.UROL M Sproeten komen paabdenfokkeru. SPORT. GBMEffGDE BERICHTER. LANDBOUWBERICHTEN. vroeg in het voo jaar, koop tijdig een pot Sprutol Bijalle Drogisten 13 14 13 14 12 13 14 13 12 11 8 5 4 4 4 3 2 5 8 7 9 10 10 doelp. v.—t. 60-12 74-14 45-44 27-42 20 35 29-43 36 63 22-60 EEN BEEN DOOR ELECTRISCHEN STROOM VERBRAND. KRUPP EN THYSSEN VAN VERRAAD BESCHULDIGD. (Ingez. Med.) De lieer C. Smies Hz., die periodiek moest aftrfiden, werd met 32 stemmen (van de 34) herkozen en nam onder dank zijn herbenoe- minp- aan, Bij de rondvraag werd gevraagd, of het niet bestrijding der T.B.C. De voorzitter voelde daar veel voor, doch zou nog liever zien, dat een le_i lg werd gehouden voor het Groene J&ruis in het algemeen. (Midd. Crt.) SLUISKIL. Uitvoering van „Polyhymnia". Op Dinsdag- en Donderdagavond j.l. gaf de zangvereeniging „Polyhymnia" onder leiding van haren directeur, den heer Aug. Eeckhout nit Hulst, haar gewone jaarlijksche uitvoerin gen in de zaal van den heer A. J. de Kroger alhier. Beide keeren was de zaal stampvol, z66 zelfs, dat wegens plaatsgebrek velen teleurgesteld moesten worden. In aanmer- king genomen de vele vreemdelingen, die momenteel te Sluiskil vertoeven, was dit uiteraard niet te verwonderen, en het bestuur van „Polyhymnia" overweegt daarom ernstig, alsnog een uitvoering te geven, daar vrijwel vaststaat, dat ook dan weer een uitverkochte »aai kan verwacht worden. Hoofdnummer van het programma was het zangspel in drie bedrijven „Prinsesje", door M. M. Koster. Naast de titelrol, die zeer ver- dienstelijk vertolkt werd, viel vooral op het spel van den clown en den acrohaat. Het programma vermeldde verder diverse koor- en solonummers, die een aandachtig gehoor vonden, maar het waren vooral de ko- rnische voordrachten, die buitengewoon in den smaak vielen en af en toe de lachspieren zwaar op de proef stelden. Vooral namelijk mag daarbij „Een belangrijke arrestatie" ge- noemd worden. Middemacht reeds gepasseerd waren de uitvoeringen eerst afgeloopen, terwijl ten slotte een gezellige jazz-band de bezoekers nog de noodige verpoozing bood. In de rij der vele uitvoeringen, welke „Poly- hymnia" reeds in haar archief vermeld heeft staan, zullen de avonden van thans een be langrijke plaats innemen. De uitvoeringen zijn uitstekend geslaagd en het bestuur kan met gerechtvaardigde voldoening er op terug- zien. Conferentie Cokesfabriek. Vrijdagmorgen had ten kantore der Cokes fabriek de aangekondigde conferentie plaats, die als een voortzetting kon beschouwd wor den van de besprekingen, welke reeds ge- voerd waren op Donderdag 13 Februari j.l. Van de toen bereikte overeenstemming inzake loonsverhooging gaven we een overzicht in de Ter Neuzensche Courant van den 14en Febr. Aangaande de conferentie van 28 Februari vemamen we het volgende: De arbeidersorganisaties waren vertegen- woordigd door de heeren Van Deersum en Rippen voor den modernen bond, Van Brussel en Kroone voor de R. K. organisatie en Chal- met voor de Belgische fabrieksarbeiders. Het. resultaat der besprekingen komt hierop neer: Van de door de bonden gevraagde 6 feest- dagen zullen er drie doorbetaald worden en we) voor de arbeiders, die werken, 100 extra en voor hen, die niet werken, het ge wone dagloon. Voorts is voor het steenkolen lossen in de toooten nog deze speciale bepaling gemaakt, dat voortaan voor Zondagsarbeid 50 extra boven het gewone loon zal uitbetaald worden. Hoewel ook met betrekking tot eenige andere punten nog onderhandeld is, zijn de veranderingen in de arbeidsvoorwaarden be- perkt gebleven tot die, waarvan we hierboven en in de krant van 14 Februari een r6sum6 gaven. Er zijn alzoo voor de arbeiders tal van be langrijke