M V A I A. BURGERLUKE STAND. )anau0cnd£' t FOSTER'S MAAGPILLEN MARKTBEBICHT. HET LEVEN TE KORT VOOR LANGE ROKKEN. LOOP DER BEVOLKING. VERKOOPIN GEN AANBESTEDINGEN, ENZ. i UITSLAG VERKOOPENGEN, AANBESTEDINGEN, ENZ. A. C. LENSEN'S STOOMVAART- MAATSCHAPPIJ - TER NEUZEN SCHEEPVAARTBEWEGING. ROOFOVERVAL OP RIJDENDEN TREIN. Naar de Berlijnsche Montagspo3t uit Bres- iau meldt, is Zondagavond tegen half acht op de lijn KnadreinBauerwitz een roofover- val gepleegd op een personentrein. Toen de trein uit het station Heinschdorf vertrok, drongen plotseling 2 mannen, die gemaskerd waren, in een bagagewagen, waar zjj 6 por- tefeuilles met een totaalwaarde van 16000 mark bemachtigden; 2 KM. buiten het sta tion sprongen zij van den in voile vaart rijdenden trein. Het gelukte den machinist den trein tot staan te brengen. De achter- volging der daders werd onmiddellijk begon- nen, doch bleef zonder resultaat. In den loop van den nacht vonden ambtenaren naast de rails 2 portefeuilles met ongeveer 150 mark. De conducteur, dien de bandieten met revol vers bedreigd en in bedwang gehouden had- den, kreeg een zenuwinstorting en kon niet worden gehoord. „EEN LOOT J E, DAME?" Op een bal te Berlijn werd een zeer ele gante dame gearresteerd, die tombola-loten verkocht. Het bleken geen echte loten van de tombola, doch slechts nagemaakte te zijn, natuurlijk allemaal nieten. In de vestiaire had de dame nog een heele koffer vol nieten. Men neemt aan, dat zij ook nog op andere sjieke bals de true heeft uitgehaald. HET VERLOREN KIND. De Canadeesche bladen vertellen dat zich op het station in Winnipeg het volgende tragi-komische geval heeft afgespeeld, dat werkelijk elke klucht tot eer zou strekken. Op het oogenblik dat de trein zou vertrek- ken, stormde een dame van onbestemden leeftijd het perron op en bezwoer het perso- neel der Canadian Pacific den trein niet te laten vertrekken, daar ze haar kind verloren had. De politie werd onmiddellijk ingelicht en ging op zoek. De vrouw vertelde weenend en jammerend, dat haar kind tijdens het op- onthoud was uitgestapt en niet terugge- komen. Ze was z66 wanhopig, dat zich een groote schaar medelijdende zielen om haar heen verzamelde en het heele station in op- winding geraakte. Eindelijk wilde men, niet- tegenstaande het bidden en smeeken der troostelooze moeder den trein toch laten ver trekken, toen kalm een man er bij kwam en •ei: Maak je toch niet ongerust moeder, je «iet toch dat ik bijtijds terug ben. Iedereen ataarde hem aan. Hoe oud is uw kind? vroeg •en inspecteur. 43 Jaar, antwoordde de moeder vol trots op den heer wijzend. Aangezien de goede trouw der vrouw bui ten twijfel was, heeft men er zich mede ver- genoegd over het geval te lachen en zag de politic af van een proces-verbaal. DE MILLIONAIRSDOCHTFR ALS KLUIZENARES. Over de wegens haar schoonheid veel ge- vierde Madeleine Slade, de dochter van een der zeer geziene families in Engeland, die sinds eenigen tijd als kluizenares in een In- dische boschkluis woont, vertelt de Daily Ex press merkwaardige bizonderheden. Ze is de dochter van een admiraal, die over een zeer groot vermogen beschikt zijn vader was millionair. Madeleine werd in groote weelde opgevoed en behoorde de laatste jaren tot de meest bewonderde verschijningen in de Lon- densche society. Sinds een half jaar leeft ze nu in groote, vrijwillige armoede als kluize nares in een troeddhische monnikskluis. Ze is aanhangster van Gandhi geworden en zet de leer van de mahatma in werkelijkheid om. In den beginne hield men het voor een be- denksel van een krantenman, maar later, toen uit Achmeflebat de bevestiging kwam, dat miss Slade zich in een klooster, een honderd kilometer zoowat daar vandaan, ophield, en een van de wereld afgestorven leven leidde,^ schreef men het toe aan een