ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Tweede Blad. No 8514. VRIJDAG 11 APRIL 1930. 70e JAARGANG. BIINKNUND. BUITESLAID. Dam- en Schaakrabriek. ii TER NEUZEN, 1. APRIL 1930. SCHAKEN. DAMMEN. WM m mm NEUZENSCHE CO U RANT NEDERLANDSCHE spoorwegen. Zomertijd in het buitenland. In verband met de invoering van den zomer- tijii in Belgie, Frankrijk en Engeland in den naeht van 12 op 13 April, zullen de treinen, waarbij in de dienstregelingsbescheiden ver- meld is: ,,Tot datum invoering zomertijd in Belgie (of Engeland)" voor het laatst loopen op Zaterdag 12 April, terwijl de treinen waar- bij vermeld staat: „Van datum invoering zamertrjd in Belgie (of Engeland) af'' volgens de daarbij aangegeven dienstregeling zullen rijden met ingang van Zondag 13 April. Op het boekje ,,Buitenlandsche Verbindin- gen" is het tweede wijzigingsblad, waarin op- genomen zijn de wijzigingen, ontstaan door de invoering van den zomertijd in bovengenoem- de landen, kosteloos verkrrjgbaar aan de sta tions en by den spoorwegboekhandel van Don- oerdag 10 April af. Extra-trein naar Antwerpen. Trein 11 AmsterdamRoosendaal zal op Eaterdag 19 April als extra-trein (le, 2e en 3e klasse) van Roosendaal naar Antwerpen worden doorgevoerd volgens onderstaande dianstregeling: Roosendaal (Amsterdamsche tyd) V. 16.00; Esschen (W. E. zomertijd) A. 16.51; Antwerpen (O.) A. 17.47. RADIO-NACHTVORSTBERICHTEN. Aan belanghebbenden wordt medegedeeld, dat tot nadere aankondiging nachtvorstver- waehtingen radiotelefonisch zullen worden geseind door het station van het Kon. Neder- landsch Meteorologisch Instituut te De Bildt (P. I. M.). De iberichten worden uitgezonden op de golflengte 1470 meter te 3 uur 45 en 8 uur nam. Amsterdamsche tyd (in het laatste ge- val na het gewone avond-weerbericht)Van 18 Mei Eif geschiedt de uitzending te 3 uur 45 en 9 uur nam. Amsterdamschen zomertijd. INVALIDITEITS- EN OUDERDOMS- RENTEN. Op 1 Maart jl. werden 14.608 weduwen- renten en 11.722 weezenrenten krachtens de Invaliditeitswet genoten, terwijl op dien datum krachtens art. 373 dier wet 80.709 per sonen in het genot verkeerden van een als vnjcht van hun verzekering verkregen ouder- domsrente van drie gulden per week. Voorts genoten 26.076 personen een invali- diteitsrente als bedoeld in art. 71 dier wet. Krachtens art. 24 der Ouderdomswet 1919 waren op genoemden datum 126.686 personen in het genot van een als vrucht van hun ver- snkering verkregen ouderdomsrente van drie gulden per week. NEDERLANDSOHE DAG TE BRUSSEL. De correspondent van de „N. R. Crt." te Brussel meldde Dinsdagavond: De Nederlandsche dag, voor de eerste maal ••dert het bestaan van de jaarbeurs te Brus- i«l. op initiatief van het jaarbeurscomitii ge- •rganiseerd, vtng Dinsdagmiddag asm met een lunch voor een groot aantal Belgische auto- riteiten, vertegenwoord'igers van den Neder- landschen handel en de industrieele wereld. Burgemeester Max opende het vuur der wel- ■prekendheid met een Fransche toespraak, waarin hy de Nederlandsche en Belgische autoriteiten en andere aanzittenden welkom heette. Hy wenschte het Brusselsche jaarbeurs- •amit(§ geluk met zijn initiatief en wees op •to groote economische belangen, welke bij een hetere kennismaking en nauwe samenwerking tar jaarbeurs van Utrecht en Brussel baat Wurmen vinden. Hij besloot zyn rede met het instellen van •en heildronk op het Nederlandsche Vorsten- huis en het Nederlandsche volk. Oud-Minister Posthuma op zijn beurt het woord nemend, ving zijn rede aan in het Nederlandsch om dan later die beknopt in het Fransch te herhalen. Hij braoht in herinne- ring, wat de deelnemers aan den Nederland- s«hen dag te zamen bracht. Hi£ verzekerde, •tat de bedoelingen van het Brusselsche