ALGEMEEN NIEUWS- IN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. De dolende Juweelen 400 RONOE BETON RIOOLBUIZEN, B~1 nnenlahpT I iuitknla¥iT~~~ No. 8523 MAANDAQ 5 MEI 1930 70e Jaargarg FEITILlETOy. BETONBUIZEN. door K. R. G BROWNE. EEN HULDE AAN DE NAGEDACIITENIS VAN GENERAAL CHASSe. r, TER UZENSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Blnnen Ter Neuzen 1,40 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post f 1,80 per 3 maanden Bij voor uitbetaling fr. per post 6,60 per jaar Voor BelgiS en Amerika 2,25, overlge lan den 2,60 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetaling. Ultgeefster: Firm a P. J. VAN DE SANDE- GIRO 88150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeN: Van 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer 0,20. Grootere letters en cliches worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst e£n dag voor de uitgave. DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. nofc-aca—■HmMUKXSttttMMBKa Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN vragen v66r 15 Mei 1930, prijs- opgaaf voor het leveren, franco op den wal of op het werk te Ter Neuzen van: inwendig wijd 50 c.M. Nadere inlichtingen en voorwaarden te vra gen aan den gemeente-bouwmeester. Ter Neuzen, 5 Mei 1930. Burgemeester en Wethouders voomoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. B. I. ZONNEVWLLE. Secretaris. De Burgemeester van TER NEUZEN, brengt ter kennis van logement-, koffie- en bierhuishouders en ver- dere ondememers van voor het publiek toe- gankelijke bedrijven, dat van af heden op het Gemeentehuis (bodekamer) op de gewone kantooruren GRATIS, verkrijgbaar is: EEN MENSTKEGELING VAN DEN PRO VINCI ALE STOOMBOOTDIENST OP DE WESTER-SCHELDE. mgaande 15 Mel 1930, tot nadere aankon- dlging. Ter Neuzen, 5 Mei 1930. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend, dat de opgaven be- doeld in artikel 31, tweede lid der Drankwet, ter secretarie der gemeente voor een ieder zrjjn ter inzage gelegd en tegen betaling der kosten atfn verkrijgbaar gesteld. Ter Neuzen, den 5 Mei 1930. Burgemeester en Wethouders voomoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. B. I. ZONNEVIJLLE, Secretaris. BELANGRIJKE SCHENKING VOOR DE LEIDSCHE STERREWACHT. De astronomische medewerker van het Alg. Hbl., meldt: De bekende Rockefeller Foundation in Ame rika heeft aan de Leidsche Universiteit een Mhehking gedaan van 110.000 dollar, ten einde #e Leidsche Sterrewacht in staat te stellen •«n kijker te doen bouwen, opstellen en ge- •ieeltelijk exploiteeren in Johannesburg (Zuid- Afrika) Van de zijde der Nederlandsche regeering •n particulieren is een jaarlijksch bedrag toe- g«zegd, overeenkomende met de rente van Wvengenoemde som voor de exploitatie en be- iBening van dit instrument. Het Zuid-Afrikaansche gouvemement heeft fctyzondere faciliteiten toeloofd wat betreft den Invoer van het instrument en den bouw der ■eodige waamemings- en verdere localiteiten. Sinds 1923 was de Leidsche Sterrewacht in Johannesburg vertegenwoordigd door een Wiamemer, die gedetaoheerd zijnde aan het Union Observatory" de daar aanwezige in- strumenten mocht gebruiken. De bovengenoemde schenking is nu des te *ieer te waardeeren, waar langzamerhand Buid-Afrika en speciaal de vroegere Transvaal •n Oranje-Vrij staat een centrum beginnen te worden van het astronomische leven. Naast de reeds oude sterrewacht te Kaap- stad en de jongere te Johannesburg zij in Z.