m m Sproeten komen vroeg in Aan Jonge Moeders landbouwberichten!~ Dam- en Schaakrnbriek. het voorjaar, koop tijdig een pot SpPftltoL Bijalle Drogisten. SCHAKEN. GEMMODE BEEICHTEV. (Ingez. M«1 het niet in het belang der school, daar voor maand nog een tijdelijk hoofd te plaat- aen. Het hoofd van school D blijft nu toch ook tot 1 Juni in functie. A an den heer W. Moerman werd voor een verbouwing achter zijn perceel in de Noord- straat afwijking toegestaan van art. 10 der Bduwv erordening. Ben verzoek van de Cooperatieve Vruchten- ■veiling voor een nadere regeling der zomer- vacantie, in het belang van de tuinbouw, -werd Dm adrvies gesteld in handen van Burg, en Weth. Ingekomen was een adres vein de groot- industrien te Sas van Gent en Sluiskil waar- jn werd aangedrongen op het nemen van inaatregelen -ter voorziening in de behoefte aan drinkwater voor hun personeel en de be hoefte van goed water voor ketelvulling. Burg, en Weth. wezen er op, dat deze ge- meenteraad een besluit nam, opdat de uit- voering der waterleidingsplannen zoo spoedig mogelijk kan plaats hebben. Besloten werd, het adres door te zenden aan het bestuur der ZL-Vlaamsche Waterleidingmaatschappij. De heer Colsen wees op de groote behoefte die nu reeds te Sluiskil bestaat, de regenbak der R.K. kerk is reeds bijna geheel leegge- haald door de menschen die aan de nieuwe faibriek werken. Voor de keeten der Italianen op Axelsch grondgebied tracht men zich te behelpen met water uit het zijkanaal, dat men voor gebruik kookt, doch dat voor drinkwater ten eenenmale ongeschikt is. De voorzitter zeide hem hieromtrent mededeelingen toe in fcommissoriale zitting. Aan den heer A. Spruitenburg, arts, werd overeenkomstig zijn verzoek met ingang van 1 Mei a.s. eervol ontslag verleend als ge- meente-geneesheer onder dankbetuiging voor de diensten als zoodanig aan de gemeente be- wezen. Omtrent de oplossing dezer vacature sullen Burg, en Weth. nader een voorstel doen. De heer Colsen herinnerde nog, dat was be sloten vrrje artsenkeuze in te voeren voor de patienten van het Armbestuur, en meent, dat die er dus komen moet. De voorzitter stemde dit toe, maar liet daarbij doorschemeren, dat, om zoo'n regeling te kunnen invoeren, het daarover toch ook eens moet zijn met de geneesheeren die den maatregel hebben uit te voeren, hetwelk tot hiertoe nog niet het ge- val was. Hij wees er op, dat thans nog rijks- regelingen aanhangig zijn, die wellicht aan de hier beoogde regeling ook zullen ten goede komen. Een voorstel om een perceel grond aan de Scheldekade, waarbij een deel als waardeloos Iran beschouwd worden te verkoopen aan den heer L. de Bruijne kon geen meerderheid ver- werven. De raad liet wel doorschemeren, dat met 7 genoegen zou worden genomen, ter wijl de heer Hamelink voor f 8 pleitte. Besloten werd tot verkoop van de affuit- loods, voor afbraak, aan Gebr. Verlinde te Zaamslag, en tot aankoop van de woning van den politieagent A. Verpoorte te Sluiskil, deze te bestemmen tot ambtswoning van den agent en tot het stichten in den tuin der woning van een arrestantenlokaal. Een verzoek van de N.V. Nationaal Hout- bedrijf tot het leggen van werkspoor in de strook grond bestemd voor trottoir in den Stationsweg werd aangehouden. Burg, en Weth. stelden voor afWijizend te beschikken, doch in den raad gingen verschillende stem- men op, om het verzoek in te willigen. De uren waarop de gemeente-secretarie voor het publiek is geopend voor den burger- lijken