ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Tweede Blad. No 84 5 WOENSDAG 26 FEBRUARI 1930. 70e JAARGANG, BTJITEHLAHB. GKfffiSHrGDE BBBICETEH. LANDBOUWBEBICHTEN. AUTO DOOR EEN TREIN GEGREPEN. EEN INTERNATIONALE MUSEUMDJEF. IN EEN KUSWINKEL MOET GEKUST WORDEN. VADER DOOR ZIJN DOCHTERS DOOD- GESLAGEN. Itubriek van den Arbeid. WERKSTAKINGEN IN NEDERLAND. COURANT DE VLOOTCONFERENTIE IN AFWACHTING. Het is niet te verwonderen dat in de vacan tia welke de vlootconferentie tengevolge van 4e afwezigheid van de Franschen heeft moe- tun nemen, de geruchten luider worden dat de •onterentie op sterven na dood is en dat men alleen nog overwegen zou hoe men haar een waardige begrafenis zou kunnen verschaffen. Want het bestaan van een impasse, schrijft de N. R. Crt., valt niet te ontkennen. Zoo duide- l$k mogelijk is van Engelsche zijde gezegd, dat als de Franschen aan hun vlootbouwpro- gram vasthouden, de Britsche desiderata niet zoo bescheiden zou kunnen blrjveh, als waar- toe zij in overleg met Amerikk ingekrompen waren. Even duidelijk heeft men uit Fran schen koker vemomen dat aan dat program niets te veranderen zal vallen, tndien Frank rijk geen nieuwe sterkere waarborgen voor zyn veiligheid krijgt dan het totnogtoe bezit. De hierin opgesloten wenk aan Amerika en Engeland om met het aanbod van verbintenis- ■en voor den dag te komen, heeft echter ge- ringen weerklank, gevonden. De Engelsche re geering blijft afkeerig van een pact in den geest van Locarno voor de Middellandsche Zes en onder de Amerikaansche delegatie is men zeer sceptisch gestemd aangaande be- reidwilligheid in den boezem van den Ameri- kaanschen Senaat voor het aanvaarden van verplichtingen in Europa. Claude Swanson, democratisch lid der Senaatscommissie voor buitenlandsche aangelegenheden, verklaart (en hrj spreekt vermoedelijk uit naam van vele andere senatoren) dat hij volstrekt ge- kant is tegen een politiek accoord tot uit- bneiding van het pact Kellogg, hetwelk de Vereenigde St at en zou nopen, in Europeesche aangelegenheden tusschenbeide te komen. Belfs acht hij het sluiten van een overeen- komst, volgens welke de Vereenigde Staten zlch zouden verbinden bij een inbreuk op het pact Kellogg met de andere onderteekenaars raad te plegen, door niets gerechtvaardigd. Aldus de senator. Er is een bescheiden pre cedent aangaande Amerika's houding bij een Inbreuk op het pact Kellogg. In het laatst van November jl. verklaarde Stimson, de Amerikaansche secretaris van Staat, naar aanleiding van de gevechten tusschen Russen en Chineezen in Mantsjoerije, dat zijn regee- ring den gang van zaken in het Verre Oosten .met groote aandacht" volgde, hem „zeer emstig" achtte en zoo mogelijk „voorstellen tot verheldering van den toestand" zou doen Inderdaad heeft toen Amerika den veelbespro- ken stap gedaan om de Sowjet-Unie en China beiden aan het pact te herinneren, welk voor- beeld daama in de eerste plaats door Enge land en Frankrijk gevolgd is. China verklaar de hierop tot minnelijke onderhandelingen be- reid te zijn, terwijl Moskou een uiteenzetting gaf om aan te toonen dat het zuiver defensief tegen Chineesche en Witrussische invallers te werk was gegaan en de Chineesche grens alleen overschreden had, om „invallersnesten" uit te roeieh. Washington kreeg echter nog een barsche opmerking van Moskou te hooren in een passage, waarin verwondering geuit werd over het feit, dat Amerika, hetwelk geen diplomatieke betrekkingen met de Sow- Jet-Unie wiide onderhouden, zich nochtans ge- roepen had geacht, de Sowjet-regeering, lanes indirecten diplomatieken weg, van ad- vies te dienen. Deze eerste proefneming van Washington om pactmogendheden tot de orde te roepen, is voor Amerika geen aanmoediging geweest om het een tweeden keer nog eens te probee- ren, te meer omdat Japan zich onder de groote mogendheden op in het oog loopende wijze van alle