ALGEMEEN NIEUWS- C.N ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Eerste Blad. GELPLEEN1NG. Vampier-VJeugel No. 8538. WOENSDAG 11 JUNI 1930. 70e Jaargang FKPH.LBTOK. BIPHKKLAHD. BUITETfLAFB Burgemeester en Wethouders van Ter Neuzen He! verrichten van werk- zaamheden ten behoeve van de gemeentege- bouwen. 4!/2 °/0 conversie leening ad f 28500,— BOND VAN EXPORTEURS VAN AARDAPPELEN EN GROENTEN IN NOORD-HOLLAND. COURANT ARONNEMENTSFRIJS: Binnen Ter Neuzen 1.40 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr per poet /1.80 per'3 maanden - Bij voor udtbetaling fr. per post f 6,60 per Jaar - Voor Belgie en Ainerika 2.25, overige lan den 2,60 per 3 maanden fr. per post AHunxtrmenten voor het buitenland alleen bfj vnomifbetaling. Ultgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDE- GIRO 38150 TELEFOCN No. 25. ADVERTENTIeN: Van 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer 0,20. Grootere letters en clich6's wor den naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien by regelabonnement te gen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrtjgbaar is. Xnzending van advertent.ien liefst Sen dag voor de ultgave. OIT BEAD VERSCHIJNT IEDEREN MA A VDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. zullen den 20 Juili 1930, des namiddags 3 uur, in het gemeentehuis aanfoesteden: Het bestek No. 2 is verkrijgbaar ten kantore van de Gemeentewerken aan de Markt te Ter Neuizen, waar ook nadere inlichtingen worden gegeven. Ter Neuzen, 11 Juni 1930. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. B. I. ZONNEVIJLLE, Secretaris. TIJDELIJKE AFSLUITING WEGEN. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend, dat ten behoeve van het verhoogen volgens bestek No. 105, dienst 19301931 van den binnenlberm van den zee- dijk der polders Ser Lippens en Nieuw Othene, van den 2 Juni j.L tot den 15 Augustus a.s. de volgende wegen voor het verkeer met rtj- en voertuigen zullen worden afgesloten: a. een gedeelte van den Dijk van den Ser JLiippenspolder I, No. 48 van den ligger der wegen en voetpaden in de gemeente Ter Neuzen; b. de Zeedijk van den Nieuw Othenepolder, No. 49 van genoemden ligger, en c. een gedeelte van den Bermweg in den Nieuw Othenepolder, No. 8 van dien lig ger in de gemeente Zaamslag. Ter Neuzen, den 10 Jund 1930. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. B. I. ZONNEVIJLLE, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van WES 1 - D O R P E maken bekend dat alle de nog niet uitgeloote aandeelen der 5'/4 geldleening ad 36000,—, in 1923 aangegaan tot inrichting van het Gemeentelijk Electriciteits Bedrijf, wegens conversie dezer leening aflosbaar zijn gesteld tegen 15 Augustus aanstaande. Tot 28 Juni a.s. wordt de gelegenheid open- gesteld in te schrijven naar eene uit te geven in stukken van f 500,—en van f 250,— Inschrijvingsbiljetten kunnen ter gemeente- secretarie worden ingebracht alwaar desge- wenscht nadere inlichtingen zullen worden verstrekt. Westdorpe, 10 Juni 1930. Burgemeester en Wethouders van Westdorpe^ De Secretaris, De Burgemeester, R. KIEBOOM. F. HENDRIKSE. door SAX ROHMER. 