LANDBOUWBEBICHTEN. BURGERLIJKEN STAND. 6BHENGDE BXBICBTEB. TER NEUZEN, 24 MA ART 1930. VOORZICHTIG MET GEVONDEN PROJECTIELEN. STANDBEELDEN MOETEN WUKEN VOOR HET VERKEER. P LOOP DER BEVOLKING. ter neuzen. JONGEN ONTVOERD OP EEN MOTORFIETS. EEN EIGENAARDIGE DIEFSTAL. Uit de voor het gebouw van den Rijksdag te Berlin staande auto van den Rijkscommis- saris tog het ministerie voor Voedselvoorzie- ning werd onlangs een actentasch met docu- menten ontvreemd. Het venster van den wa- gen werd verbryzeld en de tasch en een jas waren spoorloos verdwenen. Thans beeft de RSjkscommissarls Dr. Baade de documenten terugontvangen van een man, die ze, in pak- papier gewikkeld, kwam terugbrengen met de mededeeling, dat hy ze op straat gevonden had. Men heeft reden aan te nemen, dat het hier een politieken diefstal geldt en dat de gtukken intussohen gefotografeerd zyn. DIPLOMA MOTORKENNIS. Het diploma van den cursus in motorkennis uitgaande van den Kring Walcheren der Z. L. M. is Zaterdag o.a. uitgereikt aan den heer L. F. Kaiser te Ter Neuzen. R.K. ZUIGELINGENBESCHERMING. In een te Ter Neuzen gehouden vergadering van de Commissie voor de R.K. Zuigelingen- bescherming in Zeeuwsch-Vlaanderen met de afgevaardigden van de Wit-Gele-Kruis afdee- lingen in Zeeland is na een inleidlng van dr. Gribling, voorzitter der Diocesane Federatie in het Bisdom Haarlem en een toelichting door den leider van R.K. Nationaal secretariaat voor Volksgezondheid, te Utrecht, in principe tot oprichting van een Zeeuwschen Bond van het Wit-Gele-Kruis met zetel te Middelburg beeloten. Na goedkeuring van dit besluit door de af- deelingen, zal een definitieve oprichtingsver- gadering worden belegd. Tot leden van het voorloopig bestuur wer- den gekozen de heeren C. F. A. M. Horsigh, burgemeester van 's-Heerenhoek, B. Truffino, burgemeester van Hulst, P. van Hecke, Sas van Gent, L. P. Nollet, Aardenburg en C. H. M. Plasschaert, wethouder te St. Jansteen. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. Tot secretaris van het Wit-Gele Kruis alhier, is benoemd de heer C. C. Devolder, hoofd der R.K. school alhier. De tooneelvereeniging ,,Tot Nut en Ge- noegen" alhier, heeft afgedragen aan het R. K. Jongenspatronaat de som van 80, zijn- de de netto opbrengst van hare winteruit- voering. CONTR6LE OP EIEREN. Tusschen de regeering en organisaties in den eierhandel heeft overleg plaats gehad omtrent de contrOle op eieren. De moeilykheden zyn nog vele. De ont- worpen maatregel van bestuur bepaalt zich tot de exportcontrdle, maar een goede export- regeling moet steunen op een binnenlandsche contrdle en deze moet er komen krachtens de Warenwet, waartoe samenwerking met het departement van arbeid noodig is. Het ligt in de bedoeling der regeering te bevorderen, dat belanghebbenden een ge- meenschappeiyke contrdlebureau vormen. Voor de dit jaar gekoelde eieren zullen overgangsbepalingen in het leven worden ge- roepen. De afkondigtng van den algemeenen maat regel van beStuur wordt over 6 ii 8 weken verwacht. RECHTSZAKEN. Arrondissements-Rechtbanb te Middelburg. Zitting van 21 Maart 1930. De volgende zaak werd behandeld: E. M. v. H., oud 29 j., molenaar te Honte- nisse, was door den kantonrechter te Hulst d.d. 20 Januari j.l. veroordeeld tot eene geld- boete van f 150 of 10 dagen hechtenis, met intrekking van het rybewijs voor 9 maanden, wegens overtreding van de Motor- en Rjjwiel- wet te Hontenisse op 24 December J.l. De veroordelde was tegen het vonnis in hooger beroep gekomen. Eisch bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. Voor de bij' de Nederlandsche Spoorwegen gevonden voorwerpen, die viermaal 's jaars te Utrecht worden verkocht, getroosten de spoorwegen zich, meldt het Hbl., veel moeite en kosten om de eigenaars weder in het bezit