LANDBOUWBERICHTEH. BUITEBLAHD. Dam- en Schaakrubriek. Huifl en Hof. TER NEUZEN, 28 FEBRUARI 1930. SCHAKEN. DAMMEN. fc- oak nog geen absoluut vaststaande beslissing gervallen in een nabije toekomst een bezoek- j vetmoedelijk kan worden tegemoet gezien. W|j hebben daaromtrent eenige bijzonder- heder vernomen, die wij geen vrijheid vinden am mede te deelen, maar die er toch wel op wijzen, dat met een aanstaande reis der Prinses naar Indie in bepaalde kringen reke- nmg wordt gehouden. CEWIJZIGD MODEL, BANKBILJET l VAN f 25. De directie van de Nederlandsche Bank j maakt bekend, dat zij een bankbiljet van 25 In omloop zal brengen, hetwelk op de volgen- j de punten afwijkt van het in circulatie ge- trrarbte biljet, waarvan de uitgifte werd be- kendgemaakt in de Staatscourant van 3 Oct. 1927. No. 191, De voorzijde van dit biljet is, wat de teeke- aing betreft, ongewijzigd gebleven, doch ihans weder in rood in plaats van in blauw gedrukt. De handteekeningen van president en secretaris zijn eveneens in rood aange- fcracht. De acbterzijde is, zoowel wat de teekening ais de kleur betreft, ongewijzigd gebleven, behoudens dat de serieletters en nummers, bet woord Amsterdam" en de datum thans in rood zijn aangebracht. DE WERELDTENTOONSTELLING ANTWERPEN. De werkzaamheden aan den bouw van het Nederlandsche paviljoen voor de wereldten- toanstelling te Antwerpen, vorderen snel. Een korte werkstaking, welke eenige weken geleden uitbrak, heeft niet kunnen verhin- deren, dat de uitvoerster van het werk, de firma Boersma, geheel bij is met het bestek. De 40.000 tulpen, welke den tuin rondom bet paviljoen zullen versieren zijn eenigen tijd geleden geplant en staan al boven den grond. De rozen, waarvoor Aalsmeer en Boskoop zorgen, worden een dezer dagen ge- plaatst. Met voldoening wordt er melding van ge maakt, dat de moeilijkheden, welke de gere- gdde aanvoer der reusachtige inzendingen deed vreezen, volkomen opgelost zijn. Het tentoonstellingsbestuur heeft toezeg- ging gekregen van de Belgische Spoor wegen, dat men dagelrjks extra-treinen zal inleggen tusschen Rotterdam en Antwerpen met het doel, een bezoek aan de expositie gedurende 66n dag mogelijk te maken. Bovendien wordt onderhandeld met het departement van Buitenlandsche Zaken tot bet verkrijgen van faciliteiten bij het grens- verkeer van Nederlanders. deze lijn. Het comite stelt zich voor, op de a.s. algemeene vergadering verschillende be- zwaren van financieelen aard te doen gelden, o.m. betreffende de berekening van de gemid- delde netto-inkomsten tot het einde der con- cessie in 1957; voorts inzake de berekening van de inkomsten in 1924, '25 en '26, toen de Belgische franc resp. 25, 25 en 16% centiemes goud waard was, terwijl de Belgische staat als de waarde van den Belgischen franc ook voor deze jaren slechts 14 centiemes wil aan- vaarden, en betreffende de waarde der ge- immobiliseerde bezittingen van de maat- schappij, welke 2 millioen francs bedragen en door den Belgischen staat voor niet meer dan 600.000 francs zullen worden overgenomen, enz. Op de buitengewone algemeene vergade ring van 10 Maart zal een voorstel worden gedaan tot het voeren van onderhandelingen. Treedt men niet in dit voorstel, dan is een proces zeer waarschijnlijk. HULST 11801930. In 1180 ontving Hulst stadsrechten. Als „Castrum Hulust" reeds bekend in de tien.de eeuw. In 't land der „Vier Ambachten", reeds in de twaalfde eeuw de lijfeigenschap en heerendiensten af- geschaft. Men schrijft aan de N. R. Crt. Soo heft dan Hulst het hoofd omhoog, (Schoon kleen) als andere