Feuilleton-vertelliDgeD. V ARIA. Gtg&KffGtDR BERICatEV. Financieele Benchten. BRABANTSCHE BRIEVEN. IN ONGEBLUSCHTE KALK GEVALLEN. BRANDSTICHTER LEGT BEKENTENIS AF EEN WETHOUDER EN EEN RAADSLID HANDGEMEEN. A. C. LENSEN'S STOOMVAART MAATSCHAPPII - TER NEUZEN SCHEEP V AARTBE WEGIN G. ■vafe van pl.m. twee uur 's mi (Wag's, toen hij uit Heelsum is gegaan, tot vijf uur's middags, toen hij thuis is gesignaleerd, is geweest. Hoek is het er volkomen mee eens, dat voor den dader van een mooid als te Bennekom heeft plaats gehad, een psych iatrisch onder- xofck geiwenscht is. Alleen meent hij, dat dit niet op hem hehoeft te warden toegepast, om- dat hij met de heele zaak niets te maken hecft Binnenkort verschijnt een uitvoerig rapport van den politie-deskundige, Dr. Hesselink te Arnhem, over diens onderzoek, o.m. van het- geen bij het. graven in den turn bij de woning van Hoek gevonden is. Dit rapport zal zeer hezwarend voor den verdachte luiden. Ulvenhout, 8 April 1930. Menier, Ollee, da-d-is er gfeef van laanks gegaan, amico. Toen 'k deus week mee m'nen gruun- tenwagel in stad Swam, toen heunde-n-ik van •de verte-n-ai de meziek en as ik goed lhsterde, dan bait al dalek in de gaten da-d-et peerdevolk was dat daar meziek mokite. *t Kwam sjuust van pas. Kad 'n mieljenfeers bus. Waant jonk, 't sting er 's mergens toch allemaal zoo schoon bij ee, op 't laand. On- begrijpelijk eigentlijk, waant z66 kollesaal bad 't zonneke de leste dagen nouw nie mee- gewarkt. 'n Dikke, kouwe locht hong al dagen over de w£reld. Graauw van kleur en rjzig kouw drukte ze zwaar en somberkes op 't laand, ifn droppel rengel die er zoo nouw en dan -uitzwierde was zoo vinnig as 'n ijspinneke en noordwesterwinden gierden deur 't durp en ,«ver de velden da-g-er kiepevSl van kreeg. 's Middagges op 't laand snee ie deur oew lichaam da-g'er blaauw van wier. Da-d-oew haanden stram wieren en oew kokker drupte in d'n drogen, grijzen grond, die te verschra- len lag in 't zure weer. En dieen mergen zag "t er naar uit dat die vuile locht breken zouw in stukken en brokken, in flarren zouw jscheuren en uit mekare waaien ver weg de onendigiheid in. Hier en daar gulpte-n-al wa blaauw in d'hooge locht en zag ik schijnsel van 't zonneke stralen teugen de afgebroken wolkenflarren aan, die zulvren raanden kre- gen. 'it Gong weer goed worren! 'k Zag, 't aan de kleur die er in de verre bosschen hong. D'r zat kleering in de looht. Sjekuur he 'k toen 't jonk gewas weer 's bekeken, waant mee 't ikleeren van de loch- ten, 't draaien van de winden, kom-d-oew plazier in 't vorderen van 't gewas subiet weer verom. En amico, 't viel veul mee. Prachtig hadden die steuvige, jonge, par- mantige plaantjes d'r eigen g'ouwen. Nijdig stakken z'omhoog en ieveraans waar 'k keek en tuurde was 't dik in orde. En op d'n erft truggekomen, daar waren de kiepen al druk in de weer. Daar rolden de eiers in d'r blaanke schalen de kuiltjes in. Daar trapte-n-ik er een tot sap onder m'n groote klompen, da-d-et geel 6p-spoot en in m'n broekspijp kledderde. Van schrik gong Ik 'nen pas achteruit en ineens scheurde-n-er 'n kreetje deur de locht da'k ervan verschoot. 'n Jong katje zat mee z'n schoon geringd stertje onder m'nen klomp en d'ouwe kwam as 'nen briesenden leeuw aanrennen, in duu- zend aangsten veur d'r krijschend kinneke. En zoo jonk, trapte en stapte ieveraans in 't nuuwe leven dat de edrde overdadig bedekt. Jonge biesten, groote eiers, blommekes en gruun, 'it is een nuuw leven al nuuw leven. Muljoenen bodeikes zijn 't die 't groote fiest van Passchen, 't fiest van 't opgestane nuu we leven al veurafgaan. Zooas ik zeg: kad 'n mieljenedrs-bui. En ooderweuge sluierde-n-'t gruune waas over 't gebombte en over struikgewas. Knoppen as vusten stingen van kracht te toeven en te zwellen uit de steuvige hasten. *n Kapelleke dwerelde veur me uit in fonke- lende glaanzing van d'n zulveren mergen die deur de zwellende boomtakken sprenkelde. *t Vloog, in daanzend bewegen, naar de blom mekes in de tuinen laanks d'n weg, waarin de biejasinten ,as kleurige suikeren klodders, d'r kopkes schudden op d'n lochten wind, 't Ka pelleke streek er plat op neer of 't mee z'n korte vleugeltjes de blommekes om-enmen wouw! Lioht as 'n rozeblaaike sidderde da- d-engeltje-ondernde-insektekes over de blom- men en elk blommeke wier efkes gekust deur da gesluierd fee-ke uit die geheime wereld van t' kleine, wond're goed. Amico, kad 'n mieljeneers-bui. Kad zoveul schoons te zien gehad, kad zoveul pracht ge- noten, da'k alles wel 'n rondje had willen geven. En sjuust as 'k in de stad kwam, daar heurde ik trompetters en lollige meziek in de maat van 't peferdengetrappel. Kitsig rolde dn' wagel over de keien. Blek trok as 'n perdje en blafte van louter plazier. Ok hij had't veurjaar in z'n botten en steuvig jtfoeg ie mee z'nen stSert, die klapperde teu gen d'n bojem van den wagel aan. Ollee Blekske" en 'k klapte mee m'n tong ollee taii is braaf", en rrrt gong 't over de keien op de maat van 't meziek da dichterbij kwamp. De schoolkienders spitsten d'r orkes, keken mekaar 's aan en riepen: „mezie-k" en 6p ging 't in 'n drafke dat d'r potjes kletterden teugen de stoepen. Mezie-k", zee'nen slagersgezel teugen zn «ig'en en 6p gong z'n achterwerk van t' zaal van z'nen velo en trapte-n-ie as bezeten op geluid af. Mezie-k", sprung er in d'ogskes van de wefkes en ze zetten d'ren emmer neer en Itaterden mee spanning en gerekte nekskes. De ramen wieren opengeschoven en mee d r haanden aan dr' nekske veur den lochten wind, stakken de wefkes d'r kopkes vragend naar buiten. En ineens, amico, ineens was de miuziek vlakkenbij, ineens schetterden de tonen haard in m'n ooren en was 't of er 'n deur open- schoof waar 't meziek deurihenen klonk. Sjuust nog veraf dichter-en-dichtenbij Komend, viel 't nouw in voile zwaarte op m'n hoofd en sloeg m'n hart in m'n keel. Woef" ,zee Blek onder d'n wagel en wouw stil blijven staan. ,,Hort Blekske", zee ik en Blek, gerust weer, trok er weer van deur. Daar kwam 't om d'n hoek. d'Huzaren Fier ree d'n kommedaant veurop, mee z nen glimmende sabel laanks z'nen mouw. Diep zat ie in z'n beremuts, z'nen kolbak, waarop "nen witten pluim hoog glinsterde-n-in d n blaauwen dag. Trotsch schokte-n-ie op z'n vurigen vos die mee ingehouwen kracht fier trappelde op de meziek. 't Zwante lak van leerzen en sabeltasschen, 't donker-folaauw van de uniforms mee de tressen, 't schampend liohten van de koperen knoopen en de instru- menten, d'n zijen glaans op al die schoon ge- roskamde peerden, 't blonk en glom en schit- terde in dieen jongen veurjaarsdag of alles spikspluntemuuw uit 'n dooske kwam. t Was of de meziek opspatte uit al da ge- glim, 't was alelmaal meziek wa ge heurde maar ok wa ge zag! Ons huzaren vierden fiest. Ze bestingen honderenveftien jaren. 'Nen schoonen leeftijd, zulde zeggen! Ze stingen zoo onverwachts veur me, amico, da'k bekaanst in botsing kwamp mee d'n kommedant. Nog sjuust wiest ik m'nen wagel te keeren en 't was of de radeskea 'n kleurke kregen van den schrik. De komme daant' keek onder z'n beremuts uit of ie zeg gen wouw: ik gaai veur gin tien gruunten- wagels opziji, dus opgepast". Maar hij meen- de-n-'t zo6 nie. 'k Ben ok soldaat gewiest. Zon' gezicht heurt er bij as ge in groot tenuu uitrukt. Al zit er dan 'n steekebie in oewen nek, die 't merg uit oewen rug zuigt, dan motte net kijken of ge gin merg het! En omda 'k da kunstje nog wel ken, was ik heele- gaar nie kwaad op 'm en knipte maar 's n' ogske en knikte naar 'm. En onderwijl rukte de iboel veurbij. De wef kes die aan de deuren stingen en uit de ramen hongen, kregen klurkes van blijheid. D'r oogen glaansden. Schoten stralen van plazier. En onder de raanden van de bere- mutsen uit wier even haard „geschoten". Zooas ik zee: 'k ben ok soldaat gewiest en 'k was op da punt ok 'n heelen „scherp- schutter, amico! Da wil 'k genogt we ten. 't Sprikwoord zee nie veur niks, da 'nen huzaar 'n goei haart heet. Maar dan een van borstplaat of sieklade, waar z'allemaal 's van meugen pruven, de lollige wefkes, de keu- kenmeskes, die menier en mevrouw laten eten, wa d'r beremuts t' liefste lust Waant da's 'n feit tenminste in mijnen tijd elken Nederlaandschen soldaat van 't peerden- of vuutvolk hee z'n eigen keu- kenmeid! Daarom ziet er ons leger ok altij zoo ge- zond en deurvoeid uit De troep trok naar de Groote Mart. En toen ie gepasseerd was, gong ik er achter mee m'n wagel. Onderiweuge ree ik 'm in 't ..Zwante Peerd", zette-n-'m daar zoolaank in d'uitspanning, gooide 'n zakske neer veur Blek om op te rusten en klevetterde naar de Mart, veur 't stadhuis, waar d'n Burgemees- ter mee z'n wethouwers en de Raadslejen op 't hordes de fiestende Huzaren zouwen ont- vangen. D'n kommedant zouw 'nen spiets afsteken en d'n burgemeester ok, dus daar wouw ik 't mijne van emmen. Menier d'n burgemeester", izeet 'm, ,,'t is mijn en m'n Regiement 'n heele eer onze op- wachtink te maken veur oew gemeente bestuur." „Honderveftien jaren gelejen wieren wii opgericht as Zuid-Nederlaandsch-Regiement Karrebiniers". ,,Verstade gij- wat ie zee?' vroeg 'n wefke naast me, da me 'n douwke boven m'n broeksbaand gaf da'k hikte. „Vaalt 'm nie in z'n rede", snaauwde-n-ik en meteen wuifde 'nen knol mee z'n steert da frummes in d'r gezicht da ze nieste. 't Wefke hiew d'ren mond nouw klemdicht en 'k heb nooit geweten g'ad, da-d-'n perdje zdd 't zwijgen op kon leggen aan 'n wefke. ,,'t Is goeie", zee ik teugen heur en d'r ogskes antwoordden: ,,kaffer". „Wij emmen groote waardeering veur Ber- da", ging d'n kommedaant verder of er niks gebeurd was, „en hopen ier nog lagnk te blrjven". En toen kwam 't, amico. Toen kwam d'n echten soldaat, d'n ras-echten huzaar mee 't borstplatenhart eruit: „De belaankstelling van 't gemeentebestuur ga-d-ons erg aan ons hart", zee'm, „ok die van de gemeentenaren, maar veural, nie te vergeten, de belaankstel ling van de wefkes" (Burgeressen, zee-t-ie, maar da kwam op 't zelfste temeer!) Toen gaf d'n burgemeester 'm van ketoen. „Kommedaant", riep ie vanaf 't bordeske, „iwij emmen plezier in de goeie gezondheid van 't kdrr!" (Wa-d'em ik daarstraks geizeed g'ad, amico? O zoo!) De rest kon 'k nie verstaan, waant d'n bur gemeester sting veur mijn nog veul wijer weg as d'n kommedaant, maar wel emmen toen allegaar hiep hiep hiep hoera geblerd, dat de peerden er van trappelden. 't Was 'n schoon gezicht op de Mart, al da peerdevolk in- groot tenuu en toen ze weg- waren, toen begon 't fiestmaal veur de mus- schen. Teugeswoorig, mee al die Fordjes die beesjes emmen in gin jaren z66 d'r buikske rond geschraanst. En as 't aan builie lag, verjaarde de kaf elken dag. Zemmen d'r eigen nikske van d'n grooten vasten aangetrokken, zemmen teu geswoorig altij vasten, die stadsche muschkes. Waant wat er uit 'nen Ford valt, daar kan da straatschooierke onder de veugeltjes gin buks- ke van krijgen. Nouw, ge begrept, 'k was 'n vol uur later thuis as aanders. Trui sting al aan de deur, mee d'r haand boven d'r oogen, te kijken waar ik bleef. En wa zij allemaal te vertellen hadk'ad 'nen gulden gegeven veur da perdje van dieen ™o,».o-on Hn mo kalmnies wear da wefke 't