te stellen van de door hen verloren voor werpen. Over de kosten wordt in „Spoor- en Tram- wegen" een en ander medegedeeld, in de eerste plaats om het misverstand weg te nemen van degenen, die geheel ten onrechte meenen, dat de opbrengst van den verkoop der niet opgevraagde gevonden voorwerpen ruimschoots de kosten, die de spoorwegen ten aanzien van de verloren en gevonden voor werpen maken, zou dekken. Als men de ontvangsten en de uitgaven van het Bureau van Gevonden Goederen eens vergeiykt, dan wordt het wel heel duideiyk, dat de by een deel van het Nederlandsche publiek heerschende meening op misverstand berust. De uitgaven bedroegen over 1928: salaris- sen personeel Bureau van Gevonden Goede ren 17.000; huurwaarde, belasting, onder- houd van het kantoor en de magazynen /1500; verlichting en verwarming daarvan f 100; drukwerken, pakpapier, touw enz. /450; totaal 19.050. Daar tegenover staan als ontvangsten: op brengst verkoop van de in 1928 gevonden en niet opgevraagde gevonden voorwerpen f 7301bewaarloon voor gevonden voorwer pen, die opgevraagd zyn /3140; schryfloon adreskaarten van opgezonden gevonden voor werpen 545; totaal f 10.987. Deze ontvangsten konden nauwkeurig wor den vermeld, de uitgaven zyn in werkeiyk- heid nog belangryk hooger, zooals men be- grijpen kan, als men rekening houdt met de omstandigheid, dat ook aan de stations per soneel noodig is om gevonden voorwerpen, te behandelen. Zonder overdrawing kan wor den beweerd, dat de Nederlandsche Spoor wegen jaariyks een schadepost van meer dan tienduizend gulden boeken enkel en alleen ter wille van het vergeetachtige publiek. KLOPPARTIJEN BIJ EEN BRAND- BLUSSCHING. By den brand in de boerdery van den heer C. Nell te Wassenaar zyn klappen gevallen, leizen wy in de „N. R. C." Toen de brand uit- brak waren er aanstonds omwonenden ter plaatse, die met den eigenaar de blussching ter hand namen, zoodat het ergste gevaar be- zworen was toen de brandweer, die door sto ring in de telefoon niet dadeiyk gewaarschuwd had kunnen worden, op het terrein van den brand verscheen. De verschgnlng van de brandweer gaf de politie aanleiding de vrywillige blusschers te sommeeren het terrein te verlaten en toen daaraan niet onmlddellyk werd voldaan, heeft zy de ontruiming met den gummistok bewerk- stelligd, waarby eenige personen een klap op- liepen. Bovendien ontstond er strubbeling toen de heer Nell zyn vee, dat hy ult den stal had ge- haald en waarvan sommige beesten teekenen, van onrust gaven en elkaar te lrjf gingen, waarby zy him horens beschadigden, weer naar binnen wilde brengen. De politie wilde dit niet toelaten alvorens het onderzoek naar de oorzaak van den brand zou zyn afgeloo- pen. Hiertegen kwam de zoon van den heer Nell in verzet. Toen de politie hem deswege wilde arresteeren, verweerde hy zich, rukte zich los en vluchtte over het weiland, achter- volgd door de agenten, die hem tenslotte uit een bollenschuur, waar hy zich verstopt had, te voorschyn haalden. Ook tusschen politie en brandweer boterde het niet. DE PRINS VAN WALES IN AFRIKA. De prins van Wales heeft een aardig avon- tuur beleefd. De gouvemeur van Oeganda had bevolen, dat de hoofdweg naar Antabl aan het Victoria-meer anderhalf uur zou vrij- gehouden worden, opdat de auto van den prins zonder oponthoud op dezen vry smallen bergachtigen weg zou kunnen passeeren. De prins reed zelf en was biykbaar vroeger dan de autoriteiten verwacht hadden en op een punt, een paar myl voor Antabi, werd zyn auto door een zwarten politieagent aangehou- den, die hem vertelde, dat hy langs den rand van den weg moest biyven staan, tot de auto van den prins van Wales, die binnen een half uur verwacht werd, gepasseerd zou zijn. Toen de prins zeide, dat hy de betrokken persoon was, geloofde de