Gesprongen Handen QKMKHQDE BKRICHTKH. i m. Dam- en Schaakrubriek. MIJNHARDT's Zenuw-Tabletten 75'c»|| gg Laxeer-Tabletten 60 ct Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Ruwe Huid Schrale Lippen Winterhanden Wintervoeten DAMMEN. SCHAKEN. GEMEENTERAAD VAN SAS VAN GENT. Bij Apoth. en Drogisten (Ingez. Med.) per M2. Het voorstel ondervond bestrijding van de heeren De Bakker en Hamelink, die in verband met den prijs van 8 die daar voor den bouwgrond geldt den voorgestelden prijs te laag noemden. De voorzitter wees op de minder gunstige ligging van dit perceel. Ingekomen was een verzoek met een 90tal hacndteekeningen van neringdoenden die naar aanleiding van het met Januari 1.1. in wer- king getreden arbeidsbesluit voor winkels verzochten een verordening op de 8 uur win- kelsluiting te willen invoeren en een adres onderteekend door 110 vakgenooten die den raad verzochten doortoe niet over te gaan. Burg, en Weth. stelden voor geen verorde ning vast te stellen in verband met de te wacbten rijksregeling Het invoeren eener winkelsluiting werd bepleit door de heeren De Bakker, Hamelink ■en Van Driel, en bestreden door de heeren Colsen, Scheele en Bedet. Eerstgenoemde betoogde, dat dergelijke regelingen behooren nit te gaan van de organisaties van de be- Irokken vakgenooten. De voorzitter gaf als zijn persoonlijke meening te kennen. dat de wetgever wel tot taak heeft het personeel, dat in winkels werkt te beschermen, doch niet zoover moet gaan, dat hij de partoons aan banden legt. Hij verschilt in dit opzicht met meerderen zijner geestverwanten. Aangenomen werd het voorstel van Burg, en Weth. om toe te treden als lid van de Koninklijke Nederlandsche Brandweerver- seniging. De behandeling van dit punt gaf den heer Colsen aanleiding te vragen wat Burg, en Weth. er toe geleid heeft, om een brief over samenwerking der brandweren te schrijven aan het gemeentebestuur van Axel. Hij is onaangenaam getroffen geworden door de xnanier waarop door enkele raadsleden van Axel die zaak besproken werd, alsof men hier over aan het hunne minderwaardig ma- teriaal zou beschikken. De voorzitter antwoordde, dat Burg, en Weth naar aanleiding van het in de vorige vergadering door den heer Verlinde aange- geven denkbeeld en overeenkomstig diens ver zoek, aan de gemeentebesturen van Zaam- slag. Axel, Sas van Gent en Hoek, ook alle voorzien van modern bluschmaterieel, een schrijven hebben gericht, waarin zij hebben voorgesteld, elkaar bij emstige branden, we- derkeerig te helpen, opdat die hulp spoedig en zonder verdere onderhandelingen of for- maliteiten, zoo spoedig mogelijk kan worden verleend. De heer Colsen zou naar aanleiding van de uitdrukkingen die in den raad van Axel zijn gebezigd, met die gemeente niet meer willen samenwerken. De Voorzitter meent, dat men hooger moet staan en ook verschillende leden willen geen kwaad met kwaad vergelden. Men kan omtrent ons bluschmateriaal gerust zijn. Indien men voor Middelburg een beroep had gedaan op de Ter Neuzensche in plaats van op de Bergen op Zoomsche brandweer, had deze hetzelfde succes kunnen boeken, aange zien Ter Neuzen beschikt over een automo- bielrnotorbrandspuit van hetzelfde fabrikaat en capaciteit als Bergen op Z. Dan beschikt men bovendien ook nog over de motorbrand- spuit gestationneerd te Sluiskil. En, deze regeling betreft dan toch ook maar uitzonde- ringsgevallen voor emstige of omvangrijke branden, welke hij hoopt, dat niet zullen voorkomen. Met algemeene stemmen sprak de gemeen- teraad de wenschelijkheid tot vestiging van een bakkerscursus, zulks naar aanleiding van een verzoek van den Zeeuwschen Bakkers- feond. Tot hoofd der school te Sluiskil werd met 7 stemmen benoemd de heer