LANDB0UWBERICHTK1. GEMEHGOE BERICHTE1. BURGERLUKE STAND. ces/ager? fang MARKTBERICHT. PRO VIN CI ALE STATEN VAN ZEELAND. LOOP DER BEVOLKING. VERKO OPIN GEN AANBESTEDINGEN, ENZ. A. c7lENSEN'S stoomvaart MAATSCHAPPII - TER NEUZEN SCHEEP V AARTBE WEGING. hij de W. te zijn. De echte J. C. W. Vos werd -als getuige gehoord. C. de voornoemd, werd ook nog ten taste gelegd dat hij op 2 December 1930 te Hulst een geldsbedrag van 45, toebehoorende aan Johanna, Adriana en Helena Bal, heeft weggenomen. Deze zaken werden samengevoegd. Eisch 6 maanden gevangenisstraf met af- trek van het voorarrest. Mr. Van der Beke Callenfels vroeg de in- vrijheidstelling van verdachte. E. B. B., oud 39 j., schoenmaker te Graauw, werd ten laste gelegd dat hij in de jaren 1929 en 1930 heeft weggenomen een hoeveelheid electrische energie, tot een verkoopwaarde van 295, toebehoorende aan de gemeente Graauw. Eisch 3 maanden gevangenisstraf. E. V., oud 41 j., voddenraper te Clinge was op 8 April 1930 door den kantonrechter te Hulst ontslagen van alle rechtsvervolging, ter- zake van de tenlaste gelegde overtreding van de Leerplichtwet, ten opzichte van een leer- plichtig kind. De ambtenaar van het Open- baar-Ministerie was in hooger beroep geko- men. Eisch: Vernietiging van het vonnis van den kantonrechter en veroordeeling tot 10 boete of 10 dagen hechtenis. W. F. M., oud 57 j., winkelier en magneti- seur te Vlissingen was door den kantonrech ter te Middelburg veroordeeld wegens het on- bevoegd uitoefenen van de Geneeskunst tot 2 X 100 boete of 2 X15 .dagen hechtenis. De ambtenaar van O. M. en de verdachte waren in hooger beroep gekomen. Eisch: Vernietiging van het vonnis van den kantonrechter betreffende de straffen en 2 X 50 boete of 2X15 dagen hechtenis. W. F. M., voornoemd, was door-den kan tonrechter te Goes wegens gelyke overtredin- gen veroordeeld tot 10X/ 100 boete of 10X5 dagen hechtenis. Ook hiertegen waren de ambtenaar van het O. M. en de verdachte In hooger beroep gekomen. EischVernietiging van het vonnis van den kantonrechter en de straffen te veranderen in 10X/50 of 10X5 dagen hechtenis. Mr. Dieleman, verdachte's raadsman vroeg een lichtere straf. Door C. W., oud 56 j., melkveehouder te Ter Neuzen is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis van den kantonrechter te Ter Neuzen, van 15 Mei j.l., waarbij hij wegens het ten verkoop in voorraad hebben van melk van ondeugdeljjke samenstelling is veroordeeld tot /125 boete of 20 dagen hechtenis. KANTONGERECHT TE TER NEUZEN. Kitting van 22 Mei 1930. Arbeidswet. A. P., Willebroeck, 2 maal 150 of 2 maal 20 d. h.; W. M., Ter Neuzen, 2 maal 7.50 of 2 maal 5 d. h. Motor- en R. R. M. v. D„ Axel, /5 of 3 d. h.; M. W., Gent, 25 of 1 maand tuchtsch:.; D. C. K., Zaam- slag, /6 of 1 week tuchtsch.; C. M., Ter Neu zen, 10 of 5 d. h.; T. J. M. d. M., Zaamslag, /4 of 2 d. h.; A. M. H., St. Nicolaas en J. I. B., Clinge, ieder /6 of 3 d. h.; B. J. M. v. W., Westdorpe, 25 of 10 d. h.E. v. H., Honte- nisse, 3 maal 2 of 3 maal 1 d. h.; L. B., Sel- eaete, 2 of 1 d. h.; J. I. B., Clinge, 10 of 5 d. h.; A. J. v. G., Hulst, /2 of 1 d. h.; H. L., Koewacht, 10 of 5 d. h.E. D. Selzaete en C. T. O., Ter Neuzen, ieder /5 of 3 d. h.; K. K., IJzendijke en S. J. M. M., Hoek, ieder 3 of 2 d. h.; C. d. S., Assenede, 5 of 3 d. h.; G. A. v. H., Gent, 1 of 1 d. h.J. D., Hoek, 3 of 2 d. h.; C. B„ St. Gillis, F. P., Hulst, A. P. Wachtebeke, E. B., Assenede, ieder 5 of 3 d. h.; E. B., Steendorp, 1 of 1 d. h.; J. P. R„ Sas van Gent, /6 of 3 d. h.; A. D., Selzaete, J1 of 1 d, h.; N. W., Vlissingen en A. N., Axel, ieder 2 of 1 d. h.; R. F. E., Westdorpe, 5 of 3 d. h.; H. F., Gent, 2 of 1 d. h.; J. S., Zaamslag, 2 maal 0,50 of 2 maal 1 d. h.L. K., Sluiskil, A. H. d. C., Selzaete, T. D., Ever- gem, en E. N. M., Zaamslag, ieder 