verbeteringen tot stand gekomen. Het wachten is nu nog op de opnieuw in be- drijfstelling der 3e en 4e batterij oude ovens wat in deze maand stellig het geval is. Dan gaan er weer 100 tot 120 arbeiders de fabriek op Eind van dit jaar moeten de 69 nieuwe ovens klaar zijn, waaraa een evengroot kwan- tum arbeiders noodig is. Dokterspraktyk te Sluiskil. Onder dit opschrift gaf de Sas van Gent- sche correspondent in de Ter Neuzensche Courant van Vrijdag j.l. een beschouwinkje, dat naar onze meening de zaak wel wat te eenvoudig en te optimistisch voorstelde. Wat toch is het geval? Blijkens de adver- tenties in de krant van Woensdag en Vrijdag heeft de heer A. van Loy, zich als arts te Sluiskil gevestigd. Hij houdt in het zieken- huis spreekuur, hij zal natuurlijk te Sluiskil zijn paCSnten bezoeken en vertrekt dan ver- moedeltjk weer naar Sas van Gent, waar hij woont, om den anderen dag terug te komen, f-nv. Op deze wijze zijn er echter al veel dok- ters te Sluiskil gevestigd, immers Dr. Puy- laert, Dr. Doussy, Dr. Spuitenburg en Dr. Van Bockstaele komen ook dagelijks te Sluiskil, om er hun patienten te bezoeken, al jaren- lang zelfs. Met de vestiging van Dr. Van Loy zou dit aantal alzoo met <56n vermeer- derd worden, want veel verschil kunnen we er niet in zien. Het is de heer Colsen geweest, die meer- malen reeds getracht heeft een dokter te Sluiskil gevestigd te krijgen, maar hij bedoel- de dit dan z66, dat men op ieder uur van den dag en den nacht dien dokter ook te Sluiskil kon bereiken. Ook in den gemeenteraad is meer dan eens over deze kwestie gesproken, en we meenen ons te hermneren, dat deze niet ongenegen was een vestigings-subsidie daar- voor beschikbaar te stellen. Toen de pogin- gen om alhier een geneesheer gevestigd te krijgen niet gelukten, is daarop van gemeen- tewege de afhaaldienst van medicijnen uit de apotheken in de kom ingesteld. In een ge- sprek dat we dezer dagen met den heer Col- Ben hadden, bevestigde deze dit en verklaarde dat zijn standpunt daaromtrent nog steeds betzelfde is. Men ziet dus, dat deze zaak al ouder is dan ze lrjkt. En hoewel het bovenstaande in geen enkel opzicht onaangenaam tegenover de per- soon van Dr. Van Loy bedoeld is, die immers ten alien tijde het recht heeft, zich hier te vestigen, leek het ons ook goed, ook op de andere zijde der kwestie eens te wijzen. We meenen te hebben begrepen, dat men spoedig hierover meer zal hooren. SAS VAN GENT. Waar Momus hoogtij viert. Sas van Gent staat op 't oogenblik weer in •t teeken van Camaval. Prins Camaval, Momus' dollen jonker, zwaait er den scepter. De heele jonge generatie heeft zich in zijn gevolg geschaard. 't Feest is aangevangen, j Vroolijk klinken zangen, Fluit en vedelsnaar. Overal waar de gelegenheid het maar eenigszins toelaat, verdringen zich de ge- maskerden zoodat er voor den kijklustigen bezoeker zelfs geen ruimte overschiet, om zich van het drukke gedoe een idee te vormen. Begunstigd door prachtig weer heeft de pret bij het jonge volk onmiddellijk 'n hoogte- punt bereikt. Het begon met een gecostu- meerde voetbalmatch, waar zich de nieuws- gierigen reeds een benaderend beeld konden vormen van hetgeen later op den avond zou te zien zijn. Het zijn zware dagen, niet alleen voor de liefhebbers van het Carnavalsfeest zelf, maar niet minder voor de tappers. Doch alles gaat, door strenge consignes gewaarschuwd, ordelijk toe, hetgeen maar het verstandigst zal zijn ook, wil men niet de kans loopen, dat er door ingrijpen een minder vroolijk einde aan de pret gemaakt worde. Intusschen hout de politie een oogje in 't zeil, dat er geen ordeverstoringen plaats heb ben. Voor de echte Sassenaren is dit nu wel niet zoo