A. J. Platteeuw, hoofd der school te Poortvliet. Op den heer Spiegel te Harlingen waren 4 stemmen uit- gebracht. No. 1 der voordracht had zich beruggetrokken. Tot lid der oommissie van toezicht op het lager onderwijs voor SluiskilDriewegen 'tverd benoemd de heer J. P. van Doeselaar. Aan de bijzondere lagere scholen werd voor 1930 een voorschot toegestaan. Bij de behandeling van een voorstel tot wrjziging der gemeentebegrooting voor 1930 werden inlichtingen gevraagd door den heer Verlinue, over den post ad f 1316,53, als terugbetaling van dividend en tantitaiebelas- ting aan de gemeente Axel, zulks naar aan leiding van een voor de gemeente Ter Neu zen minder aangename bespreking van deze kwestie door enkele raadsleden van Axel, waardoor de indruk zou kunnen worden ge- vestigd, dat die gelden door Ter Neuzen op minder nette manier zouden zijn ontvangen. De voorzitter deelt mede, dat deze kwestie een gevolg is van de verplaatsing van het directiekantoor der Zeeuwsch-Vlaamsche tram van Axel naar Ter Neuzen. Burg, en Weth. van Ter Neuzen wisten, dat zij daardoor een grooter aandeel in die belasting zouden ont vangen, doch konden het bedrag, dat van den Ingpecteur wordt ontvangen, niet controlee- ren. Nu hadden Burg, en Weth. van Axel verzuimd aan den Inspecteur te Hulst kennis te geven, overeenkomstig de wettelijke voor- schriften, dat zij voor hun gemeente recht hadden op een aandeel in dat bedrag. Pas later is daarop de aandacht gevallen en heb ben Burg, en Weth. van Axel zich hier ver- voegd, om dat bedrag terug te krijgen. Het bestuur dezer gemeente heeft zich terstond na kennisneming der feiten op het standpunt gesteld, dat die gelden ten onrechte waren ontvangen, aan Axel toekwamen en dus moesten worden terugbetaald. Daarover was men reeds aan het onderhandelen toen in den raad van Axel die kwestie werd besproken, waarbij enkele leden dit op onjuiste wijze deden, doch hetgeen men maar voor hunne rekening moet laten. Het gemeentebestuur van Ter Neuzen heeft zich in deze niets te verwijten en doet thans loyaal het voorstel dat bedrag aan Axel terug te geven. Het voorstel is aangenomen met alge meene stemmen. De tijdelijke gemeente-ontvanger, de heer J. C. Olijslager werd beeedigd. De heer Van Driel besprak de bestaande woningnood. In het brjzonder herinnerde hij aan een vroeger uitgedrukten wensch voor het stichten eener woning voldoende voor het groote gezin Beeldens, waardoor ook een op lossing zou kunnen komen voor dat van W. Gort, terwijl hij die ook voor het gezin van R. Harms dringend noodig acht. Hij drukte voorts de hoop uit, dat toch eindelijk eens een oplossing zal komen ten opzichte zijner vraag voor het plaatsen van een urinoir aan de zuidzijde van den Ooste- lijken Kanaalarm, zullende hij anders een ■voorstel doen om het desbetreffende verbod om aan een behoefte te doen voldoen buiten zoo'n inrichting uit de Politieverordening te schrappen. Ook wees hij op de nog bestaan de leemte aan het spoorwegstation. De heer Van den Bulck klaagde over den hinder dien de bewoners der Grenulaan on- dervinden door het ongedierte, dat is gaan huizen in de langs die straat liggende hoopen oude straatkeien. De wethouder van publieke werken zeide toe, dat die zoo spoedig moge lijk zullen worden opgeruimd, doch dat de gemeente geen andere bergplaats had. De heer Colsen besprak verschillende pun- ten die voor Sluiskil aanhangig zijn, van wege de gemeente, doch waarvan hij nog niets be- merkt. De voorzitter deelde mede, dat een en ander in voorbereiding is. Ook besprak de heer Colsen den toestand van het postkantoor te Sluiskil, dat z.i. niet voldoende voor het publiek geopend is, waar door men des avonds overgroote drukte krijgt en soms 3 kwