mwm i Huiduitslag (Hsf i llB BUITENLAND. -furuxii dnn rruxzd. ehin. Dam- en Schaakrnbriek. mm M EENS GETEEKEND BLIJFT GETEEKEND. EEN NEDERLAAGJE VAN DE ENGELSCHE REGEERING. \^ehrru3^ui TER NEUZEN, 14 MAART 1930. HET GROENE KRUIS TER NEUZEN. - I INGEZONDEN STUKKEN. DAMMEN. CLxrv. MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Laxeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten 75 ct Staal-Tabletten90 Maag-tabletten 75 ct SCHAKEN. m ami amendement, dat banketbakkerswinkels des Zondags gedurende zes in plaats van vier uren open mogen zijn. De heer Van Hillenberg Hubar, (r.k. wenscht het sluitingsuur van banketbakkers winkels op den eersten Kerstdag te brengen van 10 op 8 uur. De heer Van Dis (st.ger.) verdedigt vier amendementen met de bedoeling, de uitzonde- ringen op Zondagssluiting te laten vervallen en de Roomsche feestdagen uit de wet te lichten. De heer Smeenk (a.r.) wenscht o.m. de ban- ketwinkels des Zondags gesloten te houden. De heer v. d. Bergh (s.d.) bestrijdt de hee- ren Smeenk, Van Dis en Van Rappard, welke laatste een ernstigen aanval deed op den wekelijkschen rustdag. De heer Snoeck Henkemans (c.-h.) acht het amendement-Van Rappard niet noodig; even- min dat van den heer Van Voorst tot Voorst. De heer Van Wijnbergen (r.k.) bestrijdt het amer.dement-Van Rappard betreffende de sigarenwinkels. Koekjeswinkels dienen op Zondag ges'oten te zijn. Ten aanzien van het ▼oorstel van den heer Van Dis zegt hij, dat het in een land met een gemengde bevolking niet aangaat een dergelijk voorstel te doen. DE PRINS IN DEN RAADSKELDER TE UTRECHT. Prins Hendrik heeft Dinsdag een bezoek ge- toracht aan den raadskelder te Utrecht. Bij het binnentreden speelde de mechanische mu- ziek ,,Het Wilhelmus", voor de plaat gezon- gen door het Kon. Bossche Mannenkoor. De burgemeester heeft den waard aan den Prins voorgesteld, waama deze met groote belang- stelling de gewelven in oogenschouw heeft ge- nomen. Er heerschte aan het noenmaal een opgewekte en vroolijke stemming. De Prins en zijn adjudant J. W. Termijtelen, hebben hun handteekening geplaatst in het Gulden- boek van den raadskelder. Ook het genoegen van een Goudsche pijp hebben zij niet ver- smaad, terwijl de Prins zijn pijp als aandenken medegenomen heeft. In een der andere kelders had inmiddels een noenmaal plaats van 180 burgemeesters en directeuren van gemeentewerken van verschil- lende gemeenten. Wasch de aangedane plaatsen met warm water en Purolzeep en doe er dan wat Purol op; bij vocht-afscheidende uitslag en eczema's boven- dien nog wat Purolpoeder. Herhaal dit elken dag, zoolang het noodig is. (Ingez. Med.) DE VERDEEUING VAN DEN ZENDTIJD. De Minister van Waterstaat heeft Woens- dag in de Eerste Kamer medegedeeld, dat het definitieve advies van den Radio-raad inzake de verdeeling van den zendtijd hem Vrijdag j.l. had bereikt. De Minister zeide dit advies rQpelijk te moeten overwegen, waarmede hij niet meende de zaak op de lange baan te wil- len schuiven. Het komt herhaaldelijk voor, dat bij ge- meentebesturen aanvragen om medewerking voor het stichten van een school inkomen, ver- gezeld, zooals