grooter steden; Dus blinckt haer oudtheyt in ons oog, Uit d'assche der vergetelheden. KORT VERSLAG van de vergadering van het Dageljjkscli Bestuur der Z. L. M. op 17 Februari 1930. DE VERHOOGING VAN DE SPOORWEG- TARIEVEN IN BELGIe. Dinsdag hebben de minister-president en de ministers van Financien en Spoorwegen een bneenkomst gehouden met de hoofdambtena rem van de Nationale Maatschappij van de Belgische spoorwegen ter bespreking van enkele hangend gebleven detailpunten betref fende de voorgenomen tariefverhooging. De Inst der levensmiddelen, op welke de tarief verhooging niet zal worden toegepast, werd nog eenigszins uitgebreid. De verhooging, -welke als bekend, 10 pet. bedraagt, zal zoo wel voor de goederen-transporten als voor het passagiers-vervoer, de abonnementen inbegre- pen, en die de inkomsten der Nationale Maat schappij met ruim 200 millioen frcs. moet ver- hoogenzal dus 1 Maart a.s. in toepassing treden. DE ROMAN VAN PRINSES ILEANA. Graaf Hochberg, de 25jarige zoon van de prinses von Pless, wiens verloving met de Roemeensche prinses Ileana verleden week officieel verbroken werd, heeft verklaard... dat zijn huwelijk met de prinses toch zal door- gaan. De verloving was voor 't eerst op 28 Januari tekend gemaakt. De graaf, die voor dien tijd te Londen als bankklerk werkzaam was, vertoeft thans met zijn moeder op een villa bij Cannes, terwijl prinses Ileana en haar moeder op reis zijn naar Egypte. De Daily Mail-correspondent te Cannes beeft met den graaf een onderhoud gehad, die liet volgende verklaarde: „Het is heelemaal onjuist, dat mijn ver loving met prinses Ileana is verbroken. Wij beminnen elkaar. Ik heb niets gedaan, waar- over ik mij te schamen heb, en mijn verloofde kent mij voldoende om vertrouwen in mij te .sLbIIgil Ons huwelijk zal op 27 April te Boekarest plaats hebben. De „verbroken. verloving" is een verzinsel van de Roemeensche regeering, die wenscht, dat de prinses met een kroon- prins huwt en niet met den tweeden zoon van een prins, zooals ik. Ik geloof, dat de strubbeling voornamelijk berusi op het verschil van godsdienst, Maar dit is een kwestie, die ons en niemand anders aangaat. Er zitten politieke intriges achter de valsche verklaringen. Ik zal naar Pless terugkeeren en later naar Londen gaan. Vandaar begeef ik mij naar Cairo en ik zal op 25 Maart met de prinses naar Cannes gaan. Ore een denkbeeld te geven van de gene- genheid der Roemeniers kan ik mededeelen, dat de bevolking ons een paleis heeft ge- echonken, de marine heeft ons een vliegtuig en het leger heeft ons andere geschenken aan- getooden." Betreffende het schandaalproces, waarrn graaf Hochberg in 1924 te Waldenburg in Siiezie gewikkeld was, erkende hij, dat ,,daar- van wel iets waar was". De graaf was tot 2 maanden hechtenis veroordeeld, maar werd in honger beroep vrijgesproken. Met hem ston- den terecht een vleeschhouwer en eenige ade- lijlse jongelieden. De vader van den graaf had Indertijd te kennen gegeven, dat het een ge- val van chantage betrof, waarvan zijn zoon desivjds het slachtoffer was geworden. Deze gebeurtenis was bij het Roemeensche hof on- bekend. BYRD OP DEN TERUGWEG. De Amerikaansche Zuidpool-expeditie van Byrd is met de „City of New York" den pak- ijs^gordel gepasseerd. Het schip heeft, zooals geineld, eenige dagen geleden, na een moeilijke worsteling het kamp van Byrd bereikt. De lading en inscheping moest buitengewoon snel geschieden, omdat gevreesd werd, dat het pak- gs zich weer snel zou aansluiten. Het schip vond echter bij zijn terugkeer een open geul en passeerde