asnsvaoE bkrichtm. ■hxruxit dtan. mo&d ohLn, DE HAREM DER SULTANS OPEN- GESTELD. DE „EERSTE STEEN" OPENGEBROKEN. FL0RAs I^UIKEHVOER IPCEFOKT... 1ET EERST AAN DE LEG Fa A. VAN OVERBEEKE-LEUNIS, TER NEUZEN. HET VERMISTE ECHTPAAR TERECHT. GEMEENTERAAD VAN AXEL. werken tot in stand houding van het Britsche rijk. Jaren kwam hij nu niet op den voorgrond, maar ook uit dezen tijd worden geroemd zijn geduld en zijn blik vol liefde. Geleidelijk verzamelde hij een aantal volgelingen random zich, en hij richtte een Ashram op, een soort retraite- oord (25 April 1915), hetzelfde oord, vanwaar uit hij nu onlangs zijn veel- besproken tocht met zijn medestrijders of denkers naar de kust is begonnen. De godsdienst van Gandhi is die van zijn volk: het Hindoeisme. Toch houdt hij o.a. den bijbel ook voor een Gods- openbaring. Het typeerende onderscheid tusschen de verschillende godsdiensten schijnt hem te zijn ontgaan. Wat zijn denkbeelden betreft: bijzon- der sdherp is zijn oordeel over de acade- misch gevormde Europeanen in Engelsch- Indie. Volgens Gandhi stellen b.v. de professoren zich ten doel het verstand te ontwikkelen, maar bekommeren zij zich niet om het hart noch om het karakter; de rechters stoken partijschappen op en aan; en ook over de dokters is hij slecht te spreken. De Europeesche beschaving bekommert zich, volgens Gandhi niet om s menschen ziel, zij heeft den mensch sledhts gemaakt tot slaaf van het geld. En Europa acht hij alleen nog maar in naam Christelijk, de God van Europa is: de Mammon. Daarnaast is dan Gandhi s ideaal het eenvoudige leven van den landman. Volgens hem heeft de moder- ne techniek in het land nood gebracht en .ziekte, honger en werkeloosheid, onzede- lijkheid en verderf. Vooral de weef- en spinmachines acht hij verderfelijk, omdat zij zooveel menschen werke- en broode- loos maken. Zoo zou dan het heil van Indie daarin gelegen zijn, dat het alles weer afleerde, wat het de laatste 50 jaar had aangeleerd. Uitqaande van deze beginselen is it t Wethouders gewend en schijnt het nu nog eens te willen probeeren bjj den raad. Het voorstel van Burgemeester en Wethou ders wordt met algemeene stemmen aange- nomen. 14. Verzoek kinderen wet. om vergoeding voor school- ingevolge art. 13 der L. O. (Ingez. Med.) sprong ltga; Gandhi zijn actie voor zijn land begon nen. Men begrijpt nu zelf wel: wat daarvan worden moest! Zeker, weigerde hij voor alle samenwerking met het Brit sche gezag, maar toch was zijn actie niet als anti-Engelsch bedoeld! Uiterste consequentie van dit alles was: het opzeggen van de staatsburger- lijke gehoorzaamheid. Maar is er dan geen enkel gezag nuttig en noodig? Men heeft er terecht op gewezen, dat Gandhi in deze dingen moeilijk consequent zal kunnen blijvenen vooral ook, dat hij niet in voldoende mate rekening heeft gehou- den met de menschelijke traagheid. Dat het heele volk bij een dergelijke beweging niet mee zou doen had Gandhi toch wel kunnen en moeten voorzien. Ook namen tal van personen deel aan zijn actie zon- der van haar grondbeginsel te zijn door- drongen. En zoo is dan Gandhi s actie ook toen weer mislukt. Zal het nu anders worden? Van 1922 1924 is Gandhi gevangen gehouden, en toen werd hij weer in vrijheid gesteld. Zal Gandhi nu wel slagen? De bekende dichter Tagore heeft gezegd, dat Indie het land is, waar de dingen wel tot een zeker punt kunnen komen, maar waar zij dan weer blijven staan. Er is wel een zeer sterke persoonlijkheid noodig om hier de menschen over dat doode punt heen te helpen. Zou dat Gandhi ge- lukken? Velen mogen met hem meedoen, open- lijk, of in het verborgene met het mee- voelen, er zijn toch ook duizenden, die het weer anders willen, en ook de Moham- medanen doen thans niet mee. Altijd blijft het de vraag, of deze beweging niet op den duur een gewelddadig karakter zal gaan dragen. Dan verloochent zij echter Gandhi's beginselen, en daarom is een beweging, als die Gandhi bedoelde, niet bij voorbaat met onvruchtbaarheid geslagen? CHANTAGE. In de Old Bailey te Louden is de 48jarige booneelspeler Frank Challenor wegens chan tage tot vier jaar dwangarbeid veroordeeld. Ofschoon hij getrouwd wais had hij betrekkin- gen aangeknoopt met een jonge tooneelspeel- ster, die werd aangeduid als ,,mis A". Hij had haar eerst een som van 59 pond en daar- na een som van 200 pond ontfutseld, onder het valsche voorwendsel, dat hij meubelen moest betalen, die hem anders zouden wor den afgenomen. Later perste hij het meisje nog 300 pond af onder het voorwendsel, dat een afdreiger dictafonisch een verslag had gemaakt van een gesprek tusschen den too- neelspeler en het meisje en anonieme brieven zou zenden aan hun wederzijdsche families als hij niet werd afgekocht. Het meisje kreeg toen achterdocht en ging naar de politie. De tooneelspeler, die reeds vroeger wegens win- keldiefstal was veroordeeld, bekende. Hij 5telde door zijn onvoorwaardelijke beikentenis het meisje vrij van venschrjning voor den rechter. Toen de rechter het vonnis uitsprak viel de tooneelspeler in zwijm. Dat deel van het vermaarde Paleis van Top-Kapoe, dat den harem van Turkije's sul tans bevatte, is Zondag opengesteld voor het publiek, meldt de „Tel." Vierhonderd jaar lang was het serail, gesloten voor alle profa- rien, een tooneel geweest van tal van mtriges en zelfs van moord-aanslagen. De Turken, die er Zondag voor het eerst vrijelijk moch- ten rondwandelen, bewonderden de porcelemen wanden der slaapkamers, de praohtige mar- meren fonteinen, de gebeeldhouwde ledikanten met vergulde hemels, de geweldige schilde- rijen, het kostelijk brokaat; de meeste aan- dacht trokken echter de verrukkelijke taprj- ten waar de stellig zeer groote waarde op het eerste gezicht nog zelfs niet kon worden geraamd. VAN EEN OLIFANT EN EEN TIJGER. Een nog nooit tevoren gezien schouwspel verraste onlangs de bezoekers van een circus- voorstelling in Boekarest. In de arena ont- stond een verwoede strijd tusschen een los- gebroken tijger en een olifant. Toen de aan- wezigen begrepen, dat het hier geen stukje dressuur, doch een gruwzame werkelij-kheid betrof, ontstond een paniek, waarbij de linnen wanden der tent verscheurd werden. De tijger met wilde sprongen telkens weer tegen den olifant omhoog en beet hem in de flanken. Maar met een geweldigen zwaai van zijn kop draaide zich de dikhuidige kolos om, en terwijl de tijger een oonvenscheurend doodsgebrul uitstiet, boorde hij zijn slagtan- den in het lichaam van het roofdier. Toen de oppassers naderbij kwamen, was de tijger dood. NUTTIGE INSTELLING. De Keulsche vrouwenvereenigingen hebben een ambulante keuken in bedrijf gesteld, die regelmatig groote huizen in aanbouw, fabrie- ken, sportterreinen en afgelegen wijken van goedkoope spijzen en ververschingen voorziet. Deze keukenwagen heeft een ketel voor ruim 500 Liter warm eten en een grooten koffie- stoomketel, en gelegenheid tot het bergen en vervoeren van alcoholvrije dranken. Men meldt aan de N. Rott. Crt., dat de eerste steen" van het nieuwe Funkhaus, dat te Cnarlottenburg wordt opgericht, door on- bekenden opengebroken en van zijn inhoud beroofd is. Hoewel het nieuwe gebouw reeds tamelijk ver is gevorderd, lag de eerste steen nog vrij. Toen's ochtends de eerste arbeiders aan het werk gingen, bemerkten zij, dat die steen opengebroken was. De steen bevatte behalve de oprichtingsoorkonde ook tech- nische brochures en de teksten van de toe- spraken, die op 29 Mei van verleden jaar, toen de eerste steen werd gelegd, waren ge houden. EEN HISTORISCHE PEN. Te New-York is voor een pen 2800 be- taald. Het is niet de eerste de beste pen, waarmede Lincoln, de wet tot afschaffing van de slavemij in de Ver. Staten heeft ondertee- kend. De verkooper, een meneer Tucker, be- weert de pen van zijn overgrootvader Louis Burgdorf geerfd te hebben. Deze was des- tijds Lincolns bediende op het Witte Huis en moet onder eede verklaard hebben, dat Lin coln hem deze pen geschonken heeft. EEN BIJZONDER LEGAAT. Een kapitein van de Engelsche koopvaardjj- vloot, die op 84jarigen leeftijd te Londen is overleden, heeft 10.000 aan de Duitsche oorlogsinvaliden vermaakt. In zijn testament heeft hij geschreven, dat het overwinnende Engeland zeer goed voor zijn invaliden kan zorgen, zoodat hij dit legaat ter beschikking stelt ten behoeve van de Duitsche .oorlogs invaliden, die tengevolge van den slechten fiancieelen toestand slechts een geringe on- dersteuning ontvangen. Mocht het testament om de een of andere reden ongeldig worden, verklaard, dan moet het bedrag ter beschik king worden gesteld van generaal Smuts, die het gebruiken moet voor de Zuid-Afrikaan- sche boeren, die in den Transvaalschen oorlog schade hebben geleden. De omstandigheden, waaronder Beste den dood vond, zijn nog niet geheel opgehelderd. Het lijk werd gevonden op den drempel van de huis-kamer liggend. Onder een der voeten lag een revolver, naast het hoofd een oude cavaleriesabel, die eigendom van den doode was. De laden van de schrijftafel stonden open en waren doorsnuffeld. In den laatsten tijd was er driemaal ingebroken, zoodat men ver- moedt, dat hrj door een inbreker doodgescho- ten is. Baar geld tot een bedrag van 1000 mark, dat eerst vermist werd, is later in de bibliotheek teruggevoniden. De sectie van het lijk, evenals andere om standigheden, wijzen echter niet uit, dat zelf- moord absoluut buitengesloten is. EEN ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Zondagmiddag reed een zware vrachtauto met een aanhangwagen, die uit Munster kwam, doordat een bocht niet goed genomen werd, tegen den gev^l van het oude gezellen- huis te Duelmen. De muur werd ingedrukt en de auto kwam pas in de kamer tot stil- stand. Een toevallig passeerende 29jarige i vrouw werd tusschen den muur en den auto i verpletterd en was op slag dood. Twee vrou- j wen, die zich in haar gezelschap bevonden, werden zwaar gewond. De chauffeur, die niet in het be-zit van een rijbewijs was, is ge- arresteerd. MET Alvorens elders te koopen, vrage men eerst prijs bij (Ingez. Med.) EEN WANHOOPSDAAD. Een werkloos ingenieur te Deutz bij Keulen, die het slachtoffer was geworden van een fusie van twee fabrieken, en die geen pen- sioen kreeg en evenmin werk heeft kunnen vinden, heeft zich zelf, zijn vrouw en zjjn 18- jarigen zoon met veronal vergiftigd. Allen zijn dood. Zij hadden van te voren afspraak gemaakt tot hun vreeselijke daad. De man had een overlrjdensadvertentie aan de cou- ranten gazonden, onderteekend met den naam van zijn vroegeren directeur. Deze adverten- tie was ook in dien vorm geplaatst. Sedert 25 Maart werd het echtpaar Kap- pelt uit Berl'ijm-Moabit vermist. Midden Fe- bruari waren zij getrouwd en op hun huwe- lijiksreis gegaan. Over Parijs en Nizza gingen zij per auto naar Milaan. Op 25 Maart schre- ven zij uit Schaffhausen aan hun familie, dat zij den volgenden dag de terugreis zouden aanvaarden. Sedertdien had men niets meer van hen ge- hoord, zoodat men "zich over hun lot emstig bezorgt maakte. Dinsdagmorgen om 10 uur zijn beiiden een- ter gezond en wel met hun auto te Berlijn Vergadering van Dinsdag 1 April 1930, des voormiddags 10 uur. Voorzitter de beer F. Blok, Burgemeester. Tegenwoordig de leden: A. E. Kruijsse, M. W. Koster, C. Th. van de Bilt, H. Wolfert, Oh. Claessens, A. Th. 't Gilde, F. Dieleman, J. de Feijter en P. de Ferjter, benevens de Secreta- 1 ris J. L. J. Maris. Afwezig de heeren J. M. Oggel en Ph. Jvan i Dixhoom. (2. Slot.) I 12. Verkoop van grond voor stichting eener frobelschool. aangekomen. Uit Singen bij Schaffhausen waren ziji direct naar Berlijn gereisd, doch hadden een andere route genomen. Zoo waren zij bij de Tsjechoslowaaksche grens terecht gekomen. Bij Franzensibad zijn zij met de auto in de sneeuw blijven steken, waardoor zij geheel van de buitenwereld afgesloten werden en hun familie niet konden opbellen. Tenslotte is de man er in geslaagd met de auto door de sneeuw te komen waama de reis naar Berlijn werd voortgezet. BEKLAGENSYVAARDIGE MISDADIGSTER. Te Saarbriioken heeft de politie een twaalf- jarig meisje in hechtenis genomen, dat een kind had vermoord en vier andere kinderen uit de ouderlijke waning had gelokt en zwaar mishandeld. Het meisje, dat bekend heeft, is voorloopig opgesloten in een verbeteringsge- sticht. Met deze arrestatie zijn een aantal mis- daden opgehelderd, die in de laatste weken te Saarbrticken vrij veel opschudding hebben verwekt. Op 31 Maart vonden wandelaars op de weide in de nabijheid van het oude kerk- hof het lijkje van een meisje van 3y2 jaar. Uit de schouwing bleek, dat het kind na eerst awaar te zijn mishandeld, aan verstikking was overleden. In de daarop volgende dagen verdwenen vier kleine kinderen spoorloos uit de ouderlijke woning. Een hunner werd door een arbeider in den omtrek der stad terug- gevonden. Aan litteekens aan den hals bleek, dat men het had pogen te wurgen. De dne andere kinderen keerden zelf naar huis terug, zij Allen hadden emstige wonden aan hals en gelaat. Met hulp van verklaringen van deze kinderen kon de jeugdige moordenares worden ontdekt. GEHEIMZINNIGE MISDAAI). Onder verdenking schuldig te zijn aan den moord op den 69jarigen landeigenaar Beste, die Vrij dag op zijn riddergoed Bredow, bij Buckow in Achter-Pommeren, in zijn woon- kamer doodgevonden werd, zijn twee leden van het personeel, een tuinman en een atal- knecht in arrest gesteld. Ingekomen is een adres van het bestuur der Vereeniging voorChristelgk Nationaal School- onderwjjs te Axel, dat daarin te kennen geeft dat het, indien door den gemeenteraad gun- stig wordt beschikt op het verzoek om sub- sidie ten behoeive eener te stichten frobel- school, het de aandacht vraagt voor het vol gende Het voornemen bestaat, de daarin bedoelde school te bouwen op de perceelen, gelegen I tegenover de perceelen 93 t/m 99 van het bouwplan van het Gemeente-Grondbedrijf. Daarvoor zouden wij noodig hebben de ge- l heele diepte dier