Meisjes B0ITEHLAND. Filmwerken LANDBOUWBEKICHTEIT. OKUKVGDE BEBICHTEH. hulde aan de redders van de TERNEUZEN, 14 MEI 1930. RECHTSZAKEN. de Kamerrade had gehouden, die later als zijn groote vergissing" is aangeduiid en waarin hij verkondigd had, dat de tijd om naar de staatsmacht te grijpen voor het Ne- derlandsche proletariaat was aangebroken, i tot de erkenning hraeht op het partij-congres, j dat hij een tekort aan weerstandsvermogen j bezat. Tijdens den oorlog heeft Mr. Troelstra ge- poogd bij te dragen tot herstel van den vrede. In 1918 vertegenwoordigde hij.' daartoe met de heeren Albarda en Van Kol zijn partij in een Hollandsch-Scandinavisch oomitd, dat te Stockholm een intemationale socialistencon- j ferentie had bijeengeroepen ter bevordering van den wereldvrede. Na den oorlog heeft hij een conferentie belegd te 's-Gravenhage om te komen tot herstel van de sociaal-demo- cratdsche intemationale. Tot 1925 is Troelstra lid van de Tweede Kamer gebleven. In de Grondwetsherzienin- gen van 1917 en 1922 heeft hij een werkzaam aandeel genomen. Toen de voortdurende afneming van zijn krachten hem noopte zich uit de actieve po- litiek terug te trekken, heeft de S.D.A.P. een grootsche huldebetooging voor hem georgani- seerd- en een herstellingsoord gesticht, dat naar hem, Troelstra-oord is genoemd. Troelstra heeft zich niet slechts naam ge maakt als vurig redenaar en krachtig strijder in woord en gesehrift, voor de beginselen zij- ner partij, maar ook als Friesch dichter, ter wijl hij met P. H. de Groot een „Ny Trysk liedeboek" heeft uitgegeven. De laatste jaren werkte hij, aan zijn ge- denkschriften, waarvan kort geleden het tweede deel is verschenen. De teraardbestelling van het stoffelij'k overschot van wij 1 en Mr; Troelstra zal Vrijdag te 's-Gravenhage plaats hebben. De herdenkingstoijeenkomst gewijd aan de nagedachtenis van wrjlen Mr. P. J. Troelstra, welke Vrijdag na de begrafenis zal worden gehouden in het Gebouw van Kunsten en Wetenschappen te 's-Gravenhage wordt uit- gezonden door de V.A.R.A. Het programma van de A.V.R.O. op Vrijdagmfddag 16 Mei van 36 uur zal hierdoor komen te vervallen. VEREENIGING VAN LIBERALE RADIO-AMATEURS. De vereeniging van Liberale Radio-amateurs (V.L.RA.) heeft van den Minister van Water- staat op 31 Mei van 2—3 uur n.m. de be- schikking gekregen over den zender te Hil- versum, teneinde op 1071 M. golflengte de ope- ningsrede uit te zenden, welke Mr. D. Fock zal houden in de algemeene vergadering van ds Liberale Staatspartij de „Vrijheidsbond". „HAGFORT". Te Oostmahorn, het reddingstation aan Frieslands Noordoostkust, heeft Zaterdag de huldiging plaats gehad van de bemanning van de motorboot „Insulinde", welke in den nacht van 23 op 24 November 1928 op tele- fonisch verzoek van de reddingscommissie te Borkum zich bij vliegenden storm derwaarts heeft begeven om vijf Duitsche loodsen van het aldaar gestrande en in nood verkeerende atoomschip ,,Hagfort" te redden. De Duitsche consul te Amsterdam, de heer von Biilow, vergezeld van den kanselier van het Consulaat, was voor deze gelegenheid naar Oostmahorn gekomen, teneinde persoon- ljjk de huldeblijken uit te reiken. In gevoel- volle woorden schetste hij, wat tijdens deze redding, die onder uitenst moeilijke omstan- digheden heeft plaats gehad, door de beman ning van de „Insulinde" is gepresteerd en sprak zijn dank en waardeering uit voor deze heldhaftige daad. Aan den schipper Toxapaeus reikte hij een gouden horloge uit, aan den eersten stuurman J. v. d. Meulen