STER-TABAK STER LESSIVITE „LESSIVITE „LESSIVITE" Het Wfegekind. .LESSIVITE" SPORT. aSMUrSDK BBBICHTBH. Wanneer het gesprek gint te verflauwen, zet dam een pak op tafel. Onmiddellijk zul len geestdriftige uitingen van waardeering weerklin- ken en bij het genieten van denfijnen zachtengeurvan Ster-tabak zal de opgewek- te stemming terugkeeren. TABAK MAAKT VRIENDEN 99 99 BRAND IN EEN WINKELHUIS TE BRESKENS. RECHTSZAKEN. (Ingez. Med.) COOP. BOERENLEENBANK. Vrijdag j.l. hield de Coop. Boerenleenbank voor Ter Neuzen, Axel, Hoek en Zaamslag, onder voorzitterschap van den heer D. J. Dees bare gewone jaarlijksche algemeene vergade- ring. In zjjn openingswoord deed de voorzitter ultkomen, dat de bank in het afgeloopen jaar weer in omvang is toegenomen. Het ledental steeg van 502 tot 517, het aan- tal spaarrekeningen van 1346 tot 1486. Het ingelegd spaargeld bedroeg op 31 Dec. 1929 3.005.487,of 282.338,77 meer dan op 31 Dec. 1928. De omzet klom tot ruim 24 millioen en gaf het ideale waschmlddel. een stijging te zien van ruim 4 millioen. Met de gemaakte winst over 1929 ad 15.541,70 bereikte de reserve een bedrag van f 95.574,49. Het aantal verstrekte voorschotten klom tot 107; in loopende rekening waren op 31 Dec. 1929 186 rekeningen geopend. De rekening wijst een eindcijfer aan van 12.065.458,19V2; de balans 3.288.221,92. Aan spaargelden werd ontvangen 2.702.930,52% en uitgegeven 2.420.591,75%. 81.797,33 werd aan voorschotten verstrekt en 63.501,40 terugontvangen. De ontvangsten in loopende rekening belie- pen f 9.059.242,19% en de uitgaven 9.161.190,71%. Aan rente werd gekweekt f 153.666,17 en vergoed f 116.869,66. Op de gebouwen te Ter Neuzen en Axel werd f 5000 afgeschreven. Deze komen met de kluisinrichting nog voor f 10.000 op de balans voor. Het bestuur vergaderde in het afgeloopen jaar 25 maal, de raad van toezicht 7 keer. Evenals het vorige jaar werden alle credie- ten door het bestuur en raad van toezicht aan een nauwkeurig onderzoek onderworpen. De bank bleef ook in 1929 voor verliezen gespaard. De heeren Ms. de Jonge te Hoek en Kr. de Kraker Kz. te Zaamslag werden herbenoemd resp. als lid van het Bestuur en Raad van Toezicht.. De kassier met diens personeel werd dank gebracht voor de nauwkeurige administratie. GECOMMITTEERDEN EINDEXAMENS KWEEKSCHOLEN. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen gelet op art. 210 ter, onder a, I, der Lager-onderwijswet 1920 en op art. 2 van het Koninklijk besluit van 10 September 1923 (Staatsblad no. 434), heeft: lo. aangewezen als gecommitteerden bij de eind-examens in 1930 der rijks-, gemeentelijke en bijzondere kweekscholen voor onderwijzers en onderwrjzeressen in de: Derde hoofdinspectie Groep 31: a. als gecommitteerden: A. Smit, inspecteur van het lager onderwijs in de in- spectie Rotterdam, te Rotterdam; J. van Iterson, oud-inspecteur van het onderwijs in Ned.-Indie, te 's Gravenhage; ds. P. J. Steinz, predikant te Goes; b. als plaatsvervangende gecommitteerden mevr. D. van KampenZernike te Leiden; mevr. A. WasOsinga, directrice der Nuts- frobelschool te Vlissingen; voor de bijzondere kweekschool te Dordrecht en de Rijkskweek- scholen, resp. te Middelburg en te Zierikzee. Groep 32: a. als gecommitteerden: H. van de Weijer, inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Neuzen, te Ter Neuzen (voor zitter) mevr. drs. G. M. Kooimanvan Mid- dendorp, oud-leerares M. O. te Middelburg; ir. C. Stevens, rijkslandbouwconsulent te Goes. b. als plaatsvervangende gecommitteerden H. J. G. Hartman, oud-griffier der Provinciale Staten van Zeeland, te Middelburg; H. J. Vis- aer, oud-leeraar in Ned.