5 of 3 d. h.; A. d. J., Zaamslag, en J. d. K., Westdorpe, /I of 1 d. h.; Th. J. v. S., Gent, en H. v. D., Gent, ieder /5 of 3 d. h.; J. D., Ter Neuzen, 2 of 1 d. h.; C. J. A. A., Ter Neuzen, en G. N. G., Sas van Gent, ieder 5 of 3 d. JJ.: E. L. G., Gent, en F. v. A., Selzaete, ieder 2 of 2 d. h.; L. K., Axel, 40 of 10 d. h. Art. 461 W. v. S. P. v. W., Ruisbroeck, 15 of 10 d. h. Art. 426 W. v. S. A. K. v. d. V., Hoensbroek en A. D. d. F., Selzaete, ieder 25 of 10 d. h. Art. 455 W. v. S. A. d. B., en Th. R., beiden Stekene, ieder 25 of 10 d. h. Leerplichtwet. L. F. K., Ter Neuzen, 0,50 of 1 d. h. Openbare dronkenschap. J. d. L., Koewacht, 10 of 5 d. h.; J. P., Ginneken, 3 d. h.; G. S., Axel, 10 of 5 d. h.; P. M., Westdorpe, 6 of 4 d. h.; G. H., Sluis kil, 15 of 10-d. h.; L. D., Selzaete, 15 of 30 d. h.A. B., Marssum, M. P. S., Ter Neuzen, O. W., Axel, en G. K., Sluiskil, ieder 10 of 5 d. h.; A. v. R., Oosterhout, 15 of 30 d. h.; B. D., Selzaete, A. J. v. d. S., Westdorpe, W. H. H. B., Sluiskil, P. v. W., Ruisbroeck, G. B., Axel, en J. v. P., Sas van Gent, ieder 10 of 5 d. h. Regl. Rivieren en Kanalen. A. G., Axel, 10 of 5 d. h.; O. J. V., a.b. Twee Gebroeders, 2 maal 1 of 2 maal 1 d. h. Rijkswegenreglement. L. Th. v. K., Hontenisse, 2.50 of 1 d. h. Alg. Pol.-ver. Axel. G. S., Axel, 10 of 5 d. h. Visscherijwet. C. J. M., Bouchaute, 3 maal 5 of 3 maal 2 d. h. Art. 460 W. v. S. C. V., Koewacht, 6 of 3 d. h. Alg, Pol.-ver. Ter Neuzen. J. P., Ter Neuzen, 0,50 of 1 d. h. Art. 417 W. v. S. A. S., Stekene, 5 of 3 d. h. Trekhondenwet. J. K., Ter Neuzen, /3 of 1 d. h. Alg. pol.-ver. Westdorpe. E. A. v. d. E., Ter Neuzen, 15 of 5 d. h. CHR. LAGERE LANDBOUWSCHOOL TE AXEL. Vrijdag 1.1. hadden de overgangs en eind- lessen aan de Ghr. Lanidibouwschool alhier, plaats. Daarbij waren tegenwoordig het Schoolbestuur, de Commissie van Toezicht, de Rijkslandibouwconsulent voor Zeeland, de heer Stevens, Burg, en Weth. van Axel en enkele vaders van leerlingen. De volgende leeriingen hebben de school met een diploma voor met vrucht gevolgd Iand- bouwonderwijs venlatenM. Dekker Mz., Zaamslag, L. Dieleman Dz, Axel; H. de Feij- ter Pz., Axel; M. de Feijter Pz., Axel; H. van Hoeve Jz., Ter Neuzen; A. de Putter Jz., Zaamslag; P. Ramondt Jz., Sas van Gent en J. van de Ree Jz., Zaamslag. Na afloop werd het woord gevoerd door den heer Stevens, als vertegeniwoordiger van het Rijkstoezicht, den heer Joh. de Feijter, burge- meester van Zaamslag en voorzitter van het schoolbestuur, den heer F. Blok, burgemeester van Axel, den heer S. van Hoeve, voorzitter van de Commissie van Toezicht. Namens de leerlingen dankte de leerling P. Ramondt den heer Le Feber, hoofd der school, hem daarbij aanibiedende een fraai cadeau. Namens de ouders sprak de heer J. Ramondt van Sas van Gent. De heer Le Feber sprak het laatst, in- izonderheid tot de leerlingen en spoorde hen daarbij emstig aan, hun op de school venwor- ven kennis bij te houden en steeds uit te brei- den. Voor de nieuwe eerste klas, die Maandag 2 Juni begmt, kunnen ook tot korten tijd na dien datum nog leerlingen aangenomen worden. ERNSTIG ONGELUK IN LIMBURG. Uit Heerlen wordt aan de N. R. Ort. ge- meld omtrent het ongeluk, dat Zaterdagmor- gen te Geulhem heeft plaats gehad: Er waren ongeveer 80 leerlingen en 7 lee- raren van de Rijkskweekschool te Haarlem op een driedaagsch bezoek aan Valkenburg. Tot besluit van de uitstapjes werd Zaterdag- morgen een bezoek gebracht aan den Blok- berg te Geulhem, waarin eenige rotswoningen zijn uibgehouwen, die thans niet meer in ge- bruik zijn. Het gezelschap wandelde vroolijk zingend in den morgen naar Geulhem en kwam daar omstreeks half-elf aan. Langs een in den rotswand uitgehouwen ladder werd ge- klommen naar een op ongeveer 4 meter hoog- te