de wet dat voorschrijft, van een lijst met handteekeningen van ouders, die ver- klaren, dat ze die school verlangen. Wordt daama actie gevoerd door voorstanders van het openbaar onderwijs en meenen ouders, die lichtvaardig geteekend hebben, na die pro- pagandisten te hebben aangehoord hun hand teekening terug te moeten nemen, dan kan het gebeuren dat het vereischte minimum-aan- tal handteekeningen niet meer aanwezig is. De Kroon heeft nu in hoogste instantie her- haaldel'jk beslist, dat alleen de eerste lijst geldig is, en dat eens gezette handteekenin gen niet teruggenomen kunnen worden. Dat komt dus in de praktijk hierop neer, dat ouders, om voorstanders van een nieuwe school te behagen, de aanvrage kunnen on- derteekenen, ook als ze de bedoeling hebben hun kind niet naar die school te sturen. Zoo kan het dan voorkomen, dat een nieuwe school wordt gesticht voor een wettelijk te gering aantal leerlingen en meermalen geschiedt dat. Dat er beginselvastheid is in de interpre- tatie van de wet door de Kroon kan blijken uit het volgende geval, waarin nu eens niet de bijzondere school door het Kon. Besluit beganstigd werd, maar integendeel in het na- deel geraakte. In het laatst van het vorige jaar vroeg het bestuur der bijzondere R. K. schoolvereeniging te Nijmegen gelden aan voor het stichten van een school voor 93 kinderen. Na aftrek van de handteekeningen van moeders, die door het gemeentebestuur niet erkend werden, bleven er minder dan 80 dat is het vereischte wettelijke minimum over. Het gemeente bestuur liet toen op een nieuwe lijst de vaders teekenen, waarop de raad medewerking toe- stond. De afdeeling Nijmegen van ,,Volkson- derwijs" die in beroep kwam bij Ged. Staten werd niet ontvankelijk verklaard, doch in hroger beroep vernietigde de Kroon het be sluit van Ged. Staten, op grond dat het wijzi- gen van de oorspronkelijke aanvraaglijst niet is toegestaan, zcodat de Raad geen medewer- k ng mag verleenen in dit geval. In hoogste instantie is nu voor de zooveelste maal uitgemaakt dat in een lijst met namen van aanvragers geen wijziging gebracht kan worden, zoodat ouders, die, gedreven door welk ander motief dan ook, dan dat ze een bijzondere school voor hun kind wenschen, de gemeente kunnen noodzaken tot het bouwen van een school, die niet noodzakelijk is. En dit schijnt ons een te betreuren interpretatie van het beginsel der pacificatie. Kortgeleden heeft de Minister van Onder wijs Kunsten en Wetenschappen gezegd, dat de versnippering op onderwijsgebied geen geld kost, maar met het bovenstaande voor oogen zou het zeer wonderlijk zijn, indien deze uit- spraak juist was. Het komt immers verschil- lends malen voor, dat een nieuw gestichte school bezocht wordt door een veel geringer aantal kinderen, dan waarvoor handteekenin gen gezet waren, waardoor in vele kleine ge meenten te veel scholen en schooltjes zijn. Wat de Engelsche arbeidersregeering al lang boven het hoofd hing, is, schrijft de N. R. Crt., Dinsdagavond in het Lagerhuis ge- beurd. Bij de verdere behandeling van de mijn- en steenkoolwet is zij bij een van de stemmin- gen met acht stemmen in