Eerste Hulp* 4" Feuilleton-vertellingen. GEMEHGDE BERICHTEV BRABANTSCHE BRIEVEN. FNGEZONDEN STUKKEN. SCHEEP V AARTBEWEGTN A. C. LENSEN'S STOOMVAART- MAATSCHAPPIJ - TER NEUZEN WISSELKOERSEN. Moeders en Vaders, om in Uw gezin aan groot en klein, altijd dadelijk hulp te kunnen ve-leenen bij brand-, val-, stool- of snijwonden, is het zoo veilig en gewenscht thuis altijd een doos of tube Purol te hebben. (Ingez. Med ren dier scholen, bedoeld in art. 205 L. O. Wet /75; subsidie aan werkloozenkassen 125; uit- keering aan het rijk van het aandeel in de kwade posten wegens de directe belastingen 2500; totale vermeerdering der uitgaven 8375; onder de uitgaven te verminderen de vol- gende posten: schrijf- en bureaubehoeften, briefporten, vrachtloonen en andere kleine uitgaven f 50; kosten van de gemeentereiniging voor zoover niet vallende onder Hoofdstuk 13 140; kosten van de beerruiming 150; onderhoud en admi- nistratie van bezittingen, niet voor den publie- ken dienst gebruikt of van werken en inrich- tingen geheel of voor een groot gedeelte bui- ten de gemeente gelegen 125; verlichting, verwarming en schoonhouden van schoolge- bouwen /250; bijdrage in de kosten van de R. H. B. scholen als bedoeld in art. 36quater sub 4 der Wet op het M. Onderwijs 1400; rente te voldoen aan de Bank voor Nederl. Gemeenten f 100; onvoorziene uitgaven f 600; totale vermindering der uitgaven 2765. De opmerkzame lezer zal voorts begrepen hebben dat de onder dit punt vermelde dis- cussie onjuist geplaatst was en behoorde on der punt 16, reclames tegen aanslagen wegens schoolgeld. Ulvenhout, 13 Mei 1930. Menier, 't Is gebeurd. D'n Tiesfis d'n toloed. Wa-d-eel Ulven hout nooit had kunnen geleuven d'n Blaauwe-n- in getrouwd; d'n piesang! Keb 't oew in- dertijd al geschre- ven g'ad, hoe 't uitlekte dat iemee 't weduwvrouwke Atnje Bogers de kachel aan 't .aan- maken was en hoe Trui'm op 'n onverwachtsch mement deur de maand liet vallen. Ollee, 't is veurmekare nouw; ok veur d'n Tiest zijn d'r ging kruien meer gewassen! Zemmen hudje bij mudje gegooid: d'n Blaau we hee z'nen verkenteelt, aanderhaalven stoel en z'n monica bij 't hofke van Aantje gegooid, en emmen ze nouw samen 'n g6&f gedoeike; 'n paar koeibiesten, 'n ordentelijk lapke grond, drie kienders d'n Blaauwe is 't er gelflk pappie bij geworren (da's ok weer ,,meege- nomen" veur 'm!) 'nen fermen stouw vOrkens en twee huiskes. Zeg nouw maar 's dat da blaauw manneke gin fertuin ee ga'd op z'nen ouiwen dag! En 'n wefke, amico, 'n wefkeom stukken uit te bijten deSr! Ze zag er toch zoo schoon uit ee, op de bruiloft Keb op 'n mement, toen 'k mee d'n Tiest toevallig tegelijk op d'n erft sting, bij d'n miestkuil, want d'r wier g£0f ingeschon- ken op 't fiest, teugen 'm gezeed: „Blaauwe, Tiest," en 'k sloeg'm's op z'nen schouder, „sakkerejaJbel kerel, wa bende gij mee oew kokkert in d'n hotter gevallen!" De Tiest grinnekte toen 's en zee: „ja, 't ga genogt, ee, Dr6!" ,,'t Ga genogt...! vroeg ik, genogt? Dan motte mijn s zeg- gen wanneer 't naar jouwen goesting goed gaat!" ,,'t Ga-d-ok goed, heel goed," lachte d'n Tiest, „bestig zelfs, maar kom nouw naar binnen Dre, ge zul wel veul dorst emmen van- daag, ee! Keb zoodikkels bij jouw over d'n vloer gewiest, gij mot nouw bij mijn (en toen zag ik dat ie effekes trotsig was, amico; bij mijn!), gij mot nouw bij mijn in m'n huis ok net doen of ge thuis bent, jongen!" En hij klopte-n-'s op m'nen rug van louter plazier. Ja, amico, as ge samen Ok zooveul deurge- mokt het, zooas den Blaauwe en ikke, dan hoefde mekare zoo maar 's op d'n schouwer te kloppen om mekaar te begrijpen. Me zijn gelijk opgegroeid; emmen as kwajongens de- zelfste boevestreken uitg'aald; emmen samen onder dienst gewiest, samen in dezelfste voet- balclub, boogschuttersvereeniging waar me nog in zijn; en d'r kon niks gaande zijn bij ons thuis, 't zij da me trouwden, dat 'r kienderen