ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Tweede Blad. No. 8519. VRIJDAG 25 APRIL 1930. 70e JAARGANG, HHKKLilH. PEKDIKBEUBTEF. Feuilleton-vertellingeD. TER NEUZEN, 25 APRIL 1930. RECHTSZAKEN. BRABANTSCHE BRIEVEN. TER NEUZENSCHE COURANT VRIEMDELIJKHEID TUSSCHEN ENGELAND EN DUITSCHLAND. Het is een openbaar geheim, schrijft de N. R. Crt., dat de „beveiligingsbepaling" in het vloettractaat van Londen, op wensch van En geland daarin opgenomen, bepaaldelijk ten doel heeft, de mogelijkheid open te laten voor een versterking van de Britsche vloot boven de thans gerantsoeneerde behoefte, voor het geval de Fransche vloot een te groote flank- bestrijding voor Engeland zou worden. Dit teekent de verandering in de politieke ver- •tandhouding tusschen de twee vroegere bond- genooten. Een paar jaar geleden waren zij nog bereid, na de mislukking van de kruiser- conferentie van Geneve, een vlootaccoord met elkaar aan te gaan dat berekend was op vrlendschappelijke samenwerking tusschen hun twee vloten. De ontrjdige bekendmaking van den inhoud die een veto van de openbare meening in Engeland en Amerika uitlokte, heeft het accoord tot de snippermand veroor deeld. Ook kenmerkend voor de gewijzigden toe- »land is dat in de Engelsche pers een soort van alarm is geslagen over het aan Frankrijk toegeschreven plan om een nieuwen geduch- ten liniekruiser van 23.00027.000 ton te bou- wen als eerste antwoord op het Duitsche .Rnieschip in zakformaat" van 10.000 ton, de maximum waterverplaatsing welke aan Duitschland voor zijn oorlogsschepen bij het tractaat van Versailles is vergund. Het Fraib »*he departement van marine heeft het ge- rucht over zijn bouwplannen dadelijk tegenge- •proken. Deze tegenspraak kan echter de ver- melde bijzonderheden gelden en behoeft niet te beteekenen dat de Franschen toch niet met •en nieuw type linie-kruiser voor den dag aullen komen, wanneer de Rijksdag een eerste erediet voor een tweede pantserschip van het nieuwe type aanneemt. Want deze Ersatz Preussen" is bijna alien bestaanden scheeps- typen de baas, behalve groote moderne linie- schepen en linie-krulsers, welke Frankrijk niet heeft. Terwijl men aldus met eenigszins argwanen- de belangstelling in Engeland afwacht wat de Fransche marinestaf zal doen en er een boek in Frankrijk is verschenen dat klaagt over wel 100 Engelsche spionnen, die onder auspicien van Downing Street in Frankrijk in de weer zou- den zijn, beschouwt men van Engelsche zijde Duitschland's pogingen om binnen de perken van het tractaat van Versailles zijn vloot zoo doeltreffend en slagvaardig mogelijk te maken, doodgemoedereerd. Er is geen spoor meer van den ouden argwaan voor het ,,Duitsche ge- vaar". Integendeel. In de Duitsche pers wordt de aandacht gevestigd op een bezoek van de Britsche marineattachd te Berlijn, in gezel schap van een kapitein-ter-zee van den Duit- ■ehen marine-staf, aan de marine-werven te Wilhelmshaven en Kiel en den nieuwen lichten kruiser Koln brengt. Dit bezoek is het gevolg van een uitnoodiging van Duitsche zijde. De Duitsche autoriteiten hadden totdusver de militaire en maritieme attache's der vroegere geallieerden met de grootste terughouding be- handeld, en in vergelijking hiermee is dit zeker •en nieuw felt. Van Engelschen kant heeft men de toe- •ehietelijkheid der Duitschers beantwoord met •en uitnoodiging aan den Duitschen lucht- scheepsbouwer