PUROL er op S P 0 E T. LANDBOUWBEKICHTEV. GBMEHGDE BKRICHTU. Het verzacht en geneest TER NEUZEN, 5 MEI 1930. VOETBAL. RECHTSZAKEN. ONTWIKKELINGSDAG VOOR I)E LANDBOUWERS. Dit moet Uw eerste gedachte zijn bij Brand- en Snijwonden, Ontvellingen en allerlei Huidverwondingen (Ingez. Med.) Het lrjkt zoodoende of wat wij vroeger den lossen hoeksteen van de driemogendheden- overeenkomst hebben genoemd nu al bedenke- lijk los komt te zitten. Wij bedoelen de be- paling van voorbehoud, volgens welke een van de drie grootste zeemogendheden of alle drie hun vloot boven de in het tractaat neer- gelegde cijfers mogen versterken, indien een andere mogendheid een nieuwien aanbouw be- gint, welke de nationale veiltgheid van Enge- land, Amerika of Japan in gevaar kan bren- gen. Op de mogelijke noodzakelijkheid van zulk een herziening door Engeland gaan En- gelsche conservatieve bladen reeds zinspelen, in de verwachting dat Italie's krachtinspan- ning door Frankrijk beantwoord zal worden. Zulk een gedachtenwisseling begint reeds, nog voor de ratificatie geschied is. iDe Morning Post bekijkt de uitbreiding van de Italiaansehe en Fransche bouwprograms nog uit een anderen hoek, met nog bedenke- lijker vooruitzichten voor Engeland's marl- tieme positie. Even goed als de twee Latijnsche neven Frankrijk en Italie met elkaar in de toekomst kunnen vechten, kunnen zij zich op den duur aaneensluiten en dan krijgt men de mogelijk- heid van een geeombineerde onderzeesche zeemacht in Engelsche wateren en in de Mid- dellandsche Zee, waartegen Groot-Brittannie zich niet voldoende kan beschermen. Men weet welk een nachtmerrie juist voor Engeland het duikbootwapen is, voor welks afschaffing het vergeefs heeft gevochten. Na de vlootconferentie begint men dus al spoedig in de oude terminologie van de ma- rine-staven te spreken. Uit dit alles kan men besluiten, tot welk een ,,peau de chagrin" de verwachtingen op een geslaagde ontwape- ningsconferentie moeten verschrompelen. ZOMERTIJD. Voor zooveel noodig wordt er aan herin- nerd, dat de zomertijd aanvangt den 15den Mei. De overgang geschiedt in dier voege, dat wanneer de middelbare zonnetijd van Am- sterdam op den dag waarop de zomertijd aan vangt, 2 uur in dien voormiddag aanwijst, het geacht wordt te zijn 3 uur in dien voor middag. De overgang naar den zomertijd geschiedt m.a.w. dit jaar dus in den nacht van Woens- dag 14 Mei op Donderdag 15 Mei om 2 uur. ONDERZOEK GEZICHTSORGAAN INGEVOLGE DE SCHEPENWET. In de plaats van den heer A. Spruitenburg, arts te Ter Neuzen, is voor het onderzoek van het gezichtsorgaan en van het gehoor- orgaan ingevolge de Schepenwet aangewezen de heer C. Pols, arts. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. Op 3 Mei stonden als werkzoekenden (het geen niet altijd beteekent dat zij werkloos zijn) bij de arbeidsbeurs ingeschreventrans- port- en losse arbeiders 129; zeelieden 2; sto kers 1; nachtwakers 1; bakkersknechts 1; schippers 1; landbouwersknechts 1; totaal 136. GEVONDEN VOORWERPEN. De Inspecteur van Politie te Ter Neuzen maakt bekend, dat omtrent onder volgende gervonden voorwerpen inlichtingen te bekomen zfln aan de daarachter vermelde adressen: Parelsnoer, L. Breepoel, Dekkerstraat 12. Rijwielibelastingmerk, P. Loof, Nieuwed.str. 5. Hijwielsleutel, J. Pauw, Tuinstraat 20. Tang, W. Loof, Nieuwediepstraat 9. Zilveren heerenhorloge, P. Allaart, Lange Kerkstraat 76. Kinderportemonnaie, wed. C. Koole, Java straat 26. Kinderportemonnaie met inhoud, K. Dees, Schoollaan 23. 1 H.G.-gewicht, W. Oostdijk, Kanaaldijk 75, Sluiskil. Sleutel met ring, C. de Hondt, N. J. Harte- straat 12. Portemonnaie met inhoud, J. C. Scheele, Benedenweg 36, Sluiskil. Kindertasch met inhoud, L. Dieleman, Donze- Visserstraat 53. Kinderportemonnaie, K. van Laere, Vloos- wijkstraat 63. Kinderhandtasch met inhoud, R. Verschel- ling, Nieuwediepstraat 42. Damesportemonnaie met inhoud, C. van Geel, Steenkamplaan 15. Rijwielbelastingmerk, J. de Fouw, Dijk- straat 79. Twee 20 francs biljetten, Apoth. Klaassen, Noordstraat 54. Huissleutel, Politiabureau. Kinderportemonnaie met inhoud, P. Diele man, Javastraat 8. Zonnebril, A. J. Hage, Van Bovenstraat 36. Een bankbiljet ad f 25, M. de Jonge, Baan- dgk 23. Kindertasch met inhoud, J. de Blaaij, Koe- dijk O 19. Pet, wed. L. Verhage, Tholensstraat 23. Zilveren armbandhorloge, W. P. de Ridder, Dekkerstraat 37. Kindertaschje met inhoud, C. Romeijn, Doel- derstraat 8. Huissleutel, E. Scheele, Noordstraat 41. Fox-hondje, M. Dieleman, Driewegen O 228. Vulpen, P. J. v. d. Sande, Noordstraat 57. Electrische lampenkap, J. van Es, Kerkhof- laan 31. Kinderportemonnaie, A. Gijp, Havenstr. 3. Portefeuille, J. Schippers, Tholensstraat 125. Nijptang, A. J. J. Riemens, Klaassenstr. 25. Rozenkrans, Romeijnsen, Steenkampl. 19. Sleutels met ring, J. Werkman, Steen kamplaan 58. Rozenkrans, J. v. d. Berge, Dekkerstr. 55. Huissleutel, F. Stoffijn, Steenkmapl. 26. Gouden zegelring, D. Ollebek, M. Erjkestr. 15. Duimstok, A. v. d. Peijl Gzn., Vlooswijk- straat> 49. Portemonnaie, Chr. Ollebek, le De Ferjter- straat 31. Zakmes, P. Galle, Van Steenbergenlaan 14. Zeeuwsche broche, P. de Hondt, Kandeel- straat 4. Mondharmonica, K. v. Laere, Vlooswijk- straat 63. Motorhandschoen, C. v. d. Velde, Wulpen- bek C 127. Vulpotlood, Politiebureau. Mantelsband, Weegbrug, Schuttershofweg. DIRECTEUR POSTKANTOOR. N a; Bij ibesahikking van den directeur-generaal der P. T. T. is, met ingang van 1 Juni a.s. aangewezen als directeur te Oostiburg, de pef. 2de kl. P. D. Goetheer, thans directeui; te Sluis. DE AANVARING TE VLISSINGEN. De Marineraad heeft uitspraak gedaan in de zaak betreffende de aanvaring op 19 Fe- bruari j.l. des voormiddags ongeveer 10 uur in de buitenhaven van Vlissingen tusschen Hr. Ms. mijnlegger ,,Douwe Aukes" en het motor- binnenschip „Cornelia". De Raad is van oordeel, dat de aanvaring te wijten is aan een samenloop van omstandig- heden, als daar zijn 1°. dat van de zijde van de „Cornelia" er geen aoht op is geslagen, dat de „Douwe Aukes" achteruitstoomde; 2°. dat op de „Douwe Aukes" het naderen van de Cornelia" te laat is bemerkt. Wanneer het tot den schipper der „Come- lia" tijdig was doorgedrongen, dat de ,,Douwe Aukes" achteruitstoomde, dan had hij -dit vaartuig niet aan stuurboord, doch aan bak- boord gehouden. De Raad overwoog voorts, dat het zeer zeker voor den schipper plicht was, de „Douwe Aukes" nauwkeurig in het oog te houden, en vender, dat volgens het Binnenaanvarings- reglement de „Comelia" voor de ,,Douwe Aukes" moest wijken. Uit het getuigenverhoor is gebleken, dat de schipper wist, dat marinevaartuigen vaak achteruit stoomen, en de raad is van oordeel, dat de schipper had kunnen bemerken, dat zulks dien ochtend met de „Douwe Aukes" het geval was, evenals dit van de achter de Cornelia" varende ,,Magdalena Catharina" is waargenomen. In ieder geval moest het schroefwater van de „Douwe Aukes" den schipper gewaar- schuwd hebben. De schipper is echter te werk gegaan naar zijn meening, dat de ,,Douwe Aukes" 6f stil lag of vooruitstoomde, en naar 's Raads oordeel heeft hij kennelrjk deze mee ning niet getoetst aan de werkelijkheid. VERBOUWING STOOMSCHIP „ZEELAND". Het stoomschip „Zeeland" van den Provin- cialen stoombootdienst op de Westerschelde heeft een flinke verandering ondergaan tot het winnen van plaatsruimte voor auto's. Waar genoemd schip anders 7 8 auto's kon laden kan men er nu 11 5, 12 overbrengen, het- geen in het drukke seizoen zeker van groot belang zal blijken te zijn. Het voordek heeft thans een breedte van 8 M., welke