Laatite Berichten. DE SCHATGRAVERS VAN ZAANDAM. OOK TE ABCOUDE EEN VERBORGEN SCHAT. EEN DORP IN DE ASCH GELEGD. UITSLAG VERKOOPINGEN, AANBESTEDIN GEN, ENZ. SCHEEPVAARTBEWEGING. A. C. LENSEN'S STOOMVAART- MAATSCHAPPIJ - TER NEUZEN WISSELKOERSEN. Maandagmorgen is, naar de N. R. Crt. meldt, men weer met frisschen moed naar de verborgen schatten beginnen te graven en wel op twee plaatsen tegelyk. Op de oude begraafplaats wordt het onder- aoek voortgezet, vlak naast den kuil, waar men de vorige week tot op 11 meter diepte was gekomen en ondanks de aanwijzingen niets had gevonden. De tweede plek waar nu gegraven wordt, ligt op het voormalige terrein van de firma Ros, of eigenlijk is het de Gedempte Sloot, die dit terrein van het oude kerkhof scheidde. Dat thans hier gegraven wordt, geibeurt niet op aanwijzing van Madame Sylvia, maar van een derde, die uit belangstelling of mis- sehien meer nog nieuwsgierigheid, Zondag- ochtend aan het terrein van de zoo lang- zamerhand vermaard geworden Zaandamsche sohatgraverij een bezoek heeft gebracht. De geschiedenis is desze. Op een landgoed in Gelderland van den heer Blaupot ten Cate is een Duitsch ingenieur bezig te zoeken naar een bron vein mineraal- water. Hij gebruikt daarvoor allerlei instru- menten. Hiermee toegerust, zijp de heer Blau pot ten Cate en zijn ingenieur Zondagochtend naar Zaandam gekomen. Volgens de bevindingen van detzen ingenieur ioopen er wel degelijk onderaardsche gangen, die op 6 meter diepte liggen, terwyl ook de mogelijkheid wordt aangenomen, dat er goud verborgen is. Op de plaatsen, waar de aanwijeingen vol gens de wetenschappelijke instrumenten tier komt dus geen helderziendheid bij te pas het sterkst zijn, heeft men paaltjes ge- elagen en daar zal nu worden gegraven. Ook Madame Sylvia was op het terrein toen deze ingenieur zijn onderzoekingen deed. Het eeheen echter wel, dat de man van de weten- schap niet veel respect had voor de helder- ■iende eigenschappen der Duitsche dame. De onbekende Spaansche dlchter. Terwijl de schatgravers te Zaandam nog steeds vol goeden moed zijn en alle Zaankan- ters vurig hopen, dat de schat ook inderdaad voor den dag zal komen, is elders in ons land schryft het R. Nwsbl. de hoop op een aorgvuldig begraven schat uit vroeger eeuwen, welke wellicht voor den dag zou kunnen komen, voorloopig in rook vervlogen. Ditmaal betrof het geen Duitsche helder- ■tende, maar waren het twee Spanjaarden, die naar ons land gereisd waren, omnaar zjj seiden, het graf van een Spaanschen dichter te zoeken, die in de omstreken van het plaats- je Abcoude overleden en ter aarde besteld zou erjn. Het opmerkelijke is echter, dat de naam van dien Spaanschen poeet nergens is op te diepen. In het kort komt het verhaal van den ver borgen Abcouder schat op het volgende neer: Een paar weken geledem kwamen in het rustig-vriendelyke Abcoude twee Spanjaarden. Daar deze Spanjolen behalve hun landstaal slechts een weinig Fransch spraken, ligt het voor de hand, dat de conversatie met de dorps- bewoners geen al te vlot verloop had. Maar juist deze omstandigheid werkte er toe mede, om aan de meest fantastische ver- balen voedsel te geven. Spoedig gingen de vreemdste geruchten door het dorp en de ge- heele omgeving. Er werd al gezegd, dat er ge- welven van een oud kasteel ontdekt waren, dat er in een weiland van een veehouder, wonende'ih de buurtschap, de ,,Rijke Waver" genaamd, groote schatten verborgen moesten liggen en dat de Spanjaarden reeds een hoog bedrag geboden hadden, om by dien veehou der in het land te mogen graven. De geruchten kwamen natuurlijk ook ter orde van den burgemeester Jhr. C. Dedel, die een onderzoek instelde. Het bleek inmiddels dat de Spanjaarden de tusschenkomst van den Spaanschen vice-consul te Amsterdam hadden ingeroepen. Toen den burgemeester Week aldus deci de Jhr. Dedel ons in een onderhoud mede dat er geen spionnage of zwendel in het spel was, liet hij de zaak verder over aan de beide Spanjaarden en den veehouder P. in de Waver. Want er was, zooals het vaak met geruch ten gaat, toch wel iets waars in dat alles ge- weest. De Spanjaarden hadden zich inderdaad tot genoemden boer gewend, die heel vreemd op- keek van het Spaansche bezoek. De vraag was, hoeveel de Spanjaarden zouden moeten betalen, om in P.'s land te mogen graven. Het antwoord op die zeer onverwachte vraag werd niet direct gegeven. Eerstens overwoog de eigenaar van het weiland, dat het toch wel een zeer eigenaardig verzoek was van die beide Spanjaarden, om het land te willen op- graven, teneinde naar het graf van een Spaan schen dichter te zoeken. En dan was er.ndg ♦en omstandigheid, die den veehouder ietwat voorzichtig maakte. De Spanjolen hadden n.l. een Amsterdamsch advocaat als tusschenpersoon gekozen, om hun belangen bij den boer te bepleiten. Laatst- genoemde oordeelde het nu maar het voor- ♦ichtigst, om zich 66k van rechtskumdige hulp te voorzien en zoo werden dus al spoedig de onderhandelingen niet meer tusschen de beide Spanjolen en den veehouder P. gevoerd, maar tusschen de advocaten der beide partijen." Inmiddels werd bekend wat wy, hierboven reeds mededeelden, n.l. dat de naam van den Spaanschen dichter, welke de beide vreemde gasten genoemd hadden, in geen enkel boek te vinden was. Voorts werd verzekerd, dat het graf vein den onbekenden dichter slechts een voorwendsel moest zijn, om de ware red en van het bezoek aan Abcoude niet te behoeven te noemen; n.l. het zoeken naar een schat, welke in een weiland in de Rijke Waver ver borgen moest zijn. Dat de eigenaar van het bedoelde weiland niet bereid was voor een hi te lagen prijs aan de Spanjolen verlof te geven, zijn land te kee- ren, zal men nu wel begrijpen. Maar de Spanjaarden bleken niet geneigd, het gevraagde bedrag te betalen! Eenige malen kwamen zij nog naar Ab- eoude, en gingen in den Waver op den gras- berm zitten, om het weiland te bestudeeren, maar die studie leidde er niet toe, dat zij hun bod vertioogden, zoodat de onderhandelingen ♦p het doode punt kwamen en... de „schat" onaangeroerd bleef. Toen de Spanjaarden bemerkten, dat een Nederlandsche boer als hij zich eenmaal iets heeft voorgenomen, daarvan niet zoo gemak- keltjk is af te brengen, zijn zjj maar niet meer naar de groene grasbermen van den Rijken Waver gekomen en... afgereisd naar het zon- ndge Zuiden. Inmiddels laat het zomderling geval de Ab- •oudenaren niet met rust en zij vragen zich af 6f er nu wellicht schatten rusten in den weeken bodem van den aan historie zoo rijken „Ryke Waver". Of boer P. op rustige namiddagen, als het dagwerk aan den kant is, wellicht zelf de spade in den grond steekt, en onder het ge- not van zijn pijpje tabak, meesmuilt: „Dat graven kan ik in mijn eigen grond veel beter dan die Spanjolen" EEN WERELDREIZIGER. De 12-jarige scholier E. D. de C. heeft Zon- dag zijn ouderlyke woning aan de Nieuwe Parklaan no. 26 te 's Gravenhage verlaten. Hij nam een fiets mee en 10 en liet een briefje achter, waaruit kon worden afgeleid, dat hij een wereldreis ging ondememen. Het hoofd van den jongen is blijkbaar op hoi ge bracht door een door hem pas gelezen boek over een wereldreis. De commissaris van politie der afdeeling C in Den Haag verzoekt zijn opsporing, aanhou- ding en thuisbrenging. De knaap is in het be- zit van een paspoort, waarop ook het portret van zijn moeder staat. Hij is weggegaan op een heerenfiets, merk Fongers, is klein van postuur, draagt vermoedelijk een bril, heeft blond haar, blauwe oogen, gezonde kleur. Kleeding: gryize pet, gabardine regenjas, pof- broek, bruine moliCres, sportkousen, rugzak met inhoud. Weer thuis. Intusschen is de jongen Maandagnacht 12 uur de ouderlijke woning in de Nieuwe Park laan in Den Haag weer binnengestapt. De wereld was hem allerminst meegevallen en hij had zeer goed aan den lijve ondervonden het verschil tusschen fantasie en werkelrjk- heid. Intusschen had hij het toch nog gebracht tot Antwerpen. Daar heeft hij zijn fiets ver- kocht pm aan geld te komen voor de terug- reis naar Den Haag per trein. De politie was tevoren reeds op de hoogte gesteld door reizigers, die den jongen in den trein ontmoet hadden. Men was dus thuis ook op zijn komst voorbereid. Of hij daar ontvan- gen is met luid gejuich of een pak voor zijn broek, vermeld de historie niet. EEN WAARSCHUWING. De commissaris van politie te Schiedam waarschuwt uitdrukkelyk belanghebbenden bij het aanknoopen van handelsrelaties met E. A. van Kouteren, handelende onder den naam Holland Tobacco Trade Publishing Comp., welke niet is ingeschreven in het Handels- register, wonende en zoogenaamd kantoor- houdende te Schiedam, Aleidestraat 127, de grootste voorzlchtigheid in acht te nemen en geen voorschot te geven op de kosten van te plaatsen advertenties in een door hem uit te geven visscherijlboek. De verachijning daarvan wordt telkens en telkens uitgesteld en niet onmogelijk is, dat de uitgifte evenals die van een zoogenaamd zuivelboek, waarvoor vroe ger door eenzelfde persoon advertenties wer den aangenomen en waarvan de kosten ge- deeltelijk vooruit moesten worden betaald, nimmer zal plaats vinden. STATIONSIDYLLE TE DRIEBERGEN. Het ldppetje van den chef. De stationschef te Driebergen houdt kip- pen. Dat is op zichzelf niets bijzonders. Maar hg heeft wel byzondere kippen, want des avonds gaan zij niet in hun nachtverblijf, zoo als dat een fatsoenlyke kip betaamt, maar zij zetten zich neer in hooge boomen achter het station hoe hooger hoe liever. Ook des win ters. En dan kan men silhouetten tegen den nachtelyken hemel tusschen de kale takken zien afsteken. Doch ook dit is nog niet zoo byster byzon- der. Er zijn meer kippen, die dergelijke al lures hebben. Zij leven boven hun stand. Dat hebben ze van de menschen afgekeken. Maarde chef heeft ook krielklppen; dat zijn de kleine kippetjes, die, om het zoo uit te drukken, op een kinderkaartje zouden kunnen reizen. En nu komt het. Op een mooien Mei-morgen van het jaar 1929 kwam het krielhaantje met een zijner haremdames heel parmantig het perron op- stappen. Beide inspecteerden daar een bloe- menbak, die voor het bureau van den chef in een vensterbank is aangebracht en waarin ver- schillende planten groenden, groeiden en bloeiden. Het personeel begon al te denken aan „Stations-inspectie"! Maar men had het mis. Op geheimzinnige wijze werd tusschen de planten een nestje gemaakt, een klein wit eitje werd er in gedeponeerd en in alle stilte vertrok het paartje dus zonder gekakel als wilden ze 't geheim houden. Twaalf dagen lang iederen ochtend prompt v66r de komst van trein 3751 werd het aantal eieren met 66n vermeerderd en het eerst nog onaanzienlyke nest werd langzamerhand verfraaid en ver- beterd, zoodat het er recht knusjes begon uit te zien. Toen ons kippetje het welletjes vond, zette zij zich met breed gebaar op haar pijrcelein- witte eitjes en begon te broeden. Dat er alle dagen zoo'n kleine 150 snel- en personen- treinen, goederentreinen, gillende losse loco- motieven langs haar heen daverden 't deer- de haar niet in het minst. Trouw bleef zij 21 dagen op haar post, niet denkend aan over- uren of aan art. 91 A. R. D. 't Was een bezienswaardigheid van het sta tion; de vaste reizigers, die in het geheim waren genomen, kwamen geregeld even kijken, doch het personeel, dat schik in het vreemde geval had, bewaakte het diertje en haar toekcmstig kroost met toewyding en liefde. De chef zelf hield natuurlijk ook een oog in het zeil, want als hij aan zijn schryf- tafel gezeten was, zag hij niet alleen de kleur van de blokvensters, maar als hij op zij keek kon hij daar door het venster zijn klein, dap per kippetje zien zitten. Toen de tijid verstreken was, kwamen er 12 kleine, donzen kuikentjes te voorschijn. Moe der kip vloog naar beneden en haar kroost liet zich