dr. Eckener om de nieuwe luehtschepen R 100 en R 101 te inspecteeren, terwijl hij op de komst van de Graf Zeppelin wacht, die te Cardington, het station van de Engelsche luchtscheepvaart, kortstondige gastvrijheid op Engelsche bodem zal genieten. Ook voor het zoo ver kon komen moest een heele afstand op den weg der toenadering af- gelegd worden, want de haat dien Duitsche Beppelins bij hun bommen strooiende bezoeken aan Engeland in den oorlog gaande gemaakt hebben, is bitter geweest. Na de ervaringen die de Engelschen te Lon den in hun moeilijke onderhandelingen met Tardieu en Briand hebben opgedaan, schijnen Bj) aan Parijs te verstaan te willen geven dat ctj in hun politiek, zoo noodig, een nieuwe rlchting kunnen inslaan, welke niet zoo heel veel verrassends zou hebben, omdat zij door de tradities van koningin Victoria's regeerings- gesteund zou worden. GEREF. GEMEENTE. Tweetal te Aagtekerke: ds. A. de Blois te Dirksland en ds. B. van Neerbos te Ter Neuzen. KANTONGERECHT TE TER NEUZEN. Naar ons wordt gemeld is het reglement betreffende het kantongerecht te Ter Neuzen gewijizigd, met dien verstan.de dat: de strafzittingen worden gehouden op den kweeden en vierden Dinsdag van iedere maand des voormiddags 11 uur, befhoudens dat ge- durende de maanden Juli en Augustus alleen •p den vierden Dinsdag Bitting wordt gehou den; valt een der zittingen op een algemeen erkenden christelijken feestdag of op 31 Augustus dan wordt deze zitting een week later gehouden. Deze regeling treedt in werking 1 Juni a.s. FLIEREFLUITERS OPONTHOUD. Het mag misschien overbodig heeten, maar toch wenschen wij de aandacht der tooneel- liefhehbers te vestigen op de vertooning die hler a.s. Dinsdag in het „Ooncert- en Bios- •oopgebouw" zal worden gegeven van ,,Fliere- fluiters oponthoud", naar het bekende werk en door den schrijver De Jong. Het zal wor den opgevoerd door het gezelschap van Nap. de la Mar, die na zijn herstel zijn serie ver- tooningen in ons land weer met groot succes heeft voortgezet. Indien we herinneren aan de vertooning van ,,Merijntje Gijzen's Jeugd door het genoemde gezelschap voor een over- voile zaal, zal dit zeker aanleiding zijn voor alle tooneelliefhebbers om ook deze zeldzame gelegenheid voor het genieten van een puiike vertooning, door Naderlandscihe artisten, door hun bezoek te steunen. GRONDVERKOOP EN WONINGBOUW TE SLUISKIL. Blijkens een ibericht aan verschillende bla- den gezonden, is door den heer A., grond- eigenaar te Sas van Gent, aan den heer O., metselaar te Ter Neuzen, een partij bouw- grond verkocht in den Stroodorpepolder. Reeds zijn hier een vijftal huiizen ge'bouwd en zullen binnenkort meerdere volgen. Volgens dat bericht zijn meerdere plannen tot woningbouw in wording, doch is het oog meestal gericht op de gemeente Westdorpe, welks .grondgefbied aan Sluiskil grenst, en waar de eischen tot bouwen niet zoo hoog worden gesteld, als onder de gemeente Ter Neuzen. Bedoelt dit dat men er zich op toelegt meerdere slikstraten te scheppen? En wie zal dan later de gebroken potten moeten betalen Voorbs heeft zich aldaar sinds den laatsten tijd gevormd een R.K. HuisvestingscomitA Dit heeft thans besloten, aangezien het werkt over de gem een ten Ter Neuzen, Axel en Westdorpe, tot het oprichten van 3 woning- bouwvereenigingen, voor het stiehten van woningen. Dit Ibetreft een ongetwijfeld belangrijik pro- bleem