ALGEIWEEN NSEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. T Tweede Blad. No. 8510. WOENSDAG 2 APRIL 1930. 70e JAARGANG, BUITENLIND, GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. KALI VERSCHEPIN GEN. Zooals wellicht velen omzer lezers bekend is, Eijn te Antwerpen groote depots gevestigd ▼an kallproducten, van de Soc:6t6 Commer- eiale des Potasses d'Alsac. Indien we ons niet bedriegen is er nog sprake van geweest dat ook alhier een dep6t zou gevestigd wor den. Er waren vanwege de stad Antwerpen aan de betrokken maatschappij zeer voordee- Uge aanibiedingen gedaan voor gebruik van loodsen en andere installaties voor het bergen «d verwerken van dat produc^. uit Elzas- Lotharingen. De maatschappij i:4 feitelijk een officieele instelling der Franscie regeering doch is onder een commercieel bdheer gesteld. Nu is dezer dagen aan het litfht gekomen, dat van wege genoemde maatschappij ook een overeenkomst is gesloten met het gemeente- bestuur van Rotterdam, om ook aldaar een kali-depOt en installaties voor verscheping te vestigen. Dit heeft aanleiding gegeven tot heftige artikelen in de Belgische pers, welke meende, dat dit op grond van politieke of ge- voelsarguimenten heelemaal niet door den beugel kan. Een blad schreef o.m., dat Frankrijk dank zij den in 1914 door Belgie verleenden steun Elzas-Lotharingen en dus ook de kaligroeven bezit, en dat men daarom verplicht is de daaraan voor de havenplaat- ■en verbonden voordeelen ook te doen toe- komen aan de Belgische havenplaats. De burgemeester van Antwerpen, de heer Van Cauwelaert heeft zich, begrijpelijk, reeds duchtig geweerd ter verdediging van de z.i. bedreigde belangen van Antwerpen en zoowel met de eigen regeering als in Frankrijk ver- ■ohillende besprekingen gehouden. Bljjkens een correspondentie uit Parijs zou de beheerder der maatschappij hebben te ken- nen gegeven, dat economische overwegingen het noodzakelrj'k maken, dat ook in een andere havenplaats een opslagplaats wordt gevestigd en dat bovendien Rotterdam ten opzichte van het vervoer van Straatsburg gunstig is ge legen. Antwerpen zou geen ton minder krij gen, doch de productie zal nog worden opge- voerd. De correspondent der N. R. Crt. te Brussel meldt van Maandag: De Brusselsche en Antwerpsche bladen gaan voort met veel aandacht te wijden aan de kwestie der Elzasser kaliproducten. De Ind6pendance Beige beweert, dat de on- derhandelingen betreffende het vestigen te Rotterdam van een entrepot voor kaliproduc ten der Societe Commerciale des Potasses d'Alsace geopend werden in Den Haag tijdens de vredesconferentie, waarmede waarschijnlijk bedoeld is de conferentie voor het plan-Young De Hollanders, zegt het Belgische liberale orgaan, waren beleefd tegen al hunne gasten, maar legden een buitengewone vriendelijk- heid aan den dag ten opzichte van Briand. De feesten, maaltijden, geschenken, volgden elkaar op en de goede vader van den wereld- vrede zwom zoodanig in zijn simplistisch ideaal en vooral in de lofuitingen der slimme Hollanders, dat hij toezegde bij de Potasses d'Asace een goed woord te doen. Van hetzelfde blad, welks berichtgeving •edert een paar jaar vaak alle objectiviteit mist, is ook nog de aan een voomaam lid der Fransche kolonie te Antwerpen toegeschreven nitlating: Apr£s tout, apres Gand Flamand, nous Aurons Rotterdam Franqais! De Etoile Beige slaat een kalmeren toon aan en meent, dat men goed zal doen, nadere inlichtingen af te wachten, alvorens vuur en vlam te spuwen. Rotterdam verdedigt zijn belangen en dat is heel natuurlijk. Business is business. En wat Frankrijk betreft meent