- Afrika* reeds permanente afdeelingen der 77) (Slot.) „Mr. Todd vindt niet, dat hij te bekla- ;en is", merkte Carmencita op. „Die eeft plezier voor tien gehad." Ja maar niet door mijn toedoen. En ten slotfe moet ik iets anders hebben niet tijdelijk maar wat vast werk, maar een betrekking, die zoo gesalarieerd is, dat... dat...'.' Hij aarzelde en zyreeg. ,,Ja zei Carmencita aanmoedigend. Maar George's durf liet hem in den steek. dat ik in staat ben om zoo nu en dan een hoogen hoed te koopen", maakte hij zijn zin haastig af. ,,Dat is een wensch van jaren van me geweest niet dat ik deze paar dagen voor alle hooge hoeden ter wereld had willen missen. 't Is bui- tengewoon geweest Carmencita knikte. ,,Dat ben ik met je eens. Ik heb die geldkwestie voor vader in orde gemaakt «n heb twee nieuwe vrienden bemachtigd •n.. George schrok op. Vrienden", herhaalde hij nadenkend. Vrienden! Heb je veel^ vrienden in Guayacuador, Carmencita „En ofDozijnen Van allerlei ,,pos- turen" zooals Mr. Todd zou zeggen leeftijden en tinten." |t ,,Ik bedoel echte vrienden, zooals ,Je bedoelt mannelijke vrienden stel- de Miss Milliqan kalmnjes vast. ,,Nee, niet zoo veel. Een vijf-en-twintig, of zoo... Heb jij veel vrienden, George?" Yale-, Liek- en Harvard-sterrewachten uit de Vereenigde Staten. De Radcliffe-sterrewaoht uit Oxford wordt in de eerstvolgende jaren in zijn geheel daar- heen overgeplaatst, terwijj de sterrewacht van BerlinNeu Babelsherg er een instrument ter ,,liberwachun,g" van den Zuidelijken hemel zal gaan vestigen Het voor Leiden nu te bouwen instrument zal zijn een dubbele fotografische kijker met tripletlenzen .van minstens 40 cM. opening Dit machtige instrument, waarvan nog geen an- der specimen hestaat, zal gebruikt worden voor fotometrisch (helderheidsmeting) werk op het Zuidelijk hemelhalfrond. Ook spectroscopisch werk ligt in de plan- nen. Hopenlijk zal de bouw en aflevering van het nieuwe instnnnent voorspoedig en snel plaats vinden, zoodat het oude stamland waardig vertegenwoordigd zal zijn in de rij van groote naties, die Zuid-Afrika als wetenschappelijk terrein gebruiken. Men meldt uit Breda aan de N. R. Crt. Geheel onverwacht heeft Zaterdagmiddag omstreeks vier uur een gezelschap van onge- veer 20 leden van het Nederlandsch-Dietsch Verbond, Nederlanders en Vlamingen, een prachtige krans met oranjelinten opgehangen aan het monument van generaal Chasse voor het pleintje der Nederl. Hervormde kerk te Ginneken, waar deze held begraven ligt. Op de linten staat: Hulde aan de nagedachtenis van David Hendrik Chass6, van dankbare Nederlanders. Nadat de voorzitter een woord tot de aan- wezigen had gericht, heeft Dr. Borms, daartoe uit Merxem overgekomen, op het graf van den generaal gesproken. Hij constateerde dat hij stond op het graf van een held, die streed tegen de Fransohe overmacht, die streed voor groot-Nederland van Duinkerken tot den Dol- iard. Dankbaar bracht spreker hulde aan zijn nagedactotenis, waarbij hij een beroep deed op alle groot-Nederlanders om deze beweging zoowel zedelijk als stoffelijk te steunen. Na deze toespraak is Dr. Borms onmiddel- lijk vertrokken. HET KOPPIGE MOND- EN KLAUWZEER. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft een beroep gedaan op de werking der centrale landbouworganisaties teneinde himne leden op te wekken tot vol- ledige medewerking bij de bestrijjding van het-i mond- en kiauwzeer. Zijne Excellentie heeft daarbij de aandacht gevestigd op een commu nique van den Directeur van den Veeartsenij- kundigen Dienst versterkt aan de landbouwers waarin aan de hand van de in de laatste dagen geconstateerde nieuwe gevallen van mond- en kiauwzeer wordt aangetoond, dat deize uibbreiding der ziekte klaarblijkelijk op rekening dient te worden gesteld van mest- stofverspreiding door middel van de veemark- ten, tengevolge van aanvoer van besmet vee. De gevolgtrekking, dat veehouders en veehan- delaren in dezen nalatig zijn geweest, ligt voor de hand. Zelfs is in een bepaald geval bij te late aan- gifte besmet vee voor uitvoer aangeboden en, bij ontbreken van uiterlijke kenteekenen der ziekte, inderdaad uitgevoerd met het gevolg, dat biji aankomst in het land van bestemming mond- en kiauwzeer werd geconstateerd. Welke emstige gevolgen dergelijke feiten voor onze vee-export kunnen hebben, behoeft niet nader te worden aangetoond. Algemeene volledige medewerking tot be- strijding der ziekte is thans van het hoogste belang. ,,Nee", betoogde George met klem. ,,Ik heb nooti wat te praten. Eigenlij'k als ik goed naga, is tante Helen de eenigej die ik ken." Carmencita Milligan toonde zich ab~ soluut niet verbaasd of op eenige andere wijze getroffen door deze geweldige openbaring. Ze bleef rustig voor zich uit zitten kijken, alsof George gezegd had, dat hij niet van koek hield. ,,Een van mijn kennissenbegon ze na een poosje zwijgen, heeft zijn betrek king ongeveer op dezelfde manier verlo- ren als jij, George. Hij was bediende bij een bank ergens in Londen, maar op een goeien morgen werd hij om de een of andere -reden woedend op den direc teur en schopte hem twee trappen af. Resu'ltaat was, dat hij naar Guayacuador kwam... We krijgen er zoo veel op die manier", voegde ze er nadenkend aan toe. ,,Wat doet hij nu vroeg George op- eens, een en al belangstelling.- ..Hij is deelgenoot in een groote ex- port-firma. Hij.is zoowat van jouw leef- tijd, zou ik den ken." Dit uitstapje in de emigratie-statistie- ken van Guayacuador bracht George M. A. Carr absoluut van de wijs. Hij draaide zich als een windwijzer op zijn niet be paald stabiele zitplaats heen en weer, sloeg met zijn vuisten op zijn knieen, slikte een paar maal moeizaam en bracht er eindelijk, met een benauwd hooge stem uit Carmencita d... denk je, dat ik ook iets dergelijks zou kunnen doen Hemel Ik heb er den heelen nacht over liggen denken." ,,Ik ook", zei Carmencita Milligan een- voudig, met haar oogen op het Sussex- landschap voor hen. Een halve minuut lang gebeurde er niets. Dan: COMMISSIE TOESTAND LAND- EN TUINBOUW. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, Jhr. Mr. Ch J. M. Ruys de Beeren- brouck, heeft Zaterdago iitend 10 uur in een der zalen van zijn departement de commissie betref- fende een onderzoek naar maatregelen met het oog op den oogenblikkelijken toestand van land- en tuinbouw met de volgende rede geinstalleerd Mijne heeren! Gelijk u bekend is, werd on- langs in de Tweede Kamer een interpellatie ge- houden over den crisis in de akkerbouwbedrrjven. Verschillende middelen zijn toen in overweging gegeven om de gevolgen van dien crisis zooveel mogelijk te verzachten. Helaas is, behoudens een enkele uitzondering, de regeering niet tot de overtuiging gekomen, i dat de aanibevolen therapie tot de door ons alien zoo vurg gewenschte gene zing zal vermogen te leiden. Natuurlijk ontslaat, deze negatieve slotsom de j regeering echter allerminst van de verplichting te doen, wat in haar vermogen is om den door de crisis getroffenen, indien slechts eenigszins mo- gelijk tegemoet te komen. j De landbouw is een tak van