in deze omgeving en de nadere plannen omtrent de oplossing daarvan zullen voor- zeker vooral door hen die zich voor dat vraag- stuk interesseeren met belangstelling worden tegemoetgezien. Er is tooh niet alleen te Sluiskil woningnood. RONDVAART. De Commissie voor de Rondvaart door Ne- derland heeft de tochten vastgesteld, die dit jaar kunnen worden gevaren, daaronder komt voor tocht no. 6, Dintel, Dordrecht, Hellevoet- sluis, Rotterdam, Temeuzen, Veere, Wemel- dinge, Zijpe. TE WEINlG BETAALDE BELASTINGEN. De Minister van Financien maakt bekend, dat ten behoeve van 's Rijks schatkist is ont- vangen wegens over vorige jaren te weinig betaalde belastingen naar inkomen en/of vermogen (ge- wetensgeld) bij: den ontvanger der directe belastingen te Oostburg 3; den inspecteur der directe belas tingen te Ter Neuzen f 40,02. Dr. G. J. WEIJLAND 70 JAAR. Zondag hoopt Dr. G. J. Weijland, predikant der Ned. Herv. gemeente te Veere en voorzit- ter van de Algemeene Synode, zijn 70sten verjaardag te vieren. Dr. Weijland werd 27 April 1860 te Gro- ningen geboren en behoort tot eene familie, waaruit verschillende personen Ned. Herv. predikant zijn geweest. Na aldaar het gym nasium te hebben doorloopen en aan de Rijks- universiteit te hebben gestudeerd, promo- veerde hij den 7 November 1888 cum laude op een proefschrift getiteld: „Omwerkings- en compitatie, hypothesen toegepast op de Apo calypse van Johannes". Na 7 jaar te Auster- litz gestaan te hebben, werd hij benoemd tot director van het Nederlandsch zendingsge- nootschap te Rotterdam en was hij dus belast met opleiding en verzorging van de aanstaan- de zendelingen, maar na den dood van den oud- director Neurdenburg, met het secretariaat van het zendingsgenootschap en de redactie van Maandberichten en mededeelingen. Zijn werk te Rotterdam duurde van Januari 1894 tot Mei 1897. Op 27 September 1897 werd hij als predikant te Veere bevestigd. Sinds 1905 is Dr. Weijland zonder tusschen- poozen lid van de Algemeene Synode, en nog eenige jaren langer secretaris van het Provin- ciaal Kerkbestuur van Zeeland. Reeds lang vertegenwoordigt hij de Synode in het Alge meene College van Toezicht op het Beheer der Kerkelijke goederen en fondsen en sinds 1917 is hij van jaar op jaar President der Alge meene Synode en van de Algemeene Synodale commissie, in welke functies hij aan verschil lende belangrijke besluiten en werkzaamheden heeft deelgenomen. Bij den dienst, welke de jarige Zondag te half tien hoopt te houden, wordt een deputa- tie van de Synode verwacht, waarschijnlijk be- staande uit den vise-president, Ds. C. J. van, Paassen te Haarlem en den secretaris, Ds. D; den Breems, te 's Gravenhage. EEN BEZOEK VAN GEOGRAFEN. Jl. Woensdagavond arriveerden alhier een dertigtal dames en heeren, zijnde een geogra- fische club van het Nederl. Aardrijkskundig Genootschap, welke als naar gewoonte in de Paaschweek een vacantiecursus hield, waar- voor ditmaal was uitgekozen een bezoek aan Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. De leidmg be- rustte bij den heer Dr. J. F. Steenhuis te Haarlem. Dr. Steenhuis is een bekend geoloog en folklorist. Aan de samenstelling van het Nieuw Groninger Woorenboek door K. ter Laan heeft hij krachtig meegewerkt. Ook vin- den wij zijn naam vermeld als medewerker van het folkloristische en dialectische tijd3chrift „Eigen Volk", waarin van zijn hand