ALGEMEEN NIEUWS- F.N APVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Eerste Blad. bin hsh land. No. 8534. VRiJDAG 30 MEI 1930. 70e Jaargaog BOITENI AND. PBUILLETON. Vampier-Vleugel LANDBOUWBERICHTKN. S P 0 R T. 7 NA DEN OVERVAL OP CURASAO. TER NEUZEN, 30 MEI 1930. "LQRAS [UHKEHVOEft IPSE FORT... 1ET AAN DE LEG Fa A. VAN OVERBEEKE-LEUNIS, RECHTSZAKEN. WEDERSPANNIGE RAADSLEDEN. URANT ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Ter Neuzen 1,40 per 3 maanden Bulten Ter Neuzen fr. per post 1,80 per 3 maanden Bij voor uitbetaling fr. per post 6,60 per jaar Voor Belgie en Amerika 2,25, overige lan den 2.60 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitentand alleen bij vooruitbetaling. Uitgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDE- GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeN: Van 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer 0,20, Grootere letters en cliches wor den naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement te gen verminderd tarief, hetwelk op aanvra&g verkrtjgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de ultgavs. DIT BEAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- en VKIJDAGAVOND. Uit Den Haag wordt gemeldt dat kapitein A. F. Borren, destijds commandant van het gamizoen op Curasao, naar het Hoog Militair Gerechtshof is yerwezen, terzake dat hij als be- velvoerend militair commandant van de troe- penmacht te Willemstad en als zoodanig ver- antiwoordelijk voor de veiligheid van het al- daar gelegen waterfort, verzuimd heeft doel- treffende maatregelen te nemen ter behoor- ltjke militaire bewaking en verdediging van hetzelve, tengevolge van welke emstige na- latigheid het fort in den avond van 8 Juni 1929 onbewaaJkt en geheel oipen en onver- dedigd heeft gelegen voor een onverhoedschen vijandelijken overval en het dus aan zrjn schuld te wrjten is geweest, dat dien avond een overval op het Nederlandsch gezag door opstandelinigen, onder wie een zekere Burmmo als aanvoerder fungeerde, zioh bij den beken- den overval van het fort heeft kunnen meester maken. Het voor-onderzoek moet reeds zijn aange- vangen. HET TOEZICHT OP DE VREEM DELIN GEN. De correspondent der N. R. Crt. te Brussel meldt De ongeregeldheden tusschen fascistische en anti-fascistische Italiaansche arbeiders in de Belgische industriecentra en de moeilijk- heden van diversen aard welke zich, sedert een paar jaren vooral, ten gevolge van den toevloed van vreemde arbeidskrachten, die niet altijd voorbeelden van matigheid en goed ge- drag zijn, in vele steden van het land voor- deden, hebben de regeering er toe genoopt maatregelen te overwegen welke het ontoerei- kend aeachte toezicht op de vreera<wi=p»" moeten verscherpen. Een met dit doel aan- gestelde commissie bracht onlangs verslag uit over deze kwestie en diende conclusies in, welke nu tot het redigeeren van een wets- voorstel aanleiding hebben gegeven. Volgens de bepalingen van dit voorstel zal het binnen- laten van vreemde arbeidskrachten in Belgie afhangen van de goedkeuring van den minis ter van arbeid, die alleen bevoegd is om te oordeelen of de Belgische industrie deze ar beidskrachten wel degelijk noodig heeft. Hier- mede is tevens een soort van protectie der eigen arbeidskrachten bedoeld. Verder zal voortaan streng de hand worden gehouden aan het weren van verdachte of voor de openbare rust gevaarlijke elementen. Er zal een speciaal register van de in Belgie ver- blijvende vreemdelingen worden aangelegd, terwijl de hotelhouders verplicht zullen zijn, iederen vreemdeling een individueel bulletin te doen onderteekenen