ALGEMEEN NIEUWS- EN AOVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Tweede Blad. No 8499. VR1JDAG 7 MAAfcT 1930. 70e JAARGANG. PBSDIKBEUBTE9, LANDBOUWBEBICHTEN. Feuilleton-vertellirger. GEMEYGDE BEEICHTEH. TOELATING LEERLINGEN OPENBARE LAGERE SCHOLEN. TER NEUZEN, 7 MAART 1930. RECHTSZAKEN. BRABANTSCHE BRIEVEN. EEN LADINGMEESTER DOOR EEN TREIN OVERREDEN. - Aanvragen om toelating tot de openbare tagere scholen A, C en D kunnen worden ge daan v6or den 25 Maart a.s. bij de hoofden dier scholen en ter gemeente-secretarie. Alleen kunnen worden toegelatem kinderen die vdor den 1 November van dit jaar den teeftijd van zes jaren zullen bereiken. Ter Neuzen, den 7 Maart 1930. Burgemeester en Wethouders van Ter Neuzen, J. HUIZINGA, Burgemeester. B. I. ZONNEVIJLLE, Secretaris. TOELATING LEERLINGEN OPENBARE SCHOOL VOOR UITGEBREID LAGER ONDERWIJS. Aanvragen om toelating tot de openbare •chool voor uitgebreid lager onderwijs, kun nen worden gedaan bij bet hoofd dier school en ter gemeente secretarie, v66r den 25 Maart as. Onderwijs wordt gegeven in alle vakken, welke opleiden voor het U.L.O.-diploma. Ter Neuzen, den 7 Maart 1930. Burgemeester en Wethouders van Ter Neuzen, J. HUIZINGA, Burgemeester. B. I. ZONNEVIJLLE, Secretaris. ZIEKTEWET. Gemoedsbezwaarde werkgevers en arbeiders. De werkgevers en arbeiders, die gemoeds- bezwaren hebben tegen de ziekteverzekering en vrijstell.ng van deze verzekering wenschen te verkrijgen, dienen zich tot den Raad van Arbeid te wenden. EEN BELANGRIJKE TOONEEL- VOORSTELLING. We hebben er reeds meermalen op gewe- een, dat er sinds de laatste jaren alhier op tooneelgebied mogelijkheden zijn ontstaan, die we vroeger niet kenden en dat hier meer malen uitvoeringen werden gegeven, die voor die der groote steden niet behoeven onder te doen. Een belangrijke gebeurtenis op tooneelge bied mag zeker genoemd worden de komst In het Concert- en Bioscoopgebouw alhier van het ..Ensemble Bouber", uit Amsterdam, een „Nederlandsch Volkstooneel" dat indertijd naam verwierf door de zoo tallooze malen opgevoerde „Jantjes", dat zijn naam zoo enorm zag stijgen toen in Amsterdam de eerste opvoeringen waren gegeven van „Zeemansvrouwen", dat het Amsterdamsche gemeentebestuur begon in te zien, dat het, steun verleenende aan de kunst, zich niet on- eijdig kon houden van het verleenen van sub- eidie aan dit ..Ensemble Bouber", dat een be- paalde volkskunst bracht. De volks-auteur-acteur-regisseur bij uit- nemendheid, Herman Bouber, heeft, na jaren vol ups and downs, thans een groep actrices en acteurs om zich heen, die beter verdien- den dan in een hoekje teruggedrongen te zitten, en dit is dan ook ingezien. En na de vele triomfen in Amsterdam in den Plantageschouwburg met het stuk ,,Zee- mansvrouwen" te hebben bepaald, is het en semble daarmede een toumde door het land gaan houden, en is ook Ter Neuzen opge- nomen onder de plaatsen die zullen worden bezocht. Het is voor de liefhebbers van goed tooneel, zoowel van hier als uit de omgeving, te hopen, dat ook dit bezoek voor de onder- nemers weer een succes zal zijn, opdat Ter Neuzen zijn naam hoog houdt als plaats waar een goed gezelschap ook in financieel opzicht met succes kan optreden. Alleen dAn is er kans voor herhalingen in de toekomst. Gelegenheden als deze zijn zeldzaam. Men moet ze aangrijpen wanneer ze er zijn. Hoewel ,,Zeemansvrouwen" als stuk blij- kens de recensies goede kwaliteiten bezit, wordt toch het overgroote succes toegeschre- ven aan het spel van den heer Bouber, mevr. Bouber, Johan Elsensohn, ook in het bijzon- der Anny Verhulst, en de verdere mede- werkers. Het Hbl. van 15 Febr. 1.1. bevat een hoogst