annele's Hemelvaart PU ROL £ANDBOUW££&lCHTEH. OEMENGDE BERICHTEN. SPORT. MAN BIJ ALPHEN GEDOOD DOOR EEN LOCOMOTIEF. CONCERT- EN BIOSCOOPGEBOUW GEMEENTER AAD VAN HOEK. Winterhanden W interooeten DRIE MENSCHEN OMGEKOMEN le klasse B. 0 rr is-: l£ UOoPERATlEVE SUIKERFABRIEK „ZEELAND". De gisteren gehouden ledenvergade- ring heeft het bestuursvoorstel tot liqui date behandeld. Na vinnige debatten heeft dit voorstel by de stemming niet de vereischte meeruerheid gekregen. CSateren werd te Roosendaal in de groote zaal -macc. Ret gebouw Katholieke Kring de algemeene Iwienvergadering gehouden van de Cooperatieve Suikerlaoriek ,,Zeeland" te Bergen op Zoom, waarom t rent wij aan de N. R. Crt. ontleenen: Bx-rfs geruimen tijd van te voren was de schouw- Rmjjzaai stampvol. Er was aan de toegangs- ifairwi een zeer scherpe controie om alle onbe- -*iegden en bijzonder de pers te weren. Luid- *preiifirs waren op verschiilende pimten der zaal «pgesteld. De voorzitter, de heer Jac. Welleman opende even na twaalf uur de vergadering met een kort woortl Hij verklaart dat men in dit gebouw en deze plaats vergadert, omdat dit de eenige ge- actufcte gelegenheid van deze streek werd ge- acbL J_uuigend verzocnt hij alier medewerkmg tot een zoo goed mogelijk verloop van de ver gadering en drong aan op rustige debatten. De seeretaris deelde vervolgens mede, dat deze vergadering voldeed aan aile voorgeischreven bepaiingen der statuten en bevoegd is besluiten te nemen. Aanwezig waren 992 leden met 4440 aandeelen uitbrengende 1925 stemmen. Uitvoe- rig werd daarop mededeeiing gedaan van bet Roofdpunt der agenda: bet voorstel van bet be- Htujur tot ontbinding van de Vereeniging en in verband daarmede tot verkoop van de suiker- fabriek met huizen, kantoor, scnuren, bergplaats, enz. te Bergen op Zoom, het erfpachtrecht tot 31 October 1980 op gronden aldaar, bouwland te Middelburg en te Sluis, landingsplaats te Sloterweg-Noord en verdere eigendommen voor J 750.000 aan de Centrale Suikermaatscbappij t9 Amsterdam, de Vennootschap tot Exploitatie van Suikerfabrieken te Dinteioord en de Coop. Beetwortel Suikerfabriek Puttersboek, met dien verstande, dat voor de aansprakelijkheid der leden en de verbintenissen der vennootscbap saamerkelijk verboogde bietenleveringen zullen plaats vinden, terwijl bet syndicaat op elk aan- deel tweemaal bonderd gulden zal storten. De zelf zullen per aandeel voorloopig S 300 bebben te storten. Opgesomd werden de roeren- de en onroerende goederen welke onder den ver koop zijn begrepen. De voorzitter licbtte uitvoerig bet bestuurs- voorstel toe. Hij drong er op aan, dat de leden Tipt voorstel zouden aanvaarden. Het bestuur be- schouwt dan de crisis als opgelost, terwijl aan alle verplicbtingen zal kunnen worden voldaan. Hi) deelde verder mede, dat de Minister van Fi- nanripn voor 15 Maart diende te bewilligen in overdracbt van bet erfpacbtrecbt aan de koo- pers, docb niet aan derden. De notaris, belast met bet ontwerp van de verkoopovereenkomst en de overeenkomst be- treffende bietenleveranties, licbtte dit ontwerp nader toe. 1 Hierna ving bet debat aan, dat tot in den laten middag voortduurde en enkele oogenblik- ken een stormacbtig karakter droeg. Allereerst werd namens een groep leden, welke de „Zeeland" in stand wil bouden en de exploi tatie wil voortzetten, een daartoe strekkende motie ingediend. Dit voorstel wenscbt een ga- rantie van bietenlevering tot een aantal van 25.000 KG. Leden, die zelf niet voldoende bieten verbouwen, kunnen bun tekort dat zij nog moe- ten leveren of zelf aankoopen of dit door een op te ricbten aankoop-commissie laten doen. De fabriek sobiet bet benoodigde geld voor, winst of verlies is voor