OSTER' Bij Haaruitval GEMEWGTOE BERICHTEN, Dam- en Schaakrubriek. Uw oude dag een lust: RugpijnNieren Pillen DAMMEN. m vm. m%. SCHAKEN. KAMER VAN KOOPH. EN FABRIEKEN VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN TE TER NEUZEN. (2. Slot.) •en op plekken waar het haar erg dun wordt, d8 hoofdhuid een weinig inwrijven met Purol. Doe dit 1 of 2 niaal per week; dit maakt haar en haarwortels weer sterk en groeikrachtig. (Ingez. Med.j dee) der leerlingen der lagere school al spoedig ophoudt. HI. Handwerkonderwijs in nieuwe banen. Een lust was het de ontwikkeling van het heden- daagsche vrouwelijke handwerk te zien. Eenvou- dig, logisch en schoon. Geen oogenbedervend ge- peuter, geen opgeplakte bloemen of landschap- pen. maar juiste, sobere versiering naar den elsch dien elk gebruiksvoorwerp, elk kleeding- stuk uit zichzelf heeft. Waarlijk een keurcol- lectie. TV. Schrjjfkunst in nieuwe banen. Hier wordt een lans gebroken voor het blokschrift. Het schuine loopende schrift wordt voortdurend on- duidelijker. Men doet nu pogingen en op ver schillende scholen is dit met succes toegepast, om het schuine schrift te vervangen door het blokschrift. Het doet denken aan drukletters, het is zeer duidelijk en, hetgeen misschien vreemd lijkt, dit schrift krijgt na eenigen tijd beoefend te zijn, toch evengoed een zekere ka- rakteristiek, als het gewone handschrift. Uitvinders van deze methoden zijn mejuffr. M. A. Schalrj en den heer F. Bakkem. V. Opvoeding en onderwijs in verband met Tiet buitenleven. Hier bevonden zich enkele inzendingen uit ons land en zeer vele uit het buitenland, speciaal om aan te toonen, dat een ruimere mate van het buitenleven ook in ons land mogelijk is. Deze inzendingen sluiten zich aan aan de nieuwere inzichten over verzorging en opvoeding. Vele foto's geven een aantrekkelijk beeld van hetgeen er in openluchtscholen en openlucht- klassen, zoowel voor gezonde als zwakke kinde- ren geschiedt. In ons land bevinden deze zich te Amsterdam, Dordrecht, Rotterdam, Leiden, Amersfoort en Velp. Buitenlandsche inzendingen waren er uit En- geland, Duitschland, Frankrijk, Zwitserland, Denemarken, Zweden en Palestina. Men kreeg den indruk, dat er in het buitenland meer werk gemaakt wordt van deze materie dan ten onzent, alhoewel er toch ook in ons land een begin is. VI. Litteratuur op het gebied van onderwijs en opvoeding. Speciaal voor de nieuwe littera tuur was er ruim plaats gemaakt. In deze afdee- ling zou men dagen kunnen doorbrengen. Hoe- seer het onderwijs en de opvoeding op het oogenblik in het brandpunt van de belangstelling staat, zoowel van de onderwijsmenschen van professie, als van de leeken, kan men o.m. ook zien in den omvang van de litteratuur op dit gebied. VII. Teekenonderwijs in nieuwe banen. Deze inzendingen waren afkomstig van verschillende gymnasia en Hoogere burgerscholen, dus van leerlingen boven de 12 jaar. Ook waren in deze afdeeling buitenlandsche inzendingen o.a. uit Weenen, Oslo, Berlrjn. Verder teekeningen, knip- sels, foto's, kleurendrukken van kinderen uit Amerika Zweden, Zwitserland, Engeland, Rus- land, Italie, Indie enz. Werkeljjk verbluffend kan men den indruk noemen, die dit werk maakt op den buitenstaan- der. Hoe het mogelijk is met zulke jonge kinderen aooveel te bereiken begrijpt men niet. Aller hande teekenwerk was er, maar wat schrijfster dazes het meest frappeerde was het uit het hoofd geteekende werk Blijkbaar had een heele klasse de opdracht gekregen om iets te teekenen naar een bepaald onderwerp b.v. „Het koningsslot tioog op de rotsen", voorkomende in „Psyche" van Couperus. Verwonderlijk was het de verschillende fanta sien van de kinderen te zien. In VHI waren eenige opleidingen, nieuwe methoden en leermiddelen ondergebracht. IX. Inzending van de stichting voor Kinder- Btudie en van de Vereeniging tot opleiding van leerkrachten volgens Montessori-beginselen. Deze inzending was een verzameling van ver- slagen, programma's en methoden. Allereerst Ligthart, daama de voorloopers van Montessori in Frankrijk en Italie. De Montessori-methode. Eenige lectuur over de Dalton-methode, de Decroly-methode, de Wash- bume-methode, de Amerikaansche methode vol gens Deweij enz. X. De school „de werkplaats" te Bilthoven onder leiding van C. Boeke. Deze „school" be- oogt de vrije individueele ontwikkeling en heeft de kinderen van het 5e tot 17e jaar. Wat men ook van C. Boeke moge denken en hoe men misschien vierkant tegenover zijn levens- en wereldbeschouwing staan moge, toch zal ieder, die het voorrecht had deze afdeeling niet alleen te zien, maar vooral heeft hooren uitleggen en toelichten zijn bewondering niet kunnen onthouden aan de waarlijk geniale op- lossing van moeilijkheden in het bijbrengen van de beginselen van onze lagere en middelbare schoolvakken. In een kleine schoolmaatschappij van ongeveer 40 kinderen staat C. Boeke, niet als schoolmeester maar als helper. De kinderen worden absoluut vrij gelaten bij de keuze van hun vakken, maar de helper weet de omstandig- heden te scheppen waarbij het een kind vanzelf duidelijk wordt, dat het niet aangaat een of meer vakken te verwaarloozen, omdat we ze alien noodig hebben in de wereld waarin we leven. Een groote plaats wordt ingeruimd ook aan de muziek en vreemde talen. Geniaal zijn de leer middelen, die C. Boeke „uitvond" voor de ver schillende vakken. Enkele ontleende hij aan Montessori, verbeterde of wijzigde die, maar het overgroote deel bedacht hij zelf en maakte alles met de kinderen zelf. Dat is misschien het meest waardevolle in zijn methode, als men daarvan apreken kan, dat alles door en met de kinderen gedaan werd. Alles zelfs het kleinste voorwerp heeft zijn vaste plaats en de kinderen, die vrije toegang hebben in alle kasten en doozen zorgen zelf dat alles op zijn plaats komt. Het is ver- leidelijk om hier meer van te vertellen, maar voor die zich hiervoor interesseert is er waar- schijnlijk wel gelegenheid „de Werkplaats" te Bilthove te bezoeken en kennis te maken met den hoog begaafden man, die kans ziet om op een geheel nieuw plan een onderwijsmethode te ont- werpen, waarvoor onderwijzers van professie, vergrijsd in den dienst him oprechte bewonde ring uitspraken. XI. De inzending van de Vrije School te Den Haag bestaande uit: teeken- en schilderwerk, handenarbeid, handwerken en werk uit verschil lende vakken. XH. Dalton-methode bij L. O., M. O. en N. O. XIII. Leermiddelen voor het buitengewoon •nderwijs enz. Zooals men ziet een uitgebreide tentoonstel- Itng, zeer belangrijk om te zien. Hoe interessant het Paedagogisch congres op zich zelf ook was, vormde deze tentoonstelling toch een zeer bij- zondere attractie en werd dan ook zeer druk door congressisten en anderen bezocht. DE ZEEROOVERS AAN HET WERK. De zeerooverij, die zich tot in de onmiddel- lijke nabijheid van de stad Canton zelf uit- breidt, heeft, naar uit Hongkong gemeld wordt, geleid tot emstige protesten der ree- derijen bij de regeering te Canton. Door de zeeroovers worden mijnen gebruikt om losgeld voor aangehouden schepen af te dwingen. Op deze wijze werd een groot pas- sagiersschip, dat op weg van Canton naar Heungshan werd aangehouden, wegens weige- ring tot betaling van het gevraagde losgeld, door de zeeroovers opgeblazen. Meer dan honderd passagiers zijn hierbjj verdronken. SCHENDING VAN EEN KERKHOF. Naar het Oekrainische dagblad Dilo uit Lemberg meldt, hebben tot nu toe onbekende daders in het Oost-Galicische stadje Pomoria- ny bij Zborow een Oekrainisch oorlogskerkhof uit den tijd van den Oekrainischen vrijheids- oorlog tegen Polen in de jaren 19181919 ge- schonden door alle kruisen op