Bij Scheren SPORT. GBMEVGTOE BERICHTEH. VOETBAL. EEN VEELGEPLAAGDE BEVOLKING. TER NEUZEN, 12 MEI 1930. HET KANAALONTWERP ANTWERPEN— GENT. RECHTSZAKEN. AZIJNESSENCE LEEGGEDRONKEN. MET EEN GESTOLEN AUTO OVER DBN KOP GESLAGEN. REVOLVERKOGEL DOOR EEN AUTORUIT. sommigen beschouwd als een begin van uit- voering van de verbinding AntwerpenZee- brugge, met vermijding van de Wester- Schelde op Nederlandsch grondgebied. De j provincie Oost-Vlaanderen blijkt genoegen te nemen met een plan van de regeering tot ver- betering der bestaamde waterwegen, als de Beneden-Schelde tusschen Gent en Antwerpen, de rivier De Durme en de Moervaart. Het bedrag, door het provinciale bestuur voorzien voor de uitvoering van het kanaal door het Waasland zal nu worden besteed aan uitbrei- ding en modemiseering der kantoren van het provinciebestuur te Gent. EEN NIEUWE FOKKERSVEREENIGING. Jl. Zaterdag werd in het hotel van den heer De Lozanne te Axel een vergadering gehou- j den van leden van het Stamiboek van het j Nederlandsche Trekpaard uit de omgeving van Axel, Zaamslag, Ter Neuzen, Hoek, Phi- j lippine, Sas van Gent, Westdorpe, Zuiddorpe, j Koewacht, St. Jansteen en Boschkapelle, ter t bespreking van de wenschelijkheid der oprich- j ting eener vereeniging voor het houden van fokdagen en veulenkeuringen. De vergadering werd geleid door den heer Joh. de Feijter, in zijn kwaliteit als voorzitter van den kring Oostelijk Z.-Vlaanderen van het Nederl. Trekpaardenstamboek. Hij stipte aan, dat, in verband met de scheuring die ontstaan is onder de fokkers in dit gewest, de afdeeling Zeeland van het N. T. S. niet meer genegen is de gewone subsidie voor fokdagen en veu lenkeuringen uit te keeren aan de Vereeni ging van Zeeuwsch-Vlaamsche fokkers van het zware trekpaard, aangezien van die ver eeniging ook leden van het Z. B.S. lid zijn, die alsdan van die voordeelen zouden profiteeren. Wenschen dus de leden van het N. T. S., als voorheen fokdagen en veulenkeuringen, dan is noodig het oprichten eener nieuwe vereeni ging, waartoe uitsluitend leden, behoorend bij dat stamboek, kunnen toetreden. Aangezien die wenschelijkheid door velen wordt gevoeld, heeft hij voldaan aan het tot hem gericht ver- zoek, deze vergadering met dat doel te leiden. De besprekingen hadden tot resultaat dat werd opgericht eene vereeniging. van Zeeuwsch-Vlaamsche fokkers „Arbeid Adelt" van het N. T. S. Tot leden van het voorloopig bestuur wer- den gekozen de heeren Job. de Feijter, M. A. Puylaert, Iz. de Feijter, P. Vael, F. Dekker Pz., S. van Hoeve en J. de Putter Pz. Het ligt in de bedoeling van het voorloopig bestuur om nog op 26 Juni e.k. een fokdag te houden. AXEL. In de op Dinsdag a.s., des voorm. 10 uur, te houden openbare vergadering van den ge- meenteraad alhier, komeu de volgende pun- ten in behandeling: 1. a. Onderzoek van de geloofsbrieven van den heer A. Esselbrugge. b. Installatie van den heer A. Essel brugge. Notulen. Ingekomen stukken. Verzoek van P. de Jonge, om afwijking van art. 12 der Bouwverordening. Voorstel om artikel 4 der Drankwet toe te passen, ten opzichte van het aantal vergunningen. Voorstel tot wijziging van de Verorde- ning, regelende de uren, waarop de Secretarie geopend en voor het publiek toegankelijk zal zijn. Voorstel tot vaststelling van een ver- ordening op de Heffing en invordering van besmett#lijke ziektegelden in de gemeente Axel. Voorstel tot vaststelling van de Instruc- tie voor Baasfitter van het Gasbedrijf. Verzoek van P. J. van Drongelen om een gedeelte grond van de Gemeente te koopen. Voorstel tot vaststelling van het ver- menigvuldigingscijfer 1930/31. Schrijven van Ged. Staten waarbij in overweging gegeven wordt een bijdra- ge te bevorderen aan de Vereeniging tot bestrijding van de Iepenziekte. Adres van het Kringbestuur Hulst der Z. L. M. om een bijdrage of aandeel in de garantie, ten behoeve van de te houden Landbouwtentoonstelling. Adres van de Algem. Zangvereeniging „Orelio" om eenige medailles beschik- baar te stellen voor het concours te Axel, op 23 Juli 1930. a. Reclames van de Hondenbelasting, dienst 1929. b. Reclames van de Schoolgeldbelas- ting, dienst 1929/30. Vaststelling begrootingswijziging dienst 1929 en 1930 van de Gemeente; alsmede voor het Grondbedrijf voor 1930. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. vemielend werk was toen voor een groot deel reeds verricht, daar het dak der schuur reeds was ingestort. Men moest zich dua bepalen tot het blusschen der overblijfselen. De spuit- gasten, die den vorigen avond juist geoefend hadden, pakten de zaak flink aan en op kor- ten tijd wierpen drie stralen groote kwantums water in de brandende massa. De brand werd te ongeveer 7 uur in den avond ontdekt. Zij trok terstond een groot aantal toeschouwers. Toen de landbouwer De Feijter bemerkte, dat zijn schoorsteen in brand stond, was hij voorzien van baalzakken op het dak geklom- men om den schoorsteen aan den bovenkant daarmede te stoppen en alzoo uen luchtstroom af te snijden. Toen hij op het dak staande echter bemerkte, dat de vonken uit den schoorsteen reeds het rieten dak der schuur hadden aangetast, werd hij zoodanig door schrik bevangen, dat hij op het dak neerviel en naar beneden rolde. Gelukkig werd hij opgevangen door de dakgoot, en werd daar- door voor een val naar beneden gevrijwaard. De brand ging zeer vlug en het was aan de op de hoeve aanwezigen niet mogelijk nog veel tot redding te doen. Bijna al het land- bouwgerief is in de schuur verbrand. Een aantal paarden en rundvee konden nog wor den gered. O.m. ook de daar gestalde hengst van de hengstenvereeniging van het Z. B. S. 3 paarden en 4 melkkoeien, 2 runders en 1 stier zijn in de vlammen omgekomen. Nog verbrandde een voorraad gedorschen graan. yerzekering dekt de schade. Te half drie was de brand gebluscht en kon de spuit inrukken. Deze spuit heeft de vuur- proef goed doorstaan. Van af half acht tot half drie uur heeft zjj geregeld met minstens 2 stralen water gegeven. Ook de manschap- pen hebben zich ondanks den langen dienst kranig gehouden en verdienen een woord van lof. Wedstrijduitslagen van 11 Mei 1930. Kampioenschap van Nederland. AjaxGo Ahead 30 Willem IIBlauwwit 40 Ajax Velocitas Willem II Go Ahead Blauwwit 13—6 7 9—12 6 12—8 6 10—10 6 4—12 3 AFDEELING IV. Promotiewedstrijd 2e klasse. De ValkRoermond BleijerheideT.A.C. 2—2 6—0 Roermond De Valk Bleijerheide T.A.C. 2 11 2 11 2 1—1 2 2 6—2 5—2 6—4 0—9 Promotie 3e klasse. HeroVlissingen Hero Vlissingen Hulst 4 4 4 1 4 6—1 17—2 8 6—9 3 1—13 1 SERIEWEDSTRIJDEN VAN TERNEUZEN. Gisteren werden alhier de seriewedstrijden voortgezet door een ontmoeting tusschen de ,,Sassche Boys" en de ,,Zeeuwsche Boys" van Goes. In het begin gaat den strijd vrijwel gelijk op en worden beide doelen om beurten be- stookt. Als er ongeveer 20 minuten gespeeld is, nemen de „Zeeuwsche Boys" de leiding 0—1. Nu wordt door de „Sass. Boys" hard gestreden voor den gelijkmaker. Hoe schitte- rend de Goesche doelman zijn doel ook ver- dedigd, hij kan niet verhinderen, dat de Sas- senaren 15 minuten voor de rust gelijk maken. Even later komen de ,,Sass. Boys" weer ge- vaarlijk opzetten en als de achterhoede der ,,Zeeuwsche Boys" in 't nauw gedreven is, trapt een der achterspelers in eigen doel 21. Na om beurten nog eenige malen in den aan- val te zijn geweest is het rust. Na de her- vatting zijn de „Sass. Boys" direct in het of- fensief en reeds na 5 min. vergrooten zij him voorsprong 31. Ook door de ,,Zeeuwsche Boys" wordt hardt gewerkt, doch het gelukt haar niet de achterstand te verkleinen, daar hun aanvallen bijna alien stranden op de