ALGEMEEN HIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOB ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Tweede Blad No. 8513. WOENSDAG 9 APRIL 1930. 70e JAARGANG. GEMEENTERAAD VAN AXEL. NEUZENSCHE COURANT Vergadering van Dinsdag 1 April 1930, des voormiddags 10 uur. Voorzitter de heer F. Bloli, Burgemeester. Tegenwoordig de leden: A. E. Kruijsge, M. W. Koster, C. Th. van de Bilt, H. Wolfert, Ch. Claessens, A. Th. 't Gilde, FDieleman, J. de Feijter en P. de Ferjter, benevens de.Secreta- ria J. L. J. Maris. Afweizig de heeren J. M. Oggel en Ph. J. van Dixhoom. De VOORZITTER opent de vergadering door het uitspreken van het gebedsformulier. Hij deelt mede, dat de heer Van Dixhoorn bericht heeft gezonden, dat hij wegens ziekte de vergadering niet kan bijwonen. Voorts deelt hij mede, dat van den heer Oggel het volgend sehrrjven is ingekomen: Mede namens de familie vervul ik hiermede den droeven plicht u kennis te geven, dat hedenochtend zacht en kalm, in den ouderdom van 81 jaar, in haar Heere en Heiland over- leden is onze geliefde moeder, mevrouw Geer- trui Bakker, weduwe van den Ed.Achtb. heer D. J. Oggel. In verband hiermede moet ik u bencnten de zitting op heden niet te kunnen bijwonen. Hij stelt voor, dit sehrrjven namens den gemeenteraad met een brief van rouwbeklag te beantwoorden. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. Alsnu komt aan de orde: 1. Notulen. Burgemeester en Wethouders stellen voor, de notulen der vergadering van 11 Februari 1.1. vast te stellen zooals deze in druk zijn verschenen. De heer 't GILDE zou naar aanleiding van de notulen een vraag wenschen te stellen. Naar zijn meening is het tot nog toe een on- verkort recht van de raadsleden geweest in de hen toegezonden drukproeven de officieele raadsnotulen correctie aan te brengen, zoo dit wenschelijk en n<ocizake 1 ijk blijkt. Hij heeft tenminste in bijna 7 jaren welke hij deel uit- maakt van den raad een veelvuldig gebruik van dat recht gemaakt en aan dit recht is naar hij meent nog door geen enkel raads- besluit wijziging gebracht of getomd. i) De VOORZITTER antwoordt, dat in dit opzicht niets veranderd is. De heer 't GILDE: Mijnheer de Voorzitter! Ik had niet anders dan een zoodanig antwoord uit uw mond verwacht. Het spreekt vanzelf dat de noodig geachte wijizigingen in notulen conform het in den raad behandelde moeten zijn en dat kan ik ook wel vooropstellen dat geen enkel eerlijk raadslid iets zal laten corri- geeren in strijd met of in afwijking van de besprekingen. Tot zijn leedweizen moet hij thans een kwes- tie in den raad brengen die hem feitelijk reeds lang walgt in verband met een ongeoorloofde taktiek die de officieele verslaggeefster onzer raadszittingende Ter Neuzensche Courant, bij monde van haar redacteur de heer N. J. Harte thans gaat volgen. Het betreft bier nog eens den vermaarden brief, die de heer Harte qua secretaris der Kamer van Koophandel of qua lid van het moderamen der Commissie van Onderzoek heeft meenen te moeten schrijven aan 66n of meerdere leden van het College van Burge meester en Wethouders onzer gemeente om- trent de verplichte aansluiting. In de jongste raadszitting werd door U, mijnheer de Voor zitter weersproken, dat het College als zoo danig een brief had ontvangen. De heer Harte schreef in de Ter Neuzensche Courant, dat de bewuste brief bestemd was voor persoonlijke kennisname door de leden van uw college. Dit is te vinden in het nummer van 24 Janu- ari dat hier voor mij ligt. De heer Harte ziwamt veel met woorden om deze voor hem zeer bedenkelijke zaak die