volksbestaan, die op het wel en wee van de gansche natie overwegen- den invloed uitoefent. Nochtans gemakkelijjk in 't allerminst de taak, aldus op de schouders, der regeering gelegd. Het zal u dan ook niet ver- wonderen, dat de weinige weken, die ons van de behandeling der interpellatie scheiden, mij nog niet een geivestigde overtuiging hebben bijge- bracht, wat in deze te doen. Toen dan ook on- langs van hoogst deskundige zijde tegenover mij het denkbeeld werd gebpperd, aan een Staats- commissie de zwarige vt^agpunten voor te leg- gen, lachte dit voorstel mij toe. Het feit, dat reeds een Staatscpmmissie zich op dit oogenblik bezig houdt, met een onderzoek naar den toestand van den landbouw, is daarbij i geenszins voorbijgezien. Overleg met den voor- i zitter dier commissie heeft tot resultaat gehad, dat de mogelijkheid van het bestaan van een af- i zonderlijke commissie voor de huidige crisis ook zijnerzijids werd ingezien. I Nadere overweging leidde tot de slotsom, dat i deze weg, al moge hij oppervlakkig niet de kort- ste gelijken, toch de zekerste moet beeten. Het verheugde mij bijzondec*een zoo veelzrjdig des- kimdige als Dr. Lovink bereid te vinden, het voorzitterschap te aanvaarden. Zonder aarzeling is dit echter niet geschied. Het groote belang dezer zaak leidde den heer Lovink tot het voorstel dat de Minister, aan wien de behartiging van de landbouwbelangen is toe- j vertrouwd, zelf de hoogste functie in de commis- j sie zou aanvaarden. Inderdaad pleitte veel daarvoor. Maar gezette overweging heeft mij toch gebracht tot de over- tuiging, dat aldus vertraging van werkzaam- i heden staat te vreezen. Een minister ziet nu eenmaal zijn tijd uitermate bezet. Waar ook gij alien met bezigheden zwaar belast zij;t, zouden allicht voor rustig vergaderen in een kort bestek de beschikbare uren niet licht te vinden zijn. Bovendien kan het beoogde doel worden benaderd wanneer door mij bijtzonder gewichtige bijeenkom- sten worden voorgezeten, een mogelijkheid, die, naar ik hoop, met uw aller instemming zich af en toe zal verwezenlijken. Aldus kan ik reeds gedurende uwe beraadsla- gingen mij, geiheel vrij blijvende tegenover uw voorstellen, van den gang van zaken op de hoog- te stellen; de overweging van uw rapport zal dan ook minder tijd in beslag behoeven te nemen. Wanneer ik, door op uw rapport te zinspelen, mij thans reeds het resultaat uwer bemoeiingen voor oogen stel, dan mag ik er zeker wel op wijzen, dat uit den grond der zaak hetgeen van uwe com missie wordt verwacht, zlcb groepeert om de prijsdaling van de akkerbouwproducten, van wel ke de laatste maanden ons zoo tegen onzen zin getuige maakten. Dit is naar wij alien vurig ,,Zeg dat nog eens!" zei George hak- kelend van opwinding. „Wat moet ik nog eens zeggen vroeg Carmencita. ,,Wat je zooeven gezegd hebt." jNee". ,,ToeAsjebl..." ,,Maar ik zal iets anders zeggen", zei Carmencita, ,,omdat ik hier niet kan blij- ven zitten wachten tot jij moedig genoeg geworden bent." Zij keerde zich om en keek hem recht in de oogen. .Ja, Geor ge George uitte een half gesmoorden kreet en greep zich om steun aan het hek vast. ,,He zei hij zwakjes. ,,Ja", herhaalde Carmencita. .Ja Geor ge, omdat je het zoo vriendelijk vraagt." Het gezicht van George kreeg een uit- drukking of hij plots een verrukkelijk visioen zag. Hij hijgde een paar maal en bracht er, na eenige vergeefsche pogin- gen, een rijtje verstaanbare woorden uit. Carmencita bedoel je, dat ik... dat wij..." ,,Ja", gaf Carmencita ten antwoord en