Ter Neu ensche Courant Tweede Blad. Woensdag 5 Maart. Mo. 8498. GEMEENTERAAD VAN J ER NEUZEN. VAN (Vervolg uit het Eerste Blad.) 7. Oprichten Bakkerscursus. Naar aanleiding van het desbetreffend verzoek, schryven burgemeester en wethou- dera het volgende: De Provinciale Bakkersbond te Middelburg wil In deze gemeente een cursus voor bakker- onderwys oprichten. Daar bedoelde cursus als Nijverheidsonder- dijs is aan te merken, vraagt de Bond aan Uwen raad een beslissing ingevolge artikel 25 der Nyverheidsonderwijswet, dat de oprichting en insta .dhouding noodig wordt geacht. Wy zjn van meening, dat deze cursus, die ten doel heeft de vakkennis en algemeene ontwikkeling der cursisten te verhoogen, in het algemeen belang moet worden geacht en stellen U voor, te beslissen, dat de oprichting en instandhouding noodig is. Wij merken nog op, dat door Uw besluit, na goedkeuring van den minister, de vereeni- ging voor dezen cursus recht krijgt op 30 van het tekort uit de gemeentekas. Be bijdra- ge der gemeente is te ramen op 192, hiervan kan een deel op andere gemeenten worden ▼erhaald. De heer HAMELINK vraagt, of dit maar voor 66n keer is. De VOORZITTER antwoordt, dat de hulp gevraajd wo. dt per cursus. Dit is niet van pltjvenden aard te beschouwen, het hangt er van af, of er ieerlingen zijn. Om practische reden, de plaatsruimte in de bakkerijen waar de practijk wordt onderwezen kan men niet meer dan 10 Ieerlingen tegelijk gebruiken. Degenen die er zich voor aanmel- den, willen het vak goed leeren. Voor de Ieerlingen uit andere gemeenten kan de ge meente een bedrag terugvorderen, overeen- komstig de bepalingen der Nijverheidsonder- wijswet. Als er geen voldoende Ieerlingen zijn, wordt de cursus beeindigd. Het voorstel wordt aangenomen met alge meene stemmen, S. Benoemen van een hoofd der openbare school te Sluiskil. Ter voorziening in de vacature van hoofd der school D te Sluiskil, wegens de overplaat- sing van het tegenwoordige hoofd, de heer Kaan, naar school C in de kom, is uit de in- gekomen sollicitaties een voordracht opge- maakt, waarop zyn geplaatst: 1. G. J. Dou- wes, hoofd der openbare school voor L. O. en U. L. O. te Terschelling, 2. A. J. Platteeuw, ho fd der school te Poortvliet, en 3. F. van Spiegel, onderwijzer te Harlingen. De VOORZITTER deelt mede, dat no. 1 der voordra ht bericht heeft gezonden dat hij syn sollicitatie tntrekt. Hy noodigt de heeren Hamelink en Van Driel uit, met hem het stembureau te vor- men. Met 7 stemmen wordt benoemd de heer Platteeuw; cp den heer Van Spiegel zijn 4 stemmen uitgebracht. Bepaa'd wordt dat de benoeming zal ingaan op 1 Mei a.s. of zooveel vroeger als de be- noemde "nier in functie kan treden. 9. Benoemen van een lid der commissie van toezicht op het L. O. voor Sluiskil- Driewegen. Ter benoeming van een lid der commissie van toezicht op het lager onderwijs voor Sluiskil-Driewegen, ter voorziening in de va cature ontstaan door het niet aannemen zijner benoeming door den heer A. Brakman, wor den aanbevolenJ. P. van Doeselaar en P. J. Risseeuw. Met 9 stemmen wordt benoemd de heer Van Doeselaar. Op de heeren Brakman en Ris seeuw was 1 stem uitgebracht. 10. Toekennlng van een voorsehot overeen- komstig de Lager Onderwijswet aan de byzondere scholen. Burgemeester en wethouders stellen den raad voor, het volgende besluit te nemen; De gemeenteraad van Ter Neuzen; gezien de ingekomen verzoeken der in die gemeente gevestigde bijzondere scholen, om een voorsehot op de gemeentelijke vergoeding, bedoeld bij artikel 101 der Lager Onderwijs wet 1920; gelet op artikel 103, derde lid der Lager Onderwijswet 1920; gehoord een voorstel van burgemeester en wethouders; besluit Aan de navolgende schoolbesturen te ver- strekken de voorschotten, achter ieders naam vermeld Ver. voor Chr. Onderwijs aan de Jozina- etraat L. O. f 1988; Ver. voor Chr. Onderwijs aan de Grenulaan U.L.O. 664; Ver. voor Chr. Onderwijs te Driewegen /872; Ver. voor Chr. Onderwijs te Sluiskil /552; Ver. voor Chr. Volksonderwys aan den Schoolweg 2092; R.K. Kerkbestuur der parochie St. Willibrord L.O. 1560; R.K. Kerkbestuur der parochie St. Willibrord U.L.O. 708; Stichting R.K. Verpleging en Opvoeding te Sluiskil f 1316; en zulks onder voorwaarde, dat de betaal- baarstelling van het voorsehot zal geschieden, voor zooveel noodig, In vier gelijke termijnen en wel op 16 Maart, 16 Juni, 16 September en 16 December 1930. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. 11. Wijziging gemeentebegrooting voor 1929. Burgemeester en wethouders stellen voor, de gemeentebegrooting voor den dienst 1929 te wijzigen als volgt: Gewone dienst. Onder de inkomsten te vermeerderen de volgende posten: terugontvangst van teveel betaalde kosten van verpleging en behandeling van arme krankzinnigen f 138,33; teruggave van voor schotten, aan ambtenaren verstrekt voor het doen van uitgaven ten behoeve van de ge meente 150; totale vermeerdefing der in komsten 288,33; onder de uitgaven te vermeerderen de vol gende posten: achterstallige uitgaven van vorige dienst- jaren 1695,52%; te specifieeren als volgt: coupons vorige dienstjaren 80, schoolgeld 1928 163,07%, stoepengeld 1928 /1,50; hon- denbelasting 1928 f 9,50, restitutie huur grond 1928 13,50, rest, waarborgsommen en ge- bruik gemeentegrond in 1928 97,25, opcen- ten dividend en tantteme-belasting 1926 en 1927 1316,53, kosten innen rente 1928 14,17, totaal f 1695,52%. Het gedeelte der opcenten op de dividend- en tantiemebelasting over 1926 en 1927, toekomende aan de gemeente Axel en afkomstig van den aanslag der Z. V. T. M., tot een bedrag van 1316,53, is in onze kas gevloeid. Dit vindt zijn oorzaak in het feit, dat door Burg, en Weth. van Axel verzuimd is, in 1926 en 1927 aan den Inspec- teur der Dir. Bel. alhier kennis te geven, dat op genoemde uitkeering aanspraak kon won den gemaakt. Hoewel het doen van deze ken- nisgeving "wettelijk is voorgeschreven, bestaat er naar onze meening in dit geval aanleiding, op het verzoek der gemeente Axel om terug- betaling van dit bedrag in te gaan, omdat door den Inspecteur der Dir. Bel. te Hulst (onder welke inspfectie Axel tot voor eenige jaren ressorteerde) altijd ambtshalve tot uit keering van het aandeel in de opcenten der Div. en Tant. Bel. werd overgegaan, zonder dat de kennisgeving bovengenoemd, hoewel ook toen reeds vereischt, werd gedaan, en de Maatschappij nog altijd in deze gemeente is gevestigd geweest.; onderhouden en schoon- houden van het gebouw of vertrek bestemd voor de vergadering van den raad en van burgemeester en wethouders en voor de secretarie der gemeente /700; verlichting en verwarming f 200; abonnement op het Staats- provinciaalblad en de dag-, week- of maand- bladen en den aankoop van boeken 30; on- kosten en eventueele rechten vallende op de postrekeningen 5; abonnement op de tele- foon en kosten van telefoongesprekken /40; bijdragen voor eigen en weduwen- en wee- zenpensioen ingevolge art. 36 der pensioen- wet 1922 (Staatsblad no. 240) 90; gedingen en rechtskundig onderzoek 200; kleeding en uitrusting der politiedienaars en veldwach- ters /300; reisgeld voor passanten en overige uitgaven der politie 200; onderhoud der lan- taams en verdere kosten der verlichting /1500; kosten ter voorkoming en bestrijding van epidemische ziekten 5kosten van den i keuringsdienst ingevolge de Vleeschkeurings- wet /5; bijdragen ter tegemoetkoming in de j betaling van rente en aflossing van een door de gemeente verleend voorsehot in het belang j van de verbetering der volkshuisvesting 540; aandeel van het Rijk in het voordeelig saldo J der exploitatierekeningen der 6 noodwoningen i 120; voordeelig saldo der exploitatlerekening der middenstandswoningen 340; kosten van de gemeentereiniging, voor zoover niet val lende onder hoofdstuk XIII /1600; bijdrage aan hoofdstuk VI van den kapitaaldienst 265; kosten van zegels /150; onderhoud der rijwielen, in gebrulk bij de openbare wer- ken /30; erfpachten, grondrenten enz. 3; bijdrage aan hoofdstuk VII van den kapitaal dienst 90; jaarwedden en wedden der