jaar- beurscomitd geheel in overeenstfemming zijn met de gedachte, die den nijverheidsraad be- aielt. Belgie bekleedt thans de tweede plaats in de statistieken van invoer in Nederland en 4e derde plaats voor wat betreft den uitvoer uit Nederland. De Nederlandsche gezant dankte vervolgens in de Fransche taal voor het schitterend ont- haal, dat de Nederlandsche delegatie te Brus sel ten deel mocht vallen en braoht in herin- nering, dat Belgie heden juist den verjaardag van koning Albert viert en dronk op de toe- n&dering tusschen beide landen en op het heil van den Belgischen koning en op het Belgi- •«he vorstenhuis. Deze woorden, evenals die der vorige spre kers, werden op luid applaus onthaald. Wethouder Jacqmain, president van het jaarbeurscomit5, sprak een vriendelijk woord tot de pers, speciaal tot de Nederlandsche, waarop door den heer Toussaint, vice-voor- zitter van de vereeniging voor buitenland- ■che joumalisten en door den heer Van den Broecke, president van de Nederlandsche joumalistenvereeniging, werd geantwoord. Later werd den deelnemers aan den Neder- landschen dag een thee aangeboden door den gezant. en mevrouw Van Nispen tot Zevenaar In het Nederlandsche legatiegebouw. Tegen den avond werd naar het Holland Huis°gereden, waar de heer Veldhuis op het nut van deze instelling voor de bekendmaking van den Nederlandschen handel en de Neder landsche industrie in een zoo belangrijk cen trum als Brussel wees; oud-Minister Posthu ma in 'n humoristisch speechje wenschte den raad van beheer geluk met het feit, dat het aich van rijkssubsidie heeft weten vrij te houden en alle Nederlandsche economische lichamen aanspoorde tot het steunen van deze uiting van particulier initiatief. Ook de heer Amsing te Tholen van de Kamer van Koop- handel van West Noord-Brabant sprak een opgewekt woord in denzelfden zin. Nadat een rondgang was gemaakt, bleef men nog geruimen tijd in gezelligen kout bij elkaar. DE LANDIJOUWCRISIS. Dazer dagen heeft het hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij van Landbouw de akkerbouwafdeelingen bijeen geroepen, ten- einde de crisis, welke inzonderheid in de ak- kerbouwbedrijven heerscht, emstig te be- spreken. Nagenoeg alle sprekers, aldus het verslag in de N. R. Crt., wezen op den emst van den toestand. Terwijl in de laatste jaren voor ver- schillende bedrijven de toestand toch al min der gunstig was, werd deze door de ongekende daling der prijzen van granen en andere ak- kerbouwproducten, met name van aardappels, z66 verergerd, dat zonder overdrijving gezegd kan worden, dat deze voor tal van bedrijven onhoudbaar is geworden. Met klem werd er daarom op aangedron- gen, dat alles gedaan zal worden am in dezen toestsind verbetering te brengen. De volgende middelen werden naar voren gebracht: Het zou gewenscht zijn indien de landbouworganisaties samenwerking zochten. ten einde een program van actie op te stellen, naar de verwezenlijking waarvan met spoed gestreefd zoude worden. Het werd noodzakelijk geacht, dat er of een Minister van Landbouw of een directeur- generaal komt. Eenerzijds werd meer heil verwacht van een Minister van Landbouw, anderzijds werd gewezen op de aanstelling van een directeur-generaal, waardoor in meer- dere mate dan thans het geval is, eenheid van leiding zou woiden bevorderd. Door sommige sprekers werd met nadruk gewezen op de wenschelijkheid om door een grondig onderzoek, evenals zulks voor eenige jaren bij de suikerbietenteelt heeft plaats ge- had, tot een goed inzicht en met gedocumen- teerde voorstellen te komen. De belanghebbenden hebben toen zelf alle mogelijke gegevens verzameld welke den toe stand onzer suikerbietenteelt naar waarheid bloot legden. Hieraan is 't voomamelijk te