den kooper. Voorts werd door deze leden een sterke bezuiniging op de exploi- tatiekosten bepleit. De beer De Milliano uit Waterlandkerkje was verheugd over dit nieuwe voorstel; bij verboog- den bietenaanvoer kan zyns inziens de fabriek voldoende marcbeeren. Er is tbans niet meer •niik een felle concurrentie van Frankrijk en Belgie. Tijdelijk stopzetten acbtte spreker een groot nadeel. Daar worden alleen de koopers beter van. Namens de Wilbelminapolder werd meegedeeld, dat men deze meening volkomen deelde. Aanstonds werd van andere zijde, o.m. door de heeren Quist en Lindenbergb, weer bet plan van bet bestuur verdedigd. Telkens kwam bet tot vinnige debatten en interrupties. De stem ming in de oververbitte zaal was vrij opge- wonden. Eenige constematie verwekte bet toen een spreker, die bet woord wilde voeren, flauw viel. Zeer groot opzien baarde een mededeeiing van den beer N. v. d. Maas, die vroeg of de verkoop- sorn ad 750.000 de juiste verkoopsom was. Hij dearie mede uit een stuk van de „Dinteloord" te weten, dat het aanbod luidde 750.000 of meer, terwijl daarvan door de commissie geen mede deeiing was gedaan. Tad van nieuwe sprekers vroegen telkens het woord. De tegenstanders van bet bestuursvoor- Btei zochten er een vooropgezet doel achter om ,de „Zeeland" kapot te maken. Speciaal be- scimldigde men daarvan de Coop. Dinteioord, welke bewering van de zijde van bet bestuur met kracbt werd teruggewezen. De stemming. Ongeveer half drie werden de debatten ge eloten en ving de stemming aan over bet be- Htaursvoorstel als zijnde van de verste strekking. Deze stemming, die duurde van 3 tot 7 uur, bad jx.Ti verrassend resultaat. V66r het bestuurs- voorstel werden uitgebracbt 1115 stemmen en teeen 527 stemmen. De voorstemmers vertegen- woordigen 2401 aandeelen, de tegenstemmers 1451 aandeelen. Volgens de statuten moest een mieerderheid van twee derden v66r het voorstel worden uitgebracbt, zou dit aangenomen zijn. Uit was niet bet geval, zoodat het bestuursvoor stel verworpen was. De voorzitter, de heer Welleman, verklaarde, dat in verband met deze verwerping de volgen de ptmten van de agenda werden afgevoerd. Hy bracht dank aan de commissie, die de liquidatie had bestudeerd en voorbereid. Het bestuur zal »eh zoo spoedig mogelijk beraden en van zyn overwegingen aan de leden- kennis geven. De beer v. d. Castel, voorzitter der commissie, -verklaarde, dat hoewel er in bet verleden door from en zijn groep sterke oppositie tegen bet be stuur was gevoerd, zij toch met dit bestuur in de beste verstandhouding de liquidatie hadden -voorbereid. Deswege bracht bij bet zijn besten dank. Hierna werd de vergadering gesloten. Axel 10 7 3 34—13 14 Breskens 10 6 1 3 27—15 12 Sassche Boys 10 6 4 37—25 12 Terneuzen II 10 5 1 4 26—23 11 Clinge 10 5 5 19—20 IP Hontenisse 10 10 1260 ~f— Or 2e klasse B. ar t Hulst 11 8 7 1 37—6 15 Terneuzen in 8 4 2 2 24—18 10 Nieuw-Namen 8 3 2 3 17—15 8 Axel II 8 3 1 4 15—30 7 Hontenisse II 8 2 6 7—31 .2 10 Op den onbewaakten overweg bij blokpost 17, onder de gemeente Afphen, is, naar de Crt. meldt, een ernstig ongeluk gebeurd. De 52- jarige Rijkers uit de Lange Nieuwstraat te Tilburg werd door een losse locomitief gegre- pen en gedood. De man laat een vrouw en twee kinderen achter. JUIST OP TIJD. Te Bennebroek werd de 62jarige juffrouw Vink door gas bedwelmd te bed gevonden. Benedenburen waren op de gaslucht opmerk- zaam gemaakt en forceerden de kamerdeur. Een zuurstof-apparaat uit Heemstede was spoedig ter plaatse. Men slaagde er in de levensgeesten weer op te wekken. Per auto werd het slachtoffer naar de Maria-sticbting te Haarlem overgebracbt, waar zij ter ver pleging is opgenomen. Twee arbeidsters zijn levend verbrand, een derde bekwam levensgevaarlijke brandwonden en drie andere meisjes min of meer emstige verwondingen. RUZIE OM EEN SCHAT. Op een Turksch eiland bij Konstantinopel hebben twee arbeiders een vondst gedaan van groote waarde, ook in historisch opzicht. Zij vonden namelijk in den tuin van een oud Grieksch klooster drie groote aarden kruiken, die gevuld waren met oude goudstukken uit den tijd der Grieksche heerschappij, waaraan in 1453 een einde kwam, toen de Turken het Byzantijnsche rijk ten val brachten. De beide arbeiders geraakten bij het verdeelen van de vondst in twist en riepen de politie te hulp. Deze nam bet gevondene in beslag en deed het tcekomen aan een museum. De schat zou, naar verluidt, ettelijke millioenen drachmen waard zijn. AUTO-ONGELUKKEN. Men meldt uit Berlijn: Een vreeselijk ongeluk 't welk twee men- schen het leven heeft gekost, terwijl een derde zwaar gewond werd, is Zondagochtend op den straatweg van Teltow naar Lichterfelde bij Berlijn gebeurd. Ongeveer halfweg Berlijn reed een taxi in een groep personen die van een gecostumeerd feest huiswaarts keerden. Een 21jarige vrouw en een 25jarfge man wer den op slag gedood. Een 20jarige man werd met levensgevaarlijke wonden naar een zie- kenhuis gebracht. Zijn toestand was ernstig. Uit het onderzoek is gebleken dat de lichten van de auto niet functioneerden en de chauf feur hierdoor in de groep van de midden op straat loopende menschen was gekomen. De man bracht de twee dooden met zijn auto naar een nabijgelegen ziekenhuis, waarheen de zwaargewonde door een anderen auto werd vervoerd. Daama stelde de chauffeur zichzelf ter beschikking van de politie. Bij een andere autoramp is op den straat- Gevolg gevende aan een herhaaldelijk tot ons gericht verzoek, hebben wij een herhaling voorbereid van het schoone filmwerk HANNELE'S HEMELVAART, het droomspel van Hauptmonn, dat eenige jaren geleden alhier voor het eerst werd vertoond en in drie vertooningen door zoovelen werd bijgewoond. Dit filmwerk is van een diepe ontroering, en, mogen ondertusschen reeds vele andere films met veel succes vertoond zijn, de herinnering waarin deze film nog heden bij velen voortleeft, bewijst voldoende dat het meer dan een voorbij- gaande emotie schonk, dat het een blijvenden indruk achterliet. De vertooning zal worden opgeluisterd met versterkt orkest en dames-koor. veld werd. Echter bemoeiden zich ook bui- tenlandscbe kerkelijke bladen met het boek en prof. dr. Martin Rade uit Marburg ricbtte h&t verzoek tot bet Hongaarsche kerkelijke gferecht, bet proces-Simonides te herzien. Het desbetreffend verzoek van Ds. Simonides werd aanvaard, een nieuw onderzoek werd ingesteld, met bet resultaat, dat thans 7 jaren nadat Ds. Simonides onwaardig was bevon- den, het vonnis werd opgeheven en deze vol komen gerehabiliteerd. EEN BLOEDIGE WRAAK. In een ravijn bij Algiers heeft men een in stukken gesneden lijk van een inlander gevonden. De man was sedert veertien dagen verdwenen. In de inboorlingenwijk beschul- digde men onmiddellijk de vrouw van den verdwenen inlander van de misdaad, omdat de man een maand of drie geleden den vader en de moeder van zijn vrouw bet huis had uitgezet, evenals een inlander, die zijn vrouw het hof maakte en een vriend van dezen. De vyf verdachte personen werden gearresteerd. Toen men ben bij het lijk bracht, vertelden zij hetgeen zij hadden gedaan. Met zijn eigen zakdoek hadden zij den man geworgd. Daama hebben zij met een mes het lijk in stukken gesneden. De stukken hebben zij in zakken gedaan en daarop deze stukken in bet 6 K.M. van de stad gelegen ravijn geworpen. EEN VRIJGESPROKEN BIGAMISTE. In Philadelphia heeft men genoten van bet volgend proces. Een zekere John Broker bad een aanklacht wegens bigamie ingediend tegen zijn vrouw. Zij verklaarde voor de rechtbank, dat ze op een dag het bericht bad gekregen, dat haar man verdronken was. Toen ze naar de morgue ging om de identi- teit van bet lijk vast te stellen, verklaarde de daar aanwezige agent dat bet niet meer behoefde, daar het lijk al als dat van Broker was berkend. De begrafenis geschiedde met veel vertoon. Eenige weken later leerde mverouw Broker in een badplaats John Har rington kennen, met wien ze na nog een poos trouwde. Maanden en maanden later dook Broker weer op; hij was op een jachtuitstapje naar Zuid-Amerika in aangenaam gezelschap gegaan, zonder er zijn vrouw met een woord kennis van te geven. Toen hij na de ver- moeienissen van het maandenlange inspan- nende jagersleven thuis kwam, vond hij zijn plaats door een ander bezet en diende een aanklacht tegen zijn vrouw in wegens biga mie. De rechtbank heeft het ontlastend _bewys der vrouw geheel erkend en de bebandeling is geeindigd met vrijspraak, gebaseerd op de volgende merkwaardige aandoende stelling: een overledene is verplicht, zoo hij getrouwd was, en niet voor dood wil gelden, zijn vrouw mede te deelen, dat hij nog in leven is! (Vervolg uit het Tweede Blad.) (Ingez. Med.) ZEEUWSCHE VOETBALBOND. Zondag werden de laatste competitie-wed- Btrijden voor de le en 2e klasse B gespeeld. Axel maakte de reis naar Breskens en ver- loor aldaar met 10. Nieuw-Namen had Hulst II op bezoek. De uitslag was een 4—1 overwinning voor de gasten, die hierdoor ongeslagen het kampioen- schap van de 2e klasse hebben behaald. De eindstand luidt als volgt. BOTSING VAN TWEE KOLENTREINEN TE LAGE ZWALUWE. Op bet stationsemplacement te Lage Zwa- luwe, nabij seinpost T, heeft een botsing plaats gebad van twee goederentreinen, waarbij gxoote materipele schade is aangericht. Niet minder dan zes wagens werden geheel verbrijzeld. Verder hebben nog vele andere wagens meer of minder te lijden gehad. Per- soonlijke ongelukken vonden niet plaats. Sto ring van het verkeer t.w. het passagiersver- keer op de groote lijnen, heeft deze botsing niet veroorzaakt, daar het ongeval op spoor 3 is geschied. Het personenvervoer wordt over spoor 1 en 2 geleid. Omtrent den aard van de botsing wordt vernomen dat trein 7920, komende uit de richting Breda, een zgn. contract-kolentrein, uit circa 60 wagens bestaande, was gereden tegen den op het emplacement stilstaanden trein no. 7924, eveneens steenkolen vervoerend met bestemming Rotterdam en dezen wel een veertigtal meters had vooruitgeduwd. Drie wagons van den stilstaanden trein zijn geheel in elkaar geschoven en totaal vernield. De oorzaak van de botsing moet te wijten zijn aan een verkeerden wisselstand. DE INBRAKEN TE NIJMEGEN. De drieste inbreker, die den laatsten tijd Nijmegen onveilig maakt, schijnt zijn werk ongestoord door te kunnen zetten. Thans bracht hij een nachtelijk bezoek aan een wo- ning aan de Tesselschadestraat, waar hij zich door openschuiving van een raam toegang verschafte. Het geluk was echter niet met den ongenooden gast, want op de tweede verdie- ping liep hij een kapstok met kleeren omver en door het daardoor ontstane geraas werden de bewoners wakker en gingen eens kijken wat er aan de hand was. De dief was hem echter nog te vlug af en zag kans tijdig den aftocht te blazen. Een gouden horloge met ketting en twee gouden ringen die de inbre ker reeds klaar had gelegd om mee te ne men, moest hij laten liggen. DE NEDERLANDER DIE IN ENGELAND MET BEHULP VAN DE DRAADLOOZE GEVONDEN WERD. De heer Henk J. C. Versteege te Zandvoort heeft thans aan de Daily Mail een dankbe- tuiging gezonden voor de bemiddeling die het blad vprleend heeft, om hem te Spalding op te sporen toen het station Hilversum het be richt verspreidde dat hij dadelijk terug moest komen wegens emstige ongesteldheid van zijn moeder. H-ij zegt dat hij nog juist in zijn geboorte- plaats aankwam v66r zijn moeder stierf. „Mijn moeder had vierentwintig uur lang naar mij gevraagd en zij is gestorven met een glimlach op haar gezicht toen zij wist dat al haar kinderen bij haar waren. U hebt het laatste uur van mijn moeder heel, heel ge- lukkig voor haar gemaakt, wat wij aan uw vriendelijkheid jegens ons te danken hebben. Wij zullen dat nooit vergeten." IN WAANZIN. Een plotseling waanzinnig geworden arbei- der te Rome heeft Maandagochtend zijn vrouw, zijn dochter en zijn 25-jarigen zoon doodgeschoten, terwijl ze nog sliepen. Toen andere bewoners van het huis toesnelden, loste de waanzinnige nog een reeks schoten op hen en maakte tenslotte een eind aan zijn leven. VREESELIJK ONGELUK. Te Meenen in Belgie is Zondag een vrouw door twee fietsers aangereden, juist toen de tram voorbijkwam. De vrouw kwam voor de snel rijdende tram te vallen, waardoor de wielen haar over den hals gingen. Het hoofd werd totaal van den romp gescheiden. De beide fietsers namen de vlucht. De politie stelt een onderzoek naar hen in. ONTPLOFFING IN EEN VUURWERK- FABRIEK. Te Alenpon heeft Zaterdag in een vuur- werkfabriek een ontploffing plaats gehad, waardoor een geheele loods, waarin elf vrou- wen werkzaam waren, in brand vloog. weg ParlebergLanzen een particuliere auto tegen een boom gereden, met het gevolg dat de eigenaar die het rijtuig bestuurde en zijn twee zoons vrijwel onmiddellijk werden ge dood. In een scherpen bocht by het dorp Grethen aan dea straatweg LeipzigGrimma is een motorfiets door een auto, welke van den an deren kant kwam. gegrepen en op zij geslin- gerd. De bestuurder van de motorfiets en zijn duorijder werden zoo ernstig gekwetst, dat zij weldi a aan hun verwondingen zijn bezweken. De chauffeur van den auto had, om een bot sing te voorkomen, zijn stuur omgegooid. De auto reed daardoor van den weg af en bleef eerst na 25 M. stilstaan. De inzittenden zijn met den schrik vrijgekomen. De verongelukte motorrijder had de bocht van den weg niet juist genomen. In de nabijheid van Clermont Ferrand werd een jong geneesheer, dr. Farges, dringend ontboden naar het nabijgelegen dorp Manzat waar een fabrikant levensgevaarlijk was ge wond Bij een autoverhuurder huurde dr. Far ges een auto, en de verhuurder zou hem naar Manzat brengen. Tdngevolge van de duister- nis geraakte de auto echter van den weg af en kwam in een naast den weg gelegen af- grond terecht. Beide inzittenden werden ge dood en met moeite konden de lijken uit de overblijfselen van den vemielden auto ge- haald worden. Tengevolge van het uitblijven van medische hulp bezweek de fabrikant korten tijd later aan zijn verwondingen. DE WRAAK VAN EEN AFGEWEZEN MINNAAR. Uit Tunis wordt melding gemaakt van de verschrikkelijke wraak van een afgewezen 1 minnaar, die een bekend inlandsch actrice I vermoordde door haar bed met benzine te drenken en^het in brand te steken. De naam van het slachtoffer is Habita Messika, een der giootste kunstenaressen, die Tunis heeft ge- kend. Zij had zich in het bijzonder toegelegd op oude Arabische liederen en Oostersche dansen. Zij was kortgeleden van een succes- volle tourn6e in Europa te Tunis teruggeko- men. Toen zij 's nachts door een vreemd geluid wakker werd, ontdekte zij dat haar bed in brand stond en dat in haar nabijheid de afge wezen minnaar, Jaou Memoun geheeten, stond. Het meisje kreeg brandwonden, waaraan zij den volgenden ochtend overleed. Jaou Memoun, die op het