ruimte geheel kan benut worden voor voertuigen enz. BEGIN VAN BRAND. Vrijdag werd door de politie te Middelburg ontdekt, dat de markies, neergelaten voor het pand in de Langedelft, waar de Ladies Toilet club is gevestigd aan het smeulen was. Het begin van vuur, waarvan de oorzaak niet be kend is, werd door de agenten met een mi- nimax gebluscht en daardoor gelukkig een nieuwe brand in de Langedelft voorkomen. KOEWACHT. Onze dorpsgenoote mej. C. Eggermont is benoemd tot tijdelijke onderwijzeres te Groe- nendijk. Van gemeentewege zal worden overge- gaan tot het plaatsen van eenige waarschu- wingslborden aan de R.K. Meisjesschool alhier, zulks in verband met het toenemend verkeer van auto's. Wedstrijduitslagen van 4 Mei 1930. Landenwedstrijd. NederlandBelgie 22 Belgie BNederland B 22 Nederland JeugdBelgie Jeugd 15 AFDEELING IV. Promotiewedstrijd 2e klasse. RoermondBleijerheide 44—0 Roermond De Valk T.A.C. Bleijerheide 1 1 1 1 1 1 4—0 2 3—0 2 0—S t 0—4 Promotie 3e klasse. VlissingenHulst CHR. GEREF. KERK. Bedankt voor het beroep naar Broek onder Akkerwoude door Ds. J. Tolsma te Zaamslag. 5—0 Hero 3 3 11—1 *6 Vlissingen 3 111 53 3 Hulst 4—13 1—13 1 NEDERLAND—BELGIe. Gisteren is in het Olympisch stadion te Am sterdam de 40e interlandwedstrijd tusschen Nederland en Belgie gespeeld. iHet stadion was geheel bezet, hetgeen bij het mdoie weer en de belangstelling die juist deze wedstrijden trekken, niet te verwonderen was. Deze wedstrijden zijn ook wellicht dciarom bijzonder interessant, omdat de uitslag wissel- vallig is en bij de eene partij de Nederlandsche bij de andere het Belgische elftal overwint. Bij den gisteren gespeelden match traden de Belgen terstond fel op en scheen het wel, of een doelpunt hunnerzijds niet lang zou uit- blijven. Toch was het eerste voor de Neder- landers, uit een strafschop, genomen door Van Kol. Dit gaf aanleiding tot een machtig ge- juich, hetgeen evenwel niet lang duurde, want 2 minuten later zond Bastin na subliem spel den gelijkmaker in het doel der Nederlanders, zonder dat Van der Meulen daartegen wat kon inbrengen. Met wisselend spel ging het voort tot de pauze. t Na de rust bleef het spel nog steeds wisse lend, ofschoon het Nederlandsch elftal toen wel wat meer doortastend optrad. Misschien was dit wel een gevolg van de aanmoediging van het publiek, die eerst thans loskwamen. Na 20 minuten kwam het resultaat door een punt van Tap, na een fraaie opbrengst van Van der Heijden. Hevig werd door de Belgen gestreden voor een spoedigen gelijkmaker, doch het spel verslapte van beide zijden, tot uit een betrekkelijk niet gevaarlijke situatie Adams voor de Belgen Van der Meulen weet te passeeren en gelijk te maken. Toen kwam er weer een opleving, om in de laatste 5 minuten nog een winnend punt te plaatsen, hetgeen echter niet gelukte, zoodat deze partij eindigde met gelijk spel. BELGIe B—NEDERLAND B. Te Gent op het terrein van de vereeniging „Gantoise" speelden Zondag de vertegenwoor- digende B-elftallen voor de eerste maal een wedstrijd tegen elkaar, die met gelijk spel eindigde. 22. Het terrein was vrijwel geheel gevuld met toeschouwers, die dezen spannenden wedstrijd volgden. Het schitterend voetbalweer maakte het volgen van dien strijd tot een genoegen. Direct na den aanvang maakte Nederland een doelpunt, kort daarop volgde uit een cor ner het tegenpunt. Met dezen stand kwam de rust. Na de rust maakte Belgie het eerst een doelpunt en ofschoon Belgie toen iets sterker was, kwam toch voor Nederland de gelijk maker. Voor dezen wedstrijd had een match plaats van het elftal der militairen tegen het elftal der studenten. De militairen waren veel ster ker en wonnen met 62. Bij de rust was de stand 40. SERIEWEDSTRIJDEN VAN TERNEUZEN. Eenigen tijd geleden werden door een paar bestuursleden der voetbalvereeniging Terneu- zen een tweetal prijzen beschikbaar gesteld voor eventueel te houden serie-wedstrijden. Dientengevolge werd door het bestuur beslo- ten wedstrijden uit te schrijven waaraan alleen konden deelnemen Z.V.B.