pensioenfonds onzer instelling, dat door de overdracht van de bezittingen van het pen sioenfonds der Nationale Bankvereeniging en door genoemde storting in staat gesteld werd, de met de bovenbedoelde overeenkomst samenhangende pensioenverplichtingen, zoo- als opgemaakt door omzen actuaris, op zich te nemen. Het resteerend bedrag dier reserve werd door de Nationale Bankvereeniging aange- wend voor afschrijving op hare gebouwen. Ten laste van de winst- en verliesrekening is de gehruikelijke voorziening getroffen voor de pensioenregeling, welke, in verband met het grootere personeel, een hoogere bijdrage vordert. In verband met de toeneming van den post gebouwen door de ovememing van de kanto- ren der Nationale Bankvereeniging hebben wij het gewenscht geaoht dit jaar een versterkte afschrijving op dit hoofd toe te passen. Teneinde de positie onzer instelling verder te versterken hebben wij1 ten laste der winst- en verliesrekening een bedrag van f 2.500.000 geboekt, ten gunste van de onder crediteuren opgenomen bijzondere resfcrve tegen moge- lijke risico's. Voorts hebben wij om fiscale redenen er de voorkeur aan gegeven ditmaal niet tot aflos- sing van amortisatiebewijzen over te gaan, maar in de plaats daarvan een bedrag van 2.500.000 over te nemen van de door de amortisatiebewijzen gedekte vordering der Nederlandsche Bank op de N.V. Bankiers- kantoor onder ibeheer van Determeyer Wes- lingh Zoon, en dit bedrag in onze boeken af te schrijiven. Een dividend van 5 kan worden uitge- keerd. De balans vertoont de volgende cijfers: Debetzijde: Kas, kassiers en callgelden 15.081.519,33, binnenl. wissels 67.925.920,28, buitenl. wissels 14.703.703,71, saldi bij ban- kiers in het buitenland f 18.167.365,96, pro- iongatie gegeven en voorschotten tegen effec- ten f 74.636.321,72, effecten f 3.033.038,77 syndicaten 2.476.652,19, saldi van bankiers loro 7.817.209,26, debiteuren in rekening- courant 159.977.573,60, debiteuren in vreem- de munt 14.010.289,89, vorderingen wegens gestelde borgtochten 18.997.859,21, gebou wen f 7.400.000, te leveren fomdsen 953.057,12, saldi in verband met termijnzaken 25.761,93. CreditzjjdeKapitaal 50.000.000, reserve 20.000.000, geadvis. wissels 2.375.224,40, geaccepteerde wissels 35.851.195,37, door derden geaccepteerd /25.460.544,13, voor der- den op prolongatie uitgezet 7.077.750, depo- sito's 76.354*462,36, crediteuren in rekening- courant f 171.107.794,76, crediteuren in vreem- de munt 14.164.498,49, te ontvangen fond- sen 1.102.076,18, gestelde borgtochten 18.997.859,21, dividend 1929 f 2.500.000, saldo op nieuwe rekening f 214.868,07. Het winstcijfer van rente en wissels be- draagt f 12.215.464,56, dat dfer provisie f 6.811.657,34 en der effecten en syndicaten 34.567,09. De debetzijde der winst- en verliesrekening vertoont de navolgende cijfers: bedrijfsonkos- ten 8.513.310,68, kosten (uit hoofde van ga- rantie tegenover de Nederlandsche Bank) 757.727,81, pensioenfonds f 616.432,08, af schrijving gebouwen f 1.444.322,28, bijzondere reserve tegen mogelijke risico's 2.500.000, afschrijving ter zake van amortisatiebewijzen f 2.500.000, dividend 5 f 2.500.000, dividend- belasting 226.250, saldo op nieuwe rekening f 214.868,07. I Ordewijn, leerling-vlieger, met een W. A.