Prachtige ZIJDE voor GEBLOEMDE DOEKEN Buitengewone aanbieding .■H A Woe en nieuw Crepon TELEFUNKEN KIT 6ARS0N (The Enemy) ONTVANGEN «a prima Driedeelige Bedstellen W E L D Y N E: E L D Y N E: - jmf eerTgoed DIE N S T J E NET MEISJE Winkeljuffrouw een bekwaam BOUWKNECHT, EEN NAAISTER Woensdag 26 Februari. Aanvang 8 uur jy Toegangsprijs 10 Cent. "^1 Beleefd aanbevelend, <J„ WIELES. warn- Let even op, a.s. WOENSDAG 26 FEBRUARI 1 persoons Bedstellen, driedeelig, voor f 22, bracht dezer dagen in den handel 2Electrodynamische LUIDSPREKERS voor aansluiting aan een wisselstroomnet, Prijs inclusief gelijkrichterlamp I lcJ5. voor aansluiting aan een gelijkstroomnet, Prijs f 165. Verkrijgbaar bij iederen radio- handel. - Brochures en inlich- tingen worden gaarne verstrekt. Voor 14-jarlg maisje gezocht Biedt zich aan B. z. a. tegen 1 Maart of later Biedt zich aan sr TWEE BUITENGEWONE PARAMOUNT FILMWERKEN. Iste H°°f^lrg^N)ELS jn HET LAATSTE NIEUWS Bebe als vrouwelijke film-operateur in een vlotte vroolijkefilm, overladen met actie, met spanning, de sensatie, de durf en de ondernemingsgeest, de telle concurrentie en de romantiek, die kenmerkend zijn voor den Amerikaanschen Film-verslaggever. Een vroolijke film die er weer bij het publiek zai inslaan. 2de Hoofdfilm: FRED THOMSON in Een romantische episode uit het leven van den beroemden Woudlooper, die de kloof van haat cverbrugde tusschen de roode en de blanke rassen een film uit het oude gouden Westen, drama, actie, sensatie, opwindende emotioneele scenes tegen een achtergrond van den onweerstaanbare schitterende natuur der Amerikaansche canyons. Alleen van de buiten gewone fotografie, van ongemeene schoonheid zult U genieten. HanyniMciiu uimweni un ue iieuciiuaagsone oeriijnscne Samenleving. Regie GERHARD LAMPRECHT. In de hoofdrolLIZZY ARNA ALS TWEEDE HOOFDNUNIIVIER Monumentaal Pacifistisch filmspel, geinspireerd door den Wereldoorlog van 1914-1918. Regie: FRED NIBLO, den regisseur van Ben-Hur. In de hoofdrol: LILLIAN GISH. Toegankelijk voor personen boven 18 jaar. AARDAPPELEK D1URDER kan ik niet zeggen! Maar spotgoedkoop verkoopen kan ik wel zeggen! Prijzen beneden iedere concurrentie. (op de Markt in Ter Neuzen) in 60 pond vulling, slinkt niet, iets bijzonders, zeldzame prijs van f 85,— nu voor f 38,-. tegen l April, voor dag en nacht. Brieven onder No. 381, aan het bureau i van dit blad. BIEOT ZICH AAN voor hulp in de huishouding of dienst- bode, liefst met huiselijk verkeer, intern. Brieven onder No. 383, aan het bureau van dit blad. liefst internbekend met 'tkruideniersvalc Brieven No. 376, bureau v. d. blad. prima ploeger, ook met tractor en met alle landbouwmachines op de hoogte. Aanb. met opgaaf van loon enz onder No. 382, aan het bureau van dit blad. voor costuum- en verstelwerk, tevens als huisnaaister. E. LEUNIS, De Feijterstr. 43, (ingang achter), Ter Neuzen. De heer De Leux: En ik zou den burge- meester kunnen wijzen op het besluit van een zekere gemeente, waar de raad in het regle- ment van den raad opnam om den burgemees- ter te verwijderen als hij den raad sabot teerde. De Voorzitter: Ik zou die gemeente maar noemen. De heer De Leux: Ge zult het wel gelezen hebben. De Voorzitter: Ik ken ze niet. Kosteloos vervoer vraagt men niet in de Zandstraat, men vraagt daar een bizondere school. De heer De Leux: Ja, de bedoeling is, dat de openbare school opgeheven wordt en de kinderen, die openbaar onderwijs verlangen, te vervoeren of met slinksche streken te lei- den naar de katholieke school. De Voorzitter: Zrj gaan niet met slmksche manieren om. De heer Marquinie: Toch zou het mij spij- ten de openbare school te laten schieten. Ik ben overtuigd, dat er beslist leerlingen ge- noeg zijn. Als 't anders was. gaf ik 't toe. U zegt, wij hebben geen recht, wij hebben wel recht, wij willen hun een school geven. De heer Verschaffel: Ik zou willen, dat ge- stemd wordt of al of niet medewerking ver- leend wordt. De heer De Leux: Dat ligt in mijn motie. De heer Verschaffel: Dat weet ik niet. De heer Stouthamer: Ik heb toch al direct gezegd, dat iedereen het recht heeft onderwris te verlangen in zijn geest. De heer Verschaffel: Maar de raad heeft zich nog niet uitgesproken. De Voorzitter: Als de raad het afwijst, zal het kerkbestuur den weg wel weten. De heer Stouthamer: We zijn er toch voor het schoollokaal te geven, maar de gelegen- heid voor openbaar onderwijs te handhaven. De Voorzitter: Het kerkbestuur gaat hooger op en Ged. Staten zullen het in het gelrjk stel- len. De heer Verschaffel: Ik verzoek u beleefd mijnheer de Voorzitter, breng het voors-el in stemming, de raad moet zich uitspreken. Wethouder: Nog wat geduld. Laten we er eerst nog wat over praten. De heer De Leux: De openbare school op- heffen strijdt tegen den geest van de Wet. In verband met de uitbreiding der fabrieken onder Sluiskil zal in die omgeving zeker ge- bouwd worden en daar een openbare school verlaned worden. De Voorzitter: Dat is ook al ter sprake gekomen bij Burg, en Weth. Het is te voor zien dat mettertijd tusschen Warrens en den Provincialen weg gebouwd zal worden. De heer De Deux: Ik zou willen, dat er berioten wordt die school niet op te het fen Ik zie niet, dat er leerlingen hier naar toe zul len komen. De meeste menschen hebben hun ha^dteekening gezet zonder te denken. De heer Stouthamer: Als wij die school op- heffen en later zou blijken, dat er weer kin deren voor openbaar onderwijs zijn, dan zou den die kinderen van openbaar onderwijs ver- stoken zijn. De Voorzitter: U kunt de openbare school be^ouden. Geef geld voor het terrein. De heer Marquinie: U zegt de wet verbiedt, dat wii hun een school aanbieden. De Voorzitter: De wet staat het toe, maar ze hoeven er geen genoegen mee te nemen. Ik ben btj een deskundige geweest en die zei, dat de voorgestelde oplossing de beste ziens- wijze was. De heer Marquinie: Als we hun een tweede lokaal geven, dus twee flinke lokalen met een muur er tusschen, desnoods van 1 meter dik, dat ze elkaar niet hooren kunnen en hun dan voorgelegd wordt, dat't ons 20.000 gulden zou schelen. geloof ik toch, dat men daar ooren voor heeft. De Voorzitter: Zou 't verstandig zijn van den raad, met 't perspectief een school over te houden van e6n lokaaltje? De heer Marquinie We kunnen er toch ook een lokaal bijbouwen als 't noodig is. We hebben grond genoeg. De heer De Leux: Dus is het uw bedoeling hun de heele openbare school te geven? De Voorzitter: Dat hebt ge toch gehoord. De heer De Leux: Daarmee ben ik niet accoord. In Maastricht zeiden de twee Katho lieke wethouders, dat 't tijd werd op te hou den hun eigen bizondere scholen leeg te halen. Hier doet 't kerkbestuur hetzelfde. Nu is een bizondere in Sluiskil, maar hebben ze er een in de Zandstraat, dan pompen ze Sluiskil weer le_eg. De raad zou verstandig doen mijn motie aan te nemen. Die handteekeningen zijn niet alien van overtuigde menschen. De Voorzitter: Dat zijn ze. De heer De Leux: Er zijn er bij die op drie lijsten bebben geteekend. Als ze de Wet kun nen sabotteeren achten zjj alle middelen goed. De