ALGEMEEN NIEUWS- F.N ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No 852 MAA>JDAG 19 MEI 1930 70e Jaargang RAADSVERQADERING. BIHNEHLAND. FEUILLKT0N. Vampier-Vleugel BUITEVLAHD. SAX ROHMER. DE AAN VAL OP HET ZOUTDEPOT GESTUIT. TER NEUZENSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSBinnen Ter Neuzen f 1,40 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post 1,80 per 3 maanden Bij voor uitbetaling fr. per post f 6,60 per jaar Voor Belgie en Amerlka /2,25, overige lan den 2,60 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bjj voorultbetallng. Ultgeef sterFtrma P. J. VAN DE SANDE. GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeN: Van 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer 0,20. Grootere letters en cliches wor den naar plaatsrnimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement te gen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst 66n dag voor de uitgave. DIT BEAD VERSCHIJNT IEHEREN MAA NDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. De Burgemeester van TER NEUZEN maakt bekend, dat eene Openbare Vergadering van den Gemeenteraad is belegd op Donderdag 22 Mei 1930, des voormiddags 10 uur. Ter Neuzen, den 19 Mei 1930. De Burgemeester voomoemd, J. HUIZINGA. MAATSCHAPPELIJK WERK VAN PRINSES JULIANA. Prinses Juliana is voomemens, nu zij na het volbrengen van Hare Leidsche Studies heeft opgehouden met het volgen van Hare colleges en cursussen zich dezen zomer naast de ver- vuUing van Hare representatieve plichten aan maatschappelijk werk te wijden in het bgzon- der in de ressorten van de Koningin van het Loo en omstreken. TWEEDE KAMER. Vergadering van Vrjjdag. De heer Boon (lib.) vraagt een interpellatie aan over de verdeeling van den zendtijd. Hierover wordt Dinsdag beslist. De beraadslaging over de wijziging van de Geaneentewet wordt hervat. De heer Vos (lilb.) verdedigt zijn thans ge- wijzigd amendement inizake den dubbelen raad. De commissie moet op dezelfde wijze ate de raad worden gekozen. De heer Ketelaar (v.d.) bestrijidt dit amen dement om het principe en om de kosten. De heer Van Vuuren (r.-k.) Is v66r hand- having van den dulbbelen raad. De heer Schokking (c.-ih.) heeft thans geen beewaren meer; de duhbele raad is in het be- lang van de kleinere gemeenten. Minister Ruys de Beerenbrouck weet niet, of de zaak nu in orde is, als het gewijzigde amendement wordt aangenomen. Spreker laat de beslissing aan de Kamer. Op voorstel van den voorzitter wordt dit punt tot Dinsdag aangehouden. B(j art. 134 verdedigt de heer Vos een amendement, volgens hetwelk de Kroon bin nen een jaar moet beslissen inzake een an- nexatie. De heer Van Vuuren ziet hierin geen voor- deel. De minister ontraadt het amendement. Na repliek van den heer Vos en dupliek van den Minister wordt het amendement verwor- pen met 537 stemmen. Bij artikel 135 bestrrjdt de heer Rutgers van Rozeniburg (c.-h.) de voorgestelde wijziging, die het toetsingsrecht van den rechter doet vervallen en het vemietigingsrecht der Kroon teeperkt. De macht van den raad is z.i. te sterk uit- gebreid, waarom hij wijziging ongewenscht acht. De heer Knottenbelt (lib.) is eveneens tegen deze wijziging en vraagt zich af wat de re- geering ertoe heeft gebracht haar voor te stellen. De heer Kortenhorst (r.-k.) bestrijdt de wijziging met het oog op de tot nu toe gelden- de jurisprudentie. Het toetsingsrecht van den rechter mag niet worden uitgebreid. DE BEGRAFENIS VAN MR. P. J. TROELSTRA. Onder even enorme als ontroerende belang- stelling heeft Vrijidag, meldt de N. R. Crt., de Nederlandsche arbeidersbeweging haar stich- ter en oud-leider Mr. P. J. Troelstra ter laat ste rustplaats gebracht. door Vervolg.) 