- viiegtuig van het vliegkamp de Mok aan het oefenen voor doellanding, bij een boei in het Matewin bij Den Helder. Door onbekende oor- zaak is het vliegtuig plotseling van een hoog- te van 20 M. afgegleden en met de drijvers dwars op bet water gekomen. De drijvers werden vemield en het toestel verloor daar- door zijn drijfvermogen en begon te zinken. De bestuurder, die ongedeerd was, schoot lichtkogels af en deze wenden op de Mok op- gemerkt. Oogenblikkelijk snelde de raceboot van het vliegkamp te hulp en ziji kwam juist op tijd om het vliegtuig naar ondiep water te sleepen. Met een prauiw van het vliegkamp de Kooy en eenige motorbooten is het vlieg tuig om half zeven naar de Mok gesleept. Het toestel is zwaar beschadigd, doch de motor is behouden. BEDREIGING. Woensdagavand ongeveer 7 uur stond de heer J. B., expediteur in Den Haag, op den hoek van de Mauritskade en de Parkstraat aldaar op een tram te wachten. Een ontsla- gen knecht is toen opeens op hem afgekomen in dreigende houding en met de woorden: „nou ga je d'r an nou zal ilk je verzuipen in de Mauritskade!" De heer B. trok een wapenstok en stelde zich hiermee te weer. In de worstelpartij, die volgde, bleef hij overwinnaar, en de aanvaller de 33-jarige M. B., ging aan den baal. Hij is later door de politie aangehouden en opge- sloten. De heer B. had echter geen vergun- ning voor het dragen van een wapenstok, zoo- dat de politie ook tegen hem proces-verhaal heeft opgemaakt, wegens overtreding van den Wapenwet, met inbeslagneming van het wapen. ANGST OVER EEN SLECHT RAPPORT. Dinsdagavond omstreeks elf uur werd in de Wagenstraat de aandacht van een agent van politie getrokken door een jongen, die daar al eenigen tijd liep te slenteren. De politieman thield den jongen aan en vroeg hem, wat hij op zulk een laat uur in de Wagenstraat uit- voerde. De jongen vertelide de 12-jarige F. G. uit Rotterdam te zijn. Uit vrees voor straf over een slecht schoolrapport was hij Dinsdagmid- dag na sohooltijd van Rotterdam naar hier ge- loopen met het plan, verder de wijde wereld in te trekken. De agent nam den jongen hierop mee naar het politiebureau, vanwaar men telefonisch de Rotterdamsche politie verwittigde, bij wie de ongeruste ouders van den jongen reeds een verzoek tot opsporing hadden gedaan. Woensdagmorgen is de jongen onder politie- geleide naar Rotterdam gebracht en aan zijn ouders overgegeven. Te Dusseldorf hebben van Februari 1929 tot eind 1929 in het geheel 15 moorden en moordaanslagen plaats gehad. In het geheel bedraagt het aantal slachtoffers 18. Daarvan werden gedood 9 personen, en wel een man, vier volwassen vrouwelijke personen en vier meisjes in den leeftijd van vijf, zes, acht en veertien jaar. De dood is in zes gevallen ver- oorzaakt door messteken, in twee gevallen door slagen op het hoofd en in een geval door wurgen. Men beschikt over 6en beschrijving van een moordenaar, welke vrij volledig is, en afkom- stig is van het dienstmeisje, dat op Zondag 25 Augustus zwaar gewond werd, na een gehee- I len dag met den moordenaar uit te zijn ge- j weest. mergen, da zoo kalmpjes weg da wefke zwijgen oplee! Maar ja, Trui is zoo gaauw nie verschrokken. Amico, da witte weer. 'k Gaai er afscheien, d'r is ier veul te karweien. Veul groeten van Trui en as altij gin horke minder van oeiwen toe a voe DR6. ROTTERDAMSCHE BANK VEREENIGING N.V. Aan het jaarverslag over 1929 der Rotter damsche Bankvereeniging N.V. ontleenen wij het navolgende: Aan de vergadering van aandeelhouders van 27 Maart 1929 werd de inhoud van de over eenkomst medegedeeld, volgens welke het be- drijf der Nationale Bankvereeniging met in- gang van 1 Januari 1929 met het onze werd vereenigd. Aan deze overeenkomst werd in den loop van dat jaar uitvoering gegeven. Zoo als bekend, bezat onze instelling bijna drie vierden van het geplaatste kapitaal der Nationale Bankvereeniging. De andere aan deelhouders hebben op een gering bedrag na gebruik gemaakt van het recht om hunne stukken te verwisselen in aandeelen onzer in stelling. Wij hadden ons de beschikking over de voor de verwisseling noodige aandeelen verzekerd, zoodat het geplaatste kapitaal on zer instelling door deze transactie