ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Aspirin Tweede Blad. No. 8534 VRIJDAG 30 MEI 1930. 70e JAARGANG. BINNENLAND. Afsluiting Provinciale weg. PROVINCIALE WEG VAN TER NEUZEN r vfiP%n Uw gezondheid eenig op dewereid „De auto van SNEEUWWiT en KLOKZEEP komt". TER NEUZEN, 30 MEI 1930. NEUZENSCHE COURANT r Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN. brengen ter kermis van belangheb- bewden, dat iwegens het uitvoeren van verbete- ringiswerken de NAAR AXEL, VOOR WAT BETREFT HET WEGVAK MOFFENSCHANS- DONKERSTRAATJE vanaf heden tot uiterlij'k 9 Augustus 1930 voor bet verkeer met rij- en voertuigen en vee is afgesloten. Aan het begin en aan het einde van het afgesloten vak zijn afsluitingen geplaatst, welke van edn uur na zondersondergang tot 64n unr v66r zonsopgang verlicht word en, als- mede waarschuwingsborden overeenkomstig de Motor- en Rijiwielwet, terwijl voorts door borden met ricfhtingapijlen en opschriften de te volgen wegen zijn aangeduid. Ter Neuzen, den 30 Mei 1930. Buigemeester en Wethouiders van Ter Neuzen, J. HUIZINGA, Burgemeester. B. I. ZONNEVTJLLESecretaris. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, brengen ter open/bare kennis, dat ter Gemeente-Secretarie ter inizage ligt een verzoek met bijlagen van de N. V. AUG. DE MEUER ZONEN'S EXPEDITIE EN AGEN- TUURMAATSCHAPPIJ te Ter Neuzen, om vergunning tot het ingebruik nemen van een inrichting tot beiwaring van kunstmeststoffen, staande aan de perceelen kadastraal bekend in Sectie F No. 801, Sectie K Nos. 66 ,67 en 295 en Sectie M No. 14 Op Woensdag den 11 Juni a.s. des namid- dags te drie uur, zal in het Gemeentehuis ge- legenheid bestaan om bezwaren tegen de in- williging van dit verzoek in te brengen en daze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de venzoeker, als zij die bezwaren hetbben, kunnen gadurende drie dagen, voor het bovengemelde tijdstip, ter Secretarie der gemeente kennis nemen van de ter zake inge- komen sdhrifturen. Da narudanKi mn Kalooorliafahaivdan wordt er •p gevestigd, dat volgens de nestarmde juris- prudenfcie niet tot beroep gerechtigd zijn, zij, die niet overeenkomstig artikel 7 der Hinder- wet op den bovenbepaalden dag voor het ge- meentebestuur zijn versohenen, teneinde hunne betawaren mondeling toe te lichten. Ter Neuizen, 28 Mei 1930. Burgemeester en Wethouders voomoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. B. I. ZONNEVIJLLE, Secretaris. »R ZENDTIJD IN DE TWEEDE KAMEB. In de Kamerzitting van j.l. Dinsdag kreeg «le heer Boon gelegenheid te interpelleeren over de verdeeling van den radio-zendtijd, door Minister Reymer. Daarvoor bestond op de tribunes bijzondere belangstelling. De heer Boon besprak de tot stand koming van het radiowetje en wees er op, dat met verdeeling naar billijkheid" nimmer is be- doeld den zendtijd in stukjes te knippen en het Nederlandsche volk in vakjes te verdeelen aooals thans door den Minister Reymer is ge- ■chied. Aan de A.V.R.O. is daarbij een poli tieke kleur gegeven die zij niet heeft. Hij weersprak dat deze vereeniging vrijzinnig aou zijn. De vrijzinnige partijen staan daar geheel buiten. Deze omroepvereeniging draagt •en algemeen karakter en heeft aanhangers •nder alle politieke partijen. Hrj wees er op, dat de verschillende poli tieke partijen niet meer dan 10 tot 15 procent van het aantal bjj de verkiezingen behaalde ■temmen als lid der partij tellen en de andere 85 procent der burgers wenschen niet aan een ■treng partijverband gebonden te zijn. Van- wege de kerkelijke omroepvereenigingen is beweerd dat een algemeen omroepprogramma in ons land niet mogelijk zou zijn. Maar zij