15) Vervolg.) HOOFDSTUK VI. De slagboom. Kolonel Menendez bracht ons naar de bibliothieek, een lang en hoog vertrek, waar door het meubilair dezelfde toon van uitheemsche luxe heerschte als in de andere kamers van Cray's Folly die ik gezien had. Dit vertrek was ook evenals alle andere geheel met eikenhout betimmerd; de deu- ren, de raamkozijnen, de schoorsteen en de zoldering gaven de mooiste staaltjes van houtsnijwerk te bewonderen. Als de excentriciteit van den ontwerper van Cray's Folly zich al niet door den merk- waardigen plattegrond van het huis had gedemonstreerd, zou de opvallende keuze van materialen: bijna uitsluitend eikenhout en zandsteen, hem alsi een man van on- gewone, hoewel zeer solide ideeen hebben doen kennen. De bibliotheek keek, met vier open- slaande deuren, uit op den rozentuin, en op drie in terrasvorm afdalende grasvel- den, die op het laagste punt begrensd werden door een meertje, waarop ik een aantal zwanen zag. Aan den anderen kant van het meertje was het een lang- zaam-opglooiende uitgestrektheid van groene weiden met grazend vee. Een leeuwerik hing hoog in de lucht, juichend te tierelieren en de hemel zelf was een koepel van strak, diep-blauw. Heel in de verte was een maai-machine aan het Men meldt uit Hoorn aan de N. R. Crt. In verband met een correspondent, gevoerd met de directie der Nederlandsche Spoorwegen heeft de bond van exporteurs van aardappelen en groenten in Noord-Holland het volgende telegram aan den minister van Waterstaat verzonden De Koninklijke erkende bond van exporteurs van aardappelen en groenten in Noord-Hol land wendde zich tot de Nederlandsche Spoor wegen met het verzoek den termijn, waar- voor reductie wordt verleend voor het ver- voer van aardappelen, met drie maanden te verlengen. Dit verzoek is tot groote teleurstelling van den bond afgewezen, omdat de campagne juist omstreeks 15 Juni aanvangt. De bond roept in deze de tusschenkomst van Uwe Excellen- tie in, opdat alsnog aan zijn verzoek zal wor den vold^an in verband ook met de concur- rentie tegenover de Belgische aardappelen en omdat de prijs thans al beneden den normale is. Bovendien treedt de Belgische regeering den daar gevestigden exporteurs tegemoet door verlaging van de vrachtprijzen. EEN DUURZAME ORGANISATIE VAN VERBOLGENEN GEVRAAGD. Het Utrechtsch Dagblad schrijft over „Een vergeten zijde van het zendtijdvraagstuk" Het algemeene oordeel over de laatstge- houden verkiezingen voor de Tweede Kamer is geweest, dat er een groote lauwheid, een volkomen onverschilligheid te conistateeren viel. Thans, nu er plotseling een concreet punt aan de orde komt, blijkt dat ons volk in het geheel niet onverschillig is voor de openbare zaak, integendeel zich tot een hartstocht laat aanzetten, die soms zelfs de perken te buiten ging. Het geval staat niet alleen. Bij andere aan- gelegenheden van algemeen nationaal belang, bij de regeling van den Zomertrjd, bij den strijd over het Belgisch verdrag, hebben wij eenzelfde verschijnsel kunnen waarnemen als zich thans ten aanzien van het omroepvraag- stuk voordoet. Ook toen brak zich een alge meene volkisovertuiging baan door de staket- sels heen van de politieke partijen, en viel de tegenstelling der meeningen allerminst met de tegenstelling tusschen de politieke partijen samen. Bij velen komt in dergelijke omstandigheden de gedachte op: nu wij een werkelijke be- langstelling aanschouwen in het volk, nu wij van een werkelijke volksovertuiging kunnen spreken, waarom nog langer de historisch ge- worden organisaties der politieke partijen als maatistaf genomen voor de volksgroepeering En wordt het niet meer dan tijd het nationaal belang, waaraan de zoogenaamde kleurlooze middenstof telkens wederom op