en den motordrijver Reinigert ieder een fraaien prismakijker en aan de drie matrozen ieder een zilveren horloge. De heer De Booy, secretaris van de Noord- Zuid-Hollandsche Reddingmaatschappij, dankte namens de bemanning. Na afloop vertrokken beide heeren per motorreddingboot „Hilda" naar Schiermon- nikoog en Ameland, teneinde een bezoe>- te brengen aan de graven van de aldaar tijdens den oorlog overleden Duitsche zeelieden. OPENING VAN HET NEDERLANDSCH PAVILJOEN OP DE ANTWERPSCHE TENTOONSTELLING. J.l. Maandag had in tegenwoordigheid van vele autoriteiten en belanghebbenden uit Nederland en Belgie het Nederlandsch Pavil- joen op de Wereldtentoonstelling te Antwer- pen geopend. De Commissaris-Generaal van de Neder- landsche Regeering, de oud-Minister Dr. Pos- thuma, hield daarbij eene rede, die hij den titel had gegeven: „Bij de buren op bezoek". Als men bij de buren op bezoek gaat, kleed men *zich daar officieel voor. Nu de Neder- landsche Regeering zich opmaakte om bij de Belgische op bezoek te gaan, heeft zij zich daarvoor naar hij meent te mogen zeggen in een passende kleedij gestoken. Het gebouw is 200 M. lang en ongeveer 60 M. breed. Alle verslagen omtrent een bezoek aan dit paviljoen getuigen eenstemmig, dat Nederland, met de inzendingen van zijn indu- strie en handel, en met de inzendingen der groote havensteden, flink voor den dag is ge komen. Het Paviljoen zal gedurende de tentoonstel- ling steeds worden omgeven met bloemen. Er werden voorts zoowel door Belgische als Nederlandsche autoriteiten verschillende toe- spraken gehouden. De rede van Dr. Posthuma werd namens de Belgische regeering beant- woord door Minister Heyman. DE LANDBOUWCRISIS. Het Tweede Kamerlid Braat heeft aan den minister van Binnenlandsche Zaken en Land- bouw de volgende vraag gesteld: Is de regeering bereid mede te deelen of het haar voornemen is om wetsvoorstellen aan de Kamer voor te leggen, welke nog voor het a.s. zomerreces der Kamer behandeld kunnen worden, welker inhoud zal zijn: steun of be- scberming, in welken vorm ook, aan de land- bouwers, ter opheffing of vermindering van de thans bestaande landbouwcrisis DE KWESTIEDE LEEUW. De Vlaamsche milicien De Leeuw bevindt zich thans te Gent, waar hij deel uitmaakt van den militairen geneeskundigen dienst. Door een Vlaamsche muziekvereeniging werd hem een serenade gebracht. Vele Vlaamsch- gezinde burgers en studenten vergezelden de muziekvereeniging tot aan de poort van het militair ziekenhuis, waar ,,De Vlaamsche Leeuw" en andere Vlaamsche volksliederen werden gespeeld en gezongen. Daar de politie geen pogingen deed om de menigte uit elkaar te drijven, deden zich dan ook geen ongere- geldheden voor. Aan Joris De Leeuw worden nu alle be- velen in het Nederlandsch gegeven. Hem is verbod opgelegd Gent te verlaten alvorens het Militaire Hof te Brussel, in appel, uitspraak heeft gedaan over zijne zaak. Gaat hij des avonds een wandeling doen in de stad dan wordt hij steeds door twee rechercheurs ge- volgd. De „Schelde" schrijft dat alle opschriften in het hospitaal alleen in het Fransch zijn aangebracht, als Ligue Nationale Beige contre la tuberculose. (Section de la Flandre Orientale). Service journalier. Statuts du personnel ouvrier, des dtablisse- ments et services de l'armde. Het blad verwacht, dat de minister van oorlog hierin spoedig verandering zal brengen. DE GEBEURTENISSEN IN BRITSCH-INDIe. Lord Irwin, de Onderkoning van Britsch- Indie, heeft naar de N. R. Crt. schrijft een lange verklaring