on- derwijzers f 1830; kosten van het instand- houden van schoolgebouwen, alsmede van terrejnen voor het onderwijs in lichamelijke oefening 500; kosten terzake van verzeke- ring, pensionneering, enz. van ambtenaren en beambten /90; aanschaffen en onderhou den van schoolboeken, leermiddelen en school- behoeften /400; uitkeering aan gemeenten ingevolge art. 104, eerste lid der L. O. wet 1920 25 rente van waarborgsommen, ge- stort door besturen van bijzondere scholen /25; uitgaven voor volksfeesten 10; beloo- ning van doctoren, heelmeesters, vroedmees- ters, vroedvrouwen enz. f 10; kosten van de districtsarbeidsbeurs en van de intercommu- nale arbeidsbemiddeling 320; annulteiten aan het rijk verschuldigd terzake van ont- vangen voorschotten in het belang van de verbetering der volkshuisvesting f 5; voor schotten aan ambtenaren der gemeente, ten- einde daaruit voorloopig kleine betalingen ten behoeve der gemeente te doen /150; totale vermeerdering der uitgaven 11.483,52%; onder de uitgaven te verminderen de vol gende post: subsidien aan het burgerlijk armbestuur 11,195,19%; totale vermindering der uit gaven 11.195,19%. Kapitaaldienst. Onder de inkomsten te vermeerderen de volgende posten: bijdrage van hoofdstuk VI van den ge- wonen dienst f 265; bijdrage van hoofdstuk VII van den gewonen dienst 90; totale ver meerdering der inkomsten 355; onder de uitgaven te vermeerderen de vol gende posten: vemieuwen bestrating in de Noordstraat en kosten leggen van trottoirs aldaar 265; kosten plaatsen betonmuur tot afscheiding Rijksgrond bij affuitloods 90; totale ver meerdering der uitgaven 355. De heer VERLINDE vraagt den voorzitter nadere opheldering omtrent het in dit voor stel opgen men bedrag ad 1316,53, zijnde dividend en tantiemebelasting uit te keeren aan de gemeente Axel, aangezien met uit de deswege in den gemeenteraad van Axel ge- houden besprekingen zou kunnen concludee- len, dat de gemeente Ter Neuzen dat bedrag cp cnbehooi lijke wijze in de wacht gesleept heeft. De heer COLSEN had precies hetzelfde willen vragen. De VOORZITTER antwoordt, dat, toen het hoofdkantoor van de Zeeuwsch-Vlaamsche tram hier gevestigd werd, hun bekend was, cat zij een grooter aandeel zouden krijgen in de vai die maatschappij geheven dividend- en tantiemebelasting, zonder dat zy echter kon- den nagaan hoeveel dat bedrag grooter zou zyn. Toen zij dus vanwege de administratie der rijksbelastingen een hooger bedrag ont- vingen, hebben zij dat geboekt en ontvangen, in de meening, dat dit het aandeel der ge meente Ter Neuzen was. Het daarop volgende jaar werd op gelijke wijze gehandeld. Een heelen tijd daama hoorden burgemees ter en wethouders, dat Axel hiermede ver- ongelijkt was. Dit was echter het gevolg van een verzuim van Axel. Art. 4 der wet op de Dividend en TantiSme- belasti g bepaalt: 4. De verdeeling in artikel 3 bedoeld, ge- schiedt door den inspecteur der directe belas- tingen, die den aanslag in de dividend- en tantiemebelasting heeft vastgesteld. Het bestuur der gemeente dat meent aan spraak te kunnen maken op een gedeelte van een elders geheven bedrag aan opcenten, geeft, uiterlyk binnen twee maanden na af- lo p van het boekjaar der onderneming, daar- van schrifteiijk kennis aan dien insne-teur. Daarbij doet het opgave van de in artikel 3 bedce de vaste inrichtingen en van het aantal personen, die in het boekjaar in de gemeente geregelde rechtstreeks voor rekening van de onderneming in het bedrijf werkzaam zijn ge- wee~t. Dit was wel gedaan .door Ter Neuzen, doch niet door Axel, vermoedelijk in de meening dat dit dror de verplaatsing van het hoofd- ka toor ni t meer noodig was. In elk geval was het nagelaten. Men vond het bedrag dat men toen daar wegens dividend- en tantieme belasting nog ontving wel wat klein was, maar wist dat het kleiner zou zijn en heeft het er aanvankelijk ook bij gelaten. Later zijn Z3 burgemeester en wethouders van Ter Neu zen daarvan op de hoogte komen stellen en waren deze van oordeel, dat er geen bezwaar was om aan Axel