Permanent Wave Eerste Hulp. Zomersproeten ver- PREDIKBSIIBTKH. L&NDBOUWBERICHTEI. OIMENODE BERICHTEN. Biilijke Prijs MAISON MODERNE RECHTSZAKEN. dwijnen spoedig door een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. Om in het gezin aan groot en klein, dadelijk hulp te kunnen verleenen bij Brandiwonden en Snijwonden en alle andere Huidverwondingen, mag in geen enkel huis een doos of tube Purol ontbreken. (Ingez. Med., A.V.R.O.-ACTIE TE TEK NEUZEN. Gisteravond werd alhier onder leiding van het zich gevormd hebbende voorloopig comite in het „Hotel de Commerce" een vergadering gehouden van A.V.R.O.-luistervinken, om te ageeren tegen het bekende zendtijdbesluit. Blijkens de presentielijst waren tegenwoor- dig 140 dames en heeren. De Voorzitter van het comite, de heer Th. A. van Pienlbroek, arts, deelde made, dat door het comitd uit Ter Neuzen en omgeving 165 sympathie- betuigingen zijn ontvangen. De opgekomenen welkom heetende, consta- teerde hij, dat de oorzaak die alien hier samenbracht niet van vroolijken aard is. Neen, men gevoelt zich tekort gedaan in iets dat ons door de jaren lief en dierbaar is ge- worden, en men is saamgekomen om voor dat verworven goed te strijden en door zijn open- bare uiting steun te geven aan de beweging die het geheele land doortrilt. Het gaat om het voortbestaan van de ge- liefde omroepvereeniging A.V.R.O. niet als een vierendeel van het geheel, dodh deze schoonste bloem uit Hollands Omroep Tuin, wars van politieke tinnegieterjj moet bljjven bestaan als een ondeelbaar organisme, steu- nend op de genegenheid van alie weldenkende Nederlanders, opgegroeid door aller mede- werking. Spreker memoreerde de geschiedenis dezer omroepvereeniging. Op Zaterdag 21 Juli 1923 had de eerste uitzending plaats door de Hil- versumscthe draadlooze omroep. Dat was toen een vrijetijd liefhebberij van eenige personen, waarbij de heer Vogt wel de meest enthousias- te omroeper was. Men kreeg aanstonds een 300 bri«ven van luisteraars, en men wenschte met uitzenden door te gaan, doch de kas was leeg. Het honorarium der artisten, 3 in getal, had 15 bedragen, huur der piano 7,50 en 5 schadevergoeding, daar de piano had geleden wegens het in den drup staan van den regen, die dien avond juist viel en door het dak van de studio heengedrongen was. Dat was toen nog maar een houten keetje. Er werd toen echter door de firma Bender een electrische piano beschikbaar gesteld, welke voor de mi- crofoon werd aangekondigd als „de heer Pen". In Maart 1924 kreeg de omroepvereeniging rechtspersoonlijkiheid en werd een stichting, terwijl een beroep werd gedaan op finan- cieelen steun der luisteraars. Dat eerste jaar iwerd ontvangen 6400, in 1925 45.000, in 1926 124.000 en in 1929 reeds 550.000. Na deze algemeene omroep zijn opgericht de Chr. radiovereeniging, vervolgens de K.R.O. en daama kwam ook de S.D.A.P., welke de V.A.R.A. stichtte. In begin 1926 heeft de algemeene omroep vereeniging een zendvergunning aangevraagd, doch verkreeg deze tot nu toe nog niet. Zij werd wel verleend aan de N. C. R. V., die de tweede aanvraag daartoe gedaan had. Uit de H. D. O. is ontstaan de A. V. R. O., zoo als wij die thans kennen en waardeeren. Er werd sinds lang aan haar bestaan getomd. Vooral de V.A.R.A. drong aan om meer zend- tijd, ten koste der A.V.R.O.. Toen, trad deze organisatie voor de eerste maal naar buiten met haar door 455.763 Nederlanders onder- teekend petitionnement, waarin op behoud van de voile week zendtijd op eigen zender met de beste omroepgolf werd aangedrongen. Lnmiiddels ontstond het Gleichwellenplan, dat een oplossing zou kunnen brengen door verruiming van den zendtijd. Doch ook daar- op wordt maar geen antiwoord ontvangen. Het gaat er mede als met de zendvergunning. Men- heeft ook nog aangeboden zijn pro- gramma aan