dan opeens haastig: ..Heilige Mozes, kijk uit. Op die manier tuimelen we eraf! Want al was George wat starten be treft, niet vlug, als hij eenmaal op gang was, liet zijn tempo niets te wenschen. De zon stond al dicht bij den gezichts- einder toen Mr. Todd uit het rijk dee droomen in dat der werkelijke dingen terugkeerde. Die terugkeer geschiedde niet met zijn vol'le goedvinden, dat bewees het kreunen en steunen, het gerek en ge- snork en het gegaap waarmee hij zdchzelf in een zittende positie heesch, den be- schermenden zakdoek loswond en tegen het felle licht knipperde. Maar toen viel de blik van zijn lichtelijk waterige oogen hopen en ook venwachten een op zich zelf staand economisch verschijnsel. Met name is dus uwe taak geenszins blijvende maatregelen te be- ramen om een akkerbouw te hulp te Snellen. Van u wordt slechts gevraagd kan het op zeer korten termijn de Regeering het middel of de middelen aan de hand te doen, die de huidige acute crisis kunnen beizweren. Zeker, gij hunt mij antwoorden: ,,Die taak is reeds zwaar genoeg" en onverdeeld luidt mijn antwoord, dat de tot dusver opgedane ondervin- ding de juistheid dezer uitspraak ten voile zou bevestigen. Maar van mannen als u die in het voile leven staat, wier dagelijksche taak als het ware, ieder vanuit zijn gezichtshoek medebrengt aan de agrarische verschijnselen onverdeelde aan dacht te wijden, mag met reden worden ver wacht, dat, zoo iemand, gij in deze licht zult weten te ontsteken. Het verheugt mij dan ook bijzonder, u zij het, wat enkelen uwer betreft aanvankelijk na eenige aarzeling, die mede oorzaak is geweest, dat de installatievergadering een week moest worden uitgesteld, voor welke aarzeling, naar ik stellig verwacht, geen voedsel zal worden gevon- den, bereid te hebben bevonden, de zware taak op u te nemen. Ik betuig u reeds thans daarvoor de onverdeelde erkentelijkheid der regeering. Mijnheer de Voorzitter, gij hebt uw zoo werk zaam leven voor een niet gering deel aan den landibouw gewijd. Dat gij de beraadslagingen der commissie wilt leiden, bevestigt de verwachting van een goeden uitkomst. Met den innigen wensch, dat de Almachtige aan uw arbeid Zijn zegen moge schenken, ver- klaar ik de commissie geinstalleerd. De voorzitter der commissie, Dr. ir. H. J. Lo- vifek, beantwoordde 's Ministers rede als volgt: Met groote belangstelling hebben wij uw uit- eenzetting, welke geleid heeft tot de instelling van onze commissie, gevolgd. Inderdaad is door de snelle daling der prijzen een crisis, met name in de akkerbouwbedrijven, ontstaan, welke nog verscherpt is, doordat ver schillende buitenlandsche regeeringen maatregelen hebben genomen, om de hezwaren der prijsdaling te ondervangen, welke echter uit den aard der zaak tot gevolg hadden, dat elders, en ook in ons land, de toestand eer verergerde dan verbeterde. Er was dus alle aanleiding van regeeringswege een en ander onder de oogen te zien, en te over- wegen, wat zou kunnen worden gedaan om deze bezwaren rechtstreeks of middellijk te onder vangen. Het is verheugend, dat ook uit den kring der belanghebbenden middelen zijn of worden aange- geven, om te trachten in den nijpenden toestand verbetering aan te brengen, waarvan onze com missie een dankbaar gebruik zal maken. Uwe Excellentie heeft er met een enkel woord op gewezen, dat aan onze commissie een beperkte taak is opgelegd en dat zij zoo mogelijk op korten termijn ons advies tegemoet ziet. Ik geef Uwe Excellentie de verzekering, dat wij er naar zullen streven aan