terug te betalen wat hier te veel was ontvangen. Burgemeester en Wet houders van Ter Neuzen waren daarover ieed3 in onderhandeling met die van Axel, teen daarover in den raad dier gemeente be sprekingen zrjn gehouden, en naar zijn beschei- den meening hebben die leden daar een ver- keerde voorstelling van zaken gegeven, door het Vv.or te stelien al3of men hiex- die gelden maar had vastgehouden, nadat men ze ten onreehte ontvangen had. Ter Neuzen heeft in deze niets onbehoorlijks gedaan. De oorzaak is geweest, dat men in Axel niet tijdig heeft geiet op het doen der kennisgeving aan den inspecteur. De heer HAMELINK vraagt opheldering omtrent de verhooging van den post kleeding en uitrusting der politiedienaars, aangezien hij meende, dat deze een vast bedrag als ver goeding krijgen. De VOORZITTER licht hem in, dat alleen de inspecteur een vast bedrag krijgt. De agenten hebben onlangs ook alien een regen- jas ontvangen. De heer HAMELINK vraagt nog inlichting over de verhooging van den post voor de straatverlichting met 1500. De VOORZITTER antwoordt, dat dit in hoofdzaak is ontstaan door het verplaatsen van verschillende palen en werkzaamheden aan het net die daarvan het gevolg waren. Het voorstel wordt aangenomen met alge meene stemmen. 12. Wijziging begrooting van het woning- bedrijf voor 1919. Burgemeester en wethouders stellen voor de begrooting van het gemeentelrjk woning- bedrijf te wijzigen als volgt* In volgnummer 3b, 19a, 38, 38a, 39a, 40, 41a. 41b, 42a en 42b, in plaats van de woorden ,,de reserve" te lezen de woorden ,,het onderhouds- fonds". Afd. I. Baten. No 3c. Uitkeering uit het onderhoudsfonds te vermeerderen met f 307,88. Afd. I. Lasten. No. 8. Onderhoud der woringen te verhoogen met 307,88, no. 15. afschrijving wegens waardevermindering te verhoogen met f 0,06, no. 16 onvoorziene uit gaven te verminderen met 0,06, totale ver meerdering f 307,88. Afd. II. Kapitaalsinkomsten. No. 38a. Op- neming uit het onderhoudsfonds te verhoogen met 307,88; Afd. II. Kapitaalsuitgaven. No. 39b. Af- boeking van het onderhoudsfonds 307,88. Deze wijziging was noodig in verband met de wegens onderhoudskosten ingekomen reke- ningen, waaruit bleek dat het geraamd be drag niet voldcende was. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. 13. Beeediging tijdeiijk gemeenteontvanger. Op uitnoodiging van den VOORZITTER verschijnt de door burgemeester en wethou ders tijdeiijk aangewezen gemeenteontvanger, de heer J. C. Olijslager ter vergadering en legt de vereischte eeden af. De heer COLSEN vraagt, of de tijdelyke ontvanger ook een borg moet stellen. De VOORZITTER antwoordt, dat deze werkt onder de verantwoordelijkheid en borg- stelling van den gemeenteontvanger, met wiens goedvinden hij is aangewezen. 14. Omvraag. a. De heer VAN DRIEL herinnert, dat hij bij de behandeling der begrooting ook nog een praatje heeft gehouden over woningbouw. Hij wil er op wijzen, dat er tegenwoordig meer- dere menschen in de gemeente zijn, die geen woning kunnen krijgen, zoowel werklieden als van den kleinen middenstand. Er loopt ook o.m. al lang een loods hier zonder woning rond, en moet zwervende zijn verblyf rekken. Hij heeft er destyds ook over gesproken, om te voorzien in een woning voor het zeer groote gezin van Beeldens. De inspecteur voor de Volksgezondneid is hier onlangs ge weest en heeft de houten woning, waarin W. Gort zit geinspecteerd. Die woning, welke eigenlijk al had moeten afgebroken zijn, ziet er van binnen nog redelyk uit, maar de er naast staande verkeerd in een toestand, dat die niet meer te bewonen is. Naar hij meent, zou men die houten woningen kunnen afbre- ken en daar een woning bouwen die door Beeldens kon worden betrokken, terwyl het gezin van Gort, dat ook al zoo klein niet meer is, huisvesting kon vinden in dat van Beeldens en dan ook over een behoorlijke steenen woning beschikt. Of dat nu van wege de woningbouwvereeniging of van wege het gemeentelijk bedrijf zal moeten geschie den, wil hij hier thans niet uitmaken. Ook meent