ik heb gemeend in het voile licht te moeten plaatsen, heen. Mijn doel is geweest (en geen ander) deze bemoeizucht van iemand die zeer hoog opgeeft in het publiek over zijn grooten invloed op leden van openbare college's eens duidelijk te doen uibkomen, omdat het niet aangaat ruggespraak te houden voor welk raadslid dan ook, met personen, die ondes- kundig zijn op het gebied van waterleiding- vraagstukken. Hoe de strekking van het schrijven van den heer Harte was, doet er minder toe en dat kan ik ook onbesproken laten verder. Hij heeft in elk geval qua welke functie dan ook ge meend 66n of meerder leden van het college te moeten waarschuwen de verplichte aan sluiting niet te laten vervallen en toen U, mijnheer de Voorzitter, de ontvangst van een schrijven door het college weersprak heb ik van mijn recht gebruik gemaakt op den wei- nig waarheidlievenden geest van den heer Harte te wijzen en daar dit niet juist in de notulen was weergegeven heb ik dat door cor rectie doen uitkomen. Wie sohetst evenwel mijn verbazing toen ik een paar dagen later hierover weer vele regelen druks in de Ter Neuzensche Courant zag van de hand van den heer Harte om zijn houding te rechtvaardi- gen. Ik vraag U thans mijnheer de Voorzitter of het aangaat om een persoonlijke hetze op te zetten tegen raadsleden die niet in het gareel van den heer Harte wenschen te loopen, door dezen heer die te dezen opzichte de knecht is van den raad. Mag het in het algemeen, mijnheer de Voorzitter getolereerd worden, dat de officieele notulen misbruikt 2) worden door de verslaggevers om er een raadslid dat hun agitatie in den weg staat hatelijk mee te treffen De VOORZITTER merkt op, dat dit betoog hier eigenlijk niet op zijn plants is. Het gaat over de goedkeuring der notulen. Is daarin iets dat de heer 't Gilde meent dat gewijzigd moet worden, dan kan hij dat eischen. Laat hij dan zeggen tegen welk deel hij bezwaar heeft. De heer 't GILDE heeft geen [bezwaar tegen den inhoud der notulen, doch wel tegen het- geen de redactie der Ter Neuzensche Courant schreef naar aanleiding van een door hem in- gezonden correctie. Dat komt naar zijn mee ning niet te pas. Deze vermeldt de correctie en gaat dan daarover schrijven. Men stelle zich voor, dat de griffier der Staten of de stenografen van de Kamer op dergelijke wijze deden tegenover de Kamerleden die correctie inzonden, dan zou men wat hooren. De VOORZITTER: Het gaat alleen over de vaststelling der notulen. Gaan de leden met den inhoud daarvan aceoord? De notulen worden met algemeene stemmen vastgesteld. 2. Ingekomen stukken. a. Het raadsbesluit van 28 Februari 1930, tot verkoop van gemeentegrond aan J. Mee- sen, F. M. den Engelsman en M. van Doese- laar, voorzien van het bewijs der goedkeuring door Gedeputeerde Staten. Aangenomen voor kennisgeving. b. Het rapport betreffende de controle der administratie van rekenplichtige ambtenaren der gemeente Axel, van het accountantskan- toor Joh. J. Moret. Omtrent de administratie van den ge- meenteontvanger wordt medegedeeld, dat deze op verschillende tijdstippen werd gecontro- leerd en nimmer kasverschillen werden gecon- stateerd. De administratie werd geheel over- eenkomstig de voorschriften bijgehouden. Ook bij de kasopneming van het grond- bedrijf werden geen verschillen geconstateerd en werd de administratie steeds in orde be- vonden. Omtrent de controle der administratie van het Vleeschkeuringsbedrijf luidt het rapport aldus. Evenzoo is dat het geval met de administra tie van den secretaris-ontvanger van het Bur- gerlijk Armbestuur en van de