De Grootste Vijand I I Fa 8 OIKB EURTEK. 1 L1NDB0UWBEHICHTEN. Feailletoa-vertellingen. Internationale Vredestentoonstelling. OBMENQDE BEKICHTEH. BRABANTSCHE BRIEVEN. EEN VERRASSENDE ONTHLLLING. ZONDAG 23 FEBRUARI 1929. .Ned. iiei v. iici ti. Tfer Neuzen. 9% u., de heer L Dek, 2 u.. Ds. L J. Cazemier. I fifcaskil 9% u., Ds. L. J. Cazemier, 2 u., de beer L. Dek. HoeJ< d., Ds. E. Raams. y.aa„,«:,ai» 9 i/a u. en 2 u., Ds. G. van Dis. Sa* van Gent. 9 V4 u„ Ds. H. Akersloot van iiouten Roos. Philippine. 2 u„ Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Gereforuieerde lierk. ffnrk gy2 u. en 2 u„ cand. G. I. N. van Gin- boven van Middelburg. yiaan,... u. C i»., A. B. W. M. Kok. Chr. Gereformeerde Kerk. .Zaaxnslag. 9 y2 u. en 2 u., Ds. Tolsma. Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 9 u., 2 u, en 5% u., Ds. B. van Neerbos. Axei. 9 u. en 2 u., leesdienst. Oud-Gereformeerde Gemeente. Tier Neuzen. 9 u., 2 u. en 5% u., Ds. Van der Garde van Opheusden. Lokaal „Eben-Haezer". Kerkhoflaan, Ter Neuzen. Wam 5y2 u., Bidstond voor de vervolgde Russen. R.K. Kerkdiensten te Ter Neuzen. Zondag zijn de H.H. Diensten om 7, 8V4 en SO uur. 's Namiddags om 2% uur Lof. ONTSMETTING VAN VLASZAAD. •irict wegvallen van jonge plantjes tengevolge ni Botrytis of van Colletotrichum Gloeos- porium) aantasting kan door ontsmetting van bet zaad met een der hier onder genoemde droogontsmetters tot een zeer gering percentage teruggebracht worden. Goed werkende middelen zijn Abavit B, Til- (antin en Tillantin R. en Tutan. Van deze middelen wordt per 100 KG zaad 250 a 300 gram gebruikt. Een eerste vereischte is, dat de ontsmettingsstof goed over het zaad eerdeeld wordt. Dit geschiedt het best in hier- troor in den handel gebrachte droogontsmettings- xpparaten. Qmscheppen van het zaad met het ontsmet- tingsmiddel is beslist te ontraden. Niet alleen is de menging onvoldoende, maar de kans op ver- stniven en daardoor op inademen, waardoor ver- giftigmg kan optreden, is dan zeer groot. Ook ml werkt men met een gesloten apparaat dan toch is het nog noodzakelijk de noodige voor- xorgsmaatregelen, b.v. het houden van een doek war den mond, te nemen, om inademen te voor- fcomen Om verstuiven tijdens het zaaien zooveel mo- gdgk te verminderen, doet men goed het zaad mmnigen tijd van te voren (±14 dagen) te ont- ametten. De aandaeht wordt er nog op gevestigd, dat Set aanbeveling verdient om van ontsmet zaad, de kiemkracht goed is, iets minder uit te zaaien, daar anders de stand te dicht wordt, aset als gevolg gemakkelijk legeren en later weer aantasting door Botrytis. Nadere inlichtingen worden gratis verstrekt daot den Plantenziektenkundigen Dienst te Wa- geningen en door de bij dien Dienst werkzame ambtenaren. Ulvenhout, 18 Februari 1930. Menier, "t Is wel veur de voile honderd persenten Febru ari, amico. Echt Februari-wirke. As ge 's mergens opstaat, zie-d- alles zoo dunne- kes wit of d'n rmeulenebr z'n xaJcken opgelaaien beet. Dan staat de. nootelefer heel sljllekes te pein- aen, zoo wittekes- weg, in de stilte die er ieveraans hangt onder de dunne nog donkere lochten waar 't maantje bleek, as mee 'n kouwen moeleke, in te drijven hangt. Haard is dan d'n bojem waar dof m'n klom- pen teugen klotsen, waaronder de glas-ach- Gge ijs-verstolte plaskes, tot scherfkens knap- peren en vergruzelen. Straf steken de vierkaante dakskes, die wit teugen de donkere locht plekken, af en lee m'nen erft daar in de witte stilte, lijk 'n pen- teekeningske in de Schepping. Ja, de mergens zijn kil, heel