over zijn politiek door het departement voor Indie openbaar laten maken, welke tot strekking heeft mede te dee len dat hij, ondanks het geweld dat gepleegd ds, voomemens blijft, zijn vreedzaam program te volvoeren en de ,,ronde-tafel"-conferentie van de voomaamste vertegenwoordigers van het Britscih-Indische volk te Londen bijeen te roepen. Hij heeft het tijdstip voor de bijeen- komst nu voorgoed ,op om en bij 20 October bepaald. Als einddoel van de constitutioneele hervormingen noemt hij nogmaals het berei- ken van den Dominion-status voor Britsch- Indie, waarmee de nationalistische beweging in haar nieuwen vorm geen genoegen meer neemt, hoewel de praktijjk bewijst dat deze status den Britschen Dominions de volledige onafhankelijkheid verzekert, welke de Natio- nalisten thans eischen. Het verschil tusschen hun streven en de politiek van den Onder koning is echter in zijn wezen meer een ver- DE MOOISTE EN GROOTSTE vindt men steeds in het CONCERT- EN BIOSCOOPGEBOUW II MWIIHIIWI l»lili llll Hi I I -rilllllMIJ 1 111! II schil in tempo. De mannen van het Alindische Congres wenschen de onafhankelijkheid van hun land op stel en sprong, de Onderkoning pas ten gevolge van een geleidelijke ontwik- keling „in de volh'eid der tgden", waarover nog jaren kunnen heengaan en met voldoende waarborgen voor de beveiliging van de rech- ten der minderheden, in dit geval vooral de Mohammedanen. Het is een fout in het beleid der Congres- beweging dat zij niet eerst de Mohammeda nen heeft trachten te winnen en daarna haar eischen aan de Britsche regeering gesteld heeft. Zooals de zaken nu staan, kan de Britsch-Indische regeering op den bijstand van het gros der Muzelmannen rekenen bij haar verzet tegen onverwijlde toekenning van on afhankelijkheid. In elk geval heeft de Onderkoning de ver- antwoordelijke leiders nu voor de beslissing geplaatst, of zij aan de conferentie al of niet zullen deelnemen. Wijizen zij de uitnoodiging af, dan beteekent dit dat zij alleen heil ver- wachten van een ongehoorzaamheidsbeweging zonder geweld, die in de praktijk enkel geweld als middel kan gebruiken. Men ziet dit ge- illustreerd aan den veldtocht tegen de zout- wet. Zij is begonnen met onwettige bereiding van zout en heeft nu reeds gewelddadige in- bezitneming van zoutvoorraden in opslag- plaatsen op haar program. De "Britsch-Indi sche overheid heeft de uitvoering van de plan- nen daartoe tot dusver pogen te beletten. Eerst door de inhechtenisneming van Gandhi, daarna door die van Abbas Tyabji, zijn opvol- ger op het oogenblik dat hij met zijn aanhan- gers naar de zoutopslagplaatsen te Dharasan wilde opbreken. Nu is Gandhi's zoon Manilal Gandhi daarheen weer onderweg. Hij zal met zijn volgelingen wel hetzelfde lot ondergaan. De eerste aanslag op een zoutpakhuis in Britsch-Indie is inmiddels te Shiroda, in het presidentschap Bombay gepleegd. Korten tijd hebben de vrijwilligers hun gang kunnen gaan, aangezien de overval bij verrassing geschied- de. Maar de politie heeft er spoedig een einde aan gemaakt en de raddraaiers aangehouden. Te Sholapur (Bombay) blijft de toestand onrustbarend. De leiders, die daar het volk ophitsen, zijn echte revolutionairen en in de stad is de staat van beleg afgekondigd. In de buurt van de Noord-Westelijke grens zijn de stammen, waarmee het Britsche gezag in den loop der jaren zooveel te stellen gehad heeft, nog altijd onrustig. EXAMEN VANWEGE DE TRANSPORT- KOLONNE. Het bericht in ons vorig nummer, betref- fende de geslaagden voor het behalen van het diploma „eer.ste hulp bij ongelukken" van- wege het Nederl. Roode Kruis, voor het af- nemen van welk examen Dr. Pols zich be- langeloos had beschikbaar gesteld, was, naar men ons meedeelt, niet volledig. Onder de geslaagden is verzuimd te vermel- den H. Weststrate, terwijl niet A. doch P. Leenhouts het diploma verwierf. Voorts werd van 8 oudere cursisten het bewijs van geoefendheid weer met 2 jaar ver- lengd. NIEUWE AANSLUITINGEN AAN HET RIJKSTELEFOONNET. Ter Neuzen. Tfnnr. 