en daarvan onmiddellijk aangifte te doen aan het gemeentebestuur. Vreemdelingen, die zich aan deze bepalingen onttrekken, zullen worden gestraft met 2 5 7 dagen opsluiting en een geldboete van 10 tot 25 francs. Zwaardere straffen worden voor- zien voor hen' die vreemdelingen, zonder pas- poort of andere vereischte identiteitsbewijzen op Belgisch grondgebied brengen. Aan den minister van justitie wordt vol- macht verleend om, onder het toezicht van het parlement, alle preventieve politiemaatregelen te treffen, welke hij gewenscht acht. Hij zal dus voortaan de uitdrijving of aanhouding aan de grens van ongewenschte elementen mogen bevelen. In sommi'ge gevallen zal daarover door SAX ROHMER. echter toch nog door den ministerraad moe ten worden beraadslaagd. HET INCIDENT AAN DE POOLSCHE greNs. Het Pcrolscih Telegraaf Agentschap verneemt dat de Poolsche gezant te Berlijn in den loop van zijn protest-demarche op het departement van buitenlandsche zaken naar aanleiding van het grensincident in Opalen, voorgesteld heeft, om gezien de uiteenloopende lezingen der bei- de partijen over het incident, een onderzoek ter plaatse op te dragen aan een speciale Duitsch-Poolsche commissie. Zooals gemeld, heeft Zaterdagavond een grensincident bij Marienwerder plaats gehad, doordat twee Poolsche beambten over de grens kwamen. Bij hun arrestatie en poging tot hun bevrijding door andere Poolsche beamb ten, zijn een Duitsch en een Poolsch beambte door revolverschoten gewond. De Poolsche beambte, die een schot in den buik had gekregen, is later aan de gevolgen overleden. EEN BEL AN GRIJKE TUSSCHENTIJDSCHE VERKIEZING VOOR HET ENGELSCHE LAGERHUIS. Dinsdag is in Central Nottingham, wegens het aftreden van den oonservatieven afgevaar- digde die dit district in het Lagerhuis ver- tegenwoordigde, een aanvullingsverkiezing ge houden en Woensdag is de uitslag bekend ge- maakt, waarover in de conservatieve partij groot gejuich zal opgaan. Het was schrijft de N. R. Crt een driehoeksverkiezimg waarvoor de conservatief O'Conner, een advocaat die vroeger voor Lu ton in het parlement heeft gezeten, het lid van de artoeiderspartij Waterson en de libe- rale kapitein Berkeley, candidaat gesteld waren. Bij de laatste verkiezing hadden de canididaiten voor deze drie partijen in dezelfde volgorde 14.571, 11.573 en 8738 stemmen ge kregen, zoodat de coniservatief den op hem in stemmenaantal volgenden liberaal met 2998 stemmen meerderheid verslagen had. Nu is de uitslag geweest: conservatief 14.946, anbeider 7923 en liberaal 4648 stemmen. Wie er zich rekenschap van geeft, wat de uitslag van tus- sohentijdsche verkiezingen in Engeland te be- -tcdwnen laoaft nlc C 4 stroom van de openbare meening", zal begrij- pen, dat deze uitslag de conservatieve partij moed zal geven voor de algemeene verkiezing die, naar de algemeene verwachting, over een jaar of zoo zal komen. In de ©erste plaats heeft zich het ongewone feit voorgedaan dat er op den conservatief nog een kleine vijfhonderd stemmen meer zijn uitgebracht dan bij de algemeene verkiezing, wanneer de opkomst van de kiezers meestal grooter is dan bij een tusschentijdsche ver kiezing. Daartegenover heeft de arbeiders- partij in vergelijking met de vorige maal 3650 stemmen verloren en de litoerale partij zelfs 4090 stemmen. Dit zijn de twee partijien die voor den vrijhandel opkomen en van de ,,be- veil igingsrechten"vermomde beschermende tarieven v«oor industrieen die in gewone om- stanidigheden tege-n de buitenlandsche mede- dinging niet opgewassen zijn, niet meer willen weten. Snowden, de kanselier der Schatkist, heeft de