gang van zaken niet precies konden volgen, doch na afloop der paardenrennen kon mefi het publiek op het middenterrein toelaten, waarbij bleek dat ook hiervoor een enorme belangstelling bestond. Deze demonstratie, die onder leiding van wachtmeester C. den Toom van Axel plaats had, mag dan ook als uitstekend geslaagd ge- noemd worden en is een mooie propaganda voor de vereeniging geweest, daar zij voor een ongewoon talrijk publiek plaats had. Alle deelnemende honden ontvingen een herinneringsmedaille van V.V.V. Velen zullen na afloop wel een ander idee hebben gekregen over datgene wat men met eenig geduld van deze trouwe dieren kan be- reiken, waardoor de uitdrukking, die maar al te vaak wordt gebezigd, ,,die stomme hond" totaal wegvalt. Na afloop van concours en hondendemon- stratie was het in Axel zooals vanzelf .spreekt, „reuzen-druk" en konden velen nog profitee- ren van de dansgelegenheden, waarin het overvdl was. Ieder trachtte zich „op zijn manier" te amuseeren, tot het uur van slditen weer was aangebroken. Incidenten hebben zich gelukkig niet voor- gedaan, zoodat alles in goede harmonie is ver- loopen. SAS VAN GENT. Uitvliegen. Finkster-Maandag is voor Sas van Gent altijd een dag van meer dan gewcme beteeke nis geweest, altijd wel te verstaan, wanneer deze dag niet vergald wordt door weerstoe- staruden, die tot thuisblijven noodzaken. We hadden geen al te hooge verwachtingen, vooral niet met de onizekere weervoorspellin- gen van de waamemingsstations voor oogen. Doch de Maandag heeft goed gemaakt, wat zijn voorganger 'bedorven had. Reeds toen de wind was gaan liggen en 's morgens vroeg het zomerzonnetje zich aan den schoongeveegden hemel liet zien, was het pleit tusschen slecht en goed beslist en weer had zooals de fabel van Boreas en Zomerzon vermeldt, deze laatste de weddenschap, wie den wandelaar zou dwingen den dikken, war- men mantel te doen uittrekken, het glansrijk op zijn tegenstander gewonnen. Al in den vroegen morgen begon de stroom van al wat levenslust en levensgenot wil sma- ken zich langs de verkeersader die door het Sas Zuidwaarts leidt zich in deze laatste rich- ting voort te wentelen. Altjjd maar door in dichte drommen bewoog zich de golf van fietsende, tuffende en ratte- rende uitvliegers naar het magnetisch aan- trekkende verzameloord: de Maandagmarkt te Selzaete, velen met een bepaald doel, anderen alleen om zich eenige uren te mogen verlus- tigen en over te geven aan de emoties, te weeg gebracht door het wriemelend gedoe van een geweldige menschenmenigte, kermismu- ziek, marktgeschreeuw en wat dies meer zij. Ook degenen, die niet bepaald zijn gekomen om te koopen, en alleen wilden zien en hoo ren, geraken langzamerhand onder den invloed van de zich steeds meer en meer opdringende emoties en laten zich spoedig meesleepen. De koorden van den geldbeugel worden los- geknoopt en de eerste stap op den weg der royaliteit is gezet. Zoo betaalt een ieder nolens volens in meer- dere of mindere mate den tol, hetzij aan Mer- curius, hetzij aan een anderen deus, dien men zich in de Oudheid voorstelde het leven te ver- aangenamen of te vergallen. Zooals de stroom vloedsgewijze is aangerold, zoo sijpelt hij druppelsgewijze weer heen, totdat het uur geslagen is, dat de marktkooplui him matten weer oprollen en afdruipen. Ditmaal hebben zjj het kunnen doen in het aangename bewustzijn, dat de Hollanders hun een goeden dag hebben bezorgd. Want om een eigenlijk goede markt te maken is het noodig, de Belgische kooplud erkennen het gaame en voimondig, dat de Hollanders er op verschijnen. De Nederlandsche fiscus aan de grens kan dienaangaande het best van meespreken, want ook hij eischt zijtn tol in den vorm van belas- ting op, tot een aanzienlijk bedrag zelfs. Mocht ik uit de school klappen en het getal noemen, ge zoudt de handen in elkaar slaan van verbazing. HULST. Bjj Kon. besluit is de sumumerair der direc ts belastiingen invoerrechten en accijnzen P. D. Bartstra, ter directie Rotterdam benoemd, tot ontvanger der directe belastingen, invoer rechten en accjjnzen alhder. CLINGE. Naar gemeld wordt, zal 19 en 20 Augustus alhier de tweede Zeeuwsche Klompenbeurs worden gehouden. Door den officier van Justitie te Middelburg is hooger beroep aangeteekend tegen het von- nis der rechtbank van 3 Juni 1930, waarbij B. A. v. D., oud 24 j., ischaapherder te Clinge, is vrijgesproken van de hem ten laste gelegde diefstal