in circa 24 uur de pakijszone. -SPOORWEG-MIJ GENT—TER NEUZEN. De correspondent van de N. R. Crt. te Brussel meldt: Alhier is een comite opgericht voor de ver- dediging der belangen van aandeelhouders der spoorwegmaatschappij GentTer Neu- zen, in verband met de voorstellen van den Belgischen staat, tot wederaankoop van het op Belgisch grondgebied gelegen vak van Aldus het begin der inleiding door Geer- truyd Gordon de Graeuw op „de beschrijving der Stadt Hulst, door Jacob van Lansberghe, Borgemeester der selver stadt". Behelsende haer oude opkomst, aenwasch, tegenwoordige toestandt en veelvuldige gedenckwaerdige saecken, van tijdt tot tijdt daarin voorgeval- len. Uitgegeven in 1692. Hoofdzakelijk uit dit werkje, zijn de hier volgende gegevens geput. Hulst wil z'n roemrijk verleden dit jaar herdenken. Het oude stadje, nog met z n wallen en poorten, gelegen in Zeeuwsch- Vlaanderen aan de Belgische grens, tegen- woordig nauwelijks 4000 inwoners tellend, in de oudheid een vestingstadje dat meetelde. De geschiedenis van de plaats, v66r zij tot stad werd verheven, is al zeer oud, ze stond toen bekend als Castrum (sterke, burcht) Hulust. Het zou volgens Jaoob van Lansberghe een nederzetting der Hunnen zijn geweest, die tusschen de vierde en vijfde eeuw, na Frank- rgk onder him heerschappij of dwingelandij te hebben gebracht, naar deze streken zijn afgezakt en de stichters zouden zijn van den burcht, welken zij den naam Hunnenlust, later veranderd in Hulust, gegeven hebben; dat na eeuwen in Hulst veranderd is! Huizen verrezen rondom dezen burcht en een kapel aan St. Pieter toegewijd. De Noormannen moeten omstreeks 850 bij hunne invallen de kapel verwoest hebben, die in 1071 door Graaf Robert de Vries weer herbouwd werd. Philips van Elsaten, Graaf van Vlaande- ren, die in 1156 aan de regeering is gekomen, voorzag Hulst van stadsrechten. De plaats was toen enkel omsingeld door een gracht, waarover eenige steenen bruggen en pas in 1413 werd haar verzoek ingewilligd de stad te omwallen, daar zij voortdurend aan ver- woesting bloot stond bij vijandelijke invallen. Jan zonder Vrees, Hertog van Bourgondie en Graaf van Vlaanderen vqrleende dat octrooi, waarvan het origineel in 't Fransch gesteld nog in het stadsarchief aanwezig is voor- zien van den rood-groen zijden staart, maar het zegel in groene was is er afgevallen en ligt er los bij. Het eindigt aldus: Donne en notre ville de Gand le XXVme jour de D6- cembre, l'an de Grace MilCCCC et treize. Maar omwalling kost geld en dat ontbrak, verarmd als het land was door de langdurige oorlogen. Van de ten uitvoerbrenging van het plan kwam dus niets, zoodat in 1426 Philips de Goede opnieuw „octroy" verleende. Toen ging het nog niet van 'n leien dakje, daar er toen weer binnenlandsche twisten waren ontstaan tusschen Graaf Philips den Goede en de Graven van Brugge en Gent. Echter na 1453, nadat Hulst bijna geheel verwoest en verbrand was, werd het met wallen en twee poorten omsingeld, die in 1460 gereed waren. Van die ramp getuigt nog een brief van Philips den Goede, in het stadsarchief aanwezig, geteekend te Rijssel 6 Sept. 1453, waarin aan de inwoners van Hulst, om de schade door de Gentenaars him toegebracht, uitstel van betaling wordt toe- gestaan gedurende vijf jaren jegens alle schuldeischers. Donne en notre ville de Lille le sixieme jour de Septembre l'an de grase mil quatre cent cinquante trois". Het origineel is nog voorzien van het zegel in roode was, dat grootendeels gebroken is. Is Hulst als plaats dus reeds zeer oud, ook het land waarin