geboren wieren, de koperen of zulveren brui loft vierden, dat de brakken d'r kemunie dejen, of wa-dan ok, altij was de Tiest erbij mee z'n monica. Ge hoefde-n-'m nooit te vra- gen, hij r66k 't as er wa-d-aan 't haandje was en wat er ok te doen was op 't durp, gouwen bruiloften of aandere fiesten d'n Blaauwe was present. In z'nen blaauwen kiel, en mee d'n hoogen hoed op. Wemmen al wa leut g'ad mee da ding! Menier Pustoor is ok nog gewiest. Wa zoude denken, Dre", had de Tiest me al gevraagd, ,,'zou ie op 't fiest komen? As-'t-ie nie komt Tiest, brik m'nen klomp", ha'k veruspeld en of ie kwam, amico! Zoo laangs m'n neus weg ha'k 's mergens, na de trouwerij gezeed, 'k was netuurlijik getuige mee d'n Jaan, onzen veldwachter, nouw menier Pustoor tot vandenmiddag ee. „Jazekers", zee-t-ie, ,,tot van den middag horre! Veul plazier!" En de Tiest, die heel goed wiest dat ie t nog al 's mispeutert eet, was zoo vereerd mee da bezoek, dat ie nie wiest wat ie allemaal doen zouw om menier Pustoor op z'n gemak te zetten. Teugen z'n drie zeuntjes had ie veur 't eerst vader gespuld. „Komen gullie's hier zee 't ie Toen zette-n-ie er eenen tusschen s'n knieen, eenen op z'nen schouwer en den kleinste nam ie in z'nen kraag en hiew ie 'nen meter boven d'p grond; ,,kek's jongens, wij motte mee mekaar's praten, ee! En denkt er om, as d'n Blaauas oew vader wa-d-af- sprikt, dan mot't gebeuren ok; gesnapt?' „Is 't lollig?"vroeg d'n oudste. Neee", zee d'n Tiest zoo eerlijk meugelijk, 't is heelemaal nie lollig wa'k mee oew af- ■preken mot, waant 't kom-d-ier op neer, da ge straks zekers 'n uur achter mekaar oew eigen heel netjes gedragen mot!" En as op kommandoow snoven ze alle drie mee veul lawijd d'r neus op. „Sjuust!" zee d'n Tiest toen diepzinnig. Ik keek mee 6dn oog naar Aantje en mee t aan der naar Tieste en z'n zeuns en keb m'n eigen bedooid, amico. .Tiest" riep Aantje, „zet Nilleske toch op d'n vloer, heel z'n hemmeke is uit z'n^ broek geschoven, nouw ge'm zoo lot zweven!" En toen hfidde motten zien, amico hoe deuze k£rel, die op z'n veftigste jaar ineens vader wier over drie van die kwajongens tegelijk, dieen kleine mee z'nen buik op z'nen knie lee, z'n broek losmokte, 'm meteen op z'n billen sloeg en z'n twalet in orde mokte. „Hij zal 't wel leeren Aantje!" riep ik. En Aantje knikte-«n-'s en knipte 'n ogske. „Straks konSt menier Pustoor ier op visiete", gong de Tiest deur teugen z'n zeuns, ,,en as t er nouw eene van jullie 't hart hee om z'n eigen dan nie schrikkelijk netjes te houwen, dan pak ik 'm op en gooi 'm bij de vOrkens; afgesproken? En veeg nouw eerst alle drie oew neuzen af, hier is m'nen zakdoek!" En as me-n-ons nouw schrikkelijk netjes houwen, wa dan?" vroeg Nilles, ,,Dan krijgen guilie, as d'n Pustoor weer vertrokken is, 'nen nekstra roomhoom, ee moeder!" riep d'n Tiest naar z'n bruid. En toen ie kwam, amico, toen slepte d'n Blaauwe mee kejak, mee bier, mee 'n flesch wijn die ie achteraf had staan veur d'n Pustoor, mee taartjes en hekstra segaren; zette 't mes in de bruiloftstaart en snee er nen bonk af of 't veur 't peOrd was en op stuk van zaken gebrukte-n-ie niks as 'n baks- ke thee en n segorke. „Wa gebrukt diee minsch weinig" ver- wonderde de Tiest z'n eigen. „011ee, jonk", zee ik, „hij had ten goeie z'n middagpotje deur z'n keel en daar kan ie toch gin kejak, bier, wijn taart en gebak over henen nemen". „Ketb jouw wel 's aandens heuren praten", antwoordde-n-ie, „maar affijn, d'r is genogt, eet oew eigen maar vol: 't is oew van harte gegund, da witte wel, Dre!" Nouw amico, daar was ik van overtuigd, en keb die overtuiging nie onder stoelen en baan- ken gestoken. D'r was genogt. 't Was 'n bruiloft, die klonk as 'n klok. De Tiest had veur 't eerst van z'n leven 'nen boord om en 'n zwart pak aan en z'n oranje haren stakken d'r bij af as 'n klaproos. „Tiest", vroeg d'n schoolmeester, die 's aves ok was op komen loopen, „ge de gin huwelijksreis maken?" ,,'k Weet nog nie", zee Tiest tegoeiertrouw. Aantje kan slecht gemist worren bij de kien ders, maar meschient da 'k volgende week 'n bietje-n-olleen gaai. Maar dan toch nie lan- ger as 'n week of drie!" Wemmen gekronkeld van 't lachen. En toen me 's aves volgeschraanst zatten en de lange fiesttafel was afgeruimd en weer volgezet mee gloskes, toen zette d'n Tiest in 't midden van de tafel 'n kinneke (tonneke) bier, 'nen pot suiker en kiesten segaren en zee: „hier is 't buufet, schenkt oew eigen zelvers maar in. Veur't manvolk bier en veur de vrullies bier mee suiker". Toen gong ie weg, draaide-n-'t licht uit en daar sting ineens d'n erft in lichte laaie. Hij had 'm heelgaar mee Uletrieke laampkes vol hangen in defrente kleuren, tusschen de boomen, zooda me-n-er op d'n dag nikske van gezien hadden. En met een trok ie 'nen wals uit z'n monica, dat er ginnen eenen zitten bleef. 's Jongen, jongen, wa was ie dik veur mekare! 't Was 'nen avond in Mei, van 'n zeldzame pracht. Muljoenen sterrekes laggen gezaaid aan d'n oneindigen hemel en 't maansikkeltje hong in zulveren wolkskes, z66 zocht, z66 schoon. En de gekleurde laampkes van d n Tiest hongen te beven in de takken tusschen t licht- beschenen gruun, as zondeurlichte vruchten. Aantje wiest er nikske van. 't Was 'n ver- rassing van d'n Blaauwe. 's Nachts teveuren had ie 't stillekes gemokt. Alleen Janus de pliesie, wist 't. Janus had 't 's nachts ,,getrapeerd op heeterdaad", z n vaste uit- drukking. „Komt er 's uit of ik schiet", had Janus geroepen. Mokt Aantje nie wakker, Janus" had Tiest gezeed, „aanders slaai ik oew pet over oew oogen, jonk! 't Mot 'n verrassing blrjven". Trui vond't zoo schoon as 'nen Koninginne- dag, zee ze en begon de laampkes te tellen. En de Tiest die spulde maar van: „m'n liefste Antwannetje". 't Wier 'n tuinfiest, komsa! De stofwolken krinkelden gouwig in de ver- lichte boomen. De jonge boeren en de meskes mee kleine ogskes van al 't fiestgenot, draai- den over d'n erft dat d'r rokken uitsirkelden as pSreplujen. D'r haren pinden over de rooie koppen en de Tiest gaf ze gin menuutje rust Hij was weer in z'nen ouwen, onge- trouwden doen. Zat in 'n hoekske mee 'nen schuinen kop aan die monica te trekken en tikte mee z'nen voet op den grond de maat. En mee 'n schuin oog, waar de leut in glom onder z'n rooie wenkbraauwen, hieuw ie't spul in de gaten. Keb ok nog 'n daanske mee Aantje ge mokt. „Aantje", zee ik, ,,'k mot toch ok 's mee de bruid daansen, meid", en toen de Tiest da-d-in de gaten had, toen begon ie 'n heel aander stukske te speulen, 'n heel ouwer- wetsch, wa'k zoogfcre heur en da wit-ie! Me slierden over d'n erft of ik twintig jaren was en da-d-Aantje zee: „ge daanst er de jonge kerels nog uit, Dre". En toen, amico, toen hO'k ze over d'n erft laten draaien, dat ze kepleet zweefde. D'n Tiest spulde hoe lan- ger hoe wilder en 'k zag niks aanders meer as strepen van licht die as serpetientjes over d n erft slingerden. Aantje dee d'r oogen dicht van duizeligheid en d'n Tiest blonk, glom van de leut. En ineens pats brak ie af! En moes ik Aantje opvangen, aanders was ze gevallen. Ollee", zee d'n Blaauwe, „da-d-edde geef ge- daan, Drd! Nouw wit ze meteen da wij op ons veftig nog mee kunnen; zoo op z'n ouwer- wets, watte!" Wa-d-emmen gelachen. Ge wit da-d-Aantje pas dartig is, ee! 't Bier schuimde over de tafel, uit t tonne ke da nie ophiew te loopen. De jongens en meiden wieren stapelgek. t Veurjaar werkte mee, da beloof ik oew, en dat er van bruiloften, bruiloften komen, da zullen ze gewaar worren, ier. 't Is 'n reuzefuif gewiest. We kennen er nie afscheien! Meimaand, amico, 't is d'n schoonsten tijd van 't heele jaar. Bruiloften, in de natuur en onder de men- schen! Blommekes, ieveraans. Veur t 1 Maar ollee, ge weet't weer. 