stand werden verruimd van 9 tot 2 uur en benoemd tot onbezoldigd ambtenaar de adjunct-commies ter secretarie C. J. van Hootegem. Het voorstel van Burg, en Weth. tot vast- atelling van het vermenigvuldigingscijfer voor de inkomstenbelasting op 1, met het oog op de onzekerheid wat de nieuwe financieele regeling zal brengen, terwijl anders zou kun nen worden volstaan met 0,68 gaf aanleiding tot bespreking. De heer Scheele vond het wel mooi, dat het van 1,65, zooals het enkele jaren geleden stond is teruggevallen tot 1, maar nu het feitelijk 0,68 zou kunnen zijn acht hij 1 te veel; hij wil van de belasting- schuldigen niet meer nemen dan noodig is. Hij stelde voor 0,85. De heer De Bruijne steunde dit voorstel. De heer De Bakker wilde nog verder gaan en stelde voor 0,75. De heer De Jager verdedigde het voorstel, hetwelk hij uit het oogpunt van voorzichtig- heid kracht'ig aanbeval. Het werd ook ver- dedigd door den heer Van Driel en gesteund door de heeren Verlinde en Bedet. Het werd ten slotte aangenomen met 7 tegen 6 stem- men. Voor stemden de heeren Geelhoedt, Verlin de, Hamelink, Van Driel, Van den Bulck, Bedet en De Jager tegen stemden de heeren Scheele. Dekker, De Bruine, De Bakker, Col sen en Van Aken. Het kohier der hondenbelasting werd vast- gesteld op 1493,75. Aan den heer A. C. L. Werjmen werd ver- koeht een perceel bouwgrond aan de Burge- meester Geillstraat k f 8 per M2. De heer Colsen vroeg bij de omvraag in- Uchtingen omtrent het weghalen eener stee- nen paal die op de grens tusschen Ter Neuzen en Axel heeft gestaan te Sluiskil, hetgeen van wege het gemeentebestuur van Axel is gescbied. Is dat rechtmatig gebeurd De voorzitter kon daaromtrent geen inlich- tingen geven, doch zal informeeren. De heer Van Aken maakte aanmerking op een perceel aan de Axelsohe straat, dat steeds onbebouiwd blijft, doch er bovendien zeer on- ooglijk 'bij ligt. De voorzitter zeide maat regel en toe, aangezien Burg, en Weth. den eigenaar kunnen verplichten dat terrein be- hoorlflk van den openbaren weg af te schut- ten. Naar aanleiding eener vraag van den heer Verlinde omtrent de trottoirs langs den Sta tionsweg, die nu maar half worden gemaakt, gaf de heer Geelhoedt, wethouder van publie- kb werken te kennen, dat de gemeentebouw- meester in overweging had gegeven het ge- deelte, dat thans onverhard blijft, te beleggen met 'tegels. VerschiUende leden hadden be- zwaar tegen gebruik van tegels naast klin- kers en gaven in overweging aan de eene fcijde tegels en dan aan de anderezijde, waar meer gewerkt wordt, klinkers te gebruiken, alsook bij de inritten der bergplaatsen. De heer Scheele gaf voorts in overweging de straat lets te verbreeden en dit dan van het trottoir af te nemen. De heer Geelhoedt meende de toezegging te kunnen doen, dat in dien zin zal gehandeld worden. Voorts zeide de voorzitter naar aanleiding eener v/aag van den heer Verlinde toe, welke wees op den onooglijken toegangsweg naar den Schuttershofweg, dat Burg, en Weth. met den Rijkswaterstaat zullen onder- handelen over verleggen van de straat langs den Schuttershofweg naar den kant der wo- ningen en de opslagplaats Westwaarts, dich- terbij de spoorrails te verplaatsen, waarbij dan misschien ook in orde zou kunnen komen de aansluiting bij de Tramstraat aan het eind, welke de heer De Bakker besprak. De heer Dekker vroeg voorziening door verbreeding van een wegsgedeelte op den Koedijk, dat thans nog al eens gevaar blijkt op te letveren