sullen dit dan nu krachtens de beschikking van den Minister toch ook moeten geven. Waarom die algemeene omroepdagen niet aan de A.V.R.O. gelaten, aan de vereeniging die •r op boogt juist algemeene programma's te geven? Men kan zijn kinderen gerust thuis laten en naar haar programma's laten luiste- ren, maar nu zal dat anders worden. Ook vroeg spreker waarom de V.P.R.O. nu een bij- sondere omroep is geworden en de N.C.R.V. •en algemeene. De Huizen-zender heet nu een rechtschen zender, maar de K.R.O. laat op Eondag frivole muziek hooren. De liberale omroepvereeniging is altijd stief- moederlijk behandeld. Zij is bij de gratie aan- jewezen op een kwartiertje in de week. Hij wees op het groote aantal aanhangers van de A.V.R.O., op de spontane beweging die •ntstaan is in verschillende groepen der be- volking tegen het genomen besluit, om recht te vragen voor de A.V.R.O., al moest hij daar bij een protest niet terughouden ten opzichte van sommige uitlatingen over den Minister op ■ommige protestvergaderingen. Hij betreurde deze, maar moest ze toeschrijven aan de ver- wekte bittere stemming. Hrj stelde ten slotte •en 9tal vragen. Minister Reymer betoogde dat zyn besluit betreffende de zendtrjdverdeeling berust op het Radio-wetje, waarin wordt voorgeschreven, dat de beschikbare tijd, den Radio-raad ge- hoord, „naar billijkheid" wordt verdeeld. Dat Jemand deze puzzle, welke het in ons land ge worden is, tot ieders tevredenheid zou kunnen oplossen, was niet te verwachten. Hij had bij de verdeeling rekening te houden met de in de volksvertegenwoordiging geuite wenschen. Elke geestesrichting zal zich kunnen uitspre- ken. Hij heeft het advies van den Radio-raad niet in alle deelen kunnen volgen, doch het in hoofdbeginsel aanvaard. Voor de genomen be- lissing blijft hij persoonlijk verantwoordelijk. Hij is van oordeel dat ook de A.V.R.O. een geestesstrootefng vertegenwbcrdigt. Naar sga i n eeniug is het grootste deel van ons volk met de genomen beslissing tevreden, al uit zich dat niet zoo luidruchtig. Hij heeft er em- stig naar gestreefd de verschillende levens- stroomingen in ons volk recht te doen, maar wensoht geen monopolies. De invoering van een algemeen programma is als een eerlijke poging tot samenwerking bedoeld, maar dan moet er aan alle kanten royale samenwerking bestaan. Men stelt het verkeerd voor, als men be- weert, dat Huizen alleen maar iets ,,stichte- lij.ks" uitzendt en de V.A.R.A. alleen maajr met socialistische agitatie voor den dag komt! De Minister meende te mogen ooncludee- ren, dat hij als eerlijk man de wet heeft uit- gevoerd en dat hij in overeenstemming is geweesit met de billijkheid. Dp vragen van Mr. Boon en het antwoord er op. Tenslotte beantwoordde de Minister de vol- genide vragen van Mr. Boon. Op elke vraag laten wij telkens het antwoord volgen. 1. Is de Minister van oordeel, dat door de beschikking van 15 Mei 1930 in Nederland bij eerbiediging van verschil van inzicht en overtuiging tusschen hen, die als organi- satie van den omroep gebruik maken een goed geregelde nationale omroep in het leven is geroepen Antwoord: Het hangt ervan af wat men onder een ,,goed geregelden nationalen om roep" verstaat. In de huidige omstandig heden meende de Minister deze vraag bevesti- genid te kunnen beantwoorden. 2. Is de Minister niet van oordeel, dat het gewenscht is dn Nederland een algemeenen omroep te krijgen met daamaast ruime ge legenheid voor bijzondere omroepvereenigin gen om uit te zenden Antwoord: Deze vraag is te weinig gepre- ciseerd, valt daarom moeilijk te beantwoor den. Het antwoord moest, meende de Minister, ontkennend luiden. 