Huis en Hof. Pluimvee-rubriek. GEMEENTERAAD VAN SAS VAN GENT. De cijfers duiden het aantal eigenaars aan onder w'ier vee deze ziekte werd geconsta- teerd. DE CRISIS IN DEN LANDBOUW. Het Tweede Kamerlid Braat had den mi nister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw gevraagd of de Regeering bereid is mede te deelen, of het haar voornemen is om wets- voorstellen aan de Kamer voor te leggen, welke nog vo6r het a.s. zomerreces der Ka mer behandeld kunnen worden, welk-er inhoud zal zijn: steun of bescherming, in welken vorm ook, aan de landbouwers, ter opheffing of vermindering van de crisis in verschillende takken van landbouw. De minister heeft hierop geantwoord, dat de Regeering het er mee eens is, dat, indien de wettelijke weg moet worden gevolgd, deze zoo spoedig mogeijjk dient te worden inge- slagen. Of tot mogelijke maatregelen, met betrek- king tot de crisis, voorzieningen bij de wet zullen behooren, kan op dit oogenblik nog niet worden vastgesteld. HET VLASMONOPOLIE. Het Letsche Ministerie van Finanoien heeft besloten tot 1 April 1931 aan de vlastelers dezelf- de prijzen te betalen als de in October 1929 vast- gestelde. Mocht de noodzakelijkheid blijken, dit vlas beneden den koopprijs te verhandelen, dan zal de daaruit voortvloeiende schade gedekt wor den door het bedrijskapitaal van het vlas- monopolie. Later denkt het Ministerie zich ten aanzien van de koopprijzen te kunnen baseeren op de hoogste prijzen van de wereldmarkt, terwjjl ter bevordering van den vlasbouw met toestemming van het Parlement ook nog hoogere prijzen zul len kunnen worden betaald, in welk geval de ver- liezen door de begrooting gedekt zouden dienen te worden, BELGIe. Vooruiteichten voor den Nederlandschen export naar Belgie. Zoolang Belgie er nog niet toe overgaat de invoerrechten op landbouwproducten te ver- hoogen of deze eventueel te heffen, bestaat er voor sommige Nederlandsche producten nog een goede kans. De Senaat heeft de verhooging der invoerrechten op haver verworpen, ondanks het feit, dat voor dit artikel bjj invoer wel degeljjk volgens velen dumping wordt toegepast. Een zeer groote groep in den Senaat wil van geen verhooging van invoerrechten weten, als gevolg waarvan een stjjging van het indexcjjfer zou plaats hebben. De boterinvoer uit Nederland is aanmerkeljjk toegenomenDeze invoer is hier niet opgemerkt getoleven. Op 11 April jJ. heeft aan het Minis terie van Landbouw een bespreking plaats gehad met de technic! op zuivelgebied. De Directeur van het Rijksmelkstation heeft erop gewezen, dat de melk en de botemjjiverheid zeer veel te wenschen overlaat. Den landbouwers wordt dringend aan- geraden zich te organiseeren en cobperatieve boterfabrieken op te richten, waar dan boter van allerbeste kwaliteit dient gemaakt te worden. De Nederlandsche boter, mits van allereerste kwaliteit is zeer gezooht in Belgie en voorloopig kunnen de kansen op goeden afzet goed genoemd worden. Ook de invoer van zaai- en pootgoed van Nederlandsche origine, welke reeds zeer aan- zienlijk is, kan nog belangrrjk uitgebreid worden. Daartoe is het noodig, dat zooveel mogelijk 66n- heid kome in het aantal merken en plomlbes, waarmede de zendingen zijn voorzien, dat de be- langhebbenden het eens worden en dat slechts artikelen, die te voren goedgekeurd zijn, de gren- zen onder strenge controle mogen passeeren. In Belgie wordt met nauwgezetheid en ijver gestreefd naar het telen van goed zaai- en poot goed, doch de aanvraag overtreft verre het aan- bod. Hollandsche zaai- en pootgoed heeft een goeden naam, doch de velerlei certificaten en plombes, de onzekerheid of de verschillende keu- ringsdiensten bij de keuring van gewassen te velde, wel op uniforme wijze te werk gaan, schept in Belgie bij velen eene onzekerheid, die zoo spoe dig mogelijk moet verdwijnen. Het invoeren van zaai- en pootgoed met val- sche plombes, bedriegelijke certificaten, onder schoon klinkende namen, doet den Nederland schen naam ,veel kwaad. Een enkele maal kunnen de bedriegers achter- haald worden. De Regeering van Belgie heeft door het indienen van een nieuiwe wet tot beteu- geling van dit bedrog getoond het kwaad te wil- len bestrijden, doch zeer dikwijls wordt in Bel gie gevraagd, waarom Nederland niet beter toe- ziet, (o.a. met toepassing der Landbouwuitvoer- wet) dat zaai- en pootgoed alleen onder strenge waarborgen als zoodanig uitgevoerd mogen worden. Evenals voor boter is voor zaai- en pootgoed, mits van prima gecontrdleerde kwaliteit, in Bel gie een ruim afzetgebied. Handelsberichten. VERLAGING VAN INVOERRECHTEN OP AARDAPPELEN IN ZWITSERLAND. Volgens mededeeling -van Hr, Ms. gezant te Bern, is de tijdelijke verhooging van de Zwitaer- sche invoerrechten op aardappelen met 2 fra. per 100 K.G., welke op 20 Augustus 1929 in wer- "king is getreden, met ingang van 15 dezer buiten werking gesteld. Daar niemand op de voorgelezen notulen iets had af te dingen, werden deze goedge keurd. Volgens de processen-verbaal bleek bij laatste kasopname overeenkomstig de boeken aanwezig te zijn bij den Gemeente-ontvanger de som van 13219,20% en bij den Admini- strateur van het Gem. Electriciteitsbedrijf 2697,52%. Beide mededeelingen werden voor kennis- geving aangenomen. Voorlezing werd gedaan van de ingekomen ontslagaanvrage van R. en M. de Caluw6, schoonhoudsters van de openb. school B in de Zandstraat. Namens Burg, en Weth. stelt de Voorzitter voor, dit ontslag eervol te verleenen, met welk voorstel de Raad zich accoord verklaart. De Voorzitter biedt vervolgens aan het verslag over den toestand der gemeente over 1929, zulks overeenkomstig art. 132 der Ge- meentewet, en deelt mede, dat dit Verslag voor belanghebbenden ter gemeentesecretarie ter inzage zal liggen. De rekening van het Burg. Armbestuur over 1929 zal gesteld worden in handen van de straks te benoemen commissie voor het na- zien der Rekeningen en Begrootingen. Een- zelfde gedragslijn zal gevolgd worden ten aanzien van de binnengekomen rekening der Gezondheidscommissie over 1929. De desbetreffende commissie zal nu be- noemd worden De Voorzitter: Ik benoem tot stemopnemers de heeren De Mul en Stouthamer. Er hebben drie stemmingen plaats, telkens voor 6en lid, dat deel zal uitmaken van be- doelde commissie. Bij eerste stemming worden uitgebracht op den heer Verschaffel zes stemmen. Bij tweede stemming verkrijgt de heer IJsebaert 5, de heer Stouthamer 1 stem. Op een desbetreffende vraag door den Voorzitter tot den heer IJsebaert gericht, verklaart deze laatste de benoeming aan te nemen. Bij derde stemming worden op den heer J. de Leux 5 stemmen uitgebracht, terwijl 1 bianco-stem gevallen is. Ook de heer de Leux verklaart de benoe ming tot lid van de controlecommiasie te aanvaarden. Er zal thans overgegaan worden tot be noeming van een schoonhoudster der o. 1. school B en tot vaststelling van haar pen- sioengrondslag. Naar aanleiding eener oproeping hebben zich voor gemeld baantje drie sollicitanten aangemeld, t.w.1. Virginie Slock Mobach, 2. Ir&ne de Smedt, huisvrouw P. Baert en 3. Ldonie Winne, Schulpenpad 420. De Voorzitter: De sollicitanten zjjn genoeg- zaam bekend. Burg, en Weth. hebben gemeend te kunnen nalaten een aanbeveling te doen. Alsnu wordt gestemd: De uitslag is, dat op mej. de Smedt 2 en op mej. SlockMobach 4 stemmen wc 'en uitgebracht, zoodat deze laatste gekozcn is. Haar pensioeagronclslag wordt op hetzelfde bedrag vastgesteld als die der vorige titula- rissen. Thans wordt aan de orde gesteld een ver- zoekschrift van de heeren G. Vogelvanger en Oscar Steijaert, respectieveljjk Voorzitter en Secretaris van den Kring Hulst der Zeeuw- sche Landbouw Maatschappjj om een bijdrage in de kosten van een op 18 en 19 Juni a.s. te houden landbouwtentoonstelling te Kloos- terzande of deelname in het garantiefonds. De Voorzitter: Burg, en Weth. hebben ge meend als blijk van belangstelling een bij drage van 10 voor te stellen. Aangezien geen der leden betreffende dit voorstel iets heeft in het midden te brengen, wordt het voorstel unaniem aangenomen. Volgens punt 8 van de agenda hebben „de Vereenigde Vrienden", het Sassche muziek- gezelschap, bij monde van zijn voorzitter en secretaris, de heeren Nevejan en C. Ammon, bij het stadsbestuur moeten aankloppen om de vroeger geregeld genoten subsidie van f 100 op 250 te brengen. De Voorzitter: Mijne heeren. Burg, en Weth. stellen voor de jaarlijksche subsidie tot 250 te verhoogen mits de bijdrage tot het jaarlijksche muziekfeest en alle kosten daar uit voortvloeiende in deze subsidie begrepen zijn en wanneer er een muziektent zal zijn in het zomerseizoen maandelijks een concert te geven. De heer Stouthamer: Mijnheer de Voor zitter. Het doet mij genoegen, dat Burg, en Weth. de subsidie van 't muziekgezelschap op f 250 hebben willen brengen. Maar de voorwaarde daaraan verbonden om maandelijks een concert te geven, vind ik bezwaarlijk, omdat dit niet altijd mogelijk is. De Voorzitter: Het onmogelijke wordt niet gevorderd. Wanneer het onmogelijk is een concert te geven, is een kleine bespreking met Burg, en Weth. voldoende. De heer De Leux: Ik vind het ook nogal bezwaarlijk om b.v. in de wintermaanden een concert te geven. De heer Neeteson: In 't zomerseizoen. Het komt neer op 5 concerten per jaar. De heer De Leux: Als het muziekgezelschap nu eens zou besluiten geen muziekfeest meer ta geven. .zou de subsidie niet uitgekeerd wor den! De Voorzitter: Dat geloof ik toch wel. DE UITZAAI VAN VLAS IN VERSCHILLENDE LANDEN. "volgens telegrafisch bericht van het Intern. Landbouw-Instituut te Rome onwat de uitzaai van vlas dit jaar in Belgie 25.000 H.A. tegm 27 000 H.A. in 1929, in Tsjecho-Slowakqe 17 900 H A teg-en 19.000 in 1929 en in den Vrijstaat Ierland ongeveer evenals een jaar geleden 3000 H.A. (Mededeeling van de directie van den Landbouw.) DE BIETENTEELT IN BELGIe. De Brusselsche correspondent van het Hbl. meldt, dat naar den tegenwoordigen suikerprijs de bietenprijs niet meer zal kunnen bedragen dan 155 francs per 1000 K.G. feieten van 16% procent suikergehalte (vorig jaar 190 francs). De met bieten bezaaide oppervlakte is in som mige streken sterk verminderd; in Henegouwen verwacht men de opheffing van zes suiker- fa/brieken. Donderdag 15 Mei 1.1., om 6 uur 's avonds, &iY)i} de leden van den Raad te samen om de hun toegezonden agendapunten aan hun rijp oordeel te onderwerpen. Ditmaal geen langwijlige voorvergadering, want er waren thans geen baloorige of nalatige cijnspachters mores te leeren. Een kort amerijtje om een commissie in elkaar te schroeven en het wel- licht over eenige andere kleinigheden spoedig eens te worden, en daar gleed er ons bootje reeds henen. De heer Verschaffel bleek niet aanwezig te zijn. Na opening van de vergadering kreeg de Secretaris het woord om ons aller geheugen even in nut-shell-vorm op te frisschen en mel ding te maken van de ter vorige gelegen- heid genomen besluiten. Voorstel tot terugbetaling van een gedeelte recognitie voor stoepen aan J. J. Dootjes. Door Dootjes is n.l. een request aan den raad ingezonden om f 1,60 te veel betaald stoepengeld terug te mogen erlangen. De Voorzitter: Dootjes meent onbillijk be handeld te zijn. De stoep lag reeds toen zijn huis gebouwd werd. 't Gaat over f 1,60. Uit billijkheidsgevoel meenen Burg, en Weth. ver- plicht te zijn dit bedrag terug te betalen. Wenscht iemand erover het woord? De heer de Leux: Als Dootjes /I terug wordt betaald, zal dan de recognitie voor een trottoir In Mei gelegd ook vol moeten betaald worden De Voorzitter: 't Is eigenlijk geen recht maar uit billijkheid dat 't bedrag voorgesteld wordt terug te betalen. De heer de Leux: In de Vredestraat wer den de stoepen in Juli gelegd en daar hebben we toch over het heele jaar moeten betalen. Ik wil de teruggave aan Dootjes niet betwis- ten, maar de vraag is deze: Gaan we andere menschen ook zoo behandelen? De Voorzitter: Die vraag is niet aan de orde. De heer Stouthamer: Wanneer een stoep wordt gelegd in Augustus, moet dan over het heele jaar betaald worden. Dat is nogal kras. De heer Neeteson: Begrijpen de heeren wel, dat we hier over een centenkwestie aan het praten zijn. De Voorzitter: Het is zoo geregeld gewor- den, dat, wanneer voor 1 Juni de stoep gelegd is, over het geheele jaar tot aan het eind van 't jaar moet betaald worden. Als de heeren een andere opvatting willen, dat de raad zich dan uitspreekt. De heer Neeteson. Aan die stoepenkwestie zit nog een andere kwestie vast, n.l. voor stoe pen, die langs iemands tuin liggen. De Voorzitter: Hooren we, dat de raad een andere opvatting heeft, dan zullen Burg, en Weth. zich daaraan houden. Na de gehouden beschouwingen verklaart de raad zich met het voorstel van Burg, en Weth. accoord en zullen we in de notulen bij de vol- gende gelegenheid te hooren krijgen, dat, ge- hoord de bespreking enz. de raad der gemeen te Sas van Gent besluit: aan J. J. Dootjes terug te betalen de somma van f 1,60 alsmede de beslissing van Ged. Staten dat het besluit voomoemd is goedgekeurd. Aan de orde van behandeling komt thans een verzoekschrift van P. J. Leroux, letterzetter alhier, om meerdere gemeentegrond in erf- pacht, aan welk voorstel tevens vastgeknoopt wordt, hetgeen er niet met evenveel woorden, in te lezen is, een gedeelte sloot langs het vroeger toegewezen perceel te rioleeren. Een en ander zal uit de discussies blijken De Voorzitter: Leroux vraagt om hem den grond tegen van Voren liggende af te staan en de sloot te dempen. In de vorige vergade ring is hem 96 c.A. oppervlakte toegewezen. Door omstandigheden heeft hij toen niet het geheel aangevraagd. Nu is Leroux nog eens teruggekomen, en vraagt het terrein over de sloot liggende ook nog in erfpacht. Voorloo pig zal hij zich moeten bepalen om over die sloot een paar planken te leggen. Later ho- pen we die sloot te kunnen dempen. De grootte van het perceel is alsnu zoo gewijzigd, dat hem bij de vroeger toegezegde 96 c.A. nog 1.17 A. wordt bijgegeven. De heer de Mul: Ik meen, dat Leroux bij de aanvrage er op gerekend heeft, dat de sloot naast zijn te bouwen huis zou gedempt worden. 't Is and.ers daar een klein punt om te bouwen. De Voorzitter: Hij is bij het Dakelijksch Bestuur geweest en hem is gezegd, dat hij daarop niet direct moest rekenen. De heer de Mul: Was hjj toen al aan het bouwen De Voorzitter: Dat kan een der wethou- ders zeggen. Ik was toen afwezig. De heer Neeteson: Ik heb Leroux gezegd, dat hij daarop niet mocht rekenen. Hij wist het dus voor hij ging bouwen. Ook wist hij dat het stukje minder geschikt was. De heer de Mul: Als 't mogelijk is zou ik er toch voor zijn hem daarin zijn genoegen te geven. De heer Neeteson: Ik acht het niet moge- lijk. Voorzichtig zegt de heer de Mul dan ook: als het mogelijk is. 't Is een waterloop van de fabriek, waar heel wat door moet. De heer de Leux: Zou het niet kunnen langs zijn huisje. Het zijn toch geen groote kosten om dat eihdje te rioleeren. Aan den anderen kant is toch ook een eind gerioleerd. De heer Neeteson: Dat is daar een ander geval. Dat water is niet zoo vuil, dat is een water- gang van den polder. Maar wat zal er ge- beuren als de boel daar ooit verstopt zit. Ik heb hem uitdrukkelijk gezegd, dat hij er niet op moest rekenen. Maar hij zou en wilde het. De heer Stouthamer: Nu heeft hij gebouwd en er op gerekend. De heer Neeteson: Maar dan heeft hij geen rekening gehouden met hetgeen ik hem zei. Het is maar een klein eindje, maar ik acht het niet doenlijk. De Voorzitter: Leroux heeft van het begin erop gerekend. De heer Marquinie: Hij is ook bjj mij ge weest en heeft mij gezegd, hij had wel gedacht Als het nu voor i die sloot zal wel dicht gaan Leroux Eileen was zou het niet zoo erg zjjn, yerlpf pf De heer Stouthamer: 't Is in ieder geval j nmar de kwestie is; Mogen wij wel rioleeren. j wil, neemt, v*" j pe heer IJsebaert: En dan zouden ze alle.