LANDBOUWBEKICHTEV. 0EHIE0DE BESICHTEE. PREDIEBEBBTEE, RECHTSZAKEN. ONDER EEN KAR TERECHT GEKOMEN. VERFFABRIEK UITGEBRAND. EEN VECHTERSBAAS GEARRESTEERD. OPPERBRANDMEESTER. Door Burg, en Weth. dezer gemeente is be noemd tot opperbrandmeester de heer N. J. C. Lambrechtsen van Ritthem, rijkshavenmees- ter Voor voorkomende gelegenheden van brandalarm zij men er op bedacht dat de op perbrandmeester per telefoon kan gewaar- echuwd worden door aan te vragen no. 75. EXAMEN APOTHEKERS ASSISTENT Geslaagd voor het examen, mej. M. JurrSj te Breda, vroeger te Ter Neuzen. AFD. TER NEUZEN 8. D. A. P. Vrijdag 11 April vergaderde de Afdeeling Ter Neuzen van de S. D. A. P. huishjoudelijk. De gevoerde pr opaganda gedurende de laatste weiken had tot resultaat, dat een 30tal nieuwe SKten kon worden ingescbreven, terwijl het aantal abonnd's op bet dagtolad „Het Volk" niet onbelangrijk was gestagen. Ook was het aantal leden van de afdeeling V.A.R.A. weder -toqgenomen. Op 1 Mei zal een feestelijke Mei-vergade- rring worden gehouden. De afdeeling besloot bare medewerking te verleenen bij de voorbereiding van een Pro vinciale meeting, welke in Juni of Juli hier ter plaatse zal worden gehouden. Muziak- en MUgvereemigingan uit Middeltourg en Vlissin gen zullen de meeting opluisteren. Een extra- Swot zal voor dit doel worden afgehuurd. OPVOEGERS Op de lijst van de Liberale Staatspartij I). Vrijheidsbond" zijn opvolgers voor wijlen ■den heer Ph. J. van Dixhoom: -roor den Gemeenteraad van Axel, de heer JA Esselbrugge en voor de Provinciale Staten van Zeeland, de heer 3* J. Geelhoedt te Ter Neuzen. de kinderen zelf gemaakt hebben, vergeten ze nooit meer. Met handenarbeid is het zelfs mo gelijk in het 3e leerjaar aan de breuken te beginnen. Op de vraag: is een apart lokaal noodig voor handenarbeid, gaf de heer Backer ten antwoord, dat de arbeid in karton, papier en klei zeer goed in het eigen lokaal verricht kan worden op tafels, die op de banken gelegd worden; zelfs de eenvoudige houtarbeid zou daaraan verricht kunnen worden; id,eaal is natuurlijk een apart lokaal. Ook om de kos- ten behoeft men de invoering van handen arbeid niet te vreezen, daar de gebruikte ma- terialen alle zeer goedkoop zijn. Op de vraag of ook onhandigen deel kunnen nemen aan den cursus, volgde de opmerking, dat dezulken zeer zeker met een cursus in handenarbeid gebaat zouden zijn. Door den heer Hoste werd nu het finan- tieele gedeelte van den cursus uiteengezet, waama de Inspecteur den heer Backer dankte voor zijn keurige rede, den burgemeester en verdere aanwezigen voor hun belangstelling, terwijl hfj nogmaals de onderwijzers opwekte tot deelname aan den cursus, die zoo moge- lijk reeds in Mei zal beginnen. Na afloop van de vergadering hadden de aanwezigen gelegenheid de tentoonstelling te bezichtigen, waar o.a. aanwezig waren: keu rige teetkeningen van leerlingen uit een vijfde klasse der lagere shool, kalenderschildjes, keurig versierd, leesteekens, werk van een kindercursus, een kweekschool, een opleidings- cursus en eenige voorbeelden van metaal- arbeid. De vergadering was door ruim 50 belang stellenden bezocht, welk aantal zeker nog grooter geweest zou zijn, indien niet tegelijker tijd een andere vergadering van onderwijzers had plaats gevonden. Na de vergadering gaven zich eenige onderwijzeressen voor den cursus op, zoodat indien zich nog een paar personen aanmelden, spoedig met den cursus kan wor den begonnen. ONDERWIJS IN HANDENARBEID. Op Zaterdag 12 April werd in het R. K. Patronaat alhier onder leiding van den In specteur van het Lager onderwijs in de in- apectie Neuzen een vergadering gehouden, ■waar de heer H. A. Backer, lid van het Hoofd bestuur van de Vereeniging tot bevordering van het onderwijs in handenarbeid in Neder- lanri sprak over: „Het onderwijs in handen arbeid een factor in de school, huis en maat- schappij". T-n zijn openingsrede heette de Inspecteur alle aanwezigen hartelijk welkom, in het bij- zonder den spreker, die zich een verre reis getroost had om ons hier