politieman dit volstrekt niet en hij begon vast het nummer van den wagen op te schryven. Ook den gouvemeur, die den prins vergezelde, had de politieman nooit ge- zien en hij weigerde beslist de auto te laten passeeren. De prins maakte zich niet kwaad, maar gelaste den chauffeur in het Engelsch! den plichtsgetrouwen politieman even aan de praat te houden, waama hy vol gas gaf en weldra te Antabi aankwam, waar hy den bur gemeester gelukwenschte met het bezit van zulk een getrouw politiedienaar. DE ONGELUKKIGE VERLOVING. De Boekarester Tara heeft dezer dagen onthuld hoe het mogeiyk was, dat prinses Ilena zich met graaf Hochberg verloofd had, zonder dat men eerst behoorlijk informaties had ingewonnen naar den verloofde. De Lon- densche Daily Telegraph ontleent aan dit relaas het volgende: De prinses had den graaf het eerst verleden jaar te Sigmaringen ontmoet, waar beiden op elkaar verliefd wa ren geworden. Zy. hadden afgesproken voor loopig niemand iets te zeggen, doch elkaar spoedig weer te ontmoeten. In het najaar kreeg daarop koningin Maria een brief van haar oude vriendin, de prinses van Pless, met de mededeeling dat haar zoon Alexander bin- nenkort een reis naar het Oosten zou maken en met het verzoek hem bij die gelegenheid ten hove te ontvangen. Dat verzoek willigde de koningin, die van niets wist natuurlijk in. Zij was totaal verrast toen een paar dagen na 's graven komst prinses Ilena hand in hand met graaf Alexander voor haar ver scheen met de meedeeling: „Moeder, wy hou den van elkaar en vragen uw verlof voor ons huweiyk". In haar verrassing gaf de koningin haar toestemming, zonder eerst de gebruike- lijke inlichtingen te laten inwinnen. Eerst nadat het engagement officieel was afgekon- digd en toen het jonge paar al op zoek was naar een geschikt paleisje te Boekarest, kwam er een bode van koning Alexander van Servie, den zwager van de prinses, met de bekende onthullingen. Dienzelfden dag kwam de prinses van Pless in de Roemeensche hoofdstad aan, doch was 's avonds weer ver- trokken. Prinses Ilena werd van de zaak on- kundig gelaten zoolang haar verloofde te Boekarest vertoefde. Toen zij hem naar den trein gebracht had en bij haar terugkeer ten paleize zuchtte: ,,Hij is weg", antwoordde haar moeder veelbeteekend: „Ja en voor goed!" Het ware kwam de prinses echter pas te weten toen zij met haar moeder op de boot zat naar Egypte. Zooals men weet worden de koningin en de prinses eerstdaags te Boekarest terugver- wacht. Van den zomer begeeft de prinses, die een groot zeilster is, zich naar Stockholm om deel te nemen aan het eeuwfeest van de koninklijke Zweedsche jachtclub. STAKING AAN BOORD VAN DE „PARIS". De Parysche correspondent der Haagsche Courant schryft: Met eenige verbazing veraam men de vorige week dat de „Paris" niet van Le Havre naar New-York zou vertrekken. Niet alleen zoo seinde Havas, was het vertrek uit- gesteld, maar de maatschappyi had aan het voltallige personeel ontslag gegeven. De 300 passagiers voor New-York hadden zich reeds ingescheept en het anker zou wor den gelicht, toen het machine- en boordperso- neel weigerde om te varen. De Compagnie Gdn^rale Transatlantique had reeds eerder moeilykheden met haar personeel. Nu elschte men behooriyk beddegoed, een eetservies om niet verplicht te zyn uit de pannen te eten. De directie telefoneerde naar Parys en naar het ministerie van Scheepvaart. De minister was het met de directie eens en hy heeft dadeiyk voorgesteld om het per soneel te doen vervangen door zeelieden van de Fransche vloot. Men nam het aanbod en In allerhaast werden de matrozen naar HAvre gestuurd, maar toen ze aan boord wil- den gaan, om het stakende personeel te ver vangen, werd ook het bedienlngspersoneel, koks, kellners, enz. solidalr met de stakers en te