TKIDIKBEUKTEN. Feuilleton-vertellingen. Dam- en Schaakrubriek. OIMEIODE BERICHTE*. BTTKGEKLUKE STAND. DE SXAATSGBONDEN IN DEN KREEKRAKPOLDER. ~BRABANTSCHE BRIE YEN. PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. willen dienen, met be trekking tot de te nemen maatregelen om veihetering in den toestand te verkrijgen. Naar aanleiding hiervan is tot de leden van het Hoofdbestuur een circulaire d.d. 25 Maart gericht, met verzoek am over het schrijven van het K. N. L. C. zijn beschouwingen in te zenden. Op dit schrijven zijn antwoorden in- gekomen van de Kringen Schouwen-Duiweland Tholen en St. Philipsland, Noord-Beveland, Oast. Zuid-Beveland, WaJcheren, Oostlburg en Axel, alsmede van het Hoofdlbestuurslid den heer E. Verlare. Aan de hand van een en ander is door de Z. L. M. een reeds gepulbliceerd urgentie- program opgesteld en bij het K. N. L. C. in- gediend. Ingekomen is het Verslag van het Centraal Zeeuiwsch Pachtbureau over 1929, dat zal warden nagezonden. Landlbouiwuitvoerwet en veilingen van land- bouwproducten. Nu de Landbouw-uibvoerwet in werking is getreden en alle land- en tuin- bouwproducten zullen moeten voldoen aan be- paalde eischen zullen in den regel die produc- ten den hoogsten prijs bedingen die in vol- doende mate aanwezig zijn en daarbij van edn kwaliteit, dus good gesorteerd zijn. Daarorn zal het noodig zijn, dat de producenten samen- werking zoeken. Bestaat deze samenwerking t.o.v. afzet der producten reeds op tuinbouw- gelbied, de landbouwproducenten zijn in dezen op een enkele uitzondering na nog niet tot elkaar gekomen. Het Dagelijksoh Bestuur meent, dat ook de landbouiwers in dezen de tuinbouwers zullen moeten navolgen om een zoo hoog mogelijken prijs voor him producten te verkrijgen. Aan- gezien het veilingswezen t.o.v. de landlbouw- producten nog geheel in een stadium van voorbereiding verkeert, meent het Dagelijksoh Bestuur, dat het wel gewenscht zou zijn hier- voor een commissie in te stellen, die voorlich- tend bij het organiseeren van veilingen door landlbouwvereenigingen zouden kunnen op- treden. Brandgevaar in veestallen. Door de Veree- niging voor wettelijke Dierenbescherming is eenigen tijd geleden bij de gemeentebesturen er op aangedrongen in de gemeentelijke ver- ordeningen bepalingen op te nemen die kunnen leiden tot vermindering van brandgevaar voor dieren, door bijv. voor te schrijven inrichtin- gen te doen aanbrengen waardoor bij brand de dieren in £6n oogentolik alle kunnen losge- maakt worden. Het Dag. Bestuur heeft aan deze vereeniging meegedeeld, dat het tegeljjk losmaken van alle dieren meestal een ramp beteekent en voor de redders buitengewoon gevaarlijk is, omdat de dieren in den regel niet naar buiten willen of indien ze buiten zrjn weer het brandende gebouw binnenloopen en dan jammerlijk omkomen. Ook zou op de veillgheidsinrichtingen een zeer nauwkeurige oontr61e noodig zijn, omdat deze vooral door de met ammoniak verzadigde stalluoht, direct roesten en dan onbruikbaar worden. Het Dag. Bestuur is van oordeel dat het brandgevaar voor dieren tot het uiterste beperkt dient te worden, doch meent de oplossing in andere richting te moeten zoeken, n.l. in het zooveel mogelijk brandvrij bouwen. Waar in onze pro- vincie nog zeer verschillend wordt gebouwd acht het Dagelijksch Bestuur het noodig dat in dezen voorlichtend wordt opgetreden. In verband hiermede meent het Dagelijksch Be stuur dat het wel wenschelijk is hiervoor eene commissie in te stellen, zooals bijv. in Over- ijssel/waar deze zeer nuttig blijkt te werken. De agenda voor de Algemeene Vergadering op Dinsdag 17 Juni te Hulst, geeft o.a. aan: Statutenwijziging. Het Hoofdbestuur stelt voor de artikels 16, 21 en 33 van de Statuten te wijzigen. Deze wijzigingen zijn reeds goedgekeurd in de Algemeene Vergaderingen gehouden op 19 Juni 1929 en 23 December 1929. Aan deze wij zigingen kon echter door