deze Brusselsche courant, dat het van de Belgen een weinig waardige houding is de Franschen steeds naar het hoofd te gooien, wat de Belgen voor hen in 1914 hebben ge daan. De Antwerpsche Mdtropole publiceert een telegram van de Belgische Federation Natio nal^ des Combattants aan Jaspar en Van Cauwelaert, waarln uiting gegeven wordt aan den pflnlijken indruk en de groote verontwaar- diging, welke de zaak der kaliverschepingen bij de belanghebbende leden van deze vereeni- ging zou hebben gewekt, en citeert verder nog het Journal d'Alsace en de Lorraine, hetwelk de verzekering geeft, dat inzake'de surtaxes «fentrepfit geen wijziging is ingetreden. Burgemeester Van Cauwelaert, die na zijn reis naar Parijs en zijn onderhoud met minister-president Jaspar het volledigste stil- zwijgen had bewaard, heeft thans de volgende woordelijke verklaring gedaan: Gtj zult begrijpen, dat ik me thans nog niet in het openbaar kan uitspreken aangaande de overeenkomst, welke tusschen de Socidtd Commerciale des Potasses d'Alsace en het gemeentebestuur van Rotterdam werd ont- worpen, noch over de besprekingen tot welke zij heeft aanleiding gegeven. Maar ik kan u op de meest stellige wijze de verzekering geven, dat de commercieele redenen, welke volgens den Parijschen correspondent van Le Soir de Fransche vennootschap hebben ge- noodzaakt, Rotterdam op zoo ruime wijze met haar clienteele te begunstigen, niet gegrond zijn. Van een tekort aan ruimte en onmogelijk- heid om in voordeelige voorwaarden de aan- leg- en stapelgelegenheid in de haven van Antwerpen te vergrooten kan geen sprake zijn. Nooit heeft eenige boot op plaatsing moeten wachten, nooit heeft ons bestuur eenige vraag naar uitbreiding ontvangen en de Soc. des Potasses heeft zelfs de optie die haar op aanpalend terrein werd gegeven. nooit gelicht. Ik voeg er bij, dat de kosten, welke de Societe te Antwerpen te dragen heeft, aan- zienlijk geringer zijn dan die, welke zij te Rotterdam op zich heeft genomen. Antwerpen vraagt aan de Soc. des Potasses geen financieele offers om politieke redenen, maar wij hebben geen gelegenheid gehad om de zaken op het zuiver zakelijk terrein, waar zij zich wenscht te plaatsen, met haar te be- handelen. De voorstelling welke gegeven wordt van mijn onderhoud te Parijs is dan ook In dit opzicht onjuist. Ook de liberale afgevaardigde voor Antwer pen mr. Joris, die een verzoek om interpellate van de regeering heeft ingediend, heeft een verklaring afgelegd en aan een medewerker van de Neptune gezegd vr.n oordeel te zijn dat men thans voor een nieuwe Fransche politiok staat. De FranschNederlandsche accoorden of ten minste de accoorden tusschen den Elzas en Rotterdam moeten onvermijde- lijk tot een strooming van Fransche sym- pathie voor Nederland aanleiding geven, wat voor de Belgen het onaangename gevolg kan hebben, dat z'tf in de toekomst niet meer op bulp van hem oeconomischen en militairen bondgenoot zuilen kunnen rekenen voor het steunen van hunne rechtmatige eischen (justes revendications). De Rotterdammers, aldus nog mr. Joris. hebben zeer behendig gehandeld, daartegen valt niets te zeggen. Zij bleven in hun rql van handelaars; zij weten wel dat de Fran schen te Rotterdam hun zeer nuttig kunneh zijn als tusschenpersonen. Weest verzekerd, dat wanneer zij op hun beurt de opheffing van de surtaxes d'entrepdt voor hun haven zullen vragen en wanneer het er op zal aan- komen het karakter van Rijnhaven van Ant werpen te betwisten, dit gedeeltelijk verlaten door de Franschen van Antwerpen voor Rot terdam eveneens zal worden uitgespeeld. Mr. Joris maakt zich sterk in zijn interpel- latie te bewijzen, dat de S. C. P. A. niet uit commercieel belang, maar om politieke rede nen naar Rotterdam zal gaan. De correspondent der N. R. Crt. te Brussel nader: In den Maandagmiddag gehouden minister- raad heeft de kwestie der kali-verschepingen het onderwerp van de gedachtenwisseling uit- gemaakt. Het officieele communique zwijgt er over, maar ik meen te weten, dat minister- president Jaspar de quaestie der kali-ver schepingen te Antwerpen en te Rotterdam nogal breedvoerig heeft uiteengezet en mede- deeling heeft gedaan van de stappen, door de Belgische regeering in dit verband te Parqs ondernomen. Br} het verlaten van het depar- tement van binnenlandsche zaken, waar deze bijeenkomst plaats had, weigerde .de minister beslist zich over de besproken quaestie uit te laten. Een uur na het vertrek van den minister had de Antwerpsche burgemeester, mr. Van Cauwelaert, een onderhoud met Jaspar. In officieele kringen wacht men nog steeds op het antwoord van de Fransche regeering, bij wie is aangedrongen om zoo mogelijk het contract met Rotterdam te doen verbreken. De indruk is nu, dat de hoop op een derge- lijke verbreking zeer gering moet worden geaeht. Van de meest bij deze quaestie be langhebbende Belgische zijde werd mij gezegd: „Wij veronderstellen, dat de Franschen het contract met Rotterdam geteekend hebben; was dat niet het geval, dan had het Rottfir- damsche college van B. en W. dit punt njet op de agenda der aanstaande vergadering van den gemeenteraad kunnen brengen; er zal dus wel niets meer aan te verandefen zijn". Deze vergadering van den Rotterdam- schen gemeenteraad wordt hier en te Antwer pen met groote belangstelling tegemoet ge- zien, al twijfelt men er niet aan, dat het con tract door den raad zal worden goedgekeurd. DE WERKLOOSHEID IN DE KATOEN- INDUSTRIE IN ENGELAND. In het Lagerhuis bracht de liberale leider Sir Herbert Samuel het werkloozenvraagstuk in de katoen-industrie ter sprake. Hij merk- te op, dat de handel in Lancashire slechter was dan sinds menschenheugenis bekend was. De oorzaak van den achteruitgang dient te worden gezocht in de vermindering van den export. In Britsch-Indie hebben de Engel- schen de helft van hun afzet verloren. Onder bescherming van de katoentarieven was de productie van Indische katoeneh stoffen vermeerderd, terwijl de invoer van Japansche katoenen stoffen enorm was toe- genomen. Graham, minister van handel, gaf toe, dat de toestand van de katoen-industrie in Lan cashire emstig te noem'en is. Volgens de laatste cijfers waren er 154.000 personen alp werkloos ingeschreven. De commissie, welke benoemd was om een onderzoek in te stellen had kortelings haar studies voltooid en zou thans haar rapport uitbrengen. Hoe groot de moeilijkheden voor Lancashire ook waren, de regeering kon niettemin verder geen stap pen doen. GEEN DKANKVERBOD IN VICTORIA. In den Australischen staat Victoria is een stemming over al of niet invoering van ee* drankverbod gehouden. Uitgebracht werden 1.029.229 stemmen, maar daar de „drogen" een meerderheid van 60 pet. zouden moeten hebben, om het verbod ingevoerd te krijgen, stond hun zaak op grond van de Zaterdag- avond bekende uitkomsten reeds hopeloos. Tegen het verbod waren toen 498.928 stemmen uitgebracht, ervoor 384.389. De „natten" hadden dus toen reeds een flinke meerderhejd. DE NIEUWE MIDDELENWET IN ENGELAND. De Daily Herald, het orgaan van de arbei- derspartij, meent te kunnen aangeven hoe Snowden, de kanselier der Schatkist te werk zal gaan, om in de uitgaven van de nieuwe begrooting te voorzien. Zij voorspelt