't Eerste fiest emmen g'had van deuzen Mei en't is kollesaal g0EnSonze goeie Tiest zit tot z'n rooie nek- haren in 't geluk. Da-d-et 'm bekome. Amico, ik gaai er afscheien. Trui zee dat er tachtig laampkes emmen gebraand maar ik keb er minstens honderdtachtig geteld en d'n Blaauwe zee da me-n-allebei goed geteld hadden; nouw gfl? Veul groeten van Trui en as altij, gm horke minder van oewen toet a voe DR<5. grooter. Vele halzen worden gerekt om te kunnen zien, wat Herr Hans Langhirt, de uitvoerder van den opgravingsarbeid, in den diepen kuil uitvoert Madame Sylvia, eigenlijk de Oostenrijksche gravin BeckKzikowski, zat Woensdagmid- dag, toen wij het geheimizinnig terrein weer eens betraden, tevreden en rustig op een aard- hoop een sigaret te rooken, lezen wij in de „Tel." ,,Alles gaat naar wenscii tot dusver", zeide zij, „niets wijst er op, dat wij maar eenigszins gefaald hebben. Ziet u den boomenrij hier in de laan dichtibij? Al die oude iepen heb ik al heel lang van tevoreri gezien, zonder ooit op deze plaats geweest te zijn. Nauwkeurig heb ik den afstand bepaald van de plek hier, waar dan vermoedelijk volgens een verhaal de 17e- eeuwsche kaper-kapitein de Weybenon zijn on- deraardsche gangen had. Ik gaf dien af stand aan op zooveel meters van den kerk- toren gelegen, aan de Oostzij. Op het Ge- meentehuis heeft men nagerekend, dat ik niet mis was. En bovendien, onze bejaarde mede- werker, ingenieur H. Friedersdorff uit Ber- gisch Gladbach, die hier geweest is met zijn instrumenten voor het geologisch-natuurkun- dig onderzoek, kwam na uren studie op het terrein tot de conelusie, dat ik wel degelijk de goede plaats aangewezen had Het onderzoek. ,,Ing. Friedersdorff", ging de gravin voort, vertrouwt op zijn wetenschappeljjke werktui- gen. Menigmaal heeft hij, ook voor het Stin- nes-concem, met succes onderzoekingen inge- steld naar de aanwezigheid van delfstoffen. Is het niet zeer merki^ardig, dat hij, alvo- rens wij met graven hier op het oude kerkhof begonnen, vooruit voorspeld heeft, op grond van de aanwijzingen van zijn instrumenten, dat wij eerst door zand, vervolgens door veen, leem, dan weer een dikke laag zand en op- nieuw een kleilaag heen moesten, terwijl hij mede aangaf, waar wij water zouden aan- treffen. Alles is precies zoo tijdens het graaf- werk uitgekomen! De mensohen denken, dat wij hier geko- men zijn uitsluitend uit gOuddorst. Niets is minder waar dan dit. Wij zijn heuseh niet door de goudkoorts aangetast! Het weten- schappelijk deel der geheele ondememing is voor ons het voornaamste. Ing. Frieders- dorff's instrumenten zeggen alleen, dat er op de bewuste plaats zuiver goud en zilver onder een oppervlakte van £6n meter bij 40 c.M. moet liggen en wel in een onderaardsche gang; zoomede wisten zij, de plaats voor de aanwezigheid van edel metaal, naast een brok muur in den tipn bij de begraafplaats, aan te geven. De instrumenten van onzen weten schappelijken medewerker,' die de werking er van strikt geheim houdt, wijzen dus alleen de plaats aan en niet de hoeveelheid. Het kan dus best gebeuren, dat er in het geheel geen schat gevonden wordt. Maar stellig ben ik er van overtuigd, dat er goud en zilver, hoe wei- nig ook kan zijn, in dezen bodem ligt Madame Sylvia vertelde nog, dat zij in vele raadselachtige gevallen, als bij dief- stallen, opheldering gegeven had. „Ter Ber lin was bij de familie van den Rijkspresident Von Hindenburg, tijdens een verhuizing, een waardevol doek van Adolf von Menzel zoek geraakt. Ik werd geraadpleegd. Ik zag kruiers het kostbare schilderij inpakken, weg- dragen naar den verhuiswagen, weer uitladen bij de nieuwe woning en ik zag tenslotte, dat het op een zolderverdieping achter rommel bij een schoorsteen neergezet werd. Toen men ging kijken, mijn aanwijizingen stipt volgende, werd het doek gevonden. Zoo zou ik veel meer voorbeelden kunnen noemfen v' Nog niets gevonden! De klok sloeg twaalf. De gravers gingen schaften. Herr