hij, dat het meer dan hoog tijd wordt, dat de familie Harms een andere huis vesting krijgt, dan dat kleine houten keetje. Voorts herinnert spreker, toen voor de tweede maal te hebben gesproken over de noodzakelijkheid tot het plaatsen van een urinoir aan de Zuidzijde van den Oostelijken kanaalarm. Naar hij hoorde, stuit dat er op af, dat men daar niet juist de scheiding zou weten van den grond behoorende aan rijks- waterstaat en die der gemeente. Naar hij vemam, heeft de gemeente daar nog een zeer geschikt plekje, en was hem een kaartje van de scheiding van den grond toegezegd. Hy heeft dat echter niet meer ontvangen. Achter de kolenschuur van den heer Van Rompu is naar het hem voorkomt toch zeker wel een goede plaats voor een urinoir. Ook de urinoir aan het spoorwegstation is afgebroken, terwyl burgemeester en wethou ders in gebreke blijven om te voldoen aan de gedane toezegging, dat daar weer een urinoir zou worden geplaatst. Hij meent, dat daar- voor toch nog wel materiaal beschikbaar is. Als daar aan het Schuttershof in de nabijheid van de benzine- of petroleumbergplaats van den heer Van Rompu maar een eenvoudige driehoek werd geplaatst, waren de daar wer- kenden al wat vooruit, die zijn niet zooveel eischend, en al tevreden als ze de geheele wereld maar niet voor waterbak moeten be schouwen, zooals de boerenarbeiders, op het land dat moeten doen. Indien hierin binnenkort niet wordt voorzien, kondigt hij aan een voorstel te zullen doen tot het schrappen van artikel 9 der Alge meene Politieverordening, opdat dan overal zal geoorloofd zijn iets te doen, dat thans alleen in een urinoir mag geschieden. We zullen dan maar net doen als de Chineezen. De VOORZITTER deelt mede, dat, voor wat het eerst door spreker aangehaalde, de woningvoorziening, een denkbeeld bij burge meester en wethouders aanhangig is, waar- door dat misschien tot oplossing zal kunnen komen. Dat hangt echter van omstandig- heden af en spreker weet thans nog niet, wat er van broeien zal. Mogelijk, dat het zal leiden tot het doen van een voor3tel bij den raad. Als de raad blijk zou geven daarop prijs te stellen, zou zeker een voorstel kunnen worden toegezegd. Wat de kwestie van een urinoir betreft, zullen burgemeester en wethouders nogmaals nagaan, of het hun mogelijk is op de een of andere wijze aan het verlangen van den heer Van Driel tegemoet te komen. De heer VAN DRIEL hoopt dat nog te be- leven. b. De heer DE BAKKER vraagt, of het den voorzitter bekend is, dat er van morgen bij iemand in de Nieuwstraat een begin van brand geweest is, en dat men voor het ver- krijgen van hulp naar het politiebureau heeft getelefoneerd, doch dat daar niemand was. De VOORZITTER deelt mede, dat hem dit bekend is. Op het tijdstip dat de brand is ontdekt was de kantoordienst van het politie bureau nog niet aangevangen. De opper- brandmeester is echter gewaarschuwd en ook is de politie, zij het dan ook langs anderen weg er van verwittigd, doch toen men ter plaatse kwam was de brand met eenige emmers water al gebluscht. c. De heer VAN DEN BULCK klaagt over den ongunstigen toestand, die aan de Grenu laan ontstaat door de daar reeds geruimen tijd liggende steenhoopen. Daar onder is veel ongedierte gaan huizen, hetgeen een overlast voor de omwonenden beteekent. Ze zien daar soms overdag de ratten vangertje spelen. Die vinden onder die steenen een goede schuilplaats. Zouden die steenen niet kunnen geborgen worden op den dijk bij den Schoolweg. De heer VERLINDE merkt op, dat de be- woners der Grenulaan, waartoe ook hij be- hoort, nogal geduldig zijn. De heer GEELHOEDT geeft- te kennen, dat de gemeente geen andere plaats had, om die oude steenen te bergen, dan daar langs de Grenulaan. Om ze te brengen op den dijk bij den Schoolweg zou alleen kunnen, als daar- voor vergunning werd verkregen en dan zou er ook voor moeten betaaid worden. De steenen zijn thans ten verkoop gepresen- teerd en zullen nu spoedig weggaan. Voorts wordt er steeds voortgegaan met het ver- werken van de steenen die nog gebruikt