hulpgeroep van het meisje de vlucht nam, werd later in zijn hotel gevonden. Hij had de deur van zijn ka- mer gesloten en toen de politie ze openbrak, bemerkte zij dat hij zijn meubels in brand had gestoken en een poging had gedaan, om zich met zijn turban te worgen. Hij werd naar het ziekenhuis gebracht, waar hij in doodsgevaar verkeert. EEN MODERN KETTERPROCES. Lajos Simonides, Luthersch predikant, was van 19091922 in Nagyborszony werkzaam en werd door zijne gemeente op de handen gedragen, schrijft de Magyar Hirlap. Buiten zijne werkzaamheid als predikant was hij correspondent van kerkelijke bladen en schreef hij ook belletristische dingen. Na den val van het bolsjewisme werd hij echter ge arresteerd en, hoewel de wereldl-ijke rechtbank hem van alle beschuldigingen, als zou hij de bolsjewiki hebben ondersteund vrijsprak, werd de vervolging van kerkelijke zijde voort- gezet, met het resultaat, dat hij eerst in eerste instantie tot 3000 kronen boete veroor- deeld, daama in tweede instantie onwaardig bevonden werd, eene kerkelijke bediening te bekleed-en. Een jaar voor deze laatste uitspraak was zijn boek: „Het leven van Jezus" verschenen, dat in kerkelijke kringen geweldige opschudding wekte en van conservatieve zijde als destruc- tief werd beschouwd. Het was in deze at- mosfeer, dat het vonnis in hooger beroep ge- De heer VAN 't HOFF: Dan gaan de voerlieden er door rijden en dat moet niet. De heer A. MEERTENS zegt, dat die er toch niet tusschendoor kunnen. Ik heb er de vorige maal nog opgewezen, dat voor het gemak daar nog een strookje bij zou moelen. De heer J. A. MEERTENS is ook vhn oor- deel dat voor het gemak van de passage dat strookje er bij zou moeten en voor den heer Van 't Hoff is het geen bezwaar, omdat het daar toch aangebouwd is. De heer VAN 't HOFF merkt op, dat hij het stukje grond niet aan de gemeente heeft verkocht om er door te rijden maar alleen als voetpad. De heer J. A. MEERTENS antwoordt, dat daarvoor geen grond behoeft te worden bij- gekocht, dan kunnen ze er toch doorgaan. De heer J. D. DE FEIJTER zou er ook dat strookje bij willen hebben. De VOORZITTER is van oordeel, dat wan- neer er brand mocht wezen men toch wel bij die put zou kunnen komen, dus dat het uit dien hoofde van geen belang is het straatje te verbreeden en dat het voor rijweg nimmer zal kunnen dienen. De heer J. D. DE FEIJTER zou liever zien, dat die heinin-g een eindje werd teruggezet. De VOORZITTER vraagt of de heer Van •t Hoff er nog bij verkoopen wilt. De heer A. MEERTENS zegt dezen morgen nog daar te zijn geweest en beslist van oor deel is, dat het er bij moet. De VOORZITTER: Willen we het dan nog eens aanhouden om nader te onderzoeken? De heer A. MEERTENS: Wil Van 't Hoff er in toestemmen dat het er wordt bij'ge- nomen, dan is het mij goed. Voor hem is het geen bezwaar hij is daar aangebouwd. De heer VAN 't HOFF wenscht niet, dat het zal worden gebezigd om met particuliere voertuigen door te rijden. De VOORZITTER: Laten wij er dan een paal midden in zetten die wij er desnoods kunnen uithalen. Besloten wordt deze zaak nog eens aan te houden. De VOORZITTER: Verder hebben wij er op gerekend, dat de raad er hare goedkeuring aan hecht, dat wij dat stukje van de Z. V. T. M. aankoopen, en dat in vertrouwen daarop reeds een aanvang is gemaakt met het delven van een put. De heer A. MEERTENS vindt het jammer, dat er reeds nu is begonnen met het maken van een put. Niet dat hij dat bedoelt tegen- over Burg, en Weth., die gaan in dezen vrij uit, maar er is nu niets van te maken en als later het grondwater lager staat krijgen we die niet meer in orde. Maar met het oog er op, dat er bij het gemeentebestuur een schrij- ven is ingekomen