-Indie, te 's Graven hage; voor de rijkskweekschool. te Oostburg en de zijzondere kweekschool te Middelburg. Bondagavond omstreeks half tien brak een felle brand uit in een winkelhuis op den Bou levard te Breskens. Door den tamelijk ster- ken wind was het gevaar groot, dat de be- lendende gebouwen eveneens in vlammen zou- deii opgaan, waarom deze in allerijl werden ontruimd. Een begin van brand in het westelijk aan- gTenzend huis kon met eenige minimaxen worden bestreden. Doordat de wind ging lig- gen en door het flinke optreden van de motor- (brandspuit der N.V. van Melle's Confectionary Works kon de brand tot het winkelhuis be- perkt blijven.. Dit (brandde echter geheel \t. De motor- brandspuit van Oostburg, die my ter assisten- tie kwam, behoefde geen dienst meer te doen. Te ongeveer elf uur was men den brand mees- ter. Omtrent de oorzaak tast men nog in het duister. De eigenaar van den winkel, de heer P. van M., is door de politie in arrest ge- nomen. Men vermoedt brandstichting.. (H. Crt.) k-'aSSfcadte, - maakt weeken overbodig AFDEELING ZEELAND VAN DE VEREENIGING VAN NEDERLANDSCHE GEMEENTEN. Gisterenmorgen hield de bovengenoem.de afdeeling haar eerste algemeene vergadering in de Sooieteit St. Joris onder voorzitterschap van den heer P. Dumon Tak, burgemeester van Middelburg, die in het bijzonder den Com- missaris der Koningin in Zeeland welkom heette en vervolgens de vertegenwoordigers van 52 gemeenten, ook van nog niet toege- tredenen, van welke hij hoopte, dat zij spoedig tot aansluiting zullen overgaan. De vereeni- ging noemde spreker een sterke organisatie, die o.a. ook door de Bank voor Nederlandsche gemeenten veel goeds voor de gemeenten bereikt. De Commiissaris der Koningin, Jhr. Mr. J. W. Quarles van Ufford, beantwoordde het woord van welkom en uitte zijn beste wen- schen voor de afdeeling, die reeds in de goede richting werkzaam is. Spreker betreurde het dat nog een 40tal gemeenten niet zijn aange- sloten. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer F. Bisschop, gemeentesecretaris van Vlissingen, bleek, dat in 1929 64 der 109 ge meenten waren aangesloten, dat de vereeni- ging is werkzaam geweest inzake brandvrije archiefbergplaatsen; dnzaike de electriciteits- prijzen in Zeeland; inzake de bevolkingsboek- houding, inizake een destructor van vleesch en inzake de toepassing van de voorschriften voor gebruik van wegen bij opdooi. Het jaarverslag werd goedgekeurd, terwjjl de gemeenten Goes, Kapelle en Wemeldinge werden aangewezen voor het nazien der reke ning over 1929 van den penningmeester, den heer Mr. A. J. J. M. Mes, burgemeester van Heinkenszand, welke rekening sluit met een goed slot van 317,86. Tot bestuurslid werd bij acclamatie her- kozen de heer S. Hage, burgemeester van Bruinisse. Bij de rondvraag, besprak de heer Van Ballegoyen de Jong, secretaris van Goes de wijze van verkiezing van leden van het Hoofd- bestuur der vereeniging en speciaal het niet vertegenwoordigd zrjn van alle provincies. De voorzitter zeide, dat dit een moeilijke kwestie is in vele vereenigingen en dat het zeker een oplossing is als alle provincies haar afgevaardigden aanwijzen, doch ook kan men vooraf de candidaten aan het hoofdbestuur vragen en deze ter afdeelingsvergadering be- spreken. De heer Welleman, burgemeester van Krab- bendijke vroeg of de afdeeling niet vertegen woordigd moet zijn in de centrale commissie voor tertiaire wegen, welke is ingesteld op initiatief van den Zeeuwschen Polder- en W aterschapsbond. De voorzitter zeide, dat men gaame in die richting zal werkzaam zijn. De heer Verhorst, burgemeester van Wis- senkerke, wekte op ook werkzaam te zijn inzake de uitkeeringen voor onderwijs in andere gemeenten. Ook dit werd toegezegd. De heer Hanssens, burgemeester van Stave- nisse, vroeg naar het boeken der sloten van 1929 en 1930, en of het niet goed is een reserve daarvan te vormen. Dit is ook elders aan de orde gekomen, en men -krjjgt toch een nieu- wen toestand. De voorzitter meent, dat men in het ver- volg toch ook wel eens een goed slot zal heb- foen, en dan is het beter gewoon door te gaan. De wijziging is tooh alleen de wijze waarop het belastinggeld verkregen wordt. De heer Hanssens wil geen uitspraak, maar meende een en ander toch onder de aandacht van het afdeelingsbestuur te moeten brengen. Na een korte pauze, heette de voorzitter welkom den heer Dr. C. van den Berg, adjunct-directeur der Vereeniging van Neder landsche gemeenten, die een lezing zou houden over: ,,Herziening der gemeentelbelastingen in verband met de financieele verhouding tusschen het rijk en de gemeenten". De heer v. a. Berg zeide gaame uft Den Haag te zijn overgekomen om te spreken voor den benjamin onder de afdeelingen der veree niging. Spreker begon met er op te wijzen, dat tot nu toe de gemeentelijke inkomsten- belasting meer dan 70 der gemeentelijke inkomsten uitmaakte. Hoe men ook over die verdwijning denkt, vast staat, dat aan die belasting beziwaren waren verbonden, voorai omdat zij sedert 1920 te veel was aangesloten bij de Rrjksinkomstenbelasting. Maar dit was niet de eenige reden om er wijziging in te brengen, al wil spreker niet op de geheele kwestie der financieele verhouding ingaan. Er is verband gelegd tusschen het verdwijnen der gemeentelijke inkomstenbelasting en de wijziging in de opcenten op de vermogens- belasting. Deze opoenten werden tot nu toe beschouwd als een supplement op de inkom stenbelasting. Daar de uitkeering van het rijk niet vol- doende zal zijn, moesten andere bronnen voor de gemeenten worden aangewezen. De zake- lijke belastingen blijven bestaan en deze wij zen dan ook voomamelijk de ontwikkeling der gemeente aan. De wijziging der grondbelas- ting brengt altijd onbillijkhedein met zich al heft zij soms andere op. Maar naast de zake- lijke belastingen moesten nog andere bronnen worden aangewezen, omdat de gemeenten anders niet genoeg inkomen zouden hebben, en een sluitpost hebben verloren, daarvoor zal nu in de plaats treden de gemeentelijke ver- teertngsbelasting, wat niet anders is dan de huidige personeele belasting, welke buiten- gewone eigenschappen bezit voor een ge- meentebelasting. Spreker beantwoordde vervolgens de vraag wat de gemeenten nu moeten doen. In de eer ste plaats zullen zij hebben de uitkeering uit de gemeentelijke fondsenbelasting, die bijna gelijk is aan de rijksinkomstenbelasting, maar een geheel ander tarief heeft. Terwijil bij de r.i.b. het percentage kan opklimmen tot 12, is dit bij de fondsenbelasting slechts tot 6. Hierbij heeft het rijk getracht zoowat het ge- middelde der gemeentelijke inkomstenbelas ting te nemen. Dit is echter altijd globaal en spreker meent, dat men niet erg gelukkig is geweest met dit tarief en te veel naar Amsterdam heeft gekeken, om oppositie van daar te voor- komen. Het is niet het beste deel van het wetsontwerp geweest. Op enkele groepen van mkomens kan het nieuwe tarief zeer zwaar drukken. Een zeer merkwaardige bepaling is die inzake de classificatie. Er zullen zijn 3 klassen en de gemeenten zelf moeten bepalen in welke klasse zij willen komen, anders komen zij in de eerste. Plaatsen zij zich in de tweede of derde klasse dan is de meerdere opbrengst voor de gemeenten. Opcenten mogen op deze belasting worden geheven tot 80 toe, maar zij mogen nimmer meer (bedragen dan die op de grondbelasting op de bebouwde eigendommen, terwijl zij wel progressief kun- nen worden gemaakt. Spreker denkt echter, dat niet veel gemeenten tot dit laatste zullen overgaan. Maar toch kan het voorkomen, dat bepaalde groepen zeer gedrukt worden. Voor 1 Januari 1931 moet men de classificatie regelen en de opcenten vaststellen op de fondsbelasting. Met de vermogensbelasting heeft men alleen te maken als men thans meer dan 50 opcenten heft, want in het ver- volg is dit het maximum, omdat het rijk ook 50 opcenten kan heffen. Thans is er echter de moeilijkheid bij gekomen, dat men voor 1 September de opcenten op de grondbelasting wil weten en men toch eigenlijk de financieele kwestie in haar geheel moet kunnen overzien. Komende tot de personeele belasting, die nu voor de gemeenten zal zijn, wees spreker er op, dat de gemeente er drieerlei wijzigingen in kan brengen. In de eerste plaats kunnen zij ook hierbij zelf de classificatie bepalen, terwijl dit nu het rijk doet, dat ook de goedkeuring in de toekomst aan zich houdt. Het is voor een gemeente niet makkelijjk de verhouding ten deze tot andere gemeenten te beoordeelen. Het zal moeilijk zrjn 1 >m in klasse naar be- neden te gaan, maar wel is er wellicht inzake kinderaftrek iets te doen, en het rijk zal dan wel waken voor excessen. Ook kunnen be paalde grondslagen niet worden toegepast, alleen voor de huurwaarde en voor auto's is dit niet mogelijk. Spreker acht bijv. den grondslag meubilair onbillijk omdat het heb ben van meubels, die niet gekocht, doch ge- kregen zijn, toch geen element van verteering is. Ook kunnen de gemeenten wijziging in de tarieven aanbrengen.. Bij de huurwaarde is men daarbij in zekere mate Ibeperkt. Ook hier moet men voor 1 September vaststellen hoe men wil handelen, anders moet men af- wachten in welke klasse eene gemeente zal worden geplaatst. Een vraag is ook welk deel vain de uitkee ring aan 1930 ten goede moet komen. Som- migen meenen alles wat uit de fondsen belasting 1931-1932 wordt uitgekeerd, doch spreker meent van niet, te meer omdat men over het tijdvak 1 Januari1 Mei 1931 toch reeds de voordeelen der grond- en personeele belasting heeft, die meer bedragen dan de uitkeering van het rijk, die op eerstgenoemden datum ophoudt. Het verschil tusschen de in komstenbelasting en de fondsbelasting is niet te ramen voorai niet in dezen tijd van lage conjunctuur, maar wat 1931 betreft moet men niet vergeten, dan al is het in den landbouw slecht, daartegenover de meeste dividenden over 1929 toch nog vrij goed zijn. De concluisie van spreker was, dat het bui- tengewoon moeilijk te zeggen is, welke belas ting geheven moet worden. In ieder geval dient men zoo voorzichtig mogelijk te zijn en niet te veel tot verlaging van de personeele