de minderheid ge- b even. Het ging over een conservatief amen- dement dat tot strekking had de bepalingen over de centrale heffing uit de wet te lichten, en aangezien de liberalen ditmaal aaneenge- sloten met de conservatieven tegen de regee- ring stemden, werd aldus besloten. De verhou- •ding bedroeg 282 stemmen voor en 274 stem- men tegen. Het was geen verrassend feit dat hiermee aan het licht kwam, want het heeft van het begin van het optreden van de arbei- a f i if luge/,, Med.) dersregeering af vastgestaan dat zij tegenover de vereenigde conservatieven en liberalen al- tijd in de miinderheid zou zijn. Men weet dat MacDonald vroeger al zoo duidelijk mogelijk verklaard heeft, dat zijn regeering haar lot niet aan dat van de mijn- wet zou verbinden. Wordt het karakter ervan al te sterk veranderd, dan zal de regeering haar eenvoudig intrekken en niet aftreden. Maar voor een intrekking van de wet vond de regeering Dinsdag nog geen reden, omdat de wijziging haars inziens daar niet belangrijk genoeg voor was. Elk oogenblik kan het ech- ter weer misloopen en dan komt er van de heele wet met inbegrip van de verkorting van den werktijd voor de kolendelvers niets. Dit vooruitzicht zou te betreuren zijn. Want welke gebreken het wetsontwerp ook mogen aankleven, het is een poging om den vrede in de steenkoolnijverheid te verzekeren. De verkorting van den werktijd, die door de vorige regeering op acht uur gebracht was (dat wil zeggerr dat officieel vergunning ver- leend werd om den totdusver slechts toegela- ten werkdag van zeven uur tot acht uur te verlengen) was een plechtige verkiezingsbe- lofte van de arbeiderspartij geweest. Voorts bevat de wet allerlei bepalingen om den eige- naars in hun economische moeilijkheden te- gemoet te komen en die tegemoetkomingen stelle hen in staat, geen uitweg uit de moei lijkheden door verlaging van de loonen te zoe- ken. Mocht dit wetsontwerp waaraan reeds zooveel werk en tijd besteed is, verdwijnen, dan is een nieuw conflict in de steenkoolnijverheid te verwachten. Er is reeds emstig sprake van dat de mijnwerkers als het de regeering on- mogelijk gemaakt wordt haar belofte ten halve te vervullen en den werkdag op 7% uur te bepalen, gelijk deze wet voorstelt, een nieuwe staking zullen beginnen. Maar dit is van later zorg. MacDonald heeft Dinsdag herhaald dat zijn regeering alleen consequenties nopens de noodzakelijkheid van aftreden zou trekken, indien er een motie van wantrouwen tegen haar werd aangenomen. Daarvoor zouden conservatieven en liberalen moeten terugdein- zen, zoolang de vlootconferentie bij een is, maar het is niet te ontkennen dat hun houding tegen de regeering aldoor dreigender lis ge- worden. Bij de stemming van Dinsdag kwam aan den dag dat het Lloyd George inderdhad ge- lukt is, de muiterij onder zijn liberale volge- lingen te dempen. Bij de stemming van Dins dag is de liberale kudde goed bijeengebleven, terwijl de vorige maal in dergeljjke kritieke omstandigheden (die voor het lot van de wet beslissend konden zijn) een deel buitenstem- ming bleef en een ander deel zelfs met de regeering meestemde. De groote