soort van spleen der millionnairsdochter, die na verloop van luttele weken wel weer in de balzalen van Londen zou opduiken en dan allerlei verhalen doen over haar avontuur. Maar maanden verliepen en miss Slade kwam niet terug. Ze had haar naam prijs- gegeven, is lid van een boeddhistische vrou- wenorde geworden en heeft met haar verleden •n ook met haar familie totaal gebroken. De correspondent der Daily Express is haar gaan opzoeken, wat een lange reis is geweest. De laatste etappe ervan voerde hem door weg- looze streken en hij moest haar op den rug van een ezel afleggen. Miss Slade heet nu Myra Bei. Haar kluis Irjkt op de eel van een boeteling. De heele meubeleering bestaat uit •en krukje en een tafel. Op de tafel staan •en waterkruik en een tinnen bord. Dat is •lies. Een brits zal men er tevergeefs zoeken. De jonge Engelsche slaapt op een matras op den grond. Haar maal bestaat uit een hand- vol rijst met een kruik water. Dat is haar dagelijksch voedsel. En aangezien miss Slade •Is „Rishi" in de orde is opgenomen, d.w.z. als bedelmonnik, moet ze dag in dag uit die hand- vol rijst bij elkaar bedelen. Aangezien de naaste woningen een kilometer of vjjf van haar kluis afliggen, moet ze door het bosch, langs ongebaande wegen, uren loopen, om haar dagelijksch voedsel op te halen. Haar prachtige garderobe is vervangen door een enkel haren hemd. Heur haren heeft ze ook opgeofferd; ze is totaal kaal geschoren. Ik ben zoo gelukkig, zei ze tot den man der Daily Express, als men op deze wereld maar kan zijn. De offers, welke ik heb gebracht, waren groot, maar niet tevergeefs. Als ik nu hier ben, is het omdat ik onvoorwaardelijk aan de missie van Gandhi geloof. Vroeger heb ik een zorgeloos, maar ook een nutteloos leven geleid, tot het toeval me een biografie van Gandhi in handen speelde. En toen was mjjn besluit genomen. In de buurt van de kluis in het bosch zijn ▼ergiftige slangen bp de vleet. Maar de sug- gestieve occulte kracht van Gandhi heeft de jonge Engelsche dermate tegen schrik en tegen ontbering gehard, dat ze, volgens haar eigen zeggen, alleen in haar kluis, midden in een angstaanjagend bosch, in een open ge- oouwtje, onbevreesd voor de slangen. rustig kan slapen. DE DIPLOMA AT, DIE ZIJN EIGEN ZILVER KOOPT. Kort geleden vermiste de gezant van een In Moskou vertegenwoordigden staat, toen hij op een ochtend uit zijn slaapkamer kwam, in zijn eetkamer al zijn zilverwerk, in de voorkamer zijn pelsen en nog heel wat meer. De schade beliep een twaalfduizend gulden. De recherche zocht te vergeefs naar de die- ven. Eindelijk moest de bestolene, die aan zijn positie verplicht is, zijn gasten aan een behoorlijk gedekte tafel te ontvangen, denken aan de aanschaffing van nieuw zilver, ter vervanging van de teloor gegane stukken. Hij ging naar een der grootste staatswinkels In goud- en zilverwerk en vroeg naar tafel- zilver. We hebben juist lets heel moois en billijks, Buitenlandsch werk, heel mooi, al leen is er een naam in gegraveerd maar we Eijn bereid om die er uit te maken. Twee dozijn couverts, onberispelijk en in een mooie doos. De gezant kijkt naar de doos, is ver- baasd en laat zich een couvert toonen. De staatsambtenaar is verbluft, dat het zoo loopt. Top, zegt de gezant, de doos is van mij en den naam behoeft u heelemaal niet weg te maken, want die is namelijk de mijne. Zoo kwam in goudsmidswinkel nummer der Moskousche Staats Handelmaatschappij een deel van het gestolene aan den dag. Ge- troost ging de gezant verder op recherche op eigen hand en kwam in Staatswinkel num mer 2. De dialoog herhaalde zich, want ook daar was het bezoek niet zonder resultaat. De gezant is verder alle staatscommissie- en zilversmids-zaken, waarvan er nogal wat zijn in Moskou, de rij afgegaan. De vraag of hij zijn eigendom, dat