3. Is het juist, dat de Minister is afgewe- ken van het advies van den Radioraad inzake de zendtijdverdeeling en zoo ja, is de Minis ter bereid mede te deelen, welke overwegin- gen daarbij tot leidraad hebben gestrekt? gevonden. 4. Is de Minister niet van oordeel, dat in het gevolgde systeem de bijzondere omroep vereenigingen met uitzondering van de V.P.R.O. tezamen een zendtijd helbben ge- kregen, welke geenszins in overeenstemming is met de cultureele of godsdienstige behoef- ten, die zij meenen te bevredigen Antwoord: Reeds in de rede van den Minis ter uiteengezet. Is ontkennend beantwoord. 5. Hoe stelt de Minister zich het karakter voor van de algemeene programma's, te ver- zorgen door vier omroepvereenigingen Antwoord: Het geven van programma's waamaar het geheele Nederlandsche volk, zonder gekwetst te worden in zijn godsdien stige of politieke gevoelens, kan luisteren. 6. Is de Minister niet overtuigd, dat zend- verruiming voor Nederland hoogst gewenscht is en is hij bereid te traohten de golf van 1071 M. blijvend voor Nederland te verkrijgen? Antwoord: De Minister is gaame bereid zendverruiming voor Nederland te bevorderen. De 1071-golf is echter niet meer besohikbaar. 7. Is het juist dat in het advies van den Radioraad niet geadviseerd is over het al of niet toelaten van 't verzoek van de AV.R.O. 1 om machtiging tot het bouwen van een zen der voor 'n exclusieve golf of een oude com- mune al of niet met toepassing van het i „Gleichiwellensysteem". i Antwoord: Deze vraag wordt bevestigend beantwoord. 8. Is de Minister bereid aan de A.V.R.O. het bouwen van een ,,Gleicbwellensysteem toe te staan, waardoor de zendtijd-gelegenheid met 50 pCt zou worden verruimd, of voor 1 zoover hiertegen gegronde bezwaren mochten bestaan, aan de A.V.R.O. toe te staan den bouw van een zender, ingericht voor uitzen- ding op 298 M. en 1875 M. c.q. ook voor 1071 M.? Antwoord: De Minister verwees naar het- geen door hem is medegedeeld in antwoord op de schriftelijke vragen van den heer Floris Vos. Het vraagstuk van de zendapparatuur is in behandeling bij den Radioraad. 9. Hoe meent de Minister te waken, tegen administratief onrecht bij geschillen, gerezen bij de uitvoering van het radioreglement en van de Ministerieele beschikking van 15 Mei 1930? Antwoord: De Minister heeft de bedoeling om voor het nemen van een beslissing het advies in te winnen van een daartoe in te stellen commissie. Overleg met zijn ambtge- noot van Justitie, is hiervoor noodig. Nage- gaan moet worden, of zoo'n commissie niet in strjjd is met de -Grondwet. Bij de replieken verklaarde de heer Boon zich allerminst over het antwoord van den Minis ter voldaan en stelde met den heer Oud twee motihs voor. De eerste motie dringt aan op een goed geregelden algemeenen omroep, wel ke de geheele week gehoord kan worden, met deugdelijke controle op de samenstelling van de programma's. De tweede motie verzocht den minister krachtige pogingen in het werk te stellen om zendtijdverruiming te verkrijgen. De heer Lingbeek sprak zijn teleurstelling uit over het genomen besluit. De heer Slotemaker de Bruine betoogde, dat de beslissing niet gelukkig is. Aan de alge meene omroep moest volgens hem de voorkeur worden gegeven boven de bijzondere. Deze zou 50 in plaats van 15 procent moeten heb ben. Ala do or."ie rucUp-Ebfc: go- handhaafd of verwofpen is, is nog niet be- wezen, dat ons volk de verdeeling goed vindt. De heer Krijger verheugde zich niet over de uithreading van den zenidtijd ten gunste der V.A.R.A maar zag daarin een voldoen aan den eisch van sociale gerecbtigheid. De sociaal- democratische propaganda vreest hij