het lag, het land der Vier Ambachten, werd al genoemd v66r 900, als Quatuor Officia Flandriae. Hierin lagen Hulst, Axel, Bouchaute en Assenede; de twee laatsten behooren thans aan Belgie. In de twaalfde eeuw, dus zber vroeg, ver- kreeg dit land zijn eerste keur, waarbij lijf eigenschap en heerendiensten ten plattenlande werden afgeschaft; heel lang v66r de Noor- delijke provincien; hierin was het welvarende Vlaanderenland Noord-Nederland ver vooruit. Als stad is Hulst een der oudste van Vlaan deren en was het de eerste in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen, die stadsrechten kreeg; daama volgde Axel. In de vijftiende eeuw was het een sterke vesting geworden, zoodat volgens Jacob van Lansberghe, de stad in 1487 bijna onoverwinbaar was. Vele vorstelijke bezoeken zijn geboekstaafd in de vijftiende en zestiende eeuw. Ze kwamen met gevolg van „veele voor- naeme Princen, Graven, treffelijcke Edel- luyden en hooge staetspersonen, met heerlijke plegtigheden hun blijde inkomst binnen deze stad doen". Karel V met zijn oom Maximi- liaan, Roomsch Keizer, in „seer praghtige toestel". Ter herinnering aan al deze vroegere gebeurtenissen wil Hulst jubileeren, hoopt op een beiaard, zooals ieder jubilaris een ge- schenk ontvangt. Vroeger is het steeds in 't bezit van caril lons geweest, die echter telkens door branden in de 15e, 16e, 17e en 19e eeuw versmolten ^Tot besluit nog een aanhaling uit de be- schrijvinge van 1692, die niet behoeft onder te doen voor een reclame van de vereeniging tot bevordering van vreemdelingenverkeer in 1930. „De stadt leyt in een vlack landt, op d uyt- terste grensen ende ten noorden van Vlaen- deren, tegen de riviere de Hondt of Wester- Schelde; dat door gantsch Nederlandt, wegens zijn aengename lucht en goede gelegenheyt, genoegh bekent is. Van deze stadt kan men op eenen dagh bereysen elck bysonder de steden van Brus sel, Mechelen, Brugge en meer andere, oock op den tijt van seven uyren de stadt van Gent, op ses uyren Dendermonde, - uyren Antwerpen, alle te lande". Onder leiding van den Voorzitter, Mr. P. Diele- man hield het Dagelijksch Bestuur der Z. L. M. op 17 Februari zijne gewone maandelijksche ver gadering. Na goedkeuring der notulen, werden enkele mededeelingen gedaan betreffende: Leden Hoofdbestuur. Door den Kring West Zuid-Beveland zijn herkozen de heeren W. Kake- beeke en D. W. Lindenbergh als lid en C. Zandee Azn tot plaatsvervangend lid en gekozen in de vacaturs ontstaan door het overlijden van den heer A. C. J. Noteboom, de heer L. Kranenburg als plaatsvervangend lid. Door de Vereeniging van Oud-leerlingen der R. L. W. S. zijn herkozen de heeren C. O. J. Hendrikse en A. C. Zandee resp. als lid en plaats vervangend lid. Aitreden Voorzitter. Wegens periodieke af- treding van den Voorzitter is aan de Kringen verzocht uiterlijk 1 Maart candidaten op te geven. Door een paar Kringen is Mr. P. Diele- man wederom gecandidateerd. Spoorwegraad. Verslag van een vergadering, waarin verschillende wenschen door den ver- tegenwoordiger van de landbouworganisaties naar voren zijn gebracht. Voorgesteld wordt om trein 3001, die 's Woensdags te 6.42 van Goes naar Vlissingen vertrekt, ook des winters zal loopen. Voorts werden onderscheidene stukken behan- deld. Lagere landbouwscholen. Naar aanleiding van een schrijven van den Minister van Binnenland sche Zaken en Landbouw zal evenals verleden jaar de aandacht gevestigd worden op de wen- schelijkheid om te Haamstede een lagere tuin- bouwschool en of te Zierikzee een lagere land- bouwschool te