m OSTER'C „LESSIVITE" „LESSIVITE" „LESSIVITE LESSIVITE" LESSIVITE" RugpijnNieren Pillen B 0|I T E N L A H D. Dam- en Schaakrubriek. Versterk uw Nieren! i wm. PROTEST TEGEN HET SPEELVERBOD. BRAND OP HET LANDGOED VAN DEN KROONPRINS VAN NOORWEGEN. TER NEUZEN, 23 MEI 1930. LEIDERSCONFERENTIE ZONDAG- SCHOLEN. DAMMEN. 99 SCHAKEN. S m. mm. I WW A 'WW diensten van de gemeenterecherche aan de rijkspolitie. De heer Ketelaar (v.d.) beveelt aan, deze zaak te laten rusten tot de regeling bij een algemeene politiewet en steunt daarom de amendementen-Rutgers. De minister geeft den heer Schokking de gevraagde verzekering. De amendementen worden verworpen. HET VERKEER NAAR BELGIe. Met ingang van a.s. Maandag zal de weg RoosendaalNispenEsschen gedurende ongeveer drie weken wegens herstellingswerk- zaamheden voor alle verkeer gesloten zijn. Het bestuur van den Bond van bedrijfsauto- houders in Nederland schrijft, dat gedurende dien tijd de volgende wegen de beste zijn voor net verkeer. Van Willemstad komende gaat de route over Roosendaal—'WouwBergen op ZoomPutte. Van den Moerdijk komende of via TerheijdenBredaRijsbergen Zundert. of via KlundertFijnaartKruislandWouw Bergen op ZoomPutte. Het besluit van de Belgiscbe regeering om, met uitzondering van Ostende en Spa, het spelen te verbieden, heeft in alle kuststeden protesten uitgelokt, daar verscheidene met de opbrengst van de verpachte casino's hun begrooting in evenwicht houden. De gemeentebesturen van Blankenberghe, Knokke en Middelkerke hebben een motie aangenomen, waarin er bij de regeering op wordt aangedrongen, om aan een grooter aan- tal steden verlof tot het houden van speel- banken te geven. Zij hebben verzocht om aan de bestaande gemeentelijke casino s toestem- ming tot spelen te geven trjdens het badsei- Een brand in het hoofdgebouw van het land- goed Skougum, dat dr. Wedel Jarlsberg, de Noorsche gezant te Parijs, kroonprins Olaf verleden jaar als huwelijksgeschenk had aan- geboden, heeft naar schatting 600.000 kronen schade aangericht. Dat was ook de som, waar- voor het gebouw en het meubilair waren ver- zekerd. Ofschoon een deel van het interleur, v.o. vele kostbare geschenken van staats- hoofden bij het huwelijk van den kroonprins met prinses Martha van Zweden, is gered, is toch ook veel verbrand, o.a. een kostbaar mid- deleeuwsch Italiaansch tapijt, dat een waarde had van ruim 100.000 kronen. De meeste schilderijen, waaronder zich prachtige stukken bevonden, konden nog ge- borgen worden. DE UITVAART VAN NANSEN. Zaterdag, op den nationalen feestdag van Noorwegen dus, is Fridjof Nansen begraven. De met de Noorsche vlag gedekte kist werd •m 10 uur in de groote hal der universiteit neergezet. Studenten vormden de eerewacht. het ideale wasehmiddel. Op de kist lagen prachtige kransen van de koninklijke familie, van het Storting, de regeering, den Volkenbond en het diploma- tieke corps. Bijzonder aangrijpend waren de door Russische vluchtelingen gezonden bloe- men ter herinnering aan Nansens hulpverlee- ning tijdens den hongersnood. Om halfelf zette zich de op den Onafhan- kelijkheidsdag traditioneele stoet van duizen- den schoolkinderen in zomerkleeren, met kleine Noorsche vlaggetjes in de hand, in beweging.. Bij de universiteit verstomden het gezang en de muziek, alle hoofden werden ontbloot en minutenlang