- maal komefl. De VoorzitterLeroux Verkeert iii den zell- den toestand als de wed. Cortvriendt. Er is hem werkeljjk door mij voorgehouden, dat die sloot gedempt zou worden. We zullen het ook moeten doen bij de Roos. De heer Marquinie: Daar ben ik met bij geweest. Maar als er geen bezwaar is, als we mogen rioleeren, dan zou ik ervoor zrjn, dat we rioleeren tot aan den duiker. Dat is beter dan dat we dien stinkenden put zoo laten liggen. De heer De Leux: 't Is maar een meter of tien. De Voorzitter: 15 meter. De heer de Leux: Hij zou er groot gemak van hebben. De heer Stouthamer: Als het alleen een lengte is van 15 M. zal het niet zoo duur kosten. De Voorzitter: Het zou goed zijn eerst de aanvrage te behandelen of we 117 c.A. byge ven. Daarna kunnen we behandelen de kwes tie of we genegen zijn 15 M. buis bij te leggen. Allen verklaren zich voor het eerste deel van het voorstel. De Voorzitter: Nu zullen we s' ,-eken over de tweede vraag: om ongeveer j M. buis te leggen. De Ifter Marquinie: Dat is 25 M. tot aan den duiker. De heer IJsebaert: Is dat een enkele of dubbele duiker. De heer Marquinie: Een enkele. De heer IJsebaert: Dan is het ook zoo duur niet. De heer Marquinie: Maar we moeten reke ning houden met het feit of we mogen. De Voorzitter: Als ik u nu de verzekering geef, dat het mag. Heb ik ooit onwaarheid gesproken. De heer Marquinie: U maakt er zich aaae- lijk boos over. Er mag toch over gesproken worden. De Voorzitter: Die contracten heb ik zoo dikwijls gelezen. 't Is onze sloot. Willen de heeren het aanhouden. Dan stellen we het uit tot de volgende vergadering. De heer de Leux: Wanneer we nu wach- ten, dan weet de man nog niets. Ik zou er voor zijn een besluit te nemen. De heer Neeteson: Is het niet beter, dat de raad Burg, en Weth. machtigt die zaak uit te voeren. De heer De Deux: Ik ben het met den heer Neeteson eens om aan Burg, en Weth. over te laten hoe zrj 't willen doen. De Voorzitter: Gaan de heeren daarmee accoord Aldus wordt besloten. Aan de beurt komt thans een voorstel van Burg, en Weth. tot wijziging van het tarief van het electriseh licht. De Voorzitter: Mijne heeren. Ik heb u vroeger al verteld, dat Burg, en Weth. zouden komen met een voorstel om het tarief van het electriseh licht te verlagen. Burg, en Weth. stellen nu voor het hoog tarief te bren gen van 40 op 35 en het laag tarief van 10 op 8 cent. Later hoop ik u ook mee te deelen, dat we met een verlaging zullen komen van het tarief voor de Zandstraat. We zitten daar nog aan hooge tarieven vast, maar Burg, en Weth. meenen ook dat het onbillijk is, dat die het hoog tarief blijven betalen. Kunnen de heeren dat beamen De heer de Leux: Wordt nu ook De Stui- ver verlicht. De Voorzitter: We zijn ermee bezig. De heer de Leux: Dan kan ik er mij mee vereenigen. De heer de MulIk zou ook nog een woord- je willen zeggen. De voorzitter heeft bij een vorige gelegenheid laten uitschijnen, dat er nog iets meer zou gedaan worden. Zouden Burg, en Weth. het er niet op aan kunnen leggen, dat het licht dat in de winkels ge- bruikt wordt, goedkooper werd, door b.v. een tweede meter te geven. Dat licht in de winkeletalages geeft aan de straten een zekere gezelligheid. U zult zeg gen, dat is het eigen belang van de winkels, dat is ook zoo. Maar de gezelligheid van de straten is ook iets waard. 't Is ook niet, dat de stroomafname zou verminderen. Zoo zoudt u iets doen voor den middenstand. Ik zou daarom eens aan Burg, en Weth. in overweging willen geven wat te doen. De Voorzitter: Burg, en Weth. zullen eens overwegen. Als dat goed gaat zullen we eens zien. Bij Burg, en Weth. leeft de geest lets te doen. Maar we zullen afwachten. De heer de Leux: Wanneer Burg, en Weth. {le voorstellen de Mul in overweging nemen, zou ik hun ook in overweging willen geven, de tapperijen daarbij te betrekken. De heer Neeteson: Ik wil de heeren erop wqzen, dat we zitten met de hoogste piek bjj de P.Z.E.M. We hebben al zooveel berekenin- gen gemaakt, maar zijn er nog niet in ge- slaagd. 