GEMENGDE BEBICHTEB. IANDB0UWBERICHTEH, anderschrgven, doch deze hadden in 1921 ge- houden moeten worden. Hrj zeide dat in Hulst een landbouwschool noodig is en hi) zou de verantwoording niet op zich nemen de subsidie aan deze school te onthouden. De school heeft regelmatig in moeilijkheden verkeerd. Wanneer de school hulp noodig heeft wil hij dezen wel geven en dan komt het op den vorm niet aan. De school is in byzondere moeilijkheden geraakt en dient zrj geholpen te worden, omdat deze school niet gemist kan worden. Hij zal dus gaame voor het voorstel stemmen. De heer VAN DDCHOORN is tegen het voorstel. Er was voor 1921 een comitS van landbouwers voor een landbouwschool. In dit comite waren alle richtingen vertegenwoor- digd en reeds was een gebouw aangekocht en de vergunning welke het comitd reeds in zyn bezit had werd ingetrokken en werden de Christ, scholen te Hulst en Axel opgericht. Het spijt hem dat de splijtzwam wordt door- gedreven tot bij de eenvoudlge landbouwers. De heer JOZIASSE heeft verschillende be- zwaren tegen het voorstel en wel op grond van zijn protestant geloof en zal daarom te gen het voorstel stemmen. De heer VIENINGS zeide dat de leerlingen worden opgevoed in de leer van welvaart, orde en gezag. De heer DE PAUW zeide dat de heer Vie nings het woord sectarisch niet in zijn juiste beteekenis heeft opgevat. Hrj heeft geen af- breuk willen doen aan de godsdienstige over- tuiging van den heer VieniSgs. Hij heeft wil len aantoonen dat het onderwijs aan de land bouwschool te Hulst roomsch-katholiek door- kneed is. De motiveering van de stem van den heer Welleman is hem tegengevallen. Het loopt thans met dit voorstel verkeerd uit. Wat men bij het lager onderwijs ziet, krtjgt men thans ook bij het landbouw-onder- wijs. De heer BOSSELAAR zal gaame voor het voorstel van Ged. Staten stemmen en is het eens met den heer Welleman. Hij stelt zich op het standpunt, dat het landbouw-onderwijs gesteund moet worden. Dit werpt goede vruchten af en hij hoopt, dat het subsidie zal worden toegestaan. De heer WELLEMAN herhaalt, dat hij grootendeels met den heer De Pauw mede- gaat, doch dit betoog had in 1921 gehouden moeten worden. De heer OVERHOFF zeide, dat men in 1921 niet wist hoe het onderwijs op deze school sou zijn. Als wij in 1921 een verkeerde daad hebben gedaan, moeten wij daarop terug- komen en thans de goede houding aannemen. De heer DIELEMAN verdedigde het voor stel van Ged. Staten. Hij noemde het een ■eer belangrijke quaestie, doch wij moeten de zaak royaal en loyaal bekijken. De school te Hulst is een instituut dat niet kan worden gemist. Dat de school Katholiek is vloeit voort uit het feit, dat 80 der bevolking van de streek Katholiek is. Waar wij voor ons- zelf vrtjheid opeischen, moeten wij deze ook aan de Katholieken toestaan en dient deze Katholieke school gesteund te worden. Hij zette nader het belang van deze land bouwschool uiteen. De school te Hulst heeft evenveel beteeke nis als de school te Goes en is voor Oostelijk Eeeuwsch-Vlaanderen van zeer groot nut. Het is geen armzalig schooltje, het is er verre van, het is wel degelijk een school die in alle opzichten recht van bestaan heeft. Hij dankt voor den steun door verschillende leden aan het voorstel van Ged. Staten ge- geven. Dat er principieele debatten zijn ge- voerd, acht hij eigenlijk onbehoorlijk. Het boekje waaruit de heer De Pauw heeft ge- citeerd, komt niet voor op de lijst der boeken. Des te erger werd van sociaal-democrati- eche zijde ge'interrumpeerd. Spreker begrijpt niet, dat men bij dit voor stel met principieele bezwaren is gekomen, want deze hadden niet ter sprake gebracht mogen worden. De school te Hulst voldoet aan de hoogste eischen. In Friesland wordt wel meer gege- ven voor het landbouw-onderwijs dan in onze provincie. Er zijn tal van redenen ,dat de landbouw school te Hulst er blijft en hij vertrouwt, dat het voorstel van Ged. Staten zal worden aan- genomen. Ook in Gelderland en Zuid-Hofland wordt veel meer voor het landbouwonderwijs ge- geven en naar richting wordt daarbij niet ge- -ffa&grd. Ten slotte wees bij er op, dat wij logisch