Langhirt kroop uit den zes- en-een-halven meter diepen, nu zeer verbree- den put, waar hij met een boorijzer in het water geruimen tijd gewroed en gepeild had, en vele fotografen richtten hun lens op hem Nog wat dieper moet er gegraven worden. Eerst dient het water weggemalen en dan zal er nog door een zandlaag gespit moeten worden. Woensdag ging de arbeid gestaag door, on der steeds groeiende belangstelling van nieuwsgierigen en in vol vertrouwen van Ma dame Sylvia en haar geestdriftigen, vol opti- misme zijnden medewerker Hans Langhirt. „Wanneer wij vandaag nog niets vinden, gaan wij morgen door en wordt er morgen niets ontdekt, dan maar weer wachten tot overmorgen. Opgeven? Geen denken aan", zoo luidt het parool op het oude Zaansche kerkhof. Een sterke politiemacht bevindt zich thans op de schepen. EEN GEHEIMZINNIGE GESCHIEDENIS. Vrijdagmorgen bemerkte de opzichter van het crematorium te Helsingfors dat 's nachts in de stookruimte van het crematorium was ingebroken. Een ruit was ingeslagen en in een waschbak vond hij bloedsporen. Even later ontdekte de man in den oven resten van verkoolde beenderen. De politie stelde met hulp van enkele deskundigen een onderzoek in. Een dr deskundigen onderzocht de beender- resten en constateerde, dat die van een vol- wassen mensch, waarschijnlijk een man, af- komstig zijn. Een andere deskundige verklaar- de, dat iemand die met den over niet bekend is, dezen niet kan openen. De politie arres- teerde Zondag een man, genaamd Nordstrom die een tjjd geleden stoker in het cremato rium was en die ontslagen is, omdat hij steeds dronken was. Op de verbrijzelde ruit werden vingerafdrukken van hem gevonden en hij gaf toe in den nacht van Woensdag op Don- derdag ingebroken te hebben. fionderdag- avond of -nacht was hij echter niet in de stookruimte geweest. Hij kan echter geen be- hoorlijk alibi voor Donderdagnacht opgeven. Voorts is de politie te weten gekomen dat N. zich Donderdagavond laat met een vrouw bij het crematorium bevond. Men vermoedt nu, dat N. de vrouw heeft vermoord en haar lijk in den over heeft ver- brand, maar ook acht men het mogelflk dat de man en de vrouw samen een derde om het leven hebben gebracht en verbrand. Prof. Lassila onderzoekt nu nauwkeurig of de been- derresten van een vrouw, dan wel van een man afkomstig zijn. EEN WOESTIJN-TRAGEDIE. Met militaire eer zijn te Luderitz in het mandaatgebied Zuidwest-Afrika ter aarde be- steld de overblijfselen van een soldaat bij de Schutztruppe, die in 1905 spoorloos is ver- dwenen en een slachtoffer is geworden van de Namib-woestijn. 18 Juni 1929 werd in een diamantconces siegebied, op drie mijlen afstand van het sta tion Grasplatz, een geraamte gevonden met daarbij een koperen identificatieplaatje, een horlogeketting en overblijfselen van een mili tair kleedingstuk. Het identificatieplaatje werd naar Duitschland opgezonden, waaruit bleek, dat het gevonden geraamte dat van den soldaat Fiebecke van de Schutztruppe was. Hieraan is een heele geschiedenis verbon- den. In 1905 reed de militaire paardenarts Rogge, vergezeld van den soldaat Fiebecke, van Bethanie naar Luderitz om aldaar brie- ven en geld voor soldij in ontvangst te ne men. 10 Januari keerden zij terug naar Be thanie. Zij werden voor het laatst gezien in Kubab, vanwaar zij het plan hadden te rijden naar het naastbijgelegen Ukamas, waar zij opnieuw water zouden vinden. Nimmer zijn DE SCHATGRAVERIJ TE ZAANDAM. Onvermoeid wordt te Zaandam het onder zoek naar „de verborgen schatten" op het oude kerkhof achter den Zuiddijk voortgezet en opnieuw is de belangstelling toegenomen. Het aantal nieuwsgierigen achter de lage schuttingen om de begraafplaats is weer veel EEN TRAGI-KOMISCHE INBRAAK. Vorige week werd de politie te Venlo opge- beld, dat de slager N. L. door een onbekenden Duitschen inbreker op zijn bed met een re volver was bedreigd. De politie