de graven om- ver te werpen, de graven te vemielen en de doodsbeenderen over het kerkhof te versprei- den. Deze schending werd ontdekt bij een pro- cessie op het kerkhof om een eeredienst voor de Oekrainische strijders te houden. Toen de geloovigen de verwoesting aanschouwden vie- len zij op de knieen en zongen het Oekraini sche vrijheidslied. Onder de Oekrainische bevolking van het stadje en in den geheelen omtrek heerscht, volgens de Dilo groote opwinding en verbitte- ring, daar dit kerkhof met veel moeite en kosten is tot stand gebracht. EEN SENSATIONEEL PROCES. Op het oogenblik wordt te Berlin een sen- sationeel proces gevoerd. Het gaat om de mil- lioenenerfenis van den juwelier Loske, waar bij de vraag is opgeworpen of het testament wel eigenhandig door den erflater geschreven en onderteekend is of dat het vervalscht Is. Het staatsinstituut voor gerechtelijke en sociale onderzoekingen van de universiteit Ko- ningsbergen heeft thans het door den juwelier nagelaten testament onderzocht om na te gaan of het echt is. Volgens het B. T. is tot het resultaat gekomen, dat het testament en codicil van 2 Augustus 1928 zeer waarschijn- lrjk niet door den juwelier Albert Loske ge schreven of onderteekend is. ONZE ZIJDEN KOUSEN. Natuurljjk is schrijft de VI. Crt. iedere echte vrouw dol op zijden kousen en daarom zal ze blij zijn met een paar kleine wenken, die er foe zullen bijdragen, het leven van haar dierbare, helaas zoo broze, lievelingen, zoo veel mogelijk te verlengen. Een „ladder" in een zijden kous is voor menige vrouw een ware tra- gedie. De oorzaak is heel vaak de jarretelle die te strjf wordt aangetrokken. Leg daarom uw kous, als hij nieuw is, zijn meest in de breedte uitgerekten vorm onder de machine en stik met fijnste steekje twee keer door den boord vlak onder de plaats, waar ge de jarretelle zult bevestigen. Verder, als ge verstandig zijt, draag dan nooit een zijden kous zonder eerst de voeten in water te hebben geweekt. Wasch de voeten van uw kousen dikwijls met zeep en water, ge zult zien, dat ze dan langer mee kunnen. Nog een goede wenk: droog nooit uw kou sen in de zon, noch met't heete strijkijzer. En als ge wilt, dat ze haar zijde-achtigen glans behouden, spoel ze dan altija na in koud water. CLXXI. Onderstaande partij illustreert wel duidelijk de gevaren, die ontstaan, wanneer een spel- genre geaccepteert wordt, dat men niet ge- noegzaam beheerscht. Het is een scherp op winst gespeelde flankspel-partij uit den jong- sten wedstrijd om het kampioenschap van Zeeuwsch-Vlaanderen. ZWART 1 16 Wit. J J. K. Zwart. J. v. d. H. 46 WIT 47 48 49 50 Ieder 10 schijven. Wit forceert nu als volgt winst: 38. 471419. De eenige zet. Er dreigde n.l. 2420, 29X9, 3731 en 42X2. 39. 33—28! 19X30. 40. 25X34, 5—10. An- dere zetten helpen evenmin. Op 1217 volgt 2822, 3731 en 42X33 met schijfwinst. 41. 2822! wint een schijf. 41. 2732. 42. 38X27, 12—17. 43. 22X11, 16X7 Wit moet nog oppassen. Er dreigt nu nl. 1822, 10—14 en 15X44 44. 29—24, 1823. 45. 42 38, 1520. Een noodsprong; echter ook andere zetten geven ZWart geen kans meer. 46. 24X4, 2631. 47. 4X29 meerslag, 31X 44. 48. 29X1, 4449. 49. 27—22, 8—13. 50, 34—30, 13—19. 51. 30—25, 19—24. 52. 22—17, 49—35 53. 17—11 ,35-^4. 54. 11—6, 44—50. 55. 112, Zwart gaf op. 1. 32—28, 1823. 2. 33—29, 23X32. 3. 37 X 28, 2024. Meer gebruikelijk is hier 1924, om na 3933 van Wit door te gaan met 14 19, 2025 en 25X14. De tekstzet duidt op Zwart's voorliefde voor de Hollandsche partij. 4. 29X20, 15X24. 5. 34—30, 17—21, 6. 39— 33, 21—26. 7. 44—39, 26X37. 8. 41X32, 13— 18. Veel sterker achten wij 1218, wat boven- dien een soliden standopbouw waarborgt. Met het opbrengen der schijven 12, 7 en 1 zou Zwart een idealen stand verkrijgen. 9. 5044, 913. 10. 4034, 49. Het open veld 4 is nu reeds een bedenkelijk nadeel. 