geregeld merkwaardige bijzonderheden verschijnen. Onder de verdere deelnemers waren o.m. Prof. Dr. Van Vuuren, hoogleeraar aan de Universiteit te Utrecht, F. Schuiling, de be kende aardrijkskundige en zrjne echtgenoote, verder de heeren A. J. de Wilde, hoofd eener school te Amsterdam, bekend onderzoeker op het gebied der land- en zoetwaterslakken in Nederland, en C. J. v. Balen, aardrijkskundige en directeur van de gemeentelijke kweek- school voor onderwijzers en onderwjjzeressen te Amsterdam, revisor van de bekende Bos' Schoolatlassen. Bij het gezelschap sloot zich tevens aan de heer Mr. P. Dieleman, lid van Gedeputeerde Staten, voorzitter van den Zeeuwschen Pol der- en Waterschapsbond, zooals we weten een kenner van Zeeuwsch-Vlaanderen en zijn historie bij uitnemendheid, zoodat het den hee ren aan voorlichting zeker niet zal ontbreken. In het „Hotel des Pays-Bas" werd gezamen- lijk een maaltijd gebruikt, terwijl het gezel schap voor logies over verschillende hotels in de stad verdeeld werd. i Het was voor de dames en heeren gisteren i vroeg dag. 't Was om 7 'uur aantreden voor een wandeling naar de Griete, langs den Sc trof bet dcit hot I mooi weer was, hetgeen zoowel aan de rivier als aan het landschap terstond een aangenaam cachet geeft en ook gunstig werkt op de stemming van den mensch zelf. Naar we vemamen waren de bezoekers over hetgeen zij op hun wandeltocht en op den terugweg per autobus hadden gezien, ten zeer- ste voldaan, evenals van het daarop volgend bezoek aan de tegelfabriek van de N.V. ,,De Hoop". Aan de daarop volgende koffietafel in het Hotel des Pays-Bas" deed Dr. Steenhuis nog nadere mededeelingen omtrent het bedrijf van ,,De Hoop", waarvan men wegens den beperkten tijd slechts een deel had kunnen zien, hare opslagplaats van natuursteen voor oeververdediging en wegsverharding, de eigen kranen, de bijbehoorende vloot van binnen- schepen, waarvoor een neven-vennootschap is gevormd, enz. Ook bleek bijzondere belangstelling te be- staan naar de economische omstandigheden van het havenbedrijf te Ter Neuzen, het scheepvaartverkeer op het kanaal GentTer Neuzen en verschillende kwesties die daar- mede samenhangen, waarvoor werd aange- klopt bij den secretaris der Kamer van Koop- handel en Fabrieken, de heer N. J. Harte, die de heeren in deze welwillend ten dienste was. Met de tram van 12,58 werd de tocht ver- volgd naar Philippine. Het gezelschap werd daar ontvangen door den burgemeester, den heer P. A. Rammeloo,, en begaf zich vervol- gens naar het hotel „Au porte d'or" van den heer A. Wiskerke, waar de heer Rammeloo, voldeed aan het vooraf tot hem gerichte ver- zoek, om een en ander mede te deelen over de voor Philippine zoo van beteekenis zijnde mos- selcultuur. In een interessante causerie schet- ste de heer Rammeloo den mossel van af zijn ontstaan uit het melkachtige vocht dat zich in het voorjaar uit de oude mossels afscheidt, op het water komt te drijven, door eb en vloed heen en weer drijft, zich ten slotte vastzetten- de vooral op steenweringen en steenlandhoof- den, ook wel op de zandbanken. Pas na ver- loop van weken is met een mieroskoop de mos- selvorming te zien. Later wordt het zaad opgevischt en naar de mosselbanken in de Qoster-Schelde gebracht om te groeien. Vroe- ger werd het mosselzaad voornamelijk aange- voerd uit Engeland, uit Kingsly, doch aange zien dit in het warme