gelegen rotswoning; een groote rotsholte, uitgehouwen in den rotswand. Toen eenige leerlingen in de eerste woning waren, raakte plotseling uit het dak een steen van ongeveer 3000 kilo los. De 17jarige P. Vissers uit Zandvoort werd door dezen steen op slag ge- dood. Verwond werden de 17jarige J. Lieven uit Haarlem, die een erostige beenfractuur kreeg, welke vermoedeaijk het verlies van het been tot gevolg zal hebben, de 14jarige Leesma uit Haarlem, die een emstige beenwonde kreeg, en de 17jarige Annie Jellema uit Haarlem, die een emstige beenfractuur kreeg. Het lijk van Vissers werd met groote moeite onder den steen vandaan gehaald. Het is overgebracht naar het ziekenhuis te Heerlen. De drie emstige gewonden zijn opgenomen in het ziekenhuis Calvarienlberg te Maastricht. Andere leerlingen kregen minder emstige verwondingen; zij konden om 3.59 's middags met de anderen de terugreis naar Haarlem aanvaarden. De directeur van de Rijkskweekschool te Haarllem, de heer T. Lancee, heeft, toen hij Zaterdagavonid laat met bet gezelschap uit Limburg in Haarlem terugkeerde, verzekerd, dat de jongelui zich zeer kalm helbben ge- dragen, en dat de mededeeling, dat met stok- ken tegen den wand zou zijn geslagen, aJbso- luut onjuist is. Na het ongeluk heeft de ma- rechaussee verteld, dat de toestand ter plaatse emstig is. Nergens staat echter aangegeven, dat de toestand gevaarlijk moet worden ge- acht, en daar vele toeristen de wondngen be- zidhtigen, ibestond er voor de leiding van het gezelschap geen reden, de jongelui de wonin- gen niet te laten zien. INBRAAK IN EEN RAADHUIS. In den nacht van Woensdag op Donderdag is ingebroken in het gemeentehuis te Nieuw- koop, naar men aan de N. R. Crt. ibericht. De dieven namen ruim duizend gulden uit de kas van den gemeente-ontvanger mede. Van de daders is tot nu toe geen enkel spoor ontdekt. De gemeente was tegen imbraak verzekerd. BEJAARDE VERPLEEGDE GEDOOD. Een verpleegde van het oudemannenhuis te Alkmaar, de 68jarige J. M., is bij| het over- steken van den weg te Schoorl door een auto aangereden. De man werd naar het zieken huis te Alkmaar overgebracht, doch bleek bij aankomst aldaar reeds overleden te zijn. OP SLAG DOOD. In de Gildenbondstraat te Roosendaal stond een handwagen van een daar ter plaatse eenige werkzaamheden uitvoerende aanne- mersfirma, beladen met plavuizen. Eenige kinderen, die daar ter plaatse aan het spelen waren, stootten tegen den wagen, waardoor deze omsloeg. en terecht kwam op de vijf- jarigen C. v. d. Wege. Het jongetje was op slag dood. BIJ HET BADEN VERDRONKEN. Donderdagmiddag is aan de overzijde van de rivier de Lek te Culemborg, juist onder de spoorbrug, (gem. Tull en 't Waal) de 21- jarige C. Werps bij het zwemmen verdroniken. Zijn lijk is opgehaald. VAN EEN BUITENMAN Donderdag is een man van buiten te Rot terdam op stap gegaan. Hij had een goed gevulde portefeuille en vond dus spoedig aller- aardigst gezelschap, in den vorm van een hem weliswaar totaal onibekenden, maar desniette- min allerbeminrielijksten heer en een hem even onlbekende, maar zeker even beminnelijke dame. Men besloot met zijn drietjes een eind- je te gaan toeren, huurde een auto en ont- vluchtte het drukke stadsgewoel. Een heel eind buiten de stad merkte de buitenman dat zlijn portefeuille met 280 weg was. Hij maak- te terstonid alarm, gelastte den chauffeur om onmiddellijk te stoppen en stapte uit, om de politie erbij te halen. Nauwelijks stond hij op den weg, of het portiertje van den auto werd dicht geslagen en de auto verdween in een stoflwolk DE BRANDSTICHTER VAN BERGEN. Bij de aankomst van een Duitsch stoom- schiip in de haven van Gent, is een Noorsche matroos, zekere Einar Maeland gearresteerd. Hij wordt verdacht van brandstichting te Ber gen (Noorwegen) waar 16 Mei j.l. 26 