Sas- sche backs, waarvan vooral de rechtsback een goede partij speelde. Kort voor het einde wordt door de „Sass. Boys" nog ddnmaal ge- scoord, zoodat wanneer de scheidsrechter laat inrukken, de „Sass. Boys" zich door een 41 overwinning in de 2de ronde hebben geplaatst. geen stukgaan en pjjn meer en ook geen na- schrijnen der huid, als men v66r het inzeepen de huid even inwrijft met slechts een weinig Doos 30, 60, Tube 80 ct. PUROL (ingez.. Mea.i kers moet leveren. Maar Engeland had bij een overeenkomst reeds volledige waarborgen voor een behoorlijken wateraanvoer gegeven. j Henderson heeft gezegd dat Engeland over Egypte en niet over Soedan had willen onder- handelen, de Egyptenaren waren van een tegenovergestelde meening en men kan zich niet aan den indruk onttrekken dat zij opzet- telijk eischen stelden, waarvan zij vooruit kon- den zien dat Engeland ze niet zou willen in- j willigen, om de handen vrij te houden voor een gunstiger oogenblik, wanneer zij ver- wachten dat Engeland te vermurwen zal zijn. Hier is reeds de aandacht erop gevestigd, dat deze verwachting in verband moet staan met den loop der gebeurtenissen in Britsch-Indie. Als Engeland daar in een gevaarlijke crisis gewikkeld mocht worden, kan de vriendelijke houding die de Egyptenaren bij hun afscheid bewaard hebben, veranderen en zal de natio- nalistische partij het misschien weer met drei- gementen willen probeeren. Zij wenschen de kat dus uit den boom te kijken. Loopt het echter in Indie anders dan zij in stilte hopen, dan zullen de Egyptenaren ten slotte wel eieren voor hun geld kiezen. Want nu er geen tractaat tot stand is gekomen, handhaaft En geland den status quo met het bekende voor- behoud op vier punten de veiligheid van de Britsche rijksverbindingen in Egypte, de ver- dediging van Egypte tegen buitenlandsche agressie, de bescherming van buitenlandsche belangen en minderheden in Egypte en Soe dan. Er zal nu een Britsch gamizoen in Kairo blijven, dat anders naar den oever van het Suez-kanaal zou verplaatst zijn, en de Brit sche Hooge Commissaris zal aandacht blijven schenken aan alle wetgevende maatregelen waarbij de belangen der vreemdelingen in Egypte in de knel kunnen komen. Het Egyptische nationalisme heeft in jeug- digen overmoed den boog te strak gespannen, nu het de gunstigste voorwaarden welke het ooit van eenige Engelsche regeering kon krij- gen, van de hand heeft gewezen. Het heeft, ondanks zijn streven naar zelfbeschikking voor Egypte zelf, „imperialistische" neigingen getoond bij zijn verlangen om de Egyptische heerschappij tot het „land van de zwarten" (in het Arabisch Beled-es-Soedan) uit te breiden. ARBEIDERSONLUSTEN IN NOORWEGEN. Naar gemeld wordt, is het te Gjoevik on der leiding van een communistisch advokaat wederom tot onlusten gexomen. Een 500-tal communisten trachtte de gevangenis te be- stormen en de zich in arrest bevindende com- munistische leiders te bevrijden. De politie slaagde erin de menigte terug te drijven, die zich vervolgens verzamelde voor het redactie- bureau van een der burgerlijke bladen. De communisten dwongen de politie een arre- stant weder los te laten. Een meerderheids- socialist, die de gemoederen wilde kalmeeren, werd tegen den grond geslagen. Uit Oslo e\jn verscheidene vrachtauto's met politie- personeel naar de betreffende streek gezon- den. Zij hebben de emplacementen der groote hout- vlotterijen bezet, zoodat thans de houtvlotte- rij, die Woensdag weder op gang was ge- bracht, wederom stilligt. Een Noorsch offi- cier-vlieger schijnt de organisator te zijn van de communistische onlusten. DE BEROERING IN SPANJE. Men moet op Spanje het oog houden, schrijft de N. R. Crt. omdat daar elk oogen blik verrassende dingen kunnen gebeuren. Het is de vraag, hoelang generaal Berenguer zich nog met zijn