perceelen (ongeveer 30 M.) j tot aan de achterliggende op het bouwplan ge- projecteerde straat en een breedte van 39 M., gemeten aan de zijde van de bestaande straat. Onzerzijds wordt, indien de gemeente de langs de perceelen 107 en 108 van genoemd plan geprojecteerde straat aan ons zou willen niot afstaan, geen prijs gesteld op den aanleg van IldtJL i1. TAnnil H O Q T*_ te wijken, waardoor niet op elkaar aansluiten- de straten zouden ontstaan, hetgeen in de toekomst wellicht niet te verkiezen zou zijn. Zij stellen voor, op het laatste gedeelte van bovenomschreven adres gunstig te beslissen en de grond op de gewone voorwaarden te ver- koopen. De heer VAN DE BILT zou zoo zeggen, dat het bestuur gelijk heeft, wanneer het zegt, dat het zou kunnen zonder het maken der straat. Spreker zou die straat ook niet ver- koopen, maar in eigendom houden. Aan de andere zijde zijn ook nog terreinen gelegen die na het maken der straat voor bouwgrond zou den kunnen dienen, maar spreker zou die straat niet maken, tenzij die betrokken eige- naars te kennen geven ook te willen betalen in de bestratingskosten. De VOORZITTER merkt op, dat men deze daartoe niet verplichten kan. De heer VAN DE BILT: Verplichten niet, maar dan leggen we het niet aan en dan kun nen ze er ook geen bouwterrein verkoopen. De VOORZITTER wijst er op, dat dit voor de school van geen belang is. De heer VAN DE BILT: De gemeente ook niet. De gemeente moet het echter met het oog op de toekomst behouden en desnoods laten gebruiken. De VOORZITTER merkt op, dat het be stuur er weinig aan zou hebben, indien haar nu een strook grond over 9 M. breedte in ge- bruik werd gegeven en die later weer zouden worden afgenomen, want dan wordt de speel- plaats, waarvoor het zou gebruikt worden weer zooveel kleiner. Het wegenplan is echter eenmaal door den gemeenteraad vastgesteld. De menschen die grond kochiten hebben zulks gedaan op die voorwaarde. Als die straat niet werd ge maakt, zou de gemeenteraad zijn belofte niet nakomen. Burgemeester en Wethouders wenschen van die belofte niet af te wijken. Met het oog op het tegenwoordig verkeer is het niet gewenscht, dat men daar een doode straat zou gaan aanleggen. De heer VAN DE BILT wijst er op, dat er voor het oogenblik 1200 mee zou te ver- dienen zijn. Er is voor het oogenblik niets aan te doen, maar h(j zou het daarheen wil len sturen, dat belanghebbende aanpalende eigenaars zich gedrongen gevoelden mee te betalen. De VOORZITTER: Wanneer we straks die straat gaan aanleggen en de aanpalende eigenaars wenschen er aan te gaan bouwen, dan kunnen we hen vragen of ze genegen zijn daarin mee te betalen. De heer VAN DE BILT zou hen, als ze niet wilden, geen gelegenheid geven om te bouwen. De heer KRUIJSSE wijst er op, dat er een tijd kan komen, dat die straat dringend noo dig is en er zelfs nog wel aanleiding zou kun nen zijn om er een strook grond voor te ont- eigenen. Als de vereeniging eenmaal het ge- bouiw gesticht heeft, zal het moeilijk zijn, het haar weer te ontnemen. Als het anders niet kon, zou er aanleiding voor kunnen zijn, maar de school eischt het volstrekt niet. Als men het stratenplan ging wijzigen, zou ook weer goedkeuring van autoriteiten noodig zijn, en betwijfelt spreker .of men goedkeuring zou krijgen op het maken van doodloopende straten. De heer J. DE FEIJTER: De bedoelmg is, am den grond maar alleen in gebruik te nemen. De heer KRUUSSE: Wat zijn ze er mee vooruit, als ze die later toch moeten missen? De