belasting over te gaan, voor dat men goed weet, dat het kan. Spreker was overtuigd, niet alles te hebben kunnen verduidelijken en eindigde onder luid applaus der talrijke aan- wezigen. ZAAMSLAG. Bij den gemeente-veldwachter alhier is als gevonden gedeponeerd: een heerenportemon- naie met inhoud. Rechthebbende kan zich bij hem vervoegen. SAS VAN GENT. Met de Staatscourant van 17 Mei zijn ver- zonden afdrukken van de akten betreffende »9 maakt wasschen onnoodig. de N.V. „Walzenmolen Sas van Gent", voor- heen J. Verschaffel en H. Mechelynck, alhier. SELZAETE. Omtrent de jl. Zaterdag alhier aan de cokesfabriek voorgekomen ontploffing kan nader worden gemeld, dat deze plaats had bij het beproeven van een nieuwen ammoniak- ketel. De luchtdruk was zoo sterk, dat een stelling van 3 M. hoog, waarop zich 6 schil- dersgasten bevonden, geheel vernield werd. De mannen vielen naar beneden, doch zijn er met eenige kneuzingen afgekomen. De vermelde slachtoffers, de 40jarige werk- man De Meijer, van Debbautshoek, is Zondag- morgen in het ziekenhuis te Gent, waarheen hij ter verpleging was overgebracht, over- leden. Hij laat een weduwe en drie jonge kin- deren achter. Het andere slachtoffer was een werktuigkundige, een Waal, wonende te Gent. Hij was overgekomen voor het beproeven van den ketel. Hjj was ernstig gewond aan den onderkant van het gelaat en zijn tong uitge- rukt. Deze bezat nog de wilskracht een af- schejdsgroet aan zijn vrouw en beide kinderen te schrijven. Hij overleed tjjdens het vervoer naar het ziekenhuis te Gent. Politierechter te Middelburg. De volgende zaken werden in de zitting van 20 Mei behandeld: F. v. H., huisvrouW A. d. B., oud 35 j., zon- der beroep te Sas van Gent, werd ten laste gelegd dat zij op 7 April 1930 te Sas van Gent Theophilus van Craenenbroeck en Rosalia van Houte heeft beieedigd. Eisch: 10 boete of 10 dagen hecht. Uitspraak: idem. A. d. B., oud 55 j., werkman te Sas van Gent, werd verdacht dat hij op 7 April 1930 te Sas van Gent Th. van Craenenbroeck heeft beieedigd. Eisch10 boete of 10 dagen hecht. Uitspraak: idem. G. V., oud 34 j., voerman te Ter Neuzen, werd beklaagd dat hjj op 30 Maart j.l. te Ter Neuzen den Rijksveldwachter van Graefschepe die hem onderhield terzake van overtreding van dfe Motor- en Rijwielwet heeft beieedigd. Eisch15 boete of 15 dagen hecht. Uitspraak: idem. De rechtercommissaris voor strafzaken te Middelburg bevond zich Dinsdag te Bres kens tot het houden van een onderzoek naar de oorzaak van den brand in het huis van P. v. M. op 18 Mei j.l. v. M. is door de politie in verzekering gesteld. Door den Officler van Justitie te Middelburg is hooger beroep aangeteekend tegen het von- ais der Rechtbank te Middelburg van 9 Mei 1930, waarbij A. H. d. V., oud 69 j., scheeps- bevrachter te Ter Neuzen en L. v. R., oud 39 j., huisvrouw van A. H. d. V., zonder beroep te Ter Neuzen, wegens verduistering zijn ver- oordeeld ieder tot eene gevangenisstraf van maanden, voorwaardelijk met eene proeftijd van een jaar. Door A. H. d. V. is eveneens hooger beroep aangeteekend. LAWNTENNIS. Uitslag competitie-wedstrijd. SmashAnimo 5—2. Heeren-enkelspelMr. P. Cos verliest van J. Jurrij, 68, 61, 06; A. Muste slaat J. Spaas, 86, 86. Dames-enkelspel: Mevr. Van Cantfort slaat mej. Elzinga, 26, 60, 61. Heeren-duhbelspel: Mr. P. Cos en A. Muste verliezen van J. Jurrij en J. Spaas, 9—7, 57, 63. Dames-duibbelspel: Mevr. Van Cantfort en