censuur te onderwerpen, een aanbod dat geen der andere betrokkenen deed. Met groot vertrouiwen is men blijven wach- ten op de beslissing van den Minister. Nie- mand vermoedde dat deze een besluit zou on- derteekenen dat z66 algemeen de verontwaar- diging zou gaande maken, en verbaasid doet etaan. Het betreft hier toch een vereeniging met 125.000 leden, een orgaan met een oplaag van 230.500 exemplaren en een personeel van 100 personen. Terwijl deze vereeniging nog op de beslis sing wachtte, was deze bij andere omroep- vereenigingen reeds bekend en lag van de N. C. R. V. reeds een feestnummer gereed. Na het bekend worden van het besluit van 15 Mei ging er een trilling van verontwaar- diging door het land. Allerwege zijn vergade- ringen gehouiden en protestcomitS's ontstaan. Zoo is men thans ook hier, als eerste plaats in Zeeland waar dit geschiedt, bijeen om tegen dat ministerieel besluit, dat is te beschouwen als een smaad, een kaakslag in het aange- zicht der A.V.R.O.-vrienden te protesteeren, en herstel van onrecht te eisohen. Met een woordspeling op de bekende woorden van Hildebrand„als 't kindje binnenkomt, juicht heel het huiagezm", dat dit niet van toepas- sing is op het zendtijdbesluit, het geesteskmd van zijn maker, want dat is een misgeboorte ■en een leelijk ook. Men heeft ten opzichte van de A.V.R.O. gedacht „Barbertje moet hangen", maar Bar- bertje wil niet hangen! De A.V.R.O. is nog springlevend. Als een vastgesloten phalan staan de leden achter het bestuur. Ook de al hier gevormde steen zal versterking van den dijk beteekenen. Hij eindigde de herhaaldelijk met applaus ondebbroken rede met een „Leve In de pauze werd een inzameling van gelden voor bijzonderen steun aan de A.V.R.O. ge houden, die 92,50 opleverde. Na de pauze werd op voorstel van het comite, dat tot een bestendig comite werd ge- proclameerd, besloten een motie te zenden aan den Raad van Ministers, waarbij aangedron gen wordt op herstel van het der A.V.R.O. aangedaan onrecht en verzocht haar een voLe week zendtijd op eigen zender te verleenen. Daama werd door den voorzitter deze geestdriftig gestemde vergadering gesloten. COOP. CENTRAEE RATFFEISENBANK. In de te Utrecht gehouden algemeene ver gadering van de Coop. Raiffeisenbank werd als lid van den Raad van Toezicht in de plaats van den heer K. J. A. G. baron Collot d'Es- cury, die kwam te overlijden, gekozen de heer D. W. Lindenbergh, voorzitter van het bestuur der Boerenleenbank te 's-Heer Arendskerke. EEN OPSTANDIGE GEMEENTERAAD. De gemeenteraad van 's Gravenpolder is in oppositie tegen den Commissaris der Koningin en Ged. Staten van Zeeland. De gemeenteraad heeft reeds eerder geweigerd te voldoen aan een circulaire van den Commissaris der Ko ningin inzake de jaarwedde van den veldwach- ter en handhaafde dit standpunt in de laatste vergadering, niettegenstaande een waarschu- wing van den burgemeester, dat dit moeilijk- heden ten gevolge kan hebben. Tevens wera eveneens met algemeene stemmen geweigerd te voldoen aan een wensch van Ged. Staten inzake de jaarwedden van burgemeester, se- cretaris, ontvanger en wethouders. CHR. LYCEUM VOOR ZEELAND. Naar de Zeeuw vemeemt zal op Woensdag 11 Juni a.s. te Goes een algemeene ledenver- gadering worden gehouden, waar de zaak van het Lyceum verder zal worden behandeld. VAN DEN BODEM DER ZEE. Drie visschers uit Breskens hebben opge- vischt en aan wal gebracht deelen van geraam- ten van voorhistorische dieren en wel een schedel met gewei van den bison proscus, den buffel, die in het tertiaire tijdperk in Zeeland voorkwam, een tweeden schedel van eenzelfde dier met volledige zware hoorns en hersen- kas, en een schedel met bovenkaak en half ge wei van het reuzenhert (cervus eurycerus). Deze vondsten zullen worden overgenomen door het Zeeuwsch Genootschap der