het Departement van Justitie geen goedkeuring worden ver- leend, omdat niet ten voile was voldaan aan de bepaling van art. 37, n.l. dat een voorstel tot wijziging der statuten minstens 6£n maand te voren den leden bekend moet zijn gemaakt. Jaaroverzicht van den Voorzitter. Bespreking Landibouwcrisis. Inleiding te houden door den Weledel- gestrengen Heer Ir. Th. J. Mansholt, Inspec- teur van den Landbouw, Hoofd van den Bui- tenlandschen Landbouwvoorlichtingsdienst te *6 Gravenhage over „de beteekenis van het on- derhandelingstarief." Men schrijft aan de „N. R. Crt.": Eenige pachters van gronden, gelegen in den Kreekrakpolder, onder de gemeente Ril- land-Bath, hebben, gelijk gemeld, deze gron den niet opnieuw willen pachten tegen de voorgestelde prijzen, die ditmaal bij taxatie waren vastgesteld. De opengekomen percee- leu zijn thans opnieuw in het openbaar ver pacht. Opmerkelijk is, dat de bij openbare verpachting geboden prijzen de taxatieprijzen weer te boven gaan. Gemiddeld werd voor 200 per H.A. gepacht, en bij de taxatie was deze prijs alleen bepaald voor de allehbeste gronden. Verder is opmerkelijk, dat de meeste nieuwe pachters landarbeiders zijn. ZONDAG 8 JUNI 1930. Ned. Herv. Kerk. Ter Neuzen. 9% u. en 2 u., Ds. L. J. Cazemier. SluiskU. 9% u. en 2 u., de heer L. Dek. Hoek. 9y2 u. en 2% u., Ds. E. Raams. Eaamslag. 9% u. en 2% u., Ds. G. van Dis. Sas van Gent. 9% u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Philippine. 2 u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Gereformeerde Rerk. Hoek. 10 u. en 3 u., Ds. J. B. Vanhaelen. Eaamslag. 9% u. en 2 u., Ds. A. Kok. *Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9% u. eD 2 u., Ds. Tolsma. Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 10 u., 3 u. en 6% u., Ds. B. van Neerbos. Axel. 9y2 u. en 2% u„ leesdienst. Oud-Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 10 u„ 3 u„ en 6% u., leesdienst. Lokaal „Eben-Habzer". Kerkhoflaan, Ter Neuzen. Nam. 5% u., Evangelisatie. B.K. Kerkdiensten t« Ter Neuzen Zondag zijn de H.H. Diensten om 7, 8% en 10 uur. 's Namiddags om 2% uur Lof. MAANDAG 9 JUNI 1930. Ned. Herv. Kerk. Hoek. 9% u., Ds. E. Raams. Geref. Gemeente. Ter Neuzen. 10 u„ Ds. B. van Neerbos. Oud-Gercf. Gemeente. Ter Neuzen. 10 u., leesdienst. Ulvenhout, 3 Juni 1930. Menier, Wa zegde gjj er van, amico Is 't nie om op oew haanden deur de graslaanden te kuieren en in de iboomen te klaute- ren? Om dan op hen steuvigen tak te gaan zitten en op-en-neer te wie- melen as 'nen eek- hoom? Ollee, 't is 'n wirke, 'n wirke, amico, om de zot- ste dingen te doen ,,Wel joekesvanmeraante wel lieve-knipsaus, wie hee-g-et nouw ooit z66 op z'n viool heuren speulen zie me nouw zo'n gek stuk eten daar as 'nen kwiksteert in d'n notelAAr zit ten?! As ge'r nie afkomt za 'k oew mee 'nen emmer water over oew ribbekast gooien! Lopte gij naar de zestig? Ben de gij grot- vader van 'n straal kleinkienders Schaamde gij oew eigen nie, gek mirakel?" 'k Hoef 'r zekers nie bij te zeggen amico, dat da-d-allemaal zooveul is as 'n „gesprek" mee Tnui da'k kortgelejen g'ad eb. Da's zoo makkelijk, ee, ge hoef zelvers nikske teu- gen te zeggen. Toen 'k dan ok in d'n noteleAr zat, ge zul-d-al wel gesnapt emmen da 'k van uit die hogte da despuut g'ouwen eb, hd'k kalmkes m'n pepke gestopt en Trui 's vriendelijk toe- geknikt. ,,Wil-d'-'ruitkamen, denkte da 'k d'n naam emmen wil van mee 'nen gek of 'nen slingeraap getrouwd te zijn?" „Ik kan van hier af de Mark zien stroomen, Trui," zee ik, ,,o wa-d'n schoon zicht heb ik toch!" Nouw amico, 't whs 'n pracht, man! 