danken geweest, dat de 2e Kamer kon wor den overtuigd van de billijkheid der geuite wenschen. Zoo zal het ook met deze akker- bouw-crisis gaan. Vrijwel alle sprekers waren het er over eens, dat herziening der spoorwegtarieven onder de bestaande omstandigheden dringend noodig is. Terwijl men het betreurde dat de regeering te dezen aamzien zoo lang getalmd heeft, werd er op aangedrongen pogingen in het werk te blijven stellen tot verdere ver- lagingen te komen. NEiast al deze pimten zijn nog vele andere naar voren gebracht, wij noemen hiervan nog slechts de wegenbelasting, welke de boeren moeten betalen terwijl zij in vele gevallen de wegen welke zij gebruiken reeds zelf onder- houden. Het hoofdbestuur stelde voor in de a.s. al- gemeene vergadering, welke in Mei zal wor den gehouden, de crisis weder aan de orde te stellen. Het hoofdbestuur zal trachten dan met omschreven denkbeelden te komen. DE AFNEMING DER BEVOLKING IN FRANKRIJK. De jongste statistiek inzake de Fransche bevolking over het jaar 1929 wijst, tegenover het jaar 1928, op een teruggang van geboOr- tecijfer en huwelijken en een toeneming van het aantal echtscheidingen. Terwijl in het jaar 1928 het geboorteover- schot 70.000 bedroeg, is dit in het jaar 1929 met 12.564 gedaald. DE VLOOTCONFERENTIE VOOR HET NADEREND EINDE. Men kan wel zooveel met zekerheid zeggen schrijft de N. R. Crt. dat de vlootconf^- rentie te Londen nu niet lang meer bijeen zal blijven. De Amerikanen laten uiterlyk niets van ongeduld merken, maar nemen toch alle maatregelen voor een terugkeer over een week of zoo naar hun land. Grandi begint onrustig te doen met het oog op de noodzakelijkheidi van terugkeer, omdat zyn begrooting van bui- tenlandsche zaken in het parlement spoedig in behandeling komt, en heeft bovendien keel- pijn. Alleen de drie overige mogendheden hebben minder haast. De Japanners zijn nu eenmaal zoo ver van huis dat zrj voor elke spoedeischende zaak toch te laat zouden komen. De Franschen, met name Briand, kunnen altijd nog tijd vinden om telkens naar Londen over het Kanaal te wippen, en de En- gelschen zitten in de stad van de conferentie en kunnen hun werk voor deze tusschen de Eindere loopende zaken afdoen. De ongesteldheid van Grandi die hem aan bed kluistert, komt ongelegen, nu men ver- neemt dat Briand een uiterste poging wil doen, om Italie te bewegen aan Frankrijk een sur plus aan tonnemaat toe te staan voor de ver- dedigingsbehoeften van zijn overzeesche ge- westen. De verzekering van Franschen kant dat slechts bij zulk een toegeven der Italianen nog kans op een vijfmogendhedentractaat be- staat, beteekent dat Parijs aan Rome nooit de geeischte pariteit zal toestaan en tevens dat het Engeland niet ter wille meent te kunnen zijn inzake een vermindering van zijn vloot, na een accoord over een veiligheidsformule, als Italie zijn voile tonnemaat gelijk op met Frankrijk blijft eischen. Het bedekte wantrouwen dat op deze con ferentie niet thuis behoort, ondermijnt nog al tijd alle doeltreffend met forsche gebaren ge daan werk en daarom begint men zich reeds fatalisttsch te verzoenen met de gedachte dat men niet verder zal komen dan tot een drie- mogendhedentractaat tusschen Engeland, Amerika en Japan. Daar schiet het werk ook het best mee op. Wanneer dat er is, kan men de conferentie althans beschouwen als de geslaagde voort- zetting van de kruiserconferen'tie van Geneve, waarop ook slechts tusschen deze drie onder- handeld werd, omdat Frankrijk en Italie er- van weg waren gebleven. Dit kan als argu ment gelden tegenover weifeling van Enge land om met zulk een drievoudig accoord ge- noegen te nemen, zoolang Frankrijk zich niet tot beperking gebonden heeft Want indien Engeland indertijd te