6) ,,Dien avond bespraken we den toe- stand onder een glas wijn en bij die gele genheid wees hij mij erop, dat dit de ge legenheid was om de juisbheid van zijn theorie te toetsen. Er was blijkbaar een bevel uitgevaardigd, dat ik vermoord moest worden en de eerste poging was mjslukt. ,,Nu krijgen we natuurlijk een bijeen- komst," zei Valera, „om te bespreken, wat er verder gedaan moet worden. En die bijeenkomst heeft morgenavond plaats." „Ik keek hem scherp aan en gaf, na een paar oogenblikken wachten, ten ant- woord (Morgenavond is het voile maan... Als jij van de partij wilt zijn, gaan we samen tegen den avond het moeras in en dan zullen we eens zien, of we de open plek, die er volgens jou moet zijn, en waar, eveneens volgens jou, die samenzweer- ders vergaderden, niet kunnen vinden. „iBij het onzekere licht van de eene lamp die tusschen ons in op tafel stond, zag ik dat Valera Meek werd, maar hij was een Spanjaard en een man van grooten moed, dus ,;Goed, senor," gaf hij ten antwoord. ,,Als de aanwijzingen, die ik heb, juist zijn, vinden we den weg". Zooals te verwadhten was heeft de soc.- democratische arbeiderspartij met de socia- listische vakbeweging deze gelegenheid aan- gegrepen om nog eens te beiwijzen, hoezeer Mr. Troelstra in den kring zijner geestver- wanten als een der grootsben werd beschouwd en aian zijn nagedachbends op plechtige wijze dank te brengen voor het onschabbaar vele, wat hij, voor de arbeiderswereld heeft gedaan. De begrafenis is dan ook geworden tot een massale en indrukwekkende manifestatie van trouw en liefde van tienduizenden jegens den ontslapen staatsman. Reeds in de vroege ochtenduren was het merkbaar dat er iets bijzonders te doen was. Er heerschte een cmgewone drukte in de stra- ten, wEint reeds heel vroeg kwamen velen uit alle streken des lands in Den Haag aan om bij de begrafenis tegenwoordig te zijn. Vooral bij de stations heerschte een ongewone drukte. Met talrijke voortreinen en met versterkte treinen kwamen de tienduizenden belangstel- lenden aan. Het weer, dat in den vroegen ochtend nog grauw en somber was, klaarde op en onder stralenden zonneschijji trokken de groepen in de richting Scheveningen. De geheele weg, van het centrum der stad naar het Belgische Park, was een groote trek van menschen. Allerlei organisaties, afdeelin- gen der partij en socialistische vereenigingen waren met omfloerste vaandels en banieren naar Den Haag getrokken om den beminden volksleider de laatste eer te bewijzen. Overal zag men partijrouw dragen: een rood strikje met zwarten achtergrond. Vele partijgenooten waren met autobussen uit omliggende plaatsen gekomen; de inter- communale lijnen der H. T. M. voerden even eens talloozen naar Den Haag. Langs de gansche route, van Koningskade, Raamweg en Badhuisweg, was <56n rij van standaarden, vlaggen en banieren. Naarmate het dichter naar twaalf uur liep, groeide de menigte aan en concentreerde zich alles meer en meer op den Badhuisweg. De poll tie had onder leiding van hoofd- inspecteur Snethlage zeer uitgebreide maat- regelen getroffen om alles een geregeld ver- loop te doen helbben. De A. J. C. verzamelde zich afzonderlijk op den Pompstationsweg om zich later bij den stoet aan te sluiten. Op den Badhuisweg, op de verschillende zij- wegen en op den Pompstationsweg stelde de stoet