verantwoording der leges-gelden ter secretarie. Aangenomen voor kennisgeving. c. Het rapport in zake het gasbedrijf te Axel, van wege het accountantskantoor Joh. J. Moret. Daaruit blijkt dat in 1929 werden geprodu- ceerd 677.600 M3. gas, waarvoor werden ge- ibruikt 2.275.913 Kg. kolen, zoodat de gas- productie per 1000 Kg. kolen bedroeg 297,715 M3. De aflevering van het gas was als volgt: licht en kookgas 228.008, verwarmingsgas 26.162, krachtgas (industrie en bakkers) 39.479, muntgas 271.329, straatverlichting (geschat) 40.000, gasverlies 42.622, edgen ge bruik 30.000. De productiekosten per 1000 M3. gas be- droegen 97,88%, de opbrengst der bijproduc- ten f 21,88, blijft alzoo voor fabricagekosten van 1000 M3. gas 76,00%. Met inbegrip van de distributiekosten was de kostprijs van 1 M3. gas in de gemeente Axel 10.667 cent en in de gemeente Ter Neu- zen 15.366 cent. Zooals reeds in het rapport over 1928 is op- gemerkt, zullen de distributiekosten in Ter Neuzen bij toeneming van de gaslevering aan- merkelijk dalen. De distributiekosten bedroe- gen daar in 1928 nog 10.462 cent per M3. en zijn thans reeds gedaald tot 7.7655 cent. De administratie van het bedrijf is keurig en met kennis van zaken bijgehouden. De balans wijst een winstcijfer aan van 109,18%. Voor de exploitatie in de gemeente Axel is het winst-saldo 5757,25%, terwijl de exploi tatie in de gemeente Ter Neuzen een verlies aangeeft van 3376,48. De gemiddelde prijs per M3. gas voor de ge- meenten Axel en Ter Neuzen bedraagt 12,674 cent. Aangenomen voor kennisgeving. d. Het verslag van den keuringsveearts, hoofd van dienst, betreffende het Vleesch keuringsbedrijf van den kring Axel, over het dienstjaar 1929. Daaruit blijkt, dat keurloon is ontvangen voor 390 varkens boven 100 Kg., 1174 varkens beneden 100 Kg., 214 runderen boven 2 jaar, 674 runderen beneden 2 jaar, 141 kalveren tot j jaar, 7 paarden boven 2 jaar, 1 paard be- neden 2 jaar en 1 veulen. i In 28 gevallen werd bacteriologisch onder- zoek verricht en in 27 gevallen kon het vleesch daama in consumptie worden ge- geven. Wegens verschillende oorzaken werden af- gekeurd 36 runderen, 17 kalveren, 72 een- hoevige dieren, 12 varkens en 1 geit. j Voorts werden afgekeurd 4 keelklieren, 3 koppen, 2 tongen, 11 longen, 71 levers, 1 milt, 12 nieren, 2 darmscheilen en 20 Kg. vleesch. Van de als gewone slachting aangegeven i) Deze vraag mist alle reden van be- staan; aan het recht van correctie, overeen- komstig het met de gemeente gesloten con tract, is in geen enkel opzicht tekort ge- komen. De opgegeven correctie is aange- bracht. Maar deze vraag moest natuurlijk dienen als introductie van hetgeen de heer 't Gilde daama laat volgen. Red. 2) Op welke wijze heeft hier miabruik plaats gehad? Is een mededeeling van een feit een misbruik? Onze opmerking, die wij in het nummer van 10 Maart 11. maakten gold slechts den inhouid eener bewering van den heer 't Gilde, die, ons van „leugen" beschul- digde, doch daarvoor een verminkt, of onvol- ledig citaat uit ons nummer van 24 Jan. 1.1. aanvoerde. Als samensteller van het verslag gaat het betrekkelijk buiten ons om, welke correctie daarin wordt aangebracht. Indien echter een raadslid ons op een plaats waar wij ons niet mogen verdedigen beschuldigt van leugen, en dan nog wel onder aanvoering van verminkte citaten, kunnen wij ons dat niet laten aanleunen en zullen ons daartegen verdedigen. De heer 't Gilde had het ook nu weer over eerlij'kheid. Hij zegt ons nummer van 24 Jan. 1.1. in zijn bezit te hebben. Waarom laat hij dan in de notulen voor ,,het college" de