jaargetijde moest ge- beurfen en de schepen door weersomstandig- heden wel eens oponthoud hadden op de reis, kwam het voor, dat een groot deel van het zaad dood aankwam. Irwverband met dat te groote risico is men zich van nabij van zaad gaan voorzien. Er wordt nu gevischt op de landhoofden van de Nederlandsche en Belgi- 'sche kust door hen die daartoe gerechtigd zijn en voorts in de Zuiderzee. Men heeft het zaad der Zuiderzee eenigszins moeten rantsoenee- ren, ter voorkoming van overproductie. Na een jaar worden de mossels opgevischt om op een andere bank te worden gebracht om te vetten en worden dan later soms opgevischt om ze nog een korten tijd op een bank in den Brakman te bewaren en in voorraad.te worden gehouden, of gaan rechtstreeks naar de han- delaars in Belgie, Frankrijk (voornamelijk Parijs), terwijl in de voor verzending gunstige tijdstippen (als het koel is) nog mossels ver- zonden worden die terecht komen op de tafels der fijnproevers in Italie en Spanje. De on- diepte van de haven van Phillippine en de grootere diepgang der gebruikte vaartuigen (de motorschepen) is oorzaak, dat de mossels in den druksten tijd der verzending worden aangebracht te Ter Neuzen, waar ze recht- streeksch op waggons gaan en waardoor men ook nog eenig voordeel op vracht geniet. Door den heer Schuiling werd namens het gezelschap aan den heer Rammeloo dank ge- zegd voor zijn interessante mededeelingen. Van Philippine werd door de polders een wandeltocht gemaakt naar Sluiskil. Indien men in aanmerking neemt dat daaraan o.m. werd deelgenomen door een 82-jarig professor, door een 76-jarig geleerde en zijn 72-jarige echtgenoote, moet gezegd worden dat dit een prestatie is, want toch waren alien te Sluiskil op tijd, om te 4,11 met den trein te vertrekken naar Hulst, zeer voldaan over hetgeen ze tot nu toe hadden genoten. Het gezelschap zat juist op tijd in den trein, want het donder- buitje dat den geheelen middag gedreigd had en nu los kwam, zou den toeristen op hun wandeling toch minder te stade gekomen zijn. Te Hulst zou gisteravond door Dr. Steenhuis een lezing worden gegeven over den geologi- schen toestand van den bodem van Zeeuwsch- Vlaanderen. Voor heden stond op het programma een bezoek aan de steenbakkerij te Kemseke, daar- na bezichting der stad Hulst en de historische gebouwen, terwijl morgen de tocht gaat naar Sas van Gent voor een bezoek aan de spiegel- glasfabnek, vervolgens per autobus terug langs de landsgrens naar Hulst, om vervolgens via Walsoorden terug te keeren naar Rotter dam, waar het reisgezelschap ontbonden wordt. AXEL. Onder leiding van den burgemeester, deij heer F. Blok, kwamen j.l. Woensdagavond de besturen der verschillende vereeniglngen in deze gemeente bijeen op het gemeentehuis, ten- einde besprekingen te houden voor het orga- niseeren van feestelijkheden ter gelegenheid van de 50sten jaardag van H.M. Koningin Wil- helmina. Vertegenwoordigd waren 15 vereenigingen, die hpt comity vormen en uit him midden een dagelijksch bestuur kozen. Aangezien 31 Augustus op Zondag valt en omliggende gemeenten eveneens feestelijk heden organiseeren, zal in Axel op 2 en 3 Sep tember feest worden gevierd. Reeds werd in het kort een voorloopig pro gramma besproken, dat evenwel nog niet defi- nitief werd vastgesteld. Indien wij ons niet vergissen zal, indien de commissie hare plannen kan uitvoeren en ieder zijn beste krachten er aan gee ft, Axel op waar- dige wijze den 50sten jaardag onzer Vorstin herdenken. Wij hopen daarop nader terug te komen. In het comit6 voor het feest werden gekozen tot voorzitter de heer A. van Maale, tot secre taris de heer A. 