moeten dcorgaan op Cenmaal genomen beslui- ten, anders zou er geen sprake zijn van het 4>esturen. Dit voorstel is een gevolg van een in 1921 genomen besluit en op dien grond al leen dient het voorstel te worden aangeno- men. Men werke mede den landbouw in het ach- terste stukje van Zeeland naar boven te brengen. De heer DE PAUW zeide niets te hebben tegen Katholieke beginselen, doch wel heeft hij dat als dit gebeurt in schoolboekjes op scholen door de provincie gesubsidieerd. De heer KODDE zeide, dat wij voor een nieuw concreet feit staan, omdat wij thans verder gaan dan in 1921. Wanneer wij deze subsidie weigeren, doen wij iets dat geheel overeenkomt met de be ginselen van spreker. De heer VAN DER WART handhaaft, dat het vakonderwijs in wezen neutraal is en het is het beste dit zoo te houden. Het voorstel van Ged. Staten werd hiema in stemming gebracht en aangenomen met 20 tegen 18 stemmen. De vergadering werd daarna te 6 Bur ver- iaagd tot Vrijdagmorgen half tien. Ziting van Vrijdagmorgen half tien. Tegenwoord'g 37 led n. Afwezig de heeren Boender, Catshoek, Kakebeeke, Wallien en Callenfels. Leges voor rijbewijzen. Het voorstel tot afwijzing van het verzoek om vrijstelling van leges bij vernieuwing van rijbewijzen, werd in alle afdeelingen bestre- den, omdat men f 1,50 te hoog vond, som- migen wilden het verzoek inwilligen; anderen de leges terugbrengen op 1 of 0,50. Door leden van Ged. Staten werd f 1,50 om de 2 jaar billijk genoemd en er op gewezen, dat er provincien zijn, waar 2,50 berekend wordt. De heer VAN 't HOFF kan wel medegaan met het voorstel van Ged. Staten. Hij zou het bedrag der leges willen verminderen van _fl,50 op 50 cent. Hij wilde geen voorstel doen, doch hij gaf Ged. Staten in overweging de leges te herzien. De heer OVERHOFF deed het voorstel het bedrag te brengen op 50 cent. De heer VAN DUSSELDORP zeide, dat Ged. Staten hebben gei'nformeerd wat in andere provincies gebeurt. Hieruit blijkt, dat in Zeeland niet te veel gevraagd wordt. Ged. Staten kunnen dan ook het voorstel van den heer Overhoff niet overnemen. Het bedrag is inderdaad niet te hoog. Het verzoek van den heer Van 't Hoff voor een algemeene revisie kan onder de oogen gezien worden. De heer OVERHOFF gaf in overweging de geheele leges-verordening te herzien. Dan wil hij zijn voorstel intrekken. De heer VAN DUSSELDORP zeide, dat daartegen geen bezwaar bestaat. Hiema werd het voorstel aangenomen. Ovememing Centrale te Ter Neuzen. Over het voorstel tot ovememing en exploi- tatie van de centrale te Ter Neuzen (verlee- nen van een crediet van f 517.500 aan de P.Z.E.M.) is in de afdeelingen zoowel bij de algemeene beschouwingen als bij de artikels- gewijze behandeling gediscussieerd, doch Ged. Staten antwoorden uitvoerig en meenen wij met het voomaamste uit hun antwoord te moeten volstaan. Ged. Staten stellen de vraag of sommige leden wel in het oog heb ben gehouden, dat de P.Z.E.M. geen provin- ciaal bedrjjf is. doch een N.V. Wel is de pro vincie haar voomaamste aandeelhouder en verschaft deze haar tevens de kapitalen, die zij noodig heeft, doch daaruit vloeit niet voort, dat de Staten verandering kunnen bren gen door het bestuur der P.Z.E.M. getroffen regelingen. In het onderhavige geval zijn bovendien de contracten zoo van alle zijden en zoo scherp bezien, dat het voorstellen van wijziging aan een medecontractant slechts nieuwe amendementen van gene zijde zou uitlokken. Wanneer derhalve Ged. Staten bereid zijn, de gestelde vragen nopens de con tracten te beantwoorden, moeten zij bij voor- baat de leden, die meenen, dat voorstellen tot wijziging eenige kans van slagen zullen heb ben, teleurstellen. De Staten hebben zich slechts de vraag te stellen, of in den koop begrepen objecten onder de bedongen voor- waarden de koopsom waard zijn en daarom is een rentabiliteitsberekening en zijn de vol- ledige contracten overgelegd. Beschouwingen over de boekwaarde vein de centrale, het dividend en de waarde der aandeelen zijn dan ook het meest op him plaats. Het kan niet de bedoeling zijn de Staten bij elke crediet- aanvrage in te lichten omtrent den financiee- len