kil, amico. Maar't begind-al veul vroeger te lichten. Zoo om 'n uur of zeuven kan de laamp mee glans nit. As dan 't kerkklokske klept veur d'eer- ste mis, dan komen de eerste klaankskens dear d'n stillen mergen gedreven over Ulven hout en begint d'n dag zoo zoetekesaan wak- ker te worren. Dan botsen de eerste wielen over d'n witten steenweg, dan krijscht en dan pierpt er hier en daar d'n zwengel van 'n pomp, dan rommelt d'n Blek mee z'nen ijzeren ketting deur 't hondenhok, dan begin 't lieve leven op te fleuren, en dan komt 'r gloed in de lochten van 't koperen zonneke da z'n eigen deur de bloedrooie wolkenraandjes dringt. En as ik dan na 'n uurke van huis gaai, na m'n ontbijt, da'k in m'nen buik vuul staan, d'n koffie nog na-pruuf en 't water in m'nen mond komt van 't kostelijke pepke, dan sta- g-et zonneke al in de boomtakken en druppe- len de takskes d'ren ijzel mee kouwe dropkes in m'nen nek en op m'n schouwers. Dan kleurt de £5rde donkerder en sappiger, wor t graslaand weer gruun, d'n akker zwart en de straat vochtig. En- as ik de stad binnen- koom, is er van d'n nachtelijken vorst nikske meer te bespeuren. Maar veur 't tien uur is he'k al 'n scheut hagel of 'nen kwak rengel op m'nen lijf g'ad. Dan is de locht al 'n paar keer betrokken gewiest da'k in de kantoren in de stad de lamp zie braanden om na vtff menuutjes 't zonneke weer spulsch de natte gerde te zien beschijnen da-d-et scherpe licht teugen de natte keien oew in oew oogen piekt. Ja, amico ,'t is wel Februarie-wirke! Veul menschen zijn er ziek en lamlendig. ,,Grieperig" zeggen de menschen, da's zooveul as inilewensa op afbetaling. Vandaag 'n bietje iroerder as giesteren en mergen weer 'n pietske beter dan vandaag. Zaddoekenwirke. Eln as ge 'nen goeien raad aan wilt nemen van 'nen boer: stokt oew huske dan lekker verm, leg-d-oewen das nie te gaauw weg en gaat de straat nie op in oew kolberke, waant 't leven tier nie beter as in de wermte. VVermte en nat; „pappen en wermhouwen", zeggen wij in de „Gouwe" en daar is er nog nooit eenen doodgegaan! En toch ee, over enkelde weken zitten me-n- alweer in 't vruuge veurjaar en is 't mee de kouw zo'n bietje gedaan. Strenge heeren regeeren nooit zoolaank! Da ziede wel aan kammeraad Primo, d'n diee in Spanje. Is er ok weer laank en breed uitgetrokken. En van alles wat ie in die zes jaren ee klaargemokt is gin spetje meer over! Wa-d-ik altij zeg, amico: wa z'in de polli- tiek gaar stoven mee gloeiend-heete spietsen, mee jaren kraantenschrijfsel, mee de schoon- ste pottegrafiekes en de kollesaalste fuif- partijen, da's nog nie zooveul van nut as 6en hooi-zaaike waaruit graske of 66n made- lieveke uitgroeit. gezaaid hee, waant as hij 't nie zelvers ver- telt, 't zaad vertel nikske, 't komt 'r nie uit. De gaten zijn allemaal dichtgegroeid van eiges. Gin litteekenske blijft er over. En de Bolkes in Ruslaand kunnen prakkizeeren wa ze willen: ze kunnen iedere week duuzend I tegenstaanders fuzeleeren, ze krijgen 'r weer tienduizend veur trug. Ze kunnen alle kerken leeghalen, Zondagen afschaffen en nog meer liederlijkheden meer, ze kunnen doen wa ze j willen: 't geloof tiert altij 't schoonst onder I de verdrukking. Wind zaaien ze en ze pluknen 'n roei veur d'r eigen achterwerk! Amico, 'k gaai d'r afscheien. Keb me daar 'nen brief volgekalkt over de pollitiek da'k er zelvers van staai te kijken. Veur 't dus nog erger wordt, schei ik er lie- ver maar af, waant d'r wor toch meer ge- lusterd naar 56nen gek as naar honderd ver- staandige boeren. Maar wij krijgen gelijk as d'n