mej. Van Cantfort slaan mej. Elzinga en mej. Timmerman 64, 64. Gemengd dubbelspel: Mevr. Muste en Mr. P. Cos slaan mej. Verstraete en J. Jurrij, 6—4, 6—3. Mevr. Van Cantfort en A. Moggto slaan mevr. Jurrij en A. Hamerlinck, 62, 64. INBRAAK TE HAARLEM. Dinsdagnacht is ingebrokem in de kantoren van de cooperatie De Eendracht aan het Donkere Spaame te Haarlem. Uit een brand- kast is een bedrag van ongeveer f 7000 ge- stolen. Vermoedeljjk heblben de inbrekers zich pverdag laten insluiten. Zij moeten zich heb ben verborgen in een der lokalen misschien wel in een ongebruikten bakkerswagen of tusschen zakken meel en kisten. Beschermd door het nachtelijke duister hebben zij zich met loopers tot de kantoren toegang verschaft. Daama hebben zij de brandkast op hoogst vakkundige wijze door het slot uit te boren, geopend. In him haast hebben zij vergeten, zich een bak met zilver- geld, die onder hun bereik stond, toe te eigenen. Wel hebben zij een anderen bak met zilver- geld meegenomen en daama de brandkast weer op slot gedaan, maar zij moeten vervol gens in hun werk zijn gestoord, of de zaak niet al te zeer hebben vertrouwd. Om 3 uur heeft een nachtwaker nog zrjn ronde gedaan en niets verdachts bespeurd. De recherche heeft vingerafdrukken ge- nomen. TIENJARIG MEI S.J E VERDWENEN. Zaterdagmiddag omstreeks vier uur is de tienjarige G. van Beurden uit de Kortetorant- straat te Rotterdam boodschappen gaan doen. Toen het meisje om negen uur 's avonds nog niet thuis was, hebben de ouders de politie gewaarschuiwd. Uit het ingestelde onderzoek bleek, dat het meisje aan de adressen, waar zij moest zijn geweest, ook inderdaad haar boodschappen heeft gedaan. Bovendien had een jongen in de Rotte, bij, het Strooveer, een actetasch drijvende gevonden. De tasch werd op het politiebureau aan de Galerij gedepo neerd. Zij is herkend als de tasch waarmee het meisje boodschappen heeft gedaan. Zaterdagavond, Zondag en Maandag is in de Rotte gedregd, omdat men vermoedt, dat het kind verdronken is. Tot nu toe heeft het dreggen evenwel geen resultant gehad. KIPPENFOKKERIJ AFGEBRAND. Maandagnacht om half vrjf is brand uit- gebroken in een schuur achter perceel Delft- schekade 2, te Haarlem, waarin een kippen- fokkerij gehouden werd. Er bevonden zich drie broedmachines en een kunstmoeder, be- nevens driehonderd dagkuikens in de schuur, Alles brandde totaal uit. De oorzaak wordt gezocht in een defect aan de lamp van de kunstmoeder. De brandweer heeft met eenige bespaart brandstof. stralen op de waterleiding het vuur gebluscht. DE ROOKENDE RAAD. Toen de gemeenteraad van Leiden een be- slissing moest nemen over de vraag of men in ,,De Lakenhal" of in het Nutsgebouw zou ver- gaderen, werd het „Nut" gekozen, omdat daar gerookt mag worden. Als dankbaarheid voor dit besluit heeft een sigarenhandelaar den raad een kist sigaren gezonden, waarbij een gedicht was gevoegd, dat in den Dinsdag- middag gehouden zitting van den Raad, onder gToote hilariteit werd voorgelezen. In het slot van het vers stond de wensoh van den schenker, hoe de inhoud van 't kistje te verdeelen: Wie voor't voorstel stemde twee, D'and'ren d6n; van't overschotje Krijgt de Pers dan nog wat mee. RADIO-OORLOG TE DORDRECHT. Te Dordrecht is sedert eenigen ttjd een radio-oorlog uitgebroken. Oorzaak daarvan is niet de zendtijd, doch de distributie van het uitgezondene. Vorig jaar adviseerden B. en W. den Raad naar aanleiding van ingekomen