Weten- schappen te Middelburg, dat reeds in zijn museum heeft een kop van den mammoet (elephas primigenius), waarvan de slagtanden en kiezen nog aanwezig zijn. Deze kop is in- dertijd ook door een visscher uit Breskens op- gehaald. SAS VAN GENT. Een ongeluk, dat nog goed afliep. Terwijl een kind van een in lossing zijnden schipper bezig was zich te vermaken op een schommel, brak plotseling edn der touwen, waaraan de schommelplank bevestigd was. Met een fikschen zwaai kwam de kleine met een stevigen plons in het kanaal terecht. Gelukkig was de schipper niet ver van de hand, zoodat het hem mogelijk was binnen weinige oogenblikken zijn kind te grijpen en behouden in de kajuit terug te voeren. Zonder verdere gevolgen dan den bekomen schrik liep dit ongeluk nog gunstig af. Een tweede ongeval, ditmaal een ongeval met een auto, dat zich Dinsdagavond ter hoogbe van de kanaalbrug bij den ingang van de z.g. Polderstraat voordeed, heeft ook een gelukkig verloop gehad. Een kind van den heer Dhaeze stak onvoor- zichtig de straat over, juist op het oogenblilc dat de heer v. W. uit Westdorpe de straat wilde inrijden. Gelukkig is op de bocht langzaam rijden voor elken automobilist, motorrijder en fiets- rijder geboden. Eene aanrijding bleef echter in dit geval niet uit, zoodat de kleine vrij emstig aan een been verwond werd. Toch was inroeping van geneeskundige hulp noodzakelijk, doch ernstige gevolgen heeft ook dit ongeluk niet gehad. (Ingez. Med.) DONDERDAG 29 MEI. (Hemelvaartsdag.) Ned. Herv. Kerk. Ter Neuzen. 9% u., Ds. L. Cazemier. Sluiskil. 9u., de heer Dek. Geref. Gemeente. Ter Neuzen. 10 u., Ds. B. van Neerbos. Oud-Geref. Gemeente. Ter Neuzen. 10 u., leesdienst. Ned. Herv. Kerk. Zaamslag. 9% u. v.m., Ds. G. van Dis. Politierechter te Middelburg. De volgende zaken werden in de zitting van 27 Mei behandeld: J. M. d. S., oud 31 j., zetschipper te Sas van Gent,- werd verdacht dat hij op 12 Maart j.l. te Ter Neuzen J. F. V. A. P. Filius heeft be- leedigd. Eisch: 10 boete of 10 dagen hecht. Uitspraak: idem. A. I. v. d. B., oud 27 j., monteur te Sel- zaete (B.), werd ten laste gelegd, dat hij op 15 Februari j.l. te Sluiskil een hamer, toebe- hoorende aan Andre Mol, heeft weggenomen. Eischf 20 boete of 20 dagen hecht. Uitspraak: idem. K. F., oud 19 j., timmerman te Ter Neuzen, werd verdacht dat hij op 7 April 1930 te Ter Neuzen wederspannig is opgetreden tegen den Wachtmeester Kramer en den agent van Poli- tie Verpoorte, toen zij hem beetpakten om hem naar het Politiebureau te brengen, ter zake van een begane overtreding. Eisch20 boete of 20 dagen hecht. Uitspraak: idem. A. van R., oud 28 j., timmerman te Ter Neuzen, werd beklaagd dat hrj op 21 April 1930 te Ter Neuzen de politieagenten Kwaak en Hage, die hem ter zake van dronkenschap opbrachten naar het Politiebureau, heeft be- leedigd. Eisch f 15 boete of 15 dagen hecht. Uitspraak: idem. Th. A. de W., oud 28 j., arbeider te Clinge, werd verdacht dat hij op 28 Maart te Clinge Th. Th. Praat heeft geslagen. Eisch: Vrijspraak. Uitspraak: idem. HET MOND- EN KLAUWZEER. De minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw beklaagt zich, dat na zijn emstig verzoek om medewerking gebleken is, dat er veehouders zijn, die willens en wetens zich schuldig maken aan zeer laakbare handelin- gen, welke tevens in strijd zijn met de wette- lijke bepalingen, waardoor verbreiding van de ziekte voortschrijdt. De minister wijst er bo- vendien op, dat nog niet de vereische voor- zichtigheid in acht wordt genomen. Tevens doet de minister mededeeling over het vaststellen van een tot dusver in Neder- land niet waargenomen nieuwen ,,stam" der smetstof, waartegen het gebruikelijke serum in onvoldoende mate werkzaam was, waarin intusschen de rijksseruminrichting bezig is te voorzien. De minister wijst opnieuw op besmetting door middel van veemarkten en spoort op nieuw aan tot de meest mogelijke medewer king met den betrokken staatsdienst en tot de meest zorgvuldige voorzichtigheid in ver- band met verspreiding van de smetstof. JONGETJE VERDRONKEN. De 5jarige Cornells de Wit, be Schiedam, is bij het spelen in de Lange Haven bij de Beurs- brug gevallen. Zijn vriendje Philipi vertelde aan zijn ouders, dat Kees in het water lag. Onmiddellijk werd de politie gewaarschuwd, die het kind met een dreg ophaalde. Dr. de Leeuw trachtte de levensgeesten op te wek- ken, maar het gelukte niet. ONWEER. Tusschen Hoensbroek en Sittard is de blik- sem geslagen op de benzinetank van een luxe auto uit Helmond. De auto vloog in brand, waarbij de chauffeur tegen een boom reed. Hij bleef twee uur bewusteloos liggen. De auto is uitgebrand. Tijdens een hevig onweer be Drempt is een meisje door den bliksem gedood. ONDER STEENEN BEDOLVEN. Te Noordwijkerhout waren eenige jongens aan het spelen op een hoop steenen. De sta- pel is toen bezweken, waardoor het lOjarig zoontje van den heer C. v. d. D. onder een hoop steenen werd bedolven. De burgemeester die juist passeerde, heeft hem er onder uit gehaald. Het knaapje was toen reeds bewuste loos. Hij heeft ernstige kneuzingen opgeloopen. DOOR EEN WAGEN MEEGESLEURD EN {GEDOOD. De landbouwer J. Hofsteene uit Anderen, reed Zondagnacht met zijn motorfiets op den weg van Rolde nafir Grollo en kwam in bot- sing met een wagen van den voor hem uit- rijdenden vrachtrijder H. Nijboer uit Grollo. De motorrijder werd ongeveer 700 meter door den wagen meegesleurd, voordat men be- merkte wa-t er was gebeurd. Hij was op slag dood. Een meisje, dat op de duo had gezeten, kreeg geen letsel. VERDRONKEN. Te Eohten (Fr.) is het 28jarig ongehuwde meisje H. Waslander met haar fiets te water gereden en verdronken. EEN ECHTE SCHAT GEVONDEN. In dezen t{jd van schatgraverijen in ons klein landje, schatgraverijen, welke overigens nog weinig klinkend resultaat opleverden, tot heden toe, is het wellicht niet onaardig te vermelden, dat bij het afbreken van een der boerderijen, welke binnen de buitengracht van het vervallen kasteel te Asben (N.-Br.) lig gen, een echte schat is gevonden: een pot met zilvergeld, bevattende 24 rijksdaalders en 190 guldens, alzoo tezamen een bedrag van f 250. WAARDELOOZE DUITSCHE BANK BILJETTEN. Verscheidene winkeliers te Maastricht kwa- men bij het opmaken van hun kas des avonids tot de ontdekking, dat het in den loop van den dag ontvangen Duitsch papieren geld slechts waardeloos oorlogspapier was. Thans is het, naar de ,,Mab." meldt, aan de Maas- trichtsche politie gelukt de uitgeefster van dit oorlogspapier aan te houden. Het is de Pool- sche vrouw S. S., die met een drietal peuters bij het gangbaar maken van dit gangloos papier een zeer vertrouwenswaardigen indruk maakte. DE REGENMAKER ZET ZIJN PROEVEN VOORT. De heer Veraart deelt mede, dat hij in de week van 1 tot 7 Juni bij gunstige weersge- steldheid zijn proeven, om door het in de lucht uitstrooien van door middel van vast koolzuur tot een teunperatuur van 78 gr. Celsius onder nul onderkoeld ijs, op kunstmatige wijze regen te verwekken, zal herhalen. De proefneming zal gedaan worden boven de Zuiderzee ter hoogte van Schellingwoude of Pampus. De heer Veraart zal van Schiphol opstijgen met een zoo groot mogelijk toestel, opdat zooveel doenlijk ijs tegelijkertijd zal kunnen worden uitgestrooid. Getracht zal worden dien dag de beschikking te krijgen over het nieuwste en grootste toestel der K. L. M„ F IX. DE GEVOLGEN VAN EEN VROOLIJK AVONDJE. Na een fuif ten huize van den heer S. te 's Gravenhage, is deze Zondagnacht een tochtje op de motorfiets gaan maken om op te frisschen. Op de duo nam hij nog twee vrien- den mee, W. P. en H. P. Het drietal reed met