voldoening die Lloyd George uit hetgeen er Dinsdag ge- beurd is, kan putten, is dat de bargaining po wer van zjjn partij hersteld is. Hij kan met zijn groep op de wip gaan zitten tusschen de regeeringspartij en de conservatieven en voor den steun van de liberale stemmen voorwaar- den aan de regeering stellen. De cijfers van Dinsdag verschenen in vlammend schrift als een waarschuwing voor MacDonald dat hij met de liberalen weer rekening zal moeten houden. Misschien zal de geruststelling over het herstel van de partjjtucht ertoe bijdragen Lloyd George, nu hjj ongesteld is, weer spoe- dlg beter te maken. Maandagavond hield de vereenigihg Het Groene Kruis in de bovenzaal van den heer De Vrieze haar jaarvergadering. De heer Dr. Van Pienbroek, voorzitter, opent de vergadering en spreekt een wel- komstwoord, waama notulen en jaarverslag worden gelezen. Uit het verslag bleek, dat de vereeniging financieel goed staat, waardoor dan ook een flinke afschrijving kon plaats hebben. Het ledental bedraagt pl.m. 1300. Aan vrije giften was ingekomen f 55. In plaats van zuster Koole, die naar het buiten- land is vertrokken was benoemd als wijk- zuster, zuster J. Jezeer. Uit de verslagen der wijkzusters blijkt het volgende: Zuster Dieleman had in 62 gezinnen 2036 bezoeken afgelegd; bij 17 sterfgevallen hulp verleend; bij kleine operaties 6 maal ge- assisteerd en 2 maal transport gehad (bij krankzinnigheid Zuster Jezeer had 1505 ziekenbezoeken af gelegd en voor t. b. c. 534 bezoeken; bezoe ken voor maatschappelijk werk 7 maal; 6 maal bij dokter geassisteerd; een trans port. Het financieel overzicht luidt als volgt: De rekening van de plaatselijke afdeeling wijst aan in ontvangsten en uitgaven een bedrag van 5102,03. De post van contribu te en donateurs geeft een bedrag aan van 2833,74. De begrooting voor 1930 van deze afdee ling is geraamd op 5347,33. De rekening van de afdeeling t. b. c.- bestrijding geeft in ontvang en uitgaaf een bedrag aan van 1542,50. Hieruit bleek, dat de Emmabloem-collecte had opgebracht 212,32. De begrooting voor 1930 van deze afdeeling is geraamd op 1675. De heeren N. J. Harte en W. Vellekoop die deze rekeningen hadden nagezien, rapporteer- den tot goedkeuring. De vergadering keurt de rekeningen goed. Door de kasnazieners was een opmerking gemaakt omtrent een post van 50, die ge- geven was aan een dames-comitd, dat ver- sterkende middelen aan herstellende zieken verstrekt als vallende dit buiten de be- moei'ingen der vereeniging. Blijkens een nadere toelichting van den voorzitter was dat bedrag via het Dames- Comitd toch ten goede gekomen aan hulp- behoevende t. b. c.-patienten. Na bespreking wordt besloten, dat er wel een post kan uitgetrokken worden voor ge- noemd doel doch dat de verstrekking dan rechtstreeks vanwege de vereeniging en onder contrftle van 't bestuur der vereeniging moet geschieden. Dank wordt gebracht aan de kasnazieners en deze worden weder bij acclamatie benoemd voor 1930. Door den magazijnmeester wordt rapport uitgebracht, betreffende het uitleenen der materialen. In 1929 waren pl.m. 750 stuks materialen uitgeleend. De leden maakten