toestand der vennootschap, niet omdat men eenige geheimzinnigheid wil betrachten, doch in de eerste plaats wijl elke credietaan- vrage naar haar eigen m6rites beoordeeld moet worden en maand- en jaaroverzichten geen juist beeld geven, doch wel jaarover zichten. De centrale zal na de verandering van het net en de aansluiting daarvan op het hoogspanningsnet der P.Z.E.M. stopgezet worden. Wat van de gebouwen niet voor het bedrijf noodig is, zal verkocht worden. Ge- waakt is er tegen, dat de gemeente door haar regeling met de P.Z.E.M. belemmering in den weg legt aan bedrijven, die stroom voor eigen gebruik opwekken. De aansluiting komt voor 20 uit het midden van den weg gezetenen voor rekening van de P.Z.E.M. Het is niet billijk te eischen, dat als de installaties van krachtafnemers door de P.Z.E.M. zrjn omge- bouwd fteze afnemers later in de gelegenheid te stellen tegen vergoeding der daarvoor ge- maakte kosten tot het gebruik van gas over te gaan. Het is de bedoeling de veranderin- gen van installaties zooveel mogelijk en bloc aan te besteden, de afnemers zjjn niet ver- plicht hun installaties te laten ombouwen, doch als zij het doen kan niet worden gevor- derd, dat de N.V. later medewerkt om de al- dus verworven afnemers weder te verliezen. De P.Z.E.M. is niet verplicht het net onder grondsch te brengen, niettemin is bij de kos ten van ombouw gerekend met ondergrond- sche leidingen voor enkele hoofdstraten. Voor het leggen van een geheel ondergrondsch net bestaat, waar de steunpunten van het be- staaqde net voor het meerendeel zeer goed zijn, geen anleiding. De P.Z.E.M. heeft al het mogelijke gedaan om het verschil van tarie- ven in en buiten de kom te handhaven. Toen Ter Neuzen hetzelfde tarief wenschte als Goes, heeft de raad van bestuur daarin be- willigd, doch er op gestaan, dat in de buiten- wijken het algemeene tarief zou gelden. De prijs van krachtstroom is zeker hoog, maar de Industrieele Maatschappij moest zorgen, haar centrale niet te veel te belasten. Nu zul len de- normale tarieven voor krachtstroom worden toegepast en daarvan wordt eenige debietsvermeerdering verwacht. De gemeen te heeft geheel eigener beweging het einde van den contractsduur van 31 December 1958 op 31 December 1941 gebracht, Er moest gelegenheid zijn b.v. bij naasting door het rijk, dat alle contracten mede overgingen. Met betrekking tot 't contract met de Industrieele Maatschappij wordt nog gezegd, dat tegen de bedenking der maatschappij, dat centrale en net worden overgedragen in den toestand, waarin zij zioh bevinden en dus met mogelijke gebreken, niet veel in te brengen is. Kwade nosten komen niet ten laste der P.Z.E.M. Waar de vooidgelen der exploitatie van Ja- j nuari 1930 al zijn voor rekening der P.Z.E.M., is het billjjk, dat zij rente van de koopsom, die eerst later betaald kan worden, betaald. Eerst werd 6 gevorderd, de P.Z.E.M. is er in geslaagd dit iets verminderd te krijgen. Er bestaat voor de P.Z.E.M. geen enkele aan- leiding tegenover de maatschappij meer ver- plichtingen ten aanzien van haar personeel op zich te nemen, dan deze wenschte. Houdt de P.Z.E.M. zich aan deze verplichtingen en meent de maatschappij, dat desondanks het personeel te kort komt, dan ligt het op den weg der maatschappij hierin te voorzien. Voorshands zal zeker geen personeel worden ontslagen en getracht zal worden om na vol- tooiing van den ombouw van het net, het personeel, waarvan vele goede vaklieden zijn, voor zoover het niet voor pensionneering in aanmerking komt, ter plaatse of elders aan het bedrijf te verbinden. Voor het opmaken van een notarieele acte ter constateering van de overdracht der roerende goederen zien Ged. Staten geen aanleiding, evenmin als bij de overdracht der goederen van de SociStS Anonyme, die veel belangrijker was. Ten- slotte deelen Ged. Staten mede, dat de vast- stelling der salarissen van het personeel der P.Z.E.M. geheel volgens het algemeen arbei- dersreglement plaats heeft, doch is een min der rekbare salarisregeling bij het bestuur in voorbereiding. De heer DE PAUW wilde enkele opmer- kingen en vragen stellen, waarop hij gaame antwoord