van een boot. A. M. DE JONG CONTRA NAP DE LA MAR. Vrijdagmorgen werd, naar Het Volk meldt, voor de Amsterdamsche rechtbank gepleit voor den in kort geding door den schrijver A. M. de Jong aanhangig gemaakten eisch tot onmiddellijke schorsing van het tusschen hem en den tooneelspeler Nap de la Mar gesloten contract inzake de vertooning van „Merijntje Gijzen's jeugd" („Het Verraad" en „Fliere- fluiter's oponthoud"). De auteur is van mee- ning, dat de wijze, waarop zijn schepping ver- toond wordt, in het nadeel iis van het stuk. Voor Nap de la Mar, die op het oogeniblik in het Burgerziekenhuis vertoeft, pleitte mr. Har- tog de Vries, dat de rechter zich onbevoegd zou verklaren. Voor A. M. de Jong trad mr. Van Wijk op, die onmiddellijke schorsing der voorstellingen bepleitte op grond van de erger- lijke wijze, waarop zij worden uitgebracht. Over een week zal de rechter uitspraak doen. MOORDAANSLAG OP ZIJN VADER. De Rotterdamsche rechtbank heeft uitspraak gedaan in het familiedrama te Schiebroek, waar de oud-gemeente-ontvanger A. Vermeu- len in den vroegen morgen van 10 November van het vorig jaar op zijn erf werd aangeval len en ernstig gewond. In verband met dit feit, werd de 34jarige zoon, die kort tevoren uit het ouderlrjk huis was gezet, gearresteerd. Ter terechtzitting maakte de vader gebruik van zijn verschoo- ningsrecht en legde dus geen getuigenis af. De rechtbank voldeed aan het verzoek van den verdediger mr. Rolandus Hagedoom en stelde verdachte onmiddellijk in vrijheid. Thanis heeft de rechtbank den verdachte vrij gesproken, aangezien het bewijs van de daad niet geleverd is. De rechtbank wilde nl. geen gebruik maken van verklaringen, door den vader en de zuster van verdachte afgelegd tijdens het vooronderzoek, en ook niet van uit- latingen tegenover derden. Bovendien ver- klaarde de rechtbank in het vonnis, dat men ook overigens geenszins overtuigd is van de schuld van verdachte. De eisch van het O.M. was vier jaar gevan- genisstraf en daarna ter beschikking stelling van de regeering. TERNEUZEN I—F.C. SCELA. Zondag had alhier een vriendschappelijke ontmoeting plaats tusschen Terneuzen I en F.C. Scela, van Zele. De eerste helft was een vertooning van een gelijken strijd. Beide doelen komen om beur- ten in gevaar. Door beide ploegen wordt een- maal gedoelpunt. Rust 11. Na de hervatting wordt door Terneuzen beter aangepakt en nu wordt het spel het meest op de Belgische helft gestreden. Hoe schitterend de Belgische doelverdediger zqn heiligdom ook verdedigde, hij kon niet voor- komen, dat de Terneuzen aanval nog drie- maal scoorde, waartegen de Belgen niets meer hadden in te brengen, zoodat het einde een 41-overwinning voor de thuisclub bracht. Het tweede elftal speelde dien dag een wed- strijd te Goes tegen Zeeuwsche Boys I. Voor de rust bracht Terneuzen de stand op 31 in haar voordeel. In de tweede helft wist alleen de Goesche club nog een doelpunt te maken, zoodat dezen wedstrijd eindigde met 32 in het voordeel van de Terneuzensche reserves. HONGARIJE—NEDERLAND. De ontmoeting HongarijeNederland, waar bij het den onzen aan de noodige geestdrift ontbrak, is geeindigd in een 62-overwinning voor Hongarije. Bij de rust was de stand reeds 3—0. DE VALK EERSTE KLASSER. Door de 10-overwinning op Bleijerheide, is De Valk gepromoveerd naar de Zuidelrjke eerste klasse. Vergadering van Dinsdag 3 Juni 1930, des voormiddags 9 ure. Aanwezig de heeren H. Pladdet, J. van 't Hoff, A. Meeirtems, M. de Feijter, J. D. de Feijter, D. J. Jansen en J. A. Meertens, be- nevens J. Dregmans, Secretaris. Voorzitter: De Burgemeester, Mr. Van Tienhoven. De notulen der vorige vergadering worden onveranderd vastgesteld. Ingekomen is een schrijven van het bestuur van den Van Wuijckhuisepolder, dat men ac- coord gaat met het toegezonden ontwerp- contract in zake de ovemame van de haven. Schrijven van Burgemeester en Wethouders van Philippine, dat zij wederkeerig de ge meente bij brand kostelooze hulp aanbdeden. Afwijzenide beschikking van Gedeputeerde Staten in zake het beroepschrift van het be stuur der Vereeniging tot stichting en in stand houding eener Christelijke school aan den Molendij'k, houdende beroep tegen het besluit van den gemeenteraad van 17 Februari 1930 tot weigering van het besohikbaar stellen van gelden voor het aanschaffen van leermiddelen, Al deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. De begrooting voor den dienst 1930 van de Gezondheidscommissie te Ter Neuzen wordt goedgekeurd. Een voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot wijziging der gemeentebegrooting 1930 wordt zonder hoofdelijke stemming aan genomen. Ter tafel wordt gebracht een verzoek van de Kring Hulst der Z. L. M. om eene bijdrage of om deelname in het garantiefonds ten be- hoeve van de tentoonstelldng door genoemde Kring op 18 en 19 Juni a.s. te houden. Besloten wordt een subsidie te verleenen van 25. Een verzoek van de Pluimvee- en Konijnen- fokvereeniging „Ter Verbetering" te Hoek can beschikbaar te stellen localen der O. L. school voor het houden van eene tentoonstelling ge- durende de Kerstdagen. Besloten wordt Burgemeester en Wethou ders te machtigen daaramtrent met de ver eeniging en het hoofd der school in overleg te treden. Een verzoek van J. van 't Hoff en veertig anderen, alien leden van de Sportbeweging in de gemeente Hoek, om van gemeentewege een voetlbaHveld beschikbaar te stellen. De VOORZITTER deelt mede, dat Burge meester en Wethouders zijn voor inwilliging van het verzoek, doch dat het him niet ge- lukt is de beschikking te verkrijgen over een veld en dat zij deiihalve den raad geen voorstel kunnen doen. De heer A. MEERTENS zou het de moeite waard vinden over een veld te denken, als er eene flinke vereeniging bestond. Nu heeft men slechts te doen met een massa kleine jon- gens, die voor de gelegenheid eene dub oprich- ten. Geen zekerheid bestaat, of die club nog bestaan zal, als het ons gelukt is een terrein te vinden. De VOORZITTER is van oordeel, dat het er iweinig toe doet, of er al of niet een club be staat. Gevoetbald wordt er toch en we zou den dan de voetballers naar het veld kunnen verwijzen en de boeren kunnen bevrijden van den overlast, dien zij van de voetballende jeugd ondervinden. De heer A. MEERTENS gelooft, dat de kosten van een veld niet te hoog behoefden te zijn, als Burgemeester en Wethouders van Madame Lippens wisten gedaan te krijgen den Ouwel beschikbaar te stellen. De VOORZITTER deelt mede, dat hij zich in verbinding heeft gesteld met den pachter van den Ouwel, den heer P. Dekker, doch dat deze niet te vinden was voor medewerking. De heer A. MEERTENS dringt er op aan om toch te schrijiven naar Madame Lippens en. venwacht daar van alle resultaat. De VOORZITTER verklaart zich bereid zich tot Madame Lippens te wenden. Den heer J. D. DE FEIJTER zou ervoor zijn den grond voor enkele jaren te huren niet om dien te koopen. De heer J. A. MEERTENS verklaart er zich tegen om van gemeentewege terwille van eene troep kleine jongens voor voetballen geld be schikbaar te stellen. Er zijn hier ook geen menschen te vinden, die hun grond zouden willen afstaan voor dat doel. In Ter Neuzen huren de voetballers zelf den grond van het Rijk, doch de gemeente folijft er buiten. Als ze hier voetballen willen laten ze dan ook den grond zelf huren. Voetballers en cigaretten- draaiers zijn weinig waard voor hun werk. Wel is hij ervan overtuigd, dat het voetballen niet is tegen te gaan, maar eene andere vraag is het of het van gemeentewege moet worden bevorderd. Ook acht hij voetbal geen edele sport. De VOORZITTER heeft hun ook gevraagd of ze zelf niet een veld konden huren, doch met de <5<5n gulden en tien cents, die ze in kas hadden zagen ze er geen kans toe. Zou het niet aan te bevelen zijn er een vrjftig gulden voor over te hebben en van den last af te zijn Voor andere zaken als bijv. de muziek heeft de gemeente toch ook geld over. De heer J. A. MEERTENS acht de muziek meer noodig dan voetbal bijv.: om muziek te maken voor het geval de Koningin Hoek eens bezocht. Nu wordt f 50 gevraagd voor dit, dan f 100 voor dat, en dat in een tijd, dat het met den landbouw slecht gaat en het met den tuinlbouw er al evenmin rooskleurig voor staat. Beter deed men voor goede wegen te zorgen en overigens de grootste zuinigheid te betrachten. De heer A. MEERTENS meent, dat de heer J. A. Meertens er anders over zou denken als hij te Hoek woonde en den overlast van de voetballende jeugd ondervond. De subsidie aan Kloosterzande had bij de redeneering door J. A. Meertens gevolgd ook wel achterwege kun nen blijven. In Philippine is er grond van de Domeinen beschikbaar en in Ter Neuzen Rijksgrond. Hier niets van dien aard. Laten we er daarom een klednigheid voor over heb ben om van den last af te zijn.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 5