-elftallen. Was het eerst de bedoeling in twee klassen te laten spelen, door de zeer geringe deelname was men genoodzaakt de tweede klasse te laten vervallen. Voor de eerste klasse is de deel name goed te noemen. Er is n.l. ingeschreven door Axel I, Sassche Boys I, Clinge I, Honte- nisse I, Zeeuwsche Boys I (Goes), Hulst II, terwijl ook verder het tweede en derde elftal van Temeuzen hierin deelnemen. Gister zijn nu deze wedstrijden geopend door de ontmoeting Temeuzen IIHontenisse I. De thuisclub had het zeer zwaar te ver- antwoorden, daar door Hontenisse geweldig werd aangepakt. Het zag er vooral in de eerste helft niet naar uit, dat Temeuzen met de overwinning zou gaan strijken. Doch later kwamen de reserves van Temeuzen er beter in, zoodat over het algemeen het overwicht van hen grooter was dan van de gasten. Ten- slotte wist Temeuzens middenvoor, met een kopbal, aan zijn elftal de leiding te geven, terwijl later de rechtsbinnen er 20 van maakte. Hontenisse gaf het echter nog niet op, doch een doelpunt wisten deze jongens niet.te maken. Ook de thuisclub kon het net niet meer vinden, zoodat bij het einde de stand 20 was in het voordeel van Temeuzen II, waardoor dit elftal dus in de tweede ronde komt. DE MOORD TE BENNEKOM. Naar „De Tijd" vemeemt wordt Jan Hoek, den verdachte in de Bennekomsche moord- zaak, voorloopig alleen moord ten laste ge- legd. Eerst later zal hij voor de inbraken, waarvan hij verdacht wordt, terecht staan. De verdachte blijft nog steeds alle schuld ont- kennen. Hij verklaart geen dolkmes in zijn bezit be hebben gehad, maar verschillende per- sonen, w.o. een familielid van den verdachte, verklaren pertinent dat hij een dolkmes in zijn bezit heeft gehad. Jan Hoek heeft er tegen geprotasbeerd, dat men hem gevangen hield en hij toonde zich zeer verwonderd toen de officier van justitie hem er op wees, dat hij naar alle waarschijn- lijkheid het er niet levend zou afbrengen, in dien hij zich op straat vertoonde. De verdachte blijft voortgaan, met nog steeds getuigen a decharge op te geven, ten1 einde zich een alibi te verschaffen. Als deze personen dan worden gehoord, blijkt dat ze niets kunnen verklaren. INVENTARISATIE DER AARDAPPEL- VOORRADEN. Uit de officieele inventarisatie der aard- appelvoorraden is gebleken, dat er in de ge- bieden, welke voor den handel in kleiaard- appelen van de meeste beteekenis zijn, tegen 15 April belangrijk minder aardappelen bij de verbouwers in voorraad waren dan op het- zelfde tijdstip van het vorig jaar. In verband met de /zeer lage prijzen werden veel aard appelen aan het vee vervoederd, terwijl ook de udtvoer in de betrokken periode grooter was dan het vorig jaar. In Januari, Februari en Maart werden 1.354.000 H.L. kleiaardappe- len uitgevoerd tegen 930.000 H.L. in dezelfde maanden van 1929. De voorraad zand- en veenaardappelen toont in vergelijking met de overeenkomstige inventarisatie van 1929 dooreengenomen voor de onderscheiden streken geen verschillen van beteekenis. In totaal waren in de inventarisatiegebie- den ongeveer 15 April nog aanwezig 2.282.000 HL klei&ardappelen en 1.360.000 H.L. zand- en veenaardappelen of resp. 16 en 6 van den oogst der betrokken aardappelgroep, te gen 26 en 9 op 15 April 1929. DE VLASBOUW. Men is in Belgische vlaskringen nog alles behalve gerust over de toekomst. Het bericht dat Rusland drie honderd slijt- of plukmachi- nes besteld zoude hebben om de industrialisa- tie en rationalisatie nog verder door te kun nen voeren heeft de stemming niet verbeterd. Op