't Is een wanhopig ding. De heer Stouthamer. We zijn daar leeken in. In steden is het zoo: Hoe hooger gebruik, hoe lager tarief. De heer Neeteson: Als een man een avond veel licht gebruikt, kan hij oorzaak zijn, dat we 120 meer moeten betalen. De Voorzitter: Ik was in groote steden en over de tarieven van het licht sprekende, hoorde ik daar dat de onze zeer gunstig waren. Ook was ik op een groot dorp, waar het ta rief slechts 8 cent bedroeg: Maar met 1 Jan. moest men 35 vooruit betalen. De heer Neeteson: Als we iets kunnen doen zullen we het niet laten. Thans wordt het voorstel zooals door Burg, en, Weth. gedaan met algemeene stemmen aangenomen. Nog zijn we van het Electriseh gebied niet af, want het volgende voorstel ligt al- weer op hetzelfde terrein. Het luidt: Voorstel tot uitkeering van de winst over 1929, groot 1972,96% aan het Reservefonds. De Voorzitter: U hoort het al. We hebben een goed jaar gehad. Er is een winst gemaakt van 1972,96%. Burg, en Weth. stellen voor, deze som bij te schrijven op de reserve. Al dus wordt besloten. In verband met de toewijzing van meerder erfpachtsterrein aan J. P. Laroux moet nu een gedeelte landpacht van M. van Rijssel worden ingetrokken. Ook daarmede verklaart de raad zich ac coord. De voorstellen betreffende wijzigingen in de begrootingen van Electriciteitsbedrijf en ge meente over de jaren 1929 en 1930 ondervin- den geen tegenkanting, zoodat deze formali- teiten met algemeen goedvinden worden aan- vaard. Hiermede is de agenda afgehandeld. Doch zooals gebruikelijk stelt de Voorzitter v66r het scheiden der markt nog de gelegenheid open, de kooplieden te leeren kennen. De heer De Leux opent het vuur met eene interpellatie aan Burg, en Weth. Het is hem gebleken, dat op 1 en 2 Mei 1.1. als wanneer de stadsreiniger van Ham met verlof was, geen man in zqn plaats is gesteld om het gewone werk te doen. Zijjn vraag is nu: Zjjn Burg, en Weth. ook aldus te hande- len als de stadsreiniger zijn gewoon jaarlijks vacantie, zooals men het noemen de bedoeling het muziekfeest te geven, Ik meen, dat f 250 heusch niet te veel is Wanneer ^,en naar omliggende plaatsen kijkt, kan men zien, dat de muziekgezelschappen ruimer gesteund worden. De Voorzitter: Het is jammer, dat de heer Stouthamer nog aanmerking maakt op f 250. 't Is toch 150 meer dan vroeger. De heer Stouthamer: Ik maak daar geen aanmerking op, maar wil alleen zeggen, dat het niet te veel is, want de muziek heeft veel aan steun verloren. De heer de Leux: Ik wil naar aanleiding van de voorgestelde subsidie toch het een en ander zeggen. Het is eigenaardig dat subsi dies nogal graag gevonden worden. Wanneer ik kom met met een onnoozele verhooging van het loon voor de stadsarbeiders, dan kun nen ze niet gevonden worden. De Voorzitter: Nog iemand het woord daarover. De heer Neeteson: Ik meen, dat 250 aan de muziek, niet de verplichting oplegt 5 con certen te geven. De subsidie wordt voorge steld omdat de muziek niet kan uitkomen. De heer de Mul: Ik zal graag mijn stem geven tot verhooging van de subsidie tot 250. En wanneer er een muziektent is, dat er ook 5 concerten gegeven worden. Ik meen, dat de miiziek daarmee tevreden is. De heer De Leux: In den laatsten tjjd heeft de muziek maar weinig van zich laten hoo ren. Wanneer ik mijn stem aan de subsidie geef, hoop ik dat de muziek ook meer van zich zal laten hooren. De Voorzitter: We zullen reeel zjjn tegen- over elkaar. Het voorstel wordt thans met algemeene stemmen aangenomen. Van de subsidies gaan we thans over tot de restituties, hetgeen niet zoo veelvuldig vo^r- komt. In den regel toch wordt eer te weinig dan te veel betaald. Dit laatste blijkt het geval te zijn van J. J. Dootjes. Vandaar het punt op de agenda: Als dat het gevai ware, zou er van verlof geen sprake zijn. De Voorzitter: Wanneer die man doet wat hij kan, dan is 't in orde. Zijn dienst is niet