er een dankbaar gebruik van en zorgden voor een goede behandeling. De heer Feij (bestuurslid), bracht een gunstig verslag uit betreffende de opname der materialen. Tot bestuursleden werden herbenoemd de heeren A. Moggrd Sr. en J. C. Jansen (deze laatste voor buurtschap Driewegen). Bjj de rondvraag vroeg de heer W. Rouw of het niet mogelijk was, voor meerdere be- langstelling op de jaarvergadering, eens een referaat te houden b.v. door een der wijk zusters. De voorzitter ontraadde dit, daar het agenda altijd zoo rijk is, dat voor een lezing wel geen tijd zou wezen. De heer Fijn van Draat vraagt of het ook op den weg ligt van het Groene Kruis om een moedercursus in 't leven te roepen. De voorzitter antwoordt hierop, dat de vereeniging reeds een tweetal cursussen heeft gehouden, doch voor een derde was weinig animo. De heer Fijn van Draat vondt het wensche- lijk nog eens te probeeren. Dit zou in over- weging worden genomen. Na een woord van dank aan de aanwezigen sluft de voorzitter' de" vergadering. Als gewoonlijk was de' vergadering slecht bezocht. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELIN GEN Naar we vememen wordt door het bestuur der vereeniging ,,Het fcroene Kruis" alhier de vestiging van een consultatiebureau voor zuigelingen voorbereid. HET WIT-GELE KRUIS TE TER NEUZEN. Dezer dagen werd in het Patronaatsgebouw alhier een vergadering gehouden van de af deeling Ter Neuzen van het Wlt-Gele Kruis. Uit het jaarverslag, dat door de secretares- se werd uitgebracht bleek, dat de Eerw. Zuster bij 95 gezinnen in het afgeloopen jaar 1788 bezoeken heeft gebracht, terwijl ze aan huis 59 bezoeken ontving van 29 personen. Voorts werden door haar 161 bezoeken ge bracht by t. b. c.-patienten. Op het consultatiebureau voor zuigelingen kwamen 122 bezoeken voor onderzoek van 22 kinderen. Het aantal leden vermeerderde met 18 en steeg daardoor tot 281, terwijl dat der dona teurs 21 bedroeg. Uit de rekening en verantwoording van de penningmeesters bleek, dat de ontvangsten hebben bedragen 1337,25%, de uitgaven 1319,32, goed slot alzoo 19,93%. DIPLOMA GOBSDIENSTLEER. J k Voor het diploma Godsdienstleer slaagden de volgende leeritpgfn.ivan de R. K. Kweek- school voor Onderwjjzeressen te Dongen, de dames A. Bletjenbergh ite Uzendijke, G. Her mans te Sluis en M. Hoen te Kwadendamme. DE 5-CENTSSTEUN AAN DE VLASINDUSTRIE VERVALLEN. Naar het D v. N. en Z. meldt is by de betrokken RJK. VlaSsersvereenigtngen te Koewacht en St. Jansteen in antwoord op het desbetreffend verzoek een sehrijven ontvan- gen van den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, waarin te kennen wordt gegeven, dat een der voomaamste reden, welke eenige jaren geleden den doorslag heeft gegeven tot het verleenen van een bijslag van 5 cent per in de vlasindustrie verbruikte K.W.U. electrische krachtstroom, was de in Zeeuwsch-Vlaanderen heerschende werkloos- heid. Deze is thans gelukkig geheel verdwenen, zoodat uithoofde van de werkloosheidsvoor- ziening geen aanleiding bestaat de regeling te verlengen. v Hierbij komt nog, dat deze toeslag voor eventueele hulp aan het vlassersbedrijf van zeer geringe beteekenis is. Dit alles overwegende is er voor den Minis ter geen aanleiding het verzoek in te willi- gen. KOEWACHT. Tot onderwijzer aan de R. K. Jongensschool te Wouw (N.