spoedde zich derwaarts en vernam het volgende: Bij N. had een dief door het uitsnijden van een ruit zich toegang tot de woning verschaft. In den win- kel werd de lade uit de toonbank gehaald, maar deze bevatte geen geld. Ook in de woon- kamer werd alles overhoop gehaald, maar er werd niets gestolen. De linnenkast bleek door- zocht, maar ook daarin was geen geld ver borgen. Alleen in de keuken werd uit een bakje met wisselgeld 2 gulden ontvreemd, terwijl enkele losse centen achtergelaten wer den. Dan heeft de dief zijn onderzoekings- tocht voortgezet, de trap op naar boven, waar N., die weduwnaar is, sliep met zijn zoontje. Door het kraken der deur werd het kind wak ker. De dief heeft daarop den slager bij den arm getrokken en wakker gemaakt, waarna een revolver werd voorgehouden en in het Duitsch geschreeuwdJe geld of je leven! N. een reus van een kerel, in zijn vollen slaap, verstond de bedreiging niet en richtte zich in bed in zijn voile lengte op, vragend: Waat meus dich? Deze verschijning moet den Duit schen dief zoo ge'imponeerd hebben, dat hij hals over kop de vlucht nam, de trap afrolde en over de binnenplaats het vrije veld in, zijn heil zocht. Toen de politie verscheen was hij verdwenen. Tot nu toe ontbreekt nog elk spoor. UEFDE AAN DE AUDE. Een man van 35 jaar te Laure (departe- ment der Aude) heeft zijn dochtertje van een half jaar in haar badje verdronken, omdat de moeder van het kind, zrjn minnares, hem de leelijkheid van het kind verweet. De man heeft de vlucht genomen. EEN ARRESTATIE OP ZEE. Uit Assens (Funen) wordt gemeld, dat de rijkspolitie Woensdagnacht in de Kleine Belt een Duitsche sleepboot en twee schoeners heeft opgebracht. De kapitein van de sleepboot had zich te Aarhus aan oplichtingen schuldig gemaakt. Toen de politie aan boord kwam, sloot hij zich in zijn kajuit op en dreigde elkeen neer te schieten die binnen wilde dringen. Tenslotte is de kapitein echter toch overmeesterd en geboeid in de motorboot naar de gevangenis te Aarhus gebracht. De drie schepen wilde men in de haven van Aarhus laten sleepen, doch de bemanning liet plotseling de ankers vallen, waarop men het plan moest opgeven. zij daar gearriveerd. Niettegenstaande ijve- rige nasporingen in de woestijn, werd geen spoor van hem gevonden. In 1911 vond men in de zandheuvels Fie- beckes bajonet en koppel, waarop men weder aan het zoeken ging. In Juli 1912 vond een politiepatrouille op de helling van een zand- heuvel, halfweg de stations Kolmanskop en Grasplatz, het lijk van den paardenarts Rogge, dat gemakkelijk te herkennen was, aangezien het totaal verdroogd was tot een mummie, doordat het aanvankelijk overdekt geweest was met zand, dat later er van was wegge- waaid door de sterke stormen. Op het lijk werden alle brieven en het geld, ongeveer 20.000 mark gevonden, waardoor na zeven jaren de brieven nog bezorgd konden worden. In een op het lijk gevonden zakboekje vond men een afscheidsgroet van Rogge aan zijn moeder en zuster in Duitschland, meldende, dat hij verdwaald was in de woestijn, Fiebecke uit het oog had verloren en de paarden waren weggeloopen, waarom hij, in plaats van te sterven van honger en dorst, zich had dood- geschoten. Rogges overschot werd in 1912 te Luderitz ter aarde besteld. Daar is thans ook, na 23 jaren, het geraamte van Fiebecke begraven. GOUDEN MUNTEN OP DEN VUILNIS- HOOP. Blijkens een bericht van de Pester Lloyd heeft een dagloonster te Boedapest, die met haar 4 kinderen leeft van het zoeken van beenderen in vuilnishoopen, op het politiebu- reau een roestige blikken bus gedeponeerd waarin zich 50 kostbare gouden munten uit den tijd van keizerin Maria Theresia bevon- den. De eerlijke vindster had het blik in een vuilnishoop gevonden stellingname blijkt aiweer, dat men in dien hoek steeds geneigd is over te gaan tot het gebruik van machtsmiddelen. Niet de belam- gen der fokkerij spelen daar