't Gilde en tot penningmeester de heer F. Schouwaert. ZIERIKZEE. Woensdag heeft het Harmoniegezelschap Kunst en Eer zijn lOOjarig bestaan herdacht. Des morgens halftien heeft het corps een krans gelegd op het graf van den in 1927 overleden directeur S. Klimmerboom, waarbij de voorzitter, de heer A. v. d. Houten J.Jz. een herdenkingsrede hield. Daarop volgde in de muziektent in het park een uitvoering van koraalmuziek. Om 12 uur had ten stadhuize de officieele ontvangst plaats, waarbij burge meester Bannink het woord voerde en het corps een couvert werd aangeboden. De direc teur, de heer J. A. Theewis, ontving een bloemstuk. De receptie van 3 tot 5 uur werd druk bezocht. Aan de feestvierende vereeni- ging werden verscheidene bloemstukken aan geboden. ZONDAG 27 APRIL 1930. Ned. Herv. Kerk. Ter Neuzen. 9% u. en 2 u., Ds. L. J. Cazemier. Sluiskil. 9Vz u. en 2 u., de heer L. Dek. Hoek. 9 u., Ds. G. P. A. Rurjsch van Dugte- ren, van Axel en 2 u., geen dienst. Zaamslag. 9% u. en 2 u., Ds. G. van Dis. Sas van Gent. 9% u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Philippine. 2 u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Gereformeerde Kerk. Hoek. 9% u. en 2 u., Ds. J. B. Vanhaelen. Zaamslag. 9% u. en 2 u., Ds. Ganzevoort, van Gent. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9(4 u. eD 2 u., Ds. Tolsma. Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5(4 u., leesdienst. Axel. 9 u., Ds. A. Verhage, van Middelburg, bediening H. Avondmaal en 2 u. en 6 u., Ds. A. Verhage. Oud-Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5(4 u., Ds. Van de Garde, van Opheusden. Lokaal „Eben-Haezer". Kerkhoflaan, Ter Neuzen. Nam. 5(4 u., Evangelisatie. R.K. Kerkdiensten te Ter Neuzen. Zondag zijn de H.H. Diensten om 7, 8(4 en 10 uur. 's Namiddags om 2(4 uur Lof. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Zitting van 25 April 1930. De volgende vonnissen werden uitgespro- kein: E. M. B., oud 28 j., arbeider te Sas van Gent, is wegens mishandeling veroordeeld tot f 20 boete of 20 dagen hechtenis. E. M. B., ouid 28 j., arbeider te Sas van Gant, is wegens alsvoren veroordeeld tot 40 boete of 40 dagen hechtenis. M. B., oud 29 j., arbeider te Sas van Gent, is wegens alsvoren veroordeeld tot f 40 boete of 20 dagen hechtenis. E. B., oud 31 j., arbeider te Sas van Gent, is wegens alsvoren, vrijgesproken. C. d. B., oud 47 j., venter; H. M. v. d. H., oud 52 j., venter en E. L., oud 45 j., venter, alien zonder vaste woonplaats, zijn wegens diefstal in vereeniging veroordeeld ieder tot 2 maanden gevangenisstraf. Door N. K., wonderdokter te Leiden, is eassatie aangeteekend tegen 3 vonnissen der rechtbank van 16 April j.l. in hooger be- roep gewezen waarby hij is veroordeeld tot 6 X 50 boete of 6 X 50 dagen hebhtenis, wegens onbevoegd uitoefenen der geneeskunst te Ter Neuzen, Goes en Middelburg. Het Haagsche Hof heeft bevestigd het vonnis van de rechtbank te Middelburg, waarbij A. A. A., arbeider te Zuiddorpe, wegens vemieldng, is veroordeeld tot f 50 boete, sub. 50 dagen hechtenis. Ulvenhout, 22 April 1930. Menier, Hij zit 'r dus weer 6p d'n Paasch. Jongen, jongen wa-d-is 