woor den „de leden van" weg? Natuurlijk, indien die woorden waren ingelascht, had zijn be- schuldiging van leugen geen zin. Over waar- heidsliefde gesproken! Red- runderen moest <5<§n geheel worden afgekeurd en edn moest worden goedgekeurd onder voorwaarde van verkoop in het klein onder toczicht. Van ds 35 als necJslachting aange geven dieren moesten 2 runderen worden af gekeurd. Van 3 als gestorven aangegeven dieren werd keuring voor de consumptie ge- vraagd, en deze dieren konden voorwaarde- lijk worden goedgekeurd. De overige ais gestorven aangegeven dieren werden met petroleum of creoline overgoten en begraven. Er werd 6dn proces-verbaal wegens over trading van art. 6a der Vleeschkeuringswet opgemaakt, waarop veroordeeling volgde. Ook werd eenmaal herkeuring gevraagd bij een noodslachting, welke afgekeurd was. De oorspronkelijke uitspraak bleef echter ge- handhaafd. Aangenomen voor kennisgeving. e. Een schrijven van/ het bestuur der Zeeuwsch-Vlaamsche Waterleidingmaatschap- pij, luidende als volgt: In antwoord op uw schrijven van 11 dezer over de al of niet verplichte aansluiting bij de Zeeuwsch-Vlaamsche Waterleiding deelen wij U het navolgende mede: In de goedgekeurde notulen der buitenge- wone vergadering van aandeelhoudsters der Naamlooze Vennootschap Zeeuwsch-Vlaam sche Waterleidingmaatschappiji, gehouden te Ter Neuzen op 13 Juni (niet 13 Juli, zooals u abusievelijk in Uw schrijven aangeeft) 1929 staat over bovenvermelde kwestie het navol gende aangeteekend: „De conclusien 3, 4, 5 en 6 van het rapport (verplichte aansluiting) roepen bij tal van aanwezigen tal van bezwaren wederom wak- ker, Axel, Biervliet en IJzendijke vragen of geen equivalent kan worden geschapen, als de verplichte aansluiting, de groote steen des aanstoots bij deze waterleiding vervalt. De heer Scheele (Ter Neuzen) blijft er bij, dat het in het algemeen beiang is, dat de bur gers die niet wenschen aan te sluiten, ook niet verplicht kunnen worden. De voorzitter wijst op de reeds vroeger ge- noemde equivalenten: een door de gemeente in te voeren garantiebepaling; opschorting van de verplichte aansluiting gedurende de eerste 5 jaren, enz. Tot nu toe wil het Rijk, dat op de verplich te aansluiting zijn garantiewet grondde, van de verplichte aansluiting niet afzien, doch wellicht bezwijikt het voor den herhaalden aandrang, het is te proibeeren. De vergadering wenscht een uitspraak over de verplichte aansluiting te doen en daarom brengt de voorzitter de kwestie voor of tegen de verplichte aansluiting :n stemming, voor zoover de conclusien 3, 4, 5 of 6 er op wijzen. Voor stemmen: Biervliet, Boschkapelle, Breskens, Hulst, Oostburg, Sas van Gent, Sluis en Aardenburg, tezamen uitbrengende 32 stemmen. Tegen stemmen: Axel, Clinge, Graauw, Hontenisse, Koewacht, Ter Neuzen, Overslag, St. Jansteen, Waterlandkerkje, IJzendijke en Zuiddorpe, tezamen uitbrengende 44 stemmen. Niet mee stemmen (wegens absentie der vertegenwoordigers) Hengstdijk en Ossenisse, tezamen uitbrengende 3 stemmen. Tot zoover de notulen over deze kwestie. Naar aanleiding hiervan nemen wij de vrij- heid U op te merken, dat bovenvermelde uit spraak het gevoelen van de meerderheid der vergadering weergeeft in verband met den bovenvermelden hemieuwden aandrang die op de Regeering zou kunnen worden uitgeoefend, maar niet dat de vergadering heeft besloten, dat de verplichte aansluiting is vervallen. De heer VAN DE BILT merkt op, dat uit dezen brief dus blijkt, dat het verloop van bedoelde vergadering en de behandeling van het rapport der commissie van onderzoek juist