noodzakelijk, maar gedurende deze dagen krdoelt het van vreemdelingen, die natuurlijk heel welkom zijn, maar zich soms, als zijnde in een vreemde plaats, allicht meer zouden willen veroorloven, dan voor den goe- den gang van zaken oirbaar is. Laten we hopen, dat elk „zotteke", al viert de zotheid dan ook gedurende deze dagen haar getij, minstens zooveel gezond verstand aan den dag legge, dat het Carnavalsfeest voor't Sas niet moge verloren gaan. SELZAETE. Een jongen geelectrocuteerd. Zaterdag heeft zich aan de poort der fabriek Kiihlmann alhier een ernstig ongeluk voor- gedaan. Een in dienst der fabriek zijnde jongen uit Bassevelde werkte aan een elec- trischen kabel met een spanning van 250 volt. Hoewel deze kabel ge'isoleerd was, moet de jongen hetzij door een gebrek aan de isolatie of op welke andere wijze dan ook met de kern van den kabel in aanraking zijn geko men, waardoor hij door den stroom werd ge- troffen en dood neerstortte. Terstond kwa- men verschillende mannen toegeloopen, die. voorzien van gummihandschoenen den jongen van den doodelijken draad bevrijdden. Er kon toen echter niets anders dan de dood worden geconstateerd. Het lijk is naar Bassevelde overgebracht". -■.» (Ingez. Med.) Wedstrijduitslagen van Zondag 2 Maart. Afdeeling IV. le klasse. LongaEindhoven RoermondNoad 2e klasse A. DongenZeelandia BaronieT.A.C. VelocitasMiddelburg 3e klasse A. Middelburg HTemeuzen 2—4 4—2 6—3 1—1 2—2 1—5 Competitiestand 3e Klasse A. Hulst Terneuzen Middelburg II Walcheren Sinoto Vlissingen n Zeelandia H Zierikzee OKI n slechts uit bljbsdoelingen voortspruiten. Voor al in dezen tijd, nu steun aan den individuee- len fokker zoo noodig is, komt het ingespan- nen werk van het bestuur nog zoo veel te meer tot zijn recht. Als bestuursleden werden herkozen de af- tredende heeren Pr. de Dobbelaere fe Bier- vliet, Aarn. de B.uijne te Ter Neuzen en P. L. S. de Maat te Stoppeldijk. Als juryleden voor de opname van merries in het Hulpboek werden gekozen de heeren Jac. de Feij ter te Boschkapelle, C. E. Buijsse te Biervliet en P. L. Magnus te Biervliet. Als vastlid voor de jury tot goedkeuring van dekhengsten werd herkozen de heer Pr. de Dobbelaere en als plaatsvervangend lid dier jury werd herkozen de heer L. A. C. van Esbroek te Hengstdijk. Als conlroleur voor het deel bezuiden de Sclielde werd gekozen de heer D. Fassaert te Stoppeldijk en voor het deel benoorden de SchelJe de heer C. Verdonk te 's Heerenhoek. Als plaatsvervanger voor beide, om op te treden wanneer een van beiden verhinderd mocht zijn, werd gekozen de heer Anth. de Putter te Biervliet. B.j de rondvraag hield de heer Bakker een zeer interessante causerie over de tegenwoor- dige ontwikkeling der koudbloedfokker in West-Europa. Hij toonde met cijfers aan, dat het meer dan waarschijnlijk is, dat bin- nen afzirnbartn tijd een weeropleving van den paardenhaniel te verwachten is. Zoowel in Duitschland, als in Denemarken en in Neder- land, is het j arlijks ve.bruik van paarden veel grooter dan da jaarlijksche productie. Deze toastand moet, zoo zeide hij, uiteinde- lijk op den handel een gunstigen invloed uit- oefenan. Ligc naardig is in dit verband wel het feit, dat in Belrie, het fokkersland bij uitnemend- heid, h:t aantal jonge paarden steeds toe- neemt, zoodat dit' land bij een weeropleving van den handel, direct zal kunnen profiteeren. Het komt he n voor, dat het voor onze leden nocdig is zich van deze cijfers goed de gevol- gen voor de a geest te houden, en vooral de veulers te d en inschrijven, omdat wanneer eenmaal de zaken weer gaan, onze papieren hun waarde zullen hebben. De heer Fassaert bracht ter sprake de kwes tie van het inschrijfgeld voor