heer J. DE FEIJTER: Dat moeten ze dan zelf weten, als ze daarmede tevreden zijn. De VOORZITTER merkt op, dat dan het gevolg zou kunnen ziin, dat men een school met te kleine speelplaats kreeg. Voorts wijst hij er op, dat het verzoek tweeledig is en voor het geval de gemeente die ruinate van de straat niet wil afstaan een breedte van 39 M. wordt gevraagd. De heer J. DE FEIJTER wilde in over- weging geven den grond waarop de straat moet komen in gebruik te geven zoolang de gemeente die niet noodig heeft. Het voorstel van Burgemeester en Wethou ders wordt aangenomen met algemeene stem- men. i dat gedeelte straat. De gemeente zou daar- door bewaard blijven voor de uitgave, die het leggen dier straat met rioleering enz. met zich zou brengen, hetgeen minstens 1200 zou kosten. Mocht Uw Raad daartoe kunnen besluiten, dan zouden wij kunnen volstaan met betaling van den vastgestelden prijs dier gronden over een breedte van 30 M., te rekenen vanaf de bedoelde geprojecteerde straat naast de per ceelen 107 en 108, waarvoor wij in eigendom zouden verkrijgen een breedte van 39 M. ge meten aan de zijde van de bestaande straat. In het tegenovergestelde geval verzoeken wij te mogen aankoopen een breedte van 39 M., gemeten aan de zijde van de bestaande straat. De grond die de Vereeniging wenscht is ge legen aan de in deze vergadering voorgestelde Ds. Jan Scharpstraat, evenwel de meest Zui- delijke perceelen, waar in het bouwplan een straat langs is geprojecteerd, die verbinding zal geven met de daarachter geprojecteerde straat De gemeenteopzichter geeft in zijn advies te kennen, dat de verkoop van het eerst ge- noemde kan worden toegestaan; ook het be- bouwen van de voor straat bestemde strook zou z.i. geen overwegend bezwaar zijn, daar een eventueele verbinding met de Oude Wijk altijd nog tot stand zou kunnen gebracht wor den door de volgende straat, terwijl het feit dat het gedeelte straat langs de heer Dieleman en Wijna zal „doodloopen" evenmin belangrijk is, en het voor de school wel gewenscht is, dat er zoo weinig mogelijk verkeer is. Het eenige bezwaar zou z.i. zijn, het cadeau geven, zulks met het oog op andere vereenigingen en in- stellingen, zoodat hij in overweging geeft een prijs te vragen aan dien welke de gemeente er voor heeft betaald. Burgemeester en Wethouders geven te ken nen, dat de grond die de Vereeniging wenscht te koopen, gelegen is aan de in deze vergade ring voorgestelde Ds. Jan Scharpstraat, even wel de meest zuidelijke perceelen, waar in het bouwplan een straat langs is geprojecteerd, die verbinding zal geven met de daarachter geprojecteerde straat. Het komt hen niet gewenscht voor om van de geprojecteerde straten in het bouwplan af 13. Verzoek om schadevergoedlng voor het inwerpen van ruiten. Ingekomen is een adres van M. A. Koole, wonende te Axel, Weststraat D 67, die daarin te kennen geeft: dat in genoemd perceel in Dec. 1.1. twee rui ten zijn ingegooid, waarvan de schade be- draagt 23,38; dat dit is ten gevolge van het opdrrjven en samenhouden van het volk aan de Weststraat, hoek Zeestraat, tijdens de staking aan de cokesfabriek te Sluiskil, waar men zeker wist dat de auto met werkwilligen dezen hoek moest passeeren; dat het de- politie tot heden niet is gelukt, den dader op te sporen; dat ieder burger toch recht heeft op bescher- ming van de overheid; reden waarom hij verzoekt hem vanwege de gemeente de geleden schade te vergoeden. Burgemeester en Wethouders deelen mede, dat adressant