ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. irin- Tweede Blad. No. 8518. WOENSDAG 23'APRIL 1930. 70e JAARGANG. GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. en bif v@rkoudheden en rheumatiek TER NEUZENSCHE CO U RANT Vergadering van Donderdag 10 April 1930, des namiddags 2 uur. Voorzitter de heer J. Huizinga, burge meester. Tegenwoordig de leden: J. J. de Jager, D. Scheele, C. A. Verlinde, A. de Bruijne, P. F. de •akker, H. J. Colsen, L. J. van Driel, C. van den Bulck, D. van Aken en W. Bedet. Afwezig de heeren L. J. Geelhoedt en N. A. Hamellnk. De VOORZITTER opent de vergadering en deelt mede, dat de heer Geelhoedt en de secretaris bericht van verhindering wegens aiekte hebben gezonden. De heer VAN DRIEL deelt mede, dat de heer Hamelink wegens amibtsbezigheden nog naar buiten moest, doch misschien nog in den loop der zitting zal komen. Aan de orde komt: 1. Ingekomen stukken. a. Proces-verbaal van de op 19 Maart 1930 tenkantore van den gemeente-ontvanger ge- j houden opneming der tooeken en kas, waarbij is gebleken, dat het batig slot over het dienst- jaar 1928 bedraagt van den gewonen dienst 45.662,90%, van den kapitaaldiemst 8797,57, hat de inkomsten van den dienst 1929 tot op datum hebben bedragen f 538.070,35 en die over des dienst 1930 42.054,17%, te zamen Z634.585, en dat de uitgaven over den dienst 1929 hebben beloopen 517.368,30%, en die over den dienst 1930 f 64.594,05, te zamen 581.962,35%, zoodat in kas moest zijn 52.622,64%, hetgeen overeenkomt met het totaal der inkas bevonden en in het proces- verbaal omschreven waarden. Aangenomen voor kennisgeving. b. Een circulaire van de Nationale Com missie tegen het Alcoholisme te Utrecht, hou- hende verzoek een verdere verlaging van het maximum van het aantal drankwetvergunnin- gen in deze gemeente te bevorderen. Burgemeester en wethouders stellen voor, heiz.e circulaire voor kennisgeving aan te semen. c. Een scfhrijven van A. Spruitenburg, waarin deze te kennen geeft, wegens vertrek uit deze gemeente ontslag te nemen als lid van de Commissie van Toezicht op het Mid- helbaar Onderwrjs. Aangenomen voor kennisgeving. d. Een missive van den Commissaris der Koningin in Zeeland, waarbij wordt bericht, hat blijkens Hr. Ms. besluit van 18 Maart 1930, no. 8, met ingang van 9 April 1930 op nieuw is benoemd tot burgemeester dezer ge meente, de heer J. Huizinga. Voorts wordt overgelegd het proces-verbaal van de beeediging van den burgemeester op 2 April 1.1. De heer BEDET: Mlijnheer de Voorzitter! Toen in de vorige vergadering bekend was ge- worden, dat U was herbenoemd tot burge meester dezer plaats, werd mij, als zijnde het in jaren oudste raadslid, opgedragen een woord van felicitatie uit te spreken. Intusschen werd mij in overweging gegeven daarmee te wachten tot de Koninklijke goed keuring ter tafel kwam. Dat punt is thans aan de orde. Burgemeester! Het heeft de Koningin behaagd, om U voor de derde maal een hertoenoeming te doen toe- komen. Namens den raad feliciteer ik U met deze herbenoaming, met den wensch, dat God U de gezondheid, kracht, rjver, lust en opge- wektheid moge geven om de opgelegde taak naar uw beste weten te kunnen vervullen. Ik zou hiermee kunnen volstaan, immers aan mjjn opdracht is hiermede voldaan. Het eij mij echter vergund er een enkel woord aan toe te voegen. Achttien jaren hebt U aan het hoofd van deze gemeente de leiding van het bestuur gedragen. Moeilijkheden, zorg, smart, en rouw zijn U niet onthouden wat Uw huise- lgk leven betreft, doch ook op het gebied van Uw bestuur in