overtuigende wijze haar gehechtheid toont, als norm te stellen voor een wijdere groepeering, die zich tegen de uitersten van links, en de uitersten van rechts verzet? Want ons volk, dat aan dfe stembus medewerkt tot de heerschappi] der politieke partijen wil zich aoor diezelfde politieke partijen niet in den slagader van zijn belangen laten treffen. Men behoort op dit verschijnsel te letten. Want het heeft reeds zijn parlementaire ge- volgen gehad. Het sprak zich, tijdens de laat- ste verkiezingen uit in een ongemeene ver- sterking van nieuwe, kleine groepen, een ver- sterking, die eigenlijk het karakter der laat- ste verkiezingen het meest bepaalde. Maar uit het lot dier kleine partijen blijkt, werk. Het ijverige tikken vormde met het zachte, maar toch felle ratelen van een grasmachine, welke door een tuinman be- diend werd die van de plek waar ik stond, niet zichbaar was, het eenige geluid, dat de zomersche stilte verbrak. Want het bezige bijengezoem tusschen de bloemen in den rozentuin was bijna geen geluid te noemen. Buiten scheen het zonlicht fel op struikgewas en gras, maar de veranda lag al in de schaduw en na de zomersche middagJhitte in den rozentuin was de blibliotheek weldadig koel en schemeria. In tegenstelling met het typisch-Engel- sche landschap, dat men door de ramen te zien kreeg, deed het interieur van de bibliotheek bijna exotisch aan. Een groot gedeelte van de wanden werd ingenomen door boekenkasten ebbenhouten-ver- gulde boekenkasten met onrustig-glim- mend glas ervoor die tot overlading toe gevuld waren met werken in alle talen het gevolg van het cosmopolitisch karakter, dat het huishouden van den Ko lonel droeg. Dan waren er vreemd-uit- ziende Spaansche meubelen, bekleed met geperforeerd leer en evenals de boeken kasten met veel verguldsel, een paar zwar- te wapenrustingen en veel Moorsche orna- menten. De schilderijen waren echte pro- ducten van de Spaansche school, mooi maar somber. Een ervan trok bijzonder mijn aandacht. Het was een Velasquez en bij het zien van den naam kwam de gedachte bij op, dat, vooropgesteld dat het schilderij „echt" was en ten opzichte daarvan was feitelijk geen twijfel mogelijk mijn geheel wereldsche bezit niet voldoende geweest zou zijn om het te koopen. Het was het portret van een Spaanschen rid- der, waarschijnlijk een Menendez, want de gelijkenis tusschen den trotschen hoe machteloos de volksovertuiging is, om zich tegen de haast automatische werking van het vigeerend partijstelsel te verzetten. Zij gaan even snel ten onder als zij zijn op- j gekomen. Wanneer het actueele vraagstuk, dat aan de orde was, zijn beslag heeft gekre- gen, dan verflauwt het vur, en geeft de „mid- i denstof" zich weer aan -vS oude partij-organi- satieis gevangen. Vanwaar die macht di.r bestaande organi saties, die toch niet vermogen haar Ieden samen te binden in eenzelfde gedachte, juist wanneer er vraagstukken aan de orde komen, die ieder het meest belang inboezemen? Zij beschikken over groote figuren, meestentijds in het verleden, wier invioed nog nawerkt in een tijd, die heel andere problemen aan de orde brengt dan die zij hebben opgelost. Zij zijn technisch volkomen uitgerust, heur pro- pagandistische organen functionneeren tegen het tijdstip der verkiezingen onfeilbaar en zij weten op de oogenblikken, waarin zij van het volk vernieuwing van heur invioed moeten verkrijgen, de onderlinge oneenigheid, die bij na in