moeten worden, in de straten die daarvoor in aanmerking komen, zoodat die ook regelmatig weggevoerd worden. Burgemeester en wet houders kunnen die steenen toch niet in hun eigen zak bergen. De VOORZITTER zou het geld vermorsen noemen, om die steenen thans daar nog weg te voeren om ze ergens anders te deponeeren. De heer VAN DRIEL merkt op, dat er thans ook steen geborgen worden op het ter- rein voor de Van Steenbergenlaan. Daar zal men denzelfden toestand krijgen. Het zou echter een groot verschil maken, als de stee nen eenigszins konden worden gestouwd. Dan waren in de steenhoopen niet zooveel gaten en gangen. De VOORZITTER geeft te kennen, dat bur gemeester en wethouders het mogelijke zullen doen, om het zoo spoedig mogelijk opruimen van de steenen te bevorderen. De heer VERLINDE wijst er op, dat de toestand ook nog verergerd wordt door de bewoners, die van dezen toestand gebruik ma ken om er ook maar alle vuil neer te werpen. Dat mcest men ook nalaten, daar komt het ongedierte nog meer op af. De VOORZITTER merkt op, dat hij daarop wel eens kan laten toezien. d. De heer COLSEN herinnert, dat hij in het vorig jaar enkele malen verschillende toe- rtanden te Sluiskil, die een oplossing ver- eischen, heeft ter sprake gebracht. Hij heeft toen tenslotte de begrooting afgewacht, in de verwachting, dat deze in verschillend opzicht een oplossing brengen zou. Hij heeft zich met de begrooting vereenigd. Een paar punten waren door burgemeester en wethouders overgenomen, en omtrent andere konden ze nog geen antwoord geven. Het gaat echter naar zijn meening niet g ed; men schiet te slecht op. Hij wijst op den toestand van het postkantoor. Dat zou den geheelen dag geopend moeten zijn, in verband met de groote drukte die te Sluiskil heerscht. Daaraan zou naar hij meent, zonder verwijl wat moeten gedaan worden. In de begrooting is ook aangenomen, dat burgemeester en wethouders den Benedenweg zouden veibeteren. Hij bemerkt daarvan ech ter nog niets. Daarmede is toch maar een klein bedrag gemoeid, terwijl voor de Grenulaan een reuzenbedrag is gevoteerd. Voor dit laat- ste werk hebben burgemeester en wethouders voor de levering van keien reeds prijsopgaaf gevraagd, terwijl spreker nog niets heeft ge zien, dat voorbereidingen worden getroffen voor den Benedenweg te Sluiskil, terwijl het t ch den plicht van burgemeester en wethou ders was daar evenzeer voor te zorgen. Voorts zou hij burgemeester en wethouders eens willen vi agen, hoever ze staan met de onde hantle ingen over den Pierssenspolder- weg. ze hebben by de begrooting ook terugge- trokken de posten voor het inrichten van een arxestartenlokaal. Maar nu had hij toch in- middels wel al een desbetreffend voorstel ver- wacht Met een klein beetje goeden wil, zou dat toch wel al mogelijk geweest zijn. Het verwondert aan spreker, dat het alles zoo uiterst langzaam en traag gaat als het de burnt of wijk Sluiskil betreft, en dat men er zoo vlug bij is, als het de kom betreft, dan leggen de steepen er soms al v66r het geld door den raad is toegestaan. De heer GEELHOEDT protesteert hier tegen. be heer COLSEN: Met het verlengen van het trottoir d r Noordstraat was al begonnen \65r de raad het had goedgekeurd. Ik wil nog vragen naar het plaatsen van een lantaarn in de Veldstraat, hetgeen mij door den bouw.neester al meer dan een jaar geleden is toegezegd. Deze hangt er echter nog niet. Ik meen tenslotte, dat er toch voor Sluiskil iets zal moeten gebauren. De VOORZITTER antwoordt, dat met be- trekkir.g tot het postkantoor, door den inspec- t e opdracht is gegeven een onderzoek in te stellen en burgemeester en wethouders wach- ten op antwoord. Of er al iets gedaan is we ten zij niet, maar dat is in elk geval geen kwestie van hun beleid. Indien er niets is uit- gevoerd, zoudsn burgemeester en wethouders nogmaals op verbetering kunnen aandringen. Wat het werk aan den Benedenweg betreft, caara in konden burgemeester en wethouders nog niet beginnen, omdat de begrooting nog niet is goedgekeurd. En wat nu