gek te veul gemoerd heet, dan stoppen wij de gotjes. Dus veul groeten van Trui en as altij gin horke minder van oewen I toet a voe DRA EN DE De Directie van de N.V. Metro-Goldwyn ontving naar aanleiding van de vertooning van het aangrijpende filmwerk, hetwelk a.s. Zaterdag en Zondag in het CONCERT- EN BIOSCOOPGEBOUW zal worden vertoond, van het Bestuur der Internationale Vredes tentoonstelling het navolgend schrijven, getuigend van den ont- zagwekkenden invloed die van de vertooning van dit meesterwerk uitgaat. Namens het Bestuur van de I. V. T. A. heb ik de eer U onzen hartelijken dank te betuigen voor de schitterende voorstelling van de film DE GROOTSTE VIJAND in het theater Tuschinski te Amsterdam, die U ons en de afgevaardigden van onze vredes- vrienden in ons land hebt aangeboden op een werkelijk buiten- gewone minzame wijzeDe diepe stilte in de zaal en de wijze, waarop het publiek uiteenging zijn wel de meest sprekende be- wijzen voor den overweldigenden indruk, welke die film gemaakt heeft. Reeds heden morgen ontving ik brieven van menschen, die gis- teren onmiddellijk na afloop den aandrang om him gemoed te luchten niet konden weerstaan en mij verzekerden, dat zij een indruk hadden opgedaan, die zij him leven lang niet zouden vergeten. Gisteren middag op de I. V. T. A. zag ik hoe zij inderdaad uit alle deelen van het land waren overgekomen en de film was niet onderbroken het onderwerp van het gesprek; iedereen had behoefte de bewondering en den diepen indruk uit te spreken. Het is wel een zegen op zulk een wijze voor den vrede te kunnen werken, waarbij al ons werk in het niet valt. Deze film spreekt rechtstreeks tot het hart en heeft meer, veel meer succes dan al de gruwelen, die zoo menigmaal reeds vertoond zijn en U kunt er zeker van zijn, dat thans reeds in tal'van steden van ons land de menschen hunkeren om deze film te kunnen zien. Ge kun veul beter oewen tijd bestejen aan 't vangen van 'nen wind 'n netje, dan aan pollitiek. Nikske blijft er van over. Hedde gij 'nen spijker, dan heet-d-'n aander 'n gat en hedde gij 'n haandvol sprjkers, dan heet d'n aandere 'nen Griejere-kaas van gotjes aan mekaar hangt. En hedde gij toevaliig 's 'n gat waar d'n aandere ginnen spijker veur bij d'haand heet, dangroei't gat deur d'n tijd uit z'n eigen dicht! Nouw h6'k 'n plotje in de kraant gezien da z'nen opvolger 'n vlammeke krijgt veur z'n siegretje van Koning Alphons en 6en plotje he'k gezien, dat de Priem in z'n eentje, mee z'n ziel onder z'nen 6rm in Parijs lopt te kuieren mee 'n gewoon, ordin^er gleufhoedje op z'n hoofd. En hfe'k gelezen, da-d-al z'n werk van zes jaren in 66n uur naar de pinne- kes was g'ollepen. Nouw hee-t-ie, om daar effe bij stil te staan, 'n streek uitg'aald zoo stom as 't ach- terend van 'n verken. Ge wit dat ie ginneraal was. Zooveul as dirrekteur in de mieletdere febriek. En wa flikt ie me daar nouw? Gaat ie aan z'n knechts vragen of ze 't oogenblik nie gekomen dochten, dat ie mee pesjoen gong. Amico, op m'n woord, elke febrieksdirrek- teur die da vraagt aan z'n menschen, krijg 't zelfste aantwoord as d'n Priem: „ruk maar op, wemmen oew nie noodig!" En as ge 't nie geleuft, perbeer 't dan aar 's! Maar as kammeraad raai 'k 't oew heel sterk af. En toen 'k dan ok las da Priemke die vraag gedaan had in 'n sirrekel66r briefke, toen zee ik dalek teugen Trui: „Priem krijgt d'n sok op z'n hoofd". 't Is op 'n gleufhoedje uitge- loopen, maar da's veur 'nen ginneraal dikta- teur 't zelfste. En as mfergen d'n Moes zo'n briefke lot sirrekeleeren deur z'n laand, ollee amico, dan krijgt d'n duce 'nen does koud water over z'nen kolbertje, dat ie kikt. En veur ie nog goed en wel gekikt hee, kikt 't fassisme mee en hangen alle Italjaansche uitdragerijen vol van zwarte hemmekes die gin dubbeltje meer w&£rd zijn! Maar de Moes mot mijn altij nog 't eerste plazierke doen En zie ik hum zoo gaauw nog nie zo'n Priemstreek uithalen. Integendeel: hij spietst elken "dag weer ovemuuw om aan de wfereld te vertellen da-d- Italie toch zoo buitengewoon goed af is mee hum. Uit dankbaarheid daarveur lot ie veur z'n eigen ieveraans staandbeelden neerzetten. Te perd en te voet, maar veral te pfeferd. Wat da p6brd mee hum te maken heet, da snap ik wel nie, 't is zelfs 'n heele groote vraag, of ie daar zelvers 'n ordentelijk pinneke aan kan draaien, maar 't sta-d-eel sierrelijk. Maar da-d-is 't sjuust. D'n buitenkaant! Daar ga-ge-'t om in de pollitiek. 'n Zijn allemaal zaaikes die gewikkeld zijn in zulverpampierkes, die zuilie zaaien, terwjjl bij ons sjuust de basies, de buitenkaantjes weg-rotten. 't Innerlrjke van 't zaaike, da motten wij emmen; da mot in orde zijn! En daarom komt hullie zaad nie op. Daarom was Priem z'n werk van zes jaren in 'n uurke naar de schaans; daarom verfelt de Moes elken dag ovemuuw wat ie allemaal DE ZIGEUNERS AAN DE GRENS. Na een periode van weken-lange „slapte" in het zigeuner-geval, dat reeds sinds bijna ,,onheugelijke" tijden de aandaeht der Bra- bantsch-Belgische grensbevolking gespannen houdt, is de vorige week weder plotseling leven in de brouwerij gekomen. In verschil- lende grensstreken werden de wachtposten extra versterkt en de waakzaamheid verdub- beld. Want er waren van meerdere zijden be- richten ontvangen, dat er opnieuw beweging is gekomen in de groepen zigeuners, welke aan genen kant der grens zich ophouden. Naar verluidt, wordt de hemieuwde actie govoerd naar het reeds vroeger beproefde recept en is de hoofdbende der nomaden weer in talrijke, kleine groepen en groepjes ge- splitst, welke tot taak hebben op z66r vele punten te trachten de Nederlandsche grenzen te overschrijden. Over hoe groote uitgestrekt- heid der grens met dergelrjke kleinere inva- sies wordt rekening gehouden, blijkt wel Mer uit, dat, als min of meer „bedreigde" gebie- den worden genoemd de grensstreken van Reusel, Chaam, Baarle-Nassau, Zundert, Huybergen en Putte, m.a.w. dus vrijwel het geheele grensgebied van ten Zuiden Eind hoven tot dat ten Zuiden van Bergen op Zoom. GROOTE HARINGVANGSTEN OP DE ZUIDERZEE. Welgemoed gaan de visschers naar zee, om- dat de uitkomsten van de haringcampagne zeer loonend zijn. In het begin der vorige week was het weer niet gunstig. Maar Vrij- dagavond wist een visscher toch 12 last (120.000 stuks) haring aan den afslag te Enk- huizen te brengen. Zaterdag wist diezelfde v sscher weder vijf last haring te bemachti- gen, zoodat hij, in twee dagen een 3000 ver- d ende. VERWOEDE STRIJD OM EEN OMGESCHOPTEN EMMER MET BIER. Een aantal jongens van een kaartclub te Ve'dhoven hadden gefuifd in het cafc§ van den heer Jansen. Toen het sluitingsuur aan- gebroken was, nam een der fuifnummers een emmer met bier mee naar buiten, om de nog dorstigen te laven. Opeens werd de vrede verstoord, doordat een van hen den emmer oimchopte en het heerlijke vocht over de Kromstraat vloeide. Dit ontaardde in een hrndgemeen, waarbij J. J. van Zonderwrjk, zulke hevige verwondingen aan hoofd en han- den oplieo, dat hij genoodzaakt was, zich d rect onder geneeskundige behandeling te stellen. De politie stelt