17. P. Pols, arts, Heerengracht 11. 42. H. de Meijer, expediteur, Scheldekade. 118. H. Wagner, Dokken. 122. A. de Jonge, bierh. en limonadefabr., Markt 14. 129. W. Moerman, brood- en banketbakkerij, Noord3traat 95. 158. J. Doppegieter, waterklerk, Grenu- laan 11. 185. C. de Waard, aannemer, Verbindings- straat 9. 232. P. Maas, grossier kol. waren, Noord- straat 50. 256. L. Groosman, aannemer, Hoeksehebrug. 257. H. Lijppens, belastingconsulent, Axel- schestraat 19. 258. H. W. J. Priems, dir. R. H. B. S., Scheldekade. 259. P. Galle, damesconfectie, Korte Kerk- straat 15. 260. Fa. de Meijer Zonen, magazijn aan de tram. 261. K. HerreboutKattenberg, groenten- en fruith., Dijkstraat 41. 262. M. AbrahamseJanSen, bloemenmaga- zijn Flora", Noordstraat 82. Sluiskil. 7. Wed. P. Smolenaers, caf6 Visschers- huis, P 37. 16. L. Monnoyer et fils, terrein Am. fabriek. 17. Hollandsche beton Mij., terrein Am. fabriek. 5 en 18. Comp. Neerlandaise de l'azote, ter rein Am. fabriek. 19. Ing. Fr. Herbolsheimer, terrein Am. fabriek. 20. Ing. G. Kuijpers, terrein Am. fabriek. 21. Fa. Gebr. van Doeselaar, autoverhuur en rijwielhandel, Q 2930. 22. M. Scheele, Autoverhuur en herber- gier, Q 74. 23. G. Borrani, terrein Am. fabriek. 24. K. Bouvain, orthopaedische inrichting, Q 21—22. 25. W. Faas, cafd de la Station, Kanaal- weg 4546. W'estdorpe. 11. C. J. Staal, aardappel-selectiebedrgf, B 76. 12. G. de Cooker, slager, B 33. 13. O. J. E. Verhaegen, landbouwer, A 109. 14. O. van Waesde Nijs, landbouwer B 10. 15. C. H. van Waesv. d. -Berg, landbou wer, A 43. DE MOTORVEERBOOT. De motorveerboot ,,Koningin Wilhelmina" wordt Donderdag voor den gewonen schoon- maak uit de vaart genomen. DE NIEUWE SLUIS TE VLISSINGEN. Nog ongeveer twee maanden en dan zal er weer een groot werk voltooid zijn. Begin Juli hoopt men de groote nieuwe sluis te Vlissingen in dienst te kunnen stellen. Een prachtig werk, hetwelk voor Vlissingen van zeer veel belang zal zijn. Was de N.V. Kon. Maatschappij ,,De Schelde" tot op heden niet aan banden gelegd, wat betreft het bouwen van groote schepen? Dit bezwaar is nu, dank zij de nieuwe sluis, opgeheven. Het bouwen van het m.s. „Dempo" voor rekening van den Rotterdamsche Lloyd, wordt nu door „De Schelde" uitgevoerd en wanneer dit ischip voltooid zal zijn, zal het door de nieuwe sluis naar buiten gebracht kunnen worden. De sluis is 35 meter breed en zal ongeveer 8 meter diep worden, zoodat schepen van on geveer 26 voet geschut kunnen worden. ZEEUWSCHE LANDBOUW- MAATSCHAPPIJ. In de algemeene vergadering van de Zeeuw- sche Landbouw Maatschappij, Dinsdag 17 Juni te Hulst te houden, zal door den heer Th. J. Mansholt, inspecteur van den land bouw, hoofd van den buitenlandschen land- bouwvoorlichtingsdienst te 's Gravenhage, worden behandeld de beteekenis van het on- derhandelingstarief. ZAAMSLAG. In de plaats van den heer A. Hoste, is tegen October a.s, benoemd tot hoofd der Chr. school in de hoofdkom, de heer J. Kos- ten, hoofd aan de Chr. school te Reuzenhoek. De heer