wil hebben. Hij koestert de stille hoop, dat aan enkele bezwaren tegemoet kan worden gekomen. Hij had gaarne wat meer cijfers op de tafel ge zien. De P.Z.E.M. is eigenlijk toch een pro- vinciaal bedrijf en hebben de Staten dus alle zeggenschap, zooals de heer Adriaanse ook reeds heeft opgemerkt. Met de gemeente Ter Neuzen wil hij onder- hard len om te kcmen tot onderbouw van de nettex De rrogelijkheid van aanleg van gas. indien de kosten van ombouw worden betaald, wil hj gaarne rteunen. Hij meent dat ook de stroomprijs van 1 Ja- nua i mo4 worden geheven, daar de overna- m; cp 1 Janu~ri dateert. Ve de- be~prrk hij de positie van het per soneel v~n de Industrieele MaatschapDij en de P Z.E.M. had wel wat beter voor dit per son'el mogen zorgen. Er heerscht algemeen het gev elen, dat de menschen na likwidatie der m^a'scha-pij over een jaar op straat zul len staan. Hij hocpte dat vooral de jongere personen zullen worden ondergebracht bij de P Z E M., of te-minste voorkeur van plaat- sing zullen krijgen. De overname kan een strop worden voor de menschen tusschen 50 en 60 jaar en hierop vestigde hij de aandacht. Het betreft drie menschen en deze men schen dienen bij de P.Z.E.M. te worden over- genomen. De heer VIENINGS wees op de eigenaardige positie van de P.Z.E M, en zeide dat de pro vincie de ziel is van de P.Z.E.M. De gelden worden door de belastingbetalers verstrekt en het lichaam der Staten heeft wel degelijk recht van spreken. De P.Z.E.M. is geen ge- wone naamlooze vennootschap. Er mag hier dus wel degelijk over de voorwaarden gespro- ken worden. De grond mag niet onder de voeten der leden worden weggetrokken. Hy hoopte dat Ged. Staten dit zullen inzien en het recht der Prov. Staten niet zullen beknotten. Hy kwam hiema op de positie van het per soneel en zeide dat de Staten hier wel dege lijk mede te maken hebben. De Staten ver- strekken het geld en hebben dus alle recht van medespreken. De heer WELLEMAN meent in tegenstel- ling met den heer Vienings, dat de Staten een groot deal van hun macht hebben over- gegeven aan de P.Z.E.M. by het ovememen van het electrisch bedrijf. Wel hebben de Staten het recht den prin- cipieelen kant te bekijken. Wat de financieele zijde van het vraagstuk betreft sluit hy zich aan by wat daaromtrent in het algemeen verslag is gezegd. Een principieele kwestie is voor spreker al- tijd het verschil in prgs voor stroom in de stad en het platteland. Hy ziet daarin een onrecht voor het platteland, vooral waar het op het oogenblik op het platteland zeer slecht gaat. Waar de P.Z.E M. een semi-overheidsbedrijf is, mag de personeel-quaestie van bijzonder gewicht heeten. De heer DIELEMAN kon omtrent de P.Z.E.M. heugeiyke mededeelingen doen. De Zuidgroep heeft zonder Ter Neuzen in 1929 een winst gemaakt. Het is een niet onbelang- rijk bedrag dat de f 50.000 overschrydt. Het nadeelig saldo van de Noordgroep is uiter- mate gering en bedraagt nog geen f 5000. Het nieuw begonnen jaar 1930 geeft be- hoorlijke vooruitzichten. Over de maanden Januari en Februari is een vooruitgang van 45 wat stroomafname betreft. Wij mogen dus tevreden zijn. Dit overheidsbedrijf zal de verwachtingen verre overtreffen. Ook com- mercieel rendeert de zaak zeer goed. Het bestuur van de P.Z.E.M. plaatst zich natuur- lijk op het bedryfs-standpunt. Voor sociale rechtvaardigheid zal het bestuur zorgen en behoeft men dus niet bang te zijn voor het personeel. Dit personeel zal in veel betere conditie komen. Ged. Staten zal worden ver- zocht, dat de P.Z.E.M. zoo spoedig mogelijk de gewenschte vastheid aan het personeel in de centrale te Ter Neuzen zullen geven. Ook voor de menschen van 50 tot 60 jaar zal be- hooriyk worden gezorgd. In verschillende straten te Ter Neuzen zal een ondergrondsch net worden aangelegd. Voor verdere gedeelten der stad zal met de gemeente Ter Neuzen overleg worden ge-, pleegd. In antwoord aan den heer Vienings zeide de heer Dieleman, dat de leden van de Staten alles te zeggen hebben over het contract met de Industrieele Maatschappij te Ter Neuzen. Alleen wat de essentieele punten betreft kan geen verandering worden gebracht, omdat