huizen in de asch werden gelegd. De aangerichte schade raamde men op 3 millioen Noorsche kronen. Maeland zal aan Noorwegen worden uitgeleverd. SNELTREIN ONTSPOORD IN FRANKRIJK. De sneltrein Parijs-Marseille-Nice, die Za- terdagavond om 9.20 van de Gare de Lyon is vertrokken is op ongeveer 400 meter afstand van het station Montereau ontspoord, waarbij zeven personen werden gedood en 30 gewond, van wie acht zeer emstig. De machinist en de stoker werden van de machine geslingerd, doch bleven ongedeerd, de locomotief en de tender reden nog ongeveer honderd meter door en kantelden toen om, evenals de ba- gagewagen, terwijl de vier volgende wagens ontspoorden. AUTO-ONGEV ALLEN. Zaterdag heeft te Ruurlo een emstig ver- keersongeval plaats gehad. De motorrijder W. uit Eibergen reed met matige vaart op den weg BorculoRuurlo. In een bocht van den weg naderde een auto van de Groenlosche Bierbrouwerij. Door tot nu toe onljekende oor- zaak kwamen de beide voertuigen met elkaar in botsing, waarbij W. zeer ernstig gewond werd. Hjj is naar het ziekenhuis te Zutfen overgebracht. Zaterdagmiddag werd de groentenhande laar Blom op den Rijksstraatweg tusschen Santpoort en Velsen gedood door een uit de richting Velsen komende vrachtauto. MEISJE MET EEN MES ERNSTIG VERWOND. In den nacht van Donderdag op Vrijdag werd iemand uit Coevorden, komende per auto van Hoogeveen, waar hij een vergade- ring had brjgewoond, aangehouden door twee personen, die hem verzochten een in erge mate met een mes verwond meisje naar den dokter te Nieuweroord te brengen. Hij vol- deed 'aan dat verzoek en nam het meisje dat half liggend en half zittend tegen een boom aan leunde op en bracht haar in half bewus- teloozen toestand naar Nieuweroord, zoo meld't de ,,Mslbde". Zij bleek te zijn mej. A. B., te Nieuweroord, die met haar verloofde aan het wandelen was. Op zeker oogenblik waren van achter 'n boom drie jongens te voorschijn gekomen, onder wie haar vroegere verloofde, J. Sch., te Nieuwer oord. Dezen sneden de jas van haar verloofde den heer A. K., in reepen, maar raakte zijn liohaam niet. Het meisje wilde tusschenbeide komen en kreeg toen een slag met het mes over den rechter-onderarm, waardoor een vreeselijk diepe wonide ontstond en drie pezen doorgeslagen werden. De dokter te Nieuweroord kon de wonde niet hechten en adviseerde opneming in het ziekenhuis ,,Bethesda" te Hoogeveen. Daar is het meisje verder behandeld. Stukken voor de Zomerzitting. Bouw tweede motorveerboot. In den brief van 4 October 1929, waarbij de begrooting der Provinciale inkomsten en uitgaven voor 1930 werd aangeboden, stelden Ged. Staten de Prov. Staten in kennis met verschillende plannen en daaronder was dat tot den bouw van eene tweede motorveerboot voor den dienst VlissingenBreskens. Het onderzoek ten deze is thans zoover afgeloo- pen, dat door het ingenieure-bureau voor scheepsbouw M. A. Oomelissen te Amsterdam een voorloopig plan der boot kon worden op- gemaakt, met inachtheming van de opgedane onidervinding ten aanzien van de bestaande boot en de voorgenomen zoo noodzakelijk ge- bleken verbreeding van den mond der haven van Breskens. Votgens de stukken zoudien de hoofdafmetingen der boot ongeveer moeten Zijn: lengte tusschen de loodlftnen 65 M.; leng- te over alles 65.36 M.; breedte, grootste, op buitenkant spanten op dek 10.50 M.; idem op lastlrjn 10 M.; breedte, grootste, over dek 12.25 M.; breedte, gTootste, op buitenkant berghouten 12.70 M.; holte, in de zijmid- scheeps van ibavenkant kiel tot onderkant stringerplaat 5 M.; hoogte promenadedek, van bovenkant balk tot bovenkant balk 3.75 M.; hbogte, sloependek van bovenkant balk tot bovenkant balk 2.30 M. Geheel afgewerkt en uitgerust met alien inventaris en met totaal 110 ton aan ruwe olie en ballast aan boord, zal het