Geneve ernstig naar een driemogendhedentractaat gestreefd heeft, m->8t het dit ook thans te Li-Eden doen. Het eenige waardoor de omstandigheden veran- derd zijn is dat de Franschen inmiddels een uitgebreid vlootbouwprogram hebben voorge- steld, dat drie jaar geleden nog niet bekend was, maar dat te verwachten was, zoodra de Fransche financien gezond gemaakt waren, omdat de Fransche vloot in den oorlogstijd, toen alles op land- en luehtverdediging gezet werd, verwaarloosd wa;:. GEMEENTER1AD-- VAN TER NEUKEN. In de Domderdagnamiddag gehouden verga dering van den gemeenteraad werd de burge meester, de heer J. Huizinga, namens den gemeenteraad gefeliciteerd, door den heer Bedet, nu hij voor de derde maal is benoemd tot burgemeester van Ter Neuzen, daaraan den wensch toevoegende, dat hem voort- durend de kracht en wijsheid moge worden geschonken voor de vervulling van dit veel vergende ambt. Het ingekomen jaarverslag der Gezond- heidscommissie wier zetel is gevestigd te Ter Neuzen gaf aanleiding tot eenige besprekin- gen. Op grand van het ruime batig saldo gaf de heer Van Driel als zijn meening te kennen, dat de commissie wel enkele malen drukker had kunnen vergaderen, en meer werkzaam zijn in het belang van den gezondheidstoe- j stand. Hij wees op een stijgend sterftecijfer en meende, dat Burg, en Weth. daarin aan leiding hadden moeten vinden om aan de com missie te verzoeken de oorzaken daarvan na te speuren, teneinde die zoo mogelijk te kun- j nen tegengaan. Ook had hjj gaame een ad- vies gelezen in zake de kwestie vrije artsen- keuize die hier aanhangig is. De heer Scheele achtte het onnoodig om te gaan vergaderen om het geld op te maken. De voorzitter is van meening, dat de commissies juist een wenk hebben gekregen om met de vergaderingen wat zuinig te zijn, en deelde mede, dat over vrije artsenkeuze e.d. van een Gezondheids- commissie geen advies is te verwachten, aan- gezien de leden geneeskundigen dan in de keuken van him collega's of concurrenten zouden belanden. Verschillende laat ingekomen verzoeken betreffende toepassing der Bouwverordening werden in handen van Burg, en Weth. ge- steld om davies. Dat lot trof ook het ver- zoek van P. J. van Aerdf. voor het vaststellen van een rooilijn aan de Coegorsstraat nabij Sluiskil. De heer Colsen pleitte er voor om dit terstond af te doen, opdat de ambachts- lieden, die het huis moeten bouwen en nu werkloos zijn, zouden kunnen beginnen. De voorzitter bracht hem echter onder het oog, dat het verzoek te laat gedaan is en dat het gemeentebestuur de hiervoor voorgeschreven wettelijke termijnen niet op zrj kan schuiven. Een voorstel van den heer Colsen om Burg, en Weth. op te dragen onderhandelingen aan te knoopen met de P.Z.E.M. om te komen tot een gelijken stroomprijs voor geheel de ge- meente, vond, behalve bij den heer De Bakker, op dit oogenblik bestriding bij alle leden. Bij de besprekingen mfet het bestuur der Maat schappij is volkomen duideljjk geworden, dat de maatschappij daar om principieele reden niet aan wilde en men acht het een minder- waardig standpunt om thans, nu de inkt van het teekenen van het contract te nauwemood droog is, met een dergelrjk verzoek aan te komen. Aan de N.V. Technisch Bureau voor Alge- meene Lichtreclame S. Kool Co. te Am sterdam werd tegen een retributie van f 50 'a jaars vergunning verleend voor het plaat- sen van een vitrine-zuil op en in gemeente- grand. Voor verbetering van den Schoolweg en de Grenulaan werd besloten tot het opzeggen van het erfpachtsrecht van verschillende aan den Sohoolweg gelegen perceeltjes. Na breedvoerige bespreking werd thans aan de N.V. Nationaal Houtbedrijf te Ter Neuzen vergunning gegeven voor het leggen en heb ben van werkspoor in