van een brandmaatschappij, dat wanneer er daar geen brandput wordt gelegd, zij de bij haar loopende verzekerln-g der omliggende woningen zou royeeren, kan ik mij daarbij wel neerleggen. De VOORZITTER antwoordt, dat er by hem van een dergelijk schrijven niets bekend is en dat het graven geheel op zijn verant- woording is gebeurd. De heer A. MEERTENS: Men had mi) ge- zegd, dat een dergelijk schrijven was inge komen. De SECRETARIS licht toe, dat er wel een schrijven in dien geest is ingekomen, maar dat er van geen opzeggen van assurantle is gerept. De VOORZITTER heeft alleen uit eigen overweging het werk doen aanvangen. De heer A. MEERTENS is overigens van oordeel, dat waar wij twee spuiten hebben, wij feitelijk geen brandput daar noodig zou den hebben wanneer er maar goed mee wordt gewerkt op elkaar. Dan hadden we beter het water uit de kreek tot aan de woning van den dokter kunnen brengen. Bij droogte heb ben we met dien put daar nog geen water. De VOORZITTER had de bedoeling om bij latere droogte dien put te laten uitdiepen, nu is het alleen zaak te zorgen voor onmiddel- lijke voorziening in water. De heer A. MEERTENS antwoordt, dat er nu toch geen water genoeg is. De VOORZITTER antwoordt, dat Verlinde hem gezegd heeft dat er voldoende water is. De heer A. MEERTENS weet niet waar dat zou moeten staan. De heer J. A. MEERTENS vindt dat de tijd om een put te maken thans niet daar ia, dat dient te worden gedaan in het najaar wanneer het grondwater op zyn laagst staat. De VOORZITTER antwoordt, dat de heeren hem toch wel zullen moeten toegeven, dat de meeste branden in den zomer voorkomen en dat het niet verantwoordt is dat gedeelte zonder water te laten tot dat het weer najaar is. Overigens hebben de heeren er volkomen gelijk aan dat het nu niet de tyd is om een put te maken, maar men staat op dit oogen- blik voor de keuze een put met moeite ge maakt, of geen put. De heer A. MEERTENS: Hier hebben wjj toch geen brand, alleen eens een schoorsteen- brandje dat is alles en dat is met een paar emmers water gebluscht. De VOORZITTER zegt, dat van dat stand- punt uitgaande men dan de geheele brand- weerbeweging wel kan afschaffen. De heer A. MEERTENS: Alleen voor landbouwrisico's moet men dat hebben, maar in een werkmanswoning ontstaat geen brand. De VOORZITTER weet toch ook wel ge- vallen te noemen waarbij een half dorp af- brandde. Bovendien als de menschen van idee waren dat er bij hen geen brand komen kan waarom geven ze dan geld uit voor verzeke- ring? De heer A. MEERTENS zegt, dat dit mee- rendeels gebeurt onder pressie van den hypo theekhouder. Besloten wordt tot aankoop van het stukje van de Z. V. T. M. over te gaan. Bij de stemming wegens periodieke aftre- ding van de leden der Commissie tot wering van schoolverzuim worden de volgende aftre- dende leden herkozen: J. J. van Doeselaar, W. C. de Feijter, J. D. Jurrij, W. H. Lou- werse. Nieuw gekozen lid M. de Putter. Eveneens worden als aftredend lid van de Commissie van Toezicht op het Lager Onder- wijs berkozen de heeren: J. F. Kense, Ds. E. Raams, J. J. van Doeselaar, J. D. Jurry en W. H. Louwerse. Tot leden van de Commissie van Toezicht op de arbeidsbemiddeling worden gekozen de heeren: J. D. Haak, W. C. de Fey ter, J. D. Heinsdijk en M. Meertens. Zonder hoofdelijke stemming wordt de politieverordening gewijzigd, waarbij wordt bepaald, dat personen die zich aan sterken drank te buiten gaan, niet meer mogen ver- toeven in lokalen waar alcoholhoudende dran- ken in het klein worden verkocht, noch, dat daarin personen mogen worden toegelaten die in staat van dronkenschap verkeeren. Als standplaats voor woonwagens binnen de gemeente wordt aangewezen de voor- malige