'k Zag mee glaans ons schietbaan achter op d'n erft van de ,,Gouwen Koei" en ge wit, die lee zoo wa-d-eelegaar tusschen de pfeerse kruinagels. Die blommen emmen d'ren besten tijd al- weer g'ad, maar toch jong, as ge ze zoo in wuivende trossen bij mekare ziet, en't zon- neke giet er z'n tooverachtige lichtjes over- heenen, dan ziede gin gruun van 't blad en peers van blom alleen, neee, dan ziede wel duuzend kleuren Dan pieken de zonnestraal- tjes d'r in en d'r uit, d'r teugenaan en d'r laangst, of elk zonnestraaltje 'n toover- stokske-n-is van puur goud en elk blommeke en elk blaaike dat er deur aangerokt wordt, duuzend keer zoo schoon mokt. 'k Zag 'nen gouwen regen in de verte, ollee, 't leek wel of er druppels safraan-rjjste- pap z66 uit d'n hemel kwammen druppen. ,,En nouw veur't lest, druit offf... en pats daar kledderde 'nen emmer water d'hogte in, die mee lekkend gerausch d'n stam bespoelde. 'n Windeke dreef de geuren van 't nat zoch- tjes naar ornhoog en 'k vroeg: „Trui, aste- blieft nog 'n emmerke, meid; 't is of ge mee hondeklonje sproeit!" 't Weiland dreef in zonnelicht. De Mark die er deurkronkelt flit- ste zulveren piekskes ornhoog, z66 ketste 't zonneke teugen d'n waterspiegel aan. 't Bot- tergeel van de dotterblommen, de plakaten lila van de stijfseiblommekes, klodders blaauw van de vergeet-menietekes, da plekte en sierde d'n waterkaant in 't wuivend gras en riet om stil te worren van al da schoons. Om te zeggen: wa-d-is de Schepping toch schrikkelijk mooi! „Lilleke laanterfaanter, kam-de'r nouw haast uit; 'k staai m'n bloed op te eten aan oew!" „Nouw ge 't zoo vriendeljjk vraagt Trui, kan 'k 't oew nie laanger weigeren", en toen he'k me-n-eigen laten zakken, amico, en Trui's onder d'r kinneke gevreven Maar ze kee kzo vuil, da'k nie nalaten kon am ze aan te raaien d'r eigen 's te laten schere! Nouw, -toen is 'r nog zoo 't een en aanider komen luien en wieren al m'n goeie bedoelingen z66 in twijfel getrokken, da 'k dat hoofdstuk maar overslaai. Maar wa-d-'n sakkerejabels wirke-n-ee! Trui d'r graniejums, veur't raam op d'n erft, staan in gloeiend rood, blommen as viisten, ongelogen, en as 'k mergens wakker wor, dan zie 'k ze al rossig op-gloeien in d'n vrugen dag, deur 't haalve, kaanten gerdgntje en vlieg ik de bedstee uit of 'r 'n steekebie in m'n achterwerk hee gepiekt. De daliaa's staan al 'nen haalven meter boven d'66rde, op stengels as ermen zoo dik en iblaren als papborden zoo groot. De glaadejoolen pieken mee lange slierten van blaren de lodht in en as 't 'n maand venders is amico, dan is d'n erft een blommenhofke gelijk. Dan zou-de nie zeggen, jonk, dat da-d-allemaal d'n kweek is van Trui, (die is ier d'n hovenier, zooas ge wit!), van Trui, die er dikkels uitziet en op- treejt as 'nen kaktus-op-twee-klompenIeve- aans piekt ie! Maar ollee, z'is zoo kwaad nie as ze'ruit ziet, wa maar goed is ok...! „Goeie genade", zee ik lest teugen d'r, ,,'k wouw da 't z66 beschikt was da gij de vrouw van d'n Moes was geworren!" ,,Wa dan nog ee?" snauwde ze. ,,Dan hadden guillie allebei oew porsie", zee ik. Trui snoof d'r nuske-n-'s op dat de spreeuw in d'n noteledr 'm mee 'nen krijsch smeerde en 't beteekende: kad 'm wel klein- gekregen 'k Acht't heelegaar nie onmeugelijk en daar kunde dan medeen weer van afleien dat de wereld dikkels deur 't frummes wor gere- geerd; zoo stiekum-weg! 'k Zie t wel op mijnen hof. Dikkels genogt dat 'r n'en kearel z'n eigen verhuren wil in m'nen dienst en da Trui dan zeet: 'k weet 't zo net nie, Dre, maar dieen tiep z'nen hoofd sta me niks aan", en zonder nouw altij naar heur te lusteren, onwillekeurig bekekte zo'nen vent dan aanders as eerst en ge gift 'm d'n bons. En da's nouw mee 'nen boeren-arrebeier, zoo ga-g'et op mijnen hof, maar zoo ga-g-et op 't hof van Koningen en Keizers mee de arrebeiers mee glaseejen haandschoentjes aan en gepammeneerde kopkes die Hare Majesteit „Trui" nie anstaan. Zoo ga-g-et in groote en in kleine zaken, zoo stiekum zit ieve- raans „Trui" aan de touwkes te trekken mee 't stopwoordeke d'rbg,,maar ge mot 't zel vers weten horre!" En dan is ie heelegddr veur mekare! Dan krijg't frummes d'ren zin en zoo maken en breken ze mee 'n lichtje