't koud gewiest, ee! Toen ik 's mor gens naar de vruuge kerk gong, hong er 'n pinneke aan m'n neus van de kouw. Straf sting 'nen zuren wind bol te blazen deur 't durp en 'k stapte steuvig aan om gaauw in ons w6rm kerkske te zitten. Waant mee 'nen lee- gen buik en zonder pepke viel 't gaan over d'n weg in de vruugte nie mee! D'n kleine Dr6 liep op 'n kiepedrafke mee geiwi-t, hij is deur z'n vader ier gebrocht veur de paaschvankaansie en da kleine boske mee z'n Zundagsche zomerpakske-n-aan, zag blaauw van de kouw. Z'n brutale, zwarte ogskes waterden ervan en allebei z'n knusjes stak ie bekaanst tot aan z'n ellebogen in z'n broekszakskes. „Kouw, Dre?" vroeg ik 'm om maar wa te zeggen. ,,Niks hoor!" zee ie. ,,Krentenmik strak, jonk", zee ik weer, ,,en eiers zooveul as-d-iust!" Da veuruitzicht dee 'm z6o aan, dat ie 'nen steen opropte en mee 'n aanlopke da ding over 't dak van de school zeilde. ,,Hoog h6", zee ie grotsig, ,,ik kan bij ons op school 't hoogste en 't verste gooien!" Ik keek 'm 's mee groote bewonderink aan en toen zag ik veur 't eerst iets vrimids aan z'n petje. „Dr6, oeiw pet is veuls te kleine, hoe komt da boske?" vroeg ik. ,,En wa zit daar veur 'nen gekken boebel?'' ,,Ditte?" vroeg ie en toen wees ie da boebeltje aan. ,,Ja, datte!" „Dat is m'n kerkboekie", zee Dre op z'n Amsterdamsch, ,,je kun niet chooien mit soon boekie in j« jatten". Nouw, amico, as oew zooiets me* rotsvaste overtuigink verassereerd wordt deur zo'nen piek, waar ge zooveul van houwdt, met 'n paar ogskes in z'n hoofd zoo klaar as d'n dag en da petje op z'n dakpanneke of 't er toevallig opgevallen is, daarbij blaauw van d« kouw wat 'm nie versehillen kon, waant straks krentenmik mee eiers ollee as dan d'n laehkriebel oeiw in de hoekskes van oewen mond kietelt, beginde gij dan maar 's 'nen zedepreek te houwen teugen zo'n ding da van l&venslust naast oew te springen lopt. Mokt er dan zoo-eenen maar 's wijs da z'n natt* stekelsharen nie de plak zijn om er een kerk- boekske te bewaren. En de school er ni« staat as hogte-aanwtijzer veur 't gooien me* kiedelkeien! Hij had me 's mergens om half zes gewekt. Nog in z'nen hansjop op d'n stoel naast d* bedstee geklauterd en toen mee 'nen sprong boven op m'n lijf getitst, da m'nen buik vijf menuten van streek was en Trui van schrik geen woord kon uitbrengen. ,,Zalige Paschen opa, opoe", zee-t-ie toen. ,,Gy ok", zee Trui en ze gaf 'm 'nen klap op z'n billekes da-d-et allemaal kwakte. ,,Auw", zee-t-ie mee tegen- zin en wreef efkens over z'n achterwerk. Aan Trui schonk ie ginnen aandacht meer. ,,Kom opa, 't is tijd", en staande in bed, begos ie aan me te trekken en te sleuren da'k maar gaauw opsting. Wa-d-is 't veur weer?" vroeg ik. ,,Weet ik nie, goed", zee-t-ie, ,,maar kom nouw, Driek de koster staat al t« luien!" 't Is 'n lollig boske, amico. 'n Ferm jong! Waant't was g£&f koud horre maar net a* opa trok ie z'nen hansjop uit en toen z'n flenelleke en in de kouw van d'n prillen Paaschmergen gooide-n-ie 't piekende water over z'n nokte lijfke en stak z'n kopke onder de pomp waar 'n straal water uitgulpte zoo dik as m'nen pols da-d-et malsche kouwe pompwater over heel z'n lijfke droop en z'n blaanke basje rood wier van 't kloppend bloed in z'n deurgezonde liohdmke. Strak stong z'n velleke gespannen van ge- zonde kouw; z'n taanden klepperden mee 'n roffeltje en z'nen asem hikte. ,,Kkk-hek- kijkes oo-pha", en toen kneep ie z'n vusrtje dicht, brocht et bij z'n oor en wees op z'n spienballekes. „Vvoel 's! Hard he?" Amico, keb 'm opgepakt en op m'n schouwers gezet. De kouw van z'n beenen dronig in m'n schou wers en zoo h6'k 'm bij Trui onder de wol ge- douwen en gezeed: ,,vijf menuutjes blijiven leggen", waant d'n hemel bewaar me, amico, dat er aan da lekker schobbejaksks iets komen zouw da nie goed is! 