geleidelijke afschaffing van deze voor een bepaalden tijd door de conservatieve re geering van Baldwin ingevoerde redhten op zijn program staan. O'Conner, de conservatieve candidaat, had voor deze verkiezing zijn voomaamsten aanval geridht op deze tariefpolitiek van de arbeiders- regeering. Het invoerrecht op buitenlandsche kant, waarfbij juist te Nottingham een be- langrijke tak van nijverheid geibaat was, zal de volgende maand afgeschaft worden, want dan is de tijd, waarvoor het zou gelden, om. De arbeiders en werksters in de Nottingham- sohe kantfaJbrieken komen echter even goed 11) (Vervolg.) Mijn eerste indruk was niet, wat een buitengewoon knap, maar wat een eigen- aardig knap jong meisje. Met dat eigen- aardig bedoelde ik, dat, waar haar schoonheid boven alien twijfel verheven was, de reden van dien indruk knap en charmant, zich niet liet vatten. De om- trek van haar klein gezichtje was onge- twijfeld mooi-ovaal en in haar grijze oogen lag een uitdrukking, die half kin- derlijk-vragend en half ondeugend was. Maar die eenigszins hulpeloos-vragende mtdrukking was niet zeer overtuigend en om de lippen, die buitengewoon mooi ge- vormd waren en feitelijk het eenige klas- sieke onderdeel vormden in een gezichtje, dat merkwaardia aantrekkelijk was, waasdc ccn schalkschc tr&k. Z0 had roodblond krullend haar en de lijn van haar hals en schouders was rank en sier- lijk. Van een ding was ik, van het eer ste oogenblik af, zeker: ze was blij, dat Cray's Folly loges kreeg. ,,En nu, heeren," zei Kolonel Menen- dez, „nu u kennis gemaakt hebt met Ma dame, ,,onze" vrouw des huizes, moet ik u nog voorstellen aan Miss Beverley, de dame de compagnie van mijn nicht en ons beider lieve vriendin." \Het jonge meisje boog op de gebruike- op voor de hanidhaving van de beveiligings- rechten als him patroons. De candidaat der arfbeiderspartij had het daardoor bij zijn ver- kiezingsstrijd niet gemakkelijk gehad en heeft zijn moeilijklheden tracfcten te overwinnen door de aandaclht op anidere politieke kwesties te vestigen. In zijn voordeel was echter dat j slechts een klein gedeelte van de werklieden i in de kantfahrieken in zijn district stemrecht hadden. Dit maakt nu zijn groote verlies aan stemmen nog veelzeggender, want het ziet er naar uit, alsof de arbeiders in het algemeen zich van de vrijhandelpolitiek af heginnen te keeren, Voor de liberalen is de uitslag fnuikend. Zij zijn plotseling van 8738 op 4648 stemmen ge- komen, een vreeselijke achteruitgang, waarbij nog komt dat hun candidaat, kapitein Berke ley, het district, waarin hij nu streed, in 1922 en in 1923 vertegenwoordigd heeft. Er was bij deze tiwee laatste verkiezingen echter geen arlbeider candidaat gesteld en hij moet toen het grootste gedeelte van het normale aantal arbeidersstemmen gehad hebben. De conservatieven kunnen er ziclh op be- roemen dat hun meerderheid van 2998 stem- men tot 7023 gegroeid is en hij den slag dien zij Woensdag in het Lagerhuis opnieuw met de regeering over het vraagstuk der werkloos- heid leverden, zullen zij stellig niet in gehreke gebleven zijn te betoogen, dat een zeer sterke stroom in de openbare meening voor de oplos- sing van dit vraagstuk slechts heil van hun beschermingsgezinde tarief-politiek verwacht, en dat zij daarbij ook hoe langer hoe meer van den steun der arbeiders verzekerd kunnen zijn. ZANGERSFEEST TEVENS CONCOURS TE WEMELDINGE. Gisteren had in den Brouwerijboomgaard van den Weled. heer L. Dominicus het 16e Zangersfeest tevens concours plaats der Chris- telijke Zangvereenigingen .aangesloten bij den Ring „Zeeland", (Afd. van den Bond van