herzie- ning van de extra belasting op hooge inko- mens naar boven toe, verhooging van de ver- gunningsrechten voor brouwers en tabaks- fabrikanten en verhooging van de benzine- belasting. Het blad berekend dat Snowden 30 millioen meer zal moeten vinden om de nieuwe be grooting sluitend te maken. Tot de nieuwe verplichtingen die de arbeidersregeering ten laste van de Schatkist heeft aangegaan, be- hooren 12 millioen extra voor de verzeke ring tegen werkloosheid en 5 millioen voor de uitbreiding der weduwe-pensioenen. Dit is met andere lasten mee ongeveer 19 millioen. Men verzekert dat het tekort op het finan cieele jaar dat vandaag eindigt, 15 mil lioen zal bedragen, maar er is een besparing van ongeveer 4 millioen op de uitgaven vpor leger en vloot en andere departementen vfer- kregen. Het blad voorspelt de handhaving van de buitengewone rechten op auto's, klokken en zijde en de instelling van een belasting op waardevermeerdering van grond. Vergadering van Donderdag 20 Maart 1930, des namiddags 2 uur. Voorzitter de heer J. Huizinga, burge meester. Tegenwoordig de' leden: J. J. de Jager, L. J. Geelhoedt, D. Scheele, C. A. Verlinde, A. j de Bruijne, P. F. de Bakker, H. J. Colsen. N. A. Hamelink, L. J. van Driel, C. van den Bulck, D. van Aken en W. Bedet. De VOORZITTER opent de vergadering en stelt aan de orde: 1. Onderzoek geloefsbrief en beeediging nieuw raadslid. De VOORZITTER benoemt de heeren Geel hoedt en Scheele in eene commissie om met den secretaris de geloofsbrieven van het in de vacature ontstaan door het vertrek van den heer Van Neerbos benoemd lid van den raad, den heer F. Dekker, te onderzoeken. Hij schorst inmiddels de vergadering. Na heropening der zitting rapporteert de heer Geelhoedt, dat de stukken in orde zijn bevonden en de commissie tot toelating van den heer F. Dekker advfseert. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. De VOORZITTER noodigt den heer Hame link uit, het nieuw bendemd lid de raadzaal binnen te leiden, waaraan deze voldoet. De heer DEKKER legt hiema in handen van den voorzitter de vereischte eeden af. De VOORZITTER wenscht hem geluk met zijne benoeming. Hij merkt op, dat het niet te verwaohten was, dat, toen de voorganger van den heer Dekker hier zijn intrede deed, zulks voor zoo'n korten tijd zou zijn, en dat zich reeds zoo spoedig daarop het wel zeld- zame feit zou voordoen, dat deze wordt opge- volgd door zijn schoonvader. Hij brengt een woord van hulde voor de wijze waarop de heer Van Neerbos in den korten tijd dien hij deel maakte van dit college heeft getracht de be langen der gemeente naar zijn beste weten te dienen. Hij verwacht ook van den heer Dek ker, dat hij naar zijn beste weten zal willen medewerken aan behartiging der gemeente- belangen, dat hij ten voile zal overtuigd zijn van de verplichting die ten deze op hem rust, en dat hij zegen op zijn arbeid zal mogen ontvangen. De heer DEKKER dankt voor deze woorden en neemt zitting. 2. Ingekomen stukken. a. Een schrijven van A. J. Platteeuw, te Poortvliet, waarin deze fifeficht de "oenueming tot hoofd der openbare school te Sluiskil aan- neemt. Ofschoon hij daaromtrent geen zeker- heid kan geven, hoopt hij met 1 Mei a.s. zijn betrekking te kunnen aanvaarden. In een later schrijven bericht de heer Plat teeuw, dat hem te Poortvliet eerst met ingang van 1 Juni a.s., ontslag is verleend en hij met dien datum zijn functie hoopt te aanvaarden. De heer COLSEN vraagt, of nu het hoofd van de school te Sluiskil toch met 1 Mei a.s. naar sohool C zal overgaan. De VOORZITTER herinnert, dat aan het hoofd van school C eervol