Voorzitter: Ja, dat is de opvatting van de socialisten en liberalen. Dat heeft het liberalisme altijd gedaan. Wij hebben jaren lang duizenden moeten bijdragen om hun scholen in stand te houden. Zeg liever: Wij willen die school niet. De socialen stichten in Heerlen wel hun eigen school. Daar willen ze van de openbare school toch ook niets weten. De heer De Leux: Dat is geen socialis- tische school, het is een neutrale school. De kinderen van allerlei gezindten worden er in toegelaten. U maakt drukte over liberalen en socialen. Dat blijkt dat U met de partij meeleeft en niet boven maar erin staat. De heer Verschaffel: Ik verzoek nog- maals het verzoekschrift in stemming te brengen. De Voorzitter: 't Geld of de school? De heer Verschaffel: Er is nog niet gestemd of school of geld. Als de raad in principe met 't voorstel meegaat, dan kan nog de wijze bepaald worden, waarop de medewerking zal verleend worden. Wanneer gestemd wordt, dat medewerking gegeven wordt, kan 't kerkbestuur uitimaken, dat willen we of we willen 't niet. De heer Marquinie: Ik wil wel medewer king verleenen, maar niet op die manier. De heer Verschaffel: Iedereen heeft het recht zijn overtuiging te bespreken. Als 't kerkbestuur zegt: neen, kunnen we verder zien. De heer Neeteson: Ik ben 't met den heer Marquinie eens, dat zijn voorstel niet inhoudt afwijzing van mijn voorstel. De kwestie gaat: Stellen wij gelden of de school beschikbaar. De Voorzitter: Mjjn voorstel is overgave van openbare school ja of neen. De heer Verschaffel bepleit nogmaals de- zelfde zaak: princiep en wijze. De heer Neeteson: Daar zijn ze toch alle- maal voor. De Wet houdt in, dat we het ver- plicht zijn als wettelijk aangetoond is, dat er 40 leerlingen zqn, dan zjjn we verplicht mede werking voor 't geven van Katholiek onder wijs te geven. De heer De Leux: Er zijn drie adressen, waarop dezelfde handteekeningen voorkomen. Daar moet een onderzoek naar ingesteld wor den. Wanneer werkelijk kinderen genoeg zijn, kunnen zij hun school krijgen, zoo niet, dan kunnen de kinderen vervoerd worden naar een bizondere school. Maar er zijn er geen 40. Achttien hebben teruggetrokken. Kijk naar art. 13, daar staat het in. Als wij vergoeden, vol doen wij aan de Wet. De Voorzitter: Als dat gevraagd wordt, Dat vragen ze echter niet. De heer Verschaffel: Er zijn verschillende meeningen daarover. Dan kan het kerkbe stuur zeggen: ik neem aan of niet. De Voorzitter: Art. 23 zegt duidelijk, dat de besluiten van den gemeenteraad worden aan de goedkeuring van Ged. Staten onder- worpen. Ik wil den raad voorstellen of hij zich verklaart v66r of tegen het voorstel. De heer Neeteson: Als U voorstelt de school af te staan, dan is de openbare school verdwenen. Als er gestemd wordt, dat de raad een schoollokaal wil beschikbaar stellen dan geven we bewijs, dat we willen medewer- ken. Als nu wordt gestemd over het voorstel of de raad genegen is de gelegenheid te schep- pen tot het geven van Katholiek onderwijs. Met algemeene stemmen wordt dit voorstel aangenomen: De Voorzitter: Nu komt de vraag op welke wijze? Op de publieke tribune is het onder de hand eenigszins woelig geworden, hetgeen door den Voorzitter gecoupeerd wordt met de woorden: Mond dicht of de tribune verlaten. De heer Neeteson: Veronderstelt het Wit- Gele Kruis vraagt 700 subsidie. Dan hoeven we toch niet v66r of tegen die /700 te zijn. We kunnen toch stemmen voor een minder bedrag. Nu hoeven we toch ook niet te stemmen v66r of tegen het afstaan van de openbare school. We kunnen ook