Chr. Zangvereenigingen in Nedeiiland). Het bezoek hieraan was zeer druk. Er werd deelgenomen doo^ 23 vereeniginigen, i Til -OT vvt tJ U *xx utr de derde afdeeling. De jury bestond voor de derde of laatste maal uit de heeren: Ger. Lecointre, Den Haag; T. W. Spreij, Rotterdam en F. Pijlman, Am sterdam. Van uit Zeeuwsch-Vlaanderen werd deelge nomen door: „Asaf" van Axel; „Zingt den Heere een nieuw lieid", van Zaamslag en „Excelsior" van Ter Neuzen. ,,Asaf", directeur de heer J. J. de Ridder, van Axel, dat uit kwam als eenige vereeniging in de lste afdeeling, wist hare vereeniging weer alle eer aan te doen. Zij behaalde 346 punten, gem. 8, diploma B, (2de prijs), even- eens krwamen zij in het bezit van de medaille die in die afdeeling beschikbaar was gesteld, daar zij daarvoor een voldoend aantal punten i behaalde. i „Zingt den Heere een nieuw lied", directeur de heer H. Wisse, van Zaamslag, zong in de faweede afdeeling, en behaalde 275 punten, gem. 6, diploma C (3de prijs). Door „Excelsior" directeur den heer Adr. B. Holster, van Ter Neuzen, werd eveneens ge- zongen in de tweede afdeeling, zij behaalde 276 punten, gem. 6, diploma C (3de prijs. Ge zien de vele moeilijkheden waarmede deze ver eeniging in het afgeloopen jaar te kampen heeft gehad (verwisselen van leden enz.) mag zij ook dankbaar zijn met haar behaalde prijs. De leden mogen echter thans bedenken, dat het om haar devies „Excelsior" hoog te houden noodig is trouwe leden te zijn, terwijl eene uitbreiding van het ledental ook zeer ge wenscht is. BENOEMING ONTVANGER REGISTRATIE. Bij Kon. besluit is benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen te Oostburg G. N. Nelemans, sumumerair der registratie en domeinen ten kantore Breda. KWEEKEN VAN MOND- EN KLAUWZEER- VIRUS EN WEEFSELCULTURES. Hecke is er, naar de N. R. Crt. meldt, in geslaagd de vermeerdering van mond- en klauwizeervirus en weefselcultures aan te too- nen en een method© uit te werken, die het mogelijk maakt de vermeerdering van het virus op den voet te volgen. Alleen wanneer levende epitlheliale weefsels aanwezig waren in de cultures vermeenderde het mond- en klauwzeervirus, het weefsel zelf behoefde niet te groeien. De vermeerdering was bij 37° en 30° C. ongeveer gelijk, bij 26° zeer gering. Hecke zette deze kiweekproeven geruimen tijd en gedurende vele passages (11 passages 49 dagen) voort hij een in den loop der passages verkregen verdunning van 1 6.8X1020. (Uit het Staatliches Forschungsanstalt eiland Riems, Zentrallblat fur Bakteriologie 15 Mei 1930). VOETBAL. De gister alhier gespeelde wedstrijd Temeu- zenGoes is geeindigd in een 52-overwin- ning voor de thuisclub. Het spel van Terneuzen was niet zooals we dat bij de laatste wedstrijden gewoon waren. Vooral de backs waren slecht, tengevolge waarvan de keeper de handen vol had. Deze was echter In prachtvorm. Terneuzen had reeds spoedig een voorsprong van 20. Nog voor de rust werd door Goes een tegenpunt gemaakt. Door laatstgenoemde werd in deze helft van een strafschap geen gebruik gemaakt. In de tweede helft bracht Terneuzen de sianu up ua. mm. T-tw* Goes het genoegen, nog een doelpunt er bij te kunnen maken. Terneuzen II werd te Sas van Gent door Sassche Boys er danig onder gehouden. De Sassenaars wonnen n.l. met 81. lijke formeele manier, een begroeting, die een eigenaardig contrast vormde met de „vastelands"-manieren van Madame. Een licht rood gleed daarbij^over haar wan- gen en hals en toen ze mijn blik zag, sloeg ze haar oogen neer. T, ..Ziezoo, Mr. Harley en Mr. Knox, begon Madame levendig, ,,nu bent u thuis. Pedro zal u beiden naar uw