niet. Hij kwam op tegen de persoonlijke aanvallen op den Minister. De heer Teulings verdedigde het besluit van den Minister. Hij weet niet wat de geestes- strooming van de A.V.R.O. is, maar dat de liberalen en vrijzinr.ig-democraten er over in de wolken zijn, zegt hem genoeg. Neutraal bestaat volgens hem niet. De heer Vliegen acht' deze regeling beter dan de vroegere. Een vereeniging die zich heeft ontwikkeld als de V.A.R.A. kan niet toekomen met 8 uren zendtijd per week. De socialisten hebben een andere opvatting van den Staat en het politieke leven dan de libe ralen. Er worden anti-politieke gevoelens ge- kweekt, als zou de politlek een knoeifooel zijn, hetgeen kan leiden tot fascisme. De socialis ten zijn bereid mede te werken tot een betere regeling, indien hetgeen de heer Boon onmo- gelijk heeft genoemd, mogelijk wordt en de A.V.R.O. tot samenwerking bereid is. Dan valt er met hen te praten. De heer Van Dijk acht, ondanks de groote beweging in den lande niet aangetoond, dat aan de A.V.R.O. onrecht is geschied. Hetgeen zij tot nu toe bezat, was slechts een voorloo- pige regeling. Voorts werd nog het woord gevoerd door de heeren Floris Vos, Oud, Duys en Kersten, ter- wijl de Minister dupliceprde. Hij verklaarde daaribij dat is komen vast te staan, dat tus schen hem en den heer Boon een niet te over- bruggen kloof is. Hij ontkent, dat de A.V.R.O. andere en meerdere rechten heeft dan de andere omroepvereenigingen. Hij is voor ieder argument ontvankefijk, maar zal niet voor dreigementen op zjjde gaan. Als men met dreigementen komt; geeft spreker niet thuis. Men zal dan gevoelen wie er in ons land regeert. Hij ontraadt de motie over verruiming van den zendtijd. Hrj acht die overbodig en ont raadt de aanneming. Wat de andere moite betreft, nu het alge meen program bedoelt te zijn het algemeen program, alleen uit te zenden door de A.V.R.O., en nu deze mojie wantrouwen uit- spreekt in sprekers beleid, moet spreker de aanneming van de motie emstig ontraden. juist spreker te vereenzelvigen met de fouten, die de A.V.R.O. kan hebben begaan, zooals de heer Duys deed. Men tracht een onrecht te herstellen door een veel grooter onrecht te begaan. Met instemming heeft spreker de rede van den heer Slotemaker de Bruine ge hoord. Maar de Minister moet niet spreken van een verzoenend standpunt. Er zijn 7 voorstellen gedaan door de A.V.R.O. en de Minister heeft niet daarop geantwoord. De Minister sprak van dreigementen. Maar dezerzijds is met geen woord gedreigd. Spreker hoopt dat, wanneer de zaak zal zrjn tot kalmte gekomen, de Minister tot meer overleg bereid zal zijn. Stemming over de moties. De moties komen in stemming. De heer Vliegen (s.-d.) verklaart dat zijn stein tegen de motie omtrent den algemeenen omroep niet beteekent, dat hij dezen algemee nen omroep niet wil. Spreker acht de tweede motie overbodig. De heer COLIJN (a.-r.) zegt te zullen stem- men tegen de moties, omdat de Minister niet anders kon handelen dan hij gedaan heeft en omdat de tweede motie overbodig is. De heer SCHOKKING (c.-h.) zal stemmen tegen de eerste motie vooral na den indruk dien de Minister op het algemeene gelegd heeft in zijn tweede rede. De motie omtrent het algemeen programma wordt verworpen, met 56 tegen 15 stemmen. Voor: de liberalen, de vrijzinnig democraten en de heeren Floris Vos (M.P.) en Lingbeek (H.G.S.). De motie omtrent de zendtijidverruimmg wordt verworpen met 56 tegen 15 stemmen. Voor: dazelfden. VERNIETIGING VAN GBOENTEN. Het Tweede Kamerlid Duys had den Minis ter van Binnenlandsche Zaken en Landlbouw vragen gesteld betreffende het spoedig nemen van maatregelen ter