het trotitoir langs den Stationsweg. Dit zal nu gedeeltelijk op het terrain van adressante moeten komen. Eene retributie zal verschuldigd zijn van 50 's jaars. Teruggenomen werd de voorwaarde, dat aldaar op de straat geen vradhtwagens zouden mogen worden geladeji. Twee amen- dementen van den heer Van Driel die de mo- gelijkheid wilde scheppen. dat het spoor om werkbelangen zonder boeht zou kunnen wor den gelegd en de retributie omdat het een gelegenheid voor werkverruiming betreft wilde stellen op 5 werden verworpen. De zekerheidstelling voor den gemeente- ontvanger werd gesteld op 10.000, terwijl ook een gewijzigde instructie werd vast- gesteld. Ofschoon blijkbaar bij den gemeenteraad wel geen verschil van gevoelen bestond om- trent den te benoemen candidaat, werd toch critiek uitgeoefend op Burg, en Weth., dat zij het bezit van het dipioma van de Vereeniging voor Gemeenteadministratie verplichtend had den gesteld en de oproeping alleen hadden geplaatst in een vakblad, waardoor ingezete- nen vrijwel van sollicitatie waren uitgesloten, terwijl daaronder toch ook wel liefhebbers zouden schuilen die best in staat worden ge acht de functie te vervullen. Voorts werd met nadruk ook becritiseerd het standpunt van Burg, en Weth. om ook voor secretarie- personeel uitsluitend gediplomeerden te ge bruiken, waardoor automatisch jongelui uit de gemeente worden uitgesloten. Gewezen werd op de verschillende rijksdiensten waarin jongelieden met eenige wetenschappelijke opleiding, b.v. M.U.L.O.-school, in dienst wor den genomen en in hun dienst zich op vak- opleiding toeleggen en examens doen. Door de hier in de laatste jaren gevolgde taktiek is er alleen voor gefortuneerden gelegenheid opleiding te krijgen in de gemeente-admini- stratie. De Voorzitter zette uiteen, dat Burg, en Weth. van oordeel waren, dat voor het ambt van ontvanger iemand kon worden be noemd met de gewenschte administratieve kermis en ried voor het overige den raad aan eens af te wachten. Met 9 stemmen is benoemd tot gemeente- ontvanger de heer J. C. Olijslager, thans com mies ter secretarie te Ter Neuzen, met wie was achbevolen de heer Q Bax. ambtenaar ter secretarie te Capelle (N.-Br.) welke 1 stem i verkreeg, terwijl 1 stem was uitgebracht op den heer P. Loof. Tot. uitgebreide bespreking gaf ook aanlei ding 'de geneeskundige armenverzorging. In hun voorstel gaven Burg, en Weth. als hun meening te kennen, dat het in 1927 genomen besluit tot invoering van vrije artsenkeuze practisch niet voor uitvoering in aanmerking komt, in verband met de kosten die daarvan het gevolg zullen zijn. Aangezien thans ook een geneesheer is gevestigd te Sluiskil stellen zij thans voor de armenpractijk op te dragen aan 2 geneesheeren, een voor de kom en 1 te Sluiskil, aan welke dan, evenals aan de ver- loskundigen, wijken worden toegewezen. Voor de kom zou de jaarwedde 500 en voor Sluis kil 400 bedragen. In het algemeen bleek de raad wel over tuigd, dat de vrije artsenkeuze zooals men zich die had voorgesteld, moet worden losge- laten. Alleen de heer Colsen bleef van andere meening. Waar zulks op een boerendorp in de omgeving wel kan, moest dit naar hij meende, hier ook kunnen. Deze spreker stel de ook voor aan den zich te Sluiskil gevestigd hebbenden geneesheer een vestigingstoelago ad f 800 toe te kennen, waarvoor hij dan te Sluiskil de armenpractijk zou moeten ver- richten. Er is indertijd wel 1500 toelage aan geboden om een geneesheer daar te krijgen. Heeft de dokter te Sluiskil zijn apotheek, dan kan ook de uitgaaf voor het afhalen van me- dicijnen verv alien. Ten slotte is het voorstel van Burg, en Weth. om de armenpractijk aan 2 geneeshee ren op te dragen aangenomen en zal een op roeping van