geen iwijzi- ging heeft ondergaan. Van de reserve der Nationale Bankvereeni ging groot 2.700.000 werd een bedrag van f 1.894.649,25 bestemd voor storting in het DRIEJARIG KIND VERDRONKEN. De driejarige L. A. van B., is bij het spe- len in den tuin achter het huis van zijn ouders aan den Hooge Morschweg te Leiden in een uitgegraven regenput gevallen en verdronken. Te Zundert viel een zoontje van den bestel- ler de J. in een put met ongebluschte kalk. Op het gegil van het kind schoten huisgenoo- ten toe, die het uit den put haalden en onmid-^ dellijk geneeskundige hulp ontboden. Deze' mocht echter niet baten; het kind is aan de bekomen brandwonden overleden. KOKEND WATER OVER HET LICHAAM GEKREGEN. Een kind van den heer B. te Uitgeest kreeg een ketel kokend water over het lichaam en is aan de gevolgen overleden. De caf<5houder W. te Laren (Gelderland) heeft bekend, den brand in zijn caf§ te heb ben aangestoken. Hij is overgebracht naar het huis van bewaring te Zutphen. VERWARMINGSKETEL GESPRONGEN. Woensdag is op de kweekerij van den heer J. Verweij te Berkel en Rodenrijs een ver- warmingsketel, die diende om een aantal kas- sen te verwarmen, uit elkaar gesprongen. Het ketelhuis is grootendeels vernield. Men denkt aan kwaadwilligheid. STANDBEELD AANGEKLEED. Dinsdagnacht, vermoedelijk tusschen drie en zes uur, heeft met het standbeeld van Thor- becke te Amsterdam aangekleed. Om de schouders heeft men een doek gehangen en boven het hoofd van den staatsman was een bord aangebracht, waarop stond: Dit verbeeldt zich ook fascist te zijn! Na de ontdekking is de kleedij verwijderd en in beslag genomen. De politie stelt een onderzoek in. PATRONEN OP DE TRAMRAILS. Woensdagmiddag en Woensdagavond is men in het Westelijke stadsgedeelte, o.a. in de Mathenesserlaan en de Tweede Middelland- straat te R'dam, eenige keeren opgeschrikt door luide knallen. Gebleken is, dat op en- kele plaatsen scherpe patronen op de tram- rails waren gelegd. De politie stelt een on derzoek in. FAMILIEDRAMA TE HELMOND. Eenigen tijd geleden is de heer H. V., wo- nende in de Dijkstraht te Helmond, die het de laatste jaren niet al te best kon vinden met zijn familie, alleen naar elders vertrokken. Dezer dagen was hij op verzoek van een zijner kinderen voor een kort verblijf bij zijn familie teruggekeerd. Maandagavond ont- stond echter een twist, waarbij het nogal heet toeging. De zoon moet zich hierbiji aan zijn vader vergrepen hebben. Dinsdagmorgen vond men den man dood in bed liggen. Vergiftigingsversohijnselen wer den geconstateerd. Zelfmoord is echter ook niet onwaarschijnlijk. VLJEGON GELUK. Donderdagmiddag was de sergeant-monteur In de Woensdagavond gehouden vergadering van den gemeenteraad van Beerta (Gronin- gen) zijn het communistische lid Van der Veen en de sociaal-democratische wethouder Stro- bos handgemeen geworden. De voorzitter sloot de vergadering. Bij het uiteengaan werd de Internationale gezongen. SCHANDELIJK GEDRAG IN EEN R. K. KERK De politie te Kerkrade heeft proces-verbaal opgemaakt tegen den Nederlander H. en de Duitschers P. en S., die zich in de R.K. kerk van den H. Joseph aldaar schandelijk hebben gedragen. Zij hebben een biechtstoel veront- reinigd en voorwerpen aan den eeredienst ge- wijd, bespot. DE VECHTPARTIJEN TE HEERLEN. Te Heerlen is sectie verricht op het lijk van Hanegraaf, die gewond is bij de vechtpartij, welke Zondag acht dagen geleden te Heerler- heide heeft plaats gehad. Het schijnt, dat bloedvergiftiging, veroorzaakt door de hem toegebrachte verwonding, de oorzaak van zijn dood is geweest. EEN RARE RONDREIS. Het Duitsche stoomschip ..Ursula Siemers", dat 2 weken geleden met 'n lading Russisch graan te Holtenau arriveerde en toen