interessante en vleiende beschouwing omtrent Anny Verhulst, van oorsprong een Middel- burgsche, later te Amsterdam, die, na 5 jaren Europa te hebben rondgereisd, door den oor- log aan dat bestaan een eind zag maken. In 1922 bij het ensemble Bouber gekomen, heeft zlj zich daar ontwikkeld tot een rijpe actrice, die hartstochtelijk-fel spel kan geven. ,,Als het jonge meisje, of de jonge moeder uit de volksklasse schrijft het Hbl. als de lijdende, strijdende werkmansbruid, als de af- gedwaalde, die berouwvol keert naar de ouderlijke of echtelijke woning, heeft zij de harten gestolen, van het publiek". MODERNE TECHNIEK. Heden werd onze stad bezocht door een Phi lip V auto, met zich voerende de nieuwste wonderen der techniek, door de bekende Phi- li sfabriek vervaardigd. Behalve een radio- Imtallatie, bwatte het voertuig ook een gra- irofmn met geluidsversterker. Er is in dit opzi-ht wel een g-oote verandering. We her- Inneren ons nog den tijd dat reizende perso- nen hun brood trachtten te verdienen met de fonografen met wasrollen (de eerste geluids- machines), die men, als het in de omgeving doodstil was, kon beluisteren door van met het toestel verbonden slangetjes de pennen in de ooren te houden. De fonograaf is thans vervangen door de gramofoon en men kan thans met die machi-e, daarvan kon men zich heden alh'er overtuigen. een geluid voort- brengen al of er een volledig muziekkorps spelende door de straten trekt. y-w -•SfSfe C .^I V~TiI1)T EN WERKT". In verband met het 35-jarig bestaan van deze ve^eeni^ing zal zii on n "kjrria.tr 13 Maart a.s. een Herdenkingsdienst beleggen in de Ned. Herv. Kerk. Op 14 Miart zal in haar gebouw ..Bethel" de 35e jaarvergadering worden gehouden, die toegankel.k is voor donateurs en genoodigden. Men raadplege de advertenties. VEREENIGING VOOR CHRISTELIJK MIDDELBAAR EN HOOGER ONDERWIJS IN ZEELAND. Op Vrijdag 21 Februari 1930 werd te Mid- delburg met aanvankelijk 100 leden opgericht een Vereeniging voor christelijk middelbaar en hooger onderwijs in Zeeland. Een breede be- sprekirg ontstond over de plaats van vesti- ging, Middelburg of Goes. Hierin werd geen resultaat ve'kregen en het is de bedoeling de leden in staat te stellen zich hierover later doch v66r 1 April uit te spreken. Verschil- lende leden, voorstanders der plaats Goes als de meest gunstige plaats van vestiging, heb ben den wensch te kennen gegeven, dat een cox ltd van actie in het leven zal geroepen worden, dat met alle hem ten dienste staande middelen zal trachten de school in Goes ge- vestigd te krijgen. Het voorloopig comite van actie bestaat uit de volgende heeren: TV. Bierens, burgemeester, Kapelle; Jan Dekker, Goes; L. Duvekot Czn, Goes; H. C. J. Gun ning, burgemeester, Ierseke; ds. J. J. Hom- burg, Goes; ds. J. H. C. Kamsteeg, 's-Heer Hendrikskinderen; J. Laport, Goes; M. Meu- lenberg Czn, Ellewoutsdijkds. Joh. A. Raams, Kloetinge; Ds. A. Scheele, Kapelle; B. C. Slig- gers, Goe-;;' L. Smit, Goes; ds. P. J. Steinz, Gees; J. Wisse, Kapelle, en R. Zuidema, Goes. ZAAMSLAG. Dinsdag j.l. had de alhier wonende werk- man A. Snap het ongeluk, tijdens zijn werk- zaamheden aan de in aanbouw zijnde ammo- niakfabriek te Sluiskil, zijn been beneden den enkel te breken. Hij is naar het ziekenhuis aldaar vervoerd geworden. In deze gemeente is gevonden een rij- wielbelastingmerk 1929/1930. Te bevragen bij den gemeente-veldwachter J. van Westen- brugge alhier. ZONDAG 9 MAART 1930. Ned. Herv. Kerk. Ter Neuzen. 9% u., Ds. L. J. Cazemier en 2 u., Ds. E. Raams, van Hoek. In beide diensten collecte voor Herv. School. Sluiskil. 91/2 u. en 2 u., de heer L. Dek. Hoek. 9 u., Ds. E. Raams en 2 u., Ds. L. J. Cazemier, van Ter Neuzen. Zaamslag. 