respectieve- lijke kamers brengen en over een half uur is het lunchen." Ze gaf ons door een koket gebaar van haar blanke rechterhand ons afscheid, bedankte met een beslist neenschudden voor de hulp.die Val Beverley haar wilde geven, en reed, met een flinke vaart, dwars de hal door naar een soort boog in den wand, rechthoekig op dien van de deur, die de verbinding tusschen het woonhuis en de dienstbodenafdeeling vormde. Is ze niet bewonderenswaardig vroeg Kolonel Menendez ons, terwijl hij Harley bij zijn reehter- en mij bij mijn hn- kerarm nam en zoo met ons naar boven qing. Pedro en de chauffeur de chauj" feur met onze porte-manteaux en hand- koffers kwamen achter ons aan. De meeste vrouwen zouden onder zul^ een bezoeking bezweken zijn, maar zij... Hij haalde met een veelzeggend gebaar zijn schouders op. Harley en ik waren in aangrenzende kamers ondergebracht. Ik heb in mijn leven, als loge, in veel huizen rondgeke- ken, maar logeerkamers als die op Cray s Folly had ik nog nooit gezien. Om te be- ginnen was cr zooveel eikenhout, dat 0011 modern architect er duizelig van gewor- den zou zijn. Alles was gewoonweg van eikenhout. Mijn eigen kamer, die zich on- MET geveer recht boven de geschoren haag links van den hoofdingang bevond,. pronkte met een sierlijk gebeeldhouwde zdldering en een vloer, die alom als een vloer van een danszaal. Het meubilair was smaakvol, maar het was duidelijk te zien, dat de eigenaars geen Engelschen waren. „Het huis heeft aan alle kanten een prachtig uitzicht", vertelde de Kolonel ons. En inderdaad, het vergezicht. dat zich onder het hooge, breede portaalraam uitstrekte was de moeite van het bekijken waard. Bij den eersten oogopslag was het te zien dat bij den aanleg van de terreinen om het huis kosten noch moeite gespaard waren. Tusschen het struikgewas door zag ik iets van een grooten, diepliggenden rozentuin, maar het beste uitzicht daarop had men van het raam van Harley's kamer, die als hoekkamer tevens een raam op het oosten had, waardoor men het ge- heele panorama: rozentuin, uitgestrekte gazons en in de verte het park voor zich zagliggen. Dadelijk bij ons binnenkomen ik was, aangelokt door de belofte van een mooi uitzicht, meegegaan raakte ik onder de bekoring van hetgeen ik door het bewuste ooster-raam te zien kreeg. In het bijzonder trok een rotstuin mijn aan- dacht: tallooze kleurige vlakken met paden van leiblauwe tegels ertusschen. Ik zag er struiken, die fantastische voorbeel den van snoeikunst waren ik zag er een zonnewijzer. De eerste mdruk, dien ik van dit zonnige, stille hoekje kreeg, was er een van weldadige rust. Nader- hand zou ik dit plekje grond nooit zonder een rilling van afgrijzen kunnen weerzien, Alvorens elders te koopen, vrage men eerst prijs bij TER NEUZEN. (Ingez. Med.) Midden in de drukke zaken Een momentje „blazen"gaan Duid'lijk ziet"hij „DOUVVF EGBERTS" In de blauu/e krinaen staan. 't Prikkelt- hem tor nieuu/e daden, 't Geeft hem energie en krachh 't Heeft al heel veel zakenmenschen Op een nieuiv idee gebracht Clinqe Doorenbos zonaag worm voor ae seneweusmjueu alhier gespeeld tusschen Axel en Sassche Boys. Wie van deze twee de overwinning zal behalen en zoodoende in de finale zal uitkomen, is moeilijk te voorspellen. In de competitie deden zij voor elkaar niet veel onder en won nen zij elk hun thuiswedstrijd. Waar nu ge speeld wordt op neutraal terrein, ontbreekt aan beiden natuurlijk een grooten steun. De verwachting is echter, dat Axel de gelukkige zal zijn. De Hooge Raad heeft verworpen het cassa- tiefberoep van H. Hoiting, lid van den raad der gemeente Hoogkenk, die door