een onderzoek in. SCHANDELIJK GEVAL VAN CON CURRENTIENIJD. T-en personeel van het Amsterdamsche abattoi - het vleesch van een voor rekening van een slater uit de hoofdstad gesla^hte koe op den wagen wilde laden om het in den win- el t' deen be o gen, on'dekte men dat h-' v'eesch met petroleum was begoten zoodat het voor de consumptie onbruikbaar was gewor- de. Pet is uitgesloten, dat deze S'ha^delhk' daad eenig verband heeft met de staking der loonslachters, veeleer bestaat de mogelijkheid, dat men hier te doen heeft met een gevai van concu rentienijd. De slager-eigenaar v koe die n.l. kort geleden een eigen zaak heeft geopend, acht het wel zeer mogelijk, dat zijn v.oegere patroon, uit wraak voor het feit, dat verschillende klanten naar de nieuwe zaak z^n o ergegaan de ge-lachte koe met petro leum heeft begoten of doen begieten. De directeur van het abattoir heeft de zaak in handen der politie gesteld. BRUT ALE ROOF-OVERVAL BIJ KEULEN. Te Schlebusch bij Keulen heeft een brutale roofoverval plaats gehad. Een twintigjafig meisje en een jongen van zestien hadden in opdracht van een firma te Wiesdorf bij een bank te Keulen-Muhlheim 11.000 mark voor arbeidsloonen gehaald. Bij de kerk te Schle busch werden zij plotseling door een motor- rijder aangehouden, die hen onder bedreiging met een revolver dwong tot afgifte, van de tasch waarin zich het geld bevond. De motor- rijder reed daarop in groote vaart weg. Het meisje snelde een winkelbinnen en stelde haar opdrachtgever telefonisch van het ge- beurde in kennis. Een auto van de bestolen firma deed nog pogingen, den dief te achter- halen, echter zander resultaat. EEN FAMILJEDRAMA. Voor het assizenhof van het Seine-departe- ment is weer een opzienbarend proces be- handeld. Een advocaat bij de balie te Parijs, zekere Charles Langue, is een oorlogsver- minkte, d.w.z. hij heeft een hersenoperatie ondergaan, die hem tot een onevenwichtig j opvliegend mensch heeft gemaakt. Hij woon- j de met zijn vrouw op een appartement in de Rue Ramey. De advocatuur ging niet vlot, en hij opende, tezamen met zijn jongeren broeder Andr6, een garage. De exploitatie lukte niet erg, de broeders kregen oneenig- heid, welke zoo hoog liep, dat besloten werd de zaak te liquideeren. Charles Langue zou het advocatenberoep weer opnemen, zijn broeder Andr<5 zou zijn onderbroken medische studie hervatten. Over de verdeeling van hun bezit kregen de broeders opnieuw twist. Charles meende, dat Andre hem bestal. De vrouw van Char les, Yvonne, koos fel partij voor haar man, die echter het onderspit moest delven. Den 27en December begaf zij zich naar de garage, vroeg haar zwager te spreken. Deze was er niet. Haar werd verzocht de garage te verlaten, daar ze geen recht had deze te betreden. Toen ze weigerde werd de hulp der politie ingeroepen. Intusschen verscheen Andre Langue. Yvonne liep op hem toe en loste een schot, dat den man in de buik trof. Daarna bleef ze doorschieten, tot hij doodelijk gewond neer- viel. Later verklaarde ze niet met voorbe- dachten rade te hebben gehandeld, doch in 'n vlaag van drift. Haar man echter, verblind door haat tegen zijn broeder, had herhaalde- lijk gezegd, dat hij Andr6 door zijn vrouw uit den weg zou laten ruimen. „Zij zal een paar jaar gevangenis krijgen en mij, als oor- logsverminkte, kunnen ze niets doen". Mme Yvonne Langue werd tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld. PASSAGIER UIT VLIEGTUIG VERDWENEN. Een eigenaardig ongeval, dat herinnert aan den dood van den Belgischen bankier Loewenstein, is