zeggen, dat we er voor zijn een schoollokaal af te staan. De Voorzitter: Ik heb u toch gezegd, dat een deskundige mij gezegd heeft, dat 't on- aanneembaar is. Wil de raad 't afstemmen, dat is zijn zaak. Maar dan blijven we niet binnen de Wet. De heer Marquinie: Mijn voorstel is om de openbare school zoodanig om te bouwen, dat het lokaal waar het hoofd der school thans staat, blijft openbare school en ten Westen daarvan een lokaal bij te bouwen voor de bizondere school. De heer De Mul: Daarmee zal het kerk bestuur geen genoegen nemen. De heer Neeteson: Het voorstel Marqumie is het bouwen van een nieuw lokaal, hetgeen in 't voordeel der gemeente is, zoodat het blok, waarop het huls van 't hoofd der school aan de gemeente komt. Tenslotte kan ik mij met dit voorstel vereenigen. Ze krijgen dan allicht een goed lokaal. De Voorzitter: 't Gaat niet. De heer Neeteson: Welk verschil zit er in het voorstel-Marquinie en 't mrjne? De Voorzitter: 't Kerkbestur zal niet mee- De heer Stouthamer: 't Is toch te pro- beeren. De Voorzitter: Ja, de raad zal probeeren. Maar ik voorzie, dat de raad in 't ongelrjk wordt gesteld. De heer De Leux: 't Zou de eerste keer niet zijn, als hij, niet in 't ongelrjk werd ge steld. De heer Neeteson: We hebben toch 't kerkbestuur overtuigd, dat we er niet tegen zijn, maar zoeken naar de eenvoudigste oplos sing. De Voorzitter: 't Voorstel is dus: De open- bare school ombouwen met een lokaal ver- grooten en het lokaal De Caluwe als openbare school behouden. De Secretaris leest nog eens een door hem naar aanleiding van de debatten geformu- leerd voorstel voor, waarop de heer De Leux nog even informeert of er nog voldoende ruimte voor speelterrein open blijft. Het voorstel wordt met 5 stemmen voor en de stem van den heer Verschaffel tegen, aan genomen. De heer Verschaffel: Ik hen tegen de wijze waarop het beschikbaar gesteld is. Aan de orde is thans punt 4 van de agenda: Voorstel tot aansluiting van het Oostelijk deel der gemeente op het electrisch net. De Voorzitter: Dit voorstel heeft ten doel de mogelijkheid te maken de overzjjde van het kanaal, n.l. dat gedeelte van de gemeente, dat aan Westdorpe grenst, van electrisch licht te voorzien, door de gemeente zelf. Er moeten een paar kabels door het kanaal ge- legd worden, dat kost nogal geld, eris een som van 5500 mee gemoeid. We moeten nu aan Westdorpe een hooger tarief betalen, daar we thans de stroom van dep kabel van Westdorpe krijgen. 't Is te voorzien, dat er nieuwe aansluitingen zullen komen van de Eilanden. Kan de raad ons machtigen, de plannen uit te werken en te komen met het voorstel een geldleening daarvoor aan te gaan. Het is te voorzien, dat binnen enkele jaren dit werk reeds rendeert. Het voorstel wordt met algemeene stem- men aangenomen. Punt 5 van de agenda luidende: Voorstel tot het aangaan eener geldleening groot 4000, voor aanleg, straten, stoepen en riolen, komt alsnu aan de orde. De Voorzitter: Nu jammer genoeg de heer Henning, die hier aanwezig zou zijn met zijn rapport en den staat van uitgaven, niet hier is, kan ik den raad daarover niet inlichten! De heer Henning zit met autopech in Kort- rrjk De heer Neeteson: De raad kan toch 4000 stemmen. De Voorzitter: Ze zijn al aan 't werk bezig We zijn nu al boven de begrooting en moeten geld hebben om 't verder af te werken. De heer Verschaffel: Kan er dan met ge- wacht worden. De Voorzitter: Dan moeten we 't werk stop zetten. De heer De Deux: Daar zou ik niet voor zijn. 