bemoeienis met het conflict af- z^dig hield. Duitschland evenmin mee wilde doen en Italie eens afwachtte. De collectivi- teit van den stap liet daardoor veel te wen- schen. Door een raadpleging van de andere groote-pactmogendheden vddraf zou er van den heelen stap vermoedelijk niets gekomen zfln. Zelfs als Amerika zoo ver wilde gaan, om zich te verbinden tot voorafgaand overleg met de andere mogendheden in geval van schen- ding van het pact, zou Frankrijk met deze concessie niet voldaan zijn, maar een steviger waarborg wenschen, omdat zulk een gemeen- zchappelijk overleg vooraf niet het minste houvast voor gemeenschappelijk handelen geeft. De vraag is echter, of de nieuwe Fransche regeering, voor zoo lang zij bestaat, onder so- c'alistischen druk op het stuk van het bouw- program soepeler zal blijken dan Tardieu. DE AFBESTELDE DUITSCHE PANTSERKRUISER B. De regeeringspartijen zijn het erover eens geworden, dat men op de begrooting geen groot bedrag, zelfs geen memorie-post zal uit- trekken voor den tweeden modernen pantser- kruiser van de 6, die Duitschland, op grond van het verdrag van Versailles mag bezitten. De soc.-democraten hadden oppositie tegen den kruiser B aangekondigd, evenals zij die tegen kruiser A hadden gevoerd. Om verdere onaangenaamheden in de rood-zwarte regee- rings-coalitie te voorkomen (er zijn behalve den kruiser nog geschillen genoeg) is men overeengekomen voorloopig geen geld voor kruisers op de begrooting te plaatsen. Van sommige zijden werd beweerd, dat de rijks- regeering zijn plan van kruiser B had opge- geven op aandrang van Engeland. De bewe- ring is door de rijksregeering categorisch tegengesproken. Maar de bouw van den nieuwen pantser- krulser B is de wereld nog niet uit. De ..Deutsche Allg. Ztg." betoogt dat, in- dien dit besluit van het Rijkskabinet zoo moet worden begrepen, dat met den bouw in afzien- baren t(jd niet zal worden begonnen, dit een nieuwe moeilijkheid voor de regeering zou beteekenen, daar het een aanleiding zou zijn tot gevaarlijke binnenlandsch-politieke wrij- vingen. Zulk een besluit zou om meer dan 6dn reden onbegrvjpelijk zijn, vooral ook in verband met de houding van Frankrijk op de Londensche conferentie (dat zich op den bouw van den Duitschen kruiser beriep om zijn eigen vlootprogram te vergrooten) en met den toestand van Oost-Pruisen. Er kan geen twijfel bestaan aan de noodzakelflkheid, con- si ate ert het blad, van den bouw van de krui sers ter vernieuwing van de vloot. Zij moeten en zullen gebouwd worden. Na den gepantser- den kruiser A zal B volgen, daama C en D. Geen weigering van een pro-memoriepost door een socialistische regeering zal dat ver- hinderen. MERKWAARD1GE VERZEKERINGS- CIJFERS. De Metropolitan Life Insurance Cy te New York deelt in een statistisch rapport mede, dat onder haar 19 millioen verzekerden het aantal sterfgevallen door alcoholvergiftiging sinds 1920 met 600 pet. is gestegen; het be- droeg in 1929 641 tegen 599 in het jaar te- voren. In de V. S. stierven van deze 641 niet minder dan 628; de luttele andere sterfgeval len kwamen in Canada voor hoewel de ver zekerden in beide landen in een verhouding staan van 17%: 1% millioen. In de acht jaren 1922 t/m 1929 telde men in Amerika 4087 van zulke sterfgevallen, tegen 48 in Canada. Als men de getallen vergelijkt komt men tot de conclusie dat in de V. S. zesmaal zooveel ver zekerden aan alcoholvergiftiging sterven als in Canada. In sommige staten ging het percentage ver boven het Unis-gemiddelde per 100.000 inwo- ners uit en tot die staten behooren niet alleen de als „nat" te boek staande gebieden als New York, Pennsylvania, Maryland en Delaware, maar ook de ,,kurkdroge" staten van het Zuiden en Westen, als West-Virgina, Ken tucky en Nebraska. De cijfers van de Metro politan komen juist op het oogenblik dat ver- ordend is, dat slechts „kurkdrogen" aan den ambtelijken