schip v66r en achter een diepgang hebben van 3.40 M., gemeten uit onderkant kiel. Het is de bedoeling ook die boot, welke eene snelheid zal moeten hebben van 12% Engelsche zeemijlen, van e£n ruwolie motor te voorzien. De afwlijkingen van de bestaande boot, de ,,Koningin Wilhelmina", komen in hoofdzaak hierop neer, dat de bestuurfoaarheid en de zee- waardigheid nog grooter zullen worden door eene verlenging van 12 M., tengevolge waar- van de boot beneden scherper zal worden. Voorts zal het schip niet meer aan elk der bei de uiteinden van twee schroeven en twee roe- ren, maar van e4n schroef en 4en roer worden voorzien. In plaats van de z.g. koppen voor het afweren van het buiswater wordt het beter geacht; op het nieuwe schip deuren, in den geest van sluisdeuren, aan te brengen. De prijs wordt geschat op ongeveer 700.000. Het komt Ged. Staten gewenscht voor, dat spoedig met den bouw een aanvang wordt ge- maakt en stellen zij voor daartoe te besluiten. Naar aanleiding van het verzoek van de studie-commissie in zake land- en tuinibouw- vraagstukken in W. Z.-Vlaanderen, om op de nieuwe boot breedspoor te doen aanleggen, opdat zij ook spoorwagens zal kunnen ver- voeren, deelen Ged. Staten mede, dat volgens de adviezen van de hoofdingenieurs van den Rjjks- en den Prov. Waterstaat, er overwegen- de bezwaren bestaan ten opzichte van de toe- gangen tot de boot, terwijl de heer Ir. M. A. Comelissen mededeelde, dat het rijdek en de deikbalken van de ontworpen boot sterk ge- noeg zijn om later nog rails er op te kunnen leggen. Vooralsnog meenen Ged. Staten even- wel in overweging te moeten geven deze mededeeling voor kennisgeving aan te nemen. Toekennen van subsidies. Onderscheidene subsidies zijn de laatste jaren toegekend onder voorwaarde,, dat de behoefte" aan het gevraagd subsidie moest blijken en daarom keerden Ged. Staten het niet of niet geheel uit, als er een batig saldo was. Gebleken, is, dat dit tot moeilijkheden aanleiding kan geven. Dit omdat tot het vor- men van een batig saldo factoren kunnen medewerken (b.v. opbrengst van een gehou- den bazar, het ontvangen van een gift, het aanvaarden van een legaat e.d.) die niet te voren waren te voorzien en waarmede geen rekening kon worden gehouden. Het op die wijze aan banden leggen, kan de voile ont- plooiing der betrokken organisatie er toe brengen, om eventueele batige saldi te doen verdwijnen. Een onderzoek heeft uitgemaakt, dat in andere provincies, een enkele uitzon- dering daargelaten de z.g. .behoefte" clau- sule niet wordt gesteld. Veelal gelden de toe- gekende subsidies als maxima. Ged. Staten stellen dan ook voor overal, waar staat „dat de behoefte aan. subsidie moet blijken" deze clausule te doen vervalien en daardoor te be- palen, dat het subsidie als maximum en tot wederopzegging wordt verleend. De orga- nisaties, die thans nog de bestreden clausule onder de voor hen gestelde voorwaarden heb ben zijn: de ver. tot verbetering van het rund vee in Zeeland; die tot verbetering van het schapenras; de Zeeuwsche Vereeniging tot bestrijding der t.b.c.; de Prov. Zeeuwsche Vereeniging ,,Het Groene Kruis"; de Com missie voor de hygiene van het kind; de Ver eeniging Sanatorium Zeeland" en het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen." Kolenladen Hansweert. In verband met de aangehouden motie van den heer De Pauw om 500 uit te trekken voor het kolenladen te Hansweert, deelen Ged. Staten mede, dat het traject Hoedekenskerke- Hansweert sedert het in exploitatie brengen van de locaalspoor niet meer noodig is, dat er tot voor kort nog 66n reis naar Hansweert werd gedaan, hing samen met de noodzakelijk- heid om kolen te laden, waartoe te Hoede kenskerke, evenmin als te Ter Neuzen gele- genheid bestaat. Dit laden kostte veel tijd en het kwam bijv. in de