Pijnloos Scheren S P 0 R|T. SBMKHraPE BKRICBTKH, TER NEUZEN, 30 APRIL 1930. RECHTSZAKEN. ONGELUKKEN. ERNSTIG ONGELUK OP DE HOBBEMAKADE TE AMSTERDAM. EEN KOSTBAAR JACHT IN DE LUOHT GEVLOGEN. Geen pijn en geen stukgaan meer en ook geen naschrijnen der huid, aLs men v66r het inzeepen de huid inwrijft met een weinigje Doos 30 en 60, Tube 80 ct PUROL (Ingez. Med.) tracht God steeds in eere te houden. De pas- siespelen van Oberammergau zijn geen com- mercieele ondememingen maar een geloovig dienen van God. DREIGENDE MI JN WERKERSST AKIN G. De Centrale Mijnwerkersraad vergaderde xe Brussel en nam een motie aan, waarinver- klaard wordt, dat mocht de Kamer op reces gaan voordat zij de herziening van de mijn- werkerspensioenen heeft goedgekeurd, een Nationaal Comite zich tezamen met een dele- gatie uit de plaatselijke mijnwerkerscentralen zai belasten met de organisatie van een alge- meene staking. Mochten deze delegaties niet tot overeen- stemming komen, zoo zai een nieuw buitenge- woon congres met spoed bijeengeroepen wor- den om over de zaak te beslissen. Verder werd een andere motie aangenomen, waarin geprotesteerd wordt tegen de door de werkgevers voorgestelde loonsverlaging van 5 procent. DE ONLUSTEN IN BRITSCH-INDIe. De correspondent van de N. R. Crt. te Lon- den heeft gewag gemaakt van critiek in de Engelsche pers op de censuur die blijkbaar over de onlusten in het Noordwestelijk grens- gebied van Britsch-Indie, waarvan Peshawar het middelpunt was, wordt geoefend. Het En gelsche publiek tast daardoor schrijft de N. R. Crt. in het duister aangaande den waren aard van hetgeen er voorgevallen is en is geneigd aan wilde geruchten geloof te slaan, waarvan de juistheid niet te toetsen is. Dit grensgebied is een streek waar de Brit- •che troepen dikwijls hebben moeten strijden tegen zich zeer onafhankelijk voelende, bande- looze stammen in de bergen, die andere stain- men van hetzelfde karakter aan de overzijde van de grens op Afgaansch gebied altyd als bereidwillige bondgenooten tegen het Britsche gezag by de hand hebben. Er zijn nu officieele berichten verspreid, om de ongerustheid te bedaren. Alles is te Peshawar nu rustig, heet het, de grensstammen hebben er niet mee te maken gehad en het is onwaarschijnlijk dat de onrust zich zai herhalen. Maar een aaneen- geschakeld relaas erover en een vermelding van de eigenlijke drijfveren laten nog altijd op zich wachten. Er moet, naar de verliezen aan weerszijden te oordeelen, bloedig gevochten zijn. Met Ghandi's beweging, die op onthou- ding van geweld gebaseerd is, kan de uitbars- ting niets uitstaande gehad hebben. Maar wat was dan de leus van de plegers van het ver- set? Was het een poging om met geweld Gandhi's doel te bereiken en het Britsche ge zag in die grensstreek aan te tasten, waaraan misschien Moskousche invloed, welke over Af- ganistan heen bij Peshawar steeds een invals- poort zoekt, niet vreemd was? Het blijven vragen waarop geen antwoord te krijgen is. Het oproer te Peshawar en aanval op de wapenopslagplaatsen te Chittagong, in Bengalen, zijn twee ernstige gevallen, die be- wijzen dat er onafhankelijk van Gandhi an- deren klaar staan om in de atmosfeer van on rust die hy geschapen heeft, geweld te ge bruiken. Het kan het begin van een naar an dere centra overslaande beweging zijn. Boven- dien blijft het de vraag, hoe lang Gandhi's be weging zich nog binnen de wettelijke perken zai hou,den. Deze leider zelf blijkt het niet zoo nauw meer te nemen met het begrip van ge- weldloosheid. Hij heeft pas aangekondigd dat zgn volgelingen of hijzelf over zullen gaan tot inbeslagneming van den zoutvoorraad in op- slagplaatsen. Doet hij er zelf aan mee, dan is dit misschien een uiterste poging van zijn kant, om zich toch gevangen te laten nemen en in het lot van den martelaar een toevlucht te zoeken voor de bedrogen verwachting dat hy met zijn ongehoorzaamheidsbeweging de regeering tot