gebeurd in de nabijheid van de Parijsche luchthaven Le Bourget. Een Fransche militaire vlieger had een kennis uitgenoodigd voor hetmaken van een korte rondvlucht. Piloot en passagiers starten met een klein <5<§ndekker jachtvliegtuig en vlogen eenige ronden om de vlieghaven. Toen het toestel was gedaald en weer op den grond stond, ontdekte de piloot tot zijn grooten schrik, dat zijn passagier zich niet meer op zijn plaats bevond. Eerst na langdurig zoe- ken vond men den ongelukkige dood in een tuin in de nabijheid van Le Bourget. Men neemt aan, dat hij tijdens het nemen van een scherpe bocht uit het toestel is gestort. Heel Kopenhagen heeft plezier over een ver- rassende onthulling, welke het Kon. Hofthea ter tot spot heeft gemaakt. Slechts van een witte werkkiel als eenig legimitatiemiddel voorzien is het een man uit het volk, die van tooneelliefde blaakt, gelukt zich vijftien jaar lang voor machinist uit te geven en als zoo- danig toegang tot het tooneel van den hof- schouwburg te krijgen, waar hij niets andeis te doen had dan zich een goedkoop kunstge- not te verschaffen. De origineele tooneelvriend woonde jaren geleden, toen hij nog een jongeling was, bij een onderwijl gestorven machinist van het Kon. theater. Daar hij geen geld had om zijn tooneelhartstocht te bevredigen, waren de heerlijkheden van het tooneel voor hem afge- sloten. Zijn goede hospes vond er echter wat op, gaf den jongen een van zijn oude werk- kielen en nam hem elken avond mee in het theater. Daar zette hij zijn beschermeling op de brug, welke langs de BUhne loopt en hier kon hij nu avond aan avond staan om naar hartelust het spel der dames en heeren te volgen. Avond aan avond stond hij op de brug. Niemand vroeg hem ooit wat en men wende er te meer aan hem te zien staan door dat men hem voor een soort van „brugwach- ter" hield. Het eene seizoen na het andere verliep, tooneelspelers kwamen en gingen, de directeuren wisselden elkaar af, maar de ,,brugwachter" in zijn witte kiel bleef al die jaren door als stille pool in de wisseling van verschijnselen op zijn commandobrug. Op zekeren dag stierf zijn weldoener, dien hij steeds vergezeld had, maar ook daardoor werd er niets veranderd. De jonge man, die intus schen ouder was geworden en overdag zijn werk had, was den portier goed bekend die hem dan ook ongehinderd liet passeeren. Zoo behield hij vijftien jaar zijn „positie" in den schouwburg, tot eindelijk een nieuw en stren- ger reglement onder een nieuwen inspecteur tot zijn ontmaskering leidde. Onder vele ver- ontschuldigingen verliet hij zijn standplaats, welke hij vijftien jaar lang trouw had ingeno- men. Met zijn kiel onder zijn arm verliet hij, niet zonder een stille traan van weemoed, het gebouw. Hoeveel voorstellingen deze kampioen der „koefnoentjes" in totaal heeft bezocht, kan niet meer gecontroleerd worden, maar de werklieden van het theater verklaren met stelligheid, dat de gratis bezoeker in de vijf tien jaren geen enkele voorstelling gemist heeft. Het aantal van 4500 voorstellingen is daarom niet te hoog geraamd en als men voor elke voorstelling slechts 5 kronen rekent, zou hij eigenlijk het theater nog 22.500 kronen schuldig zijn. Dit bedrag zal wel niet van hem nagevorderd worden. De kunstenaarr zijn veeleer van meening, dat zijn roerende be- langstelling dient te worden beloond met een doorloopende vrijkaart. Vooral de opera-zan- gers en zangeressen nemen zijn partij, omdat h!j een hartstochtelijk vereerder van opera muziek is en vooral van Wagner. Dit beweer Vi ook door dat