zich geleidelrjk op. Steeds groeide het aantal deelnemers nog aan, zoodat tegen 1 uur een onafzienibare menschenmenigte zich in de omgeving van het Belgische Plein opgesteld had. De lengte van den stoet bedroeg verschei- dene kilometers;, eerst toen men zich aaneen begon te sluiten kreeg men een indruk van de niet te beschrijven belangstelling. De kop van den stoet bevond zich bij, de Brusselsche- laan. Daar liepen de leden der S.D.A.P., Eerste en Tweede Kamerfracties, de leden van het Partijbestuur, het hoofdbestuur van het N.V.V., vertegenwoordigers van de Interna tionale van Vakvereenigingen, van de Intern. Transportfederatie, van de Arbeiderspers en van de hoofdbesturen van tallooze organisa ties bij het N.V.V. aangesloten. Daarachter hadden zich de deelnemers provinciegewijze opgesteld. Het eerst kwam Friesland, waarvan buiten- gewoon veel belangstelling was gekomen. Uit de kleinste plaatsjes uit die provincie had men de reis naar Den Haag ondemomen om de nagedachtenis te eeren van Mr. Troelstra, die daar, waar hrj geboren en opgevoed was, in de harten der aribeiders een zeer bijzondere plaats steeds ingenomen had. Dan kwamen groote groepen uit Groningen, uit Drenthe en uit alle andere provincies. De „Ik heb vergeten u te vertellen, dat hij een aantal aanwijzingen had; een neger- meisje, dat verliefd op hem was, had ze hem gegeven. Ze had ontkend, perti nent ontkend, dat die open plek een soort van vergaderplaats was. Maar ze had toegegeven dat zij bestond... had Valera zelfs verteld hoe hij er kon komen." Ko- lonel Menendez zweeg even. ,,Een maand daarna was ze dood... Een onbekende slepende ziekte had een eind aan haar leven gemaakt." Onze bezoeker zei die laatste twee zin- nen met grooten nadruk en keek ons, om beurten, Iang en veelbeteekenend aan. ,,Straks zal ik u vertellen, ging hij voort, „wat ze op den dag, toen ze ziek werd, tegen de deur van haar hut gespij- kerd vond. Maar eerst ga ik met mijn verhaal voort. Den volgenden avond brachten we ons plan ten uitvoer. In een behoorlijke uitrusting gingen we, na don- ker, door een zijdeur het huis uit en slo- pen het bosch aan den oostkant van de hacienda in, waar, volgens de aanwijzin gen, een voetpad door liep, dat ons regel- recht naar de open plek, die we wilden vinden, zou brengen. Van dien tocht, heeren, heb ik de' afschuwelijkste herin- neringen behouden. Stel u voor een ondoordringbaar dicht bosch met een bodem van rottende bla- deren en planten, die zoo week was, dat we er bij elken stap tot over onze enkels inzakten en waaruit een zicihtbare en af- schuwelijk riekende damp opsteeg... Stel u voor levende, glibberige wezens, die zich onder onze voeten bewogen, die zich of om onze rijlaarzen heenkronkelden, of, sissend, een goed heenkomen zochten. Stel u voor sommige plekken, waar het pad volkomen dichtgegroeid was, waar groepen waren alle weer onderverdeeld in de verschillende organisaties. De groote steden Amsterdam, Rotterdam en Den Haag vormden ieder een eigen groep. Machtig was de indruk, welken de Arbei- ders Jeugd Centrale maakte, welke met vele duizenden leden aanwezig was en met tallooze banieren langs den Ponipstationsweg stond geschaard, gevolgd door den Nederl. Arbei- ders Sportbond. Nog tallooze andere organisaties volgden. Het aantal deelnemers is op geen duizenden te schatten, doch naar verluidt waren er meer dan 25.000 menschen uit de verschillende dee- len des lands gekomen, waarbij dan nog niet gerekend zouden zijn de groote steden. Een belangrijke afvaardiging was ook aan- wezig van soc.