van twijfel in d'r ogskes, mee 'n rukske mee d'r polleka-kopke, mee 'n „oem-wa-za'k er van zeggen", of mee 't veruitsteken van d'r lipkes, 'nen vent z'n karj^re of't kachelhout is. Maar genogt daarover. Daat ik nie over de vrouw beginnen te fielesefeeren, nouw da goedje van-daag-of-mergen burgemeester wordt nouw motte ze in de gaten houwen. Onze veldwachter, d'n Jaan, ee al gezeed: „as ier in ons durp 'nen vrouwelijken burge meester komt, 'n wefke as hoofd van de plie- sie, (en „de" pliesie is hij!), dan geps ik m'n zwaard af en gaai mee pensioen. Nouw is ie gerste", zee-t-ie, „nouw help ik m'nen baas as ie gaat jagen; nouw haai ik z'n segaren geregeld en laten ze m(jn in d'n winkel op- steken en mag ik er ok eentje uit d'n baas z'n kistje emmen ('ik zal wel zhrgen da ze 't van mekaar nie te weten komen da ze me-n- allebei aan laten pijpen", zee Jaan mee 'n ge- wiekst pliesie-gezicht)maar," zee-t-ie, „as ge nouw denkt da'k strak mee 'nen vrouwe lijken baas, mee op theevisite gaai in plak van jagen, of veur heur 'n haalfpond koffie gaai halen, of tbuis't koper gaan poeitsen, dan zijn ze d'r glad neffen, Dr6". En hij stak z'nen buik veruit, draaide aan z'nen snor en wier zoo rood as 'nen graniejum bij al die ge- daohten. „Jandoedel", viel ie uit, ,,'k zie m'n eigen al mee'nen zatkuil veur de juffrouw d'n burgemeester komen. En 'k zie'm al ,,poging tot omkooping" doen, deur de burgemeesteres onder d'r kinneke te strijken mee z'n zat ge- zichtSodemaerel as 'k er allemaal om denk", zee Janus mee 'n vies gezicht, ,,dan krijg ik nouw de kiapenkoorts al!" En big, schudde diepzinnig mee z'n bloed- rood hoofd of 't 'n klaproos was die in d'n wind sting „Janus", suste-n-ik, „de pap wor nooit zoo heet gegeten, as dat ie wor gekokt, kom mee 'n pintje pakken in de „Gouwe". En daar he'k'm toen 'n bietje zitten voeren, amico! „Kek 's Jaan", zee ik, „ge leg nouw zoo te sjamfoeteren teugen 'n wefke as hoofd van de gemeente, en wij emmen ier nog wel 'n vrouw as hoofd van den Staat". Laten me dan daar 's op klinken", lachte d'n Jaan, die al sitiekum big was dat ie veur- loopig gin pensioen hoefde te nemen. ,,Nouw", gong ik deur, ,,de Koningin hee heur menisters. En in zo'n geval wierde gij hier ommers zooveul as heuren menister van Plattelaandsche Zaken ,,Van Jestiesie!" viel d'n Jaan in. ,,Ok goed, ge kun't krijgen zooge 't emmen wil, proost!" En onderwijle d'n Jaan't schuim van z'nen snor lekte zee ik weer: ,,en hedde gij ooit al 's g'eurd, dat er 66nen menister koffie moes gaan halen?" ,,Da nie, daar nie van", stemde Janus in, ,,maar 'nen das halen ze dikkels genogt!" En toen emmen gelachen om Janus z'nen mop, da-d-et buufet rinkelde. Maar zoo is de Ulvenhoutsche Pliesie al mee 't gedacht verzoend, amico, en da's ginnen flauwe kul; wa gij? Kom ik gaai er afscheien. M'n vel is vol. Ontvang veul groeten van d'n kaktus en as altij, gin horke minder van oewen toet a voe DRA DAM- EN SCHAAKRUBRIEK. Door bijzondere omstandigheden kon de Sdhaak- en Damrulbriek deze week niet ver- schijnen. Wederom zijn enkele stukken verschenen voor de a.s. vergadering van de Provinciale Staten en wel ten eerste betreffende Overname Electriciteitsbedirijven. Ged. Staten kunnen zich vereenigen met een schrijven van den Raad van Bestuur der N.V. „P.Z.E.M." betreffende de ovememing van de electricity tsbedrijven der gemeenten Boschkapelle en Stoppeldijk. Voor ovememing van die bedrijven zijn ibedragen noodig onder- scheidelijk van f 5000 en f 20.000, terwijl voorts een bedrag van 16.000 noodig is om te geraken tot vermindering van de stroom- verliezen, welke in deze beide gemeenten ten gevolge van de bestaande tusschentransforma- tie geleden worden. Ged. Staten stellen daarorn voor aan de P.Z.E.M. voor dit doel een crediet te verlee- nen van f 41.000. Passagierstarieven Prov. Stoomboot- diensten. Naar aanleiding van het adres van de Ver eeniging