een rol. Men vond hier een mooi middel om die vereeniging V. V. Z. F. eens dwars te zitten, omdat ee ook leden aandeelhouders telt, die lid zijn van het Z. B. S. Maak een nieuwe vereeniging zoo raadde men aan, en dan zult ge de 200 gulden subsidie ontvangen. En als brave tin ders gaat men daarop in. Men richt in optima forma een nieuwe vereeniging op. Doch zoo is het klaar, dat de opgegeven oorzaak onwaar is. Het feitelrjke doel van heel de beweging is het zien te verkrijgen van de 200 gulden die schriftelijk beloofd zijin, als men maar dansen wil naar de pijpen der machtshebbers. Naar luid der berichten is het subsidie uitgebreid tot 1000 gulden, wijl men de betreffende fokkers niet bereid vond voor 200 gulden voor de kar te loopen. Zoo beschouwt heeft de oprichting eigenlijk twee oorzaken. 1. Een strrjd van het N. T. S. tegen het steeds doorwerken der nieuwe ideeen die In het Z. B. S. belichaamd zijn. 2. Het bekomen van een groote subsidie, dus een geldvraag. En om in onze termen te spreken, zooals wij fokkers gewoon zijn, het bestrijden der nieuwe ideeen die zoo nadeelig zjjn voor de eens zoo mooie vereeniging is wel de factor die domineert. Strijd tegen het doodgeboren kind. Die strijd heeft al heel wat zorgen gebaard, en het succes is al uiterst gering. Het N. T. S. hoopte er op, en durfde hot zelfs als vaststaand aannemen, dat de Konink- lijke goedkeuring aan het Z. B. S. zou worden geweigerd. Toch kwam ze, langs volkomen natuurlijken weg. Met alle macht heeft het N. T. S. gepro- beerd de wettelijke erkenning van het Z. B. S. te verhinderen. Toch is deze ook verkregem, geheel langs den gewonen wettelijken weg. Nog kortelings is door iemand hier in de streek en elders het gerucht verspreid, dat het Z. B. S. op 3 Maart zou worden opgedoekt. Ook die leugen is niet bewaarheid geworden. Het is wel hard om te moeten ervaren, dat het ledenaantal van het Z. B. S. langzaam maar zeker groeit, zelfs ondanks verschillende machtsmiddelen die men toepast. En dan te moeten aanzien, dat het N. T. S. zelf steeds afbrokkelt, is nog harder. Volgens ingewtjden is het ledenverlies sinds 1 Januari 1930 ge- stegen tot om en de bij 3000. Over het ge heele land verlaat men een vereeniging, die vastgeroest zit in ouwerwetsche ideeen en die voor de leden geen voordeelen afwerpt, maar ontzettend veel geld kost.. In Limburg is de ontevredenheid zoo groot dat men ook daar een nieuw stamboek wil oprichten, welke beweging echter voorloopig den kop is ingedrukt. Toch rust men daar ook niet. De juist gehouden merriekeuringen voor op- name in boek B geven een droef inzicht in den toestand. Ter Neuzen vertoonde slechts 2 merries, Axel meer dan de helft minder dan vorig jaar. Nog enkele jaren en men zal ge- voeglijk de keuringen van merries voor op- name kunnen afschaffen, zooals ook reeds In andere deelen is geschied. Argumenten heeft men tegenover deze fac- toren niet. Het eenige wat nu nog overbltfft is geld. Het geld, dat vroeger van de fokkers is ontvangen wordt nu gebruikt om goed te maken wat men aan argumenten te kort schiet. De machteloosheid tegen het doorwericen der nieuwe ideeen blijkt zonneklaar en tevena illustreert deze zaak, dat men nog steeds niet begrijpt waar het eigenlijk om gaat. Het be- vorderen van de fokkerij, staat .niet voorop, wel het bestrijden van wat men niet vatten wil of kan. We wagen ons aan een voorspelling. Gaat deze zaak door, en ontvangt de nieu we vereeniging een subsidie van het N. T. S. dan zal het noodzakelijk weer tot gevolg heb ben, herrie elders. En ook: Het geld, dat men aanwendt om tegen het Z. B. S. te strijden zal wel blijken weggegooid te zijn. Hoogstens kan het voor enkelen zoo lang er nog is, een lokmiddel blrjven. U dankend voor de plaatsruimte. KT Mm. (Buiten verantwoordelvjkheid der Redactie.) Geachte Redactie, Volgens Uw blad is in Axel eene nieuwe vereeniging opgericht voor het