is weergegeven. Het bestuur moge dit dan een proefstemming noemen, er blijkt, dat wel degelijk gestemd is over verplichte aansluiting en een meerderheid daartegen was. Toen spr. er op de aandeelhoudersvergadering naar vroeg, werd door den voorzitter ontkennend geantwoord en gezegd dat er geen besluit over genomen was. Nu zeggen ze: het is een proef stemming, maar in stemming is het dan toch wel degelijk geweest. Hij acht dit een vreemde manier van inlichten. De VOORZITTER kan hierover niets zeg gen, hij is daarbij niet tegenwoordig geweest Indien de heer Van de'Bilt een klacht heeft zal hij daarover in de eerstvolgende vergade ring van aandeelhoudsters der waterleidings- maatschappij kunnen spreken. Hp kan bevestigen, dat de verplichte aan sluiting niet vervallen is. Die stemming deed daaromtrent niets ter zake, want indien dat 1 er af zou zijn, dan zou ook het desbetreffende wetsontwerp waarin de verplichte aansluiting is vastgelegd in verband met de rijksgarantie moeten gewijzigd worden. De vergadering van aandeelhouders kan dit zonder meer niet uit- maken. De heer VAN DE BILT noemt dit juist het rare van het geval, dat konden ze dan toch vanwege het bestuur in de vergadering ook wel gezegd hebben? Hij kwam daar voor het eerst en weet dus van hetgeen vroeger voor- gevallen is niets af. De VOORZITTER: U zoudt inzage van de notulen kunnen vragen. Als u dat wenscht dient u zich op de hoogte te kunnen stellen. De heer KOSTER meent, dat de heer Van de Bilt daar niet om moet vragen, maar dat ze hem die moeten toesturen. De VOORZITTER betwijfelt, of het moge- lijk zou zijn al de stukken van af de stichting der maatschappij toe te sturen. De gemeente heeft van af het begin een vertegenwoordiger gehad en deze ontving alle stukken die werden uitgezonden. Indien de nieuwe afgevaardigde iets weten wil, zal het beste zijn dat hij een briefje schrijft. De daarop vallende kosten worden van gemeentewege vergoed. De heer VAN DE BILT geeft te kennen, dat hij zich in het vervolg ten kantore der maat schappij zal vervoegen om van een en ander kennis te nemen, en zal het dan zoo eens aan- zien. De heer 't GILDE: Mijnheer de Voorzitter! Ofschoon het mij (bij de algemeene bekend- heid van mijn standpunt tegenover de water leiding) niet lust zeer diep op deze zaak in te gaan, vind ik het toch ook in dezen zin zeer eigenaardig dat omtrent deze zaak in de vo- rige vergaderingen zoozeer verschillende lezin- gen konden worden gegeven. Ik acht het ge- lukkig in elk geval dat de heer Oggel zijn mandaat als vertegenwoordiger der gemeente Axel ten alien tijde loyaal heeft uitgevoerd, zelfs ook als hij in strijd kwam met zijn per- soonlijk gevoelen als voorstander ook van deze waterleiding. Er blijkt ook uit de notulen dat de heer Oggel het vertrouwen van den Raad volkomen heeft verdiend. Meer acht ik in de gegeven omstandigheden niet noodig over deze zaak te zeggen. De heer DIELEMAN! denkt ook, dat het voor den heer Van de Bilt zeer moeilijk is, om daar zijn taak als afgevaardigde der ge meente te vervullen, als hij niet voldoende wordt ingelicht. Er werd de vorige maal door den voorzitter dezer vergadering gezegd dat de verplichte aansluiting niet van de baan was, terwijl de heer Oggel beweerde, dat dit wel het geval was, en nu uit den brief van het bestuur blijkt, dat het ook zoo is. De VOORZITTER: Neen! De heer DIELEMANEr is wel degelijk met meerderheid van stemmen een besluit tegen verplichte aansluiting gevallen. Nu wordt be- weerd, dat dit geen definitief besluit kon zijn, maar hij meent, dat het bestuur daarmede toch