ontslag is verleend met Ingang van 1 Mei e.k. of zooveel later als in de vacature zou zijn voorzien. Aange- zien het nu maar een korten tijd tot 1 Juni zal duren, hebben burgemeester en wet- houders het niet noodig geacht andere maat- regelen te nemen. Het hoofd van school C blijft nu in functie tot 1 Juni en dan kan alles een regelmatig verloop krijgen. De heer VAN DRIEL he innert, dat naar a~nleidiig van zijn verzoek, hierover toen het besluit tot het geven van eervol ontslag aan het hoofd van school C werd genomen, zoo ir aar n et heen geloopen is, en dat hij toen den wens h uit prak, dat het hoofd van school C op 1 Mei vrij z u gemaakt worden. Het is ook, in verband met de reden die hem ontslag deed vragen, niet in het belang van het onder- wijs dat deze daar nog langer blijft. Er zijn toen desnoods tijdelijke maatregelen toegezegd om het daarheen te sturen. Nu houden burge meester en wethouders zich weer niet aan de afspraak. De VOORZITTER voert hiertegen aan, dat burgemeester en wethouders het niet in het belang van het onderwijs hebben geacht, om voor zoo'n korten tijd een tijdelijke benoeming te dcen. De heer VAN DRIEL blijft er bij, dat het afspraak was en als hij een toezegging krijgt, dan rek-nt hij daarop. Op deze manier is het kwajongenswerk, of wanneer dit misschien b leedige d mocht klirken, wil hij toch zeg gen minstens teleurgesteld te zijn. De raad moet op een toezegging van burgemeesteren wethou ers kunnen vertrouwen. De VOORZITTER meent, dat er in't geheel geen reden voor den heer Van Driel zijn, om verstoord te zijn op burgemeester en wethou ders. De^e leefden ook in de werkelijke ver- onderstelling, dat de bsnoemde op 1 Mei a.s. zijn functie zou kunnen aanvaarden. De ver- ordening te Poortvliet had ook toegelaten hem op 1 Mei ortslag te verleenen. Dit is niet ge- srhPd, en dat is voor burgemeester en wet- fa'ude s evrngred een teleurstelling als voor de heer Van Driel. Zij kunnen daar niets aan doen, dat is de loop der omstandigheden. De heer VAN DRIEL antwoordt, dat men dan tijdelijke voorziening zou hebben kunnen treffen; dit was, als het noodig zou blijken, toegezegd. Als burgemeester en wethouders een toezigging doen, moet er zekerheid be- sta^n, d t die v lgt. Hij is over dezen gang van zaken allerminst tevreden. Het schrijven wordt voor kennisgeving aan- genomen. b. Een schrijven van B. van Neerbos, waarin deze bericht thans voor langeren tijd te Mannheim te zijn gevestigd, en om deze reden de gemeente met;terwoon te hebben ver laten, zoodat hij niet langer lid van den raad kan zijn. Door zijn plotseling vertrek was het hem niet mogelijk van alien persoonlijk afscheid te nemen, waarom hij langs dezen weg dank zegt, voor de qangename samen- werking. Hij wenscht den leden van den raad bij hunne verdere besprekingen Gods besten zegen toe. Aangenomen voor kennisgeving. c. Het raadsbesluit van 20 Februari 1930, tot verkoop van gemeentegrond aan P. J. Vis- ser, voorzien van het bewijs der goedkeuring door gedeputeerde staten. Aangenomen voor kennisgeving. d. Het raadsbesluit van 20 Februari 1930. tot wijziging der gemeentebegrooting, dienst 1929, voorzien van het bewijs der goedkeuring door gedeputeerde staten. Aangenomen voor kennisgeving. e. Imt raadsbesluit van 20 Februari 1930, tot wijziging der begrooting van het ge- meente-<woningbedrijif, dienst 1929, voorzien van het bewijs der goedkeuring door gedepu teerde staten. Aangenomen voor kennisgeving. f. Bericht van J. P. van Doeselaar, dat hij zijne benoeming tot lid der commissie van toezicht op het lager onderwijs voor Sluiskil- Driewegen