uw wensch te vol- doen, al ontveinzen wij ons niet, dat onze taak een niet gemakkelijke is. Waar wij echter verzekerd zijn van uwen fei- telijken steun, in dier voege, dat u zelf bij ge wichtige vraagstukken onze commissie wilt lei den, heb ik alle hoop, dat onze arbeid niet geheel tevergeefsch zal zijn. Met Uwe Excellentie hopen wq, dat de Al machtige aan onzen arbeid Zijn zegen moge schenken en in dat vertrouwen willen wij al onze krachten geven aan de volvoering van onze taak. GRAAN IN RUIL VOOR VLAS. Daar de verbouwing van vlas en hennep zeer langzaam gaat, heeft de sovjet-regee- op George en Carmencita, die nog steeds op het hek zaten. Zijn gezicht \4erhelder- dezijn mond vertrok in een breeden grijns. ,,Wel, kinderen", zei hij, ,,en hoe gaat-et der mee De kinderen hoorden hem niet. Dus herhaalde hij zijn vraag eerst wat luider, daarna zeer luid en eindelijk met een sten- storstem. De twee op het hek keerden zich om en keken hem aan, alsof ze zich niet goed herinnerden wie hij eigenlijk was. ,,Goed", zei Mr. Todd. .Jullie behoeft me niet te antwoorden." Hallo, Mr. Todd zei Carmencita. Heeft u prettig gedacht George liet zich van het hek glijden, rende op Mr. Todd af, greep zijn hand en drukte die twee maal zoo hard als ge- woonlijk. „Mr. Todd, Mr. Todd", riep hij uit. Carmencita en ik... |Mr. Todd trok zijn gemaltraiteerd lichaamsdeel los en borg het voorzichtig in zijn broekzak op. ,,In orde, jong. Je hoeft me niets te vertellen. Waarvoor denk je da'k an ders ben gaan slapen?" Carmencita kwam nu ook naar hem toe. Ze legde een hand op zijn massieven schouder en keek hem stralend aan. ,,We hebben alles al voor elkaar", ver- telde ze hem. George komt naar Guaya cuador zoo aauw als hij kan en dan zoek ik een betrekking voor hem." ,,Nee", zei haar verloofde beslist. ,,Dat doe ik zelf." Hij keek zijn werkgever ver- ontschuldigd aan. „Ik zal dus bij u mijn ontslag moeten nemen. Mr. Todd, of- schoon ik niet denk, dat ik de eerste paar wekeft een boot krijg. Ik wou, dat u ook fnee kon gaan." Mr. Todd glimlachte hem vaderlijk toe. ring, naar de „Izwestia" mededeelt, besloten den boeren, die deze technische gewaasen verbouwen, tegemoet te komen en hun in ruil voor vlas en hennep graan te leveren. Graan zullen alleen die kolchozen en afzonderlijke boeren krijgen, welke minstens 10 van hun land met vlas zullen bezaaien. Voor elke hec tare vlas of hennep zal de staat een halven centenaar graan leveren. Bovendien zullen de boeren, die deze gewassen verbouwen, voor- schotfcen in geld krijgen. VooR DE RATIFIQATIE VAN HET VLOOTTRACTAAT. De inkt waarmede de Italiaansche delegatie haar handteekening onder het vloottractaat van Londen heeft gezet, is nog nauweljjka droog, schrijft de N. R. Crt., of de Italiaan sche regeering heeft een uitbreiding van haar vlootprogram aangekondigd, welke in twee werelddeelen onrust heeft gaande gemaakt en nu zelfs het Vaticaansche orgaan Observatore Romano een droeve verzuchting over de vooruitzichten voor den vrede doet slaken. Toch had de eerste Italiaansche gedelegeerde bij de Tedevoeringen die bij de onderteekening gehouden zijn, in vriendelijke woorden de hoop uitgesproken dat Frankrijk en Italie zich nog over een aansluiting bij de drie-mogendheden- overeenkomst zouden verstaan. De Italiaansche pers geeft natuurlijk «en fraaien draai aan de zaak. Er is bij het nieu we Italiaansche vlootbouwprogram geenszin* sprake van een wedstrijd in wapening met andere volken, maar eenvoudig van de uit- voering van een