9% u. en 2 u., Ds. G. van Dis. 3as van Gent* 9% u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Philippine. 2 u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Gerefnrmeerde Kerk. Hoek. 9% u. en 2 u., Ds. J. B. Vanhaelen. /Saamslag. 9x/2 u. en 2 u., Ds. A. B. W. M. Kok Chr. Gereformeerde Kerk. ■Jaamslag. 9% u. eD 2 u., Ds. Tolsma. Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5% u„ Ds. B. van Neerbos. Axel. 9 u. en 2 u., leesdienst. Oud-Geref«rmeerde Gemeente. Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5% u, leesdienst. Lokaal „Eben-Haezer". Kerkhoflaan, Ter Neuzen Nam. 5% u., Evangelisatie. R.K. Kerkdiensten te Ter Neuzen. Zondag zijn de H.H. Diensten om 7. 8'<4 en 10 uur. 's Namiddags om 2 V2 uur Lof. WOENSDAG 12 MAART 1930. (Biddag.) Ned. Herv. Kerk. Hoek. 9 u. en 2 u„ Ds. E. Raams. Zaamslag. 9% u. en 2 u., Ds. G. van Dis. DONDERDAG 13 MAART 1930. Ned. Herv. Kerk. Ter Neuzen. 7 u Herdenkingsdienst in ver band met het 35jarig bestaan van de C.J.M.V. „B'dt en Werkt". Sprekers: D3. A. A. Wildschut, van Rilland-Bath en Ds. L. J. Cazemier. Aj'rondissements-Rechthank te Middelburg. Zitting van 7 Maart 1930. Be volgende vonnissen werden uitgesproken: A. J. d. M„ oud 21 j., schoenmaker te Sleij- dinghe (Belgie), thans gedetineerd te Middel burg, is wegens diefstal veroordeeld tot 4 maanden gevang., met aftrek van het voor- arrest. W. J. P., oud 39 j., uitvoerder van beton- werken te Ax l, is wegens het veroorzaken van den dcod van een snder door schuld, ver- ocrdeeld tot 3 maanden hechtenis, voorwaar delijke proeftijd 1 jaar. Door A. A. A., oud 33 j., arbeider te Zuiddorpe, is hooger beroep aangeteekend te gen het vonris der rechtbank te Middelburg van 24 Februari j!. waarbij hij wegens vemie- ling is veroordeeld tot 5u boete of 50 dagen hecht. COoPERATIEVE SUIKERFABRIEK „ZEELAND". Uitgaande van den groep Zeeuwsch-Vlaan deren, had Woensdag in de ,,Eendrac~ntte Middelburg een druk bezochte bijeenkomst plaats van leden der Cooperatie, onder .'eiding van den heer Mr. F. Bielders uit Rotterdam, imger van den Wilhelminapolder. Deze wees er op, dat z.i. het beste zou zijn, allereerst het verkiezen van 'n nieuw bestuur, or-d-'- h'j ctot r"r vclcn voor liquidatie stemden, alleen uit wantrouwen tegen het bestuur. Een nieuw bestuur moet z.i. bestaan uit 15 leden (nu 17), wat volgens de statuten goed Is, en wel 7 of 8 fan het oude bestuur en 7 of 8 zoo mogelijk uit de voor- en tegen- standers van liquidatie. De verkiezing zeu plaats kunnen hebben door in iederen kring lijsten van 15 personen op te maken, met 7 of 8 oude bestuursleden bovenaan. Men krijgt zoo vertrouwensmenschen, het nieuwe bestuur zou trachten ben of twee jaar door te werken. Een directeur kan wel gemist worden. Om voldoende bieten te krijgen, kan men toepassen een premie van bijv. 2,59 voor iedere 1000 K.G. boven het minimum, zooais ook Dinteloord doet. Een tweede mogelijk- heid is het betalen van den prijs van de vrije markt, maar dan dreigt dat de tegenpartij den prijs opdrijft om de Zeeland" te nekken. De totale bedrijfskosten, die steeds dezelfde blijven, drukken minder op een grooter aan- tal bieten. Daarom is het premiesysteem te verkiezen. Als er doorgedraaid wordt, wordt het cre- diet direct afgewikkeld, bij liquidatie komt het in de liquidatiekas. Als men voor deze regelingen voelt, zal men aan alle leden een circulaire zenden om spoedig in de kringen een candidatenlijst op te maken. De heer Lindenbergh geeft toe, dat het be stuur het vertrouwen niet heeft, doch meent dat Mr. Bielders te veel buiten de kwestie staat. Of een nieuw of een oud bestuur de fabriek doorzet, het zal dezelfde moeilijk- heden ondervinden. Men zal toch niet meer leveren. Er moet volgens spreker een direc teur zijn, anders dan kan het niet goed gaan. Een premie moet toch ook weer door het be- drijf betaald worden, en zal de prijs van de bieten er door gedrukt worden. De prijs van de vrije markt betalen is afwijken van het coop.