verzoeken, de radiodistributie in handen van particulieren te stellen en daartoe de stad in wijken te ver deelen met bepaling, dat de distribuant aan de gemeente een vergoeding zou geven voor de over de straten gespannen draden. In- middels was uitgelekt, dat in den Bosch de gemeentelijke distributie een zeer winstgevend zaakje was, zoodat, toen het voorstel van B. en W. in behandeling zou komen, dit werd aan- gehouden, opdat het college de zaak nogmaals bezien zou. Daarop kwam een nieuw voorstel, waarbij B. en W. voorstelden gemeentelijke distribu tie en een crediet daarvoor vroegen van 187.000. Dit voorstel werd 14 Jan. j.l. aan- genomen en het crediet toegestaan. Een en ander met 19 tegen 12 stemmen. Belangstellenden en anderen zijn tegen deze jongste overheidsbemoei'ing opgekomen in in- gezonden stukken. Dezer dagen is de strijd in een nieuwe phase gekomen. Een bekend stedelijk radio-hande- laar heeft een naamlooze vennootschap ge- Moeders, als het huidje van de kleine op sommige plaatsen smet, branderig is of stuk- gaat, genees het dan met Purol. Doos 30, 60. 90 ct. Tube 80 ct. Bjj Apoth. en Drogisten. (Ingez. Med.) sticht, welke zich ten doel stelt op zeer ge- makkelijke condities ieder, die wil, een eigea toestel te leveren in den vorm van huurkoop. De eerste drie jaren betalen de aangeslotenen 70 cent per week, het vierde jaar 50 cent. Dan is het toestel eigendom. De eerste aanslui- tingskosten zijn 15 of 2,50 minder dan die, welke de gemeente vraagt. De gemeente dis- tribueert vier stations, met een eigen toestel kan men willekeurig ieder station beluisteren. Reeds hebben zich na de bekendmaking in het begin der vorige week meer dan 250 liefheb- bers voor een eigen radiotoestel aangemeld. Gezien dezen stand van zaken heeft, aldus het „Hbld.", het neutrale raadslid Scheep- bouwer tot B. en W. de vraag gericht, of het niet beter is de voorbereidingen voor de ge meentelijke distributie te staken. Echter... de kabels zijn reeds lang geleden besteld en zullen eind dezer maand worden gelegd. Begin Augustus zal met het maken der huisaanslui- tingen worden begonnen. De concurreerende N.V. deelt mede, dat begin Juni de eerste honderd toestellen be- gint te plaatsen. Het contract waarin rech- ten en verplichtingen der aangeslotenen ver- meld staan, is door een Dordtsch rechtskun- dige ontworpen; de toestellen worden in een der bekendste Nederlandsche fabrieken ge maakt en de kastjes en tafeltjes der huurkoop- toestellen zijn door een specialist op meubelee- ringsgebied ontworpen. Met belangstelling wacht men nu het ver- der verloop van den strijd af. EEN INBREKERS-TRIO GEARRESTEHRD. De burgemeester van Spjjkenisse, geasai- steerd door de Schiedamsche politie, heeft cp een schuitje (een Westlander), liggende in 0« Voorhaven te Schiedam, gearresteerd den 86- jarigen J. v. L., houtbewerker, wonende t« Rotterdam en den 20-jarigen I. de H., metse- laar, wonende te Oud-Beierland. Zij worden ervan verdacht de laatste weken verscheidene diefstallen met braak te hebben gepleegd te Spijkenisse. In de roef van 't scheepje werd een partij gouden en zilveren voorwerpen gevonden, afkomstig van een in- braak bij een goudsmid te Spijkenisse. Verder werden nieuwe vulpennen gevonden, linnen, enz. Tevens zijn in beslag genomeu een groote collectie inbrekerswerktuigen, een revolver en een dolkmes. De aangehoudenen hadden teruggekeerd van hun rooftocht, ligplaats gekozen