voor omslaan van auto's. Hij heeft vroeger als particulier dit verzoek ook al eens gedaan. De voorzitter zegt toe, dat zal worden nagegaan of er nog voldoende oud materiaal is, om dat wegsgedeelte te ver breeden. De heer De Bruijne klaagt over verontrei- niging der Noordstraat en Nieuwstraat met bananenschillen op Zaterdag- en Zondag- avond. Dit levert gevaar op voor de passage. De heer Van Aken sluit zich daarbij aan, er op wijzende, dat er Zondagmorgen nog twee men schen door gevallen zijn. De voorzitter zegt toe, dat getracht zal worden door uitbreiding van de Zaterdag- avond straatreiniging het euvel, dat zich overal voordoet, zooveel mogelijk te voor- komen. Burg, en Weth. deelden den raad mede, dat van den Pensioenraad bericht is ontvangen, dat er geen termen zijn voor afkeuring van den gemeente-ontvanger den heer D. Tholens, Zij zijn evenwel van oordeel, dat het alge- meen belang eischt, dat die functionaris, wien verlof is verleend, niet meer in functie treedt. Hij is niet geschikt gebleken voor het vervul- len zijner functie. Hij ziet dit zelf in en heeft zich bereid verklaard ontslag te vragen indien hem van gemeentewege, om in zijn onderhoud te voorzien een toelage wordt verleend van f 1000. Burg, en Weth. stellen voor hem dat bedrag toe te kennen, tot den tijd dat hij pen- sioen zal genieten, onder voorwaarde, dat pensioen en toelage niet meer dan 1000 zal bedragen. Over dit punt werd ruim anderhalf uur in besloten vergadering beraadslaagd. Het voorstel van Burg, en Weth. werd aange nomen, aangevuld met de bepaling, dat Burg, en Weth. dan met 1 Mei e.k. eervol den ont- slagen gemeente-ontvanger het verrichten van werkzaamheden ter secretarie, in de uren daarvoor gesteld, zullen kunnen opdragen. LOSSE ARBEIDERS EN DE ZJEKTEWET. Voor de losse arbeiders is, zooals bekend, een afzonderlijke regeling getroffen. Onder losse arbeiders verstaat de wet die arbeiders, die in den regel niet langer dan twee dagen in de zelfde kalenderweek in dienst van den zelfden werkgever zijn, bijv. dus havenarbeiders, werkvrouwen, enz. Een havenarbeider is wel eens een enkele maal eenige dagen achtereen bij een zelfde werk gever in dienst; vereischt wordt evenwel regelmatig minstens twee dagen per week bij den zelfden werkgever. Deze losse arbeiders kunnen eveneens recht op ziekengeld doen gelden. Zij moeten zich, zoodra zij arbeid verrichten, aanmelden bij den Raad van Arbeid of bij de Bedrijfsveree- niging bij welke zijn werkgever is aange- sloten. De Raad van Arbeid of de Bedrijfsvereeni- ging reikt den lossen arbeider een kaart uit. Zonder deze kaart kan de losse arbeider geen recht op ziekengeld doen gelden. Spoedige aanmelding bij den Raad van Arbeid of bij de Bedrijfsvereeniging is voor den lossen arbeider van het grootste belang. AXEL. Alhier werd Zondag de jaarvergadering ge- houden van de afdeeling het R.K. Wit-Gele Kruis, onder leiding van den voorzitter, den heer C. Th. v. d. Bilt, die in zijn openings- woord mededeelde, dat de jonge vereeniging reeds na een bestaan van een jaar vooruitgaan- de is en ruim 200 leden telt. In het jaarverslag memoreerde de secretaris het stichten van een wijkgebouwtje. De zuster had 655 bezoeken afgelegd in 22 gezinnen. Met dank werd "vemomen, dat de gemeente f 250 subsidie heeft geschonken, ter wijl nog enkele andere vereenigingen bijdra- gen in de kas stortten. Het financieel verslag wees een batig saldo aan van f 257,46, bij een uitgaaf van 2147.64, w.o. f 1340 voor het wijkgebouw. Op een en ander rust een schuld van f 1400. Herkozen werden als bestuursleden de hee ren F. Schouwaert en A. van Maale. HULST. Maandag j.l. had in de Palace-zaal van het cafC „De Koning van Engeland" de jaarlijk- sche algemeene vergadering plaats van deel- genooten der Onderlinge Veeverzekerings- Maatsohappij. De vergadering werd geleid door het be- stuurslid den heer J. F. Buijsrogge. Aanwezig waren 40 deelgenooten. De notulen der vorige algemeene vergade ring werden goedgekeurd. De rekening en verantwoording over het 29ste dienstjaar, welke door de benoemde commissie was nagezien werd eveneens goed gekeurd en het verslag voor kennisgeving aangenomen. In de vacature ontstaan door het overlijden van den heer K. J. A. G. Baron Collot d'Escury werd bij acclamatie gekozen zijn zoon de heer H. A. A. Baron Collot d'Escury. De heer Jac. de Kraker Jzn. te Zaamslag werd met groote meerderheid van stemmen gekozen als bestuurslid in de plaats van wijlen zijn vader, den heer Jan de Kraker. De heer Jos. van Hijfte te Hengstdijk, aan de beurt van aftreden, werd bij acclamatie herkozen. Den hoofdelijken omslag voor de afdeeling paarden werd vastgesteld op 25 der be- taalde premies in 1929. Het verzoek van J. D. Jansen te Axel, om gedeeltelijke vergoeding van zijn niet-ontei- gend paard werd verworpen. Met algemeene stemmen werd aangenomen het voorstel van het bestuur om de premie in de afd. B, rundvee, te verlagen van 3 op 2M> Bij de rondvraag werden de bestuursleden de heeren Vael en Buisrogge gefeliciteerd met het feit, dat zij 30 jaar lang de functie van bestuurslid hebben waargenomen. Op 1 Januari 1930 bedroeg het aantal deel genooten in de afdeeling paarden 592, die te samen verzekerden 1548 paarden voor een gezamenlijke waarde van ongeveer 600.000. Uitgekeerd werd gedurende 1929 voor 84 paarden een bedrag van bijna 24.000. In de afdeeling rundvee bedroeg het aantal deelgenoten op 1 Januari 1930 349, die te samen verzekerden 898 stuks rundvee voor een gezamenlijke waarde van ruim f 260.000. Voor 23 stuks rundvee werd in 1929 uitge keerd een bedrag van ruim 5000. De totale uitkeering van de oprichting af bedroeg voor 1864 paarden ruim 690.000 en voor 381 stuks rundvee ongeveer 83.000. RECHTZAKEN. DE GEGIJSELDE. Naar het Vgd. van mr. Duijs vemam, heeft de heer Duijvestijen, die wegens het niet vol- doen van een schuld van 37.95 aan den heer Dorgelo te Gouda, in gijzeling was gesteld en deswege reeds 110 dagen van z\jn vrijheid be- roofd was, uit welke gijzeling hij Maandag j.l. door bemiddeling van de Goudsche sociaal- democraten is bevrijd, hem verzocht een ci- viele actie wegens onrechtmatige daad tegen den heer Dorgelo in te stellen. Zijn schuld- eischer heeft zich z.i. hier schuldig gemaakt aan het zgn. ,,abus de droit", misbruik van recht, door hem, Duijvestijen, die zelfs, we gens gebruik aan actief, niet failliet verklaard kon worden, te gijzelen. Hij acht zich door deze daad onrechtmatig benadeeld. VERDUISTERING DOOR KERKVOOGD. De Haagsche rechtbank heeft veroordeeld den smid S. uit Monster, wegens verduistering van gelden, gepleegd als kerkvoogd der Ned. Herv. Gemeente te Terhetjde, tot 6 weken ge- vangenisstraf. BIGAMIE. Het Gerechtshof te 's Hertogenbosch, arrest wijzende in hooger beroep, heeft een concierge uit Tilburg overeenkomstig den eisch van den advocaat-generaal tot 6dn jaar gevangenis- straf veroordeeld wegens overtreding van art. 257 W. v. S. De