-idee en zal de fabriek dit toch niet kun- neri volhouden. Als men 2,50 meer kan krij gen was men er, maar dan heeft men de .Zeeland" niet meer noodig. Er worden stappen gedaan om van de re- geering crediet te krijgen voor de „Zeeland". De heer Bielders zegt, dat het hem niet bekend is. De heer Lindenbergh kan mededeelen, dat het referendum heeft tot gevolg gehad, dat 442 leden met 596 stemmen en 1537 aandee- len v66r en 919 leden met 1202 stemmen en 2562 aandeelen tegen verhooging van het mi nimum hebben gestemd. Niet gestemd heb ben 437 leden met 1247 aandeelen. Er zullen nu 5100 aandeelen overblijven en daarmede kan men niet aan een rendabele exploitatie komen. Spreker zet dat uiteen aan de hand van cijfers en van uitlatingen van die van Dr. van Ginneken, die ter zake kundig is. De hoofdzaak is, dat men te weinig geld krijgt voor zijn bieten en minder dan bij an- dere cooperatieve fabrieken. Dinteloord betaalde voorloopig reeds f 8,50 uit en de „Zeeland" bleef daarbij in gebreke. De heer Mr. Bielders bracht dank voor de zakelijke uiteenzetting door den heer Linden bergh. Op een vraag van den heer Van Arenthals zegt spreker, dat hij spreekt namens den Rot- terdamschen en Haagschen groep van aan- deelhouders van den Polder en dat de heer Hanken meende er niets meer aan te doen is om de fabriek te behouden. De heer Van Arenthals meent, dat men dan de kleine, maar deskundige aandeelhouders van den Wilhelminapolder heeft uitgesloten. De heer Bielders wijst er op, dat er onder de Zeeuwseh-Vlamingen toch vele kleine aan deelhouders der „Zeeland" zijn. Verder ziet hij geen reden om op de opmerkingen van den heer Van Arenthals in te gaan. Spreker meent dat niet alleen de geld- kwestie de reden is dat men geen vertrouwen meer stelt in het bestuur. Spreker meent dan ook, dat het eerste moet zijn een nieuw be stuur te kiezen, men moet gelegenheid heb ben aan het hoofd te stellen hem die men vertrouwt. Zeker zal de p-emie betaald moeten wor den. maar daartegenover staat een be'.er ren- dement der fabriek. De totale onkosten zullen ten deele minder zijn en de premie vergoeden. Het gaat er om of de 2,50 te zwaar zullen drukken. Ge- durende eenige jaren zal er door de rente en aflossing steeds een verschil blijven m den prijs van de „Zeeland" en de andere coop, fa brieken. Bij voile belasting zal het 1.60 h f 2 bedragen. De schuld is reeds van 6 op 2 millioen terug gekomen. De toestand bij de Zeeland" is overigens niet minder dan oij de andere fabrieken. De vrije marktprijs is zeker afwijkend van de coop, gedacbte, en is dan ook het minst te verkiezen. Als de ..Zeeland" daardoor te gronde zou gaan, geldt dit voor alle fabrieken tegelijk. Als er stappen bij de regeering worden ge daan, is dit niet te laken, het is hetzelfde of dit bij een Kamer of bij de regeering wordt gedaan. Bij doorwerken is spreker verzekerd, dat Dinteloord meer crediet moet geven, en ook is hem gezegd, dat er geldbronnen ge vonden zijn. Met belangstelling heeft spreker den uit- slag gehoord van het referendum, hij heeft niet anders verwacht. Men kan niet denken, dat er een meerderheid voor verhooging was, zondere dat een hoogere prijs werd toegezegd. Het was een wassen neus en dit beschouwt spreker dan ook meer of minder als een zwakke leiding. De kwestie