dan het contract niet tot stand zou komen. Naast de financieele zijde kan dus ook de principieele zijde van het vraagstuk worden bezien. Hieruit biykt dus wel dat het recht van de Staten-leden in geen enkel opzicht wordt beknot. Spreker gaat volkomen accoord met den heer Welleman dat het platteland zoo billijk mogelijk moet worden behandeld wat betreft den stroomprijs. Men kan niet op de verste boerderiien stroom leveren tegen den gewonen prijs. Het streven van Ged. Staten is ook het platteland zoo goedkoop mogelijk te helpen. De heer Welleman kan in dat opzicht gerust zijn. Er zal een regeling worden getroffen, waarbij de landbouwers tevreden zullen zijn. Wanneer de P.Z E M. een bedrijf ovemeemt rust de moreele plicht op Ged. Staten voor de betrokken personen te zorgen. Hieromtrent kan men gerust zijn. De heer De PAUW heeft gevoeld dat in de contracten moeiiyk wijziging kan worden ge bracht. Na de toezegging van Ged. Staten wil hij niet met bepaalde voorstellen komen. Hy is dankbaar voor wat de heer Dieleman heeft gezegd ten opzichte van het peroneel. Toch is hij echter nog niet gerust ten opzichte van enkele personen en hiervoor verzoekt hij z^keiheid. Gaame zou hij van Ged. Staten hooren, dat de drie door hem bedoelde per- s~nen door de P.Z.E M. zullen worden overge- nomen. Als hij geen definitieve toezegging krijgt, wil hij een motie indienen, waarin de bedoelde arbeiders, na liquidatie van de Industrieele Maatschappij, door de P.Z E.M. zullen worden overgenomen in vasten dienst. De heer VIENINGS heeft voldoende ver- trcuwen in Ged. Staten na de toezegging van den heer Dieleman en acht hy de motie-De Pauw overbodig. De heer DIELEMAN zeide, waar de moreele pl'cht op de P.Z.E M. rust de betrokken men schen over te nemen, acht hy de motie-De Pauw overbodig. De heer DE PAUW trok zijn motie in en werd het voorstel van Ged. Staten aangeno men. (Wordt vervolgd.) INCIDENT IN EEN KERKGEBOUW. In het Ned. Herv. kerkgebouw, aan de Ael- brechtskolk te Delfshaven (Rotterdam), is het Zondagmorgen, onmiddellijk nadat de dienstdoende predikant, Ds. S. H. J. James, het Amen had uitgesproken en de kerkgan- gers zich opmaakten, om onder het orgelspel de kerk te verlaten, tftt een incident gekomen. De kerkvoogd J. R. Kleijn begon toen n.l. met luide stem een soort protest tegen den predikant voor te lezen. Op verzoek van Ds. James verzochten kerkbeambten den heer Kleijn, te zwijgen en heen te gaan en toen dat niet hielp, legde ddn hunner hem een hand op den mond en werd hij met geweld ver- wijderd. Voor het kerkgebouw is de protesteerende kerkvoogd, temidden van een grooten kring belangstellenden, opnieuw met de lezing van zijn protest, dat twee bladen papier besloeg, begonnen, totdat een notabele der Delfshaven- sche gemeente ook daar een eind aan maakte en den heer K. van de stoep voor de kerk verwijderde. In de avondgodsdienstoefening heeft de heer K. tenslotte toch nog zijn zin gekregen. Ds. C. B. Holland ging toen voor en deze maakte er geen bezwaar tegen, dat de heer K., na afloop van den dienst, het protest tegen zijn mede-predikant voorlas. Na afloop van de godsdienstoefening, toch gaat het ge zag in de kerk van den predikant weer over aan kerkvoogden. De kerkgangers schenen echter het optre- den van den heer K. niet emstig te nemen en verlieten het kerkgebouw, zoodat hij ten slotte in zijn 66ntje stond voor te lezen. De heer Kleijn die zich om bovengemelde reden onrechtmatig 's. morgens verwydard acht deelde mede, dat zyn misdrijf hierin bestond, dat hij een mededeeling, welke hij, als kerkvoogd, voor plaatsing in het orgaan der gemeente, de „Rotterd. Kerkbode", had ingezonden, en welke op grond van princi pieele verschillen tusschen hem en Ds. James niet in dat blad werd opgenomen, na afloop van den dienst wilde voorlezen. By zyn verwydering uit de kerk, op last van Ds. James, werd hy op tWee plaatsen bloedend verwond. De heer K. heeft tegen Ds. James een aan- klacht ingediend bij den Officier van Justitie en by den kerkeraad der Ned. Herv. Gemeen te van Delfshaven, omdat hy uitgemaakt wil zien, of een predikant dienaar Is der gemeen