de staat voor goed geld heeft gekocht, weer moet opkoopen om het te bezitten, of dat de Moskousche Staats- handelmaatschappij het verlies zal dragen en hem het gestolen goed, dat ze zonder eenige scrupules van den dief gekocht heeft, terug- geeft, is nog niet bekend. In den staat der groote revolutie, waar b.v. Remarques Im Westen nichts Neues weer in een kwartmillioen exemplaren is uitgegeven, zonder dat de schrijver of de Duitsche uit- gever schadeloos wordt gesteld; waar de componisten pas een proces hebben verloren, waarin ze hadden getracht gratis gebruik van hun werk door de fabrieken van gramo- phoonplaten te beletten, zijn de begrippen over eigendom en eigendomsbescberming nog steeds zeer eigenaardig. IN EERE HERSTELD. Een Roemeen, Barboe Jonescoe, die zijn domicilie sinds vele jaren in Engeland heeft, en op het landgoed Godstone in Surrey woonde en daar de gastheer is geweest van Carol van Roemenie gedurende diens kort en avontuurlijk verblijf in het voorjaar van 1928 kreeg voor de rechtbank te Londen 12.000 pond sterling schadevergoeding toegewezen in zijn proces tegen het Londensch avondblad The Evening Standard, dat hij had vervolgd, omdat het in een artikel, gepubliceerd na het overhaast vertrek van Carol, de eer en goeden naam van Jonescoe, naar diens oor- deel had aangetast. In het artikel stond dat Jonescoe geen Roemeen, maar een Pool was en dat zijn naam niet was Barboe Jonescoe, maar Moritz Leiba. Het proces heeft 13 dagen geduurd. In den loop daarvan bleek dat Jonescoe door het gewraakte artikel niet slechts in zijn goe den naam, doch ook in zijn fortuin emstig was aangetast, doordat de menschen met wie hij handel dreef hem waren gaan beschouwen als een verdacht persoon. Aanvankelijk een welgesteld man had hij onlangs zijn faillisse- ment moeten aanvragen. De Evening Standard moet het bedrag der schadevergoeding binnen 14 dagen bij de Rechtbank deponeeren, ook al zou het blad in beroep gaan. In Engeland heerscht sterk verzet tegen de tyrannie der Fransche modekoningen, die hebben gedecreteerd, dat de vrouwen weer lange rokken zullen dragen. In het verleden zijn veranderingen in de damesmode als van zelf gegaan, maar de nieuwste drastische wijze heeft het ongewone feit gebracht van vrouwen in opstand tegen de mode. Gaan wij terug naar de lange rokken? Neen, zegt de gemiddelde Engelsche vrouw met grooten nadruk. Een parapluie, een hand- tasch en de modderige straten van Londen kunnen niet samen gaan met lange rokken. De modeme vrouw zit niet thuis. Als zij thuis werkt kan zjj niet opschieten in lange rokken en zij struikelt er over wanneer zij trappen op en af gaat. De vaart van het leven is sneller dan voorheen; en statigheid in het op- en afgaan van trappen is geen ding van modeme prac- tijk. En op straat? Daar is vlugheid ge- boden, vaak is ze een zaak van leven of dood. En de conducteur van een omnibus vraagt naar kwieke passagiers, die een bus bestfl- gen met een minimum van tijdverlies. De lange rok is eenvoudig een onding in dezen tijd. Het maakt geen verschil voor de thee of voor den avond. Er is ook geen tijd be- schikbaar voor die functies, indien men er zich voor moet verkleeden. 's Avonds kan nog. Maar ook dan is het voor de beweging veel prettiger en practischer vrrje beenen te hebben. Een kleine minderheid van vrouwen, die tyd en geld teveel hebben, kan zich de weelde van lange rokken veroorloven. Want het zou weelde zijn, erger dan men ooit heeft gekend. De dag zou geheel opgaan in ver- kleeding. Het kan niet. Het leven is te kort. En wat meer zegt: de theorie wordt in practijk gebracht. Alle overredingskunsten der modekoningen hebben niet kunnen ver-/ hoeden, dat de groote meerderheid der vrou wen ook 's avonds korte rokken blijft dragen. Korte rokken zijn voor haar een in langen strjjd verkregen winst, die zij niet prjjs willen geven. VROUWELIJKE RECHERCHE- AMBTENAREN. Te Berlgn heeft, naar een Wolff-bericht meldt, het eerste examen plaats gehad voor vrouwelijke recherche-ambtenaren, die een cursus van 4 maand hadden gevolgd aan het politie-instituut te Potsdam. Acht dames slaagden. Zij worden volgens de Voss. Ztg. commissaressen der recherche, voor zoover er plaatsen voor haar open zijn. De andere dames worden hulpcommlssaressen en maken dan op de gewone wijze promotie. Drie commissares sen bltjven te Berlijn, de anderen zullen elders geplaatst worden. BLOEIENDE KIKKERTEELT IN JAPAN. Een voor onze begrippen wat merk waardige tak van bedry'f ontwikkelt zich den laatsten tijd in Japan en brengt het daar tot grooten bloei, namelijk de kikkerteelt. De ex port van „kikkerbillen" uit het gebied van Tsoe in de prefectuur Miye bedraagt thans meer dan 1000 pond per maand en hi) stijgt voortdurend. Er wordt uitgevoerd naar Euro- pa en naar de Vereenigde Staten en de vraag is zoo groot, dat de „producenten" niet eens voldoende kunnen leveren. In de prefectuur Miye houden zich bijna 1000 personen met dit bedrijf bezig en zij bezitten in totaal 300.000 van deze springers, die voorloopig voor de teelt In het leven worden gehouden. Interessant is nog, dat de kikkers eerst uit de V.S. in Japan zijn ingevoerd, waar zij zich in het moerassig gebied van Miye zoo goed geacclimatiseerd hebben, dat zij de basis wer- den voor een nieuwen tak van Japanschen handel. OVERVAL IN ZIEKENHUIS. Drie met pistolen gewapende mannen zijn in de nacht van Maandag op Dinsdag te midder- nacht het Duitsche diaconessen-ziekenhuis te Chicago binnengedrongen en hebben gepoogd een man te dooden dien zij vroeger gewond hadden. Zij klommen de brandtrap aan den achtsrkant van het ziekenhuis op, drongen de kamer binnen van Frank M'Cerlane, een be- rucht type uit de misdadigerswereld, die "een maand geleden door een schot in het been werd gewond en openden het vuur op hem uit hun pistolen. M'Cerlane was intusschen niet onvoorbereid. •Hij haalde een revolver van onder zijn kussen te voorschijn en begon schoten te wisselen met zijn belagers. Hij werd door drie kogels ge- troffen doch dreef zijn aanvallers op de vlucht. Patienten, doctoren en verpleegsters ver- keerden in groote ontsteltenis terwijl de man nen schietend en met hun wapens dreigend door de gangen snelden en vluchtten. Men vreest dat de wonden van M'Cerlane doode- lijk zijn. BAD, MASSAGE EN SCHEREN VOOR NIETS. Een jonge barmixer te Berlijn heeft geluk gehad. Hij liep rond in het modeme waren- huis Karstadt te Neu-Kolln en in eens ging hij naar een der kassen en gelastte de kas- juffrouw, hem een bon uit te schrijven voor een koolzuurbad, massage en kappersbehan- deling. Het meisje keek verbaasd op, doch op forschen toon zeide de jongeman: ,,Ik ben de nieuwe direoteur, vlug wat!" Daarop werd de bon uitgeschreven. De „directeur" schrap- te het bedrag van 3.50 mark door en maakte er royaal 5 mark van en verdween in de bad- inrichting. Daar kreeg hij zijn bad en mas sage en werd geschoren en gechamponeerd. Maar inmiddels hadden de cassifere en een paar andere bedienden over het geval gespro- ken en ze vonden het toch wel wat verdacht. Toen dus de jongeman met het dons van poudre de riz op zijn frisch geschoren wangen uit den kapsalon kwam, werd hij opgewacht door een Schupo, die hem meenam naar het bureau. Zijn goede luim had hij daarbij niet ver loren en zijn goede luim verliet hem ook geen oogenblik, toen de zaak voorkwam. Met het grootste vermaak schetste hij het verhaal aan den rechter en hoe meer getuigen kwa- men opdagen, cassiCre, afdeelingschef, bad- meester, kapper, politie-agent, hoe vroolijker hij lachte, tot per slot van rekening bij weer- omstuit het heele publiek zat te lachen en zelfs de rechter een zakdoek voor zijn mond moest houden. Bedrog? Wel nee, zei het jongmensch, ik heb alleen maar een grap willen uithalen en die is uitstekend geslaagd ook. De grap slaagde zelfs tot het laatste oogen blik. Want het geding was alleen begonnen, omdat de politie-agent den mixer had be- keurd; maar het warenhuis had geen aan- klacht ingediend, niemand voelde zich door den jongen man benadeeld en dus moest het geding, nauwelijks begonnen, ook weer wor den gestaakt. Vroolijk lachend liep de delin quent na een hoffelijken groet en buiging voor den rechter onder daverend gelach de rechtszaal uit. HET KAARTSPEL. Het kaartspel schjjnt omstreeks 1299 in Italie in gebruik te zijn gekomen. Eerst op het einde der 14de eeuw, dus tijdens de re- geering van Albrecht van Beieren, werd het hier te lande bekend. Deze vorst en zijn ge- malin schijnen groote liefhebbers van het „Quairten" te zijn geweest, want verscheidene rekeningen vermeladen uitgaven, die daarop betrekkmg hebben: b.v. negen gulden voor den aankoop van nieuwe kaarten; drie gulden „mijn Vrouwe geleent om mede te quairten", enz. Men noemde dat spel „Quairten" (kwarten), naar de vier kleuren waarin het verdeeld is. Dit woord is later tot kaarten verbasterd. Het oudste soort kaartspel, in Holland in gebruik, schijnt het „scheepje zeilen" ge weest te zijn, want meermalen komt in de grafelijke rekeningen voor, dat Albrecht met miner Vrouwe" een zeker bedrag „verzeyl- de". Hoeveel verzet het kaartspelen ook van een zekere zjjde ontlokte, het werd spoedig in ons land zoo algemeen, dat men tenslotte overal en te alien tjjde kaartspeelde; in huis- kamer en herberg, in wagen en schuit, in win- kel en werkplaats, tot eens op Nova—Zembla toe. In den „pruikentijd" heet het kaartspel de hartstocht der jongedames van goeden huize, dat zij zelfs onder het eten niet konden nalaten. Een cynicus als Campo Weijerman, die 't weten kan, noemt het „een van "s men schen allerongeneeselijkste kwalen". Want twee razemijen komen hier samen: „zueht naar winst en woede over het verlies en het spel is een draaikolk, die noch oever noch grond heeft." Tal van kaartspelen zjjn uit vroeger dagen bekend by name: o.a. het scheepje zeilen, roemsteken, lansknechten, lanterlieven, boe- renjassen en wat dies meer zij. De sommen, waarom gespeeld werd, wissel- den naar gelang van de meer of mindere ge- goedheid der spelers. Uit rekeningen van Al brecht van Beieren blykt, dat zijn gemalin in 66n jaar tijd plm. 75 gulden „verquairtten" (van Allerheiligenavond 1305 tot Allerheili- genavond 1306). Constantijn Huygens noteert in zijn dagboek, dat Willem III, de koning- stadhouder, op 4 November 1682 500 gulden wint, op 10 Februari 1688 300 gulden verliest, op 21 October 5000 gulden verliest. In burgerlijke kringen werd op gewone avondjes wel 90 gulden verloren, of zoo als een jongejuffrouw in haar dagboek schryft, „al myn zakgeld verspeeld". OVERSTAPPEN IN VOLLE ZEE. Toen het stoomschip .Bremen" van den Norddeutschen Lloyd in dienst genomen werd is tevens een nieuwe technische vinding in toepassing gebracht; de z.g. „katapult", waar- mee midden op zee vllegtuigen „afgeschoten" kunnen worden. Deze inrichting wordt o.a. gebruikt om in de nabijheid van een haven poststukken, waar groote haast bij is, 24 uren v66r de aankomst in die haven per watervlieg- tuig te laten bezorgen. Ook aan het omgekeerde geval: het nazen- den van brieven of te laat gekomen passagiers per vliegtuig, zal men voortaan grooter aan- dacht moeten schenken, hoewel het landen, d.w.z. in dit geval het aan boord brengen van het vliegtuig, met veel grooter moeilijkheden gepaard gaat dan het starten. Deze moeilijkheden wil men nu ondervan- gen door gebruik te maken van de naar den uitvinder