van al of niet een directeur is hier niet uit te maken, dit zou een nieuw be stuur moeten onder de 'oogen zien. Het heeit op het groote plan geen invloed en is van later orde. Men kan in ieder geval een direc teur krijgen als men wil. De heer Risseeuw heeft den voorzitter op- gebeld en deze heeft absoluut verklaard er geen steun hij de regeering is gevraagd. De heer Lindenbergh heeft bezwaar er teo-en zr'n bron te noemen. Zonder directeur werken kan z.i. niet. Ook in een nieuw be- g.tvur zM geen vertrouwen bestaan. Men wil van de fabriek af zonder meer. Als het oude bestuur gevoeld h^d weg te moeten gaan, bad het dit reeds verleden zomer moeten doen. Als men de boeren wil helpen, moeten de heeren uit de stad het op een andere wijze prbbeeren dan met de Zeeland" te willen redden. Het bestuur voelt ook wel hoe het gegaan zou zijn, als te Roosendaal alien hadden kun nen stemmen. Het had eerst de motie in stemming moeten brengen. Daarom heeft het nu het referendum moeten doen plaats heb ben. Volgens spreker komt de f 2,50 pas in waarde als er meer dan 175 millioen K.G. wordt geleverd. (De heer Bielders zegt 150 millioen.) Spreker meent dat alle fabrieken dezelfde moeilijkheden ondervinden. Allen hebben een tekort aan bieten, maar de .Zee- land" is de zwakste. De heer Bielders: als de „Zeeland" door draait komt een ander in erge moeilijkheden. Zij heeft eehter een voorsprong, omdat zij niet bukt onder rente en aflossing. Er moet een slachtoffer vallen. De heer Lindenbergh zegt, dat als de ..Zee- land" blijft, er 5 en anders 4 fabrieken de moeilijkheden hebben. Van den vrijen marktprijs is totaal geen heil te halen, de Centrale legt er nu ook geid op toe. Daarbij komt, dat er leden zijn, die te weinig grond hebben. Het is juist, dat de „Zeeland" een contract heeft met Dinteloord, want het is reeds de derde keer, dat de „Zeeland" in financieele moeilijkheden zit. De heer Bielders vraagt nu uit te maken met zitten en opstaan of men stappen zal doen. Het blijkt dat een kleine minderheid er voor is, en meent de inleider, dat men dan niet moet doen, doch laat het verder aan den groep Zeeuwsch-Vlaanderen over. De heer Bielders moest nu beslist weg en werd de vergadering gesloten. Ulvenhout, 5 Meert 1930. Manier, Lot ze altij zeg- gen wa ze willen, amico, maar daar gaat toch maar niks boven 'nen bonk leut! Leut... Ha! Ik kan d'r pap van schraan- sen, jonk! Dat de klonters laanks m'n gezicht loo- pen. Deus schoone, vruuge veursjaars- dagen, as 't zon- neke d'eerde baa j en lot in eenen overvloed van gouwen licht en zalige wermte; in deus dagen, die ge op zou willen eten mee gulzig- heid as de hooge blaauwe lochten over de heele Schepping atrak gespannen staan as eSnen geweldigen baldekijn waaronder 't zonnekoninginneke troont in gouwen luster; as daaronder d'eerde te broeien leet, l'rjk 'n poeske in blije verwachtings; as de vrucht- baarheid dieen azuren hemel uit komt nuive- ren da g'oew spieren vuult zwellen, oew bleed vuult kloppen teugen oew vel aan as dan de veugeltjes nie ophouwen te schateren in de hooge boomen die te bersten staan van de laauwe, kracbtige sappen die as bruischend bloed omhoog stijgen de zwellende takken in; in 't kort, as eel de natuur te lachen staat, van vruchtbare krachten, ollee, is leut- emmen dan zonde? Lachen dan kwaad? As de Lente-n-oew bij oew kladden pakt da-d-oew bloedajers bonzen teugen oewen halsboord aan, oew oogen rood worren van pure zattigheid, as ge vleugels aan zouw wenschen om dieen blaauwen hemel teugen te fladderen om Hem te bedaanken veur al 't zuut dat mee overvloed de w£reld wordt gescbonken, is leut-emmen dan gin plicht, soms? Plicht