elk van haar aanv/ezig is, zoolang te bemantelen, totdat zij van een veilig func tionneeren in ons staatsleven wederom ver- zekerd zijn. De vraag rijst: hoe rnoet ons volk zich red den uit de moeilijkheid Hoe moet het zich ontworstelen aan de dictatuur der politieke partijen, die het aldoor opnieuw onwillig be- vestigt. Door zich in nieuwe p'olitieke groepen te organiseeren Een dergelijk werk is niet in e<5n slag gebeurd. Wie de levens van groote politieke figuren als Kuyper en Troelstra be- studeert, die partrjen hebben gemaakt, ont- waart terstond, welk een reusachtige arbeid en welk een lengte van tyd daartoe noodig zijn. Maar wat wel mogelijk is het stichten van een duurzame organisatie van verbolge- nen over veel wat tegenwoordig verkeerd gaat en waarin elementen van alle partijen elkander, met eerbiediging van elks overtui- ging kunnen ontmoeten. De organisatie be- hoeft zich geenszins terstond bezig te houden met de politiek. Zij kan zich bepalen tot het voereh van maatschappelijke actie, zoodra er een hevig bestreden punt aan de orde komt. Voor het tot stand komeih van een dergelijke organisatie is de tijd alleszins rijp! HONING KAREL II VAN ROEMENIE. De uit Roemenie verbannen vroegere Kroon- prins Karel, wienis huwelijk met Koningin Helena door echtscheiding was verbroken, en wiens zoontje, de 8-jarige Michel sinds den dood van zijn grootvader onder een regent- schap als Honing regeert, is Vrijdag per vlieg- machine in zijjj vaderland teruggekeerd. Blij kens de berichten had hij aan mevrouw Lupes- cu, zijn gezeilin in het buitenland te kennen gegeven dat zij afscheid moesten nemen, want dat zijn vaderland hem noodig had. A an van- kelijk heetbe het, dat hij lid van het Regent- schap zou worden, in plaats van zijn broeder Prins Nikolaas, doch het was wel te verwach- ten, dat hij zich met die rol niet zou tevreden tellen Er werd ook gemeld van pogingen tot verzoening met Koningin Helena, Reeds Maandag kwam echter het bericht, dat de Kamer en Senaat de troonafstand van Prins Karel en zijn verbanning uit Roemenie hebben herroepen en hem daarna tot Koning hebben uitgeroepen. Zijn zoontje werd daar- bij weer gedegradeerd tot troonopvolger. In de laatst verloopen jaren heeft de nu tot Koning uitgeroepen Karel II meermalen ge- tracht weer in het land te komen, doch tot nu toe, was het niet gelukt voldoende contact te krijgen. Hij had evenwel in het land steeds een grooten aanhang en uit het snelle verloop waarmede thans de staatsgreep voltooid is, blijkt wel, dat thans alles goed was voorbereid. De Times schrijft naar aanleiding van prins Carol's terugkeer naar Roemenie, dat zijn terugkeer verwacht en door velen verlangd werd, en dat de ieden van den regentschaps- raad op zijn komst waren voorbereid. Verscheiden vooraanstaande politici waren aanhangers van Carol en het leger heeft zijn sympathie met den prins nooit onder stoelen of banken gestoken. Binnen een paar uur was het duidelijk, dat dit ultra moderne dynastieke drama, waarin een vliegtuig en een auto deel hadden, niet zou eindigen met een prozaische benoeming van den ex-kroonprins tot lid van den regentschapsraad. De leider der Boerenpartij drong er terstond bij Manioe op aan, den prims te steunen, maar Manioe vond dit onfatsoemlijk tegenover de regenten, waaraan zijn regeering trouw had gezworen. Aan dit bezwaar werd spoedig tege moet gekomen door het aftreden van de regee ring en de