Kosten is door het bestuur zonder oproeping benoemd. Als gevonden gedeponeerd: een bankbiljet. Te bevragen bij den gemeente-veldwachter alhier. SAS VAN GENT. De woningbouw in de Zandstraat. Zondag werd in school B in de wijk Zand straat een bijeenkomst gehouden om te trach ten aldaar een aantal arbeiderswoningen te bouwen. De vergadering werd geopend door den heer De Caluw6, hoofd der school. Spreker zegde, dat op initiatief van de heeren Warrens en Bracke en zijn persoon deze samenkomst bijeen geroepen was en de dat Burgemeester van Sas van Gent, de Edelachtb. heer Hoef- nagels, over de mogelijkheid van woningbouw ter plaatse een en ander zal zeggen. Burgemeester Hoefnagels alsdan het woord verkrijgende, gaf allereerst een uiteenzetting omtrent het tot standkomen en de werkwijze van de te Sas van Gent (kom) bestaande drie bouwvereenigingen. Spreker liet, na de wo ningbouw van de bouwvereenigingen „Sas van Gent" en „Vooruit" besproken te hebben, uit- komen dat de R. K. bouwvereeniging „Volks- belang" niet heeft kunnen bouwen zulks aan de destijds in 1^21 bestaande toestand lag. Verder liet de spreker duidelijk uitkomen, dat woning in de Zandstraat een gunstig pers- pectief opende, immers gelegen in het cen trum der Zeeuwsoh-Vlaamsche grootindustrie, direct verbonden met een prachtige verkeers- weg en slechts enkele kilometers afstand van de fabrieken te Sas van Gent en Sluiskil. Dat hier de menschen wonen in de zuivere, ge- zonde buitenlucht, vrij van gazen en dampen der fabrieken. Met in de nabijheid een spoorwegstation en tramhalte vormt deze wijk, die ook reeds electriciteit bezit, een eldorado voor woningbouw. Na nog een en ander uitvoerig te hebben besproken gaf de Burgemeester den raad niet bij de pakken te blijven zitten. De wijk Zandstraat telt op het oogenblik ongeveer 500 zielen. Terwijl als de fabrieken te Sas van Gent normaal werken en zoowat 2200 arbeiders hun brood kunnen verdienen en te Sluiskil wel 800 man. Tevens deelde Burgemeester Hoefnagels mede, dat de Directie van de Stijfselfabriek, voor hare anbeiders, geld beschikbaar stelde tot het bouwen van huizen in huurkoop. Van de gelegenheid tot vragen te stellen, werd nog gebruik gemaakt door het raadslid de heer De Leux, die vooral liet uitkomen, dat het ongewenscht was, dat arbeiders der Stijf selfabriek van hun directie geld bekomen voor woningen te bouwen, hetgeen door den heer M. van Goethem uit Sas van Gent onder- schreven werd. Door den laatsten spreker werd nog uiteengezet hoe destijds de zaken gegaan waren met de R. K. Woningbouw- vereeniging „Volksbelang" te Sas van Gent. De gemeente-architect, de heer Henning, gaf alsdan op het schoolbord een schets van een type woning, die bij het bouwen van 15 stuks woningen met de grond mede op ongeveer 2200 zou komen, zijnde dus 2 per week, aan 5 gerekend f 110 per jaar. Nadat nog enkele sprekers het woord ge- vraagd en verkregen hadden werd door den heer De Caluwe de vergadering gesloten met een woord van dank aan Burgemeester Hoef nagels voor zijn lezing, en aan de aanweizigen voor de belangstelling. OVERSLAG. Tol. De gemeentetol heeft over de maand April f 46,61 opgebracht en over de vier eerste maanden van dit jaar f 223,32. SCHOONDIJKE. Even buiten de kom dezer gemeente op den Rijksweg naar Breskens heeft een aanrijding plaats gehad tusschen de tram en een vrachtwagen van den vrachtrijder H. uit Oostburg. Het schichtig geworden paard sprong mede door het afbreken der leidsels, over de rails en in de sloot. De