in Zeeuwsch-Vlaan deren een en ander over den handenarbeid, die hier nog zoo onbekend is, mede te deelen, ver- der sprak hrj er zijn genoegen over uit, dat ook de burgemeester van Ter Neuzen op deze vergadering aanwezig was, waaruit ook weer dirtdelijk bleek, dat burgemeester Huizinga met de meeste belangstelling de gebeurtenis- sen in zijn gemeente volgt. De spreker begon met een vergelijking van de inrichting van de scholen van tegenwoordig en die van 40 a 50 jaar terug, toen de vloeren nog met steenen geplaveid waren en 80 tot 100 kinderen in 6en lokaal zaten. Duidelijk bleek, dat de jeugd thans heel wat voor heeft bg de kinderen van toen. Wanneer het kind op school komt, begint -een heel nieuwe periode in het kinderleven. JBij moeder thuis ziet men het kind altijd be- xig. steeds wil het moeder helpen bij het huis- houden; het kind vindt een groote voldoening in dat steeds bezig zijn. Hoe anders wordt het, -wanneer het. kind op school komt, dan is bet met de bedrtij.vigheid gedaan. Op de on- derwijzeres rust in dezen de zeer zware taak bij het kind belangstelling te wekken voor de noodzakelijke orde en tucht. Daar het onder- wgs in onze scholen zoo zeer is ingesteld op bet aanbrengen van parate kennis, blijft er voor het leeren kennen van den geest van het kind geen tijd over. Wordt evenwel handenarbeid ingevoerd, dan wordt dit groote bezwaar van ons tegenwoor dig onderwijs ondervangen. Bij arbeid immers geeft het kind zich zooals het is. Reeds jaren lang wordt door vooraanstaande paedagogen invoering van den arbeid op de school bepleit. Spreker wenscht evenwel geen handenarbeid ingevoerd als apart vak, doch als steun bij het andere onderwijs, dus handenarbeid leer- vonn Van het standpunt, dat alles tot in m.M. nauwkeurig gemaakt moest worden, is men tegenwoordig teruggekomen. Men brengt thans den arbeid in de school om de waarde van den arbeid zelf, waarbij het kind zelf leert zoeken en vinden, dus waarbij niet alles •van a z wordt voorgezegd. Zij, die geleerd hebben de handen te gebruiken, hebben in het verdere leven veel voor. Handigheid wordt in de praktijk steeds beloond, ook voor hen, die studeeren, wat spreker met een paar voor beelden en uitspraken van professoren aan- toonde. In de school hebben we de handigheid touitengeslotenbij het teekenen wordt meer bet oog, dan de handen geoefend. Ook hierin kan de handenarbeid verandering brengen, .daar hierbij oefening van oog en hand op den voorgrond treden. Dat wrj met onze oogen dik- wijls zeer onvolledig zien, blijkt vaak uit de tegenstrijdige verklaringen van personen, die bij een ongeval tegenwoordig zijn geweest. Voor hen, die later een vak kiezen, is het van de grootste beteekenis, dat zij hebben geleerd bun handen en oogen goed te gebruiken; de handigsten krijgen de beste betrekkingen. Om al deze redenen wenscht spreker dan ook van harte, dat de handenarbeid op de scholen zal worden ingevoerd; niet gedwon- gen. doch vrijwillig, daar anders een groot tekort aan bevoegde leerkrachten zou blijken te bestaan. Reeds jaren lang nam de vereeni ging tot bevordering van het onderwijs in han denarbeid in Nederland examen af voor het diploma handenarbeid; in 1929 is dit examen een officieel staatsexamen geworden en het diploma handenarbeid vervangen door de akte r. Om ook in Zeeuwsch-Vlaanderen vol- ledig bevoegden voor handenarbeid te krijgen, xal getracht worden in Ter Neuzen een cur sus tot opleiding voor akte r op te richten. Nadat de spreker nog met eenige voorbeel den de liefde van hef kind voor het zelfge- maakte werk had geschetst, werden de aan wezigen, die met voile aandacht den spreker badden gevolgd, in de gelegenheid gesteld om vragen te stellen. De heer v. d. Weijer bracht allereerst een woord van dank aan den spreker voor zijn betoog ten gunste van den handenarbeid, waardoor zeker de aamwezige onderwijzers een beter inzicht zullen hebben gekregen over het onderwijs in handenarbeid in 't belang van de school. Omdat de onderwijzers in 't algemeen an dit gewest niet