heerschte er onder de menigte, die duizenden koppen telde, een diep stilzwij- gen. Tijdens het voorbijmarcheeren der kinderen, dat meer dan twee uren duurde, verzamelden zich de genoodigden in de universiteit, alsmede op het daarvoor gelegen plein. De koning en de kroonprins kwamen kort voor het begin der plechtigheid. Om kwart voor een werden in de geheele stad de vlaggen halfstok ge- haald. Om een uur begon de eigenlrjke plechtig heid. De rector der universiteit prof. Saeland schetste de loopbaan van Nansen en verklaar- de dat de naam van den groote doode met de moderae geschiedenis van Noorwegen voor al- tijd verbonden zou blijven. Vervolgens voerden de voorzitter van het Storting Hambro en minister-president Mohwinckel het woord. Studenten droegen onder een treurmarsch van Grieg de lijkkist naar den met vier paarden bespannen lijkwagen, die door een eerewacht werd begeleid. Op de eerewacht volgden de familie van Nansen, de presidenten van het Storting, de ministerpresident en de leden van het Storting en de stedelijke organisaties, hooggeplaatste ambtenaren en vrienden van den doode. Deze stoet volgde den lijkwagen tot halverwege het crematorium. Daar was in intiexnen kring een plechtigheid, waaraan o.a. de koning en de kroonprins deelnamen. Terwijl de kist werd neergelaten, speelde een muziekcorps Schubert's „De dood en het meisje". Te Berlijn hingen Zaterdag op vier torens van het Rijksdag-gebouw de vlaggen halfstok als hulde aan de nagedachtenis van Fridjof Nansen. GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. In de Donderdag gehouden vergadering werd ter aanvulling der vacature ontstaan door het vertrek van den heer J. J. Kaan van Sluis- kil naar de kom van Ter Neuzen benoemd tot lid der Commissie tot wering van school- verzuim voor Sluiskil de heer A. J. Platteeuw, benoemd hoofd der openbare school te Sluis kil. Deze werd eveneens in plaats van den heer J. J. Kaan benoemd tot lid der commis sie van toezicht op het lager onderwijs voor Sluiskil-Driewegen. Aan den heer B. I. Zonnevijlle werd een per- ceel bouwgrond aan de Scheldekade verkocht A 10 per M2. en aan den heer A. Standaert aan de Burgemeester Geillstraat k f 8 per M2. Aan de wed. J. A. Oostdijk en aan Jac. Wisse werd, in verband met uit te voeren verbouwin- gen aan hun perceelen afwijking toegestaan van art. 10 der Bouwverordening (open ruimte). Voorts werd voor het bouwen van woningen aan de Koegorsstraat nabij het Sta tion Sluiskil aan beide zijden der straat een rooilijn vastgesteld op 6.50 uit den as der kei- bestrating. Aan den heer M. I. Hoste, onderwijzer te Groede, werd, voor het geven van een cursus tot opleiding van onderwijzers voor het be- halen van acte r (handenarbeid) gratis ter beschikking gesteld een der gymnastiekloka- len van de openbare school A op Zaterdagna- middag. Tot leden der commissie van toezicht op het Middelbaar onderwijs werden herbenoemd de heeren Ph. J. Callenfels en H. W. R. Kra mer, terwijl in de vacature ontstaan door het vertrek van den heer A. Spruitenburg, werd benoemd de heer N. J. C. Lambrechtsen van Ritthem. De rekening der Gezondheidscommissie te Ter Neuzen over 1929 werd goedgekeurd op een bedrag in ontvangsten van f 1677,67 en uitgaven 1088,08%, aizoo met een goed slot van 589,58i/2. Aan den Kring Hulst van de Z. L. M. werd