wagen kwam in botsing met de tram en werd zwaar beschadigd, even- als de locomotief, die werd ingedeukt en waarvan een voorruit en een lantaarn werd verbrijzeld. Het paard is emstig gewond. De voerman kwam gelukkig met den schrik vrij. VLISSINGEN. Maandag is bij 'de Keersluis een bootje, waarmede drie jongens aan het roeien wa ren, omgeslagen. De jongens wisten zich aan de boot vast te grijpen en konden door man nen, die met een roeiboot te hulp kwamen, worden gered. Door M. N. A. F., oud 30 j., huisvr. van H. B. P., te Westdorpe, is hooger beroep aan- geteekend tegen een vonnis van den Kanton- rechter te Hulst, waarbjj zij ter zake van als bestuurster van een motorrijtuig daarmede op zoodanige wijze rijden en met zoodanige snel- heid, dat de vrijlheid en het verkeer werd in gevaar gebracht, is veroordeeld tot eene geld- boete van 25 of 10 dagen hechtenis, met in- trekking van het rijbewijs voor den tijd van 1 jaar. DE TOESTAND VAN DEN LANDBOUW. Het Landbouwblad voor Zeeland en Noord- Brabant geeft den inhoud van het telegram, dat na den ontwikkelingsdag te Goes op Za terdag 3 Mei aan den Ministerraad is toe- gezonden. Het luidt: Tweehonderd vooruitstrevende landbouwers op ontwikkelingsdag te Goes bijeen ter be- spreking middelen tot meerdere rationalisatie landbouw, doordrongen van ernstigen toe stand landbouw over geheele wereld en spe- ciaal in ons land, verontrust door instelling tweede staatscommissie, verzoekt u beleefd ten spoedigste ingrijpende maatregelen te nemen, beginnende o.m. met instelling van afzonderlijk Ministerie van Landbouw ten einde verder doorwerking crisis beter hoofd te kunnen bieden en trouwens met oog op be- teekenisvollen landbouw gewenscht is. Dieleman, Voorzitter. Siebenga, Secretaris. Eveneens geeft het blad den volledigen tekst van het antwoord door het Dag. Be stuur der Z. L. M. gezonden op het schrijven van het K. N. L. C. Het Dag. Bestuur acht het vooral noodig en dringt daarop ten sterkste aan, dat ge- tracht wordt om met de andere centrale landbouworganisaties tot volledige overeen- stemming te komen over een urgentieprogram ook al wordt dit een minimumprogram, daar naar zijne meening alleen dan iets kan wor den berpikt, wanneer de Nederlandsche land bouw als e<;n front optreedt. Als middelen om tot verbetering te komen meent het Dag. Bestuur; A. Directe financieele middelen. Directe steun aan de hoofdproducten van de akkerbouwgebieden; voor Zeeland produc- tiepremie of bijslag ten behoeve van de sui- kerbietenteelt. B. Indirecte financieele middelen. I. Maatregelen tegen de dumpingspolitiek van het buitenland. II. Ontlasting, althans opschorting van de sociale lasten, welke direct op het landbouw- bedrflf drukken. III. Verlaging van spoorvrachten voor alle landbouwproducten. IV. Belastingverlaging. a. In de eerste plaats afschaffing van de grondbelasting c.q-. de opcenten. b. Taxatie van de gronden voor de vermo- gensbelasting naar de geschatte gebruiks- waarde. V. Financieele steun en/of garantie bij het verleenen van hypothecair- en bedrijfs- crediet. VI. Maatregelen tegen onredelijke pachts- opzegging en onredelijke pachtopdrijving. C. Andere directe middelen. I. Versterking van den invloed van den landbouw op de Regeering en Volksvertegen- woordiging door instelling van een Departe ment van Landbouw en aanstelling van een directeur-generaal van den landbouw. II. Krachtiger voorlichting en steun bij den afzet van land- en tuinbouwproducten. a. door een goed .ingerichte inventarisatie. b. door