man was voor de derde maal gehuwd, terwjjl zijn eerste vrouw, van wie hij niet ge- scheiden was, nog leefde. Zij heeft hem in den steek gelaten en zijn tweede vrouw is over- leden. De derde wist van dit alles niets. Verdachte was door de Bredasche rechtbank te dezer zake tot zes maanden gevangenis- straf veroordeeld; het O. M., dat twee jaar en zes maanden geeischt had, ging van die uit- spraak in hooger beroep. KORT VERSLAG VAN DE VERGADERING VAN HET DA GELIJKSCH BESTUUR DER Z. L. M. Onder leiding van den Voorzitter, Mr. P. Diele- man hield het Dagelijksch Bestuur der Z. L. M. op 17 Maart te Middelburg zijn gewone maan- delijksche vergadering, welke in verband met de vergadering van de Zeeland slechts matig was bezocht. Na opening werden de notulen der vorige ver gadering onveranderd goedgekeurd, waama de diverse ingekomen stukken en mededeelingen in behandeling werden genomen. Afzet aardappelen. Na uitvoerige besprekin- gen werd besloten niet in te gaan op de voorstel- len van een aardappelmeelfabriek om voor risico van de Z. L. M. zich bezig te houden met de verwerking van aardappelen tot aardappelmeel, mede in verband met de weinige belangstelling onder de verbouwers. Marktberichtgeving. Van het K. N. L. C. was ontvangen een uitvoerig schrijven van de Inter nationale Landbouw-Commissie. Hierin wordt ge- wezen op de wenschelijkheid, dat de landbouwers intemationaal overleg plegen en zich onderling verstaan ten aanzien van den afzet der produc- ten. Voorwaarde voor het bereiken van eenig re- sultaat zijn sterke nationale organisaties voor den afzet der afzonderlijke landbouwproducten en een betrouwbare marktberichtgeving en con- junctuurstatistiek. Gewezen wordt op den uit- bouw van dit laatste, door instellen van een bureau, dat periodiek publicaties kan verstrek- ken omtrent de marktposities. Waar oprichting van een dergelijk intematio naal bureau voorshands onbereikbaar is, zou het wenschelijk zijn, dat ieder land zich belaste met het verstrekken van internationale gegevens over bepaalde producten, zooals in Zwitserland ten aanzien van zulvelproducten reeds geschiedt. De gegevens zouden moeten betreffen: Markttoe- stand, waarschijnlijke ontwikkeling van de marktverhoudingen en de prjjzen, opstellen van basisprijzen, aanbevelingen omtrent aard en uit breiding der productie. Het Dagelijksch Bestuur was eenstemmig van meening, dat er aan de marktberichtgeving en marktzetting nog veel ontbreekt en dat men veel meer medewerking zou mogen verwachten van de landbouwers zelve voor de onderlinge marktberichtgeving als thans voor aardappelen is tot stand gebracht. Eerst dient dit nationaal uitgebouwd alvorens men aan internationale be- richtgeving kan beginnen. Trouwens de vraag is of de verstrekte gegevens voldoende betrouwbaar zijn. Invaliditeitswet. Instemming zal worden be- tuigd met een schrijven van de Holl. Mij. van Landbouw om zich tot den Minister van Arbeid te wenden in verband met de toepassing van de 10 verhooging in gevallen waar de seizoen- arbeiders geen kaart bij zich hebben of anders- zins. iJkwet. Ondersteund zal worden het verzoek van de Overijsselsche Mij. van Landbouw om het K. N. L. C. te verzoeken de IJkwet in studie te nemen. Internationale Arbeidsconferentie. Voor ken nisgeving werd aangenomen de correspondentie van het K. N. L. C. en den Minister van Arbeid omtrent vertegenwoordiging van de landbouw- werkgevers bij bedoelde conferentie. Z.Ex. acht geen termen