vorming van een nieuwe regeering, bestaande uit een politieke combinatie van Boeren en nationalisten, De „Times" meent, dat het koningschap van Carol wordt toegejuicht door de Boeren, het leger en zelfs vele Ieden van de oppositie. Dat Manioe zich schikte in Carol's terugkeer, is zeer begrijpelijk, aangezien de coalitie, waar op de regeering steunde, allerminst stevig was terwijl een economische crisis het aanzien der regeering ondermijnde. De raad der regenten was zijn gezag kwijt en ieder oagenblik kon er een gevaarlijke cri sis uitbreken. Dat voorspelde weinig goeds voor de veiligheid van den staat, die zich bovendien de vijandigheid van de Sowjet-repu- bliek op den hals had gehaald. De Times" meent, dat nu zal kunnen blij- ken, of Manioe en de andere politieke leiders met beleid hebben gehandeld door prins Carol met al zijn fouten, maar tevens zijn goede kwaliteiten, te accepteeren. Ondamks zijn es capades, of misschien juist daardoor, heeft Carol zeer veel aanhangers. Het volk riep in dezen troebelen tijd instinctmatig om een per- soonlrjkheid en een persoonlijkheid is Carol wel. In andere landen mag tegen deze dynastieke verandering geen veoroordeel bestaan. Het is het werk van de Roemeensche leiders, die hun vaderland liefhebben en men moet nu alle voordeel opscherten tot er resultaten komen van de wonderlijke verandering in Roemenie. Koning Carol II heeft Zondagmiddag in de Nationale Vergadering, die hem uitriep tot rechtmatig koning, den eed op de Grondwet afgelegd. Toen koning Carol II zich van het paleis naar het Huis van Afgevaardigden be- gaf, werd hij op weg daarheen door het pu- bliek op enthousiaste wijze begroet. Mironescoe ontving Z. M. namens de regee ring, terwijl tot de aanwezigen behoorden de Ieden van het Corps Diplomatique. Spaanschen Grande, die, naar het leek, op het punt stond uit de lijst te stappen om een van ons uit te dagen, en Kolonel Don Juan zelf was opvallend. Blijkbaar had onze qastheer al zijn bezittingen uit Cuba naar Fngeland mee genomen. ,,Heeren", zei hij, toen wij binnenkwa- men, ,,gaat zitten en maakt het u gemak- kelijk. Alles, wat ik in dit huis mijn eigen- dom noemen kan, stel ik bij dezen geheel te uwer beschikking". Onder het spreken trok hij twee „dekstoelenrieten lig- stoelen met houders voor glazen in de armleuningen, naar het raam. Het zien van die stoelen verplaatst me opeens naar Engeland naar de Antillen, waar ze onge- twijfeld op de veranda van de hacienda, die het eigendom van onzen gastheer ge weest was, hadden gestaan. Harley en ik gingen zitten, Kolonel Menendez liet zich, met een verontschul- digend gebaar, neer op een lage, met leer bekleede rustbank. ,,Ik moet voor mijn gezondheid een paar uur per dag liggen". zei hij bij wijze van uitleg. „Ik hoop, dat u me mijn schijn- bare onbeleefdheid niet kwalijk neemt". ,,Maar m'n waarde Kolonel zei Har ley, ,u verontschuldigt u over iets, dat geen verontsChuldiging behoeft. Ik ben ervan overtuigd, dat wij uw gewone siesta onderbreken, alleen om de onpleizierige quaestie te bespreken, die ons in dit tengewoon pleizierige milieu gebracht heeft. Laten we verstandig zijn en de be- spreking tot... bijvoorbeeld tot na het middagmaal uitstellen ,,Nee, nee! Nee, nee!" protesteerde de Kolonel met een nadrukkelijk gebaar van zijn rechterhand. ,,Daar hebben we Pedro al met de koffie en de Curasao... een soort, die u niet kent, maar die ik u kan