merries. Nu het aantal fokkers die bij hun organisatie bedan- ken hoe langer hoe meer toeneemt, was hij van meening, dat het Z. B. S. de voorwaarden v or toctreding zoo voordeelig mogelijk moet stellen. Het is ons er toch om te doen in de eerste plaats onze Zeeuwsch fokkers voor ver- lies d r bloedljren, waarvoor zij lange jaren zooveel hebben moeten offeren, te bewaren. De heer De Bruijne formuleerde in aanslui- ti g diarmee een voorstel, dat bepaalt, dat overschrijving van merries uit een ander star.boek voor nieuwe leden vanaf heden tot en met 31 December as. niet zal berekend worden tegen 2.50 gulden, maar tegen 1 gul den per merrie. Voor hengsten blijft het be- drag van 2.50 gulden gehandhaafd. Dit voor stel werd met algemeene stemmen aangeno- men. De vergadering hoopt door deze bepaling vele fokke-s die om een of andere reden by hun organisatie bedankt hebben, de mogelijk- heid te openen zich zonder veel kosten bij het Z. B. S. te doen 'Inschrijven en zoo hun stal voor het verlies van bloedlijnen te bewaren. zwakt voortgezet. Hoewel de politie uit den aard der zaak eenigszins gehandicapt is door het feit alleen al van het verstryken van tijd i na het p.egen der misdaad, worden, evenals ait het geval was toen V. nog in voorarrest zxt, nog steeds nasporingen verricht aan de na id van de by de politie ingekomen gege- vens. Over den stand van dit gedeelte van het onderzoek acht men zich evenwel niet gerech- tigd nu reeds mededeelingen te doen, daar, juist nu de bekende beslissing der rechtbank is gevallen, een uiterste omzichtigheid is ge- boden. De schakeiwachter M. Kruithof, werkzaam by het P. E. N. te Oterleek, kwam met zyn b^en in aanraking met 'n stroom van 50.000 volt. Het been werd zoodanig verbrand, dat ce heer Kruithof in bewusteioozen toestand naa het ziekenhuis te Alkmaar werd ver- voerd. Z jn to. stand schynt levensgevaarlijk te z.jn. EEN BELASTIN GAMBTEN AAR BIJ DEN NEUS GENOMEN. De kassier van het belastingkantoor aan de Bocmpjes te Rotterdam is de dupe gewor- j aen van twee vingervlugge gauwdieven. Aan 1 zijn loket vervoegden zich twee kleurlingen, j die in een gebroken taaltje aan hem vroegen, of hy een bankbiljet van f 1000 voor hen wilde j wisselen. Bereidwillig voldeed de kassier aan j hun verzoek en wisselde het bankbiljet, waar- bij hy hun onder meer een biljet van 200 voorteide. Een der mannen beduidde hem toen dat hij ook gaarue dit biljet kleiner wilde hebben gewisseld. De kassier keek zijn kas nog eens na, do.h kon niet aan het verzoek veld, en, wairop de vreemdelingen hem het stapeltje bunkbiljstten weder toeschoven en hun biljet teiugvroegen. Zij kregen dit terug waarop zij heengingen. Bij het opmaken van de kas bemerkte de kassier dat een van het twee- tal kans had gezien, ongemerkt 200 aan bankpapier achter te houden, vermoedelijk 8 biljeUen van 25. Temeuzen 1 speelde gister te Middelburg tegen M ddelburg 2. Dit was voor Temeuzen de laatste wedstrijd in deze competitie. De uitslag. was 51 voor Terneuzen. Bij de rust was de stand 20. Ajax kampioen Afd. I. Doordat Ajax gisteren een overwinning be- haalde op Sparta en A.D.O. het tegen Haar lem niet verder wist te brengen dan een ge- lijk spel, is eerstgenoemde club kampioen geworden van Afdeeling I. ENGELSCHE BEETWORTELSUIKER. Reuter seint uit Londen, dat de subsidie aan de Engelsche beetwortelsuikerindustrie in het jaar 1930,31 5.400.000 p.st. zal bedragen tegen 4 230.000 p.st. in het voorafgaande jaar. STAMBOEK VOOR HET ZEEUWSCH- BELGISCHE TREKPAARD. Vrijdag werd te Ter Neuzen door de vereen. Stamtooek voor het Zeeuwsch-Belgische Trek- paard een algemeene vergadering gehouden. He opkomst der leden was bevredigend. Uit