ja, maar van deuze soort as da ge verplicht bent van oew schoone, frissche en blaanke bruid te houwen, te houwen van d'r da ge gek worren zou, zukke plicht ja, die ok alweer zoo leutig is! Ik, ik pak m'n haanden vol mee dieen wfermen, zwarten eercle, waar 't leven in te kloppen leet en ik houw 'm onder m'n neus om z'n broeiige geuren te kunnen ruuken tot in de leste puntjes van m'n longen, om 'm dan weg te gooien in wijen bocht om efkes te kunnen vuulen hoe rijk ik ben. Waant tienduuzend voile wagens van da smeuiig zwarte goedje is nog maar 'n speldenprik uit d'n rijkdom om ons henen. Amico, 't veurjaar zit me in m'n lijf. 't Hee me te grazen, jonk. 'k Zouw willen worsteien in 't w&rme graslaand mee d'n een of aande- ren reus, mee m'n p£6rd zoo noodig, dat er de putten van in d'n grond kwammen. 'k Zouw 'nen muur omver kunnen douwen, waacnt 't nuuwe bloed en nuuwe kracht, die alles wa leeft nouw ingegoten, in geperst wordt, da-d-is ok over mijn gekomen. 'k Zouw willen daansen, springen en sjouwen me 3 alle wefkes van Ulvenhout. Een bij d'r vodden pakken en omhoog gooien as 'nen ketsenbal van illestiek, tlen, twintig keeren De natuur mokt oew wild vandaag. 'Nen gloed van heilig licht omkraanst de heele wfereld. 'n Waas van stralen-zon haangt er over alles. Tot aan d'n gezichtsender toe, over de kruinen van de bosschen, laangs de twijgen en struiken, over slooten en de Mark, over •t gras- en 't akkerlaand, over de huizekes en d'n meulen, ieveraans omstraalt't veur- jarslicht de dingen van de wereld in spik- spik-spluntemuuwen gloed. 't Schijnt af van de glaanzende huien van m'n berstens-gezonde melkbiesten die ldi van 't veule goed, vad9ig van voldaanheid, te lod- deroogen leggen teugen 't werme zonneke. 't Nuuwe licht da plekt op m'nen pSrdje, da z'n huid te schokken leet van instroomende krachten; z'nen mond te scliuimen van groote verwachtings; z'n keel te hinneke begint as de prikkelende locht z'n groote neusgaten kietelt; as ge die locht in z'nen krachtigen haals ziet stroomen da z'n ajers onder de glaamzing van z'n gladde vel op-en-neer tikken 't Veurjaar is aan 't komen, jonk. 'n Won- derschoone koningsfee is alles aan 't betoove- ren. D'r geuren laten los van d'r gazige, blaauwige sluiers en de windekes die komen gevaren over de bosschen, 't is of ge deur die fee wordt aangerokt mee d'r kouwe, zoch- te handen die oew efkes bestreelen. Een fee? Neee duuzenden zweven er deur de lochten mee d'r tooverstokskes en kloppen- ieveraans 't leven wakker. Ze daansen in rijen in zwevende vlucht 't Is Camaval in de natuur! Leve de leut, die gin schaande-n-is. Over heel de wereld trekt de Prins uit da feeenrijk de straten deur en wekt mee z'nen tooverstok 't plazier tot leven. Rollen de serpetienen af in ritselend lawijd deur de zalen, die daveren van meziek, in tril- lende bochten, zijgend op de draaiende geks- kes en gekkinnekes in d'r spuiscbe kleedfl achter vonkende maskes. 't Nuuwe leven da komen gaat schokt 'r in d'r lrjfjes dat d'r harten bonzen en zat worren van de leut! 't Priemt er deur d'r lijf tot in d'r klokhuis. En as de monden lachen onder't heimelijke masker, monden droog van 't gekken en van 't hossen, van 't zingen en van 't hijgen, dan is 't leven e<5n groote lust om gelOefd te worren. Dan krieuwelt 't in oewen nek, dan schok ken oew schouders, dan -zie-d-'t leven bewegen deur rose gekleurde brillglaskes. Nogeens: leve de leut! En schaande wie er kwaad van denkt of sprikt. En as d'n aandren merge® de locht weer blauwig openscheurt, 't zonneke-n-oew weer teugenlacht, dan ziede teugen 't hemeis- blaauw de gekkinnekes weer lachen. Dan ziede de wangenkuiltjes onder't masker weer verdiepen en heurde-t-klokske kleppen van de kerk da-d-oew roept. Efkes ziede San dieen stokvisch van. 