drie laatste maanden van 1929 niet min der dan 28 maal voor, dat de boot van 11.55 zooveel te laat te Ter Neuzen aankwam, dat de post niet meer op tijd aan den trein kon worden gebracht. Dit kan ook door het aan- stellen van meer kolendragers niet worden voorkomen. Thans is een regeling getroffen, waarbij de vaart op het traject Hoedekens kerkeHansweert komt te vervallen en het schip te Vlissingen kolen gaat laden, en in- tusschen de dienst wordt waargenomen door het schip van den dienst VlissingenTer Neu zen. Dit is met 15 Mei j.l. ingegaan en heeft de motie-De Pauw haar bestaansrecht verlo- ren, het thans te Hansweert beschikbare per- soneel is ruimschoots voldoenele om het schip van den dienst HansweertWalsoorden te be- dienen. De motie zou derhalve verder buiten behandeling kunnen worden gelaten en Ged. Staten zullen aannemen, dat de Staten besloten deze mededeeling voor kennisgeving aan te nemen. Verhooging pensioenen. Naar aanleiding van de motie-Erasmus, waarin de wensch wordt uitgesproken, dat Ged. Staten een voorstel zullen doen om de pensioenen van vddr 1921 te verhoogen, dee len deze mede, dat zij erkennen, dat er onder de pensioenen zijn, die voor eenige verhooging in aanmerking komen. Het komt hen echter juister voor niet te rekenen met den tijd, waar in een pensioen is ingegaan, maar met het bedrag. Zij stellen voor de pensioenen tot en met 500 te verhoogen met 40 die van f 501 tot en met 1000 met 30 en die van f 1001 tot en met f 1200 met 20 Hiermede wordt het grootste deel der gepensionneerden niet onaanzienlijk gebaat, terwijl de pensioenen der overblijvenden in 't algemeen zoodanig zijn, dat zij niet voor verhooging in aanmer king behoeven te worden gebracht. Boven- dien stellen Ged. Staten voor de weduwepen- sioenen met 20 te verhoogen, de financieele gevolgen zijn resp. f 1900 en f 2100. Aange- zien sinds het in werking stellen der Pen- sioenwet 1922 geen pensioenen ten laste van de provincie meer worden verleend, kan het totale bedrag van 4000 wel minder, maar niet meer worden. Reglement wegen en voetpaden. Met de besturen van den A. N. W. B. en de K. N. A. C., zijn Ged. Staten van oordeel, dat het in het belang van de instandhouding der wegen inzonderheid van die, welke voorzien zijn vatn een modem wegdek eene bepaling ter voorkoming van beschadiging der wegdek- ken door scherp hoefbeslag alleszins gewenscht is. De terzake gehoorde landbouworganisa- ties blijken zich met een dergelijke bepaling te kunnen vereenigen, doch daarbij zal moe ten worden bepaald, dat uitzondering wordt toegestaan bij gladheid der wegen en voor de in veterinair opzicht geboden gevallen. Door de N.V. P.Z.E.M. is gewezen op het feit dat het meermalen is voorgekomen, dat voertuigen met hooggeladen vrachten tegen de draden van het electrische net gereden zgn, waarbij schade aan de geleidingen werd ver- oorzaakt. Ged. Staten stellen in verband daarmede voor te bepalen, dat onbeschermde sterkstroomleidingen met lage spanning in het algemeen niet lager dan 4 M. en b(j Kruisin- gen van wegen niet lager den 5 M. boven den grond mogen hangen en naast de bestaande maximum breedte van de vrachten op voer tuigen eene maximum van 3.80 M. vast te stellen. Zij stellen voor in het Reglement op de wegen en voetpaden de noodige wijzigingen aan te brengen en tevens een noodzakelijk gebleken correctie van eene misstelling bij een vroegere reglementswijziging. Rekening Prov. Stoombootdiensten. Ged. Staten bieden de vast te stellen reke- ningen der Stoombootdiensten aan. Die van de Westerschelde diensten wijst voor boot- diensten aan ontvang 460.899,22, uitgaven 612.658,85, tekort 151.759,63; tramdienst ontvang 11.485,70, uitgaven 33.980,32, te kort f 22.494,62, totaal 472.384.92, 646.639,17 en 174.254,25. Van dit tekort zal 112.991,47 