genoemde stuwbaan van Kiwult, deelt de N. R. Crt. mede. Deze baan is gemaakt van zeildoek, die in opgevouwen toestand aan de verschansing van het stoomschip is vastgesjord. Wanneer de baan in gebruik moet worden genomen, wordt zij naar beneden gelaten en sleept dan achter het langzaam varende schip aan, ter wijl zij een schuin, eenige meters breed ver- bindingsvlak vormt tusschen wateroppervlak en scheepsdek. Teneinde deze baan goed strak te houden, zijn aan het einde dat in het water sleept sterke trossen aangebracht, die van het schip uit zoodanig worden aangehaald, dat het einde van de baan naar beneden tot onder den waterspiegel wordt getrokken. Zoo ont- staat onder water een welving der baan, waarin het water onder de vaart van het schip gestuwd wordt (vandaar de naam stuw baan) en de baan strak trekt. Wanneer het schip met een snelheid van 6 tot 7 knoopen vaart, is de baan zoo strak, dat zij, behalve met het vliegtuig, nog met 5 helpers belast kan worden. Het gevaarte ligt betrekkelijk rustig in het water, en er vormen zich weinig draaikolken. Het vliegtuig landt derhalve dus op eenigen afstand van het schip en stevent langzaam naar den oprit, waar het deels door eigen kracht, maar hoofdzakelijk door middel van een hijschkraan naar boven wordt getrokken en op de katapult wordt geplaatst, vanwaar het weer kan wegvliegen. De proefnemingen met deze stuwbaan zijn zoo goed uitgevallen, dat de Norddeutsche Lloyd deze op zijn stoomschip ,,Lutzow" heeft laten bevestigen. GERASPTE RAUWE APPELEN ALS MIDDEL TEGEN ACUTE DARM- KATARRCHEN. „An apple a day, keeps the doctor away", is een bekend Engelsch spreekwoord. Er zou over de rol van den appel in de volksgenees- kunde heel wat te schrijven zijn; het is niet verwonderlijk, dat aan zulk een groote, sma- kelijke en betrekkelijk makkelijk te bewaren vrucht ook allerlei heilzame werkingen wer- den toegeschreven. Bij de chemische analyse komt de appel er minder goed af; hij bevat bijna geen eiwitten en vetten, meest kool- hydraten; evenmin is hij ryk aan vitaminen, zoodat hij dan ook in de tegenwoordige voe- dingsleer wat minder gewaardeerd wordt dan in vroeger tijden. Thans komt de bekende kin- derarts, prof. Moro, met een zeer emstig be- doelde mededeeling in de ,,Klin, Wochen- schrift", waarin hij van een bijna wonderda- dige werking vertelt van geschaafde rauwe appel bij allerlei diarrheeen van het kind. Prof. Moco is tot deze therapie gekomen door de lezing van een brochure van dr. Heis- ler, waarin deze allerlei ervaringen uit zijn plattelandspraktijk meedeelt, en o.a. de wor.- derbare werking vermeldt van appeldagen als oud volksmiddel bij acute darmkatarrhen. Prof. Moro heeft deze geneeswijze bij een groot aantal aan diarrhee lijdende personen in zijn kliniek te Heidelberg toegepast en in verreweg de meeste gevallen in twee dagen beterschap gezien. Langer dan twee dagen gaf hij het dieet niet; dit bestond uitsluitend uit de fijngewreven rauwe appelmoes zonder pitten of klokhuis, zonder schillen; en de kin- deren mochten er van eten zooveel ze wilden. De hoeveelheid wisselde met den leeftijd; meest kregen zij vijf keer per dag van deze kost; 720 middelgroote appels per dag (500 1500 gram). Na twee dagen appeldieet kre gen de kinderen nog twee dagen lang een onderdieet, zonder groenten en melk en kon den dan meestal weer gewone kost gebruiken. De werking van deze medicatie verklaart prof. Moro door het betrekkelijk groot ge- halte der appels aan koolzuur. Daarbij adsor- beert de appelmassa in den darm allerlei gif- ten en bovendien is er door de armoede aan eiwitten geen gelegenheid tot rotting. (Nadruk verboden.) TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 24 Febr. Jacobus van Gelderen, oud 34 j., jm. en Janneke Maria Koevoets, oud 22 j., jd. 28 Febr. Nicolaas Anthonie Faas, oud 27 j., jm. en Willemina Leunis, oud 21 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 27 Febr. Jaco bus Koster (van Axel), oud 25 j., jm. en Neeltje van Langevelde, oud 23 j., jd. Cor nells Jansen, oud 20 j., jm. en Catharina Jo- zina de Vos, oud 18 j., jd. Geboorten. 