aandringen der Belgische vlassers gaat men in Frankrijk dit jaar proeven nemen met witbloemvlas. Kort geleden zijn besprekingen dienaangaande gehouden. Er wordt thans werk gemaakt van het ver- vaardigen van een vlasfilm, welke volgens mededeeling van den Belgischen Vlasbazen- bond voor de eerste maal vertoond zal worden in Kortrijk. Een vlastentoonstelling zal aldaar in de maand October gehouden worden. DE SUIKERBIETENCULTUUR. De landbouwcommissie uit den Belgischen Senaat heeft dezer dagen een groep Belgische suikerbietenverbouwers in gehoor ontvangen. Deze klaagden, dat Nederlandsche suikerbie- ten in Belgie kunnen worden ge'importeerd zonder betaling van invoerrecht. Van de zijde der landbouwcommissie werd opgemerkt, dat deze import tot dusver werd goedgemaakt door een uitvoer van suikerbie- ten naar Frankrijk. Het is echter mogelijk, dat deze laatste door nieuwe douanerechten bemoeilijkt wordt en dan zal moeten worden overwogen of verdere vrije invoer kan worden toegestaan. Voorts werd opgemerkt, dat de omringende landen (behalve Nederland, waar geen invoer- rechten op suiker bestaan) bij import 200 a, 300 francs per 100 K.G. suiker heffen, terwijl dit recht in Belgie slechts 60 francs bedraagt. Ook werd nog medegedeeld, dat de prijs der suikerbieten dit jaar op basis van een suiker- gehalte van 16% ongeveer 10 francs lager zal zijn dan verleden jaar. De fabrikanten beweren dat dit het gevolg is van hoogere arbeidsloonen en transportkosten, sociale wet- ten en lagere melasse-prijzen. Daartegen is van andere zijde opgemerkt, dat ook de land- bouwers hoogere bedrijfskosten hebben. Ten slotte is het denkbeeld naar voren ge- bracht de verschilpunten aan arbitrage te onderwerpen. CRISIS IN DEN BELGISCHEN AARDAPPELHANDEL. Hoe ernstig de crisis van den aardappel- handel in Belgie is, blijkt vooral, indien men rtagaat, dat de gemiddelde prijs der aardappe len, welke in 1927 en 1928 nog 85 francs de 100 K.G. bedroeg en in de eerste tien maan- (Jen van 1929 62 francs, thans is gedaald tot 1828 francs, al naar gelang van de soort, aldus een mededeeling van den rijkslandbouw- consulent te Cappellen bij Antwerpen in Han- delsberichten. Vooral in de provincien Namen en Luxemburg, waar de bevolking en de vee- stapel veel minder groot zjjn dan in de beide Vlaanderen, zijn de prijizen wel het meest ach- teruitgeloopen, zelfs tot 1215 francs de 100 K.G. De voor export toestemde hoeveelheid be droeg in 1929 ongeveer 320.000 ton. De uit voer naar Duitschland ondervond groote be- lemmering tengevolge van de invoerreohten daar te lande, welke thans 33 francs de 100 K.G. Ibedragen; Frankrijk heft 7 fr. de 100 K.G., maar had izelf een groot overschot. Een emstige concurrent op de markt was Nederland, dat groote hoeveelheden aard appelen van uitstekende kwaliteit naar Belgie zond. Er wordt thans onderzocht of het niet mogelijik is 64n of meer aardappelmeelfabrie- ken op te richten b.v. in Luxemburg, waar veel aan aardappelteelt gedaan wordt. In 1928 voerde Belgie 10 millioen K.G. aardappel- meel in voor een waarde van 26% millioen francs. Men meent, dat men de aardappel- meellbereiding (tot dusver bestaan er geen fa- brieken van dien aard) best izelf ter hand kan nemen. DE SUIKERBIETENTEELT IN ONS LAND. Naar aanleiding van een desbetreffend ver- zoek van het Intern. Landbouwinstituut te Rome heeft de Directie van denLandlbouw tot de verschillende suikerfabrieken in Neder land 't verzoek gerioht, gegevens te mogen ontvangen omtrent de te verwachten uitlbrei- ding van de suikenbietenteelt in ons land, in vergelijking met verleden jaar, dat een in- krimping van die cultuur van 65.358 tot 55.000 H.A. te zien had gegeven. Uit de ontvangen berichten blijkt, dat over het geheele land de bezaaide oppervlakte thans ruim 15 