toegeven zou kunnen dwingen. Er heerscht weliswaar groote verdeeldheid onder de Indische bevolking over de oirbaar- heid van Gandhi's onwil om nog overleg met den Onderkoning en de Engelsche regeering te plegen en aan de toegezegde conferentie te Londen over bestuurshervorming deel te ne men. De Mohammedanen en de liberalen wil- len naar de conferentie, de Indische vorsten ook, en de kaste der paria's is niet van Gandhi gediend. Maar wanneer die conferentie werkelijk bijeenkomt, is te vreezen dat de Britsche regeering daar tegenover van haar standpunt onvervulbare eisehen, ook van de groepen die nu voor gematigd doorgaan, zai komen te staan, want de aanbevelingen van het nog niet ingekomen rapport van de com- missie-Simon, over de hervorming van de be- stuursregeling zullen, naar de algemeene ver wachting, beneden deze eisehen blijven. De Daily Herald heeft reeds verzucht dat het best mogelijk is dat „Indie binnen de eerstvolgende maanden wereldgeschiedenis gaat maken". Zij voorziet blijkbaar een kritiek oogenblik bij de verschijning van het rapport. De rust is te Peshawar hersteld, maar daar- voor is de komst van twee Engelsche compag- nieen en twee mitrailleur-afdeelingen tot ver- Bterking van het gamizoen noodig geweest. Bij sporadisch verzet zai de in Indie beschik- bare troepenmacht voldoende zijn, maar bij uitbreiding van den oproerigen geest niet. De nieuwe scherpe verordening van den On derkoning op de pers is een aanwijzing dat hij buitengewone maatregelen voor den toestand vereischt acht. Berichten van Maandag maken ook melding van een onrustbarende verscher- ping van de beweging tot het boycotten van Britsche goederen. In het Engelsche parlement zai de regeering vele vragen in verband met Indie te beantwoorden krijgen. PROTEST WEGENS HET VLIEGEN VAN DEN „GRAF ZEPPELIN" BOVEN PARIJS. De voorzitter van een dirstrictsafdeeling der patriottische liga te Parijs heeft tot den iuchtvaartminister, Eynac, een protest gericht wegens het vliegen van den ,,Graf Zeppelin" •ver Parijs. Hij zegt daarin, dat de Parijzenaars met •onverholen afkeer het verschynen van den Eeppelin boven Parijs hebben gezien, waardoor de bitterste herinneringen werden opgewekt aan de bezoeken van de voorgangers van het luchtschip. Het bezOek, waarbij op geringe hoogte herhaaldelijk over de stad werd gevlo- gen, was voor iederen Franschman, die de verschrikkingen van den oorlog heeft beleefd, onverdragelijk. De Liberty" beweert, dat het verschillende brieven van denzelfden inhoud heeft ontvangen. De „Ami du Peuple" het blad van den par- fumeriefabrikant Coty is er boos om, dat de „Graf Zeppelin" te lang en te laag over Parijs heeft gevlogen. De ,,Intransigeant" e.a. bla- den zijn ook niet erg ingenomen met het Zep- pelin-bezoek. Een er van wijst er op, dat het luchtschip ditmaal in plaats van bommen een postzak heeft uitgeworpen (op het vliegveld van Orly) en herinnert er aan, dat een Zeppelin in Januari 1915 bommen op de stadswijk P5re Lachaise wierp, waarvan 90 menschen het slachtoffer werden. EEN UITVOERING MET HINDERNISSEN. Gisteravond was het Concert- en Bioscoop- gebouw" ailhier geheel gevuld met een be- langstellende menigte, die was opgekomen om bij te wonen de vertooning van „Flierefluiter,s Oponthoud", door het gezelschap van den heer Nap. de la Mar, die zich daarvoor de beschik- king over de zaal had verzekerd. Op het tijd- stip van aanvang waren echter de hoofd- personen van den avond nog niet gearriveerd en meldde de heer De la Mar per telefoon aan de directie van het Gebouw, dat hij wegens oponthoud op zijn reis van Middelhar- nis nog in Bergen op Zoom zat, doch wilde trachten alsnog Ter Neuzen te bereiken. Goede raad was duur. De zaal was gevuld met hen die waren opgekomen om iets speciaals te genieten. Velen waren van elders opgekomen en het vooruitzicht was, dat de eigenlijke vertooning niet v66r half 11 zou kunnen aanvangen. Er werd daarom