regeering zal kunnen hand- haven, wier program is, de dictatuur gaande- weg te liquideeren en tot den vroegeren grond- wettigen toestand terug te keeren. De poli- tieke ontevredenheid smeult onder de opper- vlakte, af en toe slaat er een vlammetje boven uit en de troon staat niet stevig temidden van toenemende republikeinsche beroering. Het is voor de regeering noodig, af en toe een veiligheidsklep open te zetten, om aan de ontevredenheid lucht te geven en zoodoende de gevaarlijke spanning te verminderen. Daar- om moest zij prof. Unamuno, den uit de bal- lingschap teruggekeerden leider van de ver- zetpartij onder de studenten, veroorloven te Madrid een rede te komen houden. Hij kreeg er een groote ovatie en de dingen die hij straffeloos kon zeggen, zijn een aanwijzing, hoezeer het prestige van den koning in Spanje bij breede lagen van de bevolking gedaald is. Hij verklaarde dat de overleden dictator Primo de Rivera een stroopop in handen van den koning geweest was, die zich op elk oogenblik van hem had kunnen ontdoen, maar er de voorkeur aan had gegeven, hem te handhaven tot 't hem paste, hem opzij te zetten. De ko ning was handig, maar zonder talent. Zijn op- leiding voor de kunst om te regeeren was ge- brekkig geweest. In een bericht is er zelfs van gewaagd dat Unanumo gezegd zou heb ben dat koning Alfons de degeneratie-teeke- nen van het Habsburgsche geslacht vertoonde. Hij besloot met te verklaren, dat de studen- tenbeweging het voomaamste instrument tot terzijdestelling van de dictatuur was geweest, dat de veldtocht voortgezet moest worden en dat hij naar Spanje teruggekeerd was, om bij de goede zaak van het maken van een revolutie hulp te verleenen. Toen de geestdrift voor Unanumo te Madrid emstige studentenrelletjes verwekte, heeft de regeering hem verzocht, naar zijn hooglee- raarsgestoelte te Salamanca terug te keeren. De lankmoedigheid van de regeering tegenover hem schijnt reactionaire generaals zoozeer een doom te zijn geweest, dat zij een poging tot een nieuwen staatsgreep hebben willen doen, die wederinstelling van de dictatuur beoogde. De samenspanning die, volgens berichten van de Fransche grens (de Spaansche regeering eelve heeft er geen authentieke mededeelingen over gedaan) door generaal Martinez Anido (minister van binnenlandsehe zaken onder de dictatuur) en generaal Barrera (gewezen ka- pitein-generaal van Catalonie gesmeed was, werd bijtijds verijdeld en de twee generaals werden gevangen genomen. Een aantal poli- tici van de linkerzijde die er de lucht van ge- kregen hadden, hadden generaal Berenguer gewaarschuwd dat zij zich tegen een nieuwe dictatuur uit alle macht zouden verzetten. Bedenkelijk was dat, volgens een bericht van Donderdag uit Madrid, de twee generaals „op verzoek van de kroon" weer in vrijheid zijn gesteld. De koning werkt met zulke hande- lingen ertoe mee dat hij midden in den, strijd blijft. Berenguer stelt zich nog altijd de weder- invoering van de afgeschafte grondwet van 1876 ten doel. Maar het gros van de partijen acht haar niet meer voldoende voor de ver- anderde omstandigheden. Het gaat steeds meer om de vraag; monarchie of republiek. De conservatieven in hun verschillende scha- keeringen, van Sanchez Guerra, hun ouden aanvoerder, tot den democratisch-conservatie- ven leider Ossorio Gallardo, eischen den af- stand van den koning. Slechts een kleine groep conservatieven onder graaf Bugallal trachten de comtitutie te handhaven. De Re- formisten onder Alvarez eischen voor de natie het recht de overeenkomst te herzien, waarbij de monarchie in 1875 hersteld is. De Republi- keinen verzamelen hun krachten om die op het gunstige oogenblik met hun tegenstanders te kunnen meten. Alleen de liberalen hebben zich nog niet duidelijk verklaard. Als er een verkiezing gehouden wordt en