voor rekening van het rijk komen, dus voor de Provincie 61.312,78. De dienst op de Oosterschelde geeft aan ontvangsten aan 80.317.19 en aan uitgaven 84.447.61, alzoo een tekort van 4130,42. De gemeente Zierikzee geeft voor het uitbagge- ren van het havenkanaal en de zwaaiplaats der boot f 1000, zoodat voor de provincie een kwaad slot rest van 3.130,42. TER NEUZEN. In de afgeloopen week hebben zich in deze gemeente gevestigd: W. P. A. M. Eggermont, zander beroep, aan boord, Kanaalweg 57 (Sluiskil), van Koe wacht. T. de Ruijter, zander beroep, O 115a, van Heerhugowaard M. P. Henidriks, bamkwerker, Tramweg 22a, van Beek (L.). J. E. Colpaert, bankwerker, L. Kerkstraat 92, van Sas van Gent. W. Miiller, smid, N. Kerkstraat 14 (Sluis kil), van Geleen. J. J. van Pienibroek, zonder beroep, Schelde- kade 6, van Epe. J. G. Speijer, fotograaf, Westkolkstraat 14, van Zutphen. F. en M. M. ten Haken, zonder beroep, Nieuwediepstr. 104, van Belgie (ambtshalve). J. Sdheerhoom, zonder beroep, Kanaalweg 74 (Sluiskil), van Rotterdam. P. L. R. Salm, electro-monteur, D.-Visser- straat 109, van Leeuwarden. Vertrokken G. Piening, dienstbode, Kersstraat 11, naar Gieten. M. Rameijnsen, zonder beroep, O 15, naar Axel. F. C. Scheele, werkman, Pierssensp.str. 8 (Sluiskil), naar Axel. M. de Kraker, dienstbode, Nieuwstraat 23, naar Axel. K. J. Smulders, smid(o), Kanaalweg 86 (Sluiskil), naar Breda. M. L. Ivens, dienstbode, Schoolplein I, naar Selzaete (ambtshalve). J. A. de Nijs, schipper, aan fooond, Hoog- steeg 1, naar Bossuit (B.). J .de Vries, bouwK.-opzichter, Bovenweg 54 (Sluiskil), naar Heerlen. G. van Bendegem, reiziger, Markt 5, naar .A.X61. R. Fucks, timmerman, O 196g (Sluiskil), naar Waldenbuig (D.). A. Verpoorte, onderwijzer, Veldstraat 5 (Sluiskil), naar Numansdorp. yjk Men geve kinderen bij spijsverteringsstoornis- sen de zeer zacht wer- kende Foster's Maagpil- len. Zij helpen uitstekend. f 0.65 per flacon. (Nadruk ver bode®.) TER NEUZEN. Huwelijks-voltrekkingen. 28 Mei. Adriaan Oomelis Dotobelaar, oud 24 j., jm. en Debora Catharina de Blaeij, oud 26 j., jm. Daniel Jan van de Wege (van Roosendaal), oud 26 j., jm. en Suzanna Elisabeth Brugigeman, oud 23 J-. jd. Geboorten. 27 Mei. Jacobus Sijbrand, z. van Jan Landskroon en van Janna Margaretha de Rijke. Paulus Henidrik, z. van Leendert Oele en van Pietemella Jaiooba Meertens. Rocus Adriaan, z. van Jacobus de Blaaij en van Hendrika Jacoba 't Gilde. Olasina Catharina, d. van Coroelis Jacobus Pieter Berwald en van Cathalina Pladdet. 28 Mei. Antheunis, z. van Antheunis Dekker en van Johanna Pau lina de Regt. Ria, d. van Augustinus de Vos en van Alice Celestina Notschaele. Johannes Oomelis, z. van Oomelis van de Velde en van Paulina Antonia Luijks. Te Ter Neuzen bij Firma A. van Overbeeke Leunis, Axelschestr. en Westkolkstr. 19 (Ingez. Med.) 3 Juni. ZAAMSLAG. Veiling inboedel, woonhuis, schuur en erf en weiland. Notaris Van der Veen. SAS VAN GENT. Vergadering van ingelan- den van den polder Eugenia in het Hotel Rot terdam. AXEL. Vergadering van ingelanden van den Dekkerspolder in het Hotel Het Gulden Vlies. TER NEUZEN. Vergadering van de Blauwe Week-actie in het gebouw Dekkerstraat. HULST. Veiling bjj verblijf van eene hof- stede. Notaris Dumoleijn. PHILIPPINE. Vergadering van Stembe- voegde Ingelanden van den Mosselpolder bij den heer A. Wiskerke. 4 Juni. AXEL. Vergadering van ingelanden van den polder Beoosten en Bewesten Blij in het Hotel Het Gulden Vlies. TER NEUZEN. Aanbesteding bouwen woning. Architect J. Deij C. Lzn. 5 Juni. TER NEUZEN. Vergadering van Stem- bevoede Ingelanden van den Pierssenspolder bij de Firma V. E. Galle. TER NEUZEN. Vergadering van Stembe- voegde Ingelanden van den Vlooswijkpolder in het Nederlandsch Logement. SAS VAN GENT. Vergadering van Inge landen polder Visart, bij den heer V. Wijne. ZAAMSLAG. Vergadering van Ingelanden van den polder Aan- en Genderdijke bij den heer C. P. de Regt. AXEL-KIJKUIT. Veiling landbouwinspan. Notaris Dregmans. 