hij den dag na zijn ontmae -erin<r de voorstelling van Tristan bnwoond'- rooT- het eerst in zijn leven op een betaaldc entree. HET SPOOKHUIS TE BANJOEMAS. De dienstwoning van den wedono van Ban- joemas staat bekend als een spookhuis, ver- telt de Locomotief. Volgens mededeelingen van de oudste ingezetenen van de stad heb ben geen van de ter hoofdplaats geplaatste districtshoofden de voor hen bestemde lands- woning durven betrekken. Toch was er eens een tijd, dat een districtshoofd het huis be- woonde. Een paar maanden daarna is hij toen naar een particuliere woning verhuisd, omdat hij daar in huis 's nachts verdachte geluiden hoorde. Eerst geloofde hij niet aan een spookgeschiedenis, doch toen hij echter zelf zag hoe 's nachts de meubelen zonder eenig gerucht van plaats verwisselden, achtte hij het gewenscht om het huis te verlaten. Men vertelde ook, dat op zekeren dag, toen het districtshoofd aan zijn schrijftafel zat, de liniaal en de inktpot, die vlak voor hem lagen door een onzichtbare hand werden verplaatst en wel naar een ander lokaal. Ook het be- diendenpersoneel werd niet met rust gelaten. Iederen avond werd een van hen in den slaap uit zijn bed gehaald en op een andere zeer ongelegen plaats gelegd. Ook de paarden werden 's nachts uit de stallen gejaagd en liepen rond op het zeer breede erf. Geen van de nachtwakers durfde in den nacht't erf be treden, uit vrees voor onaangename gebeurte- nissen. Een ander districtshoofd dat ook een poosje daar woonde, moest ook ondervinden, dat het in huis inderdaad spookte. Elken avond hoorde hij zoowel binnen- als buitens- huis menschenstemmen, die druk aan het redetwisten waren. Een nauwkeurig onder zoek werd ingesteld, doch zonder resultaat. Er werd besloten om een groote slamtan te geven om de booze geesten te verdrijven. Het offer scheen geholpen te hebben, want nadien hoorde men niets meer en het huis en omgeving waren rustig geworden. Doch een tijdje daarna werd het districtshoofd zwaar ziek. Vrouw en kinderen riedden hem aan om het huis zoo spoedig mogelijk te ver laten, wilde hij niet in dat huis zijn dood vinden. Hij stemde toe en verliet het huis. Pas was hij in een ander huis ge'installeerd, of Zijn ziekte verdween als bij tooverslag. Sedert dien tijd is de landswoning steeds leeg gebleven. Het districtshoofd houdt zijn kantoor wel daar, doch het huis is steeds on- bewoond gebleven. Thans wordt het hoofd- gebouw gebezigd voor landrentekantoor, terwijl de pendopo beschikbaar blijft voor de districtkoempoelans. 's Nachts blijft het beele huis in het donker gehuld Of het daar nu nog spookt, kan niemand met zekerheid zeggen. Doch hoe het ook zij, de districts- hoofd-dienstwoning is en blijft in den volks- mond ,,het spookhuis". DE KONINGIN VAN HET AVONTUUR. Voor de jury te Lyon is een proces behan- deld, in welks middelpunt een der grootste Fransche avonturiersters stond. Niet minder dan negentien delicten werden de 24jarige Gaby de Soutin ten laste gelegd. Misdrijven, welke in avontuurfilms niet beter bedacht konden worden. Wat daar aan den dag trad van vrouwelijike vermetelheid aan verdorven- heid en geraffineerdheid, was een beeld van de geweldige verlaging van de vrouw, wier sterkste wapen haar schoonheid was. Hon- derdduizeniden francs gleden door haar han den, de kostbaarste sieraden tooiden haar hals, de rijkste en voomaamste personen van Lyon gingen in haar woning in en uit en hul- digden deze avontuurlijke misdadigster. Nie mand vermoedde ook maar in de verste verte welk een gemeen-gevaarlijke vrouw