rekening zou behooren te houden, aange- zien er uit blijkt, dat de meerderheid wijiziging van de in dit opzicht bestaande bepalingen wenscht. Hij acht dit geen manier van wer- ken, want in de vorige raadszitting kon de raad er toch niet achter komen hoe het daar mede nu eigenlijk zat. De heer CLAESSENS gelooft niet, dat het noodig is, er veel van te zeggen. De verplichte aansluiting kan bij dit waterleidingplan niet uitgeschakeld worden, daar anders de renta- biliteit niet verzekerd is. Hij begrijpt niet hoe ze er nog aan vast willen houden om het be staande plan door te zetten, aangezien ze toch in de vergadering nooit een meerderheid zullen krijgen om over te gaan tot storting op het aandeelenkapitaal. Er ligt nu ook het adres van verschillende industrieelen. Indien dit beoogt drinkwater- voorziening middels het oude plan, dan valt daarover z.i. heelemaal niet te praten. Het schrijven wordt voor kennisgeving aan genomen. f. Proces-verbaal van de op 19 Maart 1930 ten kantore van den gemeente-ontvanger ge houden kasopneming, waarbij is gebleken dat het batig slot over den dienst 1928 blijkens de voorloopig vastgestelde rekening bedraagt 12.528,84, van den gewonen dienst en van den kapitaaldienst 802,97, dat de inkomsten van den dienst 1929 tot op datum hebben bedragen 193.974,27%, en die over den dienst 1930 12.109,79, benevens 27,80 volgens bijjourna- len, te zamen 224,443,67%, en dat de uitga- ven over den dienst 1929 tot op datum hebben bedragen 184.909,08, en die over den dienst 1930 9.420,43, te zamen f 194.329,51, zoodat in kas moest zijn 30.114,18%, hetgeen overeen- komt met het totaal der in de kas bevonden en in het proces-verbaal omschreven waarden. Aangenomen voor kennisgeving. g. Ingekomen is een schrijven van den Commissaris der Koningin in Zeeland, d.d. 19 Maart 1930, waarin deze te kennen geeft, dat op aandrang van den Minister van Binnen- landsche zaken door de hoofden der afdeelin- gen van de provinciale griffien met betrek- king tot de uitvoering der wet tot herziening van de financieele verhouding tusschen het rijk en de gemeenten, in het beiang eener uni- forme beoordeeling der door de gemeentebe- sturen ingezonden opgaven, verschillende richtlijnen hebben vastgesteld. Een daarvan heeft betrekking op de verant woording van het bedrag dat aan de gemeente lijke inkomstenbelasting opcenten op de rijksinkomstenbelasting inbegrepen van het belastingjaar 1928/29 ten goede dient te komen van den dienst 1928. De rekening der gemeente zal in verband daarmede gewijzigd moeten worden vastge steld. Teneinde moeilijkheden hierbij te ont- gaan, verzoekt de Commissaris spoedheidshalve namens Gedeputeerde Staten den raad voor te stellen de voorloopige vaststelling der reke ning te herzien en daarbij het bedrag dat wegens plaatselijke inkomstenbelasting in rekening is gebracht te verhoogen met 707 en alzoo te brengen op f 60.000, terwijl een be drag van 242 ontvangen wegens gewetens- geld naar blijkt pas in 1929 is ontvangen, en alzoo overeenkomstig de voorschriften behoort te worden verantwoord in de rekening over 1929. Dat bedrag moet dus worden geschrapt. Burgemeester en Wethouders deelen mede, dat de gemeenterekening over 1928 door den gemeente-ontvanger reeds overeenkomstig deze aanwijzingen is gewijzigd, en stellen voor, die opnieuw voorloopig vast te stellen met eindcijfers voor den gewonen dienst dat het batig slot wordt bepaald op f 12.993,83. De eindcijfers van den kapitaaldienst blijven gehandhaafd. Met algemeene stemmen wordt aldus beslo ten. h. Een schrijven van J. A. van