25 Febr. Maria, d. van Hen- drik de Vriend en van Cornelia Wolse. Addi Francina, d. van Frederik Johannes Adries Boes en van Francoise Adriana Donze. Overlijden. 21 Febr. Edmandus Josephus Schelleman (van Zaamslag), oud 58 j., echtg. van Pharielde Louisa Maria Kesbeke. 22 Febr. Comelis Dieleman, oud 18 d., z. van Comelis en van Martina Wagenaar. 26 Febr. Elisa beth Stoffijn, oud 81 j., d. van Francois en van Elisabeth Frederiksen. TER NEUZEN. In de afgeloopen week hebben zich in deze gemeente gevestigd: H. V. Faas geb. Geemaert, zonder, Nieuwe- diepstraat 18, van Sas van Gent. J. F. Gijsel, werkman, Donze-Visserstraat 68, van Vlissingen. A. de Gijsel, sjouwer, Noordstraat 61, van Hontenisse. S. Verhelst, zonder, le De Feijterstraat 19, van Axel. L. Draaisma, werkman, O 201a, Sluiskil, van Groningen. B. W. Munne, zonder, Tholensstraat 147, van Rotterdam. A. Vermeulen, dienstbode, Scheldekade 28, van Breskens. I. Ph. C. van Acker, dienstbode, Noord straat 66, van Axel. J. M. L. van Acker, dienstbode, Schutters- hof 11, van Axel. A. I. P. van Boy, arts. Kanaalweg 49, Sluis kil, van Sas van Gent. J. Oele, brugdraaier, O 197a, Sluiskil, van Axel. H. Pieterse, betonvlechter, Schoolweg 27, van Rotterdam. A. A. J. M. de Sepper, pater capucijner, N. Kerkstraat 17, Sluiskil, van Rilland-Bath. Vertrokken: .j P. Ruben, werkman, Schoollaan 9, naar Axel. N. Wiemes (wed. F. Dieleman), zonder be roep, Tuinpad 20, naar Middelburg. A. Zewald, pater capucijner, N. Kerkstraat 17, Sluiskil, naar Gamert. N. van Langevelde, zonder beroep, 0 37, naar Axel. W. van Doeselaar, werkman, Pierssensp.- straat 39, Sluiskil, naar Waalre. J. C. Stouthamer, kantoorbediende, Kanaal weg 75, Sluiskil, naar Westdorpe. 4 Maart. TER NEUZEN. Aanbiedingen gevraagd voor het. ophalen van straat- en huisvuil. Ge- meentebestuur van Ter Neuzen. WILHELMINADORP. Verkooping werk- paarden. Deurwaarder J. M. de Kok. 7 Maart. ZAAMSLAG. Aanbesteding levering kunst- meststoffen. Ver. In 't belang der Landbou- wers. TER NEUZEN, Aanbesteding afbreken en bouwen garage. Architect L. de Bruijne. 10 Maart. TER NEUZEN. Jaarvergadering op de bo- venzaal bij den heer De Vrieze. Vereen. Het Greene Kruis. 11 Maart. HULST. Verpachting bij inschrijving van bouwland. De ontvanger der Reg. en Dom. 12 Maart. AXEL. Veiling woonhuis en erf. Notaris Dregmans. WA LSOORDEN. Aanbesteding maken djjksverbetering. Het bestuur van het cal waterschap Walsoorden. Indien uw spijsver- terir.^ verstoord is, gebruik dan eenige Foster's Maagpillen. Zachte, aldoende wer king, zonder eenige kram pen. f0.65 per flacon Te Ter Neuzen by Firma A. van Overbeeke Leunis, Axelschestr. en Westkolkstr. 1# (Ingez. Med.) HONTENISSE. Donderdag werd alhier door Notaris Dumo- leijn, ten verzoeke van de Hoog-WelGeb. Familie Collot d'Escury en Quarles van Uf- ford in het openbaar verkocht: Eene hofstede, op en met 7.59.95 H.A. (17 gem. 16 roeden) erf, wei- en bouwland en ged. weg, gelegen in den Koningin Emmapolder, gemeente Clinge. Kooper werd de heer Cam. A. M Ferket te Clinge, voor 21.500. 7.76.40 H.A. (17 gem. 127 roeden) bouwland en ged. weg aldaar. Kooper werd de heer A. Th. Verbist te Hulst voor f 17.900. 