aanwezig om naar de 14e arbeids conferentie personen af te vaardigen, die in het bijzonder op de hoogte zijn van land- en tuin- bouwtoestanden. Afzet blauwmaanzaad. Naar aanleiding van een schrijven van de Kamer van Koophandel zullen hieromtrent besprekingen worden gevoerd en zoo mogelijk t.z.t. de verbouwers samengeroepen. Spoorwegovergang. In verband met het ver zoek van de Afdeeling Algemeene Leden van den Kring West-Zuid-Beveland zal bij de Staats- spoorwegen verzocht worden een betere afhei- ning te maken van dep spoorwegovergang aan den Poelweg te Goes. Wereldtentoonstelling te Antwerpen. Waar er geen collectieve inzending van den Nederland- schen landbouw zal uitkomen en ook verschillen de onderdeelen onvoldoende tot hun recht zullen komen werd besloten niet in Antwerpen uit te komen. Russisch graan. Met instemming werd kennis genomen van het besluit van het Bestuur van het Centraal Bureau om geen bemiddeling te verleenen bij den aankoop van Russisch graan in verband met het feit, dat dit de boeren wordt afgenomen en de gelden gebruikt worden voor propaganda in het buitenland. Na bespreking van enkele huishoudelijke zaken werd de agenda van de Eerste Afdeeling van het K. N. L. C. behandeld. Besloten werd aan te dringen op het in studie nemen van den afzet van landbouwproducten, terwijl de ontwerpen regeling voor de provinciale- en gewesteljjke landbouwtentoonstellingen geen bedenkingen on- dervonden. Bij de rondvraag kwam ter sprake een studie omtrent de automobielverzekering, terwijl nog van gedachten werd gewisseld om trent den zorgvollen toestand in den akkerbouw. RUSSISCH GRAAN. Het besluit van het Centraal Bureau van het Ned. Landbouw-ComitC, de centrale der boeren-inkoopcooperaties, om uit ethische overwegingen niet langer zijn bemiddeling te verleenen bij het verhandelen van producten uit Rusland, heeft, zoo meldt het Hbld., blijkens een telegram uit Moskou tot gevolg gehad dat de sowjet-regeering ,,met het oog op den boy- cot door de Nederlandsche boeren" besloten heeft, 14.000 ton Russisch graan, onderweg naar Rotterdam en Amsterdam, door te zenden naar Engelsche havens. Zij is nu voomemens te trachten, in totaal ongeveer 30.000 ton graan in Engeland te verkoopen. De Rotterdamschen correspondent van dat blad schrijft nog: Russische graantransporten van de Zwarte Zee naar West-Europa worden thans ver- scheept .Gibraltar order" of Falmouth order" Naar ons wordt meegedeeld, is de aanleiding daartoe gelegen in het feit, dat op het oogen- blik, waarop de lading Rusland verlaat, meest- a! niet gezegd kan worden waar voor het graan opslagruimte beschikbaar zal zijn. In Engeland, Duitschland, Nederland overal is het al even moeilijk in de zeehavens siloruimte te vinden, want in alle havens liggen de graan-- bergplaatsen vol. Zoo wordt ons van bevoegde zijde meegedeeld, dat de twee schepen met Russisch graan, die verleden week naar Am sterdam zijn gezonden, oorspronkelijk Fal mouth order" waren beladen. In Rotterdam was geen ruimte beschikbaar, toen de sche pen daar werden aangediend. Het gevolg was dat ze naar Amsterdam werden gezonden. Eenig verband tusschen dezen maatregel en het besluit van het Nederlandsch Landbouw- comite dat even tevoren was gepubliceerd, be staat er, naar ons is meegedeeld, niet. Voor Rotterdam is het verdrietig dat de groote graansilo, die nu in aanbouw is, en die de op slagruimte met 40.000 ton zal vergrooten, nog niet gereed is. Zij zou nu gemakkelijk