bevoegd zijn dit onderwijs te geven, acht ook hij het gewenscht, dat •velen zullen deelnemen aan den op te richten cursus. Op zijn vraag, hoe het mogelijk zal zijn. ook op de kleine scholen, over welker resultaten hij zich zeer tevreden toonde, den handenarbeid in te voeren als integreerend deel van het onderwijs, zette de spreker uiteen dat de resultaten van het 'onderwijs bij invoe ring van den handenarbeid volstrekt niet min der werden, ja in vele gevallen zelfs winst gaven. Wie met behulp van handenarbeid met de kinderen een les besteed heeft aan een pol- derlandschap, een kasteel, een vesting, haven van IJmuiden, enz. behoeft niet bang te zijn. deze les later nog eens te moeten geven. Wat PH. J. VAN DIXHOORN. t Het was bekend, dat de heer Ph. J. van Dixhoom in de laatste weken weer emstig was aangetast door de kwaal waaraan hi reeds vroeger geleden had en dit hem zeer sloopte. Operatief ingrjjpen soheen nog de eenige kans en met grooten moed heeft hjj zich daaraan onderworpen. Helaas, deze poging heeft niet mogem baten. Gisteren- namiddag is de heer Van Dixhoom, in de R. K. Ziekenverpleging te Sluiskil, waar hij werd verpleegd overleden. Met hem is weer een Zeeuwsch-Vlaming heengegaan, die niet alleen in de streek zelf, doch ook daar buiten groote bekendheid had verworven, voomamelijk als fokker van het aware trekpaard, waaraan hij met zeer groote energie een groot deel van zijn leven heeft besteed, am de paardenfokkerrj van dit ge west op hooger peil te brengen. Hij was een voorman op landbouwgebied in het algemeen en het is aan zijn ijveren te danken, dat indertijd is opgerlcht de afdeeling Axel van de Zeeuwsche Landbouwmaatschap- pij. Hij werd daarvan de energieke voor- zitter en is het ook gofcleven toen bij de reorganisatie dier provinciale vereeniging de afdeeling werd omgezet in een Kring Axel. De overledene behoorde ook tot de sticfhters van de Vereeniging van Fokkers van het Zware Trekpaard, welke verscheidene jaren een concours hippique en fokdagen inrdchtte. Ook op algemeen terrein was hij geen on- bekende. Toen familierelaties daartegen geen beletsel meer waren (zijn schoonvader had voor dien tijd zitting in den gemeenteraad) werd hij gekotzen tot lid van den gemeente raad van Axel. Dit was in het jaar 1919. Bij de periodieke verkiezingen werd hij sinds teilkens herkozen. Hij was gedurende een zittirugsperiode ook plaatsrvervangr op de lijst van den Vrijheids bond voor de Tweede Kamer voor den kies- kring Zeeland enz. In het jaar 1925 kwam hlij in de Staten van Zeeland, als opvolger van den heer R. Nolson, en werd bij de periodieke verkiezingen in 1927 als zoodanig herkozen. Door dit overlijden is een eind gemaakt aan het werkzaam leven van een man, wiens ver- lies niet alleen in zijn familiekiing, doch ook hij zijn talrijke relaties een leemte zal aohter laten. ZEEUWSCHEN PROVINCIALEN BRANDWEERBOND. In de vergaderzaal der Provinciale Staten te Middelburg heeft Maandagmiddag de op- richtingsvergadering plaats gehad van den Zeeuwschen Provincialen Brandweerbond, in welke vergadering ongeveer 140 vertegenwoor- digers van verschillende gemeenten uit alle deelen van Zeeland tegenwoordig v/aren. De vergadering werd gepresideerd door den Commissaris der Koningin, den heer Jh. Mr. J. W. Quarles van Ufford, die er op wees, dat het een zeldzaamheid is, dat hij in deze historische zaal vertegenwoordigers van meer dan 80 Zeeuwsche gemeenten kan welkom heeten. Spreker doet dit met groote vreugde, daar er uit blijkt de groote belangstelling voor het doe'l, dat van zulk een groot belang mag wor den geacht. n.l. het scheppen door deze pro- vincie van een goede brandweerorganisatie. In 1923 zijn reeds pogingen aangewend voor oprichting van een Zeeuwschen Provincialen Brandweerbond. Destijds is dit uitgegaan van de Konink- lijke Nederlandsche Brandweervereeniging, doch toenmaals was er niet voldoende mede werking. De ernstige brand, die de hoofdstad verleden jaar heeft geteisterd, was voor spre ker aanleiding eenige heeren uit te