voor vreemdelingenverkeer te Bres- kens om verlaging van de passagierstarieven op het traject VlissingenBreskens, waar- mede dat van gemeenten, besturen van ver eeniging tot bevordering van V. V. en die der K.N.A.C. en A.N.W.B. adlhaesie betuigden en van een verzoek van de Alg. Nederl. Vereeni ging tot bevordering van het V. V. hebben Ged. Staten doen nagaan, welke de financieele gevolgen zouden zijn geweest, indien over 1929 eene vermindering van 20, 25 of 331 /3 op de algemeene passagierstarieven der stoom- bootdiensten was toegepast. De opbrengst van het passagiersvervoer bedroeg op alle lijnen op de Wester-Schelde inclusief de tram Vlake - -Hansweert rond 286.789, de reductie zou dus hebben bedragen 57.357 bij 20 71.697 bij 25 %.gn 95.596 bij 33i/3 Hier van zou voor rekening van de Provincie ge komen zgn resp. f 11.471, f 14.339, en 19.119. De Rijksbijdrage in het tekort zou, b(j geen bezwaar van wege den Minister, hooger zrjn geweest resp. 45.886, 57.357, en 76.477. De Ooster-Schelde dienst, die nu f 62.687 opbracht, zou dan aan passagiersvervoer min der hebben opgebracht f 12.537, f 15.671 of 20.895, welke sommen geheel ten laste der Provincie zouden zijn gekomen. Bij de groote onzekerheid of en in welke mate een dier tariefsverlagingen invloed op het verkeer zou hebben uitgeoefend, is daar- mede geene rekening gehouden. Met het oog op den toestand der Prov. fi- nancien en bij de onzekerheid of de Minister van Waterstaat eene algemeene tariefsverla- ging, in verband met de bedoelde verhooging der Rijksbijdrage, wel zou goedkeuren, meen- den Ged. Staten tot die verlaging niet te moe ten avergaan. De belangen van de inwoners der provincie en die van de haar bezoekende vreemdelingen zullen evenwel, zij hot op bescheidener schaal, toch reeds eenigermate gediend zijn door in het relsseizoen, waarin het meeste verkeer plaats heeft, gelegenheid te geven op goed- koopere biljetten te reizen. In elk geval zal dit niet zulke ongunstige uitkomsten geven als een algemeene verla ging der personentarieven. Mitsdien besloten Ged. Staten, aan de verlangens van adressan- ten in zooverr^ te voldoen door de eendafig- sche retourbiljetten tegen den prijs van ge- zelischapskaarten, d.i. twee derde van den prijs van enkele reiskaarten, gedurende de zomer- dienstregeling, ingegaan 15 Mei, verkrijgbaar te stellen. Tot heden was dit slechts het geval van 15 Juli tot 30 September. Ook van 18 tot en met 23 April (Paschen) waren ze ver krijgbaar. Het kwam hen billijk voor, dat die regeling niet alleen zou gelden voor het traject Vlis singenBreskens, maar voor alle trajecten van den Wester- en den Oosterscheldedienst. Daar de Minister voor 10 Mei geen bezwaar tegen deze regeling in bracht, kon worden aan- genomen, dat hij die niet had. De motie-Van Dixhoom. In de vergadering van 13 Maart werd door w<ij8en den heer Van Dixhoom eene motie ln- gediend naar aanleiding van een desbetref- l'end schrijven van Ged. Staten, inhoudende een zicnswijze van den Minister van Water staat over de Provinciale stoombootdiensten, in welke motie Ged. Staten worden uitgenoo- digd er bij den Minister van Waterstaat met den meest mogelijken nadruk op aan te drin- gen, dat in de bestaande regeling der Rijks bijdrage geenerlei verandering ten ongunste der Provincie worde gebracht. Deze motie werd in handen gesteld van Ged. Staten om advies en deze deelen nu mede, dat de inhoud hunne volledige instemming had. en zij stelden zich in verbinding met den Minister, te meer omdat zij zich tegenover dien bewindsman hadden voorbehouden, op de aangelegenheid, welke aanleiding had gegeven tot het indienen der motie-Van Dixhoorn, nog terug te komen. Onder overlegging van de gevoerde corres- pondentie, meenen Ged. Staten, dat de Staten, evenals zij, met bevrediging van het schrijven van den minister zullen kennis nemen; er blijkt uit, dat, althans voorloopig, een