voorkoming van de ver- nietiging van groenten. Aangezien de Minister kort geleden soort- gelijke vragen van den heer Wijnkoop heeft beantwoord, verwijst hij1, wat het nemen van maatregelen betreft, naar zijn antwoord daar op. De heer Duys had evenwel gevraagd, of deze vemietiging niet een gevolg is van een productiestelsel, dat niet op de helangen der gemeenschap en de behoeften der menschen, maar uitsluitend op het belang van de winst van enkelen is gebaseerd. Hierop geeft Minister Ruys de Beeren- brouck het volgende antwoord. Zoo al de hierbedoelde handelingen de ge- volgen zouden zijn van eenig productiestelsel, merkt hij op, dat de te dien aanzien gestelde vraag van zoo ver strekhen.de maatschappe- lijke beteekenis is, dat zij bezwaarlijk binnen het raam van de hierbedoelde aangelegenheid afdoen.de zou kunnen worden beantwoord. De bedoelde handelingen zijn echter geen gevol- gen van eenig productiestelsel, doch van on- voorziene niet te beinvloeden omstandigheden. De weersgesteldheid is in deze de alles be- heerschende factor. Een zeer groot deel van de op de veilingen aangevoerde groenten wordt gekocht voor uit- voer naar het buitenland. Bjj eenigszins zoel weer zullen echter de exporteurs van groenten niet koopen met het oog op het gevaar van bederf van de groenten gedurende het vervoer. Dit was in het zachte voorjaar van 1930 meer- malen het geval. Wat de exporteurs niet koo pen, blijft dan op de veilingen voor de binnen landsche koopers. Dezen, vooral de kleine handelaren, nemen met het oog op de lage prijzen veel meer van de veilingen af dan in normale omstandigheden, opdat zij ook den behoeftigen verbruikers hun waar voor gerin- gen prijs kunnen leveren. Hetgeen dan nog op de veilingen overblijft en onverkoopbaar is ge- ibleken, wordt vemietigd. Zou dit onverkootp- raare gTatis ter beschikking worden gesteld volgens een daarvoor te treffen regeling, dan zou de binnenlandsche handelaar, wiens afzet aan den consument daardoor zou lijden, wor den benadeeld. De weersgesteldheid be'invloedt derhalve ten zeerste de veilingsprijzen. Deze zijn aan sterke schommelingen onderhevig, z66, dat, wanneer het op een bepaalden veilingsdag nog loonend was de groenten te oogsten en aan te voeren, op den daaropvolgenden veilingsdag zelfs de kosten van vervoer naar de veiling niet door den veilingsprijs worden gedekt, terwijl het zeer goed mogelijk is, dat aan het einde van de week de prijs weer loonend is. De kweeker wacht daarop en laat zijn product staan, zoo- lang hij er marktwaarde in ziet. Ontstaat dan in die producten bederf, dan worden ze om- geschoffeld of als veevoeder gebruikt. Bij koud weer komt de oogst geleidelijk aan de veilingen en zal van handelingen als boven- bedoeld geen sprake zijn. Ingez. Med.) is het beste juist goed genoeg. Eischt daarom uitsluitend Aspirin- tabletten in de origi- neele verpakking met het wereldberoemde BA YER-kruis. t op oranje band en Bayerkruls. Prijs 75 c (Ingez. Med.) Lees vooral de advertentie (Ingez. Med, VERBOD VAN DEN HENGEL, GEAASD MET VISCH. Het Centraal Nederlandsch Hengelaars- verbond heeft aan den Minister van Binnen- 1 landsche Zaken en Landbouw een adres ge- 1 zonden inzake het verbod van den hengel, ge- aasd met visch van den len Juni tot den 31en October van dit jaar. Door dezen maatregel worden, volgens het adres, in hoofdzaak de wettige rechten van de beofifenaren der hen- gelsport besnoeid. Zoodoende zal de snoek- stand slechts beschermd worden tegen den- hene-el. ten ?unste van an ice wiize- snoekstand op deze wijze eh onaer de tegen- woordige omstandigheden bescherming be- hoeft, niet deelen. De afgeloopen zachte win ter en het vroeg ingezette milde voorjaar doen een overvloedige nieuwe generatie verwachten. Adressant verzoekt daarom den aanvankelijk i voorgenomen maatregel niet uit te voeren en in geval bescherming van den snoek nog noo dig wordt geacht, over den vorm van den maatregel overleg te plegen met de Centrale organisatie van Hengelaarsvereenigingen. HEMELVAARTSDAG heeft, als vacantiedag, veel goed gemaakt dat tijdens de Paaschdagen was gemist. Het was mooi zomerweer en talrijk was de menigte die daarvan heeft geprofiteerd, hetzij door een kort reisje, een fietstocht of wandeling. Aller- wege kon men volop- genieten van de buiten- lucht en de ontwikkeling van de natuur. Bijzonder was het ook getroffen met het CONCERT OP DE MARKT gegeven door het muziekgezelschap ,,De Ver- eenigde werklieden", directeur de heer A. Schirris. De omstandigheden waren daarvoor zooals men ze niet beter wenschen kan. De uitvoering van het programma werd door velen beluisterd en het was waar te nemen dat er ditmaal voor hetgeen onze harmonie presteerde bijzondere belangstelling was. Het was dan ook een mooi programma, dat was aangekondigd en de uitvoering viel te loven. In het bijzonder ging de belangstelling uit naar „Op een Perzische Markt" van Ketelby, een mooi vertolkt karakterstuk. Bij het uit voeren van de Groote marsch uit de opera Taimhausser had de directeur een goed ge- bruik gemaakt van zijn trompettenmateriaal, waardoor de herhaalde fanfares bijzonder krachtig uitkwamen. In den stillen avond klonk ook zeer welluidend de polka voor piccolo „De Bergvink" en verdient de solist, de heer J. Laurens een woord van lof. Blijkibaar viel vooral bij 't jongere deel van het auditorium bijzonder in den smaak „Langs de straat", in welk stuk de directeur verzameld heeft wat er hoofdzakelijk in de laatsten tijd onder het volk gezongen wordt. EEN KOE VERONGELUKT. Gistemamiddag werd naar we vernemen een der koeien, grazende op het terrein der ijsbaan, opgejaagd door den hond van den heer L. Het verschrikte dier kwam daarbij dermate te vallen, dat het dood bleef liggen. Het is door den keuringsveearts voor de con- sumptie afgekeurd en het vleesch moest dus worden vernietigd. Het was een koe van hooge waarde. BUNA EEN GRUWELIJK ONGELUK. In de constematie, ontstaan door boven- staande, dat verschillende nieuwsgierigen naar dat terrein lokte, is bijna een 8-jarig knaapje om het leven gekomen. De nog bin nen het terrein der ijsbaan liggende oude sloot wordt met straatvuil gedempt. Op een gegeven oogenblik valt er iemands oog op, dat boven de in de sloot gestorte massa een kinderhoofd uitsteekt. Er bijkomende bleek, dat het jongetje, een zoontje van C. de Reus, uit de Steenkamplaan, terecht gekomen was op een partij uitgestort kaf en daar tot aan den hals in was gezakt. Hij werd door den heer Anth. Dekker Fzn. uit zijn hachelijke positie gered en kon door den heer F. Faas ongedeerd naar de ouderlijke woning worden gebracht, waar men wel met begrijpelijken schrik het gebeurde vernam. Een waarschuwing voor andere kinderen die zich daar op dat niet voor het publiek toe- gankelijke terrein wagen. VRAGEN AAN BURGEMEESTER EN WETHOUDERS. Politieke demonstraties op Zondag. Naar we vernemen is door de raadsleden, de heeren W. Bedet, D. van Aken, D. Scheele Az. en F. Dekker aan Burg, en Weth. de vol gende vraag gerichit: „Is het juist, dat van wege de Sociaal- Democratische Arbeiderspartij, op Zondag 29 Juni a.s., toii Burg, e® Weth-, een Semonstratia over de openbans straten der gemeente is aan- gevraagcl en ook is toegestaan Zoo ja, mogen dan ondergeteekenden, en in naam van degenen