stichten. Veilingen. Naar aanleiding van een verslag van de vergadering der provinciale commissie voor de veilingen werd besloten om t.z.t. het veilen van landbouwproducten in nadere studie te nemen. Tentoonstelling Antwerpen. Hoewel de toe- zegging van de Regeering om maximaal 25000 beschikbaar te steUen voor inzendingen op deze wereldtentoonstelling op prijs werd gesteld, achtte men dit bedrag veel te weinig om te komen tot een goed opgezette inzending van den Nederlandschen landbouw. Mede te doen aan de z.g. tijdelijke inzendingen zal slechts dan ge- wenscht zijn, wanneer de nationale organisaties niet inzenden. Gevreesd wordt dat deze kleine inzendingen geen beeld zullen geven van de be- teekenis van den Nederlandschen landbouw. Accgns op vleesch. Instemming werd betuigd met de eventueel hernieuwde actie om te komen tct afschaffing van de accijns op vleesch even tueel met handhaving van de fiscale invoerrech- ten op buitenlandsch vleesch. Verder zal worden nagegaan hoe hoog de slachthuistarieven bij de in onze provincie zich bevindende abattoirs zijn. Vleeschdestructie. Een verslag van een ver gadering in Den Haag, betreffende de deelneming van de Regeering in de Thermochemische fabi ie- ken werd verwezen naar de bestaande commissie. Boekwerk Nederl. landbouw. Besloten werd .voor de uitgave van een standaardwerk over den Nederlandschen Landbouw f 50 beschikbaar te stellen. Afzet landbouwprodwcten. Instemming werd betuigd met het voornemen van het K. N. L. C. om een studie te maken van den afzet van land bouwproducten. I) itvoercontrole. Voor kennisgeving werd aan- genomen de mededeeling over de voorbereiding van de uitvoercontrole op uien. Opleiding leeraressen voor landbouwkunde. In- stemming werd betuigd met een schrijven van het Drentsch Landbouw Genootschap om de ge- legenheid te openen dat de leeraressen in land- bouwhuishoudkunde zich ook kunnen bekwamen voor de landbouwkunde. Nog werden voor kennisgeving aangenomen, een schrijven over het handelsverdrag van Roe- menie, proeven omtrent brouwgerst en hetvoor- loopig verslag der pachtwetten. Telefoontarieven. In verband met een schrij ven over een onderzoek van de werking van het gesprekkentarief werd de wenschelijkheid be- toogd, dat ook een onderzoek zal worden inge- steld naar de werking van de verlaging der m- terlocale tarieven. Zegels plakken. Naar aanleiding van enkele ingekomen brieven over het terugvorderen van teveel geplakte rentezegels wordt besloten een en ander in handen te stellen van het K. N. L. C. lnternationaal Geitencongres. Besloten wordt lid te worden van dit congres, hetwelk te Ant werpen in 1930 zal gehouden worden. Stroocartonfabricage. Op een desbetreffende vraag van de Noord-Brabantsche Maatschappij vai Landbouw wordt besloten een lid aan te wijzen in een Commissie welke naar de moge- liikheid van een stroocartonindustrie in het Zui- den van het land een onderzoek zal instellen. Als zocdanig wordt de Secretaris benoemd. Provinciale. landbouwtentoonstelling 1931. De hoofdbestuursleden blijken zich te hebben ver- eenigd met het voorstel van het Dagelijksch Bestuur deze tentoonstelling niet te doen door- gaan. Afzet van aardappelen. Ter bestudeering van de vraag hoe de afzet kan bevorderd worden, wordt deze zaak in handen gesteld van de hee ren Leenhouts, Van de Zande en de Secretaris. Koopbriefjes. Besloten wordt behalve koop- briefjes voor aardappelen ook dergelijke bnef- jes voor den verkoop van granen beschikbaar te stellen. Vacature Voorzitter K. N. L. C. Besloten wordt den heer J. L. Nijsingh te De