aanneemt. Aangenomen voor kennisgeving. g. Een adres van W. Moerman, wonende te Ter Neuzen, die daarin te kennen geeft, dat; hij een bij-keuken wenscht te bouwen op het erf achter zijn woon- en winkelhuis met bakkerij, aan de Noordstraat, gemerkt no. 95. Het open erf, hetwelk nu reeds minder be- draagt dan een derde van het bebouwde op- pervlak, zal daardoor nog worden verminderd; zijne woonkamer en bakkerij zijn evenwel aan de straat gelegen, waardoor deze vertrekken ten ^illen tijde voldoende licht en lucht zullen blijrven behouden; reden waarom adressant verzeekt, hem voor deze verbouwing afwij- kingl te willen toestaan van den eisch van art. TO der Bouwverordening. De VOORZITTER deelt mede, dat burge meester en wethouders aanvankelijk hebben voorgesteld dit adres in hunne handen te stellen om bericht en raad. Inmiddels is ech- ter ingekomen het advies der Gezondheids- commissie te Ter Neuzen, dat gunstig luidt. Burgemeester en wethouders stellen nu voor het verzoek in te willigen onder voorwaarde dat boven het deurkozijn tusschen de keuken en bijkeuken een zoo groot mogelijk draai- baar raam wordt aangebracht. Me? algemeene stemmen wordt aldus be sloten. h. Een adres van de Ccoperatieve Vruch- tenvilig ,Zeeuwsch-Vlaanderen", luidende als vo'gt: Wij hebben de eer hierbij beleefd onder Uwe aandacht te brengen, dat het tuinbouwbedrijf in Zeeuwsc h-Vlaanderen zich dermate heeft cntwikkeld, dat ons bestuur genoodzaakt is, zi h op verschi lende punten aan te pasoen aan de cultuur- en werkwijze der overige in ens land gevestigde tuinbouweentra. Een dier punten in de eerste plaats betreft e'e aardbeiencogst, welke zooals U bekend zal zijn, gedurende enkele weken velen en vlug- gen handenarbeid vergt, aangezien dit product in het stadium van rij^heid geen uitstel van behandelirg gedoogt. Het zal U eveneens bekend zijn, dat dit soot t arbe'd in alle andere streken wordt be efend, uitsluitend door vrouwen en kinde- ren, aangezien volwassen mannelijke perso nen yoor dezen arbeid minder geschikt zijn, er overigens mceilijk voor te vinden zijn, en er tha s door de industrieele ontwikkeling onzer streek ock niet voor beschikbaar zijn. Mei het oog op bovenstaande en rekening horde -de met hot belang, dat onze omgeving bij het welva-en van den tuinhouw heeft, ver- zceken wij U daar m beleefd in overleg met den heer Inspecteur van het Lager Onderwijs in Uw ressort, en de hoofden der in Uwe ge meente gevestigde lagere scholen openbare en bijzopdere, de mogelijkheid tot het aardbeien- plukken door kinderen te willen helpen bevor- derqn, door de zomervacantie te doen vallen, gedi^rende de heele maand Juli, inplaats van de gesplitste zomer- en najaarsvacantie. Vertrouwende op Uwe welwillende mede- werking in dezen. Bpr .emeester en wethouders stellen voor, dit adres te stellen in hunne handen om be- ticht en raad. Mpt algemeene stemmen wordt aldus be sloten. 1. Een adres van de N.V. ,,Beetwortelsui- ke-fabriek Sas van Gent" te Sas van Gent, N.V. Cie NSerlandaise de l'Azote te Sluiskil (AXel), N V. Nieuwe i Nederlandsche Maat- schfeppij tot vervaardigen van Spiegelglas, Glacen Voorwerpen en Chemische Rroducten, afdeeling Glasfabriek en afdeeling Chemische Pr ducten te Sas van Gent, Association Coo perative Zelandaise de Carbonisation te Sluis kil (Ter Neuzen), N.V. Stijfsel- en Glueosefa- briek te Sas van Gent, N.V. Textielfabriek „De Sehelde" te Sas van Gent, N.V. Walzen- molen te Sas van Gent, luidepde als volgt: dat zij hoe langer hoe meer de bezwaren ondervinden dat er voor hunne industrieen en voor het aan hunne industrieen verbonden