recommandeeren". TER NEUZEN, 11 JUNI 1930. R. H. B. S. Bij Kon. besluit zijn benoemd aan de R. H. B. S. te Ter Neuzen tot leeraar J. Kok en tot tijdelijk leerares mej. W. A. Zijlstra, beiden thans tijdelij'k als zoodanig werkzaam. LANDDAG VAN DEN CHR. N. W. B. De gisteren alhio-r, op de weide van den heer C. van Langevelde aan de Kerkhoflaan, van- wege de afdeeling Ter Neuzen van den Chr. Nat. Werkmansbond gehouden landdag kan goed geslaagd genoemd worden. Zij werd door ongeveer 500 personen bezocht, die onder het beluisteren der sprekers aangenaam verpoos- den in .de vrije natuur. Het feest werd opgeluisterd door het Chr. muziekgezelschap „Hosanna" uit Axel. Overeenkomstig de vroegere vermelding traden als sprekers op de heeren: M. P. Meeuisen, voorzitter van den ring, Ds. Wil- schuit te Rilland-Bath, de heer Broen, bonds- propagandist te Enschede, Ds. Raam? te Kloe- tinge, Ds. Vrijlandt te Biervliet en de heer Dek te Sluiskil. RIJKSPOSTSPAARBANK. Gedurende de maand Mei werd aan het post- kantoor alhier op spaarbankhoekjes ingelegd 19.078,83 en terugbetaald 15,843,15; der- halve meer ingelegd dan terugbetaald f 3235,68. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be- droeg 17. Door tusschenkomst van dit kantoor werd ter Directie op staatssohuldboekjes afgeschre- ven nominaal 1000. Tot aankoop van Nationale Schuld ten be hoeve van inleggers werd uitgevoerd 1 order, tot een nominaal bedrag van 400. LANDBOUWSCHOOL TE SCHOONDIJKE. Onder groote belangstelling van ouders en vertegenwoordigers der landbouworganisaties vonden vorige week de openbare overgangs- en eindlessen van bovengenoemde school plaats. Bevorderd werden: van de le naar de 2e klasseP. Beun, St. Kruis; H. I. Cysouw en A. P. de Putter, Cadzand; P. Dekker, Retran- chement; W. Dieleman en S. van Hoeve, Bier vliet; P. M. Meeuwse, Sluis; J. V. E de Mil- liano, Waterlandkerkje; J. P. Quaak, J. B. A. Risseeuw, F. J. v. Rosevelt en J. F. v. Rose- velt, Schoondijke en P. Quaak, IJzendijke. Van de 2e naar de 3e klasse: A. G. Ccmtant en A. A. de Zwart Wzn, Schoondijke; D. Quaak C.Mzn., J. C. Risseeuw. A. A. de Zwart Izn. en P. Luteijn, Zuidzande; D. Quaak M.Jzn. IJzendijke, A. S. van Strien, Groede en P. J. Risseeuw, Retranchement. Van de 3e naar de 4e klasse: R. G. Barbe, Philippine; H. J. Brakman, Oostburg; H. M. Brakman, Schoondijke; J. Donze, Groede, A. B. de Groote, B. A, de Groote en J. C. Ver- planke, Biervliet; P. H. de Ridder, Retran chement en Z. C. Risseeuw, Zuidzande. Het einddiploma werd verworven door: A. C. Barche, Hoofdplaat; J. J. de Bruijne, Re tranchement; A. J. Lako, Breskens: P. Maen- hout, Oostburg; C. M. Quist, IJzendijke; V. N. Voerman, Philippine; J. M. de Zwart, Schoon- dgke; J. I. Masclee, Zuidzande; J. J. Leen- houts, Biervliet en J. Risseeuw Jr., Cadzand. De diploma's werden met een woord van gelukwensch uitgereikt door den Voorzitter van het Schoolbestuur, den heer A. Mijs, welke ouders en oud-leerlingen met klem op- wekte propagandisten voor de school te wil- len zijn. ZAAMSLAG. Op 6 Juni slaagde te 's Gravenhage voor adjunct-commies bij de posterijen, onze dorpsgenoot, de heer W. van Vessem, t.hans kantoortoediende bij die instelling te Axel. Heden slaagde de heer P. Tollenaar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam voor het candidaatsexamen in de klassieke letteren. Alhier is gevonden een bankbiljet. In lichtingen te bekomen bij den gemeente-veld- wachter