verzwaard. De heer de Leux: De vuilniskar heeft op 1 Mei in de Poelstraat het vuil niet weggehaald. De Voorzitter: Burg, en Weth. hebben er geen klacht over gehad. De heer Neeteson: Men moet ook practisch blijven. Als de man 14 dagen met verlof gaat, dan zullen Burg, en Weth. zeker maat regelen nemen. Wanneer de Voorzitter de opmerking maakt dat aan den stadsreiniger ook wel eens zou kunnen opgedragen worden hier of daar te wieden, verklaart de heer de Leux zich daar beslist tegen te verzetten. Hjj wil dit aan de oude menschen zien opgedragen, die dit werkje tot dusverre als werkverschaffing hebben uit- De heer Neeteson maakt de opmerking, dat het opdragen van kleine karweitjes geens- zins buiten het kader der stadsreinigers opge dragen werkzaamheden ligt. De Voorzitter acht het opdragen van derge- lijk werh in het geheel niet vallende buiten hun instructie. Tenslotte informeert de heer De Leux nog omtrent de levering van brandstoffen. Ver- ,eden jaar zijn naar zjjn weten de brandstof fen voor de gemeente van de Staatsmijnen betrokken. Hij vraagt of bjj het aanschaffen van brandstoffen ook de Sassche kolenhandelaren om prijs gevraagd wordt, en zoo ja, of, wan neer zjj tegen denzelfden prijs kunnen leve- ren, ook zrj daarvoor in aanmerking komen. Die menschen betalen ook hun belasting, meent de interpellant. Zeer zeker, geeft de Voorzitter tot be- bescheid. Daarmede is de vergadering afgeloopen en wordt mitsdien door den Voorzitter met den gebruikeljjken hamerslag gesloten. MEIMAAND IN DEN TUIN. Nu in de tweede - helft van Mei de vrees voor het optreden van de beruchte ijsheiligeM voorbij is en allerlei zaad aan den bodem is toevertrouwd, volgen die bewerkingen, welke moeten dienen, om de planten zoo goed mo gelijk te doen groeien en te zorgen, dat het onkruid de gewassen niet verdrukt. Hiermede niet wachten tot het onkruid reeds min of meer de overhand heeft, doch tijdig ingrrjpen. Alleen dan krijgen we met de minste moeite het grootste succes. Vooral voor de bezitters van kleine tuineu, voor de grootere tuinen is dit eveneens van belang, speelt de juiste opvolging der ver schillende gewassen een groote rol. De juiste oplossing van dit vraagstuk kan slechts ver- kregen worden door de eischen, welke de ver schillende gewassen stellen, na te gaan, hun omvang en groeiwijze te bestudeeren, om ver- rjjkt met de aldus opgedane ervaring, een volgend jaar opnieuw te beginnen, met ver- mijding van alle vroegere fouten. Restanten van spinazie en snjjsla kunnen nu opgeruimd worden, ze hebben voor dit seizoen afgedaan. Op de aldus opengevallen plaatsen kunnen we postelein zaaien. Postelein vraagt voor alles warmte en om geregeld te ontkie- men een behoorlijk vochtigen grond. We be ginnen dus met de grond dooraat te maken. Per vierkante meter is 5 gram zaad voldoende, dat breedwerpig gezaaid wordt. Dit laatste is gemakkelijke gezegd dan gedaan, want het is uiterst moeilijk het fijne zaad regelmatig over het bed te verdeelen. Bij het zaaien de hand vooral niet te dicht boven het zaalbed houden, de wind spreekt hier natuurlijk ook een geducht woordje mee. Wil men zien of het zaad regelmatig uitgestrooid wordt, dan gaat men eerst het zaad eenigen tijd schud- den met krijtwit. Dit is een eenvoudig mid- deltje en men kan duidelijk zien waar te veel of te weinig valt en hiermede rekening hou den. Na het zaaien legt men natte zakke* op het bed en zorgt, dat deze vochtig bljjven. Na 2 h 3 dagen breken de kiempjes door en worden de zakken direct verwjjderd. Om deze tijd is het vaak noodig de verschil lende gewassen in den tuin nog eens een kleine overbemesting te geven, waarbij in de meeste gevallen met een weinig stikstofbemestlng (chilisalpeter) kan worden volstaan. Zoo'n overbemesting is niet alleen voor de groententuin van veel nut, ook in de fruittuin is zulks gewenscht en vooral in de vrucht- boomen rijk gebloeid hebben. Er wordt vaak geredeneerd dat deze of gene boom maar or* het