noodigen een voorloopig Comity te vormen en dit heeft thans succes gehad. Spreker brengt het comity dank voor zijn arbeid en wenscht het geluk met 't succes dank zij de gevoerde propagan da. Ook de pers brengt spreker dank voor de kracht die van haar is uitgegaan. Het resultaat is zeer gunstig. Van de 109 gemeen ten in Zeeland hebben 83 zich bereid ver- klaard toe te treden, 21 hebben geweigerd, en 5 hebben nog geen beslissing genomen. De 21, die niet toetraden zijn: St. Anna- land, Borsselen, Dreischor, Driewegen, Elle- woutsdijk, 's-Gravenpolder, 's-Heer Abtskerke, Hengstdijk, Koewacht, St. Kruis, Nieuwerkerk, Noordgouwe, Noordwelle, Ouwerkerk, Over- slag, Poortvliet, Serooskerke (Sch.), Wisse- kerke, Ierseke, Zaamslag en Zoutelande. Spreker hoopt, dat deze 21 gemeenten tot in lengte van dagen voor een emstige brand gespaard blijven, maar mocht er in een van deze brand ontstaan, dan wekt hij de wel aan- geslotenen op er zich met al hun materiaal naar toe te spoeden, dan zullen zij wel inzien verkeerd te hebben gehandeld. Het komt spreker voor niet meer lang te hoeven stil te staan hij het doel van den bond, het is bekend, dat men door samenwerking tot een goede brandweerorganisatie wil trach- ten te geraken. Daarvoor wil men de Provin- cie in 6 afdeelingen verdeelen, n.l. Walcheren, Noord- en Zuid-Beveland, Tholen en St. Phi- lipsland, Schouwen en Duiveland; Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen en Westelijk Zeeuwsch- Vlaanderen. Voor heel de Provincie zal eer hoofdbestuur worden benoemd, maar de eigen- lijke taak zal bij de afdeelingsbesturen berus- ten, de groote waarde van de bedoeling van den bond ligt juist bjj hen. Spreker stelt nu voor over te gaan tot stichting van den bond, waartoe bij acclamatie wordt besloten. De Commissaris der Koningin wenscht de provincie geluk met dit besluit, en hoopt dat het er toe mede zal werken de provincie in de toekomst voor ernstige rampen te sparen. Hiema stelde spreker de ontwerp-statuten aan de orde. De heer Van 't Hoff vroeg inlichtingen over de zinsnede van art. 8, dat de algemeene ver gadering de vastgestelde bijdragen voor een nog niet voor een vierde deel verloopen ver- eenigingsjaar gelijkvoudig kan vermeerderen of verminderen. De Voorzitter zegt dat dit alleen zal worden toegepast in zeer bijzondere gevallen en dan nog alleen na een besluit der algemeene ver gadering. De heer Welleman wgst op een andere ali- nea van hetzelfde artikel, luidende dat ver- eenigingen, korpsen en colleges, die niet de brandweer eener gemeente in hoogste instan ce vertegenwoordigen 3 per jaar betalen en een zelfde bedrag aan de K.N.B.V. en vraagt of daaruit gelezen moet worden, dat veneeni- gingen, die de gemeente wel vertegenwoordi gen, volgens dezelfde schaal als de gemeenten, die naar verhouding van het aantal inwoners betalen. De Voorzitter beaamt dit. De heer Van Maarleveld bespreekt art. 10 luidende: Als begunstiger kan het hestuur inschrijven de Provincie, zoomede vereenigin- gen, maatschappijen, vennootschappen, bestu- ren, en personen, die een door het bestuur voor elk geval te bepalen jaarlijksche bijdrage scbenken. Spreker vraagt waarom niet gele zen wordt ,,zal" in plaats van kan, want alleen wordt toch een begunstiger aangenomen, die een bijdrage schenkt. De heer Welleman meent, dat gelezen moet worden achter personen, .welke daartoe den wensch te kennen geven". Spreker komt dat op art. 11, dat voorschrijft ,,Het bestuur be- staat uit den voorzitter van den bond, zoo mogelijk een vertegenwoordiger van het be stuur der Provincie en ten hoogste zeven leden n.l. voor Walcheren 2 en voor de andere afdee lingen 1 lid. Elk der afdeelingen kiest haar eigen afdeelingsbestuur". Spreker zag liever, dat Ged. Staten een ver tegenwoordiger der provincie aanwijzen en de afdeelingen zelf hun vertegenwoordiger en vraagt waarom niet Walcheren met 66n afge- vaardigde kan volstaan, men kan dan Noord- Beveland ook een afzonderlijke afdeeling doen zijn, want het kan toch niet zoo makkelijk