gepre- senteerd den tijd die nog zou moeten verloo- pen te bekorten door het vertoonen van een film. Toen bleek dat het publiek berustend is en tegenspoed weet te aanvaarden. De zaal bleef bezet en men amuseerde zich met de film. Slechts enkelen, voor wien het te laat zou worden, waren vertrokken toen ten slotte om 11 uur de vertooning van „Flierefluiters Oponthoud" aanving. Het is zeer begrypelijk, dat de stemming door dat ,,lange oponthoud" had geleden. Niettemin hadden verschillende tafreeitjes van dit werk van den schrijver De Jong, door het spel van „Flierefluiter", „Ma- rijntje" en „de Pastoor" nog succes. Ondertusschen is het als een grove fout van den heer De la Mar te ibeschouwen, dat hy aan het voor zijn vertooningen opgekomen publiek dergelijke teleurstellingen bezorgt, en zelfs de voor zijn voorstelling benoodigde at- tributen eenvoudig te Rotterdam had achter- gelaten. Waar dit hem welwillend gezind bleek, behoorde hij dat ook met meer egards en degelijkheid te behandelen. Het voorge- vallene zai hem zeker niet tot reclame strek- ken en zai de Directie van het Concert- en Bioscoopgebouw wel aanleiding geven om dit gezelschap niet meer de beschikking over haar gebouw te geven. AMBACHTSSCHOOL TER NEUZEN. In een gisteren gehouden bijeenkomst van bestuur, directeur met leeraren en leerlingen, terwijl ook eenige ouders tegenwoordig waren, werden aan de leerlingen de bevorderingen bekend gemaakt. Timmerliedenle naar 2e klasse: A. N. de Jonge te Axel; Adr. Kaijser, M. de Kraker en Adr. Breepoel te Ter Neuzen; C. van der Hooft te Zaamslag. Niet bevorderd 66n leerling. 2e naar 3e klasse: R. J. Asselman te Sas van Gent; Chr. J. G. van der Straaten en J. G. W. Buthfer te Ter Neuzen. Voorwaardelijk bevorderd: R. A. Haers te Philippine. Diploma's: P. Tollenaar, J. de Smidt en Jac. van 't Hoff te Hoek; G. Taelman te Philip pine; Kr. Dees, Jac. Dieleman, A. C. de Fes ter, J. Vermeulen en D. W. F. Kaijser te Ter Neuzen; Kr. Hamelink, Fr. de Feijter en F. W. van der Hooft te Zaamslag. Auto-monteursle naar de 2e klasse: J. Verstraten te Axel; A. van Tatenhove, Adr. van de Velde en A. J. Luteijn te Ter Neuzen; M. J. de Pooter te Zaamslag. 2e naar de 3e klasse: D. Meeusen en J. Die leman te Hoek; C. K. Dees te Ter Neuzen en L. de Vos te Zaamslag. Voorwaardelijk bevorderd: J. de Fouw te Ter Neuzen. Diploma: J. A. S. L. Hemelsoet te West- do rpe. Electriciensle naar 2e klasse: P. J. van Eijk te Axel; A. H. Vermast, A. C. A. Cort- vriendt, D. van den Berge, Th. de Coninck en P. C. Faas te Ter Neuzen; J. J. Doomebos te Westdorpe en Th. de Vos te Zaamslag. 2e naar 3e klasse: M. de Jonge, S. R. Elzin- ga, L. L. Dobbeleir en L. Hamelink alien te Ter Neuzen. Diploma's: C. W. J. de Regt en K. C. Dees te Ter Neuzen; D. C. Kaijser te Zaamslag. Bankwerkers: le naar 2e klasse: A. den Beer, M. Mieras, G. Kaijser ,P. Zegers, J. C. van Liere, M. Oh. Mattele en Albr. de Kraker te Axel; E. van Voren te Philippine; Adr. de Zeeurw en J. F. de Cooker te Ter Neuzen; J. Verlinde te Zaamslag. Voorwaardelijk bevorderd B. van der Eijk te Ter Neuzen. 2e naar 3e klasse: C. B. J. Slijpen te Axel; Alib. Rammeloo te Philippine; Jac. Lippens, A. A. van Oppen, P. van Wijck, G. J. A. Vliek en H. Geensen te Ter Neuzen; Adr. Soheele (als huissmid) te Zaamslag. Voorwaardelijk bevorderd: Iz. C. Wieland en J. W. P. Nieuwelink te Ter Neuzen. Diploma's: K. J. Gans te Axel; Jos. Segers en Jos. van Hulle te Philippine; P. M. van Wijck en M. A. van der Have te Ter Neuzen; W. A. de Feijter te Zaamslag. Sdhilders: le naar de 2e klasse: J. J. Deij te Axel; G. R. van Bastelaere te Westdorpe; 2e naar 3e klasse: Niet bevorderd 6en leer- ling. Diploma's: H. Everaerdt te Philippine; P. D. Riemens en J. R. J. Nobels te Ter Neuzen; R. A. Kolijn te Zaamslag. Het nieuwe cursusjaar wordt 1 Mei a.s. aangevangen met 93 leerlingen, t.w. 22 leer lingen voor timmeren; 13 voor auto-monteurs; 20 voor electricien; 33 smeden en bankwerkers en 5 schilders. Voorts werden na een toespraak van den voorzitter, den burgemeester Huizinga, waar in hij den jongelieden die het diploma hadden behaald wees op het voorrecht dat zij hadden genoten opgeleid te zijn aan een ambachts- school, de diploma's door den directeur, den heer Buthfer uitgereikt. De voorzitter wees er in zyn toespraak op, dat zij thans gereed staan in de maatschappij te treden, en daarbij zijn toegerust met een mate van kennis en ontwikkeling, die hun in hun verder leven van groot voordeel kan zijn. Hij maande hen aan, het contact met de school te onderhouden, en bracht namens het bestuur dank aan directeur en leeraren voor hun toewijding aan de school en de leerlingen. De directeur verklaarde er prijs op te stel- len, dat de gediplomeerden zich waar noodig om raad tot hem zullen wenden en hoopt meerderen hunner nog te ontmoeten in den winter-avond-teekencursus. Namens de ouders van leerlingen werd een woord van dank gesproken aan bestuur, di recteur en leeraren door den heer J. van 't Hoff te Hoek, die, als hebbende ervaring van vakopleiding zonder en m6t amibachts- school, op grond daarvan het bezit eener am- bachtsschool van zeer groote beteekenis acht en als zoodanig deze school by de ouders kan aanbevelen. Schriftelijk was nog een dankbetuiging in gekomen van den heer C. J. Nobels, die ver- i handerd was tegenwoordig te zijn, doch die, op grand eener 7jarige ervaring gedurende welken trjd 2 zijner zoons van het onderwijs aan de amtoachtsschool profiteerden, dank en hulde braoht aan de opleiding die hier ge- geven wordt. VACANTIEHUISJES VOOR POSTPERSONEEL. Zondagmiddag zijn onder Walcheren de ge- meente Koudekerke (Walcheren) de eerste twee vacantiehuisjes geopend opgericht door den Centralen Bond van Ned. Post-, Tele- graaf- en Telefbonpersoneel. Zeer vele leden van de afdeelingen in Zee- land, de secretaris van het hoofdbstuur, de inspecteur en de adjunct-inspecteur en de directeur van het P. T. T. kantoor te Middel- burg waren aaniwezig, terwijl de Postfanfare uit Vlisisngen naast de vlaggen zorgde voor een feestelijk karakter. De tiwee een verdiepingshuisjes er is nog plaats voor een derde ook ibevatten een woonvertrek, drie slaapkamers, ieder met een tweepersoonsbed en een Uef keukentje. Alles is eenvoudig, doch keurig gemeubileerd. De secretaris van het hoofdbestuur, de heer Van Gissel, deelde mede, dat indien deze huis- jes voldoen, ook te Bergen aan Zee en op Texel andere zullen volgen. De huisjes liggen vlak aan de duinen en geven langs een trap toegang tot het mooie Walohersche strand. Zij. zijn in de eerste plaats voor de Zeeuwsche leden, zoo mogelyk voor die uit andere provincies. KOEWACHT. Zondagnamiddag had op de bovenzaal der Zusterschool alhier, de jaarlijksche algemeene vergadering plaats van de Cooperatieve Boe- renleenbank. Tegenwoordig waren circa 175 leden, waaronder het volledig Bestuur en Raad van Toezicht. De kassier, de heer J. Geerards, bracht een uitvoerig verslag uit over de werkzaamheden der Bank in het jaar 1929 zijnde het 26e boek- jaar. De rekening en balans over 1929 werd met algemeene stemmen goedgekeurd. Tot bestuurslid werd herkozen de heer E. v. d. Vijver en tot lid van den Raad van Toezicht den heer Alph. de Waele. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de R.K. Meisjesschool alhier is benoemd mej. CI. Swar- telee alhier. Door den Ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij het Kantongerecht te Ter Neu zen is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis van den Kantonrechter te Ter Neuzen, waarbij K. den H., hoofdinspecteur van eene veeverzekering is vrijgesproken van de hem ten laste gelegde overtreding van de motor- en rijwielwet. Door N. K., handelsreiziger te 's-Gravenhage is hooger beroep aangeteekend tegen een von nis van den kantonrechter te Ter Neuzen waarbij hij is veroordeeld tot 