strijd tegen de alcohol mogen meedoen hetgeen in vele kringen als een hoogst ongeoorloofde beperking van de per- soonlijke vrijheid van meening en geweten wordt opgevat. gehad. Nadat zijn vele euveldaden opgesomd waren, trad een zendeling naar voren om te verklaren dat hjj nu een meisje had die hem wilde helpen om op den gceden weg te bl(j- ven. Het meisje kwam daama aan het woord en zeide dat zjj dacht den jongeman tot een beter leven te kunnen overreden. De magistraat gaf den verdachte hierop een proeftjjd van twaalf maanden en prees het meisje voor wat zjj op zich wilde nemen. Maar h(j ried haar niet te gauw met hem te trouwen en er zich eerst degelijk van te ver- gewissen of het den jbngeman ernst was. WARE LEVENSLUST. Naar de Prawda te Belgrade meldt, is de 108jarige slager Ibrahim Gojan in de gemeente Djakowitsja in Yoego Slavic, opnieuw in het huwelijk getreden. Zijn vrouw is 30 jaar oud. Gojan is ondanks zijn hoogen ouderdom kem- gezond. Uit zijn eerste huwelijk, dat hjj 82 jaar geleden heeft gesloten, zijn tien kinde- ren gesproten. MET EEN SPAARKAS OP STAP. Uit de keuken van een logement aan de Geldersche Kade te Amsterdam is een spaar- kas, waarin diverse logeergasten spaarden, ontvreemd. De kas werd opengebroken en in den kelder van het logement teruggevon- den, maar de inhoud, welke ongeveer f 100 bedroeg, was verdwenen. Bij den spoorwegovergang Hechingen Boll (Hohenzollem), is een auto waarin drie menschen zaten, door een boemeltrein, welke uit Sigmaringen kwam, gegrepen en geheel vernield. De bestuurder van den auto was op slag dood. De twee andere inzittenden heb- ben zeer emstige kwetsuren opgeloopen. In het Centraal Museum te Utrecht is Za- terdagmiddag een op paneel geschilderd por- tret ontvreemd, voorstellende Adriaan Sand Ficterse. Het is een portret uit de tweede helft der 16e eeuw en wel uit de Noordelijke Nederlanden. Het is 38 bij 26 c.M. De bo- venkant is rond. De waarde bedraagt circa 1000. De verdenking viel op een Duitscher, die het museum had bezocht. Het vermoeden be- stond voorts dat deze Duitscher met nog een landgenoot te Utrecht bij kunstkoopers schil- derstukken had aangeboden, die uit buiten landsche musea waren ontvreemd. De politie te Utrecht heeft zich daarop in verbinding gesteld met de Centrale Recherche te Amsterdam en Zondagmorgen is hij te Amsterdam gearresteerd. Door de Centrale Recherche is een uitge- breid onderzoek ingesteld in de hotels. Als gevolg van deze hotelcontrole is men Zondag in een hotel op het Singel overgegaan tot arrestatie van een Duitscher, die inderdaad tleek den diefstal te Utrecht te hebben ge- pleegd. Het gestolen paneel werd nog in zijn bezit gevonden. Echter behalve dit gestolen por tret werden nog vijf andere doeken gevonden. Van twee van deze vijf schilderstukken kon de herkomst dadelijk worden vastgesteld, om dat ze als gestolen waren gesignaleerd. En de rest zal ook wel van diefstal afkom- stig zijn! Een tweede man, die nog, volgens het Dbl. v. R. gezocht wordt naar aanleiding van de schilderijendiefstal, is vermoedelijk een Zuid-Amerikaan, genaamd Andres Gustavo Daglic. Deze heeft zijn bedrijf Zondag voort- gezet te Haarlem. In het Frans Hal3museum aldaar is Zondagmorgen ontdekt, dat er ge stolen was. Vermist wordt een klein paneel van Dirk Hals. Het is een koperen plant -van 14 bij 16 centimeter, waarop geschilderd is het portret van een jongeling met een blozepd gelaat. STAKING BIJ EEN VAKORGANISATTE. Een vakvereeniging genaamd „De Roode Vlag" te Bombay, die verscheidene stakingen in de katoenspinnerijen uitlokte, heeft te l-.ampen met een staking van zijn eigen em ploye's die erover klagen dat zij sedert ver scheidene maanden geen salaris hebben ont- vangen. TREINROOF. Op de lijn KandrezinBauerwitz in Opper- Silezie hebben twee gemaskerde bandieten een aanslag op een trein gepleegd. Op het oogenblik dat de