naar Rotterdam werd gezonden, is daarna te Em- den en Hamburg geweest en nu weer in de haven van Kiel aangekomen, waar eindelijk de bewuste lading graan is gelost. MET EEN KNIPMES STEKEN TOEGEBRACHT. Maandagavond zat de 33-jarige koopman J. D. S. met zijn hond in een cafd aan den Oppert te Rotterdam. Dit beest schijnt voor vreemden gevaarlijk te zijn en toen de 43- jarige M. L. C. uit Eindhoven het dier wilde aaien, waarschuwde. S. hem dit liever niet te doen. C. maakte er zich kwaad over en wilde na een korte woordenwisseling S. te lijf gaan. Eerst nadat de cafehouder tusschen beide ge komen was, zag hij van dit voomemen af. Even later ging S. aan de toonbank betalen. C. heeft hem toen van achteren met een knip- mes aangevallen en hem 5 steken in den rug toegebracht. S. vluchtte de straat op, waar hij nog een steek in den den nek kreeg. Per auto is hij naar het ziekenhuis vervoerd waar zijn wonden niet van emstigen aard ble- ken te zijn. EEN LIEVE SCHOONZOON. De wed. R., wonende aan 't Dr. Ackensplein te Kerkrade, kreeg bezoek van haar schoon- zoon M., die den heelen dag op stap was ge weest en onder den invloed van drank ver- keerde. Al aanstonds kreeg hij twist met zijn vrouw schoonmoeder woont met schoon- zoon in hetzelfde pand en sloeg in eigen kamer den boei kort en klein. Ook de meu- beltjes van schoonmama werden een prooi van de vemielzucht van M. Plotseling greep schoonzoon een schop en sloeg daarmede naar schoonmoeder, die heel dicht bij hem stond. Ware niet op het critieke moment een andere schoonzoon in de kamer gekomen, die den slag wist te pareeren, zoodat de schop in den vloer bleef steken, dan ware de vrouw wellicht zeer emstig gewond. De gewaarschuwde politie heeft aan den familietwist een einde gemaakt en den strijdlustigen schoonzoon geverbali- seerd wegens poging tot zware mishandeling. DE MISDADEN TE DUSELDORF. In het politie-orgaan te Dusseldorf wordt een uitvoerige verklaring gepubliceerd over de moorden, die in de stad onlangs hebben plaats gevonden. Men wil daarin het publiek nader inlichten, zoodat dit beter in staat zal zijn bij het opsporingswerk te heipen. In het politierapport komt men tot de slot- som, dat er waarschijnlijk sprake moet zijn van vier moordenaars. DE ZIGEUNERS. Wie kent het niet, het volk der zigeuners? Deze eeuwig rusteloozen, die van plaats tot plaats, van land tot land trekkende vagebon- den? Sinds meer dan duizend jaar kwamen zjj in Europa. Een volk van nomaden, zooals de Hunnen en Mayaren en toch ,in wezen, door werelden van hen gescheiden. Want, terwijl de Hunnen en Mayaren, door natuur- lijke omst.andigheden, werden gedwongen van land tot land te trekken om nieuwe jacht- gronden en weide-plaatsen te vinden en het verlangen hadden naar een nieuw vaderland, is den Zigeuner het begrip „vaderland" vreemd gebleven. De zigeuner is dezelfde gebleven als voor eeuwen. Het volk der zigeuners is bet eenige volk, dat zijn ras-eigenschappen zuiver heeft be- waard, omdat het geen ontwikkeling kent. Moraal, zeden, godsdienst zijn voor hen niets- zeggende begrippen. Ze zijn de geboren para- sieten en hebben eeuwen de kunst verstaan ten koste van anderen te leven. Waar ze ver- schenen, werden ze steeds slechts geduld, voor langeren of korteren tijd en moesten dan verder, want ze deden niets om zich bemind te maken. Wanneer men evenwel, thans van het standpunt van den Europeaan, een oor- deel over hen wil vellen, dan mag niet wor den vergeten, dat alles wat wij hen aangvrjj- ven als onzedelijkheid, ruwheid, gruwzaam- heid, egoisme, voor hen doel en leven betee- kent. De zigeuner steelt uit neiging om de zaak zelf. Hij liegt ter wille van de leugen zelf. Hij volgt hierbij den drang van zijn oerinstinct, welke