het jaarverslag stippen we het volgende aan. Het aantal ingeschreven veulens in 1929 is juist evengroot als in 1928, hier is dus geen achteruitgang te constateeren. Het aantal leden is in 1929 met ruim 20 vooruitgegaan. In het gebied waarin het Z. B. S. werkt, dekten in 1929 zeven hengsten, welke in de registers zijn ingeschreven. Deze hengsten dekten in totaal 414 merries. Het blijkt, dat deze hengsten ook by niet leden van het Z. B. S. gedakt hebben. In het Hulpboek wer den opgenomen, na keuring, 40 merries. Voor den dekdienst 1930 zijn in Zeeland be schikbaar 9 Z. B. S.-hengsten, goedgekeurd door de commissie van het Z. B. S. De connecties met het Belgische Stamboek zijn van zeer vriendschappelijken aard. Ver- schi lende conferences hebben plaats gehad over ernstige zaken, en de goede kameraad- schap kwam steeds duidelijk aan het licht. Er is een wederzijdsch begrijpen en waardeeren van elkanders streven, en er is een toestand geschapen, die noodig is voor het tot stand komen van nauwere relaties. Ook in Frank- rijk zijn de relaties uitgebreid, en meerdere pedigrees zijn voor dat land afgegeven, zoo wel als voor het eigen land. Aan de Overheid werden verschillende ad- viezen uitgebracht, o.a. over de regeling der verplichte hengstenkeuringen, alsmede over de benoeming van twee leden van de Provin- ciale Regelingsc ommissie voor de Paardenfok- kerij in Zeeland. Verschillende leden van het actieve bestuur en de juryleden oogsten een specialen dank der algemeene vergadering voor hun vele daadw:rkelijke en totaal belangloozen steun a n de bsweging g~schonken. Niets was hun te veel, en ze zijn de dragers van de geest die in de vereeniging lseft, de stamboekhouding van het zwa e trrkpanrd in Zeeland, zoo voor- dee'ig mogelijk te voeren, en de belangen der leden te plaatsen boven allerlei belangen, die DE MOORD TE BENNEKOM. De dader gevat Het spreekt van zelf, dat de verschillende moorden die in de laatste tijden in ons land voorkwamen het publiek verontrusten en vooral is het onrustwekkend, dat het den schijn heeft, alsof verschillende moorden on- gestraft blijven, omdat het niet gelukt den dader of de daders te ontdekken. Begrijpe- lyk is het, dat daardoor politie en justitie tot het uiterste worden aangespoord, om vooral bij zoo'n gruwelijk misdrijf als dat nu weer te Bennekom is voorgevallen klaarheid te brengen. De publieke opinie is door die on- gestraft blyvende gruweldaden niet bevre- digd. Toch mag dat ook weer niet laten ver- leiden tot arresteeren en straffen by onvol- doende bewijzen. In zake den moord te Bennekom werden vele aanwijzingen verschaft, die bleken op een verkeerd spoor te brengen, doch Zaterdag- avond schijnt men zich op een spoor te heb ben begeven waarop weliswaar reeds ver- moedens bestonden, doch die men niet verder had gevolgd. Men had ook reeds het oog laten vallen op den 34-jarigen J. H., gehuwd, vader van 6<5n kind, handelaar in breimachines en adver- tentiecolporteur, die reeds 5 jaar geleden was veroordeeld wegens aanranding van een meisje onder Lunteren, welk feit door hem nimmer is erkend. Hij werd uitgenoodigd op het politiebureau te verschijnen, doch kwam niet. Ten slotte is hy naar de woning van een agent gegaan, en werd spoedig daajna door een inspecteur per auto naar Bennekom vervoerd. Hij was zeer kalm en verklaarde reeds bij voorbaat niets met het gebeurde te maken te hebben. Men maakte een tocht naar de woning van mej. Boerwinkel. Deze was reeds met verschillen de verdachten geconfronteerd, in wie zy niet den dader van den overval herkende. Toen H. werd voorgeleid, ontstelde zij hevig en riep: „Oh, daar is hy!" Toen H. ontkende schuldig te zijn herkende zy