vier uur had de heele equipage, 600 man groot, het schip verlaten. Zoo in de on- mogeiykheid om te varen, besloot de maat- schappy om de „Paris" in Le Havre te laten. Een speciale trein bracht de 300 passagiers van de „Paris" weer terug naar Parijs. De maatschappy heeft in allerhaast plaatsen af- gehuurd voor de eerst vertrekkende Duitsche, Engelsche en Amerikaansche schepen. Wat de 3000 zakken post betreft, ze zullen ook met de eerste gelegenheid worden verzonden. Te Steglitz by Berlyn vond Dinsdag een 13-jarige scholier op straat een kleine blik- ken doos, die, zooals later bleek, klaarblyke- iyk kruit bevatte. Hy trachtte de doos op het trottoir te openen door er met een steen op te slaan. Een hevige ontploffing volgde en den knaap werd de rechterhand afgerukt. De slag der ontploffing was zoo hevig, dat de beiwoners van de omliggende huizen ver- schrikt naar bulten kwamen loopen. De po litie heeft vastgesteld, dat het voorwerp een zoogenaamde knalpatroon van de spoorwegen was. EEN TANKBOOT IN DE LUCHT GEVLOGEN. Op een terrein van de Gulf Refining Cy. te Philadelphia brak brand uit op een met ben zine gevuld tankschip. De bemanning redde zich het leven, door in het water te springen, voordat het schip met een luiden knal, welke ver in den omtrek hoorbaar was, in de lucht sprong. Ook ver- scheidene gereedstaande tankwagens, met benzine en petroleum gevuld, geraakten in brand, evenals een groot met benzine gevuld tankreservoir op het terrein zelf. HEVIGE GAS-ONTPLOFFING TE BOEDAPEST. In een wonlng te Boedapest heeft Maandag- middag een hevige gasontploffing plaats ge had. In de woning waren vier werklieden van de gasfabriek bezig een leiding te verleggen. Door tot dusver onbekend gebleven oorzaak had een ontploffing plaats, waardoor het dak instortte en de vier mannen onder puinhoo- pen bedolven werden. Eerst na veel moeite gelukte het de brandweer, drie hunner te voorschijn te brengen. Twee verkeeren In levensgevaar, de derde was reeds aan het be- komen letsel bezweken. Het vierde slacht- offer lag nog onder de puinhoopen en men had geen hoop meer, hem te kunnen redden. Terwyl de brandweer nog met het ruimings- werk bezig was, had een tweede ontploffing plaats. Het geheele uit drie verdiepingen be- staande gebouw werd daarop onverwyld ont- ruimd, terwyi de omgeving werd afgezet. REDDER VAN EEN MENSCHENLEVEN GEeEItD. De Cargeniepry's voor redding van men- schenlevens met eigen levensgevaar is toe- gekend aan den Zweedschen houtvlotter Knut Roos, in de provincie Jemtland in Midden- Zweden, die onder zeer bijzondere omstandig- heden een kameraad van den dood heeft ge- red, Deze kameraad had de taak op zich ge- nomen om een „broet", waaronder men een opstapeling van hout verstaat, welke veroor- zaakt wordt, door dien de vlotten by het pas seeren van de watervallen tegenstand ont moeten, los te maken. Hij had echter zyn boot verloren, die door den Snellen stroom was meegesleurd. Ook was het hem onmogelijk het land te bereiken. De broet dreigde ieder oogenblik te breken en hem in de rivier te werpen, waardoor hij door de houtvlotten waarschynlijk vermorzeld zou worden. Ook Roos had geen boot by zich. Evenmin kon hy zwemmen. Desniettegenstaande aarzelde hy geen oogenblik om zyn leven te wagen ten einde zijn kameraad te redden. Roos was uitste- kend geoefend in de gevaarlyke sport van „log-riding'', waarbij gebruik wordt gemaakt van 2 blokken hout. Het is de kunst, om los op deze blokken staande, zoo te manoeuvree- ren, dat de blokken by elkaar blijven, terwyl zy door den stroom worden meegevoerd. Roos slaagde er op deze manier in een afstand van ruim 1 myl af te leggen, waarbij hyi verschei- den watervallen passeerde. Op deze wijze ge lukte het hem een boot te bereiken en zijn maat te redden. Juist