'k Wier gek van sjagrijnigheiid. Toen me-'n uurke later thuiskwammen uit de kerk, had Trui 't plattebuske rood staan. Dre de verver zat in z'nen nachtpon 'n pijp te smoren, mee z'n bloote tengels in 'n paar klompen van me, op d'n nikkelen raand en mee z'nen grooten zwarten aartiestenhoed op veur d'n tocht! Die is altij baang veur tocht. Da's 'n grootestads-eigenschap, geleuf ik. Daar zijn de mensohen as d'n dood veur 'n vleugje frissche locht: da noemen ze tocht. 't Was wezenlijk 'n schoon stil-leven, zoo as onzen fermilie-Remjbraandt daar zat. Ollee verver", rdep ik, „onder de pomp, jonk! Da koffie ruuk z66 lekker da'k 't water in m'n taanden krijg; schiet 'n bietje-n-op, Drd!" E!n Dr6 stak z'n knusten in de locht, gopte-n-op 'n manier as ginnen mieljeneer 'm veribeteren kan en kloste 't achterhuis in as 'n geestver- schijning-op-klompen; de ontwakende kunst. Ja, amico, 'nen stadschen mensch is in 't al gemeen keb da mee gemeerkt beter te spreken bij d'opkomst van de maan as van de zon. Ik veur mijn da's nie om wa te zeg gen keb ok 'nen tijd g'ad horre da'k dweepte mee maneschijn, maar vanaf as dat de maan zelvers onder m'n pet is gaan zait- ten... gif mijn dan 't zonneke maar! Wa gij? Nouw nie da'k eh maar genogt, da'* privee Wa-d-emmen geschraanst, amico. Pannen mee eiers en reepen spek stingen te sissen en te geuren da ge nie stil kon blrjven staan. D'n gele eierstruif lag roomdik te pdrelen en de sjuu van't spek pufte laangs de kaanten van d'n eierpannekoek mee vette bloskes. De koffie liep schuimend over de kan, dik as brei en d'n blaauwen dag glom in duuzend lilurkes in die koffiekraaltjes. De krenten mik ruukte zuutig as blossem over de tafel en 't schoone, Zundagsche servies van melk- blaank porstelein mee peerse blommeraandjes. da mokte-n-et fiest heelegaar vol. ,,Nou, kleine prulleman", zee ik teugen Dre III, ,,doe-d-oew broekske wa losser, jonk, waant Grotmoeder hee plannen om ons ons eigen bol te laten eten da-d-ons velleke strak over d'n buik komt te staan" en meteen kletste-n-ik de ouwe Trui teugen d'r achter werk da-d-et schommelde. Amico, 'k zal nia overdrijven: maar 'nen struif van vijf eiers, mee 'n haalf pondje spek mee tien snejen boere-mik zoo groot as m'n haanden h£'k naar binne laten fietsen da'k moei van 't eten wier. 'n Bakske-n-of-drie, vier leut en toen wa lappen krentenmik as taart zoo zuut en kustelijk, mee klonters botter en bruine sui- ker ollee keb d'n Vasten op Paaschmergen 'n zeen veur z'n oogen gegeven da'k nie meer kon. En as ge dan zoo volgeschraanst zijt da-d- oew oogen 'r klein van worren, da g'oew eigen vuult as 'nen koning op oewen eigen grond, oewen eigen erft, oewen eigen hof; as ge dan de kiepkes weer schoefelen ziet in d'etrde en 't gekakel om oew henen klokt omdat 'r weer nuuwe, wfermversche ei-kes veur 't rapen leggen, as ge dan de verkens heurt knorren van gezondheid en ge't nuuwe spek eraan ziet

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 5