pet. gropter is te sohatten dan in 1929. In het Schuttershof te Goes had Zaterdag de tweede Ontwikkelingsdag plaats, belegd door de Commissie voor deze dagen, samen- gesteld uit vertegenwoordigers der Z. L. M.; de Vereeniging van Oud-leerlingen van Land- en Tuinbouwcursussen op Walcheren; den B. V. O.; de Vereeniging van Oud-leerlingen der R. L. W. S. te Goes en de Rijkstuin- en landbouwconsulenten in Zeeland. De Voorzitter der commissie, de heer Mr. P. Dieleman, heette de talrijke aanwezigen, o.w. veel jongere landbouwers of landbouwers- zonen welkom en speciaal den inspecteur van den landbouiw, Ir. I. G. J. Kakebeeke, uit wiens aanwezigheid blijkt, dat men ook in Den Haag aandacht schenkt aan deze ont- wikkelingsdagen en den heer A. v. d. Weijde, lid van Ged. Staten; vele landibouwonderwijr zers en ook den heer Jhr. J. van Vredenlburch, den Rijkslandbouwconsulent in Belgie en eere- lid der Z. L. M. Nationaal en intemationaal moet er samen- werking zijn om de moeilijkheden te Iboven te komen, en dit ook door ontwikkeling. Men moet begrijpen, dat de kennis wel in de menschheid is, maar niet in den mensch. Men moet voortbouwen op de kennis en de erva- ring, die door het voorgeslacht is verworven. De wetenschap groeit stfeeds o.a. door de er- varing. De bedoeling is zooveel mogelijk per sonen uit eigen kring te laten optreden en daarom doet het zoo droef aan, dat de eerste aangekondigde inleider, de heer P. J. J. Dek- ker uit Wemeldinge, die zou spreken over „Contractteelt in land- en tuinbouw" door het overlijden van zijn jeugdige vrouw niet kan komen. Namens alien is een schrijven van rouwbeklag gezonden en spreker hoopt dat God den heer Dekker moge sterken en schra- gen en nieuwen moed mag geven voor het leven. Spreker verklaart hiermede de bijeen- komst geopend. De veestapel en de voeding daarvan. Vervolgens verkreeg de heer C. Zwagerman, Rijkszuivelconsulent voor Zeeland het woord voor eene inleiding over ibovengenoemd onder- werp. Spreker herinnert aan het oud spreekwoord „De keel kost veel", wat ook ten opzichte van onzen veestapel op gaat. Het is begrijpelijik, dat de belangstelling van den Zeeuwschen ak- kerbouwer niet in de eerste plaats naar zijn vee wordt getrokken, maar het is juist de taak van spreker duidelijk te maken, dat meer belangstelling in Zeeland uitzichten biedt op belangrijke ibesparingen, dus op van beteeke nis betere bedrijfsresultaten En dan wil spre ker het voomamelijk heibben over het rund- vee, paarden, varkens en pluimvee, en de schapen, geiten en ander kleinvee als van zeer ondergeschikte beteekenis in verband met zijn onderwerp buiten beschouwing laten. En ook de pluirmveevoeding ligt buiten zijn be- moeiingen. De Zeeuwsche rundveestapel telt zomers pl.m. 75.000 en des winters 90.000 stuks, het aantal paarden ongeveer 30.000 stuks. Per jaar worden ongeveer 50.000 stuks gemest en 50.000 biggen gekweekt. Ten slotte mag de Zeeuwsche pluimveestapel op ongeveer millioen worden geschat. Spreker beantwoondt nu de vraag of de wetenschappelijke grondslagen voor de voe- dingsleer der landbouwhuisdieren in ons land genoegzaam uitgebouwd zijn om met vertrou- wen die wetenschap in gepopulariseerden vorm aan de praktijk te kunnen voorzetten? Het antwoord daarop is voor ons land niet gunstig. Van den uitbouw van de weten- sehappelijike grondslagen van de voeding der landbouwhuisdieren droeg het veeteeltland Nederland tot heden haast niet bij en men ontleent alles aan Duitschland, de Scandina- vische landen en Amerika. Het zou echter van groot belang zijn nauwkeurige gegevens te bezitten over de samenstelling en verfeer- baarheid der verschillende gras- en hooisoor- ten in ons land en de verschillende soorten van kuilvoer. Deze gegevens zijn niet door laboratoriumonderzoek te