groote. snelheid, flink onder den invloed van sterke drank, op den Strandboulevard. Bij een van de slingeringen, die de motor maakte, reed S. het trottoir op tegen een bank ter hoogte van den Vuurtoren. S. had ernstige in- wendige kneuzingen en gebroken ribben, W. P. brak zijn rechterbeen, H. Pkwam er af met een gekneusden arm. Alle drie zijn ze naar het ziekenhuis aan den Zuidwal gebracht. De toestand van S. is naar omstandigheden redelijk. DE ZURE BELASTINGPENNINGEN. Blijkens aangifte bij de Rotterdamsche po litie zijn eenige bewoners van de Wandel- oordstraat de dupe geworden van iemand, die voorgaf een regeling met den ontvanger der belastingen te hebben getroffen in verband met een door hem ingestelden „Belasting-op- haaldienst". Vier bewoonsters van genoemde straat hadden zich bij dien dienst aangeslo- ten, doch komen nu tot de ontdekking, dat de ,,directeur" wel het geld heeft opgehaald, doch niet heeft afgedragen. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in, daar de ,,direc- teur" vermoedelijk nog wel meer slachtoffers zal hebben gemaakt. MOTORRIJWIEL IN BRAND GERAAKT. Zondagmiddag had op den Amsterdamsche- weg nabij de Ginkel onder Ede een ernstig motor-ongeluk plaats. Bewoners uit de buurt hoorden plotseling een slag en toen ze gingen kijken, zagen zij een motor, met den berijder er onder, in brand staan, meldt de Crt. Zij trokken den man weg, waarbij het bleek, dat hij reeds dood was. Hoe het ongeluk gebeurde, is onbekend. Uit pa pieren bleek het slachtoffer te zijn de 25jarige handelsreiziger S. H. M., uit Amsterdam. FABRIEKSBRAND TE KAATSHEUVEL. In den nacht van Zaterdag op Zondag brak brand uit in de stoomschoenenfabriek van de N.V. M. Zacht, gelegen aan de Hoofdstraat te Kaatsheuvel. In een half uur tijd was het oude gedeelte der fabriek, welke een opper- vlakte beslaat van ongeveer 1200 vierkante meter, geheel in de asch gelegd. De plaatselijke brandweer bepaalde zich met de vier stralen, die te harer beschikking stonden, tot het nat houden van de omliggen- de gebouwen. Weldra bevond zich ook de gealarmeerde Tilburgsche brandweer met een stoomspuit ter plaatse. Aan haar krachtig op- treden is het te danken, dat het woonhuis voor het vuur gespaard bleef. De schade wordt geraamd op 2W, h 3 ton. De fabriek was verzekerd tegen brand- en bedrijfsschade. Honderd en vijftig arbeiders zijn tijdelijk buiten werk gesteld. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Omtrent de oorzaak van den brand is nog niets bekend. Door het feit, dat een dezer dagen reeds een begin van brand werd ont- dekt, dat men tijdig heeft kunnen blusschen, acht men brandstichting niet uitgesloten. DE „BRANDKAST" VAN EEN ARM VROUWTJE. De weduwe Mathieu van Diest, te Borg- haren, moest dezer dagen wegens krankzin- nigheid naar Venray worden overgebracht. Het vrouwtje gaf voor, aldus de Limb. Koer., geheel zonder middelen van bestaan te zijn en verzamelde letterlijk alles, wat zij op haar dagelijksche omzwervingen tegenkwam of van goedgeefsche inwoners kreeg. Bedelen deed zij wel niet, maar zjj liet zich verzorgen op kosten van het armbestuur. Na haar over- brenging naar Venray bezochten de gemeente- veldwachter Coumans en Rijksveldwachter Urlings onder toezicht van den burgemeester en medewerking van den gemeente-secretaris haar verlaten woning, die volgens geruchten -in een verregaanden toestand van vervuiling moest verkeeren. Wat daar werd aangetroffen, was erger dan te verwachten viel. Wel stonden er een viertal emmers, doch voor schrobben of poetsen heb ben die nooit dienst gedaan. De eerste lade, die geopend werd, bevatte naast allerhande rommel een aantal ineenge- frommelde koffiezakjes. De politie, die de mo- gelijkheid niet achtte uitgesloten, dat er eenig geld in de woning aanwezig zou zijn, ont- dekte al spoedig, dat