wijziging in de regelen, die gelden voor de berekening der Rijksbijdrage niet is te duchten Dat in de toekomst, bij geheel gewijzigde omstandig heden, wijziging ook van deze regelen, noodig, kan blijken, ontkennen Ged. Staten niet, doch dat zoodanige gewijzigde omstandigheden thans nog niet zijn ingetreden, staat tusschen alle betrokken partijen wel vast. De motie -Van Dixhoorn heeft inmiddels haar bestaans- grond verloren, zij zou gevoeglijk kunnen wor den ingetrokken of althans buiten behandelin'g worden gelaten. Uit de correspondentie teekenen wij nog aan, dat de Minister van Waterstaat van meening is, dat als de wegen naar de drie veeren, Bres kens-Vlissingen en Neuzen-Hoedekenskerke en Walsoorden—-Hansweert geheel gereed zijn, de lijn Ter NeuzenVlissingen geen algemeen belang meer is en dus geheel van de Rijks- subsidie moet worden uitgesloten. HET ONGELUK IN ZUID-LIMBURG. Omtrent het ongeluk te Geulen kan nader worden gemeld, dat nog een patient in het ziekenhuis Calvarienberg te Maastricht is opgenomen. Het is Henny van der Clict uit Haarlem, die tengevolge van den schrik be- wusteloos is geworden. Zondag werd over- brenging naar het ziekenhuis noodzakelijk ge- acht. Den patient Jan Lieven moest een been geamputeerd worden. De justitie heeft beslag gelegd op het stoffelijk overschot van P. Visser. De wonden van de andere patienten zijn niet ernistig. Het heeft er eenigen schijn van, dat het ongeluk mede veroorzaakt is door het zware onweer, dat Vrijdagavond boven Zuid-Limburg heeft gewoed. Omwonenden van den Blokberg waarin het ongeluk heeft plaats gehad, heb ben aan het „Limburgsch Dagblad" meege deeld, dat dikwijls na onweer, soms ook na zwaren regenval, instortingen in den Blokberg plaats hebben. Een deskundige, wiens oordeel door het ,,Limb. Dagblad" werd gevraagd, verklaarde, dat ook andere steenen in de ver- laten rotswoningen los zitten. Een tik tegen zulk een stuk of zelfs reeds het stampen op den vloer kan voldoende zijn, om den steen naar beneden te doen komen. Het feit, dat in den winter het in de spleten gedrongen water bevriest en de rots verder doet splijten, heeft een nadeeligen invloed op de hechtheid van het gesteente. Ook de boo- men, die boven op den berg groeien en welker wortels eveneens het gesteente doen splijten, hebben een slechten invloed op de vastheid daarvan. De zegsman van het ,,Limb. Dgbl." achtte een deskundige controle, enkele malen per jaar, van het gesteente zeer gewenscht. Bij een bezoek ter plaatse gebracht, is de N. R. Crt. gebleken, dat boven aan de steenen trap, die door de leerlingen is beklommen, op het portaal, dat toegang geeft tot de verlaten rotswoningen, met krijt geschreven staat: ,,Levensgevaarlijk, verboden toegang", een opschrift, dat reeds geruimen tijd geleden moet zijn aangebracht, maar niettemin nog zeer goed leesbaar was. Het is niet duidelijk, wie toezicht moet uit- oefenen op de sterkte van het gesteente van dezen berg. Het staatstoezicht op de mijnen dat wel controle uitoefent op de mergel- exploitatie en den toestand van de onderaard- sche gangen in het mergelgebergte, schijnt geen toezicht te houden op deze verlaten rots woningen. Reeds vroeger, enkele jaren geleden, is een groot stuk van den rotswand van den Blok berg naar beneden gestort op den weg, die vlak onder de rotsen loopt. Enkele dieren, die op dat oogenblik juist langs de rotsen geleid werden, zijn toen gedood. TWEE VROUWEN AAN GEK AND. Uit Montfoort wordt aan het Utr. Dgbl. gemeld De boerenanbeider S. Br. te Benschop ver- voegde zich Dinsdagmorgen daar ter plaatse aan de woning van den heer A. de V. Deze was echter afweizig, waarop de man de nog jonge vrouw aanviel om met haar niet nader te noemen handelingen te plegen. De vrouw verweerde zich heftig, iwaarop de bruut haar met een bezem zware mishandelingen toe- bracht. Op het hulpgeroep kwam de moeder der vrouw, die