-B.) is benoemd de heer A. van Mossevelde, thans volontair aan de St. Alojj- siusschool alhier. Te Hulst slaagde voor het diploma Kraamverpleging onze dorpsgenoote, mej. B. Wauthier. Woensdagavond werd op de bovenzaal der Eerw. Zusters alhier, een film afgedraaid van ,,Herwonnen Levenskracht". De leden van de R. K. Werkliedenvereeniging met hunne vrouwen hadden gratis toegang. (Buiten verantwoordeljjkheid der redactie.) Mijnheer de Re(jlacteur. Met genoegen las ik het ingezonden stuk in uw veelgelezen blad, van den heer P. van Cadsand, Dijkgraaf van den Van Wuijckhuise- polder. Ik kan niet, als de geachte schrijver, op a'.le contracten ingaan, ik blijf bij het con tract, dat is gemaakt in 19101911, zooals ik ook in de laatste Raadsvergadering heb opgemerkt, en daarvan luidt art. 4: „De gemeente Hoek zal van het beheer en ,,onderhoud, in art. 66n omschreven, ontheven worden, zoodra de haven door de gemeente „niet meer als zoodanig wordt geexploiteerd. „Is dit het geval, dan geeft de gemeente „daarvan kennis aan den Minister van Finan- „cien, teneinde van hare verplichtingen te „worden ontslagen. ,,De gemeente zal bevoegd zijn binnen 6 „maanden na dat ontslag de door haar aan- „gebrachte keibestrating op te breken, en de „geplaatste meer- en vloeipalen weg te nemen, „mits den grond waaruit de keien zijn opge- ,,nomen in behoorlijken staat achterlatende, „ten genoege van den Hoofdopziener der Do- „meinen in Zeeland. „Het gedeelte van den zeedijk, alsmede de „plateaux en oprillen van de los- en laadplaats naar den openbaren weg zullen alsdan voor „het vervolg in het beheer komen bij den „Nieuwenpolder." Kijk, geachte schrijver, het ingezonden stuk aan mijn persoon en den heer Jansen is niets mser dan opsnijderij, maar de bedoeling heeft een geheel andere strekking. M jnheer de Redacteur, na het lezen van dat stuk heb ik s- hrikbarend gedroomd in den nacht van 8 op 9 Maart. Z66 erg, dat mijn schocnzoon 's morgens bij het opstaan tegen mij zeid?: „maar vader, wat heb je toch ge droomd?" Ik heb tijden van hardop en van stil droomen, en nu droomde ik, dat het (be stuur) van de Van Wuijckhuisepolder last ge geven had, om gedeelten van den daar be- staanden keiweg te lichten. Maar ik zag in mijn droom bij dien te lichten keiweg geen enkele kei liggen voor reserve. En nu weet ieder verstandig mensch, dijkgraaf, gezworene of anderszins, dat men bij vemieuwen of, lichten van een keiweg er te kort komt, want als men dat niet weet, is men voor zijn taak niet berekend. Maar ik zag die menschen in mijn droom doende met straten, en zoo waar- lijk zag ik ook in mijn droom, dat de keien die de wegmaker te kort kwam, dat die ge- haalt werden van de bewuste haven of ge- wezen losplaats. En wat bleek 's morgens, als ik bij de menschen kwam? Dat mijn droom werkelijkheid geworden was; er waren be- paald keien van de losplaats gehaald, en dat is op het oogenblik alles eigendom van de gemeente, zelfs