deze gemeente hebben zorg en moeilijkheden Uw weg doorkruist. Ik denk hier aan den tijd van de diistributie, wat al ■org en groote moeiliijkheden moest U niet overwinnen, om zooveel mogelijk in dien zorg- vollen tijd eenige bevrediging te schenken. Maar ook al verder, hoe U als burgemeester der gemeente meende haar belang te moeten dienen, zijn moeilijkheden U niet gespaard, fcemeer om een gemeente als deze te dienen, met een bevolking van zoo gemengde richting. Uw idealen strekten zich als ik het zoo eens aeggen mag zelfs somtijds zoo ver uit, om •ver Uw eigen schaduw te springen, hetgeen tengevolge had een remmen door den raad, hetgeen niet alleen tot teleurstelling, maar ook tot moeilijkheden aanleiding gaf. Weliswaar was steeds Uw lijfspreuk, dat de moeilijkheden er zijn om ze te overwinnen, maar die overwinning zit hem niet in de kracht van menschelijke redeneering; neen haarvoor is noodig kracht van Boven geleid hoor den geest van wljsheid, die van boven is. Wij wenschen U toe, dat God U geve dien geest van wijsheid in het tijdperk van Uw herbenoeming, opdat ge niet alleen de eerste •n hoogste ambtenaar dezer gemeente, maar tevens in acht zult nemen, dat U zijt burge meester van Ter Neuzen bij de gratie Gods. Geve God U daarvoor zijn zegen. (Applaus.) De VOORZITTER dankt den heer Bedet voor de gesproken woorden en den raad voor he instemming daarmede betuigd. Hij is hankbaar voor de waardeering die voor zijn werkzaamheid is blijk gegeven alsook voor de mededeeling van een gevoel van saamhoorig- heid. Inderdaad is zijn taak als hoofd der ge meente niet zelden met zorgen gepaard ge- weest. vooral in de dagen van den distributie- tijd. Indien ons de zorg voor het spijzigen van een bevolking van 10.000 overvalt, zijn de moeilijkheden niet gering. Spreker stond ech ter ook in die dagen niet alleen, hij heeft daar- brj o.m. ook de steun van den gemeenteraad cndervondea en zoo heeft men elkaar gehol- pen om er doorheen te komen, en te zorgen waarvoor te zorgen viel. Spreker vermeent zijn taak als hoofd der gemeente te hebben vervuld overeenkomstig de woorden die hij bij zijn komst alhier heeft gesproken, dat het zijn voomemen was om werkzaam te zijn in het belang der gemeente en hare ingezetenen, zonder zich daarbij in de eerste plaats af te vragen of dat bij een be- paalde groep of groepen welgevallig was, doch alleen bezield met den wensch om voor de ge meente iets goeds te doen. Hij hoopt daar mede in het belang van Ter Neuizen voort te gaan. Hij hoopt dat God hem daarvoor de krachten zal schenken en zijn werk zal willen zegenen. Hij is dikwijls zelf verrast geweest over verkregen resultaten van zijn werk, al bleef teleurstelling ook niet uit. Hij acht zich echter gelukkig, dat, waar ziah in deze ver gadering ook al verschil van gevoelen voor- doet, hij toch de overtuiging met zich kan omdragen, dat alien hun best doen in het be lang der gemeente. Ten slotte geeft spreker te kennen, dat hij zijn werk hoopt voort te zetten en het zrjn wensch is, deze nieuwe periode ten voile te kunnen uitdoen, met dien verstande evenwel, dat hij', zoodra hij het gevoel kreeg, dat zijn taak beter aan jongere krachten zou kunnen worden overgelaten, hij zou weggaan, daar hij niet een sta in den weg zou willen zijn voor de belangen der gemeente of voor jongeren om naar voren te treden. Voor het overige hoopt hij met den gemeen teraad de zorgen voor het werk dat op hunne schouders is gelegd weer gezamenlijk te dra- gen en het werk onder den Zegen des Heeren voort te zetten. De heer DE BAKKER