verkrijgen, doch door aanschaffing van vrrj kostbare z.g.n. respiratieapparaten, die in staat stellen met behulp van dieren de verteerbaarheid van ver schillende voedermiddelen nauwkeurig vast te stellen. De tweede vraag is of er in ons land vol doende gelegenheid bestaat om de telkens op- komende en voor de practijk van direct be lang zijnde vraagstukken op het gabled der voedingsleer te onderzoeken Er komen in de praktijk verschillende vragen voor, waarvan spreker er enkele nader noemt, voor de op- lossing waarvan men in Denemarken en Zwe- den al lang schitteren.de organisaties heeft, die proeven nemen onder contr61e van over- heidsinstituten. Voor ons land zijn alleen te Hoom zeer bescheiden proeven mogelijk. Door de veevoederbureaux, en proefmesterijen zijn de vooruitzichten wel beter geworden, maar men is toch nog pas op weg. De derde vraag is of de kennis, die op dit gebied verzameld is, de praktiik in voldoende mate bereiikt en op zoo'n wijze, dat die ook algemeen toepassing vindt? Hierop kan nog geen bevredigend antwoord worden gegeven, en slechts een klein en langzaam groeiend percentage de^ landbouwers heeft begrip van de grondbeginselen eener rationeele voeding en past deze toe. Ook in deze zrjn de Scandinavische landen ons vooruit door dat men Maar reeds meer dan 30 jaar proeven in de praktijk nam om ver schillende vraagstukken op te lossen, de voedePberekeningen baseert op een zeer tasrt- baar en practisch begrip de z.g.n. voedereen- heid, de melkcontrole daar al lang vebbreid is en de cooperatieve afzet er reeds lang be staat en grooten invloed heeft op de econo- mische voortibrenging van kwaliteitswaar. Spreker wijst in dit verband ook op het eerste rapport van het Zeeuwsche voederbureau. Gunstig werkt ook de invloed der cooperaties, die veevoer omzetten en ook van het land- bouwonderwijs mag men in dit opzicht in de toekomst meer verwachten. Voor de economische voeding der landbouw huisdieren is haast altijd de voederproductie in het eigen bedrijf van overwegende betee kenis. Wie op de goedkoopste manier eigen voedermiddelen produceert en wie die met de minste verliezen weet te Jonserveeren, heeft 80 van het vraagstuk der goedkoope voe ding goed opgelost, hier ligt het zwaartepunt der economische voeding. Spreker wijst er dan op, dat ongeveer ^35.000 H.A. weiland en 5000 H.A. dgken en bermen 90 van het voedsel voor een rund veestapel van 70.000 stuks levert van eind April tot eind October. Dit weiland levert ook een helangrrj|k percentage van het voedsel van ongeveer 30.000 paarden. Van het weiland wordt ongeveer i/3 gehooid; dit vertegen- woordigd ongeveer 1% millioen gulden en vormt een beduidend percentage van het win- tervoer voor het rundvee. Daarom is zeer belangrijk hoe met het wei land tot de goedkoopste voederproductie brengt. De weidecommissie der Z. L. M. voert in deze krachtige actie en vraagt om betere ontwatering, bemwting en meer systemati- sche beweiding en vroeger hooien. Ook de klaver- en lucerneverbouw en de kunstweiden (in Zeeland samen ruim 8000 H.A), als ibelangrijke voedselbronnen voor de paarden, verdienen meer extra aandacht in dit verband. Komende tot het bouwland zegt spreker, dat daarvoor de voedselvoorziening suiker bieten en voederbieten het belangrgkste zfln. Spreker meent, dat de Zeeuw zijn veevoeding in den herfst en in den winter en ook in schrale tijden in den zomer zooveel mogeljjk op de koppen en bladeren der suikerbieten moet baseeren, dat hij hiervan zoo weinig mogelijk verloren moet laten gaan en niet meer dan noodig voederbieten moet verfbou- wen; en dat de pulp voor de Zeeuwsche be- drijven meestal tegenover kop en blad en voederbieten, een veel te duur voer is. Vervolgens vraagt spreker aandacht voor de aanvulling der rantsoenen met