zoo sterk, dat op dit oogen blik de gemeente er geen keien mag weghalen. Ra, ra, wat is dat. Mijnheer de Redacteur, hartelijk dank voor het plaatsen van dit antwoord aan den zeer geachten heer P. van Cadsand. In geen geval zal lk nog verder in discussie treden. A. MEERTENS, L. v. d. R. van Hoek. Ondergeteekende betuigt met het boven staande zjjn voile instemming. D. J. JANSEN, L. v. d. R. van Hoek. Uit de partjj. Van den heer J. P. Geensen te Ter Neuzen mochten we weer eenige leerzame slagzetten orttvangen, ontleend aan gespeelde partijen. No. 1. Stand in cijfers: Ewart: 3, 8, 9, 14, 15, 16, 17, 22, 27, 28, 30. Wit: 25, 26, 34, 37, 38, 39, 41, 42, 43, 48, 50. De vraag is: Mag Wit 3833 spelen? Men zie voor het antwoord de oplossing. Wit. Zwart. 1. 38—33? 17—21! 2. 26X17 22X11 3. 33X31 14—20! 4. 25X14 9X20 5. 34X14 3—9 6. 14X12 11—17 7. 12X21 16X49 wint. No. 2. Zwart: 3, 4, 6, 9, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 22, 27, 28. Wit: 25, 26, 31, 33, 34, 36, 38, 39, 41, 42, 43, 45, 49. Mag Wit hier 4944 spelen? Wit. Zwart. 1. 4944? 2732! 2. 38X27 17—21 3. 36X17 22X11 4. 33X22 13—19! 5. 22X24 14—20 6. 25X14 9X47 wint. No. 3. Zwart: 1, 2, 9, 12 tot en met 21. Wit: 25, 26, 27, 28, 32, 34, 35, 38, 42, 43, 45, 47, 48. Wit (J. P. Geensen) won hier met wit als volgt: 1. 27—22 18X27 2. 28—23 19 X 37 3. 42X11 16X7 4. 26X10 15X4 5. 25X3 Met een geringe wijziging kwam de vol gende stand in een partij voor, welke wfl on- langs met Wit speelden. Zwart: 2, 7, 8, 9, 10, 13, 15, 16, 17, 18, 20, 22, 26, 29. Wit: 24, 27, 28, 31, 32, 33, 35, 37, 38, 39, 43, 44, 49, 50. Wit won hier door een slagcombinatle, welke men in een partij zelden ontmoeten zal. 1. 24—19 13X24 2. 3530! 24X35 3. 33X24 22X42 meersl. 4. 37X48 26X28 meersl. 5. 3933 20X38 meersl. 6. 43X5! Een fraaie slag-combinatie van Osmin Cham, Port-au-Prince (Haiti). Zwart: 17. ZWART 1 Wit: 17. De party stand, welke we hierboven op dia gram gezet hebben, is ontleend aan de „Haag- sche Post". Wit wint in deze situatie door een brillanten slagzet uit te voeren. Of deze 11 zetten diepe combinatie inderdaad in een partij is voorgekomen, betwrjfelen we echter sterk, daarvoor is het schijvengedwarrel te moeilijk te volgen. Men oordeele slechts: Wit. Zwart. 1. 34—29 23X34 2. 16—,11 7X16 3. 27—22 18X27 4. 37—31 27X36 5. 47—41 36X47 6. 46—41 47X36 7. 32—27 21X23 meersl. 8. 3328 23X32 9. 38X27 36X44 10. 49X7 2X11 11. 35X2 wint. Een schitterende slagzet! Tenslotte een leuk vraagstukje van den oud-wereldkampioen Is. Weiss. Zwart: 6, 11, 13, 14, 32, 33, 38. Wit: 17, 30, 42, 44, 47, 48, 49. Wit speelt 48—43! (Zwart 11X22); 44— 39 (33X44); 49X40! (38X49); 42—38!! (49X42), en 47X20 wint. Elndspelen van E J. B. van Vught. Ter oplossing twee fraaie eindspelen van den gropten eindspelkenner en problem 1st Van Vught. Oplossingen wachten we in tot 1 April. Eindspel 1. Zwart: twee schijven op 28 en 40. Wit: 1 schjjf op 42. Dammen op 25 en 4T. Wit speelt en forceert de winst. Eindspel 2. Zwart: 5 en 16. Dam op 37. Wit: 9, 19, 20, 27 en 29. Wit forceert op zeer fraaie wjjze de winat. Varianten afzonderlgk vermelden. Kampioenschap