echter van den aanrander een klap met een klomp op het hoofd kreeg, waarop zdj in zwijm viel. Het bloed spoot uit een gapende wonde aan het voorhoofd. Daarop verliet hg de woning en vluchtte het land in. Met gehavende kleeren en van top tot teen bemodderd, kwam hg te Mont foort aan en begaf zich direct naar het bureau van politie, met de mededeeling, dat hg| een moord had begaan. De politie sloot hem achter slot en grendel en toog op onderzoek uit. Na dit onderzoek werd hij op transport gesteld naar Polsbroek, waar hij in verzekerde bewaring wordt ge houden. De toestand der jonge vrouw was Dinsdag- middag goed, die der oudere vrouw minder gunstig. ONGELUK BIJ HET BOOGSCHIETEN. Bg het boogschieten op de banen van de boogschutterij „Landmans Genoegen" te Roo- sendaal had een pijlenjongen, de 11-jarige A. Buik, het ongeluk een pijl in zijn oog te krij gen. Nadat reeds het schot was afgemeld, keek de jongen nog even langs de baan en te- zelfdertijd kwam hem de peil in het oog. Em- stig gekwetst is hij naar het ziekenhuis ge bracht. EEN RATTENKOLONIE UITGEROEID. Bij het verrichten van reparatiewerkzaam- heden aan het dak van een pakhuis te Nis- pen, ontdekte men de aanwezigheid van een kolonie ratten, waarom men op nader onder zoek uittoog en de pannen ging verleggen. Niet minder dan 76 volwassen ratten en on- derscheidene nesten met jonge ratten werden successievelijk vemietigd. DE SCHATGRAVERIJ TE ZAANDAM. Naar uit het onderzoek van de politie in verband met het opgraven van het vermaarde ijzeren geldkistje is gebleken, is deze zaak in- derdaad een grap geweest en hebben twee politieagenten daarbij hun medewenking ver- leend. Deze beiden zijn daarvoor gestraft met inhouding van twee verlofdagen. EEN MISLUKTE BOOTTOCHT. Met een Hoomsche boot van Medemblik vertrokken Zondag tweehonderdzestig N.V.- ers en J.V.O.-ers, am een exoursie te maken langs de Zuidenzeewerken. De kapitein der boot had de medewerking van een gapension- neerden loods. Op eenigen afstand van Wie- ringen stootte de boot op een zandplaat. Een sleepboot, die ter hulp kwam, kon de boot niet bereiken en raakte zelf aan den grand. Na twee uur raakte de Hoomsche boot op eigen kracht weer vlot, doch kort daarop zat zg weer aan den grond. Nu kon de sleepboot ver binding krijgen en werd de boot naar Wierin- gen gesleept. Daar constateerde men, dat de schroef en het roer defect waren geraakt. Na reparatie daarvan, werd de terugtocht naar Medemblik weer aanvaard. Van de be- ziohtiging der Zuidenzeewerken was inmiddels niet veel terecht gekomen. SMOKKELHANDEL. De beambte K. van het grenskantoor Vaal- serkwartier, bij Vaals, inspecteerde Dinsdag- middag 4 uur nabij het kantoor Vaals een uit Nederland gekomen auto. Hij vond daarin 400 pond koffie verborgen. De chauffeur trachtte te ontkomen. De beambte sprong op de treeplank en trachtte het stuur te wenden. De chauffeur reed echter door; andere beamb- ten losten revolverschoten. De banden werden doorgeschoten, en ten slotte reed de auto in een weide. De Nederlandsche chauffeur werd opgesloten, en de auto en de smokkelwaar 1 zijn in beslag genomen. OUDE VROUW VEKBRAND. Terwijl de 66-jarige huisvrouw F. de Vries te Lippenhuizen bezig was met het verven van een kast waarbij een theelichtje in haar nabijheid op tafel stond vatten op onver- klaarbare wgze haar kleeren vlam. Spoedig stond zij in lichte laaie. Men vond haar ge heel met brandwonden overdekt. Geneeskun- dige hulp mocht niet meer baten. De dood trad spoedig in. Een begin van brand in de woning kon nog gebluscht worden. KIND IN TOBBE VERDRONKEN. Dinsdagmiddag is een 2%-jarig kind in de Brugmanstraat te Schiedam in een tobbe koud water gevallen en verdromken. De moeder bracht het kind dadelijk naar het gemeente- ziekenhuis, waar men nog trachtte de levens- geesten weer op te wekken, echter zonder re- sultaat. AAN HET LICHT GEBRACHT EN VERVOLGENS