nieuwe Cortes bijeenkomen, is er nog steeds veel kans dat zij zich tot constituantie zullen verklaren en de monarchie moet wijken of Koning Alfons tot afstand ten behoeve van zijn zoon gedwongen zal worden. De crisis kan echter, volgens bevoegde beoordeelaars, die van oordeel zijn dat men reeds te lang met de verkiezing gewacht heeft, ook vroeger intreden. Aan het einde van de vorige maand had de bevolking van Midden-Honan geducht te Ijjden onder de terreur van een horde bandie- ten, die ten getale van vierduizend te vuur en te zwaard in de streek huishielden. Volgens berichten, die daarover te Shanghai zijn binnengekomen, zijn verscheidene duizen- den bewoners door de moordlustige benden om het leven gebracht. Thans heerscht in deze streek groote hongensnood. Ten Zuiden van Wutal zouden honderddui- zenden van honger zijn bezweken. Er gaan zelfs geruchten, waarin gesproken wordt van meer dan drie millioen. ZOMERTIJD. Voor zooveel noodig wordt er aan herin- nerd, dat de zomertijd aanvangt den 15den Mei. De overgang geschiedt in dier voege, dat wanneer de middelbare zonnetijd van Am sterdam op den dag waarop de zomertijd aan vangt, 2 uur in dien voormiddag aanwijst, het geacht wordt te zijn 3 uur in dien voor middag. De overgang naar den zomertijd geschiedt m.a.w. dit jaar dus in den nacht van Woens dag 14 Mei op Donderdag 15 Mei om 2 uur. RIJKSPOSTSPAARBANK. Gedurende de maand April werden aan het postkantoor alhier op spaarbankboekjes inge- legd 16.200.46 en terugbetaald 19.129.36; derhalve minder ingelegd dan terugbetaald f 3028,90. Het aantal nieuw uitgegeven spaar bankboekjes bedroeg 12. Door tusschenkomst van dit kantoor werd ter Directie op staatsschuldboekjes ingeschre- ven nominaal 100 en afgeschreven nominaal 1000derhalve minder in- dan afgeschreven 900. Tot aankoop van Nationale Schuld ten be hoeve van inleggers werd uitgevoerd 1 order, tot een nominaal bedrag van f 500. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. Op 10 Mei stonden als werkzoekenden (het- geen niet altijd beteekent dat zij werkloos zijn) bij de arbeidersbeurs ingeschreven Transport- en losse arbeiders 137; zeelieden 2; schippers 1; smeden 1; vlechters 1; nacht- wakers 1; landbouwersknechts 1; fabrieks- arbeiders 8; totaal 152. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. Bij het dezer dagen vanwege de vereeniging het Nederlandsche Roode Kruis gehouden examen voor het diploma, „eerste hulp bij ongelukken", dat werd afgenomen door den heer Pols, arts alhier, slaagden de heeren J. Dieleman (vrijgesteld van militairen dienst), A. Stougie, van Rotterdam, D. Polderman, A. de Kraker, K. Verlinde, J. Jansen, G. Fieret en A. Leenhouts. DE BRUGGEN OVER HET KANAAL NAAR GENT. Op vragen van het Tweede Kamerlid Drop: I. Is het waar, dat sedert Augustus 1928 verschillende lichamen, met name de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Ter Neuzen, de Nederlandsche Vereeniging van Fabrieks- arbeiders, de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg- Maatschappij, de Algemeene Nederlandsche Wielrijdersbond en de Koninklijke Nederland sche Automobielclub, de R.-K. Middenstands- vereeniging De Hanze, te Sas van Gent, en de gemeentebesturen van Sas van Gent, Ter Neuzen en Westdorpe, verbetering van de in- richting en de bediening der bruggen over het kanaal naar Gent, speciaal de bruggen te Sluiskil en Sas van Gent, hebben gevraagd? i H. Is naar aanleiding van de ter kennis j gebrachte bezwaren, ontleend aan de belangen van het verkeer, een onderzoek ingesteld en j tot welke conclusies heeft dat onderzoek ge- leid? ni. Is het waar, dat geen der in vraag I genoemde lichamen eenig bericht op de inge- brachte bezwaren heeft ontvangen, en, zoo ja, I waarom niet? IV. Indien den verschillenden belangheb- benden wel bericht