uitbreiding van de binnenlandsche en bultenlandsche handelsvoorlichting en marktberichtgeving. c. door betere inrichting en uitbreiding van den buitenlandschen landbouwvoorlich- tingsdienst. III. Bevordering van de controle op land- en tuinbouwproducten voor uitvoer bestemd. Al deze middelen worden uitvoerig toege- licht. LANDBOUWER ONDER ZAND BEDOLVEN. De landbouwer J. Kok te Lem'selo brj Ol- denzaal was bezig met zand delven uit een ongeveer drie meter diepen kuil, toen plotse- ling een groote massa aarde omlaag stortte, waaronder K. geheel bedolven werd. Een 14- jarig zoontje van K. stond naast den kuil, toen het ongeluk gebeurde. De jongen kon eerst geen spoor van zijn levend begraven vader ontdekken, doch bij nauwkeurig toekij- ken zag hij wat hoofdhaar uit het zand ste- ken. Dadelijk begon de jongen nu zijn red- dingswerk en het mocht hem gelukken zijn vader, die reeds bewusteloos was, te redden. Toen het bewustzijn terugkeerde, kon de man naar huis worden vervoerd. Hij had een ge- broken heupbeen opgeloopen. AUTOBUS IN EEN SLAAPKAMER. In den nacht van Zondag op Maandag, on geveer half drie reed een autobus met ker- misgangers van de Purmerender kermis naar Assendelft. Even buiten Purmerend op de Nekkerstraat reed de bus eerst vlak langs het water en toen pardoes tegen het huis van de wed. Jongkind. De voormuur van het huis werd ingedrukt en de auto kwam met het voorgedeelte in de slaapkamer van de kinde- ren te staan. Een der kinderen bekwam een Er is geen deugdelijker middel voor het verkrijgen en behouden van een fraaie Huid van Han den en Gelaat, dan Doos 30, 60, Tube 80 ct. PUROL (Ingez. Med.) hoofdwonde door vallend steen. De anderen kwamen er met den schrik af. De bus werd zwaar beschadigd. De inzittenden bekwamen geen letsel. EEN OLIE-GOKJE. Twee Bussumsche families, die een kaart- clubje vormden, wilden, volgens het Hbl., wel eens een grooter gokje maken. Een der vrien- den zei in een oliecombinatie te zitten, waar mede groote winsten te behalen waren. Hij wist den ander over te halen om met 13.000 deel te nemen. Het contract van drie hand- teekeningen met klinkende namen voorzien, werd overgelegd en in goed vertrouwen de f 13.000 gestort. De geldschieter kwam ach- teraf op het idee om eens te informeeren en nu bleek dat de stellers van de z.g. handtee- keningen van niets wisten. De oliespeculant ter verantwoording geroepen, gaf onmiddel- l(jk toe, dat de heele affaire gefingeerd was. Van de f 13.400 was reeds 5000 opgemaakt. De gedupeerde deed aangifte bij de politie en op last van de justitie is de oplichter naar Amsterdam overgebracht. IN ZIJN AUTO VERGIFTIGD. De heer A. Rademaker, arts te Rijswijk, is zeer emstig ongesteld, tengevoige van een koolmonoxyde-vergiftiging, welke hij dezer dagen in zijn auto gekregen heeft. De dokter, die zelf chauffeerde, kon de auto nog naar huis rijden, maar zakte daar ineen, bedwelmd door dit zeer vergiftige uitlaatgas. TRAGISCH GEBEUREN. Maandagmiddag was een man, die te Utrecht gedetineerd en wegens zenuwlijden verpleegd was, onder politiebewaking op het Centraal Station aanwezig om naar een ge sticht in Velp te worden gebracht. Toen de Duitsche trein uit Amsterdam binnenrolde, wist hij aan zijn bewakers te ontsnappen en sprong juist voor den naderenden trein op de rails. Geheel vermorzeld werd h(j terug- gevonden. Het lijk is naar het Diaconessen- huis vervoerd. DE SCHATGRAVERIJ TE ZAANDAM WERKT AANSTEKELIJK. Het zoeken naar de verborgen schatten op het oude kerkhof te Zaandam