Zeeuwsch-Vlaanderen. Zoo vangt dan a.s. Zondag voor de vlerde maal de wedstrijd aan om het kampioenschap van Zeeuwsch-Vlaanderen. De vorige keerea werd de titel achtereenvolgens behaald door J. Luteijn te Groede, J. A. Risseeuw te Zuid- zande en door schrjjver dezes. Dit jaar zal de strijd scherper zijn dan ooit, vooral, daar het groot aantal deelnemers (12 met het oog op den langen duur van zoo'n tournooi niet toestaat, een dubbele ronde te spelen. Na gehouden voorwedstrijden zjjn in den eind- strijd geplaatst uit Westelyk Zeeuwsch- Bjj Apoth. en Drogisten (Ingez. Med.) Vlaanderen J. Luteijn te Groede, J. A. Ris seeuw, S. J. Boogaart en A. Kotvis Jr .te Zuidzande, I. Verhage en I. de Bruflne te Nieuwvliet, en uit Oostelyk Zeeuwsch-Vlaan deren J. P. Geensen, J. v. d. Heuvel, J. Kaaa Dz„ A. de Zeeuw en J. K., terwjjl de 6e deelnemer uit Ter Neuzen nog in de lucht hangt. Gespeeld wordt te Schoondjjke. De zeskamp te Amsterdam. Twee partyea van Weenink. Hier volgen nog twee hoogst interessante party en uit den zeskamp van Amsterdam, n.l. de verliesparty van Weenink tegen SpleU mann en zijn keurige winstparty tegen Dr. Euwe. A. Wit: Spielmann. Zwart: Weenink. Siciliaansch. 1. e2e4, c7c5. 2. Pglf3, Pb&—c6. S. d2d4, c5Xd4. 4. Pf3Xd4, Pg8f6. 5. Pbl— c3, d7—d6. 6. Lfle2, e7e6. 7. 0—0, Lf8— e7. 8. Kgl—hi, a7a6. 9. f2—f4, Dd8—cT. 10. f4f5, Pc6€5. 11. Lclf4, b7b5. 13. a2a3, Dc7—b7. 13. f5Xe6, f7Xe6. 14. Pd4— f3, Pe5Xf3. 15. Le2xf3, e6e5. 16. Lf4«5, 00. 17. Lg5 X f6, Tf8f6. 18. Ddld5f, Db7 Xd5. 19. Pc3Xd5, Tf6—f7. 20. Lf3h5!, Tf7 Xflf. 21. TalXfl, Le7d8. 22. Lh5f7f, Kg8f8. 23. Pd5b6, Ta8b8. 24. Pb6Xc8, Ld8f6. 25. Lf7e6, b5b4. 26. a3a4, Zwart gaf op. B. Wit: Weenink. Zwart: Dr. Euwe. Dameplon-opening. 1. d2d4 Pg8f6 2. Pbl—c3 d7d5 3. Lcl—g5 Lc8f5 4. e2e3 Pb8d7 5. Lfl—d3 Lf5Xd3 6. Ddl X d3 c7c6 7. Pgl—f3 e7—e6 8. e3e4 d5Xe4 9. Pc3 X e4 Dd8b6 10. Lg5Xf6 g7Xf6 11. 0—0 0-0 0 12. a2a4 Pd7e5 13. Ddl—e2 Pe5Xf3t 14. De2Xf3 f6f5 15. Pe4g5 Th8g8 16. Pg5Xf7 Td8—d7 17. Df3—e2 c6c5 18. Pf7—e5 Td7Xd4 19. Tal—dl Td4 X dl 20. TflXdl Lf8e7 21. a4a5 Db6Xb2 22. Pe5c6! Db2f6 23. Pc6Xa7f Kc8b8 24. Tdlbl e6e5 25. De2—b5 b7—b6 26. Db5d7 en Zwart gaf op. Een door den V. A. S.-captain zeer sterk gespeelde partij. Oplossing probleem No. 10 van W. B. Rica De stand was: Wit: Ka6, Dh8, Th7, Le5, pi g3. Zwart: Kb8, Ta8, Tc8, Lh6, pi a7, c7, g4, g5 en g7. Mat in twee zetten door 1. Le5al! ens. Een verrassend probleem. Probleem No. 11, Auteur N. N. Wit: Ka7, Da3, Th4, Le4, Lh8, Pc4, pi b7, d3 en d6. Zwart: Kd4, Tf6, Tg7, Lai, Pe8, pi h5. Wit geeft mat in twee zetten. Oplossing binnen veertien dagen. Dr. Tartakower wint te Nizza. Het onlangs beeindigde tuornool te Nlzza bracht een overwinning van Tartakower, die Thomas punt achter zich liet. De eind- stand luidde: 1. Tartakower 9 punten. 2. Thomas 8% p. 3. Snosko Borowski 8 p. 4. Kostich 7 p. 5. en 6. Colle en Maroczy 6% p. 7. Seiltz 5% p. 8. Aariza 5 p. 9. Duchamp 4% p. 10. Reilly 4 p. 11. Maas 2 p. 12. Hanlon 1% p. Volgende week hopen we 65n van Colle's partijen uit dit tournooi te publiceeren.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 6