hem opnieuw aan zyn stem. H. hield zijn onschuld vol. Toen H. weer buiten de woning gebracht was, viel zy in onmacht. De politie moest Zaterdagavond H. tegen over het voor de woning van mej. Boerwinkel saamgestroomde publiek den verdachte met man en macht verdedigen. Toen het bekend werd dat mej. B. hem herkend had, uitte het woedende publiek tegen hem de gruwelijkste verwenschingen. Er werd by H., een huiszoeking gehouden en ook werd zijn vrouw aan een verhoor on- derworpen, terwijl de justitie naar Heelsum is vertrokken voor het onderzoeken van een door H. opgegeven alibi. TWEE KINDERF.N GEDOOD. Vrijdagavond is te Brunsum het 7jarig meisje van de familie R. onder een vracht- auto geraakt en gedood, terwijl dienzeifden avod te Spekholzerheide het 5jarig dochtertje van de familie Hanssen onder een autobus geraakte en gedood is. DE MOORD IN DEN BLIJDORPPOLDER TE ROTTERDAM. Naar gemeld wordt, beschouwt men in po- litiekringen de zaak van den moord in den Blijdorppolder te Rotterdam absoluut nog niet als afgedaan en het onderzoek wordt onver- EEN VROUW IN BRAND GEVLOGEN BIJ HET VULLEN VAN EEN BRANDEND PETROLEUMTOESTEL. De 64jarige wed. V. te Beverwijk beging de onvooizichtigheid een brandend petroleumstel bij te vul.en. Het toestel vloog in brand, met het noodlottig gevolg, dat ook de kleeren der vrouw v.am vaCen. De vrouw rende luid gil- lend de straat op, waardoor het vuur nog aanwakkerde. Toen het dan ook aan ylings ter hulp gesnelde omwonenden gelukte met behulp van jassen het vuur te dooven, had het slachtofier reeds zeer ernstige brandwonden bekomen. In hoogst zorgelijken toestand werd zij naar het Roode Kruisziekenhuis overge bracht. SCHIP GEZONKEN. Vrijdagmiddag omstreeks 2 uur is vlak voor de haven van Staveren gezonken het schip „Hoop op Zegen" van W. Walsma, groot 160 ton. Het schip, geladen met mest, was van Harlingen vertrokken in de richting Am sterdam. Door den lagen waterstand in zee is het schip op een steen gevaren, waardoor het lek is ge- stooten. De schipper, die aanvankelijk niet bemerkt had, dat het schip lek was, is door- gevaren. Ter hoogte van het Vrouwenzand nabij Staveren bemerkte men, dat het schip water binnen kreeg. De hulp van een sleep- boot werd ingeroepen, die in de richting Sta veren voer. De poging van deze sleepboot, om de „Hoop op Zegen" in de haven binnen te brengen, mislukte. Vlak v66r de haven zonk het schip. De schipper, zijn gezin en de ver- dere bemanning wisten zich te redden door in de sloep te springen. De mast steekt boven water uit. Het gezonken vaartuig ligt, vooral voor de booten van den veerdienst Enkhuizen- Stavoren hinderlijk. SCHIPPERSKNECIIT OVERBOORD GESLAGEN EN VERDRONKEN. De 71jarige schippersknecht R. T. is van een schuit van de N.V. Expeditie-ondeme- ming D. Hennipman te Hilversum over boord geslagen en verdronken. Voorop het vaar tuig stond de schippersknecht C. J. G. uit Amsterdam. T. stond aan het roer en de scheepsjager M. v. H. leidde het paard, dat de schuit trok. Te 's Gravenland moet T. op tot dusver niet opgehelderde wijze in de 's-Gravenlandschevaart zijn gevallen, althan3 de beide mannen misten hem plotseling. Zy hebben echter den tocht vervolgd, zonder iemand te waarschuwen. Het lijk is later door de politie opgehaald. De jager en de schippersknecht zyn door de politie in hechtenis genomen. DE VORST VAN GELEEN. Na de geleden nederlaag van den vorst van Geleen tegen de Fiscus, bleef het geruimen tyd kalm aan de Pieterstraat te Geleen. Thans heeft hij zich gewend tot de rechtbank te Maastricht met't verzoek Dr. Mr. Frans Jacobus, Furst, Graf und Freiherr von-der- Anstel enz. in te schryven als advocaat-pro- cureur binnen het