andere jaar draagt, doch in vele gevalle* is zulks eigen schuld. Is een vruchtboom fiink beladen met jonge vruchtjes, dan is er geweldig veel voedsel noo dig om deze vruchtjes tot voile ontwikkeling te brengen. Dit alleen is reeds een zware taak, doch daarnaast heeft de boom tevens te zorgen voor het vormen van nieuwe vrucht- knoppen voor het volgend jaar. De aanvoer van het noodige voedsel moet ongestoord en ononderbroken kunnen plaats vinden en voor de vorming van de vruchten en de bloem- knoppen speelt vooral phosphorzuur een zeer groote rol, terwijl evenmin de benoodigde stik- stof hier mag ontbreken. Van hoe groot belang een goede bemesting is blijkt ook altijd bij perziken, morellen, abrt- kozen en pruimen, vooral als deze voor den steen staan. Is de bemesting dan onvoldoen- de, dan ziet men vele vruchten een harden strijd voeren en ontijdig afvallen. Nu is het niet erg dat bjj een rijk beladen boom een deel der vruchten verdwijnen, zulks komt de overbljjvende te goede en is als zoodanig zelf3 gewenscht met het oog op de kwaliteit der vruchten, maar alles heeft zjjn grenzen en zoo is het ook hier. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door de abonn6's worden gezonden aan Dr. Te Hennepe. Diergaardesingel 96a, Rotterdam. Postzegel van 6 cent voor ant- woo rd insluiten en blad vermelden. OVER ONTSMETTEN VAN BROED- MACHINES EN DRUK-REGULATEUR. Een hoenderparkhouder vraagt mjj inlich- tingen omtrent het ontsmetten der broedma- chine teneinde het gevaar van pullorumbe- smetting tegen te gaan. Deze vraag uit de dagelijksche praktjjk is ook de overige leeers van belang. Deze methode van ontsmetten berust er op, dat formalinedampen sterk ontsmettend werken en men sluit dus de machine heel nauwkeurig af en ontwikkelt dan binnen In de machine formalinedampen. Deze dampen zijn echter ook voor den mensch gevaarljjk, daar ze een hevige ontsteking kunnen ver- wekken van de slijmvliezen van neus, keel en oogen, Men dient er dus erg voorzichtig mee te zijn. Men meet zoo ongeveer den inhoud der machine en neemt nu per kubieke voet 176 milligram kaliumpermanganaat en 360 milli gram formaline. Dit kan men bjj den dieren- arts of bij een drogist wel krijgen. Het kalium permanganaat is een paarsrood poeder, de, formaline is een vloeistof. Men zet in de machine een kopje en doet daarin het kaliumpermanganaat. Nu zet men dit kopje in een ruim bakje, zoodat als de boel er soms door een of andere oorzaak uitloopt, de machine niet direct val permanganaat komt. Daarna worden alle schuiven dicht ge daan, de lampklep goed gesloten en giet men snel de benoodigde formaline in het kopje, dat al in de machine klaar stond. Daarna direct het deurtje dicht en de randen even met wat papierstrooken en stjjfsel dicht plakken. Laat het nu maar eenige uren rustig staan en zet dan de machine voorzichtig open, zoodanig, dat er voldoende ventilatie is om de forma linedampen af te voeren. Natuurljjk moet de machine van te voren goed gereinigd zijn en uitgeschrobd, zoodat alle zichtbare vuil van kuikens verdwenen is. De vraag luidt verder: Heeft dit gas ook bezwaar voor de andere eieren in de machine in andere afdeelingen? Neen, zwakke forma linedampen zijn voor de eieren niet schadeljjk en in Amerika ontsmet men zelfs de machi nes tijdens het broeden wel met zwakke for malinedampen. Men is zelfs al bezig proeven te nemen om ook tjjdens het uitkomen de kiekenruimte te ontsmetten, doch dit is alles nog in een proefstadium. Waar het hier een broedcentrale systeem Newtown betreft, kan men de te ontsmetten laden goed afsluiten en behoeft er voor de andere leden geen vrees te bestaan. In een der voorgaande artikels heb ik een en ander vertelt van een z.g. trek-regulateur, doch er zijn ook druk-regulateurs. Deze werkt net andersom als de trek-regulateur. Dit type wordt ook veel gebruikt, doch ik zelf heb er geweldig het land aan. Dr. TE HENNEPE.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 6