Hoeve, waarbij deze inzendt de rekening en verant woording der exploitatie van de frobelschool 1 over het jaar 1929. Daaruit blijkt dat de ont- 1 vangsten hebben bedragen van de dagschool f 909,11, van de avondschool f 178,90, subsidie van de gemeente 400, zolderhuur f 20, samen f 1508,01, terwijl de uitgaven beliepen f 1760,94 tekort alzoo 252,93. i Aangezien deze school in een noodzakelijke behoefte voonziet en door particuliere initiatief in stand gehouden wordt, meenen Burgemees ter en Wethouders dit op hoogen prijs te moe ten stellen. Zij stellen daarom voor het tekort over de jaren 1928 en 1929, in totaal een be drag van 252,93 vertegenwoordigende met een verhoogd subsidie te dekken. De heer VAN DE BILT heeft geen bewaar tegen den post op zichzelf, doch zou graag zien dat er binnen het jaar dergelijke zaken niet aan de orde kwamen. De begrooting is daarvoor z.i. de tijd, en men moet niet altijd met die sjouwerrj achteraan komen. Het gaat dus niet over het bedrag maar over het tijd- stip waarop dit voorstel aan de orde wordt ge- steld. De VOORZITTER acht hier wel eenig ver- schil aanwezig. Dit is de gewone gang van zaken. Er wordt aan den heer Van Hoeve een subsidie toegekend, en als het jaar afge- loopen is, zendt deze een rekening in. Blijkt er tekort, dan wordt dit door de gemeente bijgepast. Dat houdt dus verband met de ge meenterekening. De heer VAN DE BILT zou het dan ook bij de gemeenterekening willen behandelen. De VOORZITTER zegt toe, dat daarmede in het vervolg dan rekening kan wdrden gehou den. Het voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. i. Een adres van de Codperatieve Vruch- tenveiling ,,Zeeuwsch-Vlaanderen" G.A. te Ter Neuzen, verzoekende wijziging in den vacan- tietijd in verband met den aardbeienoogst. Burgemeester en Wethouders stellen voor, dit adres te zenden naar hun college ter af- doening, daar zij de bevoegdheid hebben het leerplan te wijzigen. De heer 't GILDE vraagt, of, alvorens het college dit verzoek afdoet, de schoolhoofden zullen worden geraadpleegd. De VOORZITTER antwoordt, dat dit reeds gebeurd is. De correspondentie aan de school hoofden, den inspecteur en de Ouder-commis- sies is reeds verzonden. De heer' P. DE FEIJTER erkent, dat er groote behoefte bestaat aan werkkrachten voor het aardbeien plukken, doch merkt op, dat alsdan de Arbeidswet wel soepel zal moe ten worden toegepast, daar anders de kinderen beneden de 14 jaar toch niet aan 't werk mogen worden gezet. De VOORZITTER wijst er op, dat er ver- schil is tusschen arbeid voor de industrie en de landarbeid. De heer P. DE FEIJTER deelt mede, dat men er in Zuid-Beveland ook reeds moeilijk heden mee heeft ondervonden en daar zijn processen-verbaal opgemaakt tegen personen die kinderen beneden 14 jaar aan aardbeien plukken in 't werk hadden. De VOORZITTER wijst er op, dat dit met 't erwten plukken ook zoo is. Indien het erw- ten trekken als onderdeel van het landbouw- bedrijf geschiedt, mag het, doch wanneer het betreft erwten plukken die door een conser- venfabriek te velde zijn aangekocht, zooals nog al eens geschiedt, wordt dit beschouwd als arbeid ten behoeve der industrie en mogen er geen kinderen beneden 14 jaar aan wer- ken. Zoo is het ook met aardbeien. Indien deze te velde zijn verkocht mag het niet, doch als het betreft 't plukken van aardbeien voor den teeler, die deze daarna naar de veiling brengt of verkoopt, mag het wel. De heer KOSTER: Maar wie maakt dat verschil uit? Er worden ook aardbeien ge- contracteerd. De VOORZITTER: De rechter, dan kunnen een paar processen-verbaal worden