krachtvoer, waarvan in den regel op de Zeeuwsche boer- derijen alleen in den vorm van tweede kwali teit graan en peulvruchten iets aanwezig is. Hoeveel men daarvan gebruiken moet brengt direct de kwestie van het opstellen van doel- matige rantsoenen naar voren, waarbjj in de practijk nog veel grove en in hun gevolgen kostbare fouten worden gemaakt, vooral door te weinig letten op het eiwitgehalte. Dit heeft voor de varkens een te geringe toename aan gewicht tengevolge. Met-eigen krachtvoer komt men voor melk- vee gewoonlrjk niet veel hooger dan 10 terwijl melkkoeien gemiddeld ongeveer 20 noodig hebben. Het is als by een akkerbou- wer, die volledig bemest, maar van de stikstof veel te weinig geeft. Gemiddeld moet de Zeeuwsche iboer er voor zijn melkvee op rekenen op 3 deelen eigen graan, 2 deelen eiwitrijk krachtvoer bij te koopen. Ook het krachtvoer te eenzijdig uit eiwitrijke koeken en meel is niet aan te raden, want het betee kent onnoodige verspilling van het dure eiwit. Men moet de dieren individueel leeren voeren. Melk- en mestdieren staan niet gelgk. Voor melkvee is 1 K.G. krachtvoer per 5 K.G. melk globaal. Bij 2%jarig mestvee kan het voor komen, dat een os met 2 tot 3 K.G. kracht voer reeds aan de grens is, terwrj|l een goede eter en grootere groeier 5 tot 6 K.G. goed kan benutten, en tot voordeel brengen. Tenslotte wijst spreker er op, dat ook de Zeeuwsche paarden stapel per jaar een heel kapitaal verslindt en dat de Zeeuwsche com missie voor het veevoederbureau op haar pro- gramma heeft een meer systematische studie van het vraagstuk van een doelmatig en voor- deelige voeding van de werk- en fokpaarden. Spreker roapt voor dit onderzoek de hulp der practijk in. Ook vraagt de aandacht het felt, dat er een streven is de dieren in overdreven conditie te houden en te brengen niet alleen, maar ook een grooter paardenstapel te houden, dan het bedrijf behoeft. In Zeeland goldt en geldt nog bij velen de spreuk: ,,Het beste naar de paarden, het minste naar de koeien" Dat is een verkeerde en onvoordeelige gewoonte. Men moet zeggen het beste naar de dieren, die het meest presteeren. Spreker heeft opzettelijk niet gesproken over voederrantsoenen, omdat het hem be- langrijker toesoheen een indruk te geven van de belangrijke problemen, die opgelost moeten worden en het een terrein betreft, waarop nog veel te weinig gedaan is. Het biedt nog de mogelijkheid tot groote besparingen en meer kans op winst voor de landbouwers. De t(Jd dwingt tot extra inspanning. Laat men dit belangrijke terrein niet onontgonnen laten. De commissie voor het Zeeuwsche Veevoe- deibureau, die reeds haar eerste rapport pu- bliceerde, hoopt hier voor te gaan. (Wordt vervolgd.) BIJTIJDS BEMERKT. Vrijdagnacht om twee uur kwam de 14jari- ge J. W. uit de Stationsstraat te Schiedam aan den politiepost aan de Broersvest vertel- len, dat hy te vroeg wakker was geworden van benauwdheid, ontstaan door lichtgas, dat in de slaapkamer was doorgedrongen. Hrj had onmiddeliyk zgn moeder gewekt. Zjjn 7jarig broertje was reeds bewusteloos. De ramen werden opengezet en de politie bracht den bewusteloozen jongen naar buiten, waar hij spoedig bykwam. Vermoedeiyk is in een gasbuis onder den grond van de woning een lek ontstaan. TRAGISCH ONGELUK TE EINDHOVEN. Vrijdagmiddag zat de 79jarige weduwe M van PoppelRendens, inwonende by haar schoonzoon te Eindhoven, by een brandende kachel. Biykbaar heeft zy in een onbewaakt oogenblik een ketel van de kachel willen ne men, met het gevolg, dat haar omslagdoek in brand geraakte en spoedig al haar kleeren hadden vlam gevat. De bejaarde vrouw werd, overdekt met brandwonden, door haar dochter in de ken- ken gevonden. De levensgeesten bleken toe* geweken te zijn.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 2