2 maal f 150 of 2 maal 15 dagen hechtenis, ter zake van het uitoefenen van de geneeskunst zonder daartoe te zijn toegelaten. De Ambtenaar van het O. M. was eveneens in hooger beroep gekomen. K. was eveneens in hooger beroep gekomen tegen een vonnis van denzelfden kantonrechter waarbij hy terzake van een dergelijke overtre ding is veroordeeld tot 4 geldboeten van 10 of 4 maal 5 dagen hechtenis. Ook in deze zaak was de Ambtenaar van het O. M. in hooger beroep gekomen. ZUID-NEDERLANDSCHE RADIO- DISTRIBUTIE-MAATSCHAPPIJ. De president van de rechtbank te Middel- burg heeft Maandag in kort geding beslist, dat de heer P. C. Oorschot, tijdelijk onbevoegd is verklaard om als directeur der Zuid-Neder- landsche Radio Distributie Maatschappij op te treden, zulks in afwadhting van de beslissing der rechtlbank over de al of niet wettigheid van de vergadering van aanideelhouders, waar in besloten werd, dat de heer Oorschot als directeur vervangen is door den heer A. M. van Beers. Alle stukken betreffende de Zuid-Nederl. Radio-Distributie Maatschappij moeten dus voorloopig geteekend worden door den nieuw benoemden directeur, den heer A. M. van Beers. EEN AANVARING OP DE SCHELDE. Vrfldag heeft de Raad voor de Scheepvaart onderzoek gedaan naar de oorzaak van de aanvaring op 28 Nov. j.l. op de Sahelde tus- schen het motorzeilschip Vrijheid en het En gelsche stoomschip Bruges. De Vrijheid, met vier personen bemand was op reis van Londen met 93 ton oud pa pier, bestemd voor Brussel. Het bootje werd op de Schelde in het Pas van Ter Neuzen, in den ochtend van 28 Nov. aangevaren door het aohteropkomende stoom schip Bruges. Het stoomschip raakte de Vrijheid aan bakiboord bij den achterbolder en schoof langs de bakboordzijde, waardoor aan- zienlijke sdhade werd veroorzaaJkt. De loods van de Bruges verklaarde, dat de Vrijheid geen achterlicht op had. Dit werd echter ten stelligste outkent door den schip- per van de Vrijheid, die zonder loods voer daar hij reeds lang de Schelde bevaart en het vaar- water voldoende meent te kennen. De raad zai later uitspraak doen. BEVOEGDHEID OM MOTOREN TE BESTUREN ONTNOMEN. De Minister van Waterstaat brengt ter ken nis dat bij vonnis van de rechtbank te Middel- burg van 4 April aan Emilius Maria van Hijfte, te Hontenisse, de bevoegdheid om motorrijtui- gen te besturen is ontzegd voor een termijn van negen maanden. DUIVENSPORT. SAS VAN GENT. Heden gaf de duivenmaatschappij „Recht voor Allen" een prijsvlucht uit Arras waar aan 165 duiven deelnamen. Los om 8 uur. Wind Noord. De prijze werden gewonnen door: 1, 25, 27 Alph. Bockstael; 2, 33 P. Meeusen; 3, 45 A. de Cousemaecker; 4, 42, 49 A. Claeijs- sens; 5, 52 A. Geimaerdt; 6, 47 A. Scheffer; 7, 16, 21 A. Lippens; 8. E. Acda; 9, 11, 14, 20, 24 G. Enghels; 10, 18, 31 J. van Acker; 12, L. Cardon; 13, 15, 51, 55 M. Meuleman; 17 J. van der Heijden; 19 Pr. Kerkhaert; 22 F. Wulfaert; 23, 41 Fr. Renique; 26, 43 Th. de la Ruelle; 28, 34, 54 Fr. van Acker; 29, 35 J. Konings; 30 E. Cuyle; 32, 36 F. Jacobs; 37, 38 A. Remery; 39 A. Deurwaerder; 40, 48 P. de Nocker; 50 R. Geemaert; 53 G. Bockstael. Snelheid: le prjjs 1086.9 M. per minuut; 55e prijs 1018.3 M. per minuut. Een ruiterdemonstratie te Eersel (N.Br.) is Zondagmiddag op droevige wjjze geeindigd, doordat op den provincialen weg de 26jarige ruiter M. Gilsing werd aangereden door een vrachtauto. De jonge man sloeg van het paard met het hoofd op de tramrails. Hij werd bin- nengedragen bjj ds. Meeuwenberg, waar hem spoedig de eerste geneeskundige hulp werd verleend, en vervolgens overgebracht naar het gasthuis te Eindhoven, waar hij aan de gevol- gen van zijn val is overleden. Het ruim ljarig dochtertje van M. de R. te Nieuw Weerdinge, dat dicht by de kachel stond, heeft een ketel met kokend water over zich heen gekregen. Het kind is aan de ge- volgen overleden. Het 4jarig zoontje van den arbeider Z. uit Tjuchem, gemeente Appingedam, is