op het oogenblik, dat hij hierin slaagde, brak de broet, zoodat de redder geen oogenblik later had moeten komen. EEN DRIEVOUDIGE MOORD. In Komeuburg, in Beneden-Oostenrijk, wordt dezer dagen een sensationeel proces gevoerd. De voosgeschiedenis ervan is de volgende: In het dorpje Rilckersdorf woonden een oude landbouwer, Neumayer, met zijn beide zoons Matthias en Franz. Tusschen beide broeders bestond vijandschap. Franz, geboren uit een tweede huweiyk van den ouden Neu mayer, was verloofd. Daar het in deze streek onder de boeren wel gewoonte is, dat de jon- gere zoon niet trouwt, voordat de oudere broers in het huwelyk3bootje stappen, kon hij geen gevolg geven aan zijn hartewensch een eigen huis te stichten. Matthias, hoewel deze een liefdesbetrekking onderhield, dacht voor loopig niet'aan trouwen. Franz begreep, dat zijn oudere broer ten slotte toch zou huwen en dan het grootste deel van de erfenis zou krijgen. De verloofde van Franz, bitter ge- stemd tegenover Matthias, stookte. ,,Het zou toch zoo mooi zijn, wanneer het groote land- goed, bestaande uit twee boerderijen met toe- behooren ,in de toekomst bijeen zou blijven!" Toen besloot Frans zijn broer uit den weg te ruimen. Elken Zondag ging Matthias naar Rotz, waar zijn geliefde woonde en geregeld tegen tien uur 's avonds keerde hij over den weg van Rotz naar Rilckersdorf terug. Op 4 Augustus van het vorige jaar ging Franz tegen tien uur naar dezen weg. Tusschen twee palen, die daar de boomen beschermen, spande hy op manshoogte, een koperdraad. Venzwaand met een geisoleerd voorwerp, wierp hy een verbindingsdraad over een stroomdraad van het hoogspanningsnet. Hy wachtteIn de plaats van zyn broer kwam eerst een wagen. Vlug verwyderde hy de gevaarlyke barri&re. Toen de wagen ge passeerd was, stelde hy den val weer op. Even later hoorde hy Matthias fluitende aankomen. Franz vluchtte, yide naar een her- berg om zich een alibi te verschaffen Eenigen tyd later vond de gendarmerie ter plaatse drie lyken: Matthias en twee andere boerenzoons, die den weg hadden willen pas seeren. Een stroom van 20.000 volt had hen gedood en de lyken verkoold. Nadat eerst een viertal andere personen was aangehouden, doch spoedig weer moest worden vrygelaten, werd Franz gearresteerd. Den tiweeden dag na Zyn arrestatie legde hy een volledige bekentenis af, die hy den dag daarop weer herriep. Hy is daaraa hardnek- kig biyven ontkennen en thans zal de justitle door niet minder dan ruim honderd getuigen zyn schuld moeten aantoonen. EEN ALUMINIUM ST AD. De ..aluminium stad", waarvan hier sprake is, ligt niet in het een of andere sprookjes- land. Het Is een werkeiyke stad en ze is ge- legen in Canada. Met den dag wordt ze grooter. Haar naam is Arvida. Wanneer Ar- vida klaar is, biedt deze stad plaats aan 50.000 inwoners. Op het oogenblik wonen er reeds 3000 menschen. Dat zyn 800 arbeiders met hun gezinnen. Deze arbeiders zyn alien verbonden aan een fabrlek, die er is opge- richt door een aluminium-maatschappy. be stad bestaat slechts alleen ter wille van de fabriek. Het aluminium wordt langs eleo- trischen weg gemaakt. Hiertoe zyn 416 elec- trische ovens gebouiwd. Ieder van deze ovens levert in drie dagen 400 K.G. staven alumi nium. Alle ovens te zamen dus 246.000 K.G. in elke drie dagen, of ca. 400 ton per week. Dat zyn respectabele cyfers en men begrypt, dat de directie der fabriek rekent op een be- langryke uitbreiding van het aantal inwoners van Arvida, omdat er reeds handen te kort komen om het metaal in zoo groote hoeveel- heden te verwerken. Parys heeft veel standbeelden; teveel bltjk- fcaar, want zoo nu en dan valt er een in ong®- nade; het wordt omvergehaald en overge- bracht naar een depot, dat den naam van „standbeelden-kerkhof" heeft gekregen. Vorige week