11. 3025, 2430 Geheel in de lijn van het witte spel. Zwart gaat voort, zijn langen vleugel te ver- zwakken, terwiji de korte vleugel veel te lang buiten spel blijft. 12. 35X24, 19X30. 13. 46 41, 11—17. 14. 41—37, 17—22. 15. 28X17, 12 X21. 16. 3429, 3035. 17. 2924. De par tij heeft reeds een bepaald karakter, n.l. een opmarsch der witte stukken naar de rechter- zijde van het bord. 17. 1419. 18. 3228, 19X30. 19. 25X34, 712. 20. 44— 40, 35X44. 21. 49x40, 17. 22. 2823. De logisdhe voortzetting van het gekozen sys- teem. Niet alleen wordt een zwarte centrum- schijf afgeruild, maar Wit wint bovendien een gewichtig tempo. 22. 18X29. 23. 33X24, 10—15. 24. 40—35, 6—11. 25. 34—30, 9—14, 26. 38—33, 13—19. 27. 24X13, 8X19. 28. 4238, 38? Dit is bepaald zwak. De bedoeling was wellicht om 3024 van Wit te beantwoorden met 1419. 29. 3934, 11—17. 30. 3525, 12—18. 31. 34—30, 7—12. 32. 43—39, 8—13. 33. 4540, 2—8. 34. 40— 34, 17—22. Het wordt nu critiek. De minste onder- schatting der positie kan beslissend nadeel ten gevolge hebben. 35. 3429, 2126 De po- sitie-verrassingen van het flankspel ontgaan Zwart hier volkomen. De juiste zet was 19 23, Wit 2924 en Zwart had dan met 1419 wel zwak, maar voorloopig nog houdbaar spel. Met den tekstzet gaat Zwart combinee- ren, bijv. dreigt nu een combinatie door 14 20, 1217, enz. Wit ruilt schijf 19 echter on- verwijld af. 36. 3024, 19X30. 37. 35X24, 22—27 De doolhof der nadeelige varianten wordt Zwart te machtig. Hij moet na dezen zet een schijf verliezen. De wijze, waarop de schijf winst geforceerd wordt, is zeer leerzaam. Een en ander als uitvloeisel van een consequent doorgezette flankaanval dus wel interessant. Nauwkeurige beschouwing van onderstaand diagram doet zien, dat Zwart totaal over- speeld is, voomamelijk een gevolg van de on- bekendheid met de technische eigenardigheden welke het flankspel aankleven. Het verlies van deze partij is dan ook niet toe te schrij- ven aan een blunder, maar enkel aan een bij herhaling gebleken foutieve stand-taxatie, waardoor de beste verdedigingszetten uit- bleven. Stand na 37 zetten: Een Zeeuwsch-Vlaamsche schaker te Parijs. Gastronomie en/of schaakstrategie. Cafe de la R6gence, 161163 Rue Saint- Honore, Place du Theatre frangais, schaak- oentrum van de Lichtstad. Moe van een wandeling in het Louvre (het warenhuis wel te verstaan), ga ik ditmaal het restaurant binnen. Het is feest vandaag, ,,reveillon"-dag, en 'k ben in geen stemming om nu, als gewoonljjk des middags, met een sandiwich te volstaan. Weldra zit ik in het knusse, heldere zaaltje van 4 bij 4 meter en heb ik voor me de sprjskaart, waarop in sier- lqke letters prijkt: „Het oudste Parijsche restaurant." Wat ik U ga beschrijven, kan men in elk fashionabel Haagsch of Amsterdamsch restaurant beleven, zult u zeggen. Inderdaad, ik was er ook meermalen, zelfs leidde mijn bescheiden zwerversleventje mij al naar Ber- lijn, Hamburg, Frankfort, Londen, en telkens een enkele maal in wat je zoo langs je neus weg een eerste-rangs-ding noemt, met stapels gedoe, met opsmuk en zelden zonder aflzetterij helaas! Doch heusch, ik weet er vandaag niets meer van. Het komt me voor, alsof dat vroeger bar overdreven is geweest, zonder waar voor je geld, met een ietwat critisch nasmaakje, dat je als „snob" betaamt en een geafficheerde teleurstelling uitbeeldt die je er nu eenmaal op na kunt houden. Hier is het heel anders! Je bent niet eens duur uit. Wanneer je elders stok, hoed en jas ostentatief van het lichaanj gerukt worden door een beleefd-somberen kellner, die achter het meest gestreken ^elaat zijn vijandschap, afgunst en opstand toch niet kan verhelen en voor zijn koude kruiperrj dikke fooien meent te mogen eischen, hier glijdt het overtollige in behulpzaam-willige handen en straalt je een glimlach tegen van een jongen, levenslustigen