trein het station Reinschdorf verliet sprongen zij in den bagagewagen waar zij een bedrag van 1600 mark roofden. Vijf kiiometers verder sprongen zij uit den trein die toen in voile vaart reed. Alhoewel men toen onmiddellijk stopte en het spoorwegper- soneel de bandieten achtervolgde, konden de- zen ontkomen. De machinist was tijdens den tocht door de bandieten bedreigd met revol vers zoodat hij den trein eerst tot stilstand kon brengen nadat zfl er vandoor waren ge gaan. OM AAN DEN KOST TE KOMEN Drie jongelui aan lager wal, van wie er een n.b. ingenieur is, hebben het vorige jaar her- haaldelijk getracht in massagesalons te Ber- lrjn hun slag te slaan. Slechts in een geval is hun dat gelukt; na de vrouw, die de salon dreef met chloroform te hebben verdoofd, heb ben zij er voor een waarde van 1600 mark gestolen. In alle andere gevallen is hun toe- leg mislukt en ten slotte zijn twee hunner gegrepen. Egp daarvan heeft in de gevange- nis zelfmoord gepleegd; de ander, een jongen van 20 jaar is veroordeeld tot 2% jaar ge- vangenisstraf. Hij verklaarde dat zijn mede- plichtige, die de hand aan zichzelf heeft ge stagen dit vermoedeljjk heeft gedaan omdat hij ook nog twee moorden op zjjn geweten had. De „dritte im Bunde", de ingenieur, is on- langs te Munchen gepakt en zal daar terecht staan. el EEN MEISJE ALS ZEDELIJK VERBETERAARSTER. Voor een Londensch politie-rechter stond een 22jarig kruier terecht, die van zijn 14de jaar af telkens met de justitie te maken heeft De DE WANDELENDE BERG. wandelende berg in Zuid-Wales tus schen Cwm (spreek uit: Koem) en Nieuw- j Tredegar, welks bewegingen meermalen ver- meld, is door den regen der laatste dagen weer een acht yard opgeschoten en de hoofd- weg van Tredegar naar Nieuw Tredegar wordt nu emstig bedreigd. Op den top heeft j zich een nieuwe spleart gevormd van onpeil- i bare diepte Geregeld blijven stukken rots af- brokkelen, maar gelufckig geen groote. WELK LAND HET VINDINGRIJKST. j Een Amerikaansch oublicist, Mark Jeffer- j son, maakte een ranglijst op van de verschil lende naties, gebaseerd op het aantal paten- tan, door het buitenlctd verleend, op elk nail- j lioen inwoners van die verschillende landen. De volgende cijfers vond hij: Indie 0.5; Rusland 0.6; Portugal 2; Japan 3; Mexico en Litauen 4; Polen en Roemenie 5: Bulgarrje 7; Letland 8; Griekenland en Joego-Slavie 9; Argentirde 10; Zuid-Afrika 17; Spanje 21; Finland 40; Italie 42; Hongarije 68; Tsjecho-Slowakije 108; Canada 121; Australie 146; Vereenigde Staten 160; Bslgie •180; Groot-Britannie 188; Frankrijk 195; Noorwegen 229; Nederland 233; Denemarken 236; Duitschland 271; Oostenrijk 298; Zweden 299; Zwitserland 930. Natuurlijk zijn deze cijfers niet geheel en al (uigt; men moet rekening houden met he verschil van protectie, welke door de verschil lende landen aan hun uitvinders wordt toege- staan. Toch houdt Zwitserland de eerst plaats. zelfs wanneer men de berekeningen volgens een andere basis opmaakt. Vorig jaar werden h.v. in Zwitserland 542 patenten per millioen inwoners verleend, tegenover 382 patenten in de Vereenigde Staten. Zes jonge meisje te Glasgow hadden be- sloten voor een instelling van liefdadigheid geld in te zamelen. Zij hadden ook een ori- gineel denkbeeld om veel geld bijeen te krij- gen. Gemeenschappelijk liuurden zij een leegstaanden winkel in een der drukste stra- ten en kondigden met plakkaten aan, dat zij voor een sixpence een kus aanboden. Wel- dra was de winkel belegerd door een nieuws- gierige menigte. Maar een Schot is voor- zichtig en geeft niet zoo maar een sixpence uit. Eindelijk ging een heer den winkel bin- nen en legde zjjn muntstukje op tafel. In plaats van een kus kreeg hij echter een kaart met een daarop geschilderd rood kruis. Bui- ten gekomen vertelde hij van het ongehoorde bedrog en de spaarzame, maar kusgrage Schotten namen thans een zoo dreigende