arrondissement Maastricht. Hy wil namelyk zyn aanspraken en rechten op het kasteel Reymersbeek te Nuth langs den weg van het Recht erlangen en zal zoo doende zelf zijn te voeren procedure tot ont- ruiming van het kasteel door den huidigen bewoner, gaan behartigen. ONGELUK BIJ HET SCHOONMAKEN VAN EEN REVOLVER. De marechaussde R. was in de depotkazeme te Apeldoom bezig met het schoonmaken van zijn revolver. Hy wist niet dat er nog een kogel in het wapenzat. Plotseling ging een schot af, dat zijn kameraad Groen trof. Deze is aan de gevolgen overleden. DE DADER WILDE WEER IN DE GEVANGENIS KOMEN. Zondagmiddag is brand uitgebroken in de bcerderij ..Philadelphia" van de kolonie der vereeniging „Nederlandsche Landbouwkoloni- sat e en Inwendige Zending" te Vries (Zuid- Laren)De boerderij werd een prooi der vlam- mea. De landbouwgereedschappen konden door een 30tal verpleegden grootendeels in veiligheid worden gebracht. Omtrent de oorzaak van den brand tastte men aanvankelijk in het duister, doch later kreeg men ernstig vermoeden, dat hier opzet in het spel was. De politie stelde daarom een grondig onderzoek in en werkelijk bleken de veronderstellingen juist te zijn. De dader, zekere v. d. N„ kon zelfs reeds worden ge- arresteerd. De brandstichter is dezelfde persoon, die indertijd een bundeltje vrouwenkleeren bij een sloot gelegd had om het vermoeden te wek- ken, dat er een misdaad gepleegd was. De man gaf thans het zonderlinge motief op, dat hy den brand gesticht had om weer in de gevangenis te komen. Hij is ter beschik- king gesteld van de justitie te Assen. NOG e£N TRAM OVER VOOR DE HEELS STAD. Te Kingston in Ontario (Canada) is de tramremise door brand vernield. Vyf en twin- tig wagens verbrandden, zoodat er nu nog e^n wagen is om de stad te bedienen, die on- geveer 22.000 inwoners telt. De schade word*, op 125.000 dollar gesteld. MOEDER EN ZES KINDEREN DOOR GASVERG1FTIGING OMGEKOMEN. Vrijdagavond heeft in de voorstad Borna b| Chemnitz de vrouw van een ooriogsmvalid*, tijdens a^wez-gheid van haar man, haar zee kinde.ej, waarvan het jongste zes maandea, het ouuste 12 jaar was, en zichzelve door miudei Van gas vergiftigd. Pogingen van de brandweer, om de levensgeesten weer op te weaken faalden. De reden van deze tragische uaaa moet gezocht worden in de slechte ver- standnuUuLig tusschen man en vrouw. EEN GESTOLEN KIND. Op een avond van de vorige week kwam to een der buitenw.jken van Boedapest een in lompn., genuid jongetje van ternauwernood 4 jaar naar een a0ent toe loopen. RillenJ van aoude en a gst greep het de hand van den agent. „Breng my naar huis, oompje", zei het jo..gitje snikkenue. „Ik wil naar huis, naar myne mieder". De politieagent probeerde het jongetje uit te vragen, kon echter slechte zooveel uit zijne onder snikken gesproken woo.den begrijpen, dat hij in lang niet wae thuis geweest, zijne moeder kwyt geraakt was en thans ergens was weggeloopen. De agent braehr het kind naar het bureau, vanwaar het per auto naar het hoofdcommissanaat werd gebracht. Daar tleek, dat het jongetje Pista heetts. Wie zijne ouders waren, kan Pista niet zeggen en ook niet, wanneer hij hen het laatst had ge zien. Hy wist slechLS dat het toen nog warm was en dat hij in een tricotje met zijne moe der uit was gegaan. Op een mooie plaats w»r ren zij gaan zitten en hadden wat gegeten. Onder het eten had hy met andere kinderen gespeeld en was wat van zyne moeder wegge- raakt. Hij was toen door een man aangespro- ken en nog wat verder weggegaan, waarop de man hem plotseling op zyn arm nam en met hem wegholde. Wat er daarna gebeurd wa3, wist hy niet. Slechts dat hy wakker werd in eens vuile kamer, waar veel mannen en vrouwtn