Parijzenaar, toevallig mattre d'hotel, die liefst je bescheiden vriend is, maar toch je vriend, en die aan zijn vier of vijf klanten weldra de spijzen met ingehouden, maar vrije, oud-Gal- lische geestigheden kruidt Voelt u het verschil? Men meene nu niet, dat dit uitsluitend per- soonlijike indrukken zijn. Ook de Engelsche kellner is van zeer goede ..standing", maar hij afficheert zijn rang en beroep. Zijn Parijsche collegia trouwens in een stad, waar baronnen, graven en markiezen, tevens rijkaards, bij Anatole France niet achter wil- len staan en communist zijn is mensch zoo als U, niets anders, en dat maakt hem in elk opzicht (vooral comrhercieeleen volmaakt dienaar, wiens nut in onze samenlevinig bij dat van kunstenaars niet achterstaat. In de kleine vierkante zaal met haar twaalf tafeltjes zijn er zelfs twee, geassisteerd door twee jonge kellners, terwiji een derde voor Uw dranken zorg draagt. De renaissance-stijl is iets gefantaseerd door fijne beschilderdngen, waarin alle schaakstukken, torens, koningen, dames, pionnen en paarden, bisschoppen en narren prijken. In medaillons staan de narnen van Morphy en Philidor, van De la Bourdon- nais en Stamma tegenover elkaar. Vrij kleine spiegelruiten van Saint-Gobain herinneren door hun afmetingen aan den trjd, toen de groote spiegelruiten van thans nog onbekend waren. Het restaurant de la Regence staat boven- aan op de lijst der inrichtingen voor fijnproe- vers in de „Guide gastronome de Paris". Dit beteekent, dat er alleen Si la carte wordt ge- geten en er sledhts speciale gereohten de la maison te bekomen zijn, waarop het restau rant uiteraard trotsch is. Wel wordt U ge- vraagd, of U geen eigen wenschen hebt ten opzichte van de bereidihg der spijzen, hetgeen beteekent, dat U elke spijs volgens Uw eigen recept aan den maitre d'hotel kunt opgeven, die U op een milligram af vraagt, hoe het voor U gekruid moet worden (une pincde, un rien, un moins que rien?) Bestel geen hors <Toeuvre, zooals die beide „boursiers" naast mij, want dan komt er een kwartier lang een heele karavaan van scho- tels en schoteltjes, op tafeltjes, gedragen door kellners en wat dies meer zij. Dan dien je van de vijf keeren viermaal het aangebodene te weigeren, hetgeen toch ook weer met de noo- dige variatie dient te geschieden, want het gaat dan waarlijk niet op, om, zooals de lrjf- arts van Sancho Pancha weleer, alles eenvou- dig met een staafje af te wimpelen. En men zou welhaast „conferencier" van beroep moe- ten zijn, om telkenmale het juiste antwoord te vinden op de pittig-Gallische opwekkingen der voorkomende kellners, die iedere volgende schotel niet minder in U aandacht aanbevelen dan de vorige. (Slot volgt.) Correspondentie van Dx. Wegsverbetering PhilippineDriekwart. Van het gemeentebestuur van Philippine is, met verzoek om daaraan steun te verleenen, ontyangen een afschrift van een adres ge- riclit aan den Minister van Waterstaat. Daarin wordt er op gewezen, dat de weg Philippine-Driekwart voorkomt op het pro- vinciaal wegenplan, doch in onderhoud be- hoort bij de gemeente Philippine. Zij is lang 5420 M. en wel voor ongeveer 2000 M. op het gebied van Philippine, voor de resteerende 3000 M. onder de gemeenten Ter Neuzen, Sas van Gent en Westdorpe. De tegenwoordige keiweg is, aangezien deze een onderdeel vorrnt van den grooten verbindingsweg van Oost- naar West Zeeuwsch-Vlaanderen, niet meer voldoende voor de eischen van het drukke en snelle verkeer en dient noodzake- lijk te worden verbeterd. De noodige plannen zijn opgemaakt voor het verharden van den weg met klein-plavei- sel, ter breedte van 4,50 M. en ter weerszijden een rijwielpad van 0,60 M. De kosten daarvan zijn geraamd op f 265.000, waarvan, overeen- komstig de daarvoor gestelde regeling 25 of 66.250 voor rekening der gemeente Phi