sollicitanten geschieden. De heer Verlinde en enkele andere leden spraken hun leedwezen uit over het stichten van een kabelhuisje in het plantsoen aan de Axelsche straat. Het gaf den heer Bedet aan leiding tot de mededeeling dat hij niet meer zou meewerken om besluiten te nemen over voorstellen die zonder eenige voorbereiding in den rasfe werden gebracht. De Voorzitter ver- klaarde dat genoeg pogingen waren aange- wend om deze zaak anders voor elkaar te krij gen, maar dat spoed noodig was en men niet anders kon. De heer Dekker begrijpt niet dat men dat huisje op zoo'n slechten bodem wil plaatsen. Het is een bijzonder slappen bodem, waarop een lid hoopvol de verwachting uit- sprak dat het dan wel eens ondergrondsch zal worden en alsdan de omgeving niet meer zal ontsieren. j De heer Van den Bulck zou wenschen dat voorstellen, zooals nu het voorstel van den heer Colsen, die op het laatste oogenblik in- komen, zoodat de leden daarvan te voren geen kennis kunnen nemen, niet meer in de eerst- volgende vergadering werden behandeld. De Voorzitter hoopt, dat de leden daarmede reke- ning zullen houden, hij acht het aan te bevelen schriftelijke voorstellen tijdig in te dienen. j De heer De Bruijne dringt aan op spoed met het plaatsen van een hekje op het muurtje bij de"*hofstede van Den Hamer, aan de Mof- fenschans. De Voorzitter deelt mede, dat dit gemaakt wordt. De heer Colsen informeert eens naar den stand der ovememing van den weg door de Pierssenspolder. Het is binnenkort weer pol- dervergadering en er is nog niets van het standpunt van Burg, en Weth. bekend. De Voorzitter zal dit onder de aandacht brengen en deelt voorts mede, dat voor Sluiskil ver schillende verbeteringsplannen in voorberei- ding-zijn. Dei heer Verlinde vraagt nog naar de reden waarom men bij de gemeentebrandweer, in het bezit van goede brandbluschapparaten, hetgeen proefondervindelijk was aangetoond, en welke apparaten door een ingezetene van Ter Neuzen worden verkocht, is overgegaan j tot het aankoopen van apparaten van een ander merk, dat volgens verklaring van het bestuur der Nederlandsche Brandweervereeni- ging niet voldoet, dat van een vreemde is ge- kocht en waarmede men volgens die verkla- Tingen is bekocht. De Voorzitter antwoordt, dat men natuurlrjk van meening is geweest goede apparaten beter dan de andere te koOpen. Hij zegt evenwel een onderzoek toe. 13—18. 30. 16X7, 12X1. 31. 38—32, 8—IS. Sterker is 913. Het komt ons voor, dat Zwart hier ietwat vermoeid raakte. Hij doet in dit gewicbtige stadium van de partij eenige minder goede zetten, die beslissend nadeel ten gevolge hebben. 32. 4943, 2329 En schijnbaar goede aanvalszet. Zwart moest trouwens van zich af gaan bijten, om niet ta zeer in het gedrang te komen. Zie brjv. de ongunstige positie van de schijven 5 en 15. Wit forceert nu een gewonnen eindspel van 6 om 6 door een verrassende meerslag-afruil, (Zie diagram). Stand na 32 zetten. ZWART 1 2 3 4 5 36 WIT 47 49 50 Ieder 12 schijven. In de party volgde nu: 33. 2722! 18X40 (meerslag). 34. 45X 23, 19X28. 35. 30X10. 5X14. 36. 33X11. Zwart had hier kunnen opgeven, de slotstand bevat geen emkele kans meer voor hem. 36. 3—8. 37. 11—6!, 8—12. 38. 26—21!, 14—19. 39. 35—30, 19—23. 40. 39—33, 13— 18. 41. 33—29, 23X34. 42. 30X39, 18—22. 43. 21—16, 22X27. 44. 16—11, 27—31. 45. 48— 42, 12—18. 46. 11—7, 1X12. 47. 6—1 (dam), 9—14. 48, 39—33, 14—19. 49. 