in elk dier zakjes enkele geldstukken geborgen waren, als dubbeltjes, kwartjes, centen, stuivers, halve centen, halve stuivers en guldens. In dezelfde kast bevonden zich de kleeren van den overleden Van Diest en van het vrouwtje zelf. Deze kleeren waren meeren- deels vergaan en zwaar beschimmeld; het onderzoek daarvan leverde niets op. Wel wer den op den bodem van de kast weer eenige koffiezakjes gevonden met klein geld en zelfs enkele rijksdaalders. Een tweede kastje was op slot en zag er op het oog heel gewoon uit. De opening van het kastje leverde een walge- lijk gezicht; de geheele inhoud (hoofdzakelijk nieuw linnen) was totaal vergaan, brokstukken papier en lompen kleefden aan de geheel ver- molmde planken. Uit dezen chaos van vuil en viezigheid kwamen echter twee pakjes ter groote van een voetbal te voorschijn, het ge heel bestond uit aan elkaar genaaide lompen en vodden en was buitengewoon zwaar. De gevonden schat werd los gesneden en bleek weer opnieuw uit kleine omsnoerde en inge- naaide bundeltjes te bestaan, die elk afzon- derlijk een drietal zilverstukken en wat klein- geld bevatten. Dit geld was geheel beschimmeld en aan- een gekleefd. Het vrouwtje had het dikwijls over dollars. Het is mogelijk dat hiermede rijksdaalders be- doeld waren. Bij verder onderzoek werd in af- val en viezigheid ook nog een aantal koffie zakjes gevonden, waarvan er een zelfs een bankje van 25 en een van tien gulden bevatte. Omstreeks halfdrie in den namiddag, na ruim drie en een half uur zoeken en ploete- ren, kon in een der emmers reeds een bedrag van ongeveer f 640 geborgen worden. Na een uur rust te hebben genomen, werd andermaal gezocht, en begon men de voor de tweede maal gecontroleerde lompen en vod- denmateriaal stelselmatig op te ruimen. Een eigenaardig gevouwen lapje stof bleek vijf briefjes van 10 en twee zilverbons van 2.50 te bevatten. Op een andere plaats werden 2 briefjes van f 60 uitgepeuterd. Zorgvuldig na- zoeken van het ledikant bracht in een kussen- sloop verborgen een massa kleine pakjes met ingenaaid zilvergeld, meestal guldens en rijks daalders, aan het licht. Hier en daar werden nog kleine vondsten gedaan en de eindtelling op het gemeentehuis leverde een bedrag van 999 gulden en 67% cent op. Het geld is bij de Boerenleenbank te Lim- mel vastgezet ter bestrijding van de kosten van overbrenging en verzorging van het arme vrouwtje. De in het woonvertrek aangetrof fen bijna nietswaardige meubeltjes enz. zijn naar het gemeentehuis overgebracht. Ook hadden de genoemde personen bij dat onder zoek nogal veel beestjes opgevangen, waarvan zij naderhand veel last ondervonden. FEEST VERSTOORD. Terwijl alle dorpsbewoners zich op een brui- loftsfeest in de buurt bevonden, zijn te Baren- bruck in het Spreewald 5 schuren verbrand. De oorzaak was brandstichting. BLOEDIG LIEFDESDRAMA TE DUREN. Een slagerskneoht uit Dusseldorp heeft te Roelsdorf bij Duren een twintigjarig meisje dat hij met liefdesbetuigingen had lastig ge vallen, alsmede den monteur Dietsche uit Ber- lijn, doodgeschoten, terwijl zij zich te midden van een talrijk gezelschap bevonden. De dader sloeg daarna de hand aan zichzelf. EEN VEILIGHEIDSWEEK. Maandag is in Engeland een nationale vei- ligheidsweek begonnen, waarin krachtig pro paganda wordt gemaakt voor de safety first" (veiligheid voor alles)-beweging. Er bestaat sedert lang een particuliere instelling in Engeland, die zich ten doel stelt den men- schen op straat, in fabrieken en in huis voor zichtigheid in te prenten. De naam is Safety first Council". Deze raad heeft hard gewerkt, onder schoolkinderen en bestuurders van voer- tuigen o.a., om het aantal straatongelukken te doen verminderen. Daarin is hij niet ge- slaagd, tenminste niet indien men het oog heeft op de toenemende cijfers der