achter haar onschuldmasker verborgen was. Gaby de Soutin was een meesteres der misdaad in den strikten zin van het woord. Niet alleen dat ze het metier der bedriegerqen en chequevervalsching uitoefende, ze werkte ook met succes als hoteldievegge, inbreek- ster en roofster. Meer dan een jaar lang sloop haar gestalte als een spook des nachts door de straten van Lyon. Geen week ver liep zonder dat de kranten een brutale in- braak of een hoteldiefstal meldden, de recher che werd telkens voor een nieuwe taak ge steld, voor steeds raadselachtiger gebeurte- nissen, en zonder dat ze eenig resultaat ver- mocht te boeken. Want nergens had de dader eenig spoor achtergelaten, geheimzinnig ge lijk hij gekomen was, was hij verdwenen. Gaby de Soutin werkte zonder vreemde hulp. Op de vraag van den president of ze het groote aantal misdrijven steeds alleen had bedreven, antwoordde ze met een coquet lachje: Is het niet verstandiger zonder vrees voor verraad slecht te doen? Zoo kon ik mijn vidjen tijd in kalmte genieten, behoefde alleen voor me- zelf op te passen, niet op wraakplannen be dacht te zijn of op ontevredenheid over de verdeeling van den buit. Een misdadiger, die de hulp van een medeplichtige behoeft, is een lafaard. Hij vreest voor het voortbestaan van zijn moed. Dat dit bij Gaby niet het geval was, blijkt wel Meruit, dat ze niet alleen de nachten uit- koos voor de uitvoering van haar wandaden, maar ook op klaarlichten dag zich geheel meester van haar zenuwen wist. Een van haar laatste streken voor haar arrestatie, die bij een juweelendiefstal geschiedde, was een overval op twee kasloopers. Het was in Juni vorig jaar. Het was zoo om den middag. In de bank Magniol en Co. werkte men onder hoogen druk. Voor de loketten stonden de kasloopers die in op dracht van hun firma de loongelden moesten halen. In een der voorste rijen stond een jonge man, een sierlijk kneveltje, slank, groote oogen. Onafgebroken staarde zijn blik naar de loketten, waar de bankbiljetten werden opgeteld. Toen de loopers van een sigarettenfabriek een groot bedrag hadden uitbetaald gekregen, drong hij zich naast hen en ging de straat op. Onopvallend volgde hjj hen tot de Place Rousseau. Daar snelde hij hen vooruit, bleef plotseling staan en liet ze passeeren. Wat volgde was het werk van enkele seconden; een schreeuw klonk, de jonge man viel op den grond, de loopers lie- pen toe en bogen zich over hem heen. Ze til- den hem op en op hetzelfde oogenblik be- speurden ze een geweldig branden van hun oogen, hun gezichtsvermogen begaf hun voor op hun hulpgeroep passanten waren toegeijld, was de ander met de tasch en het geld verdwenen. Niemand had hem herkend, niemand kon ook maar eenig signalement van hem geven. Het straatgewoel nam hem op. Korten tijd later zat hij thuis, veranderd, zonder knevel, in andere kleeren, een knappe vrouw, Zoo ten minste schilderde Gaby de Soutin zelf voor de jury dit misdrijf. Nog menige an dere werd onderzocht, in de propvolle rechts- zaal luisterde men gespannen naar elk woord; geen oogenblik, dat de rechter ingreep. Gaby vertelde en vertelde, pakkend, interessant, Het vonnis luidde zes jaar gevangenisstraf. De officier had er twaalf geeischt. Toen Gaby het vonnis hoorde en haar ge- vraagd werd of ze de straf aanvaardde, knikte ze bevestigend, keek de juryleden strak aan en zei: Ik wist heeren, dat u als cavaliers de rechtszaal zoudt verlaten. Ik heb me niet vergist. Vaartwel! Tot weerziens! Toen ging ze naar de cel.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 6