de rechtbank te- Groningen veroordeeld was tot 4 maanden ge- vangenisstraf en in hooger beroep door het gerechtshof te Leeuiwarden tot 2 maanden wegens het zich niet verwijideren uit een voor den openbaren dienst bestemd gebouiw op last van den ibevoegden lastgever en wegens wederspannigheid. Het betrof zijn verwijde- ring uit de raadsvergadering te Hoogkerk, welke door marechaussees moest geschieden. Met dit arrest is in hoogste instantie beslist, dat een uit een raadsvergadering verwijderd lid strafbaar is, indien hij vrijwiUig geen ge- volg heeft gegeven aan het bevel van den bur- geaneester om zich te verwijderen. maar voor het oogenblik hield de toekomst haar gelaat nog gesluierd. Terwijl wij, voor het raam, naar het bezige snoeien van een tuinman stonden te kijken, was mijn eenige gedachte, dat de terreinen van Cray's ^dlly verrukkelijk waren en men met zoo'n omgeving wel het sombere, naargeestige aspect van het huis op den koop toe kon nemen. Opeens keerde Harley zich naar onzen gastneer en vroeg: ,,Waar is nu de beroemde toren: Aan den voorkomt van het huis en evenmin van de oprijlaan is die te zien.' ,,Nee", gaf de Kolonel ten antwoord. ,,De toren is aan het einde van den oos- telijken vleugel en die is niet in gebruik. Ik houd hem afgeSloten. Er zijn vier kamers in dien toren en dan natuurlijk een trap, maar het is er vochtig en onge- zellig. Ik heb nooit begrepen, waarom de toren erbij gebouwd" is. ,,De architect zal 't wel om de een of andere speciale reden gedaap hebben zei Harley, ,,of misschien was t niets dan een gril van den werkgever. Die boven- ste kamer, bijvoorbedd, is dat een gewoon vertrek?" Kolonel Menendez haalde zijn schou ders op. ,,Voor zoover ik weet, wel gat hi) ten antwoord. „De bovenste verschilt in niets van de drie er onder, behalve dan altijd de trap, die naar den ommegang bij het dak voert. Ik wil het u, vanmiddag of zoo, well eens laten zien. ..Heel graag", zei Harley. Meteen daarop, met een handigheid hem eigen, bracht hij een ander onderwerp ter sprake. Ik was hem dankbaar voor zijn tact, want het was te zien, dat Kolonel Nlenendez zich niet op zijn gemak gevoelde. Ik trok uit die houding de conclusie, dat onze gastheer met dien toren geen raad wist en dat we met het ter sprake brengen er van een gevoelige snaar geraakt hadden. Na een minuut of tien ging hij weg en keerde ik naar mijn kamer terug. Maar daar kwam ik tot de ontdekking, dat ik Harley nog iets te vragen had. Ik vergat te kloppen en kwam zoo, onverwacht, de kamer binnen. .Hallo!" riep ik uit. ..Waar sta jij naar te kijken?" Hij stond het raam uit te staren en keerde zich niet om toen ik binnenkwam. ,,Wat is er?" vroeg ik, toen ik naast hem stond. Hij keek pie met een eigenaardige uit drukking in zijn oogen aan. „Een plotselinge impressie", zei hij. „Maar 't is nu alweer voorbij." „0", zei ik, in een aanvoelen van zijn stemming. Een jarenlang contact met criminaliteit, crimina'liteit in velerlei vermommingen en in verschillende streken onder de zon. had in Harley een soort van zesde zintuig ontwikkeld. Het was iets grilligs en vluch- tigs, hetgeen alle krachten, die tot de steer van het geniale of van de inspiratie behooren, trouwens zijn. Soms liet het hem qeheel in den steek, had hij me weleens verteld, voelde hij niets van die eigenaar- dige gewaarwording van verkilling, alsor de temperatuur om hem heen opeens tien- tallen graden gedaald was, de sensatie die voor hem als een waarschuwing qold, dat er een kwaad bedrijvende en kwaad bedoelende kracht in de nabijheid was. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 1