betreft de kwestie van het aanvragen van prijs voor de levering van keien voor de Grenulaan, dat is een zaak van beleid, dat moeten burgemeester en wethouders doen, om later in het jaar niet achte'aan te komen en dat ze dit hebben ge daan, beteekent daarom nog niet, dat ze hun taak ten opiichte van andere, ten behoeve van Sluiskil uit te voeren werken, veronachtza- men. Wat het arrestantenlokaal betreft, aanvan- "kelijk wenschten burgemeester en wethouders dat te laten inrichten bij het brandspuithuis, z odra de marechaussees daarvan geen ge- bru'k mrer behoeven te maken. Ze zijn daar op teruvgekomen, en achten het beter, het in het midden der buurt te maken. bij de woning van den agent Verpoorte. Er moet echter eerst worden gezien of dat z66 kan gemaakt wo-den, dat het erf van Verpoorte van af den weg te bereiken is. De heer COLSEN is dankbaar voor deze laatste toezegging Hij vraagt echter, of burgemeester en wet houders niet van oordeel zijn, dat er met be- trekking tot 't postkantoor moet ingegrepen worden, en daar verruiming van diensturen enz. moet komen, desnoods met een vergoe ding van wege de gemeente. Het is geen zeld- zaamheid, dat er des avonds na 6 uur een heeleboel menschen staan te wachten. In dien het kantoor wat vroeger of later open was zou de drukte niet zoo groot zijn. Het zou beter zijn, dat het den geheelen dag open was, maar het is nu des avonds maar 1 uur, dat is tekort. Er is nu al 66n slachtoffer van de op dat kantoor ontstane drukte, waardoor er te veel werk gekomen is. Het is geen zeldzaamheid, als men er nu 3 kwartier moet wachten. Als men op het rijk moet wachten, zal het nog lang kunnen duren. Als het niet mogelijk is het kantoor den geheelen dag open te stellen. als er dan maar in den namiddag een uur by kwam. De heer HAMELINK wijst er op, dat al3 er sprake zou komen van vergoeding van ge- meentewege, het billijk zou zijn, dat Axel ook een bijdrage gaf. De daar ontstane drukte is een gevolg van een werk dat onder de ge meente Axel wordt uitgevoerd, welke daarvan belangrijke revenuen trekt. Het zou dus niets meer dan billijk zijn dat Axel ook iets bijdroeg in de kosten die ontstaan door een werk op haar gebied waarvan de voordeelen aan die gemeente met schoppen worden toegeworpen. De heer GEELHOEDT meent, dat, indien de menschen werkzaam bij de bouw der stikstof- fabriek, die gebruik moeten maken van het postkantoor te Sluiskil, daar niet voldoende bediend kunnen worden, zich dienen te wen- den tot den Minister van Waterstaat om daar over tet klagen. Naar zijn meening heeft de gemeente Ter Neuzen, daar weinig belang bij. Er wonen geen 90 van de daar werkzame menschen te Ter Neuzen. De heer COLSEN voert hiertegen aan, dat er juist zeer velen in Ter Neuzen wonen. De heer HAMELINK: De meesten wonen toch in de barakken op het werk? De heer COLSENMen moet niet uit het oog verliezen dat er te Sluiskil bijna geen woning bestaat, of men heeft er thans een kostganger. Ik zou daarvoor bovendien van Axel geen steun willen vragen. Ze zijn daar bovendien z66 kleingeestig, dat ze daaraan toch niets geven zouden. De heer BEDET: Dat mag je niet zeggen. dat moet je terugtrekken De heer COLSENIk trek dat niet terug; dat is zoo! De heer GEELHOEDTDurf je nu nog wel op de markt komen in Axel? De heer COLSEN: Ja, ja! De heer HAMELINK noemt het een feit. dat men het in Axel heel gemakkelijk opvat, men laat de baantjes die dat werk onder haar gebied tengevolge heeft maar kalm door Ter Neuzen opknappen, dat ziet men wel aan de politiebewaking, die laten ze ook van wege Ter Neuzensche politie doen. De heer COLSEN: Ik zou me daarboven verheffen en geen aalmoes van die zijde willen aannemen. De heer DE JAGER vermeent, dat het de vraag is, van wie de drukte komt, van de fabriek en de aannemers, of wel van het per- soneel. Komt het van de kantoren, dan ligfc het niet op den weg der gemeente Ter Neuzen om daarvoor te zorgen. Voor de politiebewaking is nu naar hjj meent een afdeeling marechauss6e daar ge- stationneerd. Een onderzoek zou