in de Voorhaven te Schiedam. Een derde verdachte, een broer van de H., is later door de Rotterdamsche recherche aan- gehouden. Het is gebleken, dat het drietal, zich voor- doende als schippers, met het scheepje ver scheidene dorpen op de Zuid-Hollandsche eilanden bezocht en 's nachts op roof uittrok. Zij hebben bekend aan eenige inbraken schuldig te zijn en zijn ter beschikking van de justitie te Rotterdam gesteld. EEN VERDACHT GEVAL. Een 18jarige landarfbeider te Eeierland op Texel werd Vrijdag, na het drinken van thee uit zijn thermoflesch, hevig ongesteld. Direct werd een dokter ontboden en deze constateer- de dat hier sprake was van vergiftiging door kopervitriool. Het ongeval speelde zich af op de hofstede „Pietershove", waar de arbeider werkzaam is. De flesch, waaruit hjj gedron- ken had, was in zijn jas geborgen, die in de sdhuur was neergelegd. De politie stelde direct een onderzoek in en vond op een plank in de schuur een paar halfledige zakjes met kopervitriool, dat door de vroegere bewoners van de hofstede was achtergelaten. De getroffene, wiens toestand wel iets voor- uitgaande is, heeft er niet het flauwste ver- moeden van, hoe dit vergift in zijn flesch is gekomen. Hij weet niet, vijanden te hebben. Kortgeleden werd zgn fiets vernield, zijn horloge'werd stuk gedraaid en in de duister- nis werd hij door een auto aangereden zonder dat hij den dader kon ontdekken. De politie stelt een onderzoek in. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Op den betonnen weg tusschen Amhem en Ede heeft Zondagmiddag een ernstig auto- ongeluk plaats gehad. De luxe-auto van den Amsterdamschen antiquaar Meyer Wolff, waarin met den chauffeur gezeten waren de heer Wolff, zijn echtgenoote, en een familie- lid, een dame uit Essen, slipte in de nabijheld van de uitspanning het „PlanIken Wamtouis" waardoor de auto eerst aan de eene zijde van den weg tegen een boom reed en daama en den anderen kant van den weg opnieuw tegen Is absoluut onsehadeiyk voor de waseh. een boom sloeg. De auto sloeg over den kop en werd grootendeels vernield. Mevrouw Wolff was er het ergst aan toe. Zij overleed binnen enkele oogenblikken, vermoedeljjk tengevolge van schedelbreuk. De Duitsche dame was door glasscherven niet emstig aan het gelaat ge wond. De heer Wolff en zijn chauffeur kwamen met den schrik vrjj. Dr. Hooftman, uit Alblasserdam, die juist passeerde, verleende de eerste hulp. Met den auto van den geneeskundlgen dienst uit Amhem is de gewonde dame naar het ziekenhuis vervoerd, waama ook het lijk van mevrouw Wolff daarheen is overgebracht. De vemielde auto werd later naar Ede ge- sleept. Het parket uit Amhem heeft ter plaatse een onderzoek ingesteld. NIET ALTIJD IS ONDANK 's WERELDS LOON. Bij 't bureau voor Maatschappelijken Steun, Reguliersdwarstraat te Amsterdam, is eenige dagen geleden door een onbekende vrouw, die weigerde haar naam te noemen, een couvert afgegeven met als inhoud zes biljetten van f 100. Achter op het couvert, dat met een zegel was gesloten, was geschreven. ,,,met dank terug". KIND DOODGEVALLEN. Het 2%-jarig jongetje P. F. J. de G., wo nende aan den Noordwal te 's Gravenhage was Zondag op bezoek bij zrjn eveneens in die straat wonenden grootvader. In een onbe- waakt oogenblik is het kind naar boven ge- klommen en uit een zeven meter hoog raam op straat gevallen. Het kind was onmiddeUijk dood.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 2