lippine zou komen. Het gemeentebestuur geeft te kennen, dat aangenomen mag worden, dat deze kosten de draagkracht van een gemeente yan 1100 zie- len, zooals Philippine, verre te boven gaan, waarom den Minister verzocht wordt het daarheen te leiden, dat de gemeente van de lasten van deze wegsverbetering zal worden ontheven. De SECRETARIS deelt mede, dat dit schrijven is ingekomen na de Bureau-verga- dering. Indien de Kamer het thans zou willen behandelen, meent hij te mogen adviseeren, uit oogpunt van billijkheid aan het verzoek der gemeente steun te verleenen. Het-betreft hier inderdaad een belangrijke verbindings weg tusschen de beide deelen van Zeeuwsch- Vlaanderen en het is niet redelijk te noemen, dat eene kleine gemeente als Philippine, welks inwoners bij dezen doorgaanden verkeersweg weinig belang hebben, daarvoor zulke aan- zienlijke offers zou moeten brengen, nog af- gedacht van de draagkracht der gemeente, welke daarvoor wel een beletsel zal zijn. Indien er bezwaar zou zijn de onderhouds- plichtige geheel vrij te stellen, zoo zou de bij- drage tot een draaglijk bedrag behooren te worden teruggebracht. De heer WIND VAN MERKESTE Y N merkt op, dat de urgentie van deze wegsver betering is uitgesproken door ze op het pro- vinciaal wegenplan te plaatsen. De kwestie hoe de kosten der wegsverbetering er komen zullen is iets waar de Kamer buiten staat en daarom hoort, naar zijn meening, dat ver zoek van Philippine hier niet thuis. Hij erkent overigens, dat deze belangrijke verbindingsweg voor de inwoners der ge meente Philippine zelf van geringe beteeke- nis is, en zij er weinig gebruik van zullen maken. De SECRETARIS acht dit wel degelijk een zaak, die binnen de bemoeiingen der Kamer valt. De Kamer heeft er belang bij, dat de wegsverbetering tot stand komt. Indien er regelingen bestaan die algemeene belangen bedreigen, zoowel op wetgevend als ander ge bied, worden bp de Regeering of andere be- stuurscolleges bezwaren daartegen ingediend. Indien nu hier door het vasthouden aan den regel dat een onderhoudsplichtige 25 der kosten van wegsverbetering moet dragen gevaar ontstaat dat de verbetering achter- wege blijft, is er toch zeker aanleiding daarop te wijzen. Dit geval illustreert, dat de rege ling, aangenomen voor wegsverbetering, er in vele gevallen niet toe leiden zal dat de ge- wenschte verbetering er komt. In een even- tueel schrijven der Kamer aan den Minister van Waterstaat kan daarop worden gewezen. De heer DE VRIEZE stelt voor, adhaesie te betuigen. De heer VAN MELLE is ook van oordeel, dat het een onderwerp is, dat onder de be moeiingen der Kamer valt en het komt hem voor, dat het verzoek behoort te worden ge- steund. Met algemeene stemmen wordt besloten aan het verzoek van de gemeente Philippine steun te verleenen. Een afschrift van het schrijven aan den Minister zal worden gezonden aan Ged. Sta- ten van Zeeland. Omvraag. a. De heer RISSEEUW vraagt of ook m andere plaatsen in Oostelijk of Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen conferenties hebben plaats gehad van afgevaardigden van het Hoofdbestuur der Posterijen, Telegrafie en Telefonie, betreffende postzaken enz. Nadat hem geantwoord is, dat daarvan niets bekend is, deelt hij mede, dat zulks te Oost- burg wel heeft plaats gehad. Daarbij waren ook tegenwoordig de inspecteur en adjunct- inspecteur te Middelburg en de directeur van het kantoor te Oostburg. Uitvoerige bespre- kingen zijn daar gehouden. Door hem is o.m. ter sprake gebracht het hier in de Kamer besproken bezwaar tegen het telefoontarief voor plaatsen die aan de landsgrens of aan het water gelegen zijn en door die ligging niet ten voile kunnen profiteeren van het kringen- tarief. Hij heeft echter den indruk gekregen, dat men van die zijde voor het oogenblik wei nig voor verandering