gevuld kunnen worden. Op de Rotterdamsche beurs is Maandag een partij Russische gerst geveild. Zij vond gretig aftrek, zooals te voorzien was, want de Rus sische gerst van den laatsten oogst is van uit- stekende kwaliteit. Ondanks de sinistere be- naming ,,bloedgerst", waarmee het beursjar- gon dit graan betitelt, en ondanks de ietwat van den regel afwijkende wijze van verhande len bij wijze van veiling door een makelaar, kon een prijs van 113 per 2000 KG worden bedongen. Als het huidje van uw kindje stukgaat ofsmet, geneest het dan met Purol en houdt't bovendien altijd zooveel /o\V9j^ mogelijk droog met Purolpoeder. DAMMEN. CLXV. Kampioenschap van Zeeuwsch-Vlaanderen. De jaarlijksche wedstrijd om het persoonlijk kampioenschap van Zeeuwsch-Vlaanderen, Zondag j.l. te Schoondijke begonnen, heeft den eersten dag weinig verrassingen opgeleverd. Speciale vermelding behoeft alleen het abso lute falen van den Zeeuwschen veteraan, den heer J. Luteijn te Groede, die met twee ver- liespartijen wel teleurstellend inzette. De voornaamste uitslagen luidden; Geensen wint van Luteijn en speelt remise met Ris- seeuw; v. d. Heuvel speelt remise met Pois- sonnier en wint van Luteijn; de Zeeuw remise met de Bruijne en Boogaart; J. A. van Dix- hoorn remise met de Bruijne en verliest van Poissenier; J. Kaan Dz. remise met Luteijn en Boogaart; Kotvis wint van de Zeeuw, en Van Dixhoorn; Risseeuw remise tegen J. J. K. en wint van Van den Heuvel; J. J. K. wint van Poissonnier en de Bruijne en speelt remise met Risseeuw. Na de 3e ronde is de stand aldus: J. J. K 5 punten; Risseeuw, Kotvis en Boogaard 4 p.; Van den Heuvel, Geensen, en Poissonnier 3 p.; de Bruijne, J. Kaan Dz. en de Zeeuw 2 p.; Van Dixhoorn en Luteijn 1 p. De volgende partij is gespeeld in de le ronde van dezen wedstrijd. Wit: J. Lutejjn. Zwart: J. P. Geensen. 1823 met winst. 21. 40—34 20—25! O.i. staat zwart nu positioneel gewonnen. De wijze, waarop hij zijn voordeel uitbuit, dwingt bewondering af. 22. 4741 9—14 23. 37—32 4—9 24. 41—37 18—23! Een fijne zet. Dreigt dam te nemen door 23—29, 25X34, 17—22 en 19X50. Wit ziet het gevaar wel, maar komt door zijn slechten stand van kwaad tot erger. 25. 28—22 gedw. 17X22 26. 33X22 11—17 27. 22X11 6X17! Zwart heeft zijn tegenstander finaal over- speeld. Wit is in alle varianten verloren. Men ga eens de weinige zetten na, die te spelen zijn. 28. 38—33? Alleen 3631 bracht nog wat uitstel. Thans kan zwart eenvoudig winnen door 2329, 25X34! en 19X50. Hfj haalt uit den stand echter een veel fraaier combinatie, die niet voor de hand ligt en die op schitterende manier het witte spel vemietigt. (Zie diagram.) Stand na den 28en zet van Wit. ZWART 1 2 3 4 5 Belde artlkrlen bij Apoth rn Drogisten. (Ingez. Med.) Alvorens de partij verder na te spelen, stelle men zich den slagzet van het diagram voor. Er volgde nu: 28. 24—29! 29. 33X24 1520 30. 24X15 14—20!! 31. 15X24 2328 32. 32X14 9X47 en wit gaf op. Een door zwart voortreffelijk en geniaal ge- speelde partjj. Tenslotte een eindspel uit de partij J. Lu teijnJ. Kaan Dz. uit de 3e ronde. De stand van de parttj was: Zwart: 13, 14, 19, 20, 24. Dam op 46. Wit: 17, 25, 30, 35, 40. Dam op 1. Zwart (J. Kaan Dz.) maakte hier als volgt zeer mooi remise: 2429 (wit 1X34); 1318 (wit 34X1); 19—24! (30X10); 46X5 (85 X14); en 5X6 remise. Onregelmatige opening. 1. 32—27 18—23 2. 38—32 Dit openingsspel is niet bepaald gebruikelijk. Met 34 —30 of 34 —29 had wit goed spel. 2. 17—21 3. 