eveneens naar beneden fladderen. Alle kwamen heelhuids op den beganen grond en toen „tok-tok-tok" in optocht naar de groene weide achter het station. We schryven thans Mei 1930. Het kippetje heeft haar oude broedplaats weer opgezocht en zit opnieuw tusschen de bloemen op de vensterbank voor het raam van den bureau- chef en zorgt voor vermeerdering van haar soort. Wie durft er nu nog beweren, dat er in het spoorwegbedrijf geen poezie zit? vraagt „Spoor- en Tramwegen". Als je het maar weet op te merken, en te waardeeren! UIT DEN GEMEENTERAAD VAN SLEEN. Men meldde uit Sleen aan de N. R. Crt.: In de vergadering van den gemeenteraad is het tot een emstig tumult gekomen, waar- bij de gemeente-secretaris, de heer Groten- huis, met het raadslid Vos handgemeen wer den. In bespreking was de kwestie omtrent door den heer Vos genoten steunuitkeering. De heer Vos had in een vorige raadsvergade- ring meegedeeld, dat op de betreffende steen- lijsten zijn handteekening vervalscht was. De burgemeester had een justitieel onderzoek aanhangig gemaakt, dat evenwel gestaakt was omdat de heer Vos zijn bewering had inge- trokken en de voorzitter overtuigd was dat er een vergissing was gemaakt. De heer Vos deelde zelf mee, dat hij steunbedragen, die hij aanvankelijk gebeurd zou hebben, ten gemeen- tehuize had terugbezorgd, en riep daarby den secretaris als getuige op. Deze zou gezegd hebben, dat de heer Vos gelyk had, het geld terug te brengen. De secretaris daagde hier- na den heer Vos uit, deze zelfde uitleg buiten de raadsvergadering te geven. De heer Vos stond op, evenals de secretaris, waarna laatst- genoemde het raadslid beetgreep en een ver- woede worsteling ontstond. De secretaris bleek sterker dan het raadslid en kreeg dezen on der de knie. Men trapte, beet en sloeg elkaar, zoodat de beide vechtenden bloedend verwond werden en vol blauwe plekken zaten. De echtgenoote van den secretaris, die op de pu- blieke tribune aanwezig was, greep een glas water van den voorzitterstafel en wierp dit den heer Vos in het gezicht. Enkele raads- leden gelukte het tenslotte de vechtenden te scheiden, waarop de vergadering door den voorzitter werd geschorst. Na afloop verwe- ten eenige raadsleden den secretaris dat hij door zijn uitdaging aanleiding tot dit tumult had gegeven. DE OPSTANDIGE BOEREN IN DE PALTS. De boeren, die dezer dagen te Germersheim in de Palts zoo'n dreigende houding hebben aangenomen en gezworen hadden in het stadje te blijven totdat de Beiersche regeering hun eisch had ingewilligd, zijn ten slotte toch maar weer huistoe gegaan. Gewone boeren waren het niet, maar wijnbouwers, z.g. „hybriden- bouwers" die een uit Amerika ingevoerden wijnstok hebben aangeplant. Daarover kwa men zij in conflict met het ,,Winzerverband", 't welk de regeering te Miinchen wist te be- wegen den aanplant van de ,,hybriden" te ver- bieden. De wijnbouwersbond beweert n.l., dat in den ge'importeerden wijnstok veel wijnluis voorkomt, 't geen de hybriden-bouwers ont- kennen. De hoofdzaak zal wel zijn dat de bond den wijn van de hybriden, die niet zoo goed van hoedanigheid is als de inheemsche, wil weren en dat de dissidenten er hun voor- deel in zien dezen te verbouwen, omdat hij grooter beschot gee ft. De ontevreden boeren zijn nu wel voorloopig weer van de baan, maar hebben gedreigd terug te zullen komen als hun eisch, om het verbod in te trekken, niet spoedig gevolg wordt ge geven. HET OPSPOREN VAN MISDADEN. Chiappe, de prefect van politie te Parrjs, heeft aan Tardieu, den minister-president, een voorstel gedaan (dat deze reeds heeft goedgekeurdtot instelling van een commissie van wetenschappelijke menschen, chemici, ge- neeskundigen, farmaceuten e.a., op wier dien- sten een beroep zal worden gedaan bij het opsporen van misdaden (bloedonderzoek, enz.) Het is tydens de instructie van de zaak- Almazian, den Armenischen kleermaker te Parfls, die er van werd beticht een moord te