gevoelt. O.a. werd aan- gevoerd, dat die grensplaatsen weer zoo voor- deelig gelegen waren voor het verkeer met Belgie. De VOORZITTER dankt voor deze mede- deeling en zegt, dat het Bureau omtrent die kwestie diligent blijft. b. De heer VAN WAESBERGHE geeft te kennen, dat hij gaarne zou zien, dat de Fi- nancieele Commissie uit de Kamer voor haar werk assistentie verkreeg van een accountant. De VOORZITTER zegt toe, dat eens naar de kosten zal worden ge'informeerd en dan verdere mededeelingen zullen worden ge daan. Ferrydienst WalsoordenHansweert. c. Door den heer VAN WAESBERGHE wordt de aandacht der Kamer gevestigd op het initiatief dat door het gemeentebestuur van Hontenisse is genomen voor het verkrij gen van een ferrybootdienst tusschen Wals oorden en Hansweert. Op instagnatie van den Commissaris der Koningin zal het gemeente bestuur van Hontenisse aan de betrokken ge meenten in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen vragen adhaesie te betuigen aan haar streven. Het zou mogelijk zqn, dat men over het hoofd ziet een steun aan te vragen aan de Kamer, waarom hij het Bureau in overweging geeft zich met het bestuur der gemeente Hontenisse in verbinding te stellen, om in de gelegenheid te zijn daaraan ook adhaesie te betuigen. De VOORZITTER merkt op, dat de kwestie van een ferrybootdienst tusschen Walsoorden en Hansweert het vorig jaar door het Bureau der Kamer by den Minister van Waterstaat reeds is bepleit. Die besprekingen hebben tot gevolg gehad, dat reeds plannen voor het in- richten van dusdanigen dienst zijn ontworpen. Er doen zidh echter bij deze kwestie groote moeilijkheden voor. Om te varen met booten die over den kop kunnen laden en lossen moet men aanlegplaatsen hebben overeenkomstlg die te Breskens en Vlissingen. De inrichting daarvan gaat met zeer hooge kosten gepaard, maar bovendien zit men te Hansweert voor de vraag waar die te brengen, in verband met de drukke scheepvaart in de haven. Ook zal den heeren bekend zijn het plan om het station Vlake op te heffen. Wordt de aanlegplaats der boot gebracht aan de Oostzijde der haven en ook de verbinding met het station Kruinin- gen, dan wordt daardoor de bevolking van Hansweert gedupeerd, daar zij dan om het vervoermiddel te bereiken 3 sluizen moet pas- seeren. Daarom wordt ook een andere oplos- De oude dag is niet alleen een kwestie van jaren; zooveel hangt af van den toestand der levensorgan-n. Doch veel kan gedaan worden om het leven van oudere menschen te veraangenamen, want aan rugpijn, urinekwalen, spit, rheumatische pijnen en blaaszwakte wordt vaak onnoodig geleden. De nieren en blaas zijn al licht de organen, die het meest hulp noodig hebben, en wel de verster- kende hulp van Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Waarom zouden oudere menschen onnoodig kwade kansen loopen? Op wel ken leeftijd ook, het gebruik van eenige Foster's Pillen nu en dan zal blijkens de ervaring van zoovelen van groot nut blijken te zijn. Verkrijgbaar bij alle drogisten enz. in glazen verpakking a f 1.75 p. flacon. Te Ter Neuzen bij Firma A. van Overbeeke Leunls, Axeleschestr. en Westkolkstr. 53 (Ingez. Med.) sing overwogen. Door de verandering aan het steiger te Walsoorden en de aangebrachte op- en neee- gaande laadbruggen, is de toestand daar aan- merkelijik beter geworden. Alleen zit men met een voor het vervoer van auto's te small* boot Indien daar echter een breedere boot zooals die voor Noord-Beveland in de vnart kon worden gebracht, zou het ook geen be- zrwaar zijn den dienst uit te voeren met een boot die langs de dwarszijde moet geladen worden. Die zou dan 10 M. breed moeten worden. Een dergelijke oplossing wordt over wogen. Dezer dagen zullen Ged. Staten te Walsoorden een kijkje komen nemen. H)j meent, dat het aanbeveling verdient, voorloo pig de ontwikkeling