kade aan de haven. Verzoek van de vereeniging van Burge- meesters en Secretarissen in het kanton Hoorn, om adhaesie te willen betuigen aan een door haar gericht verzoek aan de Tweede Kamer om de klasse-aftrek voor Rijksambte- naren te doen vervallen, aangezien dit tot ge volg heeft dat de beste krachten naar de steden gaan. De heer A. MEERTENS is er voor om daar- aan mee te werken. De heer J. A. MEERTENS neemt niet aan dat dit het mcrtief is van den trek naar de steden want het leven op het platteland is goedkooper dan in een stad. De SECRET ARIS merkt op dat er in het betrokken adres juist wordt op gewezen dat het leven in de stad uitgenomen dan de woni ighuur veelal goedkooper is dan op het platteland. De heer A. MEERTENS vraagt of dit al.een slaat op de onderwijzers. De VOORZITTER antwoordt dat het betreft alle rijksambtenaren. Met algemeene stemmen wordt besloten ad haesie te betuigen. Aan M. W. Nieuwelink wordt toegestaan om aan te sluiten op het gemeenteriool. Voorstel van Burg, en Weth. om over te gaan tot het verminderen der vergunningen voor localiteiten voor den verkoop van ster ken drank. De VOORZITTER deelt mede dat hier thans gelegenheid is voor 7 vergunningen.. Aange zien er nu in dit jaar juist gelegenheid is om aan H.M. de Koningin om vermindermg der drankvergunningen te vragen zou ik de heeren willen voorstellen om daarvan gebruik te maken. Er bestaat thans nog altijd gelegen heid om een vergunning te verkrijgen en wan neer die wordt gevraagd moeten wij die ver- leenen, en waarom zouden wij dat aantal niet verminderen. Veel kroegen in een gemeente is ook niet goed. Zonder hoofdelijke stemming wordt aldus besloten. Het voorschot voor de bijzondere scholen op de Knol en in de Kom wordt respectievelijk bepaald op 900 en /400. Verzoek van de Christelyke School te Hoek, Moiendijk, om goedkeuring tot het aankoopen van een nieuwe rekenmethode en taalmethode. De heer J. A. MEERTENS is van oordeel dat wij hier zitten als raadslid en in dit op zicht neutraal dienen te zijn. Hij kan n erg ens in de wet eene bepaling vinden waarby vry verplicht worden daarvoor het bedrag toe te staan. Het is jammer dat de wet steeds zoo duister mogelijk wordt gemaakt waardoor het voor iemand die geen hooger onderwys heeft genoten vrijwel onmogelijk is de verschiilende wetsbepalingen te ontcijferen. Zelfs heeft des- tijds een kamerlid gevraagd of het wel in orde is dat dergelijke bedragen aan de byzondera scholen worden toegestaan en of in een der gelijk geval die school niet tweemaal voor het- zelfde onderwerp wordt uitgekeerd tengevolge de bepaling dat zij moet ontvangen het be drag dat het onderwys op de openbare school per leerling kost. De Minister heeft daarop geantwoord dan moeten de besturen maar een verzoek indienen en niet definitief gezegd ja of neen. Ik voor mij kan daarom hier niet mee meegaan. .„Jn De SECRET ARIS wijst er op dat destyas in Schoondijke Ged. Staten hebben geweigerd het raadsbesluit tot verleening g°ed.itei^euren, terwijl bij Kon. Besluit van 12 April i929 het wel werd verleend. In Friesland keuren Ged. Staten het wel goed terwijl de redactie van de „Gem. Stem" zegt, dat de gemeente het moet geven. De VOORZITTER daarlatende of de ge- vraagde leermiddelen noodig zijn of niet heeft verschiilende besluiten opgezocht, waarby er zrn die werden toegestaan en andere die wer- geweigerd, maar de jongste besluiten zyn alle toestemmend. De raad is natuurlijk vrij om al of niet haar goedkeuring te geven maar dan kan het schoolbestuur bij Ged. Staten in beroep gaan en ten slotte bij de Kroon en dan ben ik van meening dat ze het wel krijgen zullen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 2