houden van fokdagen en veulenkeuringen. Oorzaak en doel dier nieuwe vereeniging is daarin mee- gedeeld. Als oorzaak is aangegeven, dat het N. T. S. weigert de gewone subsidie voor fokdagen en veulenkeuringen uit te keeren aan de V.V.Z.F. aangeizien van die* vereeniging ook leden van het Z. B. S. lid -zijn, die alsdan ook van die voordeelen zouden profiteeren. Deze mededeeling is niet juist. Daarin zit niet de oorzaak van het ontstaan der nieuiwe vereeniging. Het N. T. S. kan best eene regeling treffen, waardoor de voordeelen dier subsidie alleen aan leden van het N. T. S. ten goede komen. Eerst wanneer de V. V. Z. F. weigerde sub sidie te aanvaarden onder voorwaarden door het N. T. S. gesteld, eerst dan zou er sprake kunnen zijn, dat men in de subsidie een oor zaak vinden zou voor het doorzetten der splijtizwam, en het benadeelen der algemeene fokkerijbelangen van een streek, die toch al genoeg de dupe is van allerlei wat schade- ltjk is. Wanneer het N. T. S. als voorwaarde voor het verleenen van subsidie zou stellen, dat de door die vereeniging gegeven gelden alleen mochten worden aangewend voor primeering van veulens en paarden uit het N. T. S., en wanneer dan bovendien het N. T. S. zelf de uitreiking deed, dan was er genoeg contrOle, en dan konden alleen de leden van het N. X S. van de voordeelen genleten met uitsluitmg van Z. B. S.-leden en ook met uitsluiting van fokkers die geen lid zqn van beide stamboe- kcu. Zoo beschouwd is er absoluut geen oorzaak voor het oprichten van eene nieuwe vereeni- De grond waarop de nieuwe vereeniging derhalve is opgericht is valsch en onwaar. We willen hier nog even verder op mgaan. Een groep leden van het N. T. S. heeft toe- stemming gekregen van de algemeene verga- dering der V. V. Z. F. om op haar terrein een fokdasr en veulenkeuring te organiseeren, alleen voor dieren uit het N. T. S. Wat bleek echter H>t N T. S. weigert aan die groep van fokkers de 200 gulden subsidie. Uit deze Voor Ter Neuzen: 15 Mei. Eng. s.s. CHEL- WOOD, 1563, kolen, New-Castle. Voor Ter NeuzenGent: 14 Mei. Eng. a.m. THE MARQUIS, 353, ijzer, Millom. Voor Sas van Gent: 14 Mei. Fransch a.m. ORANIE, 2246, fosfaat, Bona. 15 Mei. Spaansch s.s. SABINA, 1297, pyriet, Huelva. _T/->a Voor Gent: 14 Mei. Gneksch s.s. AGIOS GEORGIOS, 2721, pyriet, Huelva; Duitsch a.m. HERMA, 311, ledig, R'dam; Eng. s.s. FRED CLEEVES, 1031, ledig, A'dam; Eng. a.m. EASINGWOLD, 603, kolen, Goole. 15 Mei Eng. s.s. 6rICHTOUN, 506, stukg., Leith- Eng. s.s. SWYNFLEET, 689, pekkolen, Goole; Eng. s.s. FALCON, 738, stukg., Don- den- Eng s.s. LARCHWOOD, 504, ko en, Leith- Eng s.s. HUBBASTONE, 431, kolen Boston; Eng. s.s. HUNTERFIELD 828 led., Londen; Eng. s.s. DON, 429, stukg Goole, Duitsch s.s. PATRIA, 2415, hout, Xpilla, Eng. s.s. MACVTLLE, 355, ledig, D°nd(;"; Van Gent: 14 Mei. Eng. s.s. WENNING, 377, stukg., Goole; Noorsch s.s. ELDRID 998, ledig, Warkworth; Duitsch s.s. ELLEN LAR- SEN, 1160, ledig, Hamburg; Eng. s.s. IDSK, 1673 ledig, Sunderland; Duitsch s.s. GISEIjA SCHRODER, 522, ijzer, Stettin; Noorsch as. BRAA 1323, ledig, New-Castle; Eng. s.s. BLACKCOCK, 226, stukg., Londen. 15 Mei. Duitsch s.s. EDDI, 647, ijzer, Ste tin Eng. s.s. KENTWOOD, 1244, ledig New- Castle; W s.s. OTTERHOUND 409^n- zine Stockholm; Port. s.s. ALFERRAREDE, 1452 ledig, Middlesborough; Eng. s.s. GWENTLAND, 1090, ijzer, Newport; Eng. s.s. TRENTWOOD, 369, ijzer, Middlesborough. q s HELENA in het droogdok te Rotterdam, s.s! MAGDALENA in lading te Yxpila rpor Cardiff. s.s. TERNEUZEN van Vlaardingen naar Santa Caballo passeerde 15 dozer Quessant Amsterdam, 16 Mei 1930. bieden laten 12.08% 12,09% 59,30 59,35 9,75 9,77% 34,70 34,72 35.05 35,10 Londen Berlijn Parijs Brussel Weenen (100 sh.) Duitsch Fransch Belgisch Oostenrijksch (100 sh.) Vreemd Bankpapier. 59,30 9,75 6,92 35,05 59,35 9,80 6,95 35,10

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 6