dezer zaak eens af te wachten, en noemt het adres van het ge meentebestuur van Hontenisse prematuur. De SECRETARIS wqst er nog op, dat, aan gezien namens de Kamer het vorig jaar reeds een verzoek is gedaan, deze thans ook moeilijk adhaesie zou kunnen betuigen aan haar eigen streven De reeds ontworpen plannen, kunnen beschouwd worden als een gevolg van de de»- tijds door de Kamer ingezette actie De heer VAN WAESBERGHE geeft te ken nen, dat de Commissaris aan het gemeente bestuur van Hontenisse zelf het advies had gegeven en het er slechts op aankomt aan te dringen op het spoedig tot stand brengen van den dienst. De heer WIND VAN MERKESTEYN dealt mede, dat hij. door omstaqdigheden in gelegen heid is geweest de plannen die voor zoodani- gen dienst zijn ontworpen te bekijken. D» zaak is al in een heel ver gevorderd stadium. Hij is echter van meening, dat de plannen van de provincie de voorkeur verdienen, omdat deze binnen korten tijd als bereikbaar zjjn te beschouwen, terwiji bet grootsche plan van den Rijkswaterstaat, dat ook verband houdt met de haven van Walsoorden, zeker nog wel in een ver verschiet ligt. De Kamer besloot een afwachtende houding aan te nemen. Postverbindinge*. De heer VAN WAESBERGHE vestigde de aandacht op een dezer dagen verschenen be- richt in „Zelamdia"„ waarin melding wordt gemaakt van een zeer gebrekkige postverbin- ding tusschen Aardenhurg en het op korten afstand daarvan in Belgie gelegen Maldeghem omdat die brieven verzonden worden via Sluis—Brugge. Hij vraagt of er voor het Bureau geen aanleiding kan zijn daamaar eens te infonmeeren. De SECRETARIS heeft ook van dat bericht kennis genomen; de toestand zal wel zijn zoo als die omschreven is, doch daaraan zal wel niet veel te doen zijn. Het is niet aan te nemen, dat het verkeer tusschen Aardenburg en Maldeghem voortdurend van dien aard Is, dat dit een geregelde rechtstreeksche verzen- ding zou wettigen. De post neemt nu eenmaal vooral voor verzending naar het buitenland bepaalde route's. Dat geschiedt zelfs niet voor de locale binnenlandsche communicatles, terwiji het ook voorkomt dat in verband met de tijdstippen der bestellingen brieven uren lang op een kantoor blijven liggen. De heer WIJFFELS deelt mede, dat een des morgens uit Aardenburg verzonden brief des namiddags de bestemming te Maldeghem be- 16De heer CATSMAN acht de correspondent!* tusschen die 2 plaatsen van geringe beteeke- nis Met die courantenberichtjes moet men voorzichtig zijn en ze dikwijls met de noodige reserve beschouwen. De heer VAN WAESBERGHE, zal, nu hij vemeemt dat het van geringe beteekenis Is, er niet verder op ingaan. Verbinding boot en treta, De heer VAN GOETHEM heeft onlangs, toen hij wegens mist des avonds niet meer kon oversteken van Hoedekenskerke naar Ter Neuzen en was doorgereisd naar Vhssmgen, am den anderen morgen zoo vroeg mogelijk thuis te kunnen zijn, ervaren dat, toen hij met de boot van 5,10 uit Vlissingen vertrokken, en de boot te Ter Neuzen aankwam op een tijd- stip dat er geen aanleiding was om de tretn naar Sas van Gent te missen, de trein van 7,50 toch reeds vertrokken. Op de boot was ae vlag geheschen, ten bewfize dat er passagiers waren. Hij zou gaarne zien, dat het Bureau aan de spoorwegmaatschappii verzocht, met de doorgaande passagiers rekening te willen houden en zoo noodig enkele minuten to wachten. De VOORZITTER verneemt deze mededee- ling met eenige bevreemding. Voor zoover hem bekend is, bestaat er een regeling, dat zoowel van wege het spoor als van de boot ge- waarschuwd wordt als er passagiers zqn en desnoods enkele minuten gewacht wordt. Er zal over deze mededeeling aan de spoorweg maatschappii worden geschreven. Hij sluit hierna de openbare vergadering, die avergaat in een met gesloten deureq.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 2