hebben gepleegd en het lijk in een koffer te hebben geborgen, opnieuw gebleken hoe ge- vaarlijk dicht een ten onrechte verdachte bij de guillotine kan komen. De door Bertillon gestichte afdeeling der Parijsche politie, die met het identificeeren van misdadigers is belast, zal nu geheel wor den gereorganiseerd op een wjjze, die het be- gaan van vergissingen by identificatie wel- haast onmogelijk moet maken. Aan het hoofd van het identiteits-departement wordt profes sor Sannie geplaatst, een jongeman van drie- en-dertig jaar, die ook de leider is van de labo- ratoria van het nieuwe kanker-instituut te Pargs. EEN ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Vier leden van een gezin, moeder, vader, dochter en grootmoeder van vaderszijde zijn by Waterfield in hun auto gedood, toen deze op een autobus reed. ZIJN BROERTJE DOODGESCHOTEN. In een gemeente bij Teschen in Silezie heeft een 13-jarige jongen, zoon van een treincon- ducteur, zyn 9-jarig broertje tyidens de af- wezigheid der ouders, na een twist over het schillen van aardappelen, met een revolver van zgn vader doodgeschoten. Het merk- waardige van het geval is, dat het wapen niet kon worden gevonden, ofsdhoon de jongen be weert, dat het het eigendom van zijn vader is. De vader beweert nooit een revolver te heb ben bezeten. AAN EEN ERNSTIG GEVAAR ONTSNAPT. Dr. Rintelen, de bekende Oostenrijksche christen-socialistische politicus en gouverneur van Stiermarken is Zondagavond, dank zy de tegenwoordigheid van zijn chauffeur, aan een emstig gevaar ontsnapt. Dr. Rintelen keerde uit Eibiswald naar Graz terug. Te Heimschuh hadden onverlaten een groote boomstam over den weg gelegd. Op het laatste oogenblik ontdekte de chauffeur de hindernis en' wist nog tijdig te stoppen. De gendarme van het dorp is er intusschen in geslaagd spoedig de daders van dit wanbedrijf op te sporen en achter slot en grendel te zetten. Het bleken de zoon van een boerenaribeider en een losse knecht te zijn uit Heimschuh, die him euvel- daad reeds bekend hebben. EEN GEHEIMZINNIGE DOOD. De politie te Manchester onderzoekt op het oogenblik de geheimzinnige zaak van het by een dorp buiten Manchester gevonden iyk van een vrouw van ongeveer veertig jaar. Zy, was slechts gekleed in een japon en zeer weinig ondergoed en zonder kousen en schoenen. De voetzolen waren schoon, zoodat het lyk wel licht naar die plaats gebracht is. Er is geen enkel spoor van een gewelddadigen dood ge vonden. Er hing alleen een eigenaardige zoe- tige lucht om het iyk, maar hiet van chloro form. - .uolV VREESELIJKE MISDAAD VAN EEN KRANKZINNIGE. In het dorp Mundelstrup in Jutland heeft de vrouw van een veehandelaar, die vroeger af en toe in een krankzinnigengesticht was verpleegd, doch als genezen ontslagen was, haar 2 zoons in den ouderdom van 10 en 12 jaar met een bijl doodgeslagen en vervolgens met een keukenmes de keel afgesneden. Daama trachtte zy zich zelf het leven te be- nemen door zich met het mes wonden in den hals en in den arm toe te brengen. Haar man kwam echter thuis en vond haar bewusteloos. Zij werd terstond naar een aiekenhuls ver- voerd en toen zy bygebracht was, bleek, dat zy zich haar gruwelyke daad in het geheel niet herinnerde. HOE OUD IS ONZE PEN? Wanneer is de pen, waarmee wy tegen- woordig schryven, in de mode gekomen? Een Engelschman, Wise genaamd, kwam in 1804 op de gedachte, stalen pennen te vervaardi- gen, in plaats van de ganzenveer, welke toen algemeen gebruikt werd. Weliswaar maakte een Franschman, The- veirot, in 1790 reeds zoogenaamde „eeuiwige pennen" van geel koper, maar die waren zoo bewerkelijk, dat ze ongeveer tien gulden per stuk kostten. Het is niet onmogelijk, dat de Franschen, die ten tyde der revolutie naar Engeland vluchtten, daar him proeven tot het vervaardigen van metalen pennen voortzetten en op die manier Wise er opmerkzaam op maakten. DWAZE VROUWENMODE. De Sunday Express had zich aan het hoofd