houding aan, dat de meisjes niets beters wis- ten te doen, dan haar winkel maar te sluiten. Ja, in een kuswinkel moet dan ook worden gekust. DE IEPZIEKTE. De laatste weken zijn in Nijmegen tal van mooie iepen geveld, die door iepziekte min of meer emstig waren aangetalt. Groote laangedeelten hebben hun sieraad verloren. Zoo is bijv. een groot deel der boo- men gerooid langs het bovengedeelte van den vroeger zoo fraaien Berg en Dalschen weg. In totaal werden niet minder dan een 700 boomen omgehakt. EEN WILD ZWIJN OP HET DONAU-IJS. Bij Dunapentele aan den Donau werden eenige dagen geleden op een toegevroren gedeelte van de rivier de visschers plotseling door een wild zwijn aangevallen. Hoe het dier op het ijs kwam kon niet worden vastgesteld, voor de ongewapende visschers was de toe stand echter zeer onaangenaam. Tenslotte gelukte het hun echter het wilde zwijn on- schadelijk te maken. DE NOODLOTTIGE HOOGE HAK. Een 16jarig danseresje te Berlijn wilde van haar kleedkamer op de 4e verdieping van een cabaret naar beneden in de bar gaan. Zij bleef met den zeer hoogen hak van een harer dansschoentjes haken, greep zich nog aan de leuning vast, doch stortte in de liftschacht. Zjj werd levensgevaarlijk gewond. Drie meisjes, die met haar vader te Puy en Valay (Frankrijk) woonden, en reeds ge- ruimen tjjd met den man in voortdurende opmin leefden, omdat deze weigerde, haar het haar toekomende erfdeel thans reeds tij dens zijn leven uit te betalen, geraakten met haar vader in een hevige woordenwisseling. De drie meisjes wierpen zich woedend op den vader en sloegen hem zoodanig, tot hjj geen teeken van leven meer gaf. Door het Centraal Bureau voor de Statis- tiek is onlangs wederom het jaaroverzicht gepubliceerd. Hoewel het jammer is, dat een dergeljjke statistiek eerst ongeveer een jaar na dato kan verschijnen, kunnen er toch in- teressante gegevens aan worden ontleend. ,,Zoo blrjkt, dat het aantal stakingen in 1928 geringer was dan in de voorafgaande jaren, doch dat het aantal bij deze stakingen be- t^okken ondememingen, het aantal stakers gp in het bijzonder het aantal verloren ar- beidsdagen, niet onaanzienlijk grooter was. In 1928 braken 195 stakingen uit, waarbij 1297 ondememingen betrokken waren. Het aantal stakers was 15.200, terwijl in totaal (564.500 arbeidsdagen verloren gingen. Dit is dbgetwijfeld een belangrijk cijfer, doch als men bedenkt, dat er in totaal ruim 2.000.000 personen in Nederland in loondienst werk- zaam zijn, zoodat dit dus per arbeider per jaar ongeveer 66nderde gedeelte van een dag is, zal men den invloed ervan niet mogen overschatten. Over het algeme^n duren de belangrijke stakingen langer dan voorheen. Dit is onge- twijfeld een gevolg van het feit, dat men zich, zoowel aan arbeiders-, als aan werk- geverszijde steeds verder organiseert. Daar door zullen niet zoo spoedig stakingen uit- breken, (het steeds minder worden van het aantal stakingen wijst daar ook al op) doch tfanneer eenmaal een staking is uitgebroken, "is het zeer moeilijk een oplossing te vinden, welke de verschillende partijen kan bevredi- gen. Deze invloed van de organisatorische verhoudingen tusschen de werkgevers en de arbeiders komt ook op andere wijze nog tot uiting. Zoo breken, mede in verband met het feit, 1 dat de meeste arbeidsovereenkomsten in het voorjaar afloopen, de meeste stakingen steeds uit in de eerste helft van het jaar, en dan meestal in het tweede kwartaal. Van de gestelde eischen .zijn ongeveer 50 loon- eischen. Waren dit in de jaren 19211925 in den regel eischen tegen loonsverlaging, in de laatste jaren zijn het voor het grootste ge deelte eischen voor loonsverhooging. Ook de eisch voor vacantie speelde in 1928 een be langrijke rol. De oplossing der stakingen vond voor on geveer de helft van de gevallen plaats, door- dat voor £6n van beide of voor beide partijen een organisatie optrad. De