6 Juni. TER NEUZEN. Aanbesteding bouwen woonhuis. Architect L. de Bruijne. 10 Juni. TER NEUZEN. Landdag van den Ring Oost Zeeuwsch-Vlaanderen van den Chr. W. B. op de weide van den heer C. van Langevelde. Rotterdam 2 Juni 1930. VEEMARKT. Aangevoend werden 467 vette runderen, 305 vette- en graskalveren, 189 schapen en lam- meren en 1216 varkens. Runderen bleven goed prijshoudend, handel iets williger. Vette kalveren brachten weder- om niet veel op, de handel foleef dan ook traag. Schapen met redelijken handel. Var kens met zeer luien handel, waardoor de prjj- zen lager waren; enkele prima soorten gingen tot 70 cent. De noteering was als volgt: Koeien le kw. f 1,081,20, 2e kw. 0,96 1,07, 3e kw. 0,83/0,95; Ossen le kw. 0,94—/ 1,12, 2e kw. 0,83—/0,93, 3e kw. 0,75if 0,82; Kalveren le kw. 1,50—/1,60, 2e kw. 1,221,32, 3e kw. 1,10—/1,22; Schapen le kw. 0,620,71, 2e kiw. 0,55 /0,62, 3e kw. /0,48/0,54; Zuiglammeren 21—f 29 per stuk; Lammeren 0,88/0,94; Varkens le kw. 0,640,66, 2e kw. 0,62 0,64, 3e kw. 0,60—/0,62; Zouters 0,63— 0,69. BINNENLANDSCHE GRANEN. Tarwe 10,4010,90; Gerst Chevalier 6,90; Haver 6,25—6,40. FIJNE ZADEN. Lijmzaadvoer 1719; Blauwmaanzaad 3335; Karwijzaad 30/32; Kanarie- zaad 26; stemming flauw en weinig ver- kocht. AARDAPPELEN. Zeeuwsche Blauwe 1,702; Zeeuwsche Bonte 1,902,50; Red Star 0,70—/1,40; Bravo's 11,75; Friesche Red Star 1,40- /1,60; Friesche Bonte 1,501,75 alles per H.L.; Malta winter 1416 cent per K.G. VLAS. Blauwbloei 3950 K.G. 0751Groningsch 4000 K.G. 0,75/0,90; W. Zeeuwsch 5000 K.G. 0,750,82%Hollandsch Geel 3000 K.G. 0,80—/0,90. s.s. HELENA wordt heden te Rahja verwacht. s.s. MAGDALENA in lossing te Cardiff, s.s. TERNEUZEN van Vlaardingen naar Al giers passeende 31 Mei Quessant. Voor Ter Neuzen: 31 Mei. Eng. s.s. THE DUCHESS, 355, ijzer, Millom. Van Ter Neuzen: 31 Mei. Eng. s.s. SHEAF CREST, 1617, ledig, New-Castle. Voor Gent: 30 Mei. Russ. s.s. SOVET, 1385, vlas, Leningrad; Eng. s.s. GALA, 605, ledig, Hamburg; Eng. s.s. PINEWOQD, 1382, kolen, Hartlepool; Letl. s.s. LAIMDOTA, 3414, hout, Riga; Noorsch s.s. SPEC, 1358, kolen, Gdynia; Eng. s.s. HULL, 451, stukg., Antwerpen. 31 Mei. Noorsch s.s. KORSVTK, 625, ledig, R'dam; Eng. s.s. LARGO, 1378, kolen, Hull; Letl. s.s. JOHANNE, 1687, hout, Riga; Eng. s.s. EVELYN MANOR, 226, ledig, Yarmouth; Eng. s.s. GREENAWN, 405, kolen, Boston. 1 Juni. Zweedsch s.s. HERA, 819, hout, Geffle; Eng .s.s. EASINGWOLD, 603, kolen, Goole; Eng. s.s. LIBERTY, 382, stukg., Goole. Van, Gent: 30 Mei. Eng. s.s. DAFILA, 969, stukg., Glasgow. 31 Mei. Eng. s.s. ARUBA, 674, ledig, Goole; Eng. s.s. GALA, 605, ijzer, Grangemouth; Eng. s.s. DACRE CASTLE, 3277, stukg., Antwer pen; Port. s.s. MELLO, 2994, ledig, Barry Dock; Eng. s.s. PINEWOOD, 1382, ledig, New- Castle; Eng. s.s. GWENTLAND, 1090, ijzer, Newport; Duitsch s.s. ROSE, 879, ijzer, Stet tin; Eng. s.s. REDCAR, 794, ledig, Leith; Eng. DON, 429, stukg., Goole; Eng. s.s. CRICH- TOUN, 506, stukg., Leith; Russ. s.s. SOVET, 1385, ledig, Londen; Duitsch s.s. WALTER REICHEL, 406, ijzer, Koningsberg; Eng. s.s. HULL, 451, stukg., Hull; Eng. s.s. YOKE- FLEET, 361, ijzer, Louden; Eng. s.s. FAL CON, 738, stukg., Londen. 1 Juni. Noorsch s.s. INGER, 836, pyriet, Oskarsham; Letl. s.s. BIRUTA, 1091, restant, Antwerpen; Eng. s.s. EVELYN MANOR, 226, kunstmest, Londen; Spaansch s.s. GASTEL- LON, 757, ijzer, Gyon; Finsch s.s. IMATRA, 2502,, ledig, Xpilla; Noorsch s.s. SAGATIND, 964, ledig, Antwerpen; Eng. s.s. MACVTT.LE, 355, steen, Londen; Belg. s.s. LAURENT MEEUS, 3479, ledig, Batoem.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 3