gesteld van de beweging tegen de lange rok- ken die stoffenfabrikanten en modeteekenaars aan de vrouwen wilden opdringen. Zy ver- klaarde dat de samenspanning aan het mis- lukken was. „Lady Duff Gordon heeft haar gedood, toen zij in een protest-vergadering van vrouwen te Londen zeide dat zij liever broeken aan zouden trekken dan tot lange rokken terug te keeren". Hetzelfde blad stelt de vraag wat het lot van den „zelfmoord-hoed" zal zijn, het nieuwe model, dat vrouwen het gezicht naar opzij aan weerskanten beneemt en, gelijk wij reeds gemeld hebben te Londen al ongelukken bij het oversteken van den ryiweg heeft veroor- zaakt. Er zijn modellen die gemaakt worden met echte oogkleppen, gelyk de ooren van een spaniel, en dit type is zooveel te gevaarlijker, omdat bestuurders van auto's niet zoo gauw begrijpen dat de draagsters van zulke hoeden niet opzij kunnen zien. Een medewerker van de Sunday Express heeft een uur lang vrouwen op het drukke punt by Hyde Park Comer gadegeslagen. Dit is een van de gevaarlijkste punten van Lon den. Zijn slotsom is, dat vrouwen met kleine hoe den zonder gevaarlijke randen, zoogenaamde skull caps, veilig overstaken. Maar toen kwam er een vrouw aan met een hoed van het nieuwe model. Het leek een aardig hoofddek- sel en de draagster ervan keek opgewekt. By den trottoirband begon haar gezicht echter een zorgelijke uitdrukking aan te nemen. Zij weifelde eerst een oogenblik en rende toen naar een vluchtstoep toe. Een taxi die aan haar rechterzijde aankwam en die zy niet had kunnen zien, remde met een gierend geluid en de bestuurder pakte even uit. De „vrouw met den hoed" was veel te geagiteerd om dat te hooren. Zij moest een tweede vluchtstoep bereiken, alvorens zij naar het trottoir aan de overzyde kon oversteken. By dezen laatsten overtocht scheelde het slechts een haar, of een driewieler met een kist voorop had haar aan- gereden. Zy bereikte echter goed en wel, maar geheel ontdaan met haar hoed den an- deren kant. AFBROKKELENDE ROTSEN. Het onafgebroken regenachtige weer heeft de Kilchenstock in het Hausstockmassief bij Glarus, waarvan reeds in November 1928 stukken rotszyn afgebroken, opnieuw in be weging gebracht. Een groot stuk rots heeft het dal versperd. Er zijn militairen gezonden om maatregelen te nemen. MOOIE VANGST. In den Tiergarten te Berlijn botste een auto tegen een vrachtwagen. Toen een Schupo-agent proces-verbaal wilde maken vluchtten alle 5 inzittenden van de auto. Waarom, bleek onmiddellyk, want de auto was gevuld met zijden stoffen, kleedingsfuk- ken, sigaren en likeuren en de auto zelf was gestolen en voor een inbrekerstocht benut. Na een jacht door den Tiergarten en tenslotte over de daken van eenige huizen slaagde men erin hen te arresteeren. JEUGDIGE SLACHTOFFERS VAN SERUMBEHANDELING. Een aantal zuigelingen te Lubeck zijn, naar Wolff meldt, het slachtoffer geworden van de (blykbaar verkeerdebehandeling met het anti-tuberculose-serum van Calmette, waar van de onschadelijkheid door medische auto- riteiten werd vastgesteld. Het serum werd bij zuigelingen van 110 dagen oud aangewend, met de bedoeling, dat zij onvatbaar zouden worden- gemaakt voor tuberculose tering Op eenstemmig besluit van den gezondheids- dienst te Liibeck werd aldaar eenigen tijd ge- leden dit procede van Calmette ingevoerd. Nadat echter het serum aan 246 zuigelingen was toegediend, zyn er van die kindertjes 23 ziek geworden en reeds 13 gestorven. Daar nog verdere sterfgevallen te verwach- ten zijn, is de opwinding onder de bevolking der stad nog zeer groot. De bladen bevatten tal van treurige bijzonderheden over het ster- ven der kinderen. Het treurigst is wel het geval van een echtpaar dat na 17 jaar te zyn getrouwd, het langverwachte kind kreeg. Dit kind was een van de eerste slachtoffers. De gezondheidsdienst heeft natuurlijk da- delijk het stopzetten der Calmette-behande- ling te Liibeck gelast en een circulaire doen