verkeers- ongelukken, hoewel tnen moet bedenken dat die cijfers toenemen met de toename van het aantal vOertuigen op straat, die ook ongeluks- kansen vergroot. In verhouding tot den groei van het verkeer is het ongelukkencrjfer van de straat niet toegenomen. En daaruit kan de „Safety First Council" den schralen troost putten dat hij wellicht met zijn propaganda toch wel wat heeft bereikt. De Nationale Veiligheidsweek is een nieuwe algemeene poging om het onstellend aantal slachtoffers van het verkeer te verminderen. De poging komt wel van pas. Want zoo juist zijn kwar- taalcijfers van verkeersongelukken bekend gemaakt, die vertellen dat in Londen alleen in het eerste kwartaal van 1930 320 menschen onder de wielen den dood vonden. De cijfers voor het vorige jaar, thans eveneens bekend gemaakt, leeren dat het aantal verkeersdoo- den over het geheele land 6696 bedroeg, 500 meer dan in 1928, 1300 meer dan in 1927, 1800 meer dan in 1926. EEN NOODLOTTIGE BRAND. Doordat kinderen tjjdens afwezigheid van de moeder te Parabiazo met'lucifers speelden, vloog een hoeveelheid stroo in brand en wel dra stond de woning in lichte laaie. Een 5jarig knaapje, zijn 3 jarig broertje en een 5jarig vriendje kwamen in de vlammen om. Een ander kameraadje werd emstig gewond, ter wijl de moeder bij thuiskomst nog juist een vijfde vriendje, dat tot daartoe ongedeerd was gebleven, kon redden. (Ingez. Med.) GEVECHT TUSSCHEN POLITIE EN BANDIETEN TE JASSY. Te Jassy in Roemenie is het dezer dagen gedurende den nacht tusschen bandieten en politie tot een gevecht gekomen. De bandie ten hadden in het huis van een koopman in- gebroken en deze doodgeschoten, toen hij hen verraste. Zij plunderden het lijk en lietep het op straat liggen. De politie verschoot in den strijd met de bandieten haar munitie en zoo konden deze ontkomen onder het voortdurend afgeven vap revolverschoten. KUNSTMATIGE TROPEN- TEMPERATUUR. De dierentuin te Philadelphia gaat experi- menteeren met een kunstmatige jungle-tem- peratuur in het apenhuis. De directe aanlei- ding daartoe is, 'dat Maggie, de orang-oetang en Marianno, de chimpansee, in Juni bezoek verwachten van een anderen tuinbewoner, de ooievaar. De directeur van den dierentuin en de hoofdbewaker van het apenhuis willen trachten de jongen in het leven te houden, iets wat door de groote bevattelijkheid van koude bij jonge apen nog nooit gelukt is. Bovendien zullen de apen van de nieuwe in- richting profiteeren. De kooien worden van glas voorzien; aldus wordt alle tocht geweerd en meteen wordt het onmogelijk, dat het pu- bliek den dieren iets geeft of toegooit, of, zelf verkouden, de dieren aansteekt. In die glazen kamertjes nu wordt automatisch ver- sche lucht van een bepaalde temperatuur en vochtigheid gevoerd en de gebruikte wegge- voerd. Hiermede is niet alleen een eind ge maakt aan de welbekende odeur, maar ook zijn de dieren minder vatbaar gemaakt voor invloeden van buiten. RUBBERBESLAG VOOR PAARDEN. Volgens de „Norske Handelstidende" zou een Noorsche fabriek voor paardenbeslag haar patent voor het maken van rubberbeslag aan een Engelsche combinatie hebben ver- kocht. Het patent werd verkregen op een uitvinding van een Noor om de paarden in plaats van met ijzer met rubber te beslaan. Deze zouden driemaal langer levensduur heb ben dan ijzeren hoeven en door haar speciale samenstelling veel minder slipgevaar opleve- ren, zelfs op het meest gladde asphalt. Ge nomen proeven moeten een zoodanig succes hebben opgeleverd, dat de paarden van de be- reden politie in Londen alle met rubber be- slagen worden. DE WRAAK VAN EEN OUD-LEERLING. Van een duivelschen streek, dien een gewe- zen leerling heeft verzonnen om zijn vroegeren leeraar te plagen, vertelt de Uj Nemzed6k het volgende: De 15-jarige Laszld Sz., die op een middel- bare school te