vestigt er de aan dacht op, dat de Commissaris der Koningin het bericht van deze herbenoeming heeft ge zonden aan burgemeester en wethouders van „Neuzen". In de vergadering van October heeft de voorzitter meegedeeld, dat de offi- cieele naam dezer gemeente, zooals het ge- meentebestuur die aangenomen heeft is „Ter Neuzen". Hij vraagt: ziet de voorzitter daar geen moeilijkheden in en kan er niet eens be- proefd worden daarin gelijkvormigheid te krijgen. Bij het volgende punt is het weer zoo. De heer VAN DRIEL had niet begrepen, dat na de eene spreker ook nog een under lid bij dit punt het woord zou voeren, Hij' wil wel verklaren, dat, met uitzondering van principieele verschillen, zijne fractie zich ten opzichte aer waardeering van den burge meester, geheel bij de woorden van den heer Bedet aansluit. e. Het verslag van de bevindingen en han- delingen der Gezondheidscommissie wier zetel gevestigd is te Ter Neuzen, over 1929. Burgemeester en wethouders stellen voor dit voor kennisgeving aan te nemen. De heer DE BAKKER wijst er op, dat hier weer „Neuzen" in plaats van „Ter Neuzen" staat. Voorts heeft hij het verslag gelezen en is tot de conclusie gekomen, dat daarin toch wel een fout moet staan. Voor het jaar 1927 worden van de gemeente Axel 147 per- sonen overleden vermeld. Als men nagaat, dat in dat jaar te Ter Neuzen op een bevol king van 10056 personen slechts 88 personen overleden, dan kan het voor Axel met een bevolking van 5826 geen 147 zijn. Hij wilde daar eens op gewezen hebben. De VOORZITTER kan nog niet toestem- men, dat dit een abuis van de Gezondheids commissie zou zijn; die zal de officieele cijfers toch wel aangevraagd hebben. (Het geboortecijfer 147 is blijkbaar verwis- seld met het sterftedijfer over dat jaar, dat 51 bedroeg. Red. T. N. Crt.) De heer DE BAKKER: Indien voor een bevolking van ongeveer 6000 personen het percentage wordt opgegeven als te zijn 8,7 per 1000 moet het toch wel een fout zijn, vindt u niet? De VOORZITTER: Ik heb de correctie van dat verslag niet in handen. Ik vermeen ook, dat de vermelding van dat cijfer over 1927 minder zal geven. De heer VAN DRIEL wilde naar aanleiding van dit verslag iets anders zeggen. Hij heeft het nauwkeurig gelezen en heeft lof voor het werk der commissie. Hij wil echter opmer- ken, dat er een flink financieel overschot is, en dat de commissie dus wel wat meer zou kunnen vergaderen, om nog meer werkzaam te zijn voor de mensohheid in het algemeen. Uit het verslag blijkt, dat het sterftecijfer in onze gemeente, dat in 1926 was gedaald tot 7,8, over 1929 weer is opgeloopen tot 10,6. Zouden burgemeester en wethouders niet eens de bijzondere aandacht der commissie daarop kunnen vestigen en eens nagaan of met hare hulp de oorzaak daarvan niet is na te epeuren? In het door spreker dusgenaamd klachten- boek der Gezondheidscommissie leest hij, dat gevraagd wordt wanneer het gemeentebestuur toch eens zal overgaan tot het rioleeren van de Axelsche straat. Hoe wil men toch de rioolbelasting handhaven, als de menschen geen gelegenheid hebben om op een riool aan te sluiten. Spreker en zijn fractie heeft des- tijds wel tegen het maken dezer rioleering gestemd, maar nu het besluit genomen is, dient het ook uitgevoerd te worden. Indien voorts de toestand in het ziekenhuis z66 is als in het verslag beschreven wordt, diienen burgemeester en wethouders naar sprekers meening zoo spoedig mogelijk in te grijpen, behoort de afvoer van het goot- en spoelwater te worden veranderd en moet ge- zorgd worden, dat het niet doorregend. De