is, zeer tot misnoegen van de bewonderaars van het oude Parijs, 't stand- teeid van den staatsman Jules Simon op de Place de Madeleine weggehaald. Het beeld was nooit populair, evenmin overigens als de geen, dien het voorstelt. Maar het had gedu- renae de jaren weerstand geboden aan alle aanvallen, zooals trouwens Jules Simon ty- dens zijn leven in de Kamer steeds huft ge- daan. Thans is het definitief verdwenen, om dat het plein tot... parkeerterreiu moet die- nen Eischen van het verkeer... Aan den anderen kant van dat plein staat een standbeeld van den tooneelsehrijver Vio- torien Sardou. Dit gaat ook verdwynen. Beide beelden zullen, nadat de families zyn geraadpleegd, elders worden neergezet. Voor loopig zijn ze echter bygezet op het „kerkhof". En er zijn pessimisten, die vreezen, dat ae daar wel zullen biyven. DE DUURSTE POSTZEGEL VAN EUROPA. De zeldzaamste en duurste postzegel van Europa is ongetwijfeld het eenige bekende exemplaar van den 3 skill-postzegel oranje, van Zweden. Deze postzegel werd in 1836 door den gymnasiast Backman ontdekt onder de papieren van zijn grootvader, kwam voor 7 kronen in het bezit van een boekhandelaar te Stockholm en daama onder steeds stygende prijzen in handen van verschillende verzame- laars. Thans is de zegel in het bezit van den advocaat Ramburg te Gothenburg, die daar- voor 37.500 Zweedsche kronen heeft betaald. A de afgeloopen week hebben zich in deze gemeente gevestigd: F. Meeuwsen, bakkerskn., Noordstraat 6, van Rotterdam. J. de Kleyn, electricien, Blokken 11, van Ridderkerk. M. M. S. Mattens, dienstbode, Kanaalweg 74, van Axel. P. van Duffelen, werkman, M. Eykestraat 25,, van Vlaardingen. J. J. Vermeulen, schippersknecht, Zand- straat 14, van Wemeldinge. A. C. A. Geerink, dienstbode, Hoogsteeg 1, van Den Haag. W. Wtirtz, monteur, Korte Kerkstraat 17, van Sittard. F. C Scheele, arbeider, Pierssenspolderstr 8, van Waddinxveen. M. Heizman, dienstbode, Grenulaan 35, van Selzaete. Vertrokken: J. M. Mol, wachm. tit. marechaussde. Nieuwstraat 37, naar Westkapelle. M. Servaas, opzichter, O 5, naar Wemel dinge. J. de Nooijer, Ioods, Dykstraat 50, naar Antwerpen. (Nadruk verboden.) TER NEUZEN. Huwelyks-aangiften. 18 Maart. Pieter Donze (van Hoek), oud 26 j., jm. en Suzanna den Exter, oud 35 j., jd. 21 Maart. Jan Rie- mens, oud 27 j., jm. en Janneke Neeltje Veer- man, oud 21 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 19 Maart. Jaco bus Marinus Mol, oud 26 j., jm. en Elisabeth Adriana van Wijck, oud 23 j., jd. 20 Maart. Lammert Draaisma, oud 30 j., weduwn. en Doetje Roek, oud 30 j., jd. Nicolaas Anthonie Faas, oud 27 j., jm. en Willemina Leunis, oud 21 j., jd. Geboorten. 17 Maart. Hendrik, z. van Sa lomon Jan Jansen en van Josina Maria van Tatenhove. 18 Maart. Etienne Joseph Louis, z. van Philemond Joseph Verschelden en van Emerentia Maria de Meij. 19 Maart. Esther, d. van Adriaan Marinus Witte en van Fra u- coise Schuitvlot. 20 Maart. Cornelia Aaltje, d. van Jan van IJk en van Elisabeth Catha- rina Dieleman. 21 Maart. Sara, d. van Jaco bus de Feijter en van Neeltje Dekker. Overlijden. 18 Maart. Jacobus Louis Ver- linde, oud 28 j., echtg. van Maria Klaassen. Daniel van Cadsand, oud 35 j., echtg. van Janna Dieleman. Op 22 Maart stonden als werkzoekenden (hetgeen niet altyd beteekent dat zy werkloos zyn) by de arbeidsbeurs ingeschreven Transport en losse arbeiders 133, zeelieden 1, stokers 2, opperlieden 1, nachtwaker 1, uit- voerder 1, banketbakker 1, schilder 1. Totaal 141. ROEWACHT. Vrydagavond werd op de bovenzaal van de Eusterschool de gewone jaarlijksche alge- meene vergadering gehouden van de leden van de R.K. Boerenbond de R.K. Veeverzeke- ring en Jonge Boerenstand. Er waren een zeetigtal personen opgekomen. De heer H. Plasschaert, voorzitter