Boedapest geen goede vorde- ringen maakte en in 't bijzonder veel last met de wiskunde had, zoodat zijn ouders hem ten- gevolge van de vele waarschuwingen en slechte cijfers van school namen en btj een tandtech- nicus in de leer deden, kon de school niet ver- geten en broeide op wraak op den leeraar in de wiskunde, wien hij de schuld toeschreef, dat hij van school werd genomen. Op zekeren middag, toen de leeraar niet thuis was, werd zijn huis opgebeld en een on- bekende stem vroeg naar den leeraar. Toen zijn echtgenoote, die aan de telefoon was gekomen, zei dat hij afwezig was, verzocht haar de onbekende, aan haar man de bood- schap te willen doorgeven, dat „juffrouw Mizi hem om 6 uur voor het koffiehuis verwachtte" Op de verwonderde vraag, wie ,,juffrouw Mizi" was, kreeg zij geen antwoord meer, de ver- binding was verbroken. Het valt niet moeilrjk te begrrjpen, dat de onderwijzer bij zijn thuis komst door zijn anders heel zachtmoedigc wederhelft niet bijzonder vriendelijk werd ont vangen. De volgende week, weer toen de onderwijzer op school was, werd wederom opgebeld en iemand, die opgaf juwelier te zijn, vroeg, wanneer hij de rekening mocht presenteeren. Toen mevrouw vroeg, van welke rekening sprake was, werd haar medegedeeld, dat haar man in den juwelierswinkel een gouden arm- bandhorloge voor eene dame had gekocht, welke door den professor „Mizi" werd ge- noemd. Deze keer was het de echtgenoote van den onderwijzer, die het gesprek verbrak door den hoorn een beetje onzacht neer te leg- gen. Dat de ontvangst van den onderwijzer op dien middag thuis niet hartelijk was, spreekt vanzelf. Op deze beide telefoontjes volgden v^pschil- lende andere, van den bloemist, die bouquet- ten had geleverd, van den confiseur, waar mijnheer een rendez-vous had gehad, waarin de geheimzinnige ,,Mizi" een rol bleek ge- speeld te hebben alles uitermate geschikt, om den armen onderwijzer het leven in zijn vroeger zoo vredig thuis tot een hel te maken. Eindelijk, toen hij geen raad meer wist, hoe zich tegen den of de onbekende te weer te stellen, sprak hij op school, nadat de les ge- eindigd was, op zeer ernstigen toon tot de klas en verzocht dengene, die iets omtrent de geheimzinnige persoon afwist, die hem steeds tijdens zijn afwezigheid thuis opbelde, hem zulks te zeggen. In de pauze meldde zich reeds een der leerlingen met de mede deeling, dat Ldszlo Sz., zijn vroegere leerling steeds erover had gesproken wraak op hem te willen nemen, omdat hij aan hem de schuld gaf, dat hij de school moest verlaten. De leeraar liet de zaak aan een detectieve over, die heel spoedig een bekentenis van den wraakzuchtigen jongen had, die thans voor de kinderrechtbank wegens huisvredebreuk te recht moet staan. OVERVLOEDIG MISTLETOE. De Parijsche bosschen, speciaal het fameuze Bois de Boulogne, worden door het voortwoe- kerend mistletoe emstig bedreigd. De Parijsche gemeenteraad schijnt zelfs over het omhakken van een groot deel van het bosch en andere dergelijke drastische maatregelen te delibereeren, om aldus het mistletoe, dat reeds honderden boomen ge dood heeft, uit te roeien. De Parijzenaars, die met Kerstmis 15 tot 20 frs. voor een miniem boschje mistletoe moeten betalen, zijn intusschen ten zeerste verbaasd, dat dit Kerstartikel in zulk een overvloed vlak onder him bereik groeit. DE DUSSELDORPSCHE MOORDENAAR. In een rapport deelt de Dusseldorpsche recherche, naar de N. R. Crt. meldt, het vol gende mede: Het resultaat van het verboor van den verdachte Kiirten en van de tot dusver ge- hoorde getuigen kan nog niet worden gepubli- ceerd in verband met den verderen loop van het verhoor. Resumeerend valt echter te zeg gen, dat de verdenking versterkt is. Kiirten is in 1883 te Mulheim geboren en is reeds 17

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 2