WEDER VERDUISTERD. Op den hoek van het Westeinde en de Toren- straat in Den Haag, is men reedis eenigen tgd aan het opruimen van eenige oude huizen op de* plaats waarvan een gedeelte van een nieuw gebouw, een complex flatwoningen enz. moet worden opgericht. De huizen hebben behoord tot de fundatie van Renswoude, een oude wel- dadigheidsstichting; nog vroeger schijnt op den grond ervan een klooster gestaan te hebben. Naar de H. Ct. meldt heeft men bg het sloo- perswerk een zakje met oude munten en pen- ningen gevonden, dat blijkens den toestand van het zakje, hetwelk ten deele vergaan was, daar reeds geruimen tijd tusschen balken ver- scholen geweest moet zgn. In het geheel zgn er 54 munten en penningen gevonden, o.a. ge- denkpenningen geslagen ter eere van Maarten Harpertszoon Tromp, ter gelegenheid van Lei- dens ontzet, de verrassing van Breda en an dere gebeurtenissen uit onze vaderlandsche geschiedenis. Degenen, die de vondst gedaan hebben, heb ben er blijkbaar geen kennis van gegeven aan de rechthebbenden, de aannemers van het sloopwerk, doch getracht de penningen ten eigen bate te verhandelen. 53 van de pen ningen zijn aan een opkooper te Haarlem voor 10 verkocht, die, toen de politie bg hem kwam informeeren, ontkende er iets van te weten, maar bij nadere ondervraging door de mand viel en meedeelde, dat hij zijn koop intuaschen weer verkocht had aan een inwoner van Heem- stede. Dank zij deze aanwijzing is het gelukt alle 53 penningen, die langs dezen weg van de hand gedaan waren te achterhalen. De boven genoemde Trompmedaille was, eveneens te Haarlem, afzonderlijk verhandeld en is even eens, nadat zij reeds verschillende malen in andere handen was overgegaan, opge- spoord. Twee personen zijn aangehouden als ver- dacht van verduistering van het zakje. AXEL. Huwelijks-aangiften. 8 Mei. Frangois Ha- melink, oud 28 j., jm. en Cornelia Rinn, oud 24 j., jd. 9 Mei. Peter Jacob Knieriem, oud 27 j., jm. en Adriana Jerina de Jonge, oud 24 j., jd. 15 Mei. Alphonsus Marie Dankaart, oud 29 j., jm. en Magdalena Maria Seghers, oud 24 j., jd. 30 Mei. Marinus de Jonge, oud 26 j., jm. en EJbrina Dieleman, oud 26 j., jd. Frangois Jacobus Dieleman, oud 27 j., jm. en Cornelia Geertruida Goossen, oud 27 j., jd. Huiwelijks-voltrekkingen. 1 Mei. Krijn Adolf van Arenthals, oud 23 j., jm. en Pietemella Pleuntje Scheele, oud 21 j., jd. 8 Mei. RenA van Damme, oud 24 j., jm. en Anna Maria van Gremberghe, oud 22 j., jd. Berend van Oort, oud 27 j., jm. en ElisaJbeth Lourens, oud 25 J., jd. 22 Mei. Peter Jacob Knieriem, oud 28 j., jm. en Adriana Jerina de Jonge, oud 24 j., jd. Frangois Hamelink, oud 28 j., jm. en Cornelia Rinn, oud 24 j., jd. Geiboorten. 2 Mei. Maria Johanna, d. van Jan Marinus Verberkmoes en van Pleuntje Tanneke van de Voorde. 3 Mei. Catharina ElisaJbeth, d. van Jan Jacobui Dieleman en van Janna Maria Scheele. 7 Mei. Tanneke, d. van Marinus Jan Heijnsdgk en van Clarisse Marie Dobbelaere. Jacobus Dirk, z. van Arie de Putter en van Cornelia Catha rina van Alten. 19 Mei. Pieter Huig, z. van Pieter Ruben en van Geertruida Jongejan. 28 Mei. Neeltje Catharina, d. van Levinus van Cadsand en van Catharina de Koeger. 29 Mei. Gommert, z. van Jacobus van Meurs en van Adriana Lindenberg. Jan, z. van Bastiaan Hendnk Pot en van Elizabeth Buijze. 31 Mei. Joseph Augustus Dirk, z. van Joseph Vonck en van Janna Faas. Overlijden. 2 Mei. Jan Donze, oud 18 d., z. van Christiaan en van Janna Verberkmoes. 4 Mei. Comelis Wiemes, oud 55 j., echtg. van Maria Cornelia Koekkoek. 8 Mei. Catha rina Dieleman, oud 43 j., echtg. van Jozias Jan de Feijter. 25 Mei. Ottavio Trivella (van Gromo, Italie), oud 28 j., echtg. van Maria Bonetti. HONTENISSE. Huwelijks-aangiften 1 Mei. Alouisius Petrus Johannes van der Poel, oud 27 j., jm. en Elisa Catharina de Schepper, oud 26 j., jd. 3 Mel.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 6