te water geraakt en verdronken. Te Lutten aan de Dedemsvaart is de mon- teur van het electriciteitsbedrijf van Beinum met zijn motorfiets gevallen, doordat hij ten gevolge van een motordefect tegen een tele- foonpaal reed. Zeer ernstig werd hij aan het hoofd gewond. In bewusteloozen toestand is hij naar zijn woning vervoerd. Zondagmidag is de driejarige L. R. v. C. te Rijsoord in een sloot bij de ouderlijke woning te water geraakt en verdronken. By het motorrennen op Houtrust bij Den Haag is Zondagmidag een toeschouwer, ze- kere H., die plotseling de baan wou overste- ken, aangereden door den motorrenner Th. R., wonende in de Piet Heinstraat, Den Haag. Deze kwam er by zijn val met eenige verwon- dingen af, maar de 24jarige heer A. H. uit Rotterdam kreeg een gebroken onderbeen. Hy is vervoerd naar het ziekenhuis aan den Zuid- wal. Zaterdagavond is te Nieuwpekela de 16ja- rige Beikes door de stoomtram Oldambt Pekela doodgereden. Te Maastricht is het 4jarige meisje J. En- gels, dat op straat spellde, in den Ververhoek door een auto die uit een garage kwam, over- reden en gedood. Zaterdagavond om half elf is op den Gel- dropschenweg onder Eindhoven de ruim 51- jarige P. A. door de Meierijsche Stoomtrom overreden en gedood. De man was vader van 11 kinderen. Zaterdagmiddag is een auto, waarin vier personen waren gezeten, op korten afstand van den bekenden tweeden tol van Dubbeldam door onbekend gebleven oorzaak in de sloot gereden en over den kop geslagen. Een zekere Van den Heuvel had het ongeluk zien gebeu- retn en sprong onmiddellijk te water. Hij wist eerst de inzittende dame te redden en bracht vervolgens de drie heeren behouden op het droge. De auto behoorde aan den heer Klo- man uit Rotterdam, die zelf stuurde. BLIKSEM IN EEN BOERDERIJ GESLAGEN. Te Klarenbeek (gem. Voorst) sloeg de blik- sem Zaterdagmiddag in de boerderij De Beek- hoeve, eigenaar W. Rakhort en bewoond door A. Piek. Het huis is tot den grond toe afgebrand. De geheele inboedel ging verloren. De bewoners, die juist het midagmaal gebruik- ten, bekwamen geen letsel. Het aanwezige vee kon gered worden. De inboedel van het huis was verzekerd. BOSCHBRANDEN IN BRABANT. Nauwelijks is de warmte ingetreden, of alom hoort men reeds van bosch- en heidebranden in Brabant. Zaterdag was de Molenheide, onder de ge meente Rucphen, een groote vuurzee, die zich over verscheidene HA uitstrekte. Een groot aantal gemeentenaren hielp aan de blussching mede, maar kon toch niet verhinderen, dat weldra ongeveer 20 HA verwoest waren. Verder wordt nog melding gemaakt van een boschbrand op het landboed De groote Mee- ren, in den uitersten zuid-westhoek dier pro- vincie. De branweer van Ossendrecht ver- leende hulp. Meer dan zes HA mooie bosschen gingen verloren. De oorzaak is onbekend. FABRIEKSBRAND TE SEEK EN DONK. Maandagochtend halfzeven is brand ont- dgkt in de garenfabriek Holland, van den heer Kuppers te Beek en Donk. De gebouwen van deze zijn afgebrand. Twintig personen, die werkzaam waren bij den heer Kuppers, worden door dezen brand werkeloos. De er naast gelegen bleekerij en ververij van den heer Jaspers is gespaard gebleven. Groote voorraden garen gingen verloren. De kantoorboeken konden worden gered. De oor zaak van den brand is onbekend. In den nacht van Zaterdag op Zomdag is een particuliere auto op de Hobbemakade in het water van de z,g. Boerenwetering ge raakt. De chauffeur, de 23jarige W. H. Bak- ker, kwam daarby om het leven. De auto kwam uit de Balthazar Florisstraat gereden en moest biykbaar voor een van de Hobbema kade uit de richting Rijksmuseum aankomen- de auto, die te veel links van den weg hield, uitwijken. Vermoedelijk is de chauffeur van de verongelukte Essex het stuur daarbij kwyt geraakt. Hy moet met groote kracht tegen de brugleuning zijn aangereden, want deize leuning is over een breedte van circa 10 meter aan beide kanten afgebroken, terwijl de auto in