voor de te houden Landbouwtentoonstelling overeenkomstig het verzoek een subsidie ver- leend, ten bedrage van f 25. Eveneens werd aan de commissie voor bestrijding der iepen- ziekte gedurende 5 jaren een subsidie van f 25 toegezegd. Besloten werd voorts aan te koopen rente- gevende obligaties tot een bedrag van f 16,153.99, tot het aangaan eener leening ad 57.000 voor bestrijding der kosten van ver- nieuwing van den Schoolweg en de Grenulaan, en voor het verkrijgen dier leening rentege- vende stukken, tot een maximumbedrag van 66.000 te beleenen bij de Nederlandsche Bank. Voorts werd besloten een bedrag gestort door verschillende vereenigingen tot in stand- houding van bijzondere scholen als waarborg, rentegevend te beleggen op een spaarboekje bij de Boerenleenbank. Vastgesteld een wijziging der begrooting voor den dienst 1929, waarbij het eindcrjfer wordt verhoogd met 11431,20, zijnde dit in hoofdzaak een gevolg van den post „opbrengst van verkoop gemeente-eigendommen f 11.423 en ,,aankoop rentegevend goed" 11.275, ter wijl eenige afschrijvingen van schoolgeld en hondenbelasting werden toegestaan. Het kohier der rioolbelasting voor 1930 werd vastgesteld op 1605. De heer Van Driel kon- digde hierbij aan een voorstel tot afschaffing dier belasting, op grond van het verslag der Gezondheidscommissie, dat de ingezetenen moeten worden aangemoedigd tot aansluiting op de riolen. Het verzoek van den eervol ontslagen ge- meente-ontvanger, den heer D. Tholens, om hem de toelage ad f 1000 te verleenen zonder verplichting daarvoor van 's morgens 9 tot 's namiddags 5 uur ter secretarie werkzaam te zijn, aangezien het uitkeeren van dat be drag dan geen toelage meer kan genoemd worden, of hem voor eens een uitkeering te geven van een bedrag gelijk staande met zijn vroeger salaris, opdat hij dan kan trachten in 't vrije bedrijf een bestaan te vinden, gaf aan- leiding tot een breedvoerige discussie. Eener- zijds werd betoogd, dat de gemeenteraad tegen- over den ontvanger, die niet voor zijn taak berekend bleek, coulant is opgetreden en de geschapen toestand in zijn eigen belang is, terwijl van andere zijde werd aangevoerd, dat de omstandigheden, vooral de lichamelijke toe- stand den heer Tholens hebben gebracht in zijn moeilijkheden, en het zeer begrijpelijk Is, dat iemand die over meerdere capaciteiten geestelijk gedeprimeerd wordt, wanneer hem minderwaardig werk wordt opgedragen. Ten slotte kwam in stemming een voorstel van Burg, en Weth. om de toelage te bestendigen, doch den eisch te laten vallen, dat de heer Tholens dagelijks de voile kantooruren ter secretarie moet. werkzaam zijn, en de regeling daarvan over te laten aan Burg, en Weth., die hem dan in de gelegenheid zullen stellen ook in het vrije bedrijf wat bij te verdienen. Hierover staakten de stemmen met 6 tegen 6. maakt weeken overbodig. De heer Verlinde was niet ter vergadering. Een ander punt dat tot breedvoerige be- spreker aanleiding gaf, was de dokterskwes- tie. In de vorige vergadering besloot de ge meenteraad voor de gemeente, ter verzorging van de armenpraktijk 2 geneesheeren aan te stellen, een voor de kom en een voor Sluiskil, op een salaris van resp. 500 en 400. Om- trent Sluiskil gold de overtuiging dat het be drag geen verband hield met het te verrich- ten werk, doch dat die f 400 