31—26 12—18 4. 26X17 11X31 5. 37X26? 7X11 6. 41—37 1—7 7. 4641 7—12 8. 43—38 12—17 9. 49—43 8—12 10. 34—29 23X34 11. 40X29 20—24 Juist Houdt Wit's spelopbouw tegen en brengt den eigen langen vleugel guns tig tot ontwikkeling. 12. 29X20 15X24 13. 45—40 19—23 14. 32—28 23X32 15. 37X28 14—19 16. 41—37 10—14 17. 40—34 2—8! Het is nu interessant, te volgen, hoe zwart in het voordeel komt. 18. 34—30 5—10 19. 50—45 10—15 20. 4540? 14—20!! Zeer sterk gespeeld! Belet 3025 wegens WIT 47 48 49 50 Ieder 13 schjjven. ColleHani on, Uit het toumooi te Nizza. Wit: E. Colle. Zwart: J. O. Hanloo Colle-opening. d2d4 d7d5 Pgl—f3 Pg8f6 3 1. 2. 3. e2 Dr. Euwe zegt van dezen zet: „Een voort- zetting, die er op het eerste geizicht ondoel- matig uitziet en die daarom eenige toellch- ting behoeft. Wit sluit wel zijn eigen looper in, maar dit geschiedt slechts met de bedoe- ling, spoedig e4 te kunnen spelen. Wit kan zich het tempo e2e3e4 niet besparen, omdat hij Lfl voor de beheersching van e4 noodig heeft. Wit's plan e3e4 wordt in de volgende zetten consequent uitgevoerd". 3. 4. c7c5 c2c3 Geheel in de l$n van Wit's plan. Deze kan n.l. slechts dan e4 spelen, als d4 behoorljjk gedekt is. 4. e7e6 Zwart moest rekening houden met d4Xc5. Op 4Pc6. 5. dxc5, e6. 6. b4 zou zwart zijn pion voorgoed kwijt zijn. Beter dan de tekstzet was wel c5Xd4. *5. Lfl—d3 Lf8d6 6. Pbld2 E6n der karakteristieke zetten van het Colle-systeem. 6. Pb8d7 7. 00 00 8. Tfl—el Reeds nu was e4 goed en sterk geweest. 8. Tf8e8 9. e3e4d5 X e4 Gedwongen, want anders volgt e5! 10. Pd2Xe4 En wit heeft plots een scherpe aanvals- stelling! De positie van Ld6 dwingt zwart tot verderen afruil met het noodige tempo- verlies. 10. 11. Ld3Xe4 Pf6Xe4 c5Xd4! Hier was Pf8 eerst van al noodig, want nu leidt Wit 66n van zijn welhaast beroemd geworden rochade-aanvallen in. 12. Le4Xh7f Een offer, dat berust op de beweegltyke opstelling der witte stukken, dit als gevolg van de niet goed-tegengespeelde Colle- opening (zie bijv. den opgesloten zwarten looper Lc8). In dergeljjke stellingen is dit offer al vaker gebracht, maar een zoo pheno- menale voortzetting van den aanval als In deze partij zal men nog zelden gezien hebben. 12. Kg8Xh7 13. Pf3g5f Kh7—g6 Op Kg8 volgt Dh5 met winst. 14. h2h4 Natuurlijk gaat Dg4 niet wegens Pf6. Wit dreigt thans h5 met directe winst. 14. Te8h8 15. TelXe6f! De pointe! Op fXe6 zou nu mat volgen in ten hoogste vijf zetten, wat gemakkeiyk te zien en te vinden is. Zie voor de belangwekkende stelling, welke nu ontstaan is, onderstaand diagram. Stand na Wit's 15en zet. ab-cdef g b 15. Pd7f6 Het eenige. 16. h4—h5f Kg6h.6 Op TXh5 zou volgen Dd3f (Kh6) en Pf7t. 17. Te6Xd6 Met Pf7f won wit wd de dame, maar de tekstzet beslist sneller. 17. Dd8a3 18. Pg5Xf7f Kh.6h7 19. Pf7—g5t Kh7g8 Wellicht hield Kh6 langer stand, maar ook dan wint Wit gemakkeltjk. 20. Ddl—b3t Zwart gaf op. Na Kf8 volgt n.l. eenvoudig Df7f. POGING TOT ONTVOERINO. De politie te Hilversum heeft aangehouden en naar Epe overgebracht een 20jarigen han- delsreiziger uit Rotterdam, die een 14-jarlg meisje bij Vaassen in zjjn auto had gelokt on der voorwendsel naar den weg te vragen. Doordat de auto op een weggedeelte lang- zaam rijden moest, is het meisje uit de auto gesprongen en heeft de hulp ingeroepen eener voorbijgangster. De handelsreiziger heeft zich daarop ijlings uit de voeten gemaakt. Hi) U aan de justitie te Zutfen uitgeleverd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 6