ten deze met Zuid-Beveland samenwerken, zoolang de Zandkreek nog tusschen beide ligt. Men krijgt dan toch de 7 leden. Ook zou spre ker de benoeming van een secretaris buiten het bestuur om wenschelijk achten. De Voorzitter meent, dat men natuurlijk al leen een begunstiger inschrijft, die daartoe den wensch heeft kenbaar gemaakt. Spreker zegt, dat het zeker de bedoeling is, dat Ged. Staten den vertegenwoordiger der Provincie aanwijzen en spreker zal straks den naam noe- men. Hij denkt, dat het in de praktijk het beste is, dat de afdeelingen haar voorzitter als lid van het hoofdbestuur aanwijzen. Afzonderltjk houden van Noord-Beveland is niet gewenscht, temeer daar Wissekerke niet aansluit en er dan nog slechts 3 gemeenten zouden overblrjven. Ook een secretaris buiten 't bestuur om, zou spreker nog ter tafel bren gen, dit kan gerust buiten de statuten om ge- beuren. De heer Welleman had er niet aan gedacht, dat Wissekerke niet aan sluit. Na nog een enkele opmerking -worden de statuten ongewijzigd goedgekeurd. De Voorzitter zegt, dat deze nu ter kennis van de K.N.B.V. moeten worden gebraoht, waarvan de bond een onderdeel is. De Commissaris stelt vervolgens voor den heer C. A. Hajenius, burgemeester van Goes, tot voorzitter van den Bond te benoemen, waartoe bij acclamatie wordt overgegaan. Vervolgens deelt spreker mede, dat Ged. Staten voorstellen als vertegenwoordiger van de Provincie te benoemen den heer Dr. L. J. A. van der Harst, hoofdcommies ter provin ciale griffie, waarmede de vergadering zich ook vereenigt, evenals met de benoeming tot secretaris van den heer Mr. J. C. Pilaar, com mies ter griffie. Deze drie heeren nemen de benoeming aan. De heer Hajenius stelt voor tot verdere bestuursleden te benoemen de overige leden van het voorloopig comite. Op desbetreffende vragen van den Voor zitter antwoorden de heeren J. W. Bannink, burgemeester van Zierikzee; J. Huizinga, bur gemeester van Ter Neuzen en P. Erasmus, burgemeester van Oostburg, bevestigend. De heer jhr. P. J. Boogaert, voorzitter van het bestuur over de Middelburgsche brand weer, zegt zich niet beschikbaar te stellen, daar hij na de reorganisatie van die brandweer afscheid neemt van het brandweerwezen. Op een tot hem gerichte vraag zitting te nemen, antwoordt de heer P. Dumon Tak, burgemeester van Middelburg ook afwijzend, hij meent het beter is te wachten met iemand aan te wijzen tot na de reorganisatie, en de andere heeren zullen het voorloopig ook wel af kunnen. De heer P. J. Wemelsfelder, oud-comman- dant van de brandweer te Vlissingen, meent eerst overleg met het gemeentebestuur aldaar te moeten plegen, maar neemt het ten slotte voorloopig aan. Namens den heer H. P. Kleppe, burgemees ter van St. Philipsland, die niet aanwezig is, wordt medegedeeld, d|i,t hij het beter vindt als iemand uit het eilandTholen wordt benoemd. Daar naar gevraagd verklaart de heer A. F. Hanssens, burgemeester van Stavenlsse, zich bereid zitting te nemen. Tot afgevaardigde naar de K. N. B. V. wordt benoemd de heer Hajenius en tot zijn plaatsvervanger de heer dr. van der Harst. Det heer Hajenius brengt namens het voor loopig comit6 grooten dank aan den heer van der Harst voor het vele werk, dat hij voor de tot standkoming van den Bond heeft verricht. De voorzitter sluit zich gaame hierbij aan, het grootste deel van het werk is zeker door den heer van der Harst verricht. Hiema werd de algemeene vergadering door den Commissaris der Koningin gesloten en werd zij gesplitst in 6 afdeelingsvergaderingen, die resp. in de statenzaal, in de kamer van Ged. Staten, in de koffiekamer en in de drie sectiekamers bijeenkwamen tot het verkiezen van afdeelingsbesturen. Deze afdeelingsbesturen werden als volgt samengesteld Voor Schouwen en Duiveland de heeren J. W. Bannink, burgemeester van Zierikzee, voorzitter; jhr. L. van Citters, burgemeester van Haamstede, secretaris, C. J. Boogerd, burgemeester van Kerkwerve, penningmees- ter; en leden de heeren A. C. van der Have en A. J. de Bruijn, resp. burgemeester