ook konden wor den beschouwd als een vestigingssubsidie. Bij de oproeping van sollicitanten is voor Sluiskil gesolliciteerd door den heer A. van Loij, doch voor de kom is geen sollicitatie in- gekomen. Burg, en Weth. stelden thans voor, het bedrag voor de kom te verhoogen tot 800 en tijdelijk met de waarneming voor de geheele gemeente te belasten Dr. Pols, die hier de praktijk van den vorigen gemeente- geneesheer, den heer Spruitenburg, heeft overgenomen. Bij de discussie bleek al spoedig, dat de gemeenteraad, nu er een sollicitant voor Sluiskil was, meende niet langer met een be- noeming voor die buurt te moeten wachten. Ook was de raad, in de meening, dat in ver band met de praktijk een jaarwedde van f 500 voor behandeling der patienten van het Burgerlijk Armbestuur ook voldoende moet worden geacht er nog niet voor te vinden voor de kom een hoogere jaarwedde uit te loven. De raad wenschte, alvorens daartoe over te gaan, nader van de noodzakelijkheid daarvan te worden ingelicht. Het eind dezer zaak was, dat de heer Van Loij met ingang van 1 Juli a.s. werd benoemd tot gemeentegeneesheer voor de wijk Sluiskil en dat tijdelijk, tot deze kwestie tot oplos- sing komt, de gemeentepraktijk werd opge dragen aan Dr. Pols, op de bestaande sala- rieering. Bij de omvraag kwam de heer Van Driel bij vemieuwing terug op de kwestie van het plaatsen van een urinoir op het terrein ten Zuiden van den Oostelijken kanaalarm, waar- over hij reeds anderhalf jaar geleden een eer- ste lans heeft gebroken. Hij gaf uiting aan zijn sterke ontevredenheid, dat dit nog steeds niet tot stand kwam, en noemt dat voor den gek houderij. De Voorzitter deelde mede, dat vanwege Burg, en Weth. reeds een verzoek tot het mogen plaatsen van een urinoir aan de Wa- terstaatsautoriteiten, die men daarvoor noo- dig heeft, is verzonden. De heer Colsen wenschte een en ander te zeggen naar aanleiding van hetgeen in de voorlaatste raadszitting te Axel aan het adres van zijn persoon is gezegd, doch zou dit thans wegens het gevonderd uur uitstellen. De heer Bedet vroeg nog of het met dien rioolput bij den heer W. de Doelder is in orde gekomen. De heer Geelhoedt deelde mede, dat opdracht is gegeven dien put te verplaatsen. Daartegen werd aangevoerd, dat de toestand nog niet veranderd is. De heer Van den Bulck weer er op, dat het gewenscht is, dat de keien der gemeente, die opgeslagen zijn op den dijk langs den midden- kanaaianm, spoedig worden weggeruimd, daar de kinderen zich thans reeds op minder ge- wenschte wijze daarmede bezig houden. Ook wees hij op de wenschelijkheid tot het inrich- ten van een speelterrein. Omtrent het eerste gaf de voorzitter te kennen dat Burg, en Weth. de keien zoo spoedig mogelijk in den weg wenschen te laten leggen en dat er mis- schien gelegenheid zal komen een speelterrein in te richten ten Westen van de kom. Ten slotte bracht de heer De Bakker nog ter sprake de te maken nieuwe brug over het zijkanaal naar de Axelsche Sassing, waarvan hy de doorvaartopening nog niet voldoende acht, met het oog op hetgeen zich in de toe- komst zou kunnen voordoen. De voorzitter bracht hem onder het oog, dat deze zaak ligt buiten de bemoeiingen van dezen gemeente raad, aangezien het't gebied eener andere ge meente betreft, en dat dit meer een kwestie is voor de schippersvereenigingen