is gebleven. Daarbrj is hij thans .evenals eeuwen geleden, in een net van bijgeloof gevangen, want hij kent geen ont wikkeling, zoomin als zijn vader of een ander van het voorgeslacht. Zigeuner of „Zigany" is de gehruikelijke benaming voor hen. On der dezen naam zijn ze vrijwel door de ge- heele wereld bekend. In oude proces-akten van de vijftiende en de zestiende eeuw noem- de men ze dikwerf Egyptenaren en men ont- moet hun rasgenooten in bijna alle toover- en heksen-processen van dit tijdperk. In de vijftiende eeuw kwamen zij over het Boheemsche woud naar Duitschland en an dere deelen van Europa onder aanvoering van hun eigen leiders. Ze vertelden de meest fan- tastische dingen over hun afstammmg, om- gaven zichzelf met de glorie van een uit hun vaderland verdwenen volk, dat te vergeefs tegen zijn onderdrukking had gestreden en maakten de dorpelingen wijs, bekend te zjjn met alle kunsten der tooverij. Ook naar Frankrijk trokken zij. Daar werden zrj Bo- hemiens genoemd. We weten thans, dat zij geen Egyptenaren zijn. Het oorspronkelrjke vaderland van de zigeuners ligt in Indie aan de oevers van den Indus. Hun trek naar Europa begon in de dertien- de eeuw. Ze kwamen eerst in Aziatisch Tur- kijie en naar Panzie en Armenie. Ze vormden in de vijftiende en zestiende eeuw roover- benden, die in wreedheid alles overtroffen. Uit Azie kwamen ze reeds in de 9e eeuw na Christus, in groote scharen naar het Weste- lijk Europa. Ze werden van plaats tot plaats verjaagd. Steeds weer vereeniigden zij zich onder hun eigen hoofden en koningen. De leden van de bende waren met onverbreekbare banden aan elkaar verbonden. De zigeuners waren vaak in de gelegenheid vrijbrieven van koningen en pausen te toonen; zoo kreeg de hertog der zigeuners, die met duizenden van zijn aanhangers naar Bologna trok, van Paus Martin V een vrijgeleide. In Europa wonen thans nog 650.000 zigeu ners. s.s. HELENA van Braila naar R'dam po«- seerde 10 dezer Pantellaria. s.s. MAGDALENA vertrok 8 dezer van Barry naar Algiers, s.s. TERNEUZEN van Sfax naar La Palltee passeerde 10 dezer de Berlings. Voor Ter NeuzenGent: 10 April. Eng. «.s. KITTEWAKE, 982, ijzer, Glasgow. Van Ter Neuzen: 9 April. Zweedsch s.e. FRANK, 469, stukg., Halden; Eng. s.e. SHEAF WATER, 1617, ledig, New-Castle. Voor Sas van Gent: 9 April. Eng. s.s. MUNGRET, 205, stukg., Antwerpen. Van Sas van Gent: 10 April. Eng. s.s. MUNGRET, 205, stukg., Lemerick. Voor Gent: 9 April. Duitsch s.s. MARIAN NE, 609, ledig, Antwerpen; Eng. s.s. ARUBA, 674, kolen, Goole; Eng. s.s. SLATEFORD, 141, ledig Londen; Nederl. s.s. TWEED, 1680, py- riet Huelva; Eng. s.s. CROXDALE, 806, ledig, Londen; Estl. s.s. MAI, 916, kolen, New- Csistle 10 April. Grieksch s.s. DOROTHEA, 1291, pyriet, Huelva; Eng. s.s. E. ROSE, 106, 'edig, Lowestoft; Eng. s.s. CRICHTOUN, 506. stukg., Leith; Zweedsch s.s. BARA, 674, hout, Norrkoping; Eng. s.s. FALCON, 738, stukg., Londen; Port. s.s. MELLO, 2994, pynet, Ua- sabon- Eng. s.s. AIRE, 532, stukg., Goole; Noorsch s.s. ARCTURUS, 757, papierpap Rouaan; Eng. s.s. OAKFORD, 259, pekkolen, Londen; Eng. s.s. DONA FLORA, 292, ledig, Rouaan; Eng. s.s. WAYPARK, 875, kolen, Boston; Eng. s.s. CYRILLE DANNEELS, 839, kolen Goole; Eng. s.s. BIRTLEY, 1696, kolen, New-Castle; Duitsch s.s. GUDRUN, 836, ledig, Antwerpen. Van Gent: 9 April. Let!, s.s. SPIDOLA, 1754, ledig, Danzig; Eng. s.s. MERANNIO, 563 stukg., Londen; Duitsch s.s. ELBE, 737, ledig, Gdynia; Belg. s.s. REN6, 1544, ledig, New-Castle; Belg. m.s. PREST. FRANCQUI. 2425, ledig, Batoem. 10 April. Eng. s.s. ARUBA, 674, ledig, Goole- Belg. s.s. ZINNIA, 124, ledig, Ostende; Duitsch s.s. RABE, 556, ledig, Antwerpen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 10