verspreiden, waarin alle betrokken ouders worden uitgenoodigd, bij ziekteverschijnselen van met het Calmette-serum behandelde zui gelingen onmiddellijk een arts te waarschu- wen. De grondstof voor het serum is uit Parijs betrokken. Prof. dr. Deiche, die de cultures te Liibeck samenstelde, legde in een zitting van den gezondheidsraad de verklaring af, dat van een abuis, of een onjuiste toepassing van het serum, of een vergissing bij het ver- zenden der cultures te Parijs absoluut geen sprake is. Men is thans bezig, de oorzaak der ziekte- gevallen vast te stellen. Te Lubeck is Maandag een zeer druk be- zochte protestvergadering gehouden tegen het gebruiken van het serum van dr. Calmette bij de behandeling van zuigelingen. Zeer vele ouders van behandelende kinderen waren ver- schenen. Het woord werd het eerst gevoerd door den ingenieur, wiens kind door de behan deling is overleden, daama volgde een advo caat, die de juridische zijde van de aangelegen- heid besprak. Het grootste deel van de gemeente Tatkacsi in het graafschap Veszprem is door een brand vernield, die waarschynlyk door kwaadwillig- heid is ontstaan. Toen het eerste huis Maan- dagochtend in brand geraakte, woedde er een orkaan, waardoor het vuur binnen een half uur tweehonderd huizen, die een twee kilo meter lange straat vormen, in vlammen ston- den. De brandweer, die uit 20 naburige ge- meenten was komen aanrukken, stond mach- teloos, daar zy door de hitte het vuur niet kon bereiken. Ook kerk, raadhuis en andere gemeentelyke huizen werden in de asch ge legd. 1500 menschen zyn dakloos. Alleen het postkantoor is blijven staan. Eerst 's middags slaagde men er in het vuur te beperken. De uitblussching der puinhoopen zal ten minste nog twee dagen duren. In de geheele omgeving heeft de politie het autoverkeer stopgezet en de automobielen gerekwireerd voor het red- dingswerk. Men spreekt van doOden en ge- wonden, doch daaromtrent staat nog niets vast. VERBRAND. Te Fertoehomok by Oedenburg zyn by een brand een vrouw met haar zoon van 14 jaar en twee jongere kinderen bedolven onder een instortend dak. Zij zyn alle vier gestikt of verbrand. In het dorp zyn vyftig huizen met schuren enz. in den asch gelegd, waardoor zestig gezinnen dakloos zijn. DE REUZENTEMPEL VAN UBIRAJARA. Men heeft thans een wonderwerk van In- diaansche bouwkunst grondig bestudeerd. Het betreft de zg. groot Ubirajara in het Bra- zillaansche district Ceara, men. heeft hier ech ter niet te doen met een grot in den waren zin des woords, maar met een reuzentempel der Toepi Indianen, die toen Amerika door de Europeanen werd ontdekt, het geheele kustgebied van Brazilie bewoonden. Dit is de grootste van alle Indianentempels, die bekend zijn. De tempel is meer dan 1000 meter lang en 300 meter breed. Hij heeft een koepel van 20 meter hoogte. In den tempel vindt men 12 groote en tal van kleinere zalen. Boven- dien vindt men er een vijver in, waarboven een gewelf is geconstrueerd van 100 meter hoogte. Voor den ingang rust op twee rots- blokken een groote steen, die wanneer men er op slaat een ver in den om-trek hoorbaar geluid geeft. Waartoe die steen werd gebruikt is nog niet bekend. OPGRAVIN GEN IN UR. Indrukwekkende Babylonische tempel gevonden. Volgens mededeeling van prof. Garstang over zijn opgravingen van Jericho, enz., eou de historiciteit van de feiten uit Jozua en Rich- teren blijken: Engelsche bladen geven th«n« weer berichten van het graven in het oude Ur der Chaldaeen, Babylonie dus. Volgens het boek Genesis heeft daar de aartsvader Abraham gewoond, op den rechteroever van de Euphraat. Het is de plek, waar men onder de overblyfselen van den z.g. muur van Nebu- kadnezar eenige aardlagen en sporen van drai- neering gevonden heeft, waaruit men con- clusies ten aanzien van den zondvloed getrok- ken heeft. Er is nu een andere ontdekking gedaan. Naar de heer C. Leonard Woolley in de .Times" schrijft, is er pas (op het