exploitatiekosten van de inrichting zullen door die werken dan wel worden gedrukt, doch als de rekening van die inrichting den toets der critiek kan doorstaan, dan heeft het bestuur recht op de sympathie van den gemeenteraad en moet deze hen aan de noodige fondsen helpen. Ten slotte is de aandacht van spreker ge- trokken door een mededeeling op bladzijde 16 van het verslag, waar staat dat omtrent ge neeskundige armenverzorging niets is mede te deelen. Daaraan ontbreekt hier juist alles en hij is van oordeel, dat de Gezondheidscom missie te dezen opzichte juist voorlichting zou hebben behooren te geven. Dat is onmiSbaar, wil het werk der commissie goede vruchten afwarpen. Hij zou gaums het oordeel der heeren over den tegenwoordigen toestand en hoe het zou moeten worden, hebben vemomen. Nu is men er niets verder rnee gekomen. De heer BEDET wijst er op, dat volgens het verslag de gewone vergaderingen slechts tweemaal zijn bazocht door het lid, dat de ge- neeskunde vertegenwoordigd. Hij vermeent, dat de leden door den Commissaris der Ko ningin worden benoemd om de hen toebe- daohte taak te verrichten, en het komt hem voor, dat juist omtrent de geneeskundige armenverzorging een lid-medicus als de heer Bom daarover in de commissievergaderingen zijn lichit zou kunnen doen schijnen. Overigens meent hliji, dat het zinnetje „dat omtrent de geneeskundige armenverzorging niets is mede te deelen", aldus moet worden gelezen, dat daaromtrent geen klachten aan de commissie zijn ter oore gekomen, doch dat de heer Van Driel daarmede niet in verband moet brengen de hier door den gemeenteraad aanhangig gemaakte vrije artsenkeuze; dat heeft daarmede weinig te maken. De heer SCHEELE meent, dat het onjuist zou zijn, als de Gezondheidscommissie den door den heer Van Driel aangegeven weg zou gaan bewandelen, en, om de haar toegestane fondsen op te maken drukker zou moeten gaan vergaderen. Hij is integendeel van oordeel, dat het op haar weg ligt, om indien zrj meent, dat zulks haren arbeid niet bena- deelt, eens een keer minder te vergaderen. Hij gelooft, dat men dit alles aan het beleid der commissie zelf behoort over te laten. En wat nu de opmerkingen omtrent het zieken huis betreft, waaromtrent de heer Van Driel zegt: voert de noodige herstellingen zoo spoe dig mogelijk uit, spreker gelooft wel, dat eeige kleine gebreken zijn geconstateerd, en dat het bestuur van het ziekenhuis die ook S wel zal laten herstellen. Dat geschiedt echter i met beleid. Verschillende leden dezer verga dering hebben ook een eigen woniing en dan 1 weten ze toch ook wel uit ervaring, dat, als I er eens iets aan bljjkt te haperen, men nog niet direct overgaat tot het laten uitvoeren van groote karweien. Hij gelooft, dat die opmerkingen niet zoo kwaad zijn bedoeld. De heer DE BAKKER spreekt drjm verwon- dering uit, dat er in het verslag niets staat over den stank in de kopschool. In de raads- zitting van 31 October 1.1. heeft de wethouder van publieke werken, de heer Geelhoedt, toe- gezegd, dat dit zou worden veranderd, door het aanbrengen van closets met waterspoe- ling. Het is thans echter nog net als te voren en spreker vindt het jammer, dat er op dergelijke wijze wordt gespeeld met de ge zondheid der kinderen en de belangen van het oniderwijs. De heer VAN AKEN merkt naar aanleiding der uitgesproken wenschen van den heer Van Driel om in verband met den afvoer van water van het ziekenhuis over te gaan tot het maken eener rioleering in de Axelsche straat op, dat hij gelooft, dat van wege de gemeente reeds zooveel werken op