wordt met kracht voortgezet. Onder leiding van den heer Langhirt zijn thans zeven man aan het graaf- werk bezig. Frau Sylvia is op het terrein ge- arriveerd. Het ligt in de bedoeling, dat ingenieur Friedensdorf eenige boringen zal verrichten. Men is thanis even diep als vorige week, doch den kuil heeft men eenige malen grooter ge-v maakt. Een in de onmiddellijke omgeving wo- nende kruidenier heeft het plan opgevat om op een terrein naast zijn huis in samenwer- king met de Duitsche schatgravers eveneens opgravingen te doen. Hij vermoedt namelijk, dat hier ook schatten verborgen zijn. Bij den bouw van een nieuw pakhuis is men bij het fundeeringswerk op oude muren gestuit, welke thans in verband worden gebracht met het naar de Duitsche schatgravers uitgespro- ken vermoeden, dat hier eertijds een klooster of een kasteel heeft gestaan. VAN EEN TRAP GEVALLEN. Te Bodegraven is de zeventigjarige J. Zaal, toen hij in zijn magazijn werkzaamheden ver- richtte, van een trap gevallen. Kort na het ongeval is hij aan de gevolgen overleden. TEGEN EEN TRAM GEREDEN. Zondagmiddag is op den Schijndelschen weg tusschen St. Oedenrode en Schijndel een fiet- ser tegen den juist passeerenden stoomtram aangereden. De man die een vrouw en vijf kinderen achterlaat, was onmiddellijk dood. AAN NEKKRAMP OVERLEDEN. In de gemeente Vries (Gr.) is de 14jarige jongen J. L., ten gevolge van nekkramp over leden. DOODELIJKE VAL. De 31jarige arbeider J. J. N. te IJmuiden viel Zaterdagmiddag van een buisleiding vijf meter boven den grond. Hij raakte met zijn hoofd een uitstekend gedeelte van een pomp waardoor hjj bewusteloos neerviel. Zondag- nacht is hij aan de bekomen verwondingen overleden. DELFTSCHE STUDENTEN BREKEN IN HET KON. PALEIS OP DEN DAM IN. Een tweetal Delftsche Studenten die in verband met roeiwedstrijden te Amsterdam vertoefden en onder invloed van sterken drank verkeerden hebben Zondagavond laat inge- broken in het paleis op den Dam. Z5 bezoch- ten o.a. de Burgerzaal en de troonzaal, doch hebben nergens ietis beschadigd. Proces-ver- baal wegens huisvredebreuk is opgemaakt. DOOR TWEE PERSONEN OP DE HJ5I OVERVALLEN. Sedert 2 Mei werd zekere M. A. te Schayk vermist. Naar „Het Huisgezin" uit Schayk thans vemeemt, is A. wederom aldaar terug- gekeerd. Volgens eigen verklaringen is M. A., toen bij zich per fiets van Mill naar Schayk he- gaf, in de hei onder Reek ongeveer ter plaat se van de Landvoort, door twee personen aan- gevallen. A. wilde zich nog verdedigen, en herinnert ook een van de aanranders een schram te heb ben toegebracht. Wat toen gebeurd is weet hrj niet. Ook niet hoelang hij in bewusteloo- zen toestand verkeerd heeft. Toen hjj weder om tot zich zelf kwam, voelde hij hevige pijn in het hoofd en kwam tot de ontdekking, dat z'n fiets, jas en portemonnaie verdwenen waren. Hij kon zich niet herlnneren, hoe lang hij aldus gelegen had. In dieptreurlgen toe stand heeft het slachtoffer zich naar z'n schoonouders voortgesleept, waar hij Woens- dagavond j.l. om circa half 9 aankwam. A. moet zes dagen bewusteloos zijn geweest. De man weet nog precies de plaats aan te wijzen, waar de overval is geschied en ook de plaats, waar hrj tot bewustzijn is geko men, zoodat de schurken, toen zij dachten dat A. wel zou sterven ,hun slachtoffer hebben weggesleept. A. meent ook goed gezien te hebben, dat de bandieten beiden een hoed droegen. De blijdsohap van z'n jeugdige vrouw over dit weerzien laat zich denken.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 2