zuiver defenaief program strekkende tot bewaring van het evenwicht tusschen de internationale strijdkrachten. Men kan voorzien, hoe Frankrijk hierop antwoorden zal. Het zal zich niet meer hou- den aan de cijfers die het te Londen als mi nimum voor zijn behoeften heeft voorgelegd en de wedstrijd in de Middellandsche Zee eal beginnen. De Fransche politiek heeft van het beginsel van veiligheid een hoekpijler gemaakt en Parijs ziet nog andere verontrustende tee- kenen dan het nieuwe Italiaansche program in de ontwikkeling van de hooge politiek. Duitsche oorlogsschepen bezoeken Italiaan sche havens en de officleren en bemanningen worden daar op in het oog lcopende wijze ge- vierd. Bij vele ontvangsten zijn de Duitsche en Italiaansche volksliederen gespeeld. De Italiaansche Tribuna zorgt voor een commen- taar dat de Franschen moet prikkelen, door te zeggen dat de verschijning van de Duitsche vloot op de baren van de Middellandsche Zee toont dat Duitschland een ,,maritiemen wil" heeft, welke vermoedelijk duidelijker tot uiting zal komen, wanneer het tractaat van Versailles krachteloos geworden zal zijn. Dan is er de samentrekking van Sowjetstrijdkrach- ten in de Zwarte Zee, welke op zichzelf niet dreigend genoemd kan worden, maar eveneens de uiting kan zijn van een wil om bij een conflict in de Middellandsche Zee een rol mee te spelen. Voor den Franschen marinestaf is in elk geval nu een nieuwe toestand geschapen. Men is daar reeds bezig aan plannen voor linie- schepen die een tegen- en een overwicht tegen over de Duitsche linie-schepen ,,in zakfor- maat" moeten vormen en het is waarschqnlijk dat Frankrijk ook binnenkort Europa met een herzien aminiteus bouwprogram belftnd zal maken (zeker niet: verrassen). Het nieuwe Italiaansche program voorziet, alleen reeds wat de duikbooten betreft in een vermeerdering van dit wapen tot 54 onder- zeeers met 45.000 ton of nog slechts ruim 7000 ton minder dan Engeland, Amerika en Japan als hun behoefte in de drie mogend- heden-overeenkomst hebben neergeschreven. Frankrijk zal daar natuurlijk niet beneden willen blijven. ,,Die wensch wordt vervuld, jong." (George en Carmencita staarden hem aan. ,,Wat riep Carmencita uit... Komt u ook." Natuurlijk. Wat dacht je? Dat ik van plan was om een kat in den zak of- tewel 'n tinmijn op zooveel honderd mijl afstand te koopen? Ik ga met je mee, om mijn bezitting te inspecteeren. Millie. Trouwens, ik heb altijd lust gehad om te reizen. Gisteren al mijn overtocht be- sproken." ,,0 schitterend!" zei Carmencita" Het frissche, jongensachtige gezicht van haar verloofde betrok echter'ai meer en meer. Hij zuchtte diep en onthoofde met de punt van zijn schoen een onschul- dig madeliefje. ,,Stom dat ik er niet aan gedacht heb om gisteren ook overtocht te fyespreken! Nu is de boot natuurlijk vol." ,,Dat denk ik ook", stemde Mr. Todd in, ,,want dat overtochtbiljet van jou, dat ik gisteren tegelijk met het mijne geno men heb, wat het laatste watter te krij gen was." Miss Milligan en Mr. Carr keken ver baasd op, maar bijna op hetzelfde oogen blik werd die verbazing door een uit- drukking van intens geluk vetdrongen. Ze keken elkaar aan, keken daarna naar den kleinen, corpulenten man voor hen. Ze schoten op hem af, grepen ieder een hand en qaven hun vreugde en dankbaar- heid uiting, door onoeveer gelijktijdig te roepen: ,,jMr. Todd, u bent een toovenaar!" ..Wisten jullie dat van 00m Decimus nog niet?" vroeg Mr. Todd. EINDE.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 1