het water terecht kwam. Voorbygangers snelden onmiddellijk te hulp. In roeibootjes trok men naar de plaats des onheils en trachtte men ijlings den chauffeur uit den wagen, die gekanteld in het water lag, te halen. Toen men den man bevrqd had, bleken echter de levensgeesten reeds geiweken. De brandweer, die geiwaarschuwd was, verscheen spoedig met den reddingswagen, waama de auto op het droge werd gebracht en daama naar het bureau van de verkeers- politie ter onderzoek gesleept. Het lijk van den verongelukten chauffeur is per autobran- card naar het Binnengasthuis vervoerd. Het ongeluik verwekte in de buurt groote oonstematie. Honderden bewoners en voor bygangers sloegen, ondanks het middemach- telyk uur, het reddingswerk gade. PLOERTIG. De politie te Rotterdam heeft proces-verbaal opgemaakt tegen den 19jarigen timmerman J. W. J. B. en den 18jarigen koopman I. van W. uit de Sneelemansdwarsstraat, die met nog eenige andere personen uit een pand aan de Almondestraat aldaar heet gemaakte cen- ten uit 't raam op straat wierpen met de be- doeling, dat kinderen deze centen zouden op- rapen. Twee jongens, tienjarige J. S. en de tienjarige F. H., kregen brandwonden aan hun handen. BRUG TE BREDA INGESTORT. Te Breda is Maandagnamiddag, juist op het oogenblik, toen de gemeentelijke autobus ge- passeerd was, de Willemsbrug, die .verbinding geeft met de Stationsstraat, het Valkenbefg en den Singel, ingestort, waarschynlyk tenge- volge eener grondverzakking. Het vrachtver- keer over de brug is totaal gestremd en wordt geleid over de brug Sofiasingel. Maandag- avond was de brug nog aan den linkerkant, de stadszijde, voor voetgangers over een smai gedeelte geopend. Het Hbl. had des avondis nog een kort on- derhoud met den adj.-directeur van Openbare Werken te Breda, den heer Felix, gehad, die nog het volgende mededeelde: In de brug zitten, nu ongeveer een week, schotbalken, welke dienen om het water hoog te houden en zoodoende het verval beschikbaar te hebben om riolen door te spuien. Daardoor is de brug „achterloops" geworden en is ach- ter een der landhoofden p.m. honderd kub. meters grond weggespoeld. Onmiddellyk na het ongeval werden de schotbalken gelicht en heden zai de grond aangevuld worden. Dan is het leed geleden en kan het vrachtvervoer weder over de brug worden geleid. WEDEROM BRANDSTICHTINGEN TE KERKRADE. Zaterdagavond tusschen 9 en 10 uur is on der de gemeente Kerkrade, naby het grens- kantoor ,,De Locht", weer een brand uitge- broken, thans is de sdhuur van den vractit- rijder Bertihelet. De brandweer van Kerkrade en Heerlen was spoedig aanwezig. Het vuur kon gebluscht worden, doch de sohuur braod- de tot den grond af. Even later brak op 200 meter afstand, on middellijk in de nabyheid van de Duitsohe grens, aan de andere zyde van de straat, weer een brand uit, thans in de sdhuur van den landbouwer Lortye. De sdhuur was weldra een vuurzee. De brandweer uit Heerlen werd telefonisch gewaarschuwd, terwyj die van Kerkrade zich naar het pand begaf om het vuur te hlussohen. Niet verhoed kon worden dat oo(k deze sdhuur tot den grond toe af- brandde. Een zestal koeien en eenige varkens kwamen in de vlammen om. De aangrenzen- de boerderijen konden behouden blijven, Het staat vast, dat ook deze beide branden zyn aangestoken. Verschillende autoriteiten waren op het terrein van den brand aanwezig. De laatste maand is in de omgeving min- stens een dozijn branden aangestoken, alle in sdhuren aohter boerenwoningen, zonder dat de dader(s) kon (den)'worden adhterhaald. CONCORDIA TE BUSSUM UITGEBRAND. Het gebouw Concordia, waarin sinds der tig jaren de Bussumers hun groote feesten heb ben gevieid, en waarin vele oongrassen en tentoonstellingen zyn gehouden, is Zondag- ochtend vroeg bijna geheel uitgebrand. De directeur had om kwart v6<5r vyf nog een ronde gedaan, en om half-zes werd hy in efln nabijgelegen woning door een agent gewaar schuwd, dat de