of de ka- naalvereeniging. De heer De Bakker hield niettemin vol, dat hierbij ook een Ter Neu- zensch belang bij betrokken is. Hij zal zich dan daarvoor wenden tot het gemeentebestuur van Axel. Naar we vernemen zal alhier in het gebouw der C. J. M. V. a.s. Zaterdag van wege de Ned. Zondagschoolvereeniging eene leiders- conferentie worden gehouden. Blijkens het programma zal de bijeenkomst worden geopend door Ds. J. W. Maas van Kloosterzande. De heer H. A. de Boer Az., secretaris der Ned. Zondagschoolfvefeeniging zal behandelen het onderwerp ,,De kunst van ventellen". Deze zal voorts inleiden ,,de viering van het 150jarig bestaan der Zondagsohool", terwijl voorts zal besproken worden de nationale en intemationale organisatie. De conferentie is toegankelijk voor alle bij den Ring in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen aangesloten Zondagschoolvereenigingen. VERBETERD BERICHT. Nader deelt men ons mede, dat de toe- dracht van het zoontje van den heer Hage, die geblesseerd werd door een stamp of wat het zij van een paard, anders is dan ons eerst werd meegedeeld. Volgens deze lezing had de voerman Van K. zijn paarden uit de weide gehaald, doch vond hij het ten slotte toch nog wat vroeg er mee naar huis te gaan. Hij bleef daar bij de ophaallbrug over de midden- sluis vertoeven aan den kant van den weg, waar de paarden aan den zijkant nog wat konden grazen. Op het pleintje in gebruik bij de firma Ribbens, naast den weg gelegen, speelden eenige kinderen. Tengevolge van een aankomende motorfiets schrikte een der paarden en sprong tusschen de spelende kin deren, waarbij het zoontje van den heer H. werd geraakt. Het knaapje is toen van de speelplaats gegaan naar den kant van het kanaal, waar het bewusteloos neerviel, deels buiten den kanaalmuur. Door een tweetal kameraads werd de jongen geheel op den wal getrokken en later naar huis gebracht. BENOEMD TOT BURGEMEESTER. Bij Kon. besluit is benoemd tot burgemees ter der gemeente Serooskerke de heer P. Dregmans, vroeger te Hoek. De heer Dreg- mans is reeds secretaris dier gemeente. VRIJWILUtSc VQLDOENING VAN BELASTING. De Minister van Financien maakt bekend, dat ten beihoeve van 's rijks schatkist wegens over vorige jaren te weinig betaalde belas tingen naar inkomen en/of vermogen (ge- wetensgeld) is ontvangen bij den ontvanger der directe belastingen te Axel 503,41Hon- tenisse 509,22; Hulst 136,51; bij den inspec- teur der direote belastingen te Ter Neuzen 2463,98, 966,18, 255,57 en 203,08. P. T. EN T. Met 1 Juni is aangewezen als directeur van het post-, telegraaf- en telefoonkantoor te 99 maakt wasschen onnoodig. Uzendijke, de commies H. A. van Meeuwen te Rotterdam (postkantoor). SLUISKIL. Benoemd. De heer Adr. Verpoorte, alhier, die tot voor kort tijdelijk werkzaam was te Schoondijke, is met ingang van 1 Juni a.s. benoemd tot tjjde- lijik onderwijizer aan de openbare lagere school te Numansdorp. BRESKENS. Door de leden van den gemeenteraad te Breskens W. C. Carels en W. Luteijn Az., is een adres gezonden aan het college van Burg, en Weth. dier gemeente, waarin zij verklaren dat bij den Zondag plaats gehad hebbenden brand is gebleken, dat de brandweer zeer slecht is georganiseerd. Zij stellen derhalve voor: zoo spoedig moge- iyk over te gaan tot reorganisatie der brand weer; de