directe onderhan- deling tusschen patroon en werklieden ge- schiedde slechts in ongeveer 10 van het aantal stakingen, terwijl bijna i/B gedeelte van het aantal stakingen werd beeindigd, zonder dat onderhandelingen plaats vonden. De meeste stakingen vonden plaats in de industrie en daarvan weer de meeste in de jxjuwbodrijvenIn den landbouw braken in 1928 slechts drie stakingen uit. Voor een iheoordeeling van de ontwikkeling van de sociaal economische verhoudingen in Neder land, is het van zeer veel belang inzicht te hebben in den aard en de omvang der sta- kingsbeweging. De ontwikkeling van de ver houdingen tusschen de werkgevers en arbei ders leidt er toe, zooals wij reeds vermeldden, dat men aan den eenen kant niet zoo gauw tot een staking overgaat, doch dat aan den anderen kant een eenmaal uitgebroken sta king steeds moeilijker kan worden opgelost. Het ware te wenschen, dat men deze ont wikkeling in zoodanigen baan zou kunnen leiden, dat het bedrijfsleven steeds minder na- deel ondervindt van deze conflicten, omdat tenslotte ook bij de industrie slechts vredes- gedachten welvaart en goede verhoudingen kunnen voortbrengen. GEEN PROVINCIALE LANDBOUW- TENTOONSTELLING IN 1931. Het Lbld. v. Z. en N.-Br. meldt: In 1931 zou het 10 jaar geleden zijn, dat in Vlissingen door de Z. L. M. een wapenschouw is gehouden, onder zeer gunstige omstandig- heden. Immers de gunstige factoren voor het houden van een provinciale tentoonstelling waren aanwezig en zij is dan ook uitstekend geslaagd. De toestand is nu wel geheel anders. De ervaringen van de laatste jaren hebben de landbouwers sterk gedeprimeerd. j Het tijdstip om een grootsch opgezette provinciale landbouwtentoonstelling te hou den, is dan ook weinig geschikt. Bovendien zijn er in de laatste jaren ach- tereenvolgens drie goed geslaagde Kringten- toonstellingen gehouden. In het algemeen kan nog gezegd worden, dat het tentoonstellingswezen niet meer die belangstelling heeft als vroeger. Daamaast spelen andere factoren een rol. De tijdsomstandigheden maken, dat van de landbouworganisatie steeds meer activiteit wordt gevergd. De vraag, of het toelaatbaar is om deze werkzaamheden voor geruimen trjd stil te leggen ten behoeve van het organisee- ren van een provinciale tentoonstelling, zal moeilrjk met ja kunnen worden beantwoord. .Ten slotte spelen de financien een groote rfcl en de ervaring van de laatste jaren heeft geleerd, dat het bezoek aan grootsch opge zette tentoonstellingen per saldo toch nog tegenvalt. Ook in verband met de groote ten toonstellingen die dit jaar bg onze Zuider- Buren zullen plaats vinden, valt uit BelgiS, fllsook uit andere landen, niet op groot bezoek te rekenen. Deze gedachtengang heeft er toe geleid, dat het Hoofdbestuur der Z. L. M. op advies van het Dag. Bestuur heeft besloten, het organi- seeren van een provinciale landbouwtentoon stelling voorloopig uit te stellen. RAPPORT betreffende de ontwerpen van' wet houdende nieuwe regeling van de pacht en regeling van de pachtcommis- sies. ingediend bij Kon. boodschap van 29 luni 1929; uitaebracht door het Hoofdbestuur van de Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland. V. Art. 1634 achten wij in principe een ver* betering. Evenwel zouden wij de voorkeax geven aan een regeling, waarin omtrent bet loopende pachtjaar wordt bepaald, dat de overeenkomst bestaan blijft wanneer de pachter overlijdt, tenzij de echtgenoote of erfgenamen er de voorkeur aan geven de overeenkomst te doen beeindigen, in welk geval een verzoek binnen drie maanden na den dood^van den pachter moet worden in gediend. Indien het overlijden echter plaats vindt binnen 3 maanden voor het einde van een pachtjaar, dan zouden echtgenoote of erf genamen het recht moeten behouden voor het komende pachtjaar. De verpachter zal echter 3 maanden na het overlijden van den verpachter het recht moeten hebben