vlammen uit het dak sloegen. Tot 3 uur 's'nachts was er ten bate van het Roode Kruis een Indisch feest gevierd, en de guirlandes en dergelyke versieringen boden voor de vlammen goed voedsel. Zoo stonden enkele uren nadat zy het ge bouw in feesttooi verlaten hadden, de autori teiten en de pers bij de rookende puinhoopen. De voorpui en de zijgevels zyn behouden ge bleven; ook een deel van de bovenverdieping en de tuinzaal heeft men kunnen sparen. In de tuinzaal had de directeur der gemeente- werken, ir. Genber, die als oud-Indischman een der leiders van het feest was geweest, de vele kostbare Indische voorwerpen, welke tn- stellingen en particulieren hadden afgestaan, ondergebraoht en hy had de deur op slot ge daan. Deze zijn dus behouden. De zware wandtapy ten, welke de firma Peres uit Amsterdam ter opluistering had ge- zonden, zyn alle verb rand; zy waren verze kerd. De instrumenten van de muziekschool van de Maatschappij tot bevordering van de Toonkunst, die in de bovenveidieping huist, hebben waterschade gekregen. De school sal naar een ander gebouw worden overgebracht. De kerkdienst van de Vrye Evangelische Gemeente, die in de tuinzaal wordt gehouden, moest wegens de waterschade worden afge- zegd. Het gebouw en de inventaris waren op beurspolis voor 200,000 vefeekerd. De direc tie is tegen bedrijfsschade verzekerd. Het kostbaar ingerichte particuliere jacht van den millionnair Cornelius Vandertoilt, dat in de haven van New York geankerd lag, is tengevolge van een ontploffing in de lucht ge vlogen. Een geweldige vuurzuil, gepaard gaande met een heftig gedonder, vloog uit het vaartuig. Tengevolge van de ontploffing werden vele ruiten van bij de haven staande gebouwen vemield. De 23 leden der beman- ning, die zich toevallig op het voordek be- vonden, werden als door een wonder gered. De ontploffing had plaats in een kleine tank, die met gasoline was gevuld. TEMMER DOOR EEN LEEUW GERED. Te Kokomo (Indiana) werd een dierentem- mer, die zich met 32 leeuwen en tygers in een kooi bevond, door zyn nieuwste pupil, een tygerin, aangevallen, die hem armen en bee- nen verscheurde. Een der leeuwen wierp zich echter op het dier, stiet het tegen de wanden der kooi en gaf het nog een gevoelige afstraf- fing. De dierentemmer kreeg zoodoende ge- legenheid de overige beesten terug te drtjven. Het te hulp gesnelde personeel kon den tem- mer uit zijn benarde positie bevryden en b)j moest in een ziekenhuis worden opgenomen. AARDBEVING TE NAPELS. Maandagnacht werd Napels door een hevig* aardbeving geteisterd, die groote schrik ver wekte bij de bewoners, doch gelukkig geen onheilen aanrichtte. De aardbeving werd waar- genomen in de geheele provincie Napels, ver der te Salerno en andere plaatsen langs d« kust. NOODWEER. Zaterdagavond heeft een wolkbreuk in het Silezische dorp Gross-Hartmansdorf buitea- gewoon groote verwoestingen aangericht. In 'n oogwenk stond het dorp, dat 2500 inwoners telt meters onder water. De menschen moestea zich in hooger gelegen huizen redden. De be woners van <5£n huis moesten door het dak worden gered. Het ergst woedde het noodweer boven de kalkfabrieken waar een arbeider in een steengroeve is verdronken. Zijn lyk is ge- borgen. By een andere steengroeve konden d* arbeiders, die in een gang waren gekropen, zich langs een kabel redden. Tegen half twaatf was al het water weer weggeloopen. Groote bergen hagelsteenen zyn blyven lig gen. In de z.g. kleine kleine steengroeve lag de modder meters dik op den grond. De ar beiders, die hier nachtdienst hadden werdea door het onweer overvallen en moesten tot aan den hals door het water waden. Het rl- viertje de Boder werd een geweldige stroom. Kreten om hulp gilden door den nacht. Het was de verschrikkelykste nacht dien men hier ooit had meegemaakt. Zelfs het verschrikke- lijke onweer van 1906 was niet zoo erg als dat van thans.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 2