gezonden is, wat was daarvan dan de inhoud? V. Is de Minister in elk geval bereid ten spoedigste maatregelen te treffen, die de tel- i kens voorkomende groote stagnatie voor voet- gangers en voertuigen als gevolg van het opengaan van de bedoelde bruggen kunnen verminderen of voorkomen? heeft de Minister van Waterstaat geant- woord: j Vraag 1. Deze vraag wordt bevestigend i beantwoord. Vraag 2. Voor beantwoording van deze vraag moge worden verwezen naar hetgeen over deze aangelegenheid is medegedeeld in I de memorie van antwoord op het voorloopig verslag van de Tweede Kamer der Staten- Generaal tot vaststelling van het IXde hoofd- stuk van de Rijksbegrooting voor het dienst- jaar 1930. Vraag 3. Ook deze vraag wordt bevestigend beantwoord. Aangezien ter zake nog geen j beslissing kan worden genomen, kon aan de j bedoelde lichamen geen mededeeling worden gedaan. Vraag 4. In verband met het antwoord op vraag 3 komt deze vraag te vervallen. Vraag 5. Een bereidverklaring, als in deze vraag bedoeld, kan op het oogenblik niet wor den gegeven. Zoolang niet tot electrische beweging kan worden overgegaan, kan geen andere maatregel de verwachte verbetering in den toestand brengen. De ondergeteekende is te dezer zake nog in overleg met zijn ambt- genoot van buitenlandsche zaken. De correspondent van de N. R. Crt. te Brus- sel meldt: In officieele kringen wordt verzekerd, dat het provinciebestuur van Oost-Vlaanderen van het kanaalontwerp AntwerpenGent door het land van Waas heeft afgezien. Dit voor bin- nenschepen ontworpen kanaal werd door Hedenmorgen was de veekoopman Van Es, op weg om een verkochte koe te leveren, toen uit de Schoolstraat een auto kwam gereden en het beest aanreed. Het gevolg was, dat een gedeelte van een der horens werd afgerukt. Het dier had daardoor veel bloedverlies. Zooals vanzelf spreekt is dit geval erg on- aangenaam voor de koopman, daar het te be- zien staat of de kooper het beest zal accep- teeren. ZAAMSLAG. De vorige week had de wed. J. Ch. van de Vrede het ongeluk Van een trap te vallen, en daarbij een pols te breken en zich erg te be- zeeren. Het behoort jammer genoeg niet tot de zeldzaamheden, dat automobilisten zoo roe- keloos zijn, om, bij het naderen van fietsers, recht op deze in te rijden, met het kennelijk doel hen schrik aan te jagen. Het gevolg daarvan is, dat de wielrijders, zich bedreigd ziende, de verkeerde zijde van den weg gaan kiezen, terwijl ook de automobilisten, als zij de wielrijders dicht genoeg genaderd zijn, ook van richting veranderen. Daaruit volgt, dat zij elkaar dan rakelings passeeren, waarbij de bestuurders der auto's de wielrijders lachend aankijken. Dit wedervaren overkwam alhier een vrouw en een meisje al tot driemalen. Laten zij, die zich hieraan schuldig maken, toch bedenken, dat het aantal verkeersonge- lukken al groot genoeg is, en hun gezond verstand gebruiken, om die door een noode- looze roekeloosheid nog niet te vergrooten. Brand. Gisteravond werd de brandweer gealarmeerd voor een brand op de hofstede bewoond door den landbouwer Jac. de Feijter Salz., in den Groote Huissenspolder nabij Reuzenhoek. Naar we vernamen was in de woning brand ontstaan in den schoorsteen. Terwijl de be woners bezig waren met een poging dit te blusschen, was het dak der groote landbouw- schuur door uit den schoorsteen vliegende vonken aan het branden geraakt. Bij den hevigen westenwind vond het vuur in het riet van het dak een gemakkelijken haard, en stond de schuur weldra in lichte laaie. Tot ver in de omgeving kon men den brand waar- nemen. De automobiel-motorbrandspuit was zeer spoedig op de plaats des onheils, maar het CLINGE I—TERNEUZEN II. Gister speelde het tweede elftal van Ter- neuzen voor de nederlaagwedstrijden te Clinge tegen het eerste elftal van Clinge. Voor de rust