ontbinding te verzoeken, ten— einde verwaarloozing tegen te kunnen gaan, hetzij onmiddellijk of aan het einde van het loopende of aan het einde van het komende pachtjaar, rngeval het overlijden binnen de drie laatste maanden van het pachtjaar plaats vindt. Ter toelichting diene het volgende. Bin nen een maand na het overlijden kunnen de echtgenoote en de erfgenamen niet de om- standigheden overzien, die zullen kunnen plaats vinden. De onbillijkheid van de tegenwoordige regeling treedt meermalen scherp naar voren. Zoo spoedig een pachter overlijdt, zelfs reeds eerder, wordt de eigenaar aangezocht door personen, die in aanmerking wenschen te komen. Het komt ons verder voor, dat de kantcm- rechter niet de aangewezen persoon is om in dezen uitspraak te doen, temeer waar daar- tegen geen beroep, doch alleen cassatie voor den procureur-generaal bij den Hoogen Raad bestaat. Art. 163C. Dit regelt het contmtratrerecht. waaromtrent reeds in het algemeen gedeelte opmerkingen zijn gemaakt. Wij volstaan met de opmerking, dat deze regeling veel te algemeen is en in de prac- tijd weinig effect zal sorteeren. Immers het betreft alleen die gevallen, waarin andere redenen dan te hooge pacht oorzaak zijn, van opzegging. II. W etson twerp regeling pachtcom- missies. Wij vereenigen ons met het instellen van wettelijke pachitcommissies, nu door dc split- sing in het algemeen vereenigingsleven meerdere commissies ontstaan en zeer zeker zouden ontstaan, wanneer de beteekenis er van toenam, hetgeen het oeval zal zijn, wan neer er bevoegdheden aan worden verleend op grond van deze wet. Toch vreezen wij, dat de samenstellinti van de wettelijke commissies groote moei- lijkheden zal opleveren, aangezien de Regee ring bij de samenstelling wellicht nog met andere voorwaarden dan enkel met be— kwaamheid en integriteit rekening zal wii- len Houden, waardoor niet steeds gewaar-- borgd is, dat de meest bekwame en meesi. geschikte personen in de commissies zitting zullen krijgen. Zelfs de waarborg in de wet ingesteld, dat Gedeputeerde Staten zullen worden gehoord, achten wij niet voldQende om te waarborgen, dat iedere politieke in vloed buiten de benoeming dezer commissies. zal blijven. Wij geven er dan ook de voorkeur aan1. dat de commissie zou worden samengesteld door de daarvoor in aanmerking komende provinciale landbouworganisatie en de voor- gedragen leden benoemd werden door de Regeering. In verband hiermede, achten wij het ook noodzakelijik, dat de organisatie de voor- zitter en secretaris aanwijst. Wij achten het niet noodzakelijk, dat de voorzitter een jurist is. Veel meer waarde heeft het, dat de voorzitter een land'bouw- kundige is, hetzij met of zonder wetenschap- pelijken graad. Indien echter de voorzitter een jurist zou moeten zijn, dan dient aan den eisch, dat de secretaris een landbouwkun- dige is, te worden vastgehouden. De landbouwkundige autoriteit van de pachtcomimissie treedt veel scherper naar voren dan de juridische. Waar in het wetsontwerp uitsluitend al- gemeene regelen worden gesteld, achten wif het gewenseht te doen opmerken, dat voor een goede regeling beter zal zijn, dat in een gewestelijk gebied een commissie optreedt. waardoor deze na verloop van jaren een ruime ervaring verkrijgt. Condusies. 1. Het is te betreuren, dat in de Memorfe* van Toelichting niet op de beteekenis van het pachtwezen wordt aewezen en vrijwel alleen aandacht is gewija aan de bezwaren. welke steeds meer naar voren worden ge- bracht. In het algemeen gelden deze be zwaren voornamelijk de verpachting van losse landerijen. 2. De ontwerp-regeling van de pacht zaf geen verbtering brengen in de misstanden m de pachtverhoudingen en heeft niet de strek- king om deze in de toekomst te voorkomen. 3. Bedoelde misstanden vinden hun oor zaak in de wijze van verpachten, de houding

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 5