waren. De man sprak hem toen heel raw aan en toen hy begon te schreien en smeekte dat men hem naar huis zou bren gen, werd hy afgeranseld. Overdag werd hy binnenshuis gehouden, 's avonds placht eene vrouw hem in lompen te kleeden, op den arm te nemen en met hem de straat op te gaan om te bedelen. Hy werd mishandeld en le*d honger. Verschillende malen had hy geprobeerd weg te loopen, maar dan werd hij verschrikkelyk geslagen. Per slot van rekening lukte het hem echter toch het huis uit te komen en te vlucb- ten. Het onderzoek der politie bracht aan het licht dat de kleine Pista het kind was van een loodgietersbaas, die begin September bij de politie had aangegeven, dat zijn 3y3-jarlg zoontje op een wandeling met zy'ne moeder verdwenen was. Tot dusverre gelukte het ech ter niet de onmenschen te vinden, die het kind hadden mishandeld. EEN DIEVENBENDE GEARRESTEERD. De politie te Brussel trachtte reeds lang het spoor te vinden van een aantal personen, die bij verschillende diefstallen betrokken wa ren. Dit ging niet zoo gemakkelyk, omdat da heeren van het langvingerige gilde him bedrjjf zeer listig uitoefenden en op alle gebeurlijk- heden voorbereid waren. V66r alles moesten zij trachten uit de handen der politie te blij ven. Toch is de recherche er ten slotte in ge slaagd enkele leden der bende te arresteeren en door de vangst van enkele leden werden ten slotte niet minder dan 35 personen inge- rekend, die nu voor geruimen tyd onschade- lijk zullen worden gemaakt. DOLKSTEEK OP HET TOON EEL Tijdens een voorstelling in een Lenln- gradsch theater, is naar de Russische bladen melden, een zelden voorkomend ongeluk ge- schied, dat naar het onderzoek uitwees, uRr sluitend moet worden toegeschreven aan de al te temperamentvolle wijze, waarop ean artiste haar rol vertolkte. Het betrof hier de bekende actrice Kirilio- wa, die in een scfene, welke zij met den acteur Sm'irnof speelde, den man zoogenaamd mat een dolk moest dooden. Kirillowa ging echter dermate in haar gp*i op dat zij alle voorzichtigheid uit het oog verloor en den dolk met een zwaai inderdaad in den rug van den armen Smimof plantte, die op het tooneel neerstortte. Ernstig ga- wond moest de acteur naar een ziekenhuis worden overgebracht. ONDEUGDELIJKE DBANKEN. Kortgeleden was uit New-York gemeld. dat viif ionge mannen een vloeistof, bestemd als anti-vriesmiddel voor auto-radiatoren, welk# vloeistof bestond uit glycerine en methylalco- hol voor wijn hadden gehouden, ervan had den gedronken, en aan de gevolgen waren overleden. Een ander treurig bericht wordt thans gemeld. 'pyd jjg een autotocht hebben drie jongen# van 17 jaar en 66n meisje van den zelf den leeftijd van onderweg gekochte whisky ge dronken, waarin methyl-alcohol zat. Het noodlottig gevolg was, dat een der jongen# stierf, de twee andere knapen den dood nahf zijn en het meisje blind is geworden. De correspondent te Bochum van het ..Bert. Tag.", die inlichtingen heeft ingewonnen t# Essen bij Krupp en in Muhlheim by Thyssen inzake de beschuldiging inzake landverraad, meldt, dat tot dusver bij de directies geen of- ficieele mededeeling is ontvangen over het in- stellen van een vervolging. Beide firma s hebben eerst uit de pers van een en wider ver- nomen Eenig onderzoek of verhoor heeft met plaats gehad. De bewering, dat de Duitsche bewapeningsindustrie gedurende den oorlog de haar verweten transacties zou hebben ver richt kan reeds hierom niet worden gehand haafd, omdat juist die Industrie gedurende den geheelen duur. van den oorlog en ook In de jaren daarvoor onder scherp toezicht stond van de bevoegde militaire en regeeringsauto- riteiten.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 2