nip- pertje, vlak v66r het sluiten van het graaf- seizoen einde Maart) nog een groote en zeer indrukwekkende tempel ontdekt, blykens de inscripties een stichting van Nebukadnezar van Babel. De resten zijn buitengewoon goed geconserveerdmuren van gebakken steen, die nog tot zes a zeven meter hoog zyn, of- schoon zy veel hooger geweest moeten zyn. Uit de inscripties biykt verder, dat Nabonetus van Babel omstreeks een halve eeuw na Nebu kadnezar den tempel heeft verbouwd. Het grondplan is merkwaardig. Aan 66n zyde loopt over de geheele lengte een breede gang, waarin deuren geweest zijn aan het begin en het eind. Er is een voorhof en een pronaos", daarachter het eigenlyke heilig- dom met nog een vertrek er achter. Ook zyn er sporen van een trap gevonden. De muren aan de buitenzijde zyn van gebakken steen, de binnenmuren van leem met zuilen van ge bakken steen, waaromheen blykbaar een hou- ten betimmering gezeten heeft; midden in den pronaos een zware zuil, die het dak droeg. In den voorhof stond een zuil, die door Nabo netus is opgericht. De leemen muren hebben nog een deel van hun bepleistering met kalk behouden. Men heeft een dak aangebracht, om de ru'inen te beschermen. Tegen den volgenden winter gaat men verder. Hier is de eenige plaats in Irak, zoo schrijft sir Leonard, waar men in een Babylonischen tempel kan staan en een oogenblik vergeten, dat het een ru'ine is. EINDHOVEN. Omstreeks half tien had hedenmorgen een ontploffing plaats in de mengingsafdeeling van de dynamietfabriek in het Belgische plaatsje Arendonck. Twee ar- beiders werden gedood, van wie een een ge- boren Nederlander uit Hilvarenbeek, die ech ter reeds tal van jaren te Arendonck woon- achtig was. Een arbeider werd licht gewond. De materieele schade schynt niet heel groot te zijn, wyl geen brand uitbrak. M3DDELBURG. Heden werd door Gedeputeerde Staten aan- besteed het maken van neerklapbare zee- einden in de laagwater- en middentybruggen aan den steiger te Walsoorden, benevens het verhoogen van het laagwaterplankier. Raming 15.800. Ingeschreven werd door de heeren: L. P. Korstanje en M. Hoogesteger te Wemeldinge voor f 16.400; P. J. de Bourgraaf te Wemel dinge voor 15.900; P. F. Voet te Klooster- zande voor f 15.600 en A. van der Straaten Jr. te Hansweert voor f 15.445. Van Sluiskil: 20 Mei. Eng. s.s. DASH- WOOD, 1263, ledig, Tyne. Van Sas van Gent: 20 Mei. Spaansch s.s. SABINA, 1297, ledig, Cardiff. Voor Gent: 19 Mei. Eng. s.s. HEBBURN, 1685, kolen, New-Castle; Eng. s.s. BROOM- LANDS, 284, pypaarde, Fowey; Duitsch s.s. DIANA, 725, vlas, Riga; Eng. s.s. HODDER, 421, stukg., Goole; Finsch s.s. IMATRA, 2502, hout, Xpilla; Estl. s.s. NAUTIC, 1262, pyriet, La Palice; Eng. s.s. TADORNA, 984, stukg., Liverpool; Eng. s.s. CAMBERWAY, 406, kolen, Goole. 20 Mei. Eng. s.s. BALFRON, 138, ledig, Londen; Eng. s.s. RUNNELSTONE, 427, kolen, Hull; Nederl. s.s. ANTWERPEN, 251, ledig, Londen; Eng. s.s. CHARLWOOD, 600, kolen, Immingham; Noorsch s.s. RAILA, 3205, benzine, Batoem. Van Gent: 19 Mei. Grieksch s.s. AGIOS GEORGIOS, 2721, ledig, Barry Dock; Eng. s.s. BRIAN, 606, yzer, Londen; Eng. s.s. ARUBA, 674, ledig, Goole. 20 Mei. Eng. s.s. WAYPARK, 837, ledig, Hull; Belg. s.s. REN6, 1544, led., New-Castle; Eng. s.s. BUSHWOOD, 1298, ledig, Tyne; Eng. s.s. EASINGWOLD, 603, yizer, Newport; Noorsch s.s. HULL, 796, ledig, Blyth; Eng. a.s. HODDER, 421, stukg., Goole; Eng. sjs. ESTON, 806, ledig, Leith; Duitsch s.s. DIA NA, 725, ledig, Kiel. s.s. HELENA in het droogdok te Rotterdam, s.s. MAGDALEN A in lading te Himango voor Cardiff. s.s. TERNEUZEN in lading te Salta Caballo voor Rotterdam. Amsterdam, 21 Mei 1930. bieden laten Londen 12.08% 12,09% Berlyn 59,30 59,35 Parijs 9,75 9,77% Brussel 34,71% 34,73% Weenen (100 sh.) 35.05 35,10 Vreemd Bankpapier. Duitsch 59,30 59,35 Fransch 9,73 9,80 Belgisch 6,93 6,96 Oostenryksch (100 sh.) 35,05 35,10

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 3