opgemaakt en dan weet men verder waaraan men zich te houden heeft. De heer KRUIJSSE vermeent, dat het niet mag, indien het vruchten betreft die v6or het plukken zijn verkocht aan een fabriek. Die gaan niet meer naar de veiling. Daaraan is het na te gaan. De heer DIELEMAN vraagt, of dit dan aile klassen van de lagere scholen zal betreffen. De VOORZITTER meent, dat wel bepaalde regelen zullen moeten worden gesteld. Kin deren van 6 en 7 jaar zal men niet aan 't plukken kunnen zetten. De heer DIELEMAN: Ook geen kinderen van 8 jaar; die zijn goed om ze te eten, maar niet om aardbeien te plukken. Men zal toch de geheele school niet stop zetten? De heer KRUIJSSE merkt op, dat dit nu juist de moeilijkheid baart. Er is gevraagd, om de vacantie te verzetten. Dat betreft dus de geheele school. Men zou daardoor eigen- aardige toestanden kunnen krijgen, dat men b.v. als het een late Pinksteren is, als wanneer ook vacantie gegeven wordt, reeds kort daar op de groote vacantie zou krijgen. Z66 een- voudig is het nog niet. De VOORZITTER deelt mede, dat die op merking ook reeds gemaakt is door een der hoofden van scholen in zijn antwoord op het sehrrjven van Burgemeester en Wethouders. Deze wees er op, dat men dan kort op elkaar twee vacanties zou krijgen en dan gedurende 5 maanden geen vacantie. De heer KRUIJSSE wijst er op, dat de- vacanties over het jaar verdeeld behooren te* komen. Dat is in het beiang van de kinderen en het onderwijs, maar niet in het beiang van. den landbouw. De VOORZITTER: Er kan in geen geval een beslissing genomen worden, alvorens de verschillende adviezen ingekomen zijn. De heer 't GILDE is daarover voldaan; zijn vraag gold alleen te voorkomen een ontijdige behandeling. De VOORZITTER merkt naar aanleiding daarvan op, dat de behandeling niet bij den raad behoort, doch bij Burgemeester en Wet houders en dan nog alleen voor de wijziging van het leerplan der openbare school, maar niet voor het bijzonder onderwijs. De heer DIELEMAN: Maar als Burgemees ter en Wethouders zich op het standpunt stel len dat de gemeenteraad er niets mee te maken heeft, waarom plaatsen ze dit dan op de agenda. De VOORZITTER: Het adres is aan den gemeenteraad gericht en moet daar dus ter tafel komen. Het deugt echter niet en Bur gemeester en Wethouders zouden kunnen voor- stellen het op dien grand ter zijde te leggen. In het beiang der desbetreffende zaak stellen zij echter voor het naar hun college, waar het behoort, ter afdoening te renvoyeeren, opdat belanghebbenden dan geen nieuw verzoek be- hoeven te zenden. Het voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. j. Een adres van de N.V. „Beetwortelsui- kerfabriek Sas van Gent" te Sas van Gent, N.V. Cie Nderlandaise de l'Azote te Sluiskil (Axel), N.V. Nieuwe Nederlandsche Maat schappij tot vervaardigen van Spiegelglas, Glazen Voorwerpen en Chemische Producten, afdeeling Glasfabriek en afdeeling Chemische Producten te Sas van Gent, Association Coo- peratieve Zdlandaise de Carbonisation te Sluis kil (Ter Neuzen), N.V. Strjfsel- en Glucosefa- briek te Sas van Gent, N.V. Textielfabriek „De Schelde" te Sas van Gent, N.V. Walzen- molen te Sas van Gent, luidende als volgt: dat zij hoe langer hoe meer de bezwaren ondervinden dat er voor hunne industrieen en voor het aan hunne industrieen verbonden per- soneel ter plaatse geen voldoende hoeveelheden goed drinkwater te verkrijgen zijn; dat het verstrekken van drinkwater voor personeel thans met groote moeilijkheden en groote kosten gepaard gaan en er voor som-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 5