van Oos- terland en van Ellemeet en Elkerzee. Voor Walcheren de heeren: P. J. Wemels felder te Vlissingen, voorloopig voorzitter; H Dronkers, burgemeester van Veere, secre taris; leden mr. W. J. Woldringh van der Hoop en jhr. H. A. van Doom, burgemeester -esp. van Westkapelle en Oost- en West-Sou- burg, terwijl een plaats werd opengelaten voor den vertegenwoordiger van Middelburg. Voor Tholen en St. Philipsland de heeren A. F. Hanssens, burgemeester van Stavenisse, voorzitter; H. J. Laban, gemeentesecretaris van Tholen, secretaris; en leden J. J. Polder- man, burgemeester van St. Maartensdijk, W. L. Klos, burgemeester van Scherpenisse en J. van Strien Cz., wethouder van St. Philips- land. Voor Zuid- en Noord-Beveland de heeren C. A. Hajenius, burgemeester van Goes, voorzit ter; O. van Blerjswijk Tierens Verhagen, bur gemeester van Wolphaartsdrjk, secretaris, en leden J. W. A. Stute, burgemeester van Co- lijnsplaat en Kats; Jac. Welleman, burge meester van Krabbendijke; mr. A. J. J. M. Mes, burgemeester van Heinkenszand, P. A. van Boven, wethouder van Rilland-Bath en L. N. de Jonge, secretaris van Ovezand. Voor Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen de hee ren: J. Huizinga, burgemeester van Ter Neu zen, voorzitter; N. J. C. Lambrechtsen van Ritthem, rijkshavenmeester te Ter Neuzen, secretaris; en leden B. A. Th. M. Truffino, F. J. van Campen, A. J. Rosseel, F. Blok en F. A. Hendrikse, burgemeester resp. van Hulst, Graauw en Langendam; Ossenisse, Axel en Westdorpe. Voor Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen de hee ren: P. Erasmus, burgemeester van Oostburg, voorzitter; en leden M. Waghto, J. C. A. L. Beckers, Th. M. Overmaat, burgemeester resp. van Groede en Nieuwvliet, Sluis en Aar- denburg en W. P. Verplanke, wethouder van Biervliet. Deze afdeeling hield de benoeming van een secretaris nog aan. F. d. S./ohd 44 j., art>eider te Clinge, werd verdacht, dat hrj op 17 Februard j.l. te Clinge den gemeente-veldwachter De Block, toen deze hem ter zake van dronkenschap arres- teerde, heeft beleedigd. Eisch 14 dagen gevangenisstraf. Uitspraak idem. UITVOER VAN AARDAPPELEN NAAR DUITSCHLAND. Ten einde moerlijkheden bij het verkrijgen van gezondheidsverklaringen voor den nitvoer van aardappelen te voorkomen, vestigt Ir. N. van Poeteren, hoofd van den Plantenziekten- kundigen Dienst de aandacht van ihandelaren en aardappelverbouwers op de nieuwe invoer- bepalingen van Duitsdhland, die thans in hun vollen amivang worden toegepast, namelijk: le. de groeiplaats der aardappels moet minstens 2 K.M. van een perceel verwflderd zijn, waarop de aardappeliwmtiziekte voor- komt; 2e. er mogen voor verpakking alleen vol strekt nieuwe zakken gebruikt worden; 3e. alle zakken moeten geplombeerd wor den met het plombe van den Plantenziekteu- kumdigen Dienst; 4e. invoer per schip losgeladen is niet toe- gestaan. De cantroleurs bij den Plantemziektenlcun- digen Dienst moeten zich uit den aard der zaak stipt aan deze bepalingen houden. Voor zendingen, die niet aan deze voorschriften voldoen, of waaromtrent twjjfel bestaat aan de juistheid van de opgave der groeiplaats, wordt de afgite van het certificaat vertraagd. INSPECTEUR P. T. EN T. Met ingang van 1 Mei a.s. wordt de inspec teur bdj de posteiiijien, telegrafie en telefonie J. W. Groeneijk, verpdaatst van de inspectie Middelburg naar het Hoofdbestuur der poste- rijen, telegrafie en telefonie te 's Gravenhage DE WEG HULST—KAPELLEBRUG BELGISCHE GRENS. Van den grooten weg Walsoorden-Hulst— KapellebrugBelgische grens en verder naar Sint Nicolaas, is het gedeelte Hulst—Kapelle bruggrens, sinids jaren in een deploraibelen toestand; de totaal versleten keibestrating ■zou zelfs nog dagteekenen uit den tijd van Napoleon! Automobilisten, karrevoerders fietsens etc. nemen dan ook den ornweg over St. Jansteen, wat hen echter maar gedeelte- lijk helpt, wijl zij het laatste stuk van ge- noemd wegvak toch nog moeten berijden. Gelukkig komt thans in deizen toestand, die als bet ware schreit om