Wijk can- didaat te stellen. Wegverharding. Aan het K. N. L. C. zal op een desbetreffend verzoek medegedeeld worden dat keiplaveisel van Zweedsch graniet, beter wo.dt geacht dan asphaltbeton. Inventarisaties oogstproducten. Besloten wordt adhaesie te betuigen aan een schrijven van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, ge- richt tot het K. N. L. C., waarbij meerdere een heid t a.v. het inventariseeren van oogstproduc ten wordt bepleit en tevens in overweging wordt gegeven aan de gemeenten te verzoeken voor het hieraan verbonden werk eenige vergoeding toe te kennen. Na behandeling van enkele zaken van meer ondergeschikten aard volgt sluiting. volging van Duitschland, de rentelooze voor- schotten aan hengstenhoudersvereenigingen verstrekt. Een centrale tentoonstelling zal dit jaar niet gehouden worden. Onder de oogen zal worden gezien een plan om in de toekomst op 'n centrale plaats, bijvoorbeeld te Utrecht, een hengstenaeuring te doen houden. Uit het jaarVerslag van den aftredenden secretaris, den heer J. de Vries bleek, dat het ledental en de inschrijvingen in 1929 iets terugliepen. Het ledental bedroeg aan het einde van het vorige jaar 6663. Ingeschreven werden in 1929 totaal 3200 veulens, 35 heng- sten en 980 merrien. De balans wees aan, dat het kapitaalbezit f 241.882 bedraagt met nog f 4000 als reserve. De rekening over 1929 en de begrooting over 1930 werden goedgekeurd. De twee voorstellen van de afdeeling Gel- derland, luidende: hengsten, jonger dan 3% jaar, kunnen niet in stamboek B worden overgeschreven en hengsten boven acht jaar kunnen voor 8 a 10 jaar op bepaalde voor- waarden worden goedgekeurd, werden beide verworpen. Jhr. Van Vredenburch werd met algemeene stemmen tot voorzitter herkozen. Herkozen werd tot jurylid voor de hengstenkeuring de heer B. C. Puylaert te Sas van Gent, en ge kozen de heer A. de Schutter te Dinteloord. Tot plaatsvervangende leden voor deze keu- ring werden herbenoemd de heer N. Ooster- huis te Overschild en benoemd de heer D. J. den Hartog Jager te Herveld (O. B.) Bij de gehouden discussies kwam het ver- langen naar voren, dat 't maken van reclame voor het trekpaard niet uit het oog moet worden verloren. Bepaald werd, dat stelling moet worden genomen tegenover de propa ganda, die voor de autotractie wordt gemaakt. Den scheidenden secretaris, den heer J. de Vries werd door verscheidene sprekers lof gebracht voor de wijze, waarop hij de veree niging gedurende elf jaar heeft gediend. 23. 5044 1924 24. 29X20 15X24 25. 44—39 5—10 26. 3934 1015 27. 4944 17 28. 4440 711 29. 41—37 21—26 30. 38—32 15—20 31. 4741. Op 4339 kon volgen 24 en 11X35. 31. 9—14!! Fraai gespeeld. Dreigt dam te nemen op weliswaar eenvoudige, maar hoogst leerzame manier. Wit overziet inderdaad het dreigende slagzetje en speelt: -29, 26—31, 16—21 32. 33. 34. 35. 36. 41—36 34X25 25X23 23X12 12X21 24—30!! 14—19 13—18 11—17 16X49 dam. Wit nam twaalf zetten later den dam af, kwam daardoor echter een schijf in de min- derheid en kon nog ternauwemood remise forceeren. Oplossing probleem No. 8, van H. Bernard, Monaco. Wit: Ka8, Db2, Td4, Lh4, Lh5, Pc5, Pd7, pi d5 en e4. ZwartKf4, Da6, Pa5, pi a7, b3, b7, c2, e3 en f6. Mat in twee zetten: 2. Dh2 mat. 2. 2. 2. 2. 2. 2. 1. Tdl, cXdl. 1. Tdl, Pc4. 1. Tdl, e2. 1. Tdl, f5. 1. Tdl, b6. 1. Tdl, b5. 1. Tdl, De6. Tfl mat. Del mat. De5 mat. DXf6 mat. Tfl mat. Tfl mat, enz. CLXII. Vooral ten behoeve van de beginners onder onzen lezerskring plaatsen we hieronder een tweetal openingen, die ontleend zijn aan eenige partijen uit den laatsten tijd. Hollandsche opening, onregelmatig voort- gezet. Wit: J. v. d. H. Zwart: J. J. K. 1. 