'nen kiister aan 't klokketouw bungelen en ge schiet in 'nen lach dat de musschen uit de takken vliegen. Die gekkinnekes en d'n kustermaar dwingend blijven de Kloks- kes luien, luien over oew laand, over 't durp- ke, luien over de daken en 't is of de klaan- ken van de zon komen. Ze klateren c.eur de locht steeds en tellekes en zetten glorie bij aan deuzen schoonen mergen, die aan 't ont- waken is in gouwer en gouwer licht, da wazig over d'£6rde krupt in spulsch beweeg van schaduws. En altij luien de klokskes nog. Ze luien d'r klaankskes diep de bosschen in, ze luien ze ver over de Mark, hoog over de huizen, ieveraans en ieveraans luien en luien ze maar, waant me motten komen, deur d it prachtigen mergen naar 't Huis van die Klokskes, die nie ophouwen te roepen mee luiend ge-bam. 't Is assie-Woensdag. D'n passie is begonnen 't Hong in de lochten van de leste dagen. Me gaan ons eigen veurbereien op 't nuuwe leven, op Paschen, da-d-op zal staan uit t ouwe da stferven gaat En killekes vaalt de trieste stemming van 't plechtig kerkske op oe as ge deur de poor- ten binnen komt. Knipoogend flakkeren de kerskes deur 't tochten van de piepende den- ren die open-en-dicht draaien, onophoude- lijk. Zwaar weegt de locht van wierookdaampen die hlaauwig deur de ruimte krinkelen in oew longen. Efkes nog schiet 'n flitske van d'n Vastelaven-d deur oew, efkesveur t lest. Stroef knoersen de stoelpooten over de groote vloertegels; versterft't belleke van d'n altaar; slist de° kuster z'n sloffengang over d'n vloer en zijn er duuzend dingskes die oew zoo be kend zijn da ge thuis bent. Thuis van fees- tend lawijd da-d-eel ver weg is no-uw. Thuis ok van d'n gouwen mSrgen die buiten teugen de muren schijnt. Strak en frisch van de mergenlocht spant oew vel over oew gezicht in deuze wierook- ruimte en blozend stikt 't rose, vredige ge zicht van onzen pustor af, teugen z'nen glaanzend witten kazuivel en 't zulver van z'n zijen haren. En as 't dan zoo deur mag blijven gaan, as 't zonneke lekker schijnen blijft, de MSert- sche bui-kes nouw en dan kostelrjk neer- kledderen op de ontvangende eferde, as alles zocht en werm en sappig dijen gaat onder de lochten, die 't groot gebeuren van 't nuuwe leven achter d'r verbergen, dan zal er strak 'n Paasch te vieren zijn, grun en fonkelnuuw. stralende in 't gouwen licht. En gaan me nouw de eikes bewaren in d'n vasten om ze mee tientallekes te nekken en te butsen op de schoone fiest da weer te wach- ten staat. Kom. ik scbei d'r af. 't Is wellekes gewiest en laat ik nouw nie over d'eiers be-gianen, waant dan komt er van al m'n veumemens gin piezeltje terechte Amico, veul groeten van Trui en as altij gin horke minder van oewen toet a voe a DR6- OPLIHTING. Maandag is te's Gravenhage opgesloten, de '0/arige J J. B., die zich valschelijk zou heb ben uitgegeven voor advocaat, en verscheidene n-ensche-i zou hebben bewogen hem zaken in handsn te geven, waarbij hij voorgaf die zaken voor hen te zullen behandelen. Hij moet op deze wi;'z8 verschillende bedragen van die menschen hegben losgekregen. Maxnda-rmiddag om 6 uur is bij den over- weg Ruijschstraat te Amsterdam, een lading- meester van de Nederlandsche Spoorwegen door een rangeerenden trein overreden Beide beenen werden hem afgereden. De ongelukkige is spcedig in het gasthuis, waarheen hij was overgebracht, overleden. MET HE AUTO VAN PROFESSOR OP STAP. De-'er dagen zag een agent van nolitie den 15jarigen L. H., een bekend klantje van de

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 5