brandbluschmiddelen te verbeteren; het brandweercorps te doen bestaan zoo mo gelijk uit vrrjwilligers, die op gezette tijden oefenen; deze te stellen onder 66n hoofd- brandmeester, wien voldoende macht dient ge geven te worden ,om ten alien tjjde handelend te kunnen optreden; te trachten met omlig- gende gemeenten samen te werken om te komen tot eenheid in soort van bluschmateria- len, omdat het op die wijze meer doenlijk zal zijn, elkander bij groote branden bij te staan. CLXXIV. Kampioenschap van Zealand. De wedstrijd om het provinciale kampioen schap heeft dit jaar veel aan belangrijkheid ingeboet, doordat zoowel de titelhouder 1929, de heer W. Boogaard te Middelburg, als de vertegenwoordiger van Zeeuwsdff-Vlaanderen van deelneming hebben afgezien. Hier volgt de partij tusschen de Middelburgsche clubge- nooten Strooband en Roelans. Wit: J. Strooband. Zwart: J. Roelans. 1. 3228, 1721. Deze zet is voor het eerst door Herman de Jongh in wedstrijd- practifjk gebracht en verzekert Zwart uit- stekend spel. Vos en Keller spelen hier vaak 2025, om het flankspel in de kiem te smo- ren. Het meest gebruikelijke antwoord is 1823, om na 3329 en 37X28 voort te zetten met 1924, 1419, 2025 en 25X14. Minder goed is 1822 en ook 2024. 2. 37 32, 1823. Na 3126 van Wit is het beste antwoord 1923. Beide spelers schijnen even- wel van die modemiteiten niets te moeten hebben en zweren bij de oude, beproefde Hol- iandsche partij. misschien terecht. 3. 31—27, 12—18. 4. 41—37, 7—12. 5. 34—30, 20—24. De modeme theorie acht hier 2025 sterker, omdat in zulke klassieke standen de lange vleugel anders te lang buiten spel blijft. Trouwens, reeds bij den 2en zet zouden wij met Zwart 1923 en 14X23 gespeeld hebben, waama het spel op velerlei manieren voort te zetten was en er nog altijd een klassieke partij van te maken viel. Na de tekstvoort- zetting ontwikkelt het spel zich langs de banen der bekend-degelijke eenvormigheid. 6. 30—25, 14— 20. 7. 25X14, 9X20. 8. 40—34, 2126. De witspeler had hier 2429 en 20X 40 verwacht. Inderdaad is dit de logische voortzetting na 6. 1420, om speel- ruimte te verkrijgen. 9. 3430, 1117. 10. 3731. Sterker lijkt ons 3025, immers na 1014 komt Zwart niet meer uit de opsluiting los en na 49 en 9X20 is de zwarte lange vleugel voorgoed lam door het ontbreken van de schijven op 4 en 9. 10.26X37. 11. 42X31, 49. 12. 4742. Waarom toch niet 30—25? Zie boven. 12. 17—21. 13. 31—26, 12—17. 14. 36—31, 17—22. 15. 26 X 17, 22X11. 16. 31—26, 2—7. Het doel van dezen zet ontgaat ons volkomen. De steun- velden 2 en 4 zijn nu beide open, terwrjl de schijven 1 en 5, die juist naar het midden ge bracht moeten worden, opgesloten staan. Het komt ons voor, dat Wit positioneel niet van Zwart's fouten heeft geprofiteerd en o.a. den zet 3025 volkomen onbegrijpelijk heeft na- gelaten. Indien er nu op 9 ook nog een schijf ontbrak, was er van het zwarte spel hoege- naamd niets meer te maken geweest. 17. 46—41, 7—12. 18. 41—36, 20—25. Eindelrjk! 19. 42—37, 25X34. 20. 39X30, 10—14. Na- tuurlijk! Zwart is hier de moeilijkheden te boven en heeft nu minstens een gelijkwaar- digen stand. Wit heeft aan deze zijde wel een steek laten vallen! 21. 4439, 510. 22. 50 44. In aanmerking kwam hier 3025. Op 1217 van Zwart volgt dan 2520, 2721, 32X12 en 12X5 dam, waama beide dammen worden afgenomen, maar Wit blijft een schijf voor. 22. 