't Is toch ook werkverschaffing. Als we toch moeten leenen, dan ook nu maar leenen. We zouden machtiging kunnen geven aan Burg, en Weth. De heer Neeteson: We mogen 't niet als de post niet op de begrooting voorkomt. De heer Verschaffel: 't Is de vraag of t dringend noodig is. We hadden pas 4000 gestemd voor 't park, nu weer 4000, dat is al f 8000. Ik wil't beleid van Burg, en Weth. wel niet in twijfel trekken, maar kunnen we niet wachten. De heer Marquinie: Dat zijn dingen, die moeten gebeuren. De heer Verschaffel: Dat is de kwestie niet. We zouden Burg, en Weth. kunnen machtigen die 4000 te verwerken over een of 2 jaren. Er is toch niets op tegen 't aan te houden. De Voorzitter: 't Gaat niet uit nood, maar 't zijn werken, die niet uit de gewone midde len kunnen betaald worden. De heer De Leux: 't Is noodig of niet noodig. Maar als 't zou gaan zooals met de Brandspuitstraat, dan liever leenen. Die ligt nog slechter dan de straat in de Zandstraat. De Voorzitter: Wat is er tegen, te stem- men voor 4000 geldleening. Er kan ge stemd worden om Burg, en Weth. te mach tigen die op te nemen tegen hoogstens 5 per cent met jaarlijksche aflossing van f 100 uit gewone middelen. Het voorstel wordt met algemeene stem- men aangenomen. Thans komt ter tafel punt 6: Verzoekschrift van A. C. H. Kieboom te Westdorpe om gemeentegrond in erfpacht en om vergunning tot afwijking der bepalingen vervat in art. 7 der bouwverordening. De Voorzitter: Er is hier een teekening van den heer Kieboom, welke laat zien dat het door hem te bouwen huis 2 meter af- bljjft van 't belendende terrein. Willen de heeren zich overtuigen. De heer Verschaffel: Als u dat zoo be- vestigend zegt, is t niet noodig er naar te kijken. De Voorzitter: Mogelijk komt men te- recht aan de sloot van de fabriek en moeten we daarin voorzien door buizen te leggen. Hoe vinden de heeren de teekening. De heer Verschaffel: Heel aardig. De af- stand is toch goed h6? De Voorzitter: Het is misschien noodig het terrein te laten slooten tegen de afwate- ring van de fabriek. Dan moeten daar meer- dere buizen in gelegd worden en de sloot ge- dempt worden. Het voorstel wordt met algemeene stem- men aangenomen. Punt 7 wordt aan de orde gesteld: Voorstel tot intrekking van landpacht. De Voorzitter: In verband met het voor- gaande besluit, zal het noodig zijn de land pacht van Schauwvliegher in te trekken. Met algemeene stemmen wordt het voor stel aangenomen. Het slotpunt van de dagorde: Voorstel tot wijziging der gemeentebegroo- ting voor 1930, melding makende van eenige overschrijvingen, wordt zonder hoofdeljjke stemming aangenomen. De Voorzitter: De agenda is doorioopen. Vraagt nog iemand van de heeren 't woord? De heer De Leux: Ik zou aan Burg, en Weth. willen verzoeken om eens met voor stellen te komen onzen stadsreiniger wat beter te hezoldigen, 20 per week is toch te weinig. Westdorpe betaalt zijn remiger f 20 met 2 toeslag voor zijn honden. Me dunkt dat men hier te karig is. De Voorzitter: Burg, en Weth. zullen de zaak in overweging nemen. Nu niets meer ter tafel wordt gebracht wordt de vergadering omstreeks 8 uur ge- sloten. „ONS HUIS" - MARKT. G. v. d. Berge - L. v. d, Molen. Toegang boven 14 jaar. Plaatsbespreking van 6-7 uur. Prjjzen Balcon 0,80, late 0,60, 2de 0,40, 3de 0,20. Het is de ontroerende levensgeschiedenis van een der velen die in het leven eener groote wereldstad ten onder gaan, wier maatschappelijke ontreddering onherroepelijk volgt en ten slotte in handen vallen van gewetenlooze apachen. De Grootste Yijand

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 6