der R.K. Boerenbond heette alien welkom in het byzonder de ZeerEerw. heer Pastoor en Kapelaan en den spreker van deze vergadering den weled. heer F. Hense, inspecteur van N. C. B. te Hulst. De secretaris gaf voorlezing der notulen der vorige vergadering, die onveranderd werden goedgekeurd. Den heer E. David bracht ver- slag uit over de R.K. veeverzekering. Er waren verzekerd 184 koeien tot een gezame- lyk bedrag van 46.065. Het ledental steeg tot 84. Er werd 2 premie betaald. Er stier- ven 4 verzekerde koeien, waarvan er 3 voor uitslachting werden afgekeurd. De totale in- komsten bedroegen 1323,11 de uitgaven f 958,79, zoodat er een batig saldo is van 364,32. De heer P. Suy sprak namens den Jongen Boerenstand. Deze vereeniging telt thans 25 leden. Door 3 leden is deelgenomen aan de retraite te Seppe. Er zyn 3 algemeene H. Communies gehouden. Bijna alle leden namen deel aan de K. J. V. demonstratie te Hulst. Er werd dit jaar een proefveld van aardappelen aangelegd, dat hetgeen de op brengst betreft redelyk wel was, al waren ze per stuk wel wat klein wegens de groote droogte. De pryzen echter zyn slecht, zoodat wy ons verplicht gezien hebben de aardappe len in te kuilen, hetgeen natuuriyk schade- lyk is. Hierna kwam de weled. heer F. Hense aan het woord voor het houden van een lezing over de „Ziektewet". Spreker behandelde eerst de verschillende soorten premie's. le Premie betaling, voor uitkeering van den getroffene. 2e. Premie-bydrage van het Ryk ter be- stryding van ziekten o.a. tuberculose, zenuw- ziekten e. a. 3e. Premie voor de Ziektefondswet. Voorloopig hebben we, zegt spreker nog maar te behandelen, de twee eerste premie's, daar de ziektefondswet nog geen wet is, zelfs is er nog geen wetsontwerp. De premie die <fd B®dryfsziekenkas der N. C. B. te Tilburg rekent, bedraagt 1,80 per 100 gulden loon over de nog loopende 10 maanden van dit jaar. De werkgever beeft het recht de helft uaarvan te laten betalen, door den werk- nemer en spreker raadt aan 1 cent per gul den van het loon af te houden, voor bijdrage aan de Ziektewet. Voor vaste werknemers. waaronder iniwonend personeel raadt gpreijer aan dit maandelijksch van 't loon af te hou den voor losse arbeiders afhouden van hun waekloon. De tweede premie, die voor het Rijk moet betaald worden door den werkgever. Deze zal vermoedelijk bedragen 25 cent per 1000 loonuitkeering. De uitkeering bedraagt 80 van het loon, dat den getroffene verdiende, de week voor hij ziek werd. Spreker toonde duidelrjik met voorbeelden aan hoe onbillyk deze regeling was. Een uitzondering maakt de zwangere vrouw in het huweiyk die zes weken voor en na de bevalling recht heeft op een uitkeering van 100 Ten slotte be handelde spreker de vraag: Wat moeten wij verzekeren; ten eerste alle vaste arbeiders; 2e. losse arbeiders, dat zijn degene, die mins- tens 2 dagen achtereen bij dezelfde werk gever werkt; 3e. werkeloozen, die binnen een maand dat ze werkeloos zijn, ziek worden en voor den tijd 2 maanden gewerkt hebben met een onderbreking van ten hoogste 6 dagen; 4e. de zwangere vrouw in het huwelijk. Spreker raadt de vergadering aan zich bij een bedrijfsvereeniging aan te sluiten, dan handelt den werkgever in den geest der wet en is goedkooper klaar. In de pauze worden verschillende vragen gesteld, die spreker wel- willend beantwoord. Na de pauze spoort spre ker bij de werkgevers aan boek te houden. Geeft het bestuur in overweging tot het aan- vragen van een cursus in boekhouden. De groote werkgevers raadt spreker aan, de boekhouding te laten doen, door het boek- houdkantoor van de N. C. B. te Tilburg. De voorzitter dankt den geachte spreker voor zijn onderhoudende en leerzame lezing, en sloot daama de vergadering onder de christelyken groet. Nog werd uitspraak gedaan in