12—17. 23. 27—21, 16X27. 24. 32X12, 23X41. 25. 12X23, 19X28. 26. 36X47, 1—7. 27. 30X19, 14X23. 28. 33X22, 7—12. 29. 47—41. 12—18. 30. 41—36, 18X27. En Zwart heeft zoowaar zijn schijf terug met zeer goeden stand. We meenen echter te mogen betwijfelen, of hij dit bij den 22en zet (1217) vooruit heeft berekend. Het lijkt eerder een beetje op „gokken" en we zijn er haast zeker van, dat de zwartspeler zelf ten hoogste verwonderd den afloop van zijn kans- spelletje heeft gadegeslagen. 31. 4842, direct 3832 is beter, daar dit vroeg of laat toch moet volgen. De schijf op 27 is n.l. vol doende te verdedigen. 31. 812. 32. 42—37, 10—14. 33. 38—32, 27X38. 34. 43 X 32, 14—19. 35. 37—31?, 12—17. 36. 32—27. De twee laatste zetten van Wit zijn niet brjs- ter sterk. Zijn spel wordt te verspreid. Beter was 3530, 3933, 4439, 4540, eniz. 36. 13—18. 37. 3530, 1520. 38. 30— 25, 9—13? Stand na 38 zetten. Ieder 9 schijven. Een zeer zwakke zet, waarmee Zwart op- bespaart brandstof. nieuw toont, in deze partij slechts op goed geluk af te spelen, terwjjl zijn gemis aan initiatief alleen te verklaren valt door een volkomen onderschatting van zijn toch zoo sterken eindstand. Het is zeer leerzaam, deze positie uitvoerig te analyseeren, waartoe ons hier de ruimte ontbreekt. We houden ons voor analyses aanlbevolen, die we gaame zullen publiceeren. Ons komt het voor, dat Zwart door 1924 en 9X20 (in plaats van 913) een niet te stuiten centrumaanval had kunnen inleiden. In de party volgden nu nog een kleine dertig onbelangrijke zetten: 39. 25X14, 19X10. 40. 49—43, 10—14. 41. 43—38, 14—19. 42. 39—33, 3—8. 43. 27—21, 17—22. 44. 31—27, 22X31. 45. 36X27, 19—24. 46. 38—32, 13—19. 47. 33—28, 11—16. 48. 21 —17, 24—29. 49. 28—22, 8—13. 50. 26—21, 19 24. 51. 3228, Zwart slaat. 52. 27 X slaat, 16X27. 53. Wit X 31, 13—19. 54. 31—27, 19 —23. 55. 44—39, 23—28. 56. 39—34, Zwart slaat. 57. Wit slaat, 1823. Hier geeft 28 32 dadelijk remise. 58. 2722, 2832, waar- na het spoedig remise werd. Mijn beste Schaakpartyen, door Dr A. Alekhine. Onder ,,Boekbespreking" schrijft Dr. M. Euwe in ,,Het Volk" en in „Kikeriki" naar aanleiding van het verschijnen van boven- staand werk het volgende: ,,Mijn beste Schaakpartijen" door Dr. A. Aljechin. Prrjs gebonden 5,90 (=fc 550 biz.). Het is voorwaar een uitstekende gedachte ge weest van de Uitgeversmij Van Goor Zonen te Den Haag, van dit uitstekend werk ook een Hollandsche vertaling te doen verschijnen. In dit boek vindt men Aljechin's beste par- tijen in het tijdvak 19081923, voorzien van hoogst instructieve analyses van hemzelf. Reeds bij de verschijning van de Duitsche uit- gave vestigden we in het bijzonder de aan- dacht op de vele algemeene opmerkingen, welke het boek zoo'n hooge waarde verschaf- Maak uw leven weder tot een lust! Pijn in de lendenen, die urine- stoornissen, dat vermoeid, zenuwachtig en afgemat gevoel, die hooldpijn en duizeligheid, zij kunnen aan nierzwakte te wijten zijn. Wordt weer flink en wel door het gebruik van Foster's Rugpijn Nie ren Pillen. Dit betrouwbaar niermid- del kan aan overwerkte nieren blijkens de ervaring van zoovelen juist die hulp verschaffen, welke zij noodig hebben en haar bijstaan om het bloed te zuiveren van de erin voorkomende onzuiverheden, die uw kwalen ver- oorzaken. Be^in nog heden met het gebruik. Verkrijgbaar bij alle drogisten enz. mi glazen verpakking a f 1.75 p. flacon. Te Ter Neuzen bij Firma A. van Overbeeke Leunis, Axeleschestr. en Westkolkstr. 