die zich wegens Zondags- ontheiligtng daaraan ergeren, uw college drim- gend verzoeken, die vergunning in te trekken, en daarvoor een vrije Zaterdagmiddag toe te staan Zonneschermen, uithangborden ems. Naar we vernemen is door het li van den raad, den heer C. A. Verlinde tot Burg, en Weth. dezer gemeente de volgende vraag ge- richt: ,,Veimomen hebbende, dat door de politie in deze gemeente een opname is gedaan van bestaande zonneschermen, uithangborden en reclameplaten en het schijnt er reeds inwoners een aanslaghiljet voor te betalen retributie hebben ontvangen, verzoekt ondergeteekende ^^eigenlijke bedoeling van dezen maatregel is en of in deze in opdracht is gehandeld van uw college". LEGER DES HEILS. Volgens advertentie, voorkomende in dit blad zullen a.s. Zondag 1 Juni belangrijke samenkomsten plaats hebben, onder leiding van Brigadier en Mevrouw Ronitz. MONDHARMONICA-CLUB. Wij verwijizen onze lezers naar de in dit mummer voorkomende advertentie der momd- harmonica-cluib Bravo", waarin de liefheb- bers uitgenoodigd worden als lid toe te treden. ZILVEREN AMBTSJUBILEUM. Ds. J. F. van Hulsteijn, predikant brj de Geref. kerk van Middelstum, vierde Woensdag zijn zilveren ambtsjubileum. Achtereenvol- gens heeft hij gestaan te Langerak, Waarder. Ter Neuzen (19101915), en daama is hij in zijn tegenwoordige gemeente gekomen. Ds. Hulsteijn is o.m. voorzitter van de provinciale deputaten voor evangelisatie en lid van het bestuur van de provinciale commissie van het Nederl. Bijbelgenootschap. SAS VAN GENT. Steedsche allures. We hebben steeds aanspraak gemaakt op den stadschen titel, ofschoon het aspect van de plaats meer aanleiiding gaf haar met den naam van dorp dan met dien van stad te be- titelen. Zij die den gulden middemweg wenschten te bewandelen spraken dan ook op eenigsizms be- scheidener voet van „het stedeke Sas van Gent". Onze stadstitel dateert reeds uit lang ver- leden dagen, toen we met Ter Neuzen, Hulst. Aardenburg en Sluis tot de versterkte plaat- sen van Staats-Vlaanderen behoorden. Onze vermeende stadstitel was dan ook niets anders dan wat met den naam .ver sterkte plaats" wilde aangeduid worden. Maar nog altijd is de naam van stad tradi- tioneel blijven hangen, ofschoon men ons boven de Schelde reeds lang niet meer alt) zoodanig wilde erkennen. Er is zelfs een tijd geweest, dat een Minis ter, hij is tusschen haakjes gezegd, niet meer van deze generatie, bij een bezoek van een deputatie, die hem om een plaatselijk belang kwam lastig vallen, eenigszins verbaasd de vraag stelde, waar dan toch deze stad in Nederland te vinden was. Althans een dergenen, tot de afgevaardigden behoorende en thans nog in leven, heeft mq het aangehaalde feit, als echt en waar ge- beurd zijnide, verteld. Maar wellicht heeft men in plaats van met een Minister destijds met een „rond de cuir" van een departement te doen geihad. Maar zooveel is zeker, dat de gedeputeerden deze beleediging van de plaats hunner mwo- ning als een emstige beleediging helbben op- getvat. Wat er verder ook van zij, thans beginnen we na lang vegeteeren op den stedelijken titel. dan toch steedsche allures aan te nemen. Daar hebt ge in de eerste plaats den aanieg van een park, of als de naam u te ijdel mocht in de ooren klinken, ons plantsoen, met zijn kruisnet van paden en wegen, zijn perken en gazons, waarin straks een half dozijn rustieke banken u in de gelegenheid zullen stellen den artistieken aanieg te bewonderen. Het is als 't ware de eerste long, die later bij dichtere ibebouwing ons in staat zal stellen onze ademhaling te reguleeren.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 5