te of heerschappyvoerder. DE DIEFSTAL BIJ „I)E TELEGRAAF". Te Rotterdam is Woensdag aangehouden een 22-jarige jongeman, in verband met den diefstal van een geldkist, lnhoudende 5 k 6000 op het bureel van het dagblad ,,De Tele- graaf". Er was geen geld meer aanwezig. Hy is op transport naar Amsterdam ge- steld. De aangehoudene is de 22-jarige F. Korff. De politie had aanvankelijk het vermoeden, dat de drie dieven naar Utrecht waren ge- gaan per trein. Zy bleken echter te Maars- sen te zijn uitgestapt. Daar is, in een sloot, een koffer gevonden met hun oude kleeren en de ledige geldzakjes. Uit de vondst bleek, dat de mannen nieuwe kleeren hadden aangetrokken. Men meende, dat zy per autobus naar Utrecht waren ge- gaan. In die stad is niets gevonden. De politie kreeg aanwijzingen, dat de man nen naar Rotterdam waren doorgereisd. Daar is een uitvoerig onderzoek ingesteld, met het resultaat dat thans een van de drie in arrest Is. De gearresteerde is Woensdagmiddag in Amsterdam aangekomen. De hoofdinspecteur Hoogenboom, chef van het bureau Warmoes- straat, nam hem een verhoor af. Hy heeft een volledige bekentenis afgelegd. Hy deelde mede, dat hy en zyn twee kame- raden tezamen de geldkist gestolen en per auto naar den overkant van het IJ vervoerd hebben. Daar braken zij op een stil plekje den trommel open en verdeelden den buit. De kist werd in het IJ geworpen en daar is dat voorwerp Woensdag in den laten namiddag op aanwgzing van den arrestant dan ook opge- vischt m6t het breekijzer, dat eveneens te water was geworpen. De loonzakjes en loon- staten bevonden zich nog in de kist. Van den buit kreeg Korff, volgens zyn op- gaaf, slechts 700, de twee anderen namen elk pl.m. 2 mille. Zij begaven zich alle drie van de overzqde van het IJ naar het Stationsplein, met het doel op reis te gaan. Waarheen wis- ten zy nog niet. In zijn angst meende Korff v66r het C. S. in twee personen ,,Russen" (d.w.z. rechercheurs) te herkennen, weshalve hij zijn kameraden verliet en met een taxi naar Lisse ging, vandaar verder per tram naar Den Haag, waar hij twee dagen bleef logeeren, en ten slotte met den trein naar Rotterdam, waar hij gearresteerd werd. De man toonde veel berouw over hetgeen hij misdreven heeft en verklaarde zich eerst nu, na al die dagen van zenuwsloopende span ning, opgelucht. Hij zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. NA NEGEN JAAR. In 1921 werd ten nadeele van de firma D. de R, k, te Arnhem, een automobiel gestolen. De auto werd in Duitschland opgespoord en een der dader3, een Nederlander, aangehou den. De tweede dader, een Duitscher, bleef onvindbaar; de Nederlander weigerde diens naam te noemen. Hij zelf had nog twee jaar gevan-enisst-af te gced, werd te Duisburg ge- vangen gezet en tot zes jaar gevangenisstraf veroordeeld. Na eenigen tijd gelukte het hem te ontsnap- pen. Hij vluchtte naar Nederland en wist zon der te worden herkend te Haarlem als stuca- door aan het werk te komen. Door toevallige om-tandigheden kwam dezer dagen zijn iden- titeit aan het licht. Hij werd gearresteerd en naar het huis van bewaring te Arnhem over- gebracht. UITVOER VAN AARDAPPELEN NAAR DUITSCHLAND. Verzwaring der voorschriften. Losse schcepsladingen niet meer mogelyk. Volgens mededeeling van den Rijkslandbouw- consulent, ir. A. H. Joustra te Berlijn, treden met lngang van 15 Maart a.s. nieuwe bepalingen lnzake den irvoer van aardappelen in Duitsch land in werking. Deze zullen voortaan alleen mogen worden in- gevoerd in ongebruikte verpakking of los in ge- slcten wagons, teiwijl elk collo of, bij losse ver- lad:ng e ke wagon voorzien moet zijn van een plombe van den Plantenziektenkundigen Dienst van het land van herkomst. Losse scheepsladingen zyn dus niet meer mogelijk. Verder moet elke zending uit Nederland ver- gezeld zyn door een in de Duitsche en Neder- Jandsche taal gestelde verklaring van een amb- tenaar van den 'Plantenziektenkundigen Dienst te Wageni gen (volgens een bepaald model), we:ke ni:t langer dan twintig dagen van den dag van afgifte af geldig is en waarin wordt ver- klaard: dat de zending door een ambtenaar van den Plantenziektenkundigen Dienst onderzocht is en vry bevonden van aardappelwratziekte; dat de zending afkomstig is van een niet met wratziekte besmet landbouwbedrijf en dat bin- nen een kring van twee K M. om het veld, waar op de aart'a pe's gegroeid zijn, geen wratziekte is gecoistateerd; dat de verpakking ongebruikt is; dat elk collo of elke wagon door een ambte naar van den Plantenziektenkundigen Dienst van een plombe is voorzien (hierbij dient het cps-hiift der plombe te worden vermeld). Verder meet op het certificaat worden aan- ge~evende soort, waaruit de zending bestaat; de gemeente, waarin de aardappelen zijn geoogst; het gewicht der zending, de aard der verpakking, zuliis onder cpgave van het aantal colli, de daar- cp aangebrachte merken, of, bij verzending in geplombeerde wagons het nummer van den wagon, de naam en het adres zoowel van den cntvanger a s van den afzender. Ondanks bovenbedoeld certificaat zal elke zen- din& bovendien aan het Duitsche station van in- voer op kosten van belanghebbenden op wrat ziekte worden onderzocht. GEMEENTERAAD VAN CLINGE. De gem-enteraad vsrgaderde Woensdag 12 dezer. Na versnhil'ende ingekomen stukken wrrdt bet aantal leerlingen der school te Nieuw Namen voor de gemeentelijke vergoe- di"g voor 1930 op verzoek van het school- bestuur nader bnpaald on 212, in plaats van 210. De pensioengrondslag van den meter- opnemer van hat G. E. B. wordt vastgesteld op het gemiddelde loon over de laatste vflf jaren. Van de armmeester Van Ecken te Nieuw Namen is er nogmaals een kort maar krachtig briefje ingekomen inzake de beken- de klacht betreffende de verdeeling van bona van het Burgerlijk Armbestuur onder de win- keliers te Nieuw Namen. De rekening 1929 van het Vleeschkeuringsbedrijf Kring Hulst wordt zonder op- of aanmerkingen vastge steld met een bijdrage in het nadeelig salde ad 30,48. Hiema volgt het agendapunt dezer verga dering; verbetering der stroomvoorziening van het electrisch net te Clinge (dorp). Sinds eenige maanden is de spanning absoluut on- voldoende gebleken, zoo zelfs dat als verschtt- lende motoren tegelqk in werking zyn, het licht absoluut onvoldoende is, waarom de werkuren voor sommige electromotoren moesi- ten worden geregeld. Deze maatregel moest echter op den duur schadeiyk zijn voor ver schillende bedrijven. De P.Z.E.M., die omtrent de oplossing dezer moeilijkheid is geraadpleegd adviseert tot het doen bijbouwen van een masttransformatorstation in de Molenstraat, desgewenscht met een laagspanningsnet naar Roskam voor stroomvoorziening van Kapelle- brug en verzwaring van het net in de Molen straat. Ten aanzien van de aansluiting van Kapellebrug Is allereerst overeenstemmtng noodig met St. Jansteen in verband met het bestaande stroomleveringscontract met die gemeente. Na langdurige besprekingen met den Directeur van het G. E. B. wordt besloten de bovenomschreven meest ruime der drie voorgestelde oplossingen te kiezen en B. en W. te machtigen na overleg met de P.Z.E.M. en de gemeente St. Jansteen zoodra mogelqk de aanbestedingsstukken te doen gereedmaken. Intusschen zullen de reeds lang ingekomen aanvragen van P. A. Hageman, C. J. Segehem en L. v. d. Voorde om aansluiting van hun krachtinstallatie aan het electrisch net direct worden ingewilligd. Hiema volgt een voorstel van B. en W. tot aanvulling der verordening op de levering van electriciteit met betrekking tot garantie door krachtstroomverbruikers, waarvan de inwer- kingtreding wordt bepaald op 1 Jan. 1929; tegen dezen datum maakt de heer Lagay be zwaar, meenende, dat men het op een kracht- verbruiker, die beweert niet tot garantie te kunnen worden verplicht, is gemunt. Het voorstel wordt met tien tegen een stem aan genomen. Vervolgens wordt na hevig verzet van den heer Hageman besloten tot het doen ophalen van asch en vuilnls te Clinge, even- als zulks te Nieuw Namen geschiedt. Hler- tegen stemmen Hageman, Bolsens, Vercaute- ren, Smet en Van Duyse. By de rondvraag klaagt de heer Bolsens over den hinder, die hij en vele anderen ondervinden van de ver- branding door Jos. de Backer van houtafval in de openlucht door de geweldige rook. De Voorzitter zal nadere voorschriften geven omtrent die verbranding en rookafvoer. Nog wordt goedgevonden een schutting te plaat sen langs een gedeelte van den tuin van den Burgemeester. Hiema sluiting. GEMEENTERAAD VAN KOEWACHT, Donderdag werd hier een openbare vergade ring van den gemeenteraad gehouden, waarop alle leden tegenwoordig waren. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goedgekeurd. De heer J. D. Vgver, gekozen raadslid in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer A. Geerards, legt in de handen van den Voorzitter de voorgeschreven eed af en neemt zitting. Hij wordt door den Voorzitter namens den Raad geluk gewenscht. De heer van den vy- ver betuigt zijn dank en zegt naar beste krach- ten te zullen werken voor de belangen der gemeente. De Voorzitter benoemt tot leden van het stembureau de heeren Baert en Hamerlinck, voor het opnemen der stemmen voor de wet- houdersbenoeming. Beschikbaar stellen zich voor deze vacature de heeren A. de Waele en C. van Doosselaer. Bij stemming worden uit- gebracht: 4 stemmen op den heer A. de Waele, 2 stemmen op den heer C. van Doos selaer en 1 bianco, zoodat de heer A. de Waele gekozen werd verklaard. Deze zegt de leden dank voor het in hem gestelde vertrou- wen en belooft al het mogelijke te zullen doen om ds gemeentebelangen te behartigen. Daarna kwamen aan de orde de ingekomen stukken: a. Srhrijven van de vereeniging van Ne- derlandsche gemeenten te 's Gravenhage, ver- zoekende lid te worden van bovengenoemde vereeniging. Besloten wordt voorloopig niet toe te treden. b. Schrijven van Ged. Staten van Zeeland over de verplegingskosten van Krankzinnigen in deze gemeente. Besloten wordt niets te ver- halen op de betreffende personen. c. Verslag van den Keuringsdienst kring Axel over het jaar 1929. Wordt voor kennis- geving aangenomen. d. Schrijven van de gemeente Huybergen, over de kosten ingevolge art. 205 der L. O.- wet 1920. Besloten wordt dit bedrag over te maken. e. Schrijven van Ged. Staten over wijziging van den datum der kermis te Zierikzee. Hie»- tegen heeft de Raad geen bezwaar. f. Schrijven van Minister van BinnenlanO- sche Zaken over vervroeging van den wette- lijken tijd. Voor kennisgeving aangenomen. g. Schrijven van E. IJsebaert alhier, ver- zoekende vergoeding voor zijn schoolgaand kind. Besloten wordt dit aan te houden tot de beslissing van Ged. Staten bekend is. h. Schrijven van A. Suy, alhier, verzoeken- de ontheffing van schoolgeld, daar zyn kind sinds Juli de school verlaten heeft. Onthef fing wordt verleend over 5 maanden. i. Schrijven van V. Poppe alhier, verzoo- kende om ontheffing van schoolgeld, daar hy van meening is, dat hij te hoog is aangeslagen. Besloten wordt adressant te berichten, dat hy zich moet wenden tot den heer Inspecteur der Directe Belastingen om zijn aanslag te ver minderen, waama ook zijn aanslag van schoolgeld zal verminderd worden. j. Schrijven van P.Z.E.M. te Middelburg over afs-jhaffing restitutieregeling, zijnde 5 cent per K.W.U. voor door de vlassers ge- b uikte electriciteit. Voor kennisgeving aan genomen. Alsdan wordt voorgelezen een schrijven van Ged. Staten verzoekende enkele wijzigingen in de begrooting van 1930 aan te brengen. Deze bestonden uit: a. verhooging van 25 voor kleeding veldwachter; b. verhooging van 50 voor woninghuur veldwachter. De Raad is van cordeel cjat genoemde posten hoog ge- rtceg waren, maar aangezien Ged. Staten bij hun besluit zullen blijven, wordt de begrooting in dien zin gewijzigd. Bij de rondvraag vraagt de heer Van Doos selaer enkele wijzigingen aan te brengen wat betreft de staanplaatsen van het vee op de Jaarmarkt. Hij meent dat de paardenmarkt niet op een geschikte plaats is, aangezien de weg op den Tragel te slecht is om de paar- den behoorlijk te laten draven. Verschillende leden zijn het daarmee eens, zoodat besloten wcrdt de staanplaatsen als volgt te verdeelen: 1. Paardenrra-kt op het kerkplein; 2. Rund- vee op het Marktplein (oude standplaats) 3. Varkens, geiten, konijnen op de Tragel. Daarna wordt de vergadering gesloten.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 6