53 (Ingez. Med.) fen Volstaan we daarom thans met het vol gende voorbeeld, waarvan we de analyses hier en daar wat verkort hebben. Gespeeld in het toumooi te Weenen. Zwart: Dr. S. Tartakower. b c d e f g Wit: Dr. A. Aljechin. Stelling na 20. Tb8 X c8. Dit eindspel is voordeelig voor Wit: 1. Hij heeft de pionnenmeerderheid op den damevleugel. 2. De stand van den koning, die zich be- reids in het midden bevindt, stelt Wit in staat die meerderheid uit te buiten. 3. Alle pionnen van de tegenpartij staan op velden van de kleur van den witten looper, waarbij de pionnen op den damevleugel moel- lijk op velden van een andere kleur zijn over te brengen. 4. De zwarte h-pion is gelsoleerd en dus zwak. 5. Ten slotte zal Wit in de open a-baan een operatie-basis hebben, welke hem niet kan worden betwist. Echter is de neutraliseerende werking van de ongelijke loopers dermate groot, dat Wit niettegenstaande al deze voordeelen het eind spel nauwelijks zou hebben gewonnen, Indien Zwart hem niet in staat gesteld had, met zfln toren de vijfde rij te bezetten. (Zie den 24en zet van Zwart). 21. Lfle2, Kg8f8. 22. Kdl c2, Tc8c7. 23. Thl—al, Kf8—e7. 24. h2— h3, f5f4. Deze poging, om een tegenaanval te beginnen, die voomameiyk beoogt Ld6 te spelen, gevolgd door e5, f5 en e4, is voorbarig en moet als de beslissende fout worden aan- gemerkt. Juist ware 24. Le5d4 in verband met Ld4b5 met remisekansen. 25. Kc2ib3 (voorkomt alvast Ld4), Tc7d7. 26. Tala5!, Le5c7. Nog het beste, want na Td7d5 volgt Lf3, TXa5; bXa5, en Wit wint de pionnen b en a. 27. Ta5h5, Td7 is absoluut onschadelijk voor de wasch. d2. 28. Le2f3, b7—h6. 29. Th5Xh7, Td2X f2. 30. Lf3h5! De gevolgen van deze zetten, die Zwart twee gevaarlijke vrijpionnen geven, moesten van beide zijden nauwkeurig worden berekend, daar zich hierdoor een buitengewoon moei- lijk spel ontwikkelde. Op het critieke mo ment had Wit het geluk een probleemzet te vinden, den eenigen zet, die won. 30. Tf2 X g2. 31. Th7Xf7t, Ke7—d8! 32. Lh5—g4, e6e5. 33. Tf7—d7t, Kd8—c8. 34. Td7—d2f, Tg2Xg4. 35. h3Xg4, f4f3De „pointe" der combinatie, die met 26.Le5c7 begon. Hier zet Dr. Aljechin in een lange analyse uiteen, dat 36. Kc4 of g5 of Th2 aan Zwart zeker remise en zelfs winstkansen geeft. En toch is er een weg, die tot winst voor Wit leidt: 36. Td2d5! De varianten, waarop deze schrjnbaar zinledige zet gegrond Is (im mers de toren valt een gedekten pion aan en stelt de andere in staat vooruit te gaan) zul len eenvoudig lijken, wanneer men de grond- idee van Wit vat. De zwarte pionnen zijn ongevaarlijk: a. Wanneer ze zich bevinden op velden van dezelfde kleur als hun looper, daar de witte koning ze dan gemakkelijk kan op- houden, b. Wanneer het den toren gelukt, z» in den rug aan te vallen, doch zonder tijd- verlies. Zie slechts het slot dezer opwlndend# party. 36. e5e4. 37. Td5f5, Lc7 g3. 38. g4g5, Kc8d7. Het eenige. 39. g9 g6, Kd7e6. 40. g6—g7, Ke6Xf5. 41. g7—g8 Dame, Lg3—f4. 42. Dg8—f7t, Kf5—g4. 43. Df7—g6f, Lf4g5. 44. Dg6Xe4f, Kg4—g3i 45. De4—g6, Kg3g4. 46. Dg6Xb6, Zwart geeft op. ZWART 1 2 3 4 5 WIT 47 48 49 50

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 2