de zaak tegen J. T. d. K., oud 31 j., arbeider wonende te Ossenlsse, gedetineerd. De uitspraak luidde 5 weken gevangenis- straf met aftrek van het voorarrest. HET DRAMA IN DE FABER VAN RIEMSDIJKSTRAAT. Naar aanleiding van het arrest van het Haagsche Gerechtshof waarby de marktkoop- man B. tot 5 jaar gevangenisstraf is veroor deeld met bevel tot gevangenneming, heeft de procureur-generaal by dat hof onmiddellyk maatregelen getroffen en aan de politie-auto- riteiten opdracht gegeven B. op te sporen en gevangen te nemen. Tot dusver zijn echter de als gevolg daar van door de politie te 's Gravenhage ingestel- de pogingen mislukt. In verband hiermee verzoekt de commissaris van politie te 's Gra venhage, de heer Kramer namens den pro cureur-generaal by het hof de opsporing en aanhouding van den veroordeelde. Drie jongens speelden in het Haagsche Bosch. Een man op een motorfiets stopte by de kinderen en vroeg, of zij het niet aardig zouden vinden om achterop een eindje mee te ryden. Een der jongens de omstreeks 12jarige G. uit de Schenkstraat, ging op de duo zitten. De man gaf vol gas en verdween in de richting Leiden. Zoo verltelden de twee achtergebleven jon gens aan den inspecteur van politie. Zy had den achterdocht gekregen. De wegen werden door de politie afgezet. De marechaussde te Wassenaar ging de dui- nen in en heeft den man op heeterdaad be- trapt bij het plegen van onzedelyke hande- lingen met den ontvoerden jongen. Arrestatie en overbrenging naar Den Haag volgden. De jongen is aan zyn ouders terug- gegeven. De man is opgesioten. Naar het correspondentiebureau nader meldt, blyft de motorryder de 24jarige han- delsreiziger K. de J., uit de Daendelstraat, de man, die met 't kind in de duinen is ontdekt, ontkennen. Het bovenstaande is gebleken bij een persconferentie, die eerst gehouden werd, terwyl het misdryf zich tusschen 3 en 4 uur heeft afgespeeld. ONVEILIG BRABANT. De veiligheid op het Brabantsche platteland wordt er den laatsten tyd niet beter op. In een paar dagen tyds is aangifte gedaan van twee brutale aanrandingen, Toen de heer Chr. B. uit Hi'JTarenbeek per rywiel uit TUburg kom--d> huiswaarts reed, werd hy in vvesterwijksche bosschen door and aangehouden, die hem om geld vroeg, De heer B. beweerde geen geld te hebben en maakte aanstalten om verder te ryden, toen de vreemdeling zyn fiets vastgreep. De heer B. zag kans den aanrander een dusdanigen trap te geven, dat hy het evenwicht verloor en in het zand beet. De heer B. kon ontkomen en deed van 't geval aangifte bij de politie, die een naarstig onderzoek ingestelde. Zekere Van Aarle, uit Liempde, bleek er niet zoo goed .te zijn afgekomen. Hem werd, toen hy per fiets huiswaarts keerde, een be drag van f 90 ontroofd. Met stukgesneden jas kwam hij het aan de politie vertellen, die yverig ook naar dezen aanrander zoekt. AFSCHUWELIJKE MOORD. Op een zandplaat in de Schelde bij Zele (by Dendermonde) vond men een verdacht pak. Toen men het opende, vond men in het pak een geheel ontkleed vrouwenlijk. Vergezeld van een dokter kwamen de politie-autoriteiten van Zele spoedig ter plaatse. Het lijk van de vrouw vertoonde afgrijselijke wonden, waaruit duidelijk bleek, dat de vrouw met een zeer scherp voorwerp, vermoedelijk een bijl, was gedood. Al haar ledematen waren ontwricht en men kon vaststellen, dat de moordenaar of de moordenaars hebben ge- poogd het lyk uiteen te rukken. Bij de lijk- schouwing werd geconstateerd, dat het lijk minstens vijf dagen in het water heeft ge- legen. Tot nu toe heeft men de identiteit van het lijk niet kunnen vaststellen. In de streek, waar het lyk is gevonden, was de vrouw niet bekend. „HEBT U NIETS VERGETEN?" Een schadepost van 10.000 voor de Spoorwegen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 6