doelpuntte Temeuzen driemaal en de grensbewoners £6nmaal. Na de rust wisten beide partijen nog elk een doelpunt te maken, zoodat het einde kwam met een 42-over- winning voor Temeuzen. DIE HAD ZICH BLIJKBAAR EEN BEETJE VERGIST Voor de rechtbank te Maastricht had zich de vorige week te verantwoorden de koopman Van den B. aldaar, verdacht van overtreding van art. 16 der Wet op de Vermogensbelasting en hoofdstuk VHI der Inkomstenbelasting. Verd. had in de jaren 19271929 opgegeven, dat zijn vermogen bedroeg, 18, 19 en 15 mille, terwijl dit bleek inderdaad te bedragen 127, 141 en 120 mille. Aan inkomsten was over die jaren f 7042, f 4657, en 2568 te weinig op gegeven. Verd. had, nadat het geval was ontdekt, het te weinig betaalde, plus de boete, uit eigen beweging betaald, terwijl hij zich bovendien bereid verklaarde alle eventueele andere boe- ten te betalen indien vervolging achterwege t bleef. Het openbaar ministerie vond deze over treding zeer emstig, al wilde hij rekening houden met de gezinsomstandigheden van ver- dachte en de wijze waarop de overtreding (per anoniemen brief) ter kennis van de be- lastingautoriteiten was gebracht. Hij eischte wegens overtreding der Wet op de vermogens belasting 3 maanden gevangenisstraf en wegens overtreding der wet op de inkomsten belasting 1000 boete, subs. 3 maanden hechtenis. Uitspraak 19 Mei a.s. Het 3-jarig kind van den landbouwer K. te Zuidlaren heeft een fleschje azijnessence leeg- gedronken. Het kind is aan de gevolgen er- van overleden. ACTIVITEIT VAN EEN POLITIEHOND. De heer R., stations-restaurateur te Maastricht, heeft aangifte gedaan,, dat mea door inklimming langs een tuimelraam in de restauratie was binnengedrongen en het kas- register had verbroken, waaruit een bedrag van 11 aan wisselgeld werd weggenomea. Een aantal flesschen wijn, doozen sigaretten en een regenjas werden eveneens ontvreemd. Op het emplacement der Staatsspoor werd des nachts om half drie een man ontdekt in een tweede klas rijtuig. De man sloeg met zijn hebben en houden op de vlucht, kroop onder enikele spoorwagens door, doch werd door den hond van een agent tot staan ge bracht. Het bleek te zijn een monteur uit Leipzig, wiens laatste woonplaats Rotterdam was. De aangehoudene had de gestolen voorwerpe* in zijn bezit en zijn mes toonde duidelijk spo- ren van braak op het kasregister. Door den geneeskundigen dienst moest de verdachte, die een emstige beet had opge- loopen, worden verbonden. Verdachte bljjft ontkennen, doch zal worden voorgeleid voor den officier van justitie. Woensdagavond omstrpeks 12 uur kwam, naar de N. R. Crt. meldt, de 27jarige koop man F. L. uit de Snellinckstraat tof de ont- dekking, dat de auto, welken hij omstreeks half tien in de Ammanstraat te Rotterdam onbeheerd had laten staan en welke auto een gesloten Chevrolet van het model 1929 het eigendom is van den Helds autohandel was verdwenen, hoewel hij de deuren op slot had gedaan. Hij; haastte zich van den diefst&l aangifte te doen op het politiebureau aan de Groote Paauswensteeg. Daar hoorde hij even- wel, dat men juist den beheerder zocht van een vermoedelijk gestolen Chevrolet-auto. Bij onderzoek bleek, dat deze auto dezelfde was, welke in de Ammanstraat was gestolen. De politie had als volgt kennis van de zaak ge- kregen Omstreeks kwart over tien zag een agent van politie op den Nieuwen Terbergschenweg een auto zonder lieht rijden. Toen hij wenkte om te stoppen, ging de bestuurder, die al vrij vlug reed, nog sneller r(jden. Maar even ver- der raakte hij het stuur kwjjt, de auto kwam op den berm van den weg terecht en sloeg over den kop. Uit den wagen kwam een jonge man te voorschijn, die hard wegliep. Een tweede jongeman, die ook in den auto had gezeten, was bij de tuimeling in de sloot langs den weg terecht gekomen. De