verbetering, een gun- stige wending. Beleidvol gevoerde onderhan- delingen van het gemeentebestuur van Clinge, over welks gebied genoemd weggedeelte voor het allergrootste gedeelte loopt, met den Rijkswaterstaat hebben er toe geleid, dat spoedig de vernieuwing van het eerste weg vak: Belgische grens tot aan de samenvalling van den weg van St. Jansteen met Kapelle brug, zal worden aanlbesteed. De volsrende vakken zullen successievelijk tiijd een moderne verkeersweg Hulst met de I onverwacht een schot af. De kogel trof den Belgisohe grens zal verbinden. ONTEVREDEN WERKLOOZE. Zaterdagmiddag Is de gemeentelijke ambte- naar voor sociale zaken te Deventer, de heer W. J. van 't Sant, van zijn bureau huiswaarts gaande, aangevallen door den werklooze_ J. W D., met wien de heer van 't Sant reeds des morgens kwestie had gekregen over de uit- betaling van 1.50, waarop D. recht meende te hebben. De heer van 't Sant zeide toen een onder- zoek toe, doch de werklooze hield hem op straat daarover aan en bracht hem met een scherp voorwerp ernstige verwondingen toe aan gelaat en linkerarm. De aangevallene wist nog zijn woning te be- reiken, maar zakte hier bewusteloos ineen. De politie heeft het onderzoek in handen. Omtrent den toestand van den heer van't Sant werd vemomen, dat deze niet levensgovaarlijk EEN DOODELIJK SCHOT. Toen de 62jarige C. Bruning te Leur Maan- DE GRAANBEURS TE OOSTBURG. Het gebouw op de Markt te Oostburg, bij het huidige geslacht bekend als de Graanbeurs heeft niet altjjd als zoodanig dienst gedaan. Volgens den gevelsteen hebben er de gevluchte Hugonoten van 1689 tot 1803 hun kerk gehou den, later deden de Katholieken hetzelfde, tot- dat in 1886 de gemeente het gebouw in eigen- dom kreeg en er een graanbeurs van maakte. Dit duurde tot den wereldoorlog, toen Z.- Vlaanderen met militairen overstroomd werd en ook dit gebouw tot tijdelijke kazerne werd ingericht. Na den oorlog kwamen de boeren er niet terug en stond het gebouw vrijwel on- benut. Het deed ^.lleen door zijn uiterlijk en het er boven uitstekend stompe torentje aan de oorspronkelijke bestemming terugdenken. Thans is het echter weer voor een ander doel in gebruik genomen en wel als concert-, schouwburg- en bioscooplokaal beheerd door een N.V. De vorige week is het als zoodanig in gebruik genomen met een vocaal- en in- strumentaal concert en een voordracht met lichtbeelden over Zeeuwsch-Vlaanderen. STOPPELDIJK. Een avontuurtje. Dezer dagen stond op de los- en laadplaats van de Z.V.T.M. nabij de kom van het dorp een gesloten goederenwaggon. Een wandelend paartje beschouwde dit een welkome gelegen heid voor een aangenaam verpoozen en betrok, na den omtrek ook te hebben verkend, in de meening dat zij niet door anderen werden be- spied, deze ledige rulmte. Zij waren echter niet onopgemerkt gebleven. Een paar jongens had den dit bezoek waargenomen en vonden het een kostelijke gelegenheid om een grap uit te halen. Zij sloopen stilletjes naderbij en sloten, tot grooten schrik van de daar binnen vertoe- venden, de deur van den waggon dicht, om zich daarna verdekt op te stellen en den afloop van dit geval af te wachten. Het paartje was, wilden zij er uit, genoodzaakt blijk te geven van aanwezigheid, en deden dit door kloppen en hulpgeroep. Dit trok na eenigen tijd de aan dacht van een voorbijganger, die zich naar den waggon begaf en de deur opende. 1 oen bleek. dat hijzijn zoon met zijn gezellin uit een onaangename positie had verlost. VRIJDAG 18 APRIL 1930. Ned. Herv. Rerk. Ter Neuzen. 9Vz u., Ds. L. J. Cazemier, be- diening H. Avondmaal. Zaamslag. 