-dem. club te Antwerpen. Om 1 uur werd het teeken gegeven, dat de kist uitgedragen werd en terwijl alien eerbie- dig het hoofd ontblootten en zich in gelederen van zes schaarden, zette de stoet zich in be- weging, om zich achter de volgrijtuigen aan te sluiten, waarbij in de eerste gelederen lie- pen Kamiel Huysmans, de Belgische oud- minister, en de vertegenwoordiger van het Duitsche partijibestuur, de beer Wels. Toen precies 1 uur de ktst werd uitgedra gen stond ook het Belgische Plein stampvol met belangstellenden. Nadat in den lijkwagen de kist geplaatst was werd deze met de partijvlag gedekt. Aan de lijkkoets werd gehangen een groote groene krans met eenige vuurroode bloemen en roode linten, waarop stond: ,,Van de Part(j, die hem zoo lief was". Verder werden meegevoerd twee takken sparregroen van het Troelstra- oord en een eenvoudig boeketje van op het Troelstra-oord geplukte veidbloemen. In het eerste rijtuig names plaats de weduwe, de zoon en eenige andere famdlie- leden. Hierop volgden in de koetsen de heeren Albarda, Oudegeest, Woudenberg, Vander- velde, meivr. de Vries-Bruins, mevr. Sannes- Sannes, de heeren IJzerman, Bakker Schut, de laatste namens de brandverzekering Neer- landia, waarvan de heer Troelstra directeur was, Wiardi Beckman, part, secretaris van den heer Troelstra, Ankersmit, Wibaut en Vliegen. Om 10 minuten over e6n zette de stoet zich in beweging. Overal langs den weg, welke de stoet volg- de, stonden dichte rijen menschen geschaard, om het voorbrjtrekken gade te slaan. Waar de lijkwagen met het stoffelijk hulsel van den grooten volksleider langs kwam werd overal eerbiedig het hoofd ontbloot. De stoet die achter den lijkwagen volgde, trok door de Antwerpschestraat, Belgische Plein, langs het sterfhuis in de Leuvensche- straat, waar de vaandels eerbiedig negen. Zoo trok men onder ongekende en overstelpende belangstelling naar het kerkhof langs den Nieuwen Duinweg, Haringkade en Koninginne- gracht. Op de begraafplaats, die aan beide zijden door de politic werd vrijgehouden voor den rouwstoet, was, v66r het hoofdgebouw, ka- naalzijde, een met een zwart kleed bedekte katafalk geplaatst, terwijl zwarte loopers waren gelegd. Op deize katafalk zou de kist worden geplaatst, terwijl daarachter ruimte was geresenveerd voor de naaste familieleden en de andere personen, die in de volgrijtuigen met den stoet zouden meekomen. Het partijibestuur heeft een grafkelder voor den ontslapene gekocht, die als familiegraf- kelder is bestemd. Een aantal ordecommissarissen uit de S. D. A. P. assisteerden voor de regeling van het d^filA GOEDKEITRING PROTOCOL CHEMISCHEN EN BACTERIOLOGISCHEN OORLOG. Verschenen is de memorie van antwoord we ons een weg moesten banen door een warnet van woekerplanten, waar groote spinnen hun webben hadden gemaakt, waar griezelig-klamme nachtwezens ons in het voorbijgaan aanraakten, waar we bestookt en besprongen werden door venijnige insecten... Zoo trokken we meer dan een uur voort. Het licht van de voile maan hielp ons bij onzen strijd tegen de bijna onover- komenlijke bezwaren, maar nu en dan was de qrondmist zoo dicht, dat het tro- pisch heldere schijnsel verduisterd werd. Ik was in die dagen nog jong en buiten- gewoon sterk; mijn metgezel was ouder en had daardoor meer te lijden dan ik. Maar hoe afschuwelijk dat eerste gedeelte van onzen tocht ook was, bij wat ons te wachten stond, haalde het niet dat was erger, veel erger... ,,Op een gegeven oogenblik