het programma staan om uitgevoerd te worden, dat het niet raadzaam is er thans nog meer bij te nemen. Hij wijst op de bestratingswerken in de Gre- nulaan en Schoolweg, terwijl tot verbetering van de rioleering in de Roeiersgang reeds drie jaren geleden besloten is. De heer VAN DEN BULCK: Daar zijn ze bang van om het uit te voeren! De heer VAN DRIEL noemt de opmerking van den heer Van Aken niet gelukkig, aange- zien het besluit tot rioleering van de Axelsche straat reeds genomen is en spreker nu maar alleen gevraagd heeft, dat werk zoo Vlug mogelijk uit te voeren. En indien hiji aan- dringt op het houden van meer vergaderingen, omdat de financien daarvoor geen beletsel zijn, dan doet hij dit, in de meening, dat zulks de lijdende menschheid zou ten goede komen. Br is blijikens het financieel verslag nog een derde der ontvangsten over. De heeren kun nen dus wat de kosten betreft best een keer meer bij elkaar komen. De gelden zijn van de gemeenten afgenomen voor bevordering van de volksgezondheid en kunnen voor dat doel worden besteed. Als de heeren nu niet vol- doende bijeenkomen, komen die gelden niet ten voile tot hun recht. En wat de vrije artsenkeuze betreft, hij begrijpt, ook in ver band met de van burgemeester en wethouders voor deze zitting ontvangen stukken, dat de raad daaraan een eoncessie zal moeten doen, maar hij had daaromtrent toch gaame voor lichting van de Gezondheidscommissie ont vangen, want het gaat z66, als we ons onge- steld gevoelen gebruiken we eerst dropjes, maar als het blijkt niet te helpen en erger wordt loopen we gauw naar den dokter. De VOORZITTER merkt op, dat het vol- kornen juist is, dat de gemeenteraad heeft besloten tot rioleering van de Axelsche straat en de uitvoering van dat werk kan worden togemoet gezien. Hij voegt hieraan toe, dat burgemeester en wethouders tot nu toe het ziekenhuis zeer zijn tegemoetgekomen voor het kwijt raken van het goot- en spoelwater, door daar af en toe de beerwagen heen te zeniden, om den zinkput te ledigen en het water weg te voeren. Het financieel beleid van de Gezondheidscommissie in verband met de vergadering zal spreker buiten beschou- wing laten doch hij vermeent, dat deze colle ges een aanschrijving hebben ontvangen om, in verband met de kosten, niet te veel ver gaderingen te houden. Met betrekking tot de vrije artsenkeuze was geen advies van de Gezondheidscommis sie te wachten, deze laat zich niet in met de interne zaken der geneeskundigen, aangezien de in de commissie zitting hebbende medicus anders zou komen in de zaken van zijn con current. Het verslag wordt alsnu voor kennisgeving aangenomen. f. Een besluit van gedeputeerde staten van Zeeland, d.d. 28 Maart 1930, waarbij hunne beslissing omtrent de gemeentebegroo- ting voor 1930 opnieuw is verdaagd, n.l. tot 1 Juii a.s. Aangenomen voor kennisgeving. g. Het raadsbesluit van 20 Maart 1930, tot veirkoop van gemeentegrond aan A. C. L. Weijnen, voorzien van het bewijs der goed- keuring door gedeputeerde staten. Aangenomen voor kennisgeving. li. Het raadsbesluit van 20 Maart 1930, betreffende verkoop van den opstal der affuit- loods voor afbraak aan Gebrs. J. C. en M. Ver linde te Zaamslag, voorzien van het bewijs der goedkeuring door gedeputeerde staten. Aangenomen voor kennisgeving. i. Het raadsbesluit van 20 Maart 1930, tot aankoop eener woning te Sluiskil van A. M. Verpoorte, welke bestemd zal worden tot amlbtswoning, voorzien van het bewijs der goedkeuring door gedeputeerde staten. Aangenomen voor kennisgeving. j. Een adres van de Cobperatieve