noodig zyn, in hoeverre hier zorg van wege de gemeente Ter Neuzen zou mogen worden verwacht. De VOORZITTER meent, dat er toch wel eens een tijd zal komen, dat voor oplossing van enkele zaken medewerking en financieel8 bijdragen van de gemeente Axel zullen be- hooren te worden gevraagd en ook zal er een tijd komen dat het voor het verkrijgen eener goede oplossing noodig zal zijn de gemeente- grens uit te breiden tot de Sassing. De heer HAMELINK: Van eigen! De heer COLSEN: Dht is de eigenlyke grens! De VOORZITTER: Ik heb dit niet uitge- sproken als wensch, maar meent dat men te Axel ook behoort te bedenken, dat, indien het voorzieningen of verbeteringen betreft. die ook in het belang zijn van een deel harer iywoners of inrichtingen, men ons dan te hulp moet komen. De heer COLSEN wijst er op, dat men het 's avonds kan nagaan, dat een groot aantal der werklieden op Sluiskil woont. Die komen na half 5, 5 uur om de post. Dat zijn men schen die in onze gemeente ook belasting be talen. De VOORZITTER zegt toe, dat nog eens zal geinformeerd worden. e. De heer BEDET vraagt, of burgemees ter en wethouders al antwoord hebben ont vangen betreffende verharding van dat grint- wegje langs de Blokken. De VOORZITTER antwoordt ontkennend. f. De heer BEDET vraagt, of er nu al een ander afgevaardigde der gemeente bij de N.V. Zeeuwsch-Vlaamsche Waterleidingmaat- schappij is benoemd, in plaats van den heer Scheele. De VOORZITTER antwoordt ontkennend; de plaatsvervanger de heer Geelhoedt treedl als zoodanig op. De heer BEDET: U had toch gezegd, dat in die vacature in de eerstvolgende zitting zou worden voorzien. De VOORZITTER: De noodzakelijkheid daarvan is niet naar voren getreden. g. De heer VERLINDE vraagt, of het den voorzitter ook bekend is, dat er van wege landbouwers uit Zeeuwsch-Vlaanderen po- gingen worden aangewend om van uit Emmen werklieden naar hier te krijgen, onder voor- geven dat er hier te weinig arbeiders zyn. De VOORZITTER deelt mede, dat dit in- derdaad het geval is. Die kwestie heeft dezer dagen een punt van bespreking uitgemaakt in eene te Hulst gehouden vergadering der- commissie van werkverruiming, welke ook werd bijgewoond door de besturen van den kring Axel en Hulst der Zeeuwsche Land- bouwmaatschappij, van den Christelijken Bce- ren- en Tuindersbond en den R.K. Boeren- bond. Daar is die kwestie duidelijk en zake- lijk besproken. Er bleek, dat er geen gebrek zal zijn aan landarbeiders. Er stonden er op 3 Januari 1.1. 159 als werkloos ingeschreven. Ondanks dat, werd door een paar landbou wers toch een poging aangewend om eenige landarbeiders met gezin hierheen te haien. om te voorzien in hun personeel. De wijze waarop zij dit deden, kan niet lofwaardig ge- noemd worden. Ze schreven daartoe een brief naar de Arbeidsbeurs in Emmen, waarvan de inhoud nu juist niet in overeenstemming met de waarheid kan genoemd worden. De heer DE BRUIJNE: Die brief wan heelemaal verkeerd! De VOORZITTER: De directeur van de Arbeidsbeurs te Emmen heeft zich deswege met den directeur onzer Arbeidsbeurs in ver- binding gesteld, waardoor wij op de hoogte kwamen van wat er gaande was en ingevolge de verstrekte inlichtingen en gegeven advie- zen kan men er wel van verzekerd zijn, dat de rijksdienst der arbeidsbemiddeling geen geld zal uitgeven voor het verplaatsen van arbeidersgezinnen van Emmen naar Z.-Vlaan- deren, en dat we deswege bewaard zullen blijven voor het gevaar, dat die gezinnen bin nenkort het budget van de steunregeling of het armbestuur zouden komen bezwaren. Er blijkt wel uit, dat die werkgevers met den stand der beschikbare werkkrachten niet op de hoogte zijn. Zoo was het ook uit het vierde district. Vandaar ging een commissie naar Emmen, om daar persoonlijk te onderhandelen. En die commissie is ook op aanwijzing te land gekomen bij de arbeidsbeurs te Ter Neuzen. En nu is het wel opmerkelijk, dat, toen die heeren hier kwamen, de burgemeester der woonplaats van £6n hunner, juist des mor-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 5