kwamen we op een open plek, een bijna cirkelvor- mige ruimte zonder noemenswaardige be- groeiing, niets dan een moerassig groen tapijt, gespreid in de donkere diepte van het woud. De giftige mist was daar nog dichter dan tusschen de boomen, maar na het warrelige ondergroei-struikgewas, waar het wemelde van insecten, was die open ruimte ons welkom. Hlelaas, het was een val, een strik, een moeras, waar we tot over onze knieen inzonken. Nu nog rill ik als ik aan die gewaarwording denk. En daarbij voelde ik dat een on- overkomenlijke hoe zegt u dat heid zich van me meester maakte en Va- lera bekende me, naar adem snakkend, dat hij aan het eind van zijn krachten was. „Juist op dat oogenblik streek een zuchtje wind over de open ruimte; de mist betreffende het wetsontwerp tot goedkeuring van het protocol inzake den chemischen en bacteriologischen oorlog van 17 Juni 1925. In deze memorie wordt betoogd, dat de kans, dat in een conflict, waarin ons land on- verhoopt mocht worden betrokken, strrjdgas- sen tegen ons niet zullen worden aangewend uiteraard grooter is, indien wij tot het ver- drag toetreden, dan wanneer wij ons afzijdig zouden houden. Ten aanzien van het motief, dat het ge- bruik van gift en van vergiftigde wapenen verboden is bij het verdrag van 1907 betref fende de wetten en de gebruiken van den oorlog te land en dat niettemin de tot dat verdrag toegetreden mogendheden van bri- santgranaten zijn blijven gebruik maken, doet de Regeering opmerken, dat onder de bedoel- de verbodsbepalingen niet valt het gebruik van brisantgranaten, tegen welker gebruik dan ook nimmer verzet is gerezen, mede om- dat zij niet vielen onder de verboden bepalin- gen van de tweede declaratie van den Haag van 1899, welke 't gebruik van projectielen verbood, welker uitsluitend doel was verstik- kende of giftige gassen te verbreiden. Dat uit andere ervaringen van den jongsten oorlog zou zijn af te leiden, dat aan intema- tionale afspraken en verdragen, voorzoover zij op de oorlogvoering betrekking hebben, geen waarde kan worden toegekend, onder- schrijft de Regeering niet. Uit het feit, dat de Regeering het in het ontwerp beoogde voorbehoud wenscht te ma ken, blijkt reeds, dat zij niet bereid is te ver- klaren, dat zij na de goedkeuring van dit ver drag nooit meer gebruik zal maken van oor- logsmiddelen als in dit verdrag voorzien. Zoolang de organisatie van de Statenmaat- schappij nog niet in een verder stadium is ge komen dan thans het geval is, zal het onmis- baar kunnen blijken een gewelddadige bedrei- ging van 's lands belangen te keeren door ter verdediging gebruik te maken van dezelfde middelen als waartoe de aanvaller is overgegaan. Voorzoover de bescherming der burgerbevolking betreft heeft de Regeering zich op het standpunt gesteld, dat de organi satie daarvan naar aanwijzingen van het mi- nisterie van Defensie, het best plaatselijk kan geschieden. In aansluiting daarmede kan voor- lichting geschieden door het Ned. Roode Kruis. De omvang der productie van chemische strijdmiddelen in ons land beperkt zich tot den aanmaak van de noodige modeme defen- sieve middelen (gasmaskers e.a.) om de weer- macht en van hetgeen noodig is om de doel- matigheid van die middelen te toetsen. ROODE KRUIS. Bij Kon. besluit van 10 Mei is, met ingang van 1 Juni, opnieuw voor den tijd van 5 jaren benoemd tot voorzitter van het hoofdbestuur der vereeniging het Nederlandsche Roode Kruis Zijne Koninklijke Hoogheid de Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg. VERNIETIGING VAN GROENTEN. Het Tweede Kamerlid Duijs heeft den mi nister van Binnenlandsche Zaken en Land- bouw gevraagd: 1. Is het den minister bekend, dat, terwijl duizenden in ons land nog groote behoefte hebben aan behoorlijk voedsel, doch, door eco- nomische omstandigheden, waarin zij verkee- ren, niet in staat zijn, dit voor zich en hun kinderen aan te sohaffen, op verschillende plaatsen in ons land groote hoeveelheden waardevolle groente, als: spinazie, sla, enz., als veevoeder worden gebruikt, ja zelfs in slooten, op vuilnisbelten en dergelijke niet daarvoor bestemde plaatsen worden gewor- pen? 2. Is de minister niet van oordeel, dat deze, met alle redelijkheid in strijd zrjnde handelingen, de gevolgen zijn van een pro- trok op en een paar seconden lang kon- den we elkaar zien. ,,Ik uitte een kreet van schrik en af- grijzen. De kleeren van mijn metgezel waren een warreling van griezelige, vreemdsoortige vlekken. ,,Werktuigelijk gingen mijn oogen van zijn kleeren naar die van mij. Mijn Wee ding, de gewone praktische expeditie- kleeding, verkeerde in denzelfden staat. En terwijl ik keek bewoog zich een van de vlekken op mijn mouw en schoof voort tot op mijn blooten pols. Ik voelde een klam-koude aanraking en schreeuwde het uit van ontzetting. En voor dat we wis- ten wat er gebeurd was streden Valera en ik ieder een strijd op leven en dood. We waren aangevallen, heeren, door een groot soort karmijnroode bloedzuigers, die uit de modder naar boven gekomen waren. Als we ze wilden lostrekken, scheurden we stukken huid mee en ze zwermden als ik bij die trage wezens van zwermen kan spreken over onze lichamen als mieren over het lijk van het een of ander dier. „Ze drongen zelfs tot tusschen onze kleeren door, dat vieze, onreine, dik-op- gezwollen ongedierte. En terwijl we zoo, in een misere naar lichaam en naar geest, door het moeras voortzwoegden, zagen we opeens, recht voor mij uit, tusschen het geboomte, het licht van dozijnen be- wegende toortsen en in het rookerige schijnsel der schaduwen van honderden vleermuizen. Het maanlicht, dat de vee- gen mist tot melkwitte sluiers omtooverde en het vooze schijnsel van de toortsen, dat het bosch hoe zegt u dat ook al- weer in brand zette, maakte van het geheel een schouwspel dat aan een In ferno deed denken. En in die helsche ductiestelsel, dat gebaseerd is, niet op de be langen der gemeenschap en de behoeften der menschen, maar uitsluitend op het belang van de winst van enkelen? 3. Is de minister bereid terstond in te grijpen, ten einde te voorkomen, dat nog lan- ger deze vemietiging op groote schaal van voor de menschheid kostbare producten voortgang vinde, en is hij bereid mede te dee- len, welke maatregelen hij voorstelt te nemen, ten einde te voorkomen dat ook in de toe- komst dergelijke vemietiging op groote schaal van waardevoi voedsel zich niet zal herhalen MUZIEKAUTEURSRECHTEN. De correspondent van de N. R. Crt. te Parijs meldt De Petit Parisien protesteert tegen het Nederlandsche ontwerp omtrent bemiddellng inzake muziekauteursrechten. Het blad ziet in het verbod aan buitenlandsche auteurs in een land, waar vooral buitenlandsche muziek gespeeld wordt, hun rechten te laten gelden door den gemachtigde, die hun vertrouwen geniet, een emstige inbreuk op de Bemer conventie. Daarom heeft de Fransche regee ring daartegen in Den Haag geprotesteerd. De Fransch-Nederlandsche arbitrage -overeen- komst opent de gelegenheid, het geschil In der minne te beslechten. Het blad hoopt, dat de