J, van Westenbrugge. KOEWACHT. Maandag jl. herdacht de duivenmaatschap- pij „Nieuw Leven" alhier, den dag, waarop Ik kende de likeur, die hij ons per se wou laten proeven en die aeschonken werd uit een breede, ondoorschijnende flesch, een flesch die onzen Engelschen wijnhande- laars wel niet bekend zal zijn, inderdaad niet. Maar de kennismaking viel mee, was zelfs buitengewoon aangenaam en de siga ren, die onze gastheer voor deze gelegen heid liet brengen, licht-bruine miniatuur- torpedo's in 'n glazen buisje, aesloten met n merkwaardige^ hoeveelheid lak, verpakt, waren van een soort, die voor een gewoon mensch niet te betalen was. Ze overtuig- den me als ik nog niet overtuigd ge weest was van 't feit, dat Kolonel Don Juan Menendez tot het oude ras van West-Indische planters behoorde, die de traditie van „Gouden Amerika" jaren lang in de West hoog gehouden hadden. Onder het luchtig bespreken van een paar onderwerpen, die op dat ooaenblik de publieke aandacht hadden, dronken we met kleine teugjes onze glaasjes met de zeldzame likeur leeg. De indruk, dien net verhaal van den Kolonel den vorigen dag op ons gemaakt had, vervaagde en toen Menendez, na een poos geanimeerd praten zijn vermoeidheid niet langer verbergen kon en Harley, bij het zien van de donkere vegen onder de glanzende .bruine oogen, opstond om weg te gaan, volgde ik dade- lijk zijn voorbeeld, want ik voelde me op dat oogenblik allerminst in de stemming om een ernstige zakelijke bespreking te houden. Heeren", zei de Kolonel, terwijl hi), tegen ons protest in, toch opstond, ,,ik zal uw raad opvolgen. Ik voel, dat u gelijk heeft. Tot de ,,thee", om vijf uur op het terras, zullen we dan maar zeggen. Harley en ik gingen samen naar buiten. Onze gastheer' bracht ons tot de open- slaande deuren en liet ons daar met een buiging, die in elk ander bespottelijk- overdreven aangedaan zou hebben, maar die bij iemand van zijn type gewoon was. voorbijgaan. Toen we de stoep naar den tuin afgin- gen keek ik om,waarom weet ik tot op het huidige oogenbli]<: nog niet. Maar de in druk. dien ik op dat oogenblik van den Kolonel kreeg, zooals hij daar stond in de schaduw van de veranda, zal ik mijn ge- heele leven niet vergeten. De uitdrukking van zijn gezicht was in die paar seconden geheel veranderd. Nu leek hij niet meer op den trotschen ridder van Velasquez en van zijn krachtige, flinke houding was evenmin iets over. Met een ruk keerde ik me weer om; mis schien had hij mijn omkijken niet gezien. Ik had een gevoel, dat ik iets gedaan had, dat met 'de wetten der gastvrijheid in strijd was. Ik had iets gedaan, dat ik niet had mogen zien. En het resultaat was een geestestoestand die geen enkel West-Indisch tooverij-verhaal bij me had kunnen opwekken. Een verschrikkeliik voorgevoel overviel me, de absolute kille zekerheid, dat onze gastheer een ten doode opgeschreven: mensch was. De uitdrukking, die ik op zijn gezicht gezien had, was niet in woorden vast te leggen en niet te omschrijven; maar ik had dezelfde uitdrukking gezien bij menschen, die door een giftige slang gebeten waren en die wisten, dat ze nog slechts minuten te leven hadden. Het was onwezenlijk, ontzenuwend! In een paar seconden was de atmosfeer van Cray's Folly, die mij volkomen veilig en zeker toegeleken had. opeens vol bedreiging en van beklemmen- de onrust geworden. (Wordt vervolgd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 1