9V2 u., en 5 u., Ds. G. van Dis. Politierechter te Middelburg. Zitting van 15 April 1930. De volgende zaken werden behandeld: S. K., oud 55 j., veldarbeider te Retranche- ment, werd ten laste gelegd, dat zij op 8 Maart ji. te Retranchement S. W. van den Akker heeft beleedigd. Eisch /10 boete of 10 dagen hechtems. Uitspraak idem. N. v. A., oud 29 j., grossier te Zaamslag, werd verdadht, dat hij op 25 Februari j.l. te Zaamslag J. M. A. H. Smeets heeft beleedigd. Eisch 15 boete of 15 dagen hechtenis. Uitspraak idem. M E., huisvrouw van S. R., oud 59 j., zon- der beroep te Koewacht, werd ten laste ge legd, dat ziij op 14 Maart 1930 te Koewacht D°F Verschuren heeft beleedigd. Eisch /10 boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraak idem. R. F. R., oud 22 j., klompenmaker te Clinge (B.), werd verdacht, dat hij op 17 Februari j 1 den gemeenteveldwachter M. de Block, toen deze een zekere R. d. S., ter zake van drcmkenschap ophracht, heeft mishandeld. Eisch 15 boete of 15 dagen hechtenis. Uitspraak idem. man in het oog en drong door in de hersenen. De dood trad onmiddellijk in. De 59jarige voerman H. Hutselder reed op het terrein van het kasteel „Biljoen" te Wort- Rheden, toen het linkerwiel van zijn kar op een steen terecht kwam, waardoor de kar naar rechts omsloeg en de voerman er onder kwam. Eenige oogenblikken later overleed hij aan de bekomen verwondingen. EEN VELDWACHTER MISHANDELD. De veldwachter Moerland te Sprjkenisse had een eind kippengaas bij zekeren de Bl. in be- slag genomen, omdat hij het van diefstal af- komstig achtte. Daarover kwam de Bl. later op den dag bij Moerland „zijn verhaal" halen. Hij diende de veldwachter een aantal stompen toe, waardoor deze bloedend werd verwond Toegesnelde burgers slaagden er in, den veld wachter te ontzetten. Zaterdagmorgen omstreeks 12 uur werd de brandweer gealarmeerd voor een brand aan de Bisschopstraat te Leeuwarden in een fa- briek van de N.V. Verffabriek voorheen Johan Zandleven. Door tot nu toe onbekende oorzaak ontstond een brand in het achtergedeelte van de fabriek. Met ontzettende snelheid greep het vuur om zich heen. Gretig vond het voedsel in de groote voorraden olie, lak en verf, welke daar waren opgeslagen. Met een achttal stralen bestreed de brand weer, die spoedig ter plaatse was, de vuur- zee, terwijl de omliggende gebouwen werden natgehouden, hetgeen groote schade voor deze panden opleverde. Op een geheven oogenblik ging met een harden slag een vat verf de lucht in, waardoor glas en vonken naar alle kanten wegvlogen. Om 3 uur was men het vuur meester; ta- briek en voorraden zijn geheel door het vuur vernield, evenals een auto. Alleen de boeken werden gered. EEN HUIS DOOR DEN BLIKSEM VERNIELD. Zondagmiddag ruim 2 uur is in de buurt- schap Lenselo hij Oldenzaal de bliksem ge- slagen in het woonhuis van den landbouwer J H Olde Kleverik. Er werd geen brand ver- oorzaakt, doch het geheele huis werd een mine, 't Dak werd vernield, ramen zijn uitge- rukt en spanten versplinterd. In den stal werd een koe doodgeslagen, waaronder een man zat te melken. De koe viel op hem, en de man werd bewusteloos; later kwam hg weer bij. Buren hebben hem uit zijn benarde positie verlost. In omliggende boerderijen geraakte, evenals bij Kleverik, de electrische licht- en kracht- installatie defect. RIJKE VISCHVANGST. Zaterdag keerde de IJmuider stoomtrawier Corrie" met een groote vischlading van de Noordzee in de Visschershaven te IJmuiden terug. De opbrengst dezer lading bedroeg m den afslag aldaar niet minder dan 10.221, aldus een schitterende besomming voor een reis van ongeveer een week. Aangelokt door zulk een mooi resultaat, zullen ongetwgfeld binnenkort weer eenige van de opgelagde schepen zee kiezen. WIELRIJDER GEDOOD. De 15jarige J. D., zoon van het hoofd der christelijke school te Hommerts, is Zaterdag- avond, toen hij op den straatweg Sneek— Lemmer fietste en een auto wilde Passeeren, door een andere auto gegrepen en onmiddeUflk gedood. Den bestuurder treft waarschijnlgk |een schuld. Het lijk is ter gerechteHjke schouwing naar Sneek vervoerd. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is er te Heerlen op den hoek van de Geerstraat en den Parallelweg hevig gevochten. In ver- band daarmee is door de politie ^gearresteerd zekere N. Hij is naar Maastricht overgebracht en als verdacht van poging tot doodslag ter beschikking van de justitle gesteld.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 2