agent hielp hem op het droge en bij; ondervraging bekende de jonge man, die de 18jarige fietsjongen M. P. bleek te zijn, dat hij met zijn vriend samen, den auto kort te voren in de Ammanstraat had gestolen. P. is daarop naar het politie bureau aan de Groote Paauwensteeg overge- bracht, waar hij is opgesloten. Nog den zelf- den nacht is ook de vriend, de 18-jarige las- scher J. V. aangehouden en opgesloten. De auto is zwaar beschadigd. EEN „GASAANVAL" IN VOLLEN VREDESTIJD. Vrijdagmorgen omstreeks 10 uur, was de Willemsbrug en een gedeelte van den oprit naar de zijde van het Bolwerk te Rotterdam, het tooneel van een gasaanval i*n den waren zin des woords. Op de brug was een met cylinders zwavelig zuur beladen sleeperswagen in aanraking ge komen met een tramiwagen, waardoor, zonder dat de voerman daarvan iets bemerkte, een dop van een der cylinders afbrak. Het gevolg was, dat het zuur uit den cylinder spoot en het vergiftige gas vrgkwam, waardoor ver scheidene voorbijgangers het te kwaad kregen en liepen te hoesten en te huilen. Onmiddelljjk werd de afdeeling Brandbluschmiddelen ge waarschuwd en spoedig was de motor-reserve- wagen ter plaatse, waama de manschappen daarvan, voorzien van gasmaskers, den cylin der in de Oudehaven werkten, waarmee aan dezen gasaanval in vollen vredestijd een einde werd gemaakt. EEN OPLICHTER EN DIEF. Het gelukte de politie te Zeist een groote oplichterszaak en een diefstal tot klaarheid te brengen, meldt het ,,Hbld." Een 24-jarige Rotterdammer, onlangs ont- slagen uit de gevangenis, wist in Zeist een goed pension te betrekken en door beschaafd optreden vertrouwen te wekken. Het jong- mensch gaf zich uit voor electro-ingenieur, bestelde drukwerk met een klinkend hoofd, twee nieuwe costuums en een nieuwen Ford. Bij een proefrit naar Rotterdam in een ge- bruikten wagen had een botsing plaats, maar de schade zou wel voldaan worden als de nieuwe Ford zou zijn gearriveerd. Voorts vervoegde de pseudo-ingenleur zich bij een makelaar, van wien hij een terrein aankocht voor f 70.000 voor den bouw van een chemische fabriek met tal van arbeiders- woningen, welk bedrtjf reeds functionneerde in Mexico, doch naar Nederland zou worden overgebracht. Zelfs liet mijnheer al twee bouwkundigen uit Utrecht naar Zeist komen om de werkzaamheden zoo spoedig mogeltlk te doen aanvangen. Voor uitstel van betaling van een zeker per centage aan den makelaar werd als motief aangevoerd een bespreking op het departe- ment in Den Haag, welke over enkele dagen zou geschieden. Het doel was waarschqjnlijk, met het koop- contract in de hand een belangrijk bedrag los te krijgen van de bezitster van een land- goed, die heel niet gesteld is op de nabijheld van een fabriek. Intusschen werden goederen vermist na den brand in „Rose-Villa" van den bankler Brandt bij Doom op Maandag j.l. Onderzoek van de politie wees uit, dat ook de „ingenieur" had helpen blusschen. De man keek het gekochte terrein af met een Zeiss- kijker, welke afkomstig bleek uit „Rose-Villa" evenals andere waardevolle voorwerpen, die in zijn bezit bleken. Natuurlijk werd mijnheer aangehouden en bracht verder onderzoek uit wie hij eigenlijk was. Zeist krijgt alzoo geen chemische fabriek met tal van arbeiderswoningen. Door een tot heden onibekend gebleven per- soon werd, volgens de Telegr., vermoedelijk met een klein model revolver geschoten op een aan den Amstelveenschen weg nabij den Zui- delijken Wandelweg passeerenden auto. De kogel vloog door het portierraam naar binnen, gelukkig zonder een der drie inzittenden te treffen. DOODELIJKE VAL. De landbouwer H. Gruppen te Zuidwolde is tengevolge van het op hoi slaan van zijn paard onder den wagen gevallen en z66 emstig ver- wond, dat hij aan de gevolgen overleed.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 2