3.12.50 H A. (7 gem. 4 roeden) bouwland en ged weg aldaar. Kooper werd de heer Aug. D. Ferket te Clinge, voor f 7400. Rotterdam, 3 Maart 1930. VEEMARKT. Aangevoerd werden 501 vette runderen, 241 vette- en graskalveren, 321 schapen en lammeren en 1324 varkens. Vette runderen met flauwen handel, voor- al in tweede en derde kwaliteiten, zulks in verband met aanvoeren uit het buitenland. Vette kalveren waren ruim aangevoerd, de handel was zeer flauw hetgeen van invloed was op de prijzen. Schapen, hoewel met stil- len handel, zonder verandering in prijs, Zware vette varkens waren met weinig koop- lust, de vleesch-varkens met redelyken han del en de zouters gingen vlug weg. De noteering was als volgt: Koeiem le kw. 1^f 1,16, 2e kw. f 0,83 fl, 3e kw. 0,740,82; Ossen le kw. 0,90—/1,05, 2e kw. 0,80—/0,87, 3e kw. 0,720,78; Kalveren le kw. /1,691,89, 2e kw. 1,40-1,66, 3e kw. 1,16—1,37; Schapen le kw. 0,780,80, 2e kw. 0,55 0,65, 3e kw. 0,40/0,54; Lammeren /0,95 /1,05; Zware vleeschvarkens /0,75/0,77; Vette varkens 0,740,75, oVerige soorten 0,700,72, exportvarkens 0,77f 0,81. BINNENLANDSCHE GRANEN. Tarwe /9,25/10; Gerst Chevalier 6,25 6,75; Haver /6—6,25. FIJNE ZADEN. Lijnzaadvoer 1718; Zaailijnzaad blauw- bloei 20/22; idem witbloei 1820; Blauwmaanzaad 30/33; Karwijzaad 31 32,50, Geel mosterdzaad 2124; Ka- nariezaad 1819. AARD APPELEN. Zeeuwsche Blauwe 1,60f 2,20; Zeeuw- sche Bonte 1,602,20; Zeeuwsche Eigen- heimers 0,80-/1,10; Eigenheimers potera 0,60/0,90; Brielsche Eigenheimers 1 /1,50; Blauwe Eigenheimers fl/1,20; Red Star 0,90—/ 1,20; Bravo's 1,20—1,70. Aanvoer tamelijk, handel traag. VLAS. Aangevoerd: Blauwbloei 14125 K.G. /0,75 —fl; Holl. Geel 6500 K.G. 0,70—/ 0,95; Dauwroot 5260 K.G. 0,62%—0,70. s.s. HELENA in lossing te Sulina. s.s. MAGDALENA vertrok 27 Febr. van Cardiff naar Gibraltar, s.s. TERNEUZEN in lossing te Rotterdam. Voor Ter Neuzen: 2 Maart. Duitsch a.a. KURT, 183, pijpaarde, Par. Van Ter Neuzen: 28 Febr. Eng. aa. CATHERINE ETHEL, 80, steen, Londen. Van GentTer Neuzen: 1 Maart. Eng. B.a. FALCON, 738, stukg., Londen. Voor Gent: 28 Febr. Eng. s.s. WAYPARK, 857, kolen, Immingham; Eng. s.s. ELEVEEN, 969, kolen, New-Castle; Eng. s.s. BUSH- WOOD, 1297, kolen, New-Castle; Eng. s.a. DARLINGTON, 451, stukg., Duinkerken; Zweedsch s.s. HEROS, 652, kolen, Leith; Eng. s.s. MARSDEN, 1692, kolen, New-Castle. 1 Maart. Eng. s.s. KITTEWAKE, 982, stukg., Glasgow; Eng. s.s. CLANWOOD, 1244, kolen, New-Castle; Eng. s.s. HEBBURN, 1685, kolen, New-Castle; Duitsch s.s. ELLEN LARSEN, 1160, ledig, Antwerpen; Eng. s.s. CROXDALE, 806, ledig, Londen; Eng. s.s. TOSCA, 169, ledig, Londen; Eng. s.s. CONT. FREIGHTER, 214, ledig, Londen; Eng. BJ. GWYNWOOD, 674, kolen, Goole; Noorsch s.a. BORGFRED, 782, kunstmest, Odda. 2 Maart. Belg. s.s. GANDA, 1384, kolen, Swansea; Belg. m.s. PREST. FRANCQUI, 2425, petroleum, Batoem; Eng. s.s. MERAN- NIO, 563, stukg., Londen; Duitsch s.s. GER- DA FERDINAND, 908, ledig, Duinkerken; Eng. s.s. CARL BEATH, 1256, kolen, Methll; Eng. s.s. YORKVALLEY, 292, ledig, Londen; Eng. s.s. DERWENT, 418, stukg., Goole. Van Gent: 28 Febr. Belg. s.s. MARNTX, 292, fosfaat, Boston; Eng. s.s. YEWGLEN, 274, fosfaat, New-Castle; Letl. s.s. SKRUN- DA, 1467, ledig, Kiel. 1 Maart. Eng. s.s. DRYBURH, 676, fjzer, Grangemouth; Eng. s.s. INVERGRANGE, 160, cement, Londen; Belg. s.s. RENE, 1544, ledig, New-Castle; Noorsch s.s. TRES, 460. stukg., Goole; Eng. s.s. WAYPARK, 857, ledig, Immingham; Spaansch s.s. LOLIN, 2413, ledig, Port Talbot; Eng. s.s. CRICH- TOUN, 506, stukg., Leith; Eng. s.s. E. ROSE, 106, ledig, Yarmouth; Eng. s.s. DARLING TON, 451, stukg., Hull; Belg. s.s. LEOPOLD DE WAEL, 627, ijzer, Newport. 2 Maart. Eng. s.s. AIRE, 532, stukg., Goole; Eng. s.s. WALLSEND, 1739, ledig, Tyne; Letl. s.s. KLINTS, 776, ledig, Windau; Letl. s.s. BALVA, 1345, ledig, Danzig; Eng. s.s. ELEVEEN, 969, ledig, Tyne; Eng. s.s. BUSHWOOD, 1297, ledig, Tyne; Eng. sx. TOSCA, 169, steen, Londen; Duitsch s.s. ROSE, 879, fosfaat, Londen; Eng. s.s. CONT. FREIGHTER, 214, ledig, Tyne.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 3