33—28 18—23 2. 39—33 12—18 3. 34—30 20—25 De oude theorie schreef hier 2024 ot 1721 voor, waama de gewone Hollandsche partij ontstond. Met den tekstzet ruimt zwart een overtollige schijf aan zijn linker- vleugel op, waardoor aan deze zijde het spel vlugger tot ontwikkeling komt, 6en en ander alzoo in den geest der modeme opvattingen. 4. 40—34 7—12 5. 34—29 25X34 De randschijf op 26 late men vooral niet staan, daar wit er mee zou gaan combineeren. 6. 29X40 1—7 7. 3127 1520 8. 36—31 -10—15 Ook 1721 is hier goed, zoo niet sterker! 9. 41—36 5—10 10. 27—22 De bezetting van het „kerkhof" geschiedt hier veel te vroeg, wat aanstonds blijken zal. De aangewezen weg was, eerst den korten vleugel in het spel te brengen. Zwart krijgt nu de gelegenheid de kerkhofschijf te be- nutten om combinaties in het spel te vlechten. 10. 18X27 ll! 31X22 16—21! Natuurlijk niet 12—18 wegens dam op 1. 12. 4439 Op 3731 volgt schrjfwinst door 1924 en 17X26. Ook 4641 kan niet wegens 1218, wit gedwongen 3731, 18X27 (31X22), ge- folgd door 19—24 en 17X46. En op 36 speelt zwart 21—27 met schijfwinst. j.2. Oplossing probleem no. 9, van Dr. E. Palkoska, Praag. Wit: Kh5, Da4, Lb3, Pc4, Pg6. Zwart: Kf5, Pb5, Pf2, pi a7, b4, f6, g3, g7, h3 en h4. Mat in drie zetten: 1. Da7X dreigt. 2. Dd4 dreigt. 3. Pe3 mat. 1. Da7X dreigt. 2. Dd4, PXd4. 3. Pd6 mat. 1. Da7X dreigt. 2. Dd4, Pdl. 3. Dg4 mat. 1. DXa7, Ke6. 2. Df7t, KXf7. 3. Pd6 mat. 1. DXa7, Ke4. - 2. De3t, Kd5. 3. Pe7 mat. 1. DXa7, Pd3. 2. Pe3t, Ke4. 3. Ld5 mat, enz. Ld4 als sleutelzet faalt op e3. 2. LXe5, Pe6! Probleem No. 10, van W. B. Rice. 31 20—24 En in geen geval 20—25! Na dezen zet zou wit hier winnen door 2218, 35 30 en 40X16. 13. 40—34 14—20 14. 4540 2025! Wit kan hier niet aan schijfverlies ontko- men, een gevolg van de fout, gemaakt bij den lOen zet. 15. 5045 Dreigt 22—18, 34—30 en 40X16, maar deze dreiging is nu zonder beteekenis, daar zwart aan zet is. Men merke op, dat wit nog steeds met 373i, 36—31 of 4641 heeft kunnen spelen (zie opm. na wit's 12en zet). 12—18!! 18X27 24—30! 19X30 17X37 13X24 dus een schijf gewonnen en 15. 16. 17. 18. 19. 20. 37—31 31X22 35X24 28X19 42X31 Zwart heeft moet bij goed spel winnen 21. 22. 23. 24. 25. 40—35 31—27 38X27 46—41 4742 10—14 21X32 7—12 9—13 24—29! Zwart dwingt tot 33X24, wit op 34X23 volgt eenvoudig 1318 en 18X47. 26. 33X24 30X19 Het vervolg der party is van weinig be- lang. De hoofdzaak was het openingsspel, evenals in het volgende partijgedeelte. We plaatsen weer alle schijven in den aan- vangsstand en letten speciaal op het verschil met bovenstaande partij. Hollandsche opening. Wit J. J. K. Zwart J. P. G. ende vijf 1. 2. 3. 4. 5. 6. 33—28 3933 44 -39 34—30 30—25 31—27 18—23 12—18 7—12 17—21 21—26 20—24 abede. f gh Mat in twee zetten! Wit: Ka6, Dh8, Th7, Le5, pi g3. Zwart: Kb8, Ta8, Tc8, Lh6, pi a7, c7, g4, g5 en g7. Van dit vrij lastige en verrassende twee- zetje geven wij binnen twee weken de op lossing. Nogmaals San Remo. Twee partgen van Aljechin. I. Wit: Colle. Zwart: Dr. Aljechin. I. d2d4, Pg8—f6. 2. Pgl—f3, d7—d5. 3. e2e3, Lc8f5! De zet van Jhr. Mr. Van den Bosch heeft navolging gevonden. 4. Lfl d3i e7—e6. 5. Ld3Xf5, e6Xf5. 6. 0—0, Pb8— d7. 7. c2c4, d5Xc4. 8. Ddla4, Lf8d6. 9. Pbld2, 00. 10. Pd2Xc4, Pd7b6. 11. Pc4 Xb6, a7 X b6. 12. Da4c2, Dd8d7. 