Kamers het ontwerp zullen verwerpen. De opmarsch der nationalisten naar het zoutdepot van Dharasana is Vrrjdag door de politie gestuit. Ongeveer 1 K.M. van Dhara sana verwijderd, was een politiecordon opge steld. Een afdeeling politie isoleerde den stoet welke onder leiding van de dichteres Naidoe stond, en scheidde dezen af van de toeschou- wers en de meeloopers. Mevrouw Naidoe ver- klaarde aan de politie, dat zij niet zou terug- keeren. De demonstranten gingen daarop op den grond zitten en begonnen katoen te spin nen. Nadat zij verhinderd werden in hun poging om het zoutdepot aan te vallen, hebben zij den dag doorgebracht met spinnen, zonder te eten of te drinken. Vrouwen die den vrijwilligers water wilden brengen om te drinken, werden daarin door de poljtie verhinderd, daar deze zich op het standpunt stelt ,dat de vrijwilligers alleen buiten het politiecordon water mogen drinken, wat dezen echter weigeren. Het tooneel trekt vele nieuwsgierigen. Een volgende afdeeling van vrijwilligers wordt verwacht. Mevrouw Naidoe verklaarde bij het begin van haar tocht naar Dharasana: „Ik ga den dood in of ter overwinning. Vrienden hebben gepoogd mij van mijn plan af te houden, mij waarschuwend, dat, ik ziek was en reeds op leeftijd was. Ik voel mrj ech ter bezield door dezelfde geestdrift als Jeanne d'Arc. Ik word geleid door de goddelrjke in- geving. Ik zal aan het hoofd der vrijwilligers op- marcheeren en wij zullen pogen het politie cordon te doorbreken. Wij vragen en geven geen kwartier. Ik vrees noch den dood, noch de gevangenis. De onbevreesde 51jarige dichteres loopt kans in de gevangenis te worden gestopt, evenals Gandhi en Tyabji. De regeering heeft nu den strijd aangebon- den tegen de Gandhi-mutsen, eigen fabrikaat hoofddeksels van de „ongehoorzame" natio nalisten. Soldaten, gewapend met bootshaken, loopen door de straten om hiermede de ver boden mutsen van de diverse hoofden te pik- ken. mise-en-scene dansten de acteurs, don kere, naakte figuren, onder het uitstoo- ten van dierlij'ke, wdkistige kreten, om en om. Boven het schreeuwen en krijschen en joelen, dat aanzwol en weer in kracht af- nam als een zwaar helle-koor, uit, hoorde ik een lang-aangehouden, klagenden uit- roep, die steeds en steeds weetr herhaald werd. Het was een Afrikaansch woord. Maar ik kende de beteekenis. „Het was Vampier-vleugel" ,,Nu behoefde ik niet langer te twijfe- len. Dit was een vergadering van dui- vel-aanbidders, een bijeenkomst van aan- hangers van Voedoe. Een man trok voor al mijn aandacht, een groote neger, de onder-opzichter op mijn hacienda. Hij was blijkbaar hoogepriester of een soort van ceremoniemeester van dit feest. Aan zijn armen waren imitaties van vleermuis- vleugels bevestigd en die bewoog hij met groteske bewegingen snel heen en weer, alsof hij wilde qaan vliegen. Onder de toeschouwers, die vrij talrijk waren. ik denk een honderd a honderd-vijftig, be- vonden zich verscheidene vrouwen. Ik ging volkomen op in het fantastische schouwspel voor me, maar het sterven van mijn moedigen ongelukkigen Valera, juist op dat oogenblik, leidde mijn aan dacht af en deed me beseffen, welk een groot gevaar ik, door werkloos daar te blijven staan, liep. .Hfij lag voor me op den grond. Zijn armen en beenen trokken krampachtig en bij elke beweging zonk hij dieper in de vette, kleverige modder weg. En over dat verdwijnende lichaam kropen lang- zaam, met trage, vadsige bewegingen, tientallen bloedzuigers. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 1