per- soneel ter plaatse geen voldoende hoeveelheden gced drinkwater te verkrijgen zijn; dat het verstrekken van drinkwater voor personeel thans met groote moeilijkheden en gropte kosten gepaard gaan en er voor som- mige van b:vengenoemde industrieen groote behoefte bestaat aan behoorlijk voedingswater voor hu_ne stoomketels; dat ondergeteekenden het daarom in het be lang van de ontwikkeling van de Industrie in Lwe en andere g mesnten van Zeeuwsch- V'aanderen van het grootste belang achten dat er zoo spoe:ig mogelijk een centrale watgrvoorziening tot stand worde gebracht; dat de aanleg van een waterleiding voor de plaatsen Axel, Sas van G nt en Sluiskil ab- soluut noor'zakelijk wordt geacht; weshalve zij U beleefd verzoeken zoodanige maa,trege en te willen nemen of mede te wer- ken aan zoodanige plannen, aat aan boven staande bezwaren zoo spoedig mogelijk wordt tege.nret gekomen. De VOORZITTER merkt op, dat burgemees ter en wethouders van oordeel zijn, dat het niet aan den gemeenteraad van Ter Neuzen te wijten is, indien de plannen geen voortgang hebben. Deze heeft daarvoor de noodlge be- sluiten genomen. Burgemeester en wethou ders stellen voor, dit schrijven door te zenden aan het bestuur der N.V. ZeeuwSch-Vlaamsche Waterleiding. Met algemeene stemmen wordt aldus be- 1 tett De freer COLSEN zou naar aanleiding hier- van n g iets willen zeggen; hij was voor- n^mcn-. gew est dit bij de omvraag te doen, doch het komt thans wellicht ook te pas. Hij wil er n.?. op wijzen, dat het in het gunstigste geval nog enkele jaren kan duren, eer de wa<- terleiding er is, doch dat er ondertusschen ge- b e aan drinkwater bestaat, vooral is dat te Sluiskil het g vai, waar nu zooveel menschen werksn. De regenbak van de R K. kerk zal na ren dag of drie, vier, leeg zijn. Natuurlijk is dat een gevolg van den bouw der fabriek, er w dt daar ock water gehaald voor de men schen die in de o~der de gemeente Axel opge- zette kee'en verblijvsn Nu wordt bij dat wa- te- ver trekken niet gevraagxl, uit welke ge meente de menschen zijn. Kij v aa t, of onder deze omstandigheden bu gemeester en wethouders geen termen hebben, om voorstellen te doen voor het ver strekken van water te Ter Neuzen en te Sluis kil. Men meet cjjt niet op de lange baan schul- ven, want er is te S'uiskil groot gebrek. Om- trent Italianen, die verblijven in een onder de gemeente Axel staande keet vemam hij, dat dez° water schappen uit het zijkanaal en dit nadat het gek okt is, bij gebrek aan beter ge'-ruiken als drinkwater. Dat is toch geen tcestand. Als het een beetje geregend heeft, vechten de menschen van de werken om het beetie regenwater dat zich dan in de regen- bakken van de op het bouwterrein staande w-mirgen der vroegere hofsteden heeft ver- zameld. De VOORZITTER deelt mede, dat burge meester en weth-uders inderdaad reeds heb ben overwegen, dat het noodzakelijk zou kun nen worden, een regeling te treffen voor wa- tervo' rzienirg. Vo rstrllen hebben zij nog niet Dezen morgen is in verband met dit on derwerp ook nog iemand bij spreker geweest. Hij wil daaromtrent s'raks, in commissoriale vergadering, nadere mededeelingen doen. Des- gewenscht kan dit punt dan later in openbare vergadering weer aan de orde worden gesteld. j. Verslag van de De Ruijterschool te Vlis- singen, over het jaar 1929. Aangenomen vcor kennisgeving. k. Een schrijven van A. Spruitenburg, die daarin wegens vertrek uit de gemeente, ver- zrekt hem met ingang van 1 Mei a s. ontslag te wil'en verleenen als gemeentegeneesheer. Burgemeester en wethouders stellen voor dit verzoek in te will'gen en adressant eervol ontslag tJ verleenen, onder dankbetuiging voor de sinds vele jaren in die functie aan de gemeente bewezen diensten. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. De heer COLSEN spreekt de verwachtlng uit, dat er nu vrije artsenkeuze komt voor de armenpraktijk De VOORZITTER geeft te kennen, dat bur gemeester en wethouders een voorstel zullen doen om den toestand, die als gevolg van dii verleend ontslag ontstaat, op te lossen. De heer COLSEN: Maar er moet toch vrije artsenkeuze komen? Dat is toch door den raad aangenomen? De heer VAN DRIEL: Daar hebt u gelijk in. Deze kwestie duurt zelfs al langer dan het urinoir aan de Zuidzijde van het kanaal. De heer BEDET merkt op, dat die kwestie al verjaard is. De VOORZITTER erkent, dat ter zake van vrije artsenkeuze voor de armenpraktijk een raadsbsluit is genomen, maar wijst er op, dat men er daarmede niet is. Niet alleen moet de gemeenteraad dit willen, maar men heeft er artsen voor noodig om dat uit te voeren, of liever men moet met de geneesheeren een aannemelijke regeling kunnen treffen. Bur gemeester en wethouders hebben er nog geen oplossing voor kunnen vinden. Ze hebben er over ondenhandeld, doch de oplossing ligt aan de overzijde. Hij wijst er voorts op, dat we naast de Ziektewet ook nog de Ziekteverzor- gingswet krijgen. Wellicht dat dit ook ten goede kan komen aan de door den gemeente raad gewenschte vrije artsenkeuze voor de armenpatienten. In elk geval kan spreker thans nog niet toezeggen welke oplossing zal worden voorgesteld. De heer SCHEELE: Maar er komt dan toch een voorstel? De VOORZITTER: Ja, tot oplossing vdn deze zaak. 3. Verkoop van gemeentegrond. a. Met betrekking tot him voorstel om- trent verkoop van den nog resteerenden grond aan de Westzijde der Scheldekade, aan den heer L. de Bfuijne, geven burgemeester en wethouders hejt volgende te kennen: In uwe vergadering van den 20 Februari jl. werd besloten, aan te houden het verzoek van den heer L. de Bruijne alhier, om aan hem een perceel gemeentegrond te verkoopen, dat aan de Scheldekade gelegen is. Naar aanleiding van dit verzoek wenschen wij het volgende onder uwe aandacht te brengen. Adressant wenscht van de gemeente te koopen 445 M2. grond en is genegen, daar voor te betalen ongeveer 6 per Mz. of in totaal 2600. Uit de bij de raadsstukken overgelegde tee- kening, waarop het betrokken perceel in roode kleur is aangegeven, zal U blijken, dat daarop twee woningen kunnen worden ge- bouwd en dat er dan nog overblijft een drie- hoekig perceeltje grond met een oppervlakte van 100 M2„ dat niet voor bebouwing in aanmerking kan komen en dus weinig waarde heeft. Feitelijk krijgt de kooper dus slechts 345 M2. bouwgrond in zijn bezit, waarvoor dan toch ook ongeveer 8 per M2. wordt be- taald. Ook de gemeente heeft bij het behoud van genoemd perceeltje geen belang. De prijs, welke ons voor het geheele perceel ge- boden wordt en waardoor de gemeente van alien grond, aan die zijde gelegen, af komt, komt ons, gezien den vorm van dit perceel.. alleszins billijk voor. Wij handhaven daarom ons voorstel en geven u in overweging het besluit te nemen, zooals het in ontwerp bij de raadsstukken la overgelegd. De VOORZITTER merkt op, dat hieruit blijkt, dat het standpunt van burgemeester en wethouders sinds de laatste vergadering niet veranderd is. De heer HAMELINK geeft te kennen, dat hij, na nader onderzoek, het door hem in de vorige vergadering ontwikkeld standpunt ook handhaaft. Hij ziet niet de noodzakelijkheid in, den grond voor dezen prijs te verkoopen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 5