13. Pf3 e5, Dd7e6. Colle is de opening uitstekend doorgekomen. Zwart heeft zich ten koste van twee dubbel-pionnen twee machtige open lijnen verschaft, maar Wit heeft hoegenaamd niets te vreezen. Tegen iederen anderen meester zou Colle deze partij wellicht tot winst gevoerd hebben, thans speelde de vrees voor zijn grooten tegenstander hem parten. 14. Pe5c4, Ld6e7. 15. Lcld2, Tf8d8. 16. a2—a4, Pf6e4. 17. Tfl—dl, f5—f4. 18. Ld2el, f4 X e3. 19. Pc4xe3, c7c6. 20. Pe3 c4, Ta8a6. 21. b2—b4, h7—h6. 22. Tal— a3, b6b5. 23. a4Xb5, c6Xb5. 24. Ta3Xa6, b7 Xa6. 25. Pc4—e5, Le7—f6! 26. Dc2Xe4? Lf6Xe5!. 27. f2—f4?, Le5Xd4!. 28. TdlX d4, Td8Xd4 en Wit gaf op. II. Wit: Dr. Aljechin. Zwart: Rubinstein. Geweigerd damegambiet. 1. d4, d5. 2. Pf3, Pf6. 3. c4, e6. 4. Lg5, Pbd7. 5. e3, Le7. 6. Pc3, 0—0. 7. Tacl, Te8. 8. Dc2, a6. 9. cXd5, eXd5. 10. Ld3, c6. 11. 0o, Pfe4. 12. Lf4, f5? 13. Pc4Xd5! Het is wel eigenaardig, dat Rubinstein vrijwel het- zelfde overkwam in zijn partij tegen Euwe te Kissingen 1928. Natuurlijk gaat cXd5 niet wegens: 14. Lc7! met verlies van de dame, hetgeen intusschen nu ook dreigt. 13. Ld6. 14. LXd6, PeXd6.15. Pf4, Pf6. 16. Db3f, Kh8 17. Tfdl, De7. 18. Pe5, Le6. 19. Lc4, LX c4. 20. TXC4, Dc7. 21. Tc2, Te7. 22. Tdcl, Tae8. 23. h3, g5. 24. Pd5!, PXd5. 25. DX d5 Dd8. 26. PXc6, bXc6. 27. TXc6, Pe4. 28. DXf5, Tf8. 29. Tc8!, TXf5. 30. TXd8f, Kg7. 31. f3, Pf6. 32. e4, Ta5. 33. a3, Tb5. 34. b4, a5. 35 Tc5, Teb7. 36. bXa5, TXc5. 37. dXc5, Tc7. 38. a6, Kf7. 39. Tb8, Ke6. 40. Tb6t, Ke5. 41 Tb7 Tc6. 42. a7, Ta6. 43. c6!, Pe8?, 44. Te7f, Kf4. 45. Txe8, TXa7. 46. Kf2 en Zwart gaf op. Zwart speelt symmetrisch tegen, hetgeen consequent doorgevoerd, wit ten slotte dwin- gen zal het spel te openen. 7. 5044 1217 Sterker is 17, of wanneer zwart de sym metric wil verbreken, 1420 en 9X20. STAMBOEK VAN HET NED. TREKPAARD. Woensdag hield dit Stamboek haar alge meene vergadering in ,,De Twee Steden te 's Gravenhage. Jhr. J. v. Vredenburch pre- sideerde en heette in het bijzonder den heer Kakebeeke, inspecteur van den Landbouw, en den nieuwen secretaris, den heer L. A. Bom, welkom. In zijn openingsrede klonk een eenigszins pessimistische toon omtrent den tegenwoordigen toestand van de paarden- fokkerij. Van regeeringswege zal zeer emstig overwogen moeten worden of in deze moei lijke tijd en geen extra steun aan de trek- paardfokkerij gegeven dient te worden in na- 8. 9. 10. 11. 12. 13. 27—22 32X12 37X28 36—31 41X32 40—34 18X27 23X32 8X17 26X37 17—21 24—30 Vrijwel gedwongen, daar wit anders door 3430 een overheerschenden stand zou krij- gen. Maar... het zwarte centrum is weg. 14. 35 X 24 19 X 30 15. 34—29 30—35 16. 4641 2126 17. 4137 1621 Om met 21—27 en 26X17 voort te gaan. 18. 19. 20. 21. 22. 37—31 32X41 4440 39X50 25X14 26X37 11—16 35X44 14—20 10X19 GOUDBANDLELIES. Indien de roos niet tot koningin der bloe- men was uitverkoren, dan zou ongetwijfeld de lelie op deze hooge onderscheiding beslag heb ben gelegd. De lelies zijn ongetwijfeld vor stelijke bloemen en daarom doet het ons te merkwaardiger asm, dat ze in zoon groot aantal tuinen schitteren.door volslagen af- wezigheid. Er bestaat een groot aantal soor- ten welke lang niet alle even gemakkelijk m de cultuur zijn, doch vele zijn dit wel en ver- dienen ten voile wat meer belangstelling. On der deze neemt de Goudbandlelie, de weten- schappelijke benaming is Lilium auratum, wel een eerste plaats in. Als het publiek op een bloemtentoonstelling, in de etalages van bloemisten of in een tuin eenige fraai bloeiende goudbandlelies ziet, dan komt bij velen het begrijpelijke verlangen op ook zulke mooie planten te bezitten. Onvol- doende bekendheid met de cultuur vomit voor

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 2