zich reeds eerder tot hun college heeft gewend, om vergoeding van geleden schade, en daarop een afwijzende beschikking heeft ontvangen, daar de plaatselijke overheid wettelijk noch zedelijk verplicht is dergelijke schade te vergoeden. Zij stellen voor, op dit adres afwijzend te beschikken, afgezien nog van het feit, dat adressant, gezien het uur waarop dit plaats had, zijn pand behoorlijk had kunnen bescher- men door de aanwezige rolluiken. De heer CLAESSENS gevoelt er veel voor adressant vergoeding te geven. Die man moet toch niet de dupe worden van een relletje in verband met de staking? Het kwam omdat de politie te paard daar stond, dat men naar die zijde met steenen gegooid heeft. Waarom werd hrj ook niet gewaarschuwd zijn rollui ken te laten zakken? De VOORZITTER antwoordt, dat niemand gewaarschuwd is. Alleen toen er daama men schen aan hun deuren kwamen staan Is wel eens den raad gegeven deuren en ramen te sluiten. De heer CLAESSENS merkt op, dat hieruit blijkt dat pas later, toen zich het geval bij adressant had voorgedaan, gewaarschuwd is. Hij zou het daarom wel billijk achten aan zijn verzoek te voldoen. De VOORZITTER geeft te kennen, dat Bur gemeester en Wethouders zich op het stand- punt hebben gesteld, dat Burgemeester en Wethouders niet aansprakelijk kunnen worden gesteld voor het inwerpen dier ruiten. Adres sant heeft zich eerst tot Burgemeester en Door P. de Feijter, landbouwer te Axel, wonende Q no. 39, wordt voor zjjne twee kin deren die de school voor gewoon lager onder- wijis bezoeken, die meer dan 4 K.M. van zjjn woning verwijderd is, op grond van art. 13 der Lager Onderwijswet 1920, van gemeentewege eene vergoeding gevraagd van f 50 voor ieder kind. Burgemeester en wethouders stellen voor adressant voor het jaar 1930 een vergoeding toe te staan van f 15 per kind. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. 15. Wijziging begrootingen. Burgemeester en wethouders stellen voor te wijzigen de volgende begrootingen voor den dienst 1929: a. de gemeentebegrooting. onder de ontvangsten op te nemen een post „winst van het (vleesehkeurings)bedrijf we gens winst" /910; onder de uitgaven te verhoogen de volgende posten: uitgaven in zake drinkwatervoorzie- ning 29, onderhoud van huizen, torens, enz. f 50, kosten ter zake van verzekering 35, idem f 35, vergoeding kosten van instandhou- ding van bijzondere scholen bedoeld in art. 101 der L. O. wet 150, subsidie voor de be- waarschool f 255, uitkeering aan de tot den Vleeechkeuringskring behoorende gemeenten f 910, samen f 2005,50; te verminderen de volgende posten; kosten van de gemeentereiniging f 85, aanschaffen en onderhouden van schoolbanken 35, kosten van handelsonderwrjs f 255, onvoorziene uit gaven 150, samen f 1095,50. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. b. gemeentelijk gasbedrgf. onder de ontvangsten te verhoogen de pos ten opbrengst uit gaslevering f 4504,64, rente van in rekening-courant belegde gelden f 1000,84, samen 5505,48; onder de uitgaven te verhoogen de posten: grondstoffen voor de gasfabricage 4119,06^4, machinekamerbehoeften f 181,28, drukwerk f 8,87, diverse onkosten f 617,88, afschrjjving wegens waardevermindering f 2542,80, samen 7469,91%; te verminderen de volgende posten; onder houd 174,59%, onvoorziene lasten 1789,84, samen 1964,43%. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. c. gemeentelijk vleeschkeuringsbedrijf. onder de inkomsten te verhoogen de posten: opbrengst keurloonen f 586, rente van gelden in rekening-courant 21,26, samen 607,26; te verminderen den post: verhaal pensioen- bijdrage met 0,67 onder de uitgaven te verhoogen de posten: aanschaffing instrumenten laboratorium f 336,68, uitkeering aan de gemeente wegens winst f 909,46; te verminderen de posten: uitgaven den vorigen dienst betreffende f 0,95, jaarwedden 300, aanschaffing drukwerken en kantoor- behoeften 30,20, porto's en kleine uitgaven 1,45, aanschaffing van oorringen 2,15, uit keering aan de gemeente voor pensioenpremie 180,75, onvoorziene uitgaven 30. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. 16. Omvraag. a. De heer KOSTER merkt op, dat uit het antwoord dat in de vergadering der Provin- ciale Staten gegeven is op de vragen van den heer Van Dixhoom is gebleken, dat Burge meester en Wethouders nog steeds met de P.Z.E.M. in onderhandeling zjjn over electri- ficatie van het Oostelijk deel der gemeente. Kan de Voorzitter ook mededeelen in welk stadium die zaak verkeert? De VOORZITTER bevestigt, dat Burge meester en Wethouders nog steeds met de maatschappij in onderhandeling zijn. Die on- derhandelingen verkeeren echter op 't oogen blik in een stadium dat het niet mogeljjk is, daaromtrent mededeelingen te doen. Hjj hoopt er in de volgende vergadering wel iets van te kunnen zeggen. De heer KOSTER: De zaaik is dus nog niet geheel afgewikkeld, en bestaat er nog een hoopje. De VOORZITTER bevestigt, dat er mis- schien nog een oplossing kan komen. b. De heer KOSTER heeft uit het raads- verslag van Ter Neuzen gezien, dat er door een nabuur begeerige blikken worden gewor- pen op een deel van het grondgebied dezer gemeente. Kunnen Burgemeester en Wethou ders daarover iets mededeelen? De VOORZITTER antwoordt, dat Burge meester en Wethouders daaromtrent niet meer weten dan wat iedereen heeft kunnen lezen. Zij hebben nog in geen enkel opzicht offieieel iets vemomen, dat er naar zou ge- streefd worden een stukje van de gemeente te naasten. Hij acht het voorts ongewenscht, hierop vooruit te loopen. Burgemeester en Wethouders zitten hier ook niet stil en hjj meent, dat het de zaak dient, wanneer er zoo weinig mogelijk over gesproken wordt. c. De heer KOSTER vraagt, of, nu de Provinciale weg van den spoordam tot aan den tol zal vernieuwd worden, tegelijkertjjd ook de weg langs den Nieuwen djjk ook niet eens in orde zou kunnen worden gebracht. De VOORZITTER deelt mede, dat de Pro vinciale weg van den overweg tot aan den tol zal worden vernieuwd. De weg zal, naar hem werd meegedeeld, ook worden verbreed. De vraag van den heer Koster zal hjj bij Burge meester en Wethouders bespreken. d. De heer VAN DE BILT wilde eigenljjk met betrekking tot die annexatieplannen van de zijde van Ter Neuzen hetzelfde zeggen. Voomamelrjk wilde hij het hebben over het geen de heer Colsen te berde bracht. Die wil er dat stuk vermoedelijik bij hebben onder het motief, dat er dan beter voor zou worden ge- zorgd, dan wanneer Axel het doen moet .Nu heeft spreker echter meegebracht een Ter Neuzensche Courant waarin is opgenomen een raadsverslag van Ter Neuzen, waarin de heer Colsen juist zulke emstige klachten uit over de weinige zorg die het gemeentebestuur van Ter Neuizen aan Sluiskil besteedt. Hij achtte het wel nuttig, dit eens openbaar te make*. e De heer VAN DE BILT wil nog lets zeggen met betrekking tot de electrificatle i van het Oostelijk deel der gemeente. Hij sprak

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 2