33—28, 19—24. Zwart had geen zet meer. Hy geeft op, want Wit wint nu door 4237, 2822 en 1X 48. Kampioenschap van Zeeuwsch-Vlaanderen. Zoo goed als zeker zal a.s. Zondag te Schoondyke de beslissing vallen, waaromtrent thans nog niets met zekerheid gezegd kan worden. Dit kan ook moeiiyk anders, daar ditmaal de deelnemers elkaar slechts 6enmaal ontmoeten, zoodat het puntenverschil uiterst gering is. Practisch gespraken mag men in zoo'n toumooi, dat slechts uit een enkele ronde bestaat, hoogstens §dn party verliezen, om niet definitief uitgeschakeld te worden. Het gevolg hiervan is, dat er in vele party en scherp op winst wordt gespeeld, waardoor levendige en hoogst belangwekkende partyen ontstaan. We hopen er verscheidene van te publiceeren, waar de minder geroutineerde dammers een schat van nuttige wenken en. gegevens uit zullen kunnen putten. Hieronder geven we den stand der deel nemers, voorzoover de uitslagen der ge- speelde partyen bekend zgn. Volgende week hopen we den totaaluitslag te kunnen publi ceeren. Boogaart en Kaan 12 punten, resp. uit 8 en 7 partyen; Geensen en Van den Heuvel 8 pun- ten uit 7 partijen; Kotvis, J. Kaan Dz. en Poissonnier 6 p., resp. uit 5, 5 en 6 partyen, Risseeuw 5 uit 4; De Bruijne en De Zeeuw 4 p.; Van Dixhoom en Luteyn 3 p. Oplossing van probleeni No. IS, auteur A. Haga. Wit: Ke6, Lc7, Plb6, pi a4 en c6. Zwart: Kc5, Ta6, pi b7. Wit wint als volgt: 1. cXb7, Txb?f. 2. LX b6, Kc6! 3. b8 (Pt), KXb6. 4. Fd7t, Ka5. 6. Pc5, enz. Probleeni No. 13, van P. Biscay. Uit ,,L'Eclaireur du Soir". CLX. De volgende party is uit den wedstrijd om het kampioenschap van Zeeland 1930. Wit. Zwart. j, j. K. J- van Calmthout, Goes Onregelmatige opening. 1. 3228, 1721. De verdediging van Her man de Jongh, even sterk als het gewone antwoord 18—23. Keller en Springer spelen hie* vaak 20—25. 2. 31—26 ,19—23. De con- sequentie voortzetting na 1721. 3. 28X19, 14X23. 4. 26X17, 12X21. 5. 33—28. Betwist het centrum. 5. 23X32. 6. 37X28, 7 12. 7. 3933, 1014. 8. 4439, 410? Een doellooze zet, waardoor schijf 5 veel te lang buiten spelverband zal blijven. 9. 5044, 14 19 10. 3430, 1014. 1823 kon niet we- gens 30—25. 11. 41—37, 1—7. 12. 30—25, 20—24. 13. 49—34, 21—26. 14. 34—30, 11— 17. 15. 3732, 1823. 16. 3631, 26X37. 17. 42X31- Een riskante voortzetting, zooals het vervolg trouwens uitwyst. Na 32X41, Zwart 23X32 en Wit 38X27 was gemakkelijker spel ontstaan, maar Zwart had er meteen meer tempi door verkregen en dit moest juist voor- komen worden. 17. 1218. 18. 4641, 7—12. 19. 41—36, 17—21. 20. 31—27, 21— 26. 21. 4742, 27. natuurlyk kon 2631 niet wegens 27—21, 32X21, 36X27 en Wit wint een schijf. 22. 3631, 26X37. 23. 42 31, 7—11, 24. 31—26, 11—17. Wij hadden hier tydens het spel 12—17 verwacht. Analyse wijst echter gemakkeiyk uit, dat de tekstzet beter is. 25. 27—21, 16X27. 26. 32X21, 23 X 32. 27. 38X27, 1823. Een lastig spelge- deelte hebben beide spelers achter den rug. Thans blijkt, dat Wit zijn voordeel rechts heeft kunnen handhaven, terwijl er links niets te vreezen is. 28. 4338, 611. 29. 2116, a b c d e f g h Wit: Kc2, Ph2, pi f2. Zwart: Kal, Lh8, pi a2. Wit geeft mat in vijf zetten. Deze eenvoudige vijfzet, leerzaam om het eindspelachtdge, toont 6(5n der weinige ge vallen, waarin het paard den looper de baas blijft. Nieuwe boeken. 1. My system. A chess treatise by Aran Nimzowitsch, Engelsche vertaling van Philip Hereford, uitgegeven door G. Belland Song Ltd, York House, Portugal Street, London W. C. 2. i De bekende Engelsche uitgever van Las- ker's, Capablanca's, Aljechin's en Reti's schaaikwerken hebben het levenswerk van Nimzowitsch, den overwinnaar van Karlsbad 1929, tot een schitterende uitgave gemaakt. Al wie de Engelsche taal ende Engelsche notatie voldoende machtig is, schaffe zich dit werk aan, het beteekent een prachtige aan- winst voor ieders schaakbibliotheek. De prys bedraagt 12 sh. 6 d. 2. De vorige maand kwam bij de firma G. B. van Goor Zonen, Frankenslag 173 te 's Gravenhage de lie druk(!) van Neuman's

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 5