Vruch- tenveiling „Zeeuwsch-Vlaanderen" G.A., te Ter Neuzen, waarin deze verzoekt, ten be hoove van een door haar te plaatsen veilings- gebouw, op het binnen deze gemeente liggend terrein kadastraal bekend in sectie L no. 2204, op den Schependijk, aldaar de rooilijn in te willen vaststellen. Aangezien voor adressante de tijd ten zeer- ste dringt, om met het a.s. seizoen gereed te zijn, verzoekt zij de medewerking van den raad tot een spoedige afwikkeling dezer aangele- genheid. Burgemeester en wethouders stellen voor om dit adres te stellen in hunne handen om be richt en raad. De heer DE BAKKER vraagt, of er reke ning zal gehouden worden met de mogelijk- heid, dat het noodig zou kunnen zijn daar later een tramlijn aan te leggen en de noodige ruimte daarvoor gereserveerd blijft. De VOORZITTER: Daarmede zal rekening worden gehouden, zoowel voor boven als voor benedendijks, zoodat in alles zal zijn voorzien. Het voorstel van burgemeester en wethou ders wordt met algemeene stemmen aangeno- k. Een adres van P. J. van Aerde, die daarin overeenkomstig art. 6 der Bouwveror- dening verzoekt een rooilijn vast te stellen op een ged. perceel grond, bekend onder sectie O no. 668, en gelegen aan de Coegorsstraat bij het station Sluiskil, ten behoeve van het aldaar bouwen van een woonhuis met schuurtje. Burgemeester en wethouders stellen voor, dit verzoek te stellen in hunne handen om be richt en raad. De heer COLSEN vraagt, waarom met een beslissing moet worden gewacht. Het is toch tijdig ingezonden. Kan daarover vandaag niet worden beslist? Het is een spoedeischend ge- val. Als er nu geen beslissing komt, duurt het nog 5 it 6 weken eer de meDschen kunnen be- ginnen met bouwen. Het bouwen is al aanbe- steed, de ambachtslui loopen thans op straat en zouden graag willen beginnen. Dat wordt natuurlijk tooh toegestaan. Kan de raad nu niet besluiten? De VOORZITTER antwoordt, dat dit ver zoek juist niet tijdig is ingezonden. Het is pas 3 dagen geleden ingekomen en volgens de wet moet een dergelijk verzoek 14 dagen ter inzage liggen. Van die vastgestelde ter- mijnen kunnen noch burgemeester en wethou ders, noch de raad iets afnemen. Zoo'n ver zoek moet zijn loop hebben. De menschen kunnen zonder iets te vragen hun gang gaan op eigen risico, maar hier kan niet gehandeld worden in strijd met wetten en besluiten. Het voorstel van burgemeester en wethou ders wordt met algemeene stemmen aangeno men. 1. Een adres van W. de Doelder, wonende Walravenstraat no. 2 alhier, die daarin te ken nen geeft, dat hij zich bezwaard gevoelt, door een stankverspreidenden zinkput, die vlak voor zijn ingangsvoordeur ligt; dat deze zinkput eertijds voor zijn uitgangs- poort lag, doch later door gemeentewerklieden is verplaatst, met een voor hem onhoudbaar igevolg; dat hij daarom verzoekt, maatregelen te tref- fen om dezen zinkput minstens 1,80 M. ten Westen van zijn woning aan de blinde afschei- ding te verplaatsen. Burgemeester en wethouders stellen voor, dit adres te stellen in hunne handen ter af- doening. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. m. Een adres van wed. J. A. Oostdijk, die daarin verzoekt haar ten behoeve eener ver betering van hare woning aan de Smidswal, no. 33, ontheffing te verleenen van art. 10 der Bouwverordening. Burgemeester en wethouders stellen voor, dit verzoek te stellen in hunne handen om be richt en raad. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. n. Een schrijven van H. J. Colsen, waarbij deze voorstelt, burgemeester en wethouders op te dragen in onderhandeling te treden met de N.V. P.Z.E.M. om te verkrijgen dat voor de ge- heele gemeente een gelijken prijs voor elec- trische stroom voor licht en kracht zal gelden. Burgemeester en wethouders stellen voor dit voorstel af te wrjzen. De heer SCHEELE staat van dit voorstel om burgemeester en wethouders op te dragen opnieuw in onderhandeling te treden met de P.Z.E.M. over een gelijken stroomprijs voor ge heel de gemeente, te zien. Pas is de periode uit, dat de raad hier uren heeft zitten probee- ren om het bestuur van de P.Z.E.M. te over- tuigen van de wenschelijkheid van een gelijke stroomprijs voor geheel de gemeente en wel alle leden hebben de overtuiging dat er van een overeenkomst niets zou zijn terechtgeko- men, als de raad daaraan als eisch had vast- gehouden. Het bestuur heeft slechts in een kleine wijziging van het concept-contract toe- gestemd, doch nadrukkelijk te kennen gegeven dat men om principieele reden niet kon ingaan op 6£n prijs voor stad en dorp, en de ge meenteraad heeft er zich toen bij neergelegd. De raad zou zichzelf echter een slag in het aangezicht geven, als men nu reeds weer ging vragen om alsnog toch e6n prijs te willen be- rekenen. De heer COLSEN had niet verwacht, dat zijn voorstel nu reeds in behandeling zou ge komen zijn. Hij had het ingediend, ter over weging aan burgemeester en wethouders en latere behandeling. Hij vindt het echter Asp Weiger namaak en let er op dat op elke tablet het woord "Bayer" staat. Prijs 75 cts. (Ingez. Med.) vreemd, dat de heer Scheele hem den weg af- snijdt voor een verdediging van zijn voorstel, en er al zoo'n boom tegen gaat opzetten, al- vorens spreker gelegenheid had er iets over te zeggen. Hij meent, dat niemand hem overi gens het recht tot het doen van voorstelles zal kunnen ontnemen. De heer SCHEELE: ZOO mak is u niet! De heer COLSEN meent, dat de beleefdheid toch eischt, dat men een lid zijn voorstel laat verdedigen. Hij herinnert, dat men al langt jaren zit met verschillende electriciteitskwes- ties voor den buiten. Er is altrjd van achter de groene tafel en door den raad gezegd, dat den buiten niet kon geholpen worden, maar dit komt, omdat de berekeningen die daarvoor ge- maakt werden altijd aan den hoogen kant waren. Dat was het gevolg, omdat burge meester en wethouders tot adviseur iemand hadden benoemd die te hooge cijfers nam. Waarom hebben burgemeester en wethouders en de raad de electricificatie van Sluiskil niet aangedurft-? Omdat de begrooting daarvoor was gemaakt door den heer Van der Lubbe, die het net berekende op een uitgaaf van f 21.000! Spreker kan er op wijzen dat de wijk Sluiskil er in datzelfde jaar toe overgegaan is zichzelf te helpen en dat toen het net is ge- bouwd voor slechts 12.000. Daar zit het groote verschil en daaruit blijkt ook, dat d« adviseur die van wege de gemeente was be noemd onbetrouwbaar was. Als gevolg van de door hem aangegeven hooge cijfers durfde de raad er niet aan. Als toen een begrooting was gemaakt die den toets der critiek kon doorstaan, dan zou naar sprekers meening de raad de electrificatie van Sluiskil en Drie- wegen wel hebben aangedurfd, en dan zou, nu de kom door de P.Z.E.M. is overgenomen van- zelf ook die der buitenwjjken zijn overgeno men, en automatisch zou men dan gekomen zijn tot een zelfden stroomprijs. Als toen de berekening goed was gemaakt, zouden de buitenwijken thans ook voor den- zelfden stroomprijs bediend worden. Spreker kan wel aannemen, dat men op zoo'n net een verschil kan krijgen van een duizend of drie, maar dat die berekening bijna het dubbele be- liep van de later gebleken werkelijke kosten, dhhrin zat voor Sluiskil den strop, dat het bui ten de gemeentelijke voorziening bleef, en men nu levenslang met een verhoogd tarief zal blij- ven zitten. Kan men nu niet eens iets voor den buite* doen Daarvoor bestaat aanleiding, omdat de gemeente den buiten vroeger niet heeft willen of niet heeft kunnen helpen. Men is daar van zooveel verstoken, dat men in d« kom geniet. Nu heeft de Voorzitter wel ge zegd, dat niemand in Vogelschor behoeft ta gaan wonen, maar men kan ook niet alle in de kom wonen. Bij de behandeling der overeenkomst in den gemeenteraad, werd getracht om buiten een kans te geven, door dan een algemeenen prijs van 31 cent voor te stellen. Door de kom zou dan iets meer betaald zijn, ter wille van den buiten. Spreker wil ook niet beweren, dat, als de P.Z.E.M. zich voor een gelijken stroomprijs zou laten vinden, dat de gemeente dan niet een offertje zou moeten brengen. Aanvanke- lijk was men blijkbaar bereid tot het brengen van het offer van 1 cent per K.W.U. verbruikte stroom. Zal men er thans niets voor over hebben om den buiten gelijk te stellen? Spre ker zou dat toch zoo gaame zien. Maar hoe het ook zal kunnen of moeten, den buiten wenscht denzelfden stroomprijs die voor de kom geldt. Dat men er nu buiten staat, is een gevolg van gemaakte fouten. Ook de oude raad, dat is bij vroegere besprekingen ge- noegzaam gebleken, heeft indertijd- een fout gemaakt, door er in toe te stemmen dat Sluis kil er buiten bleef. En bij de latere plannen heeft men ge- meend, dat de electrificatie van Sluiskil al leen mogelijk was met een toeslag van de ge meente. Maar dat is een abuis geweest. D« inkomsten werden toen berekend op f 3000, terwijl er thans al 11.000 wordt betaald. De gemeente zou er reuzenverdiensten op gemaakt hebben. De heer VAN AKEN geeft te kennen, met belangstelling naar de woorden van den heer Colsen te hebben zitten luisteren. Hij heeft echter geen enkel nieuw gezichtspunt geopend. Hij bemerkt dus niets, waarvoor het noodig zou zijn nieuwe onderhandelingen te openen. Hij verwacht daarvan geen goeden uitslag. De heer VAN DRIEL deelt mede, dat hij van hetzelfde gedacht is, er zijn geen nieuwe ge- zichtspuntenhij kan de meening der heeren Scheele en Van Aken onderschrijven. De heer BEDET verklaart ook met verwon- dering te hebben zitten luisteren. Hij moet eerlijk zeggen bewondering te hebben voor den ijver waarmede de heer Colsen er voor op komt, om de geheele gemeente onder Sen stroomprijs te brengen, maar hij moet dit toch noemen een ijver zonder verstand, om op dit oogenblik met zoo'n voorstel te komen, en een vertoon, dat niets beteekent. Het betoog over hetgeen gebeurd is gaat niet meer op, nu de raad enkele maanden geleden een nieuw con tract heeft gesloten en bij de onderhandelingen duidelijk gebleken is, dat de P.Z.E.M. niet ge- negen was de buitenwijken met de kom gelijk te stellen. Geen enkele verstandige raad zou er in kunnen toestemmen om thans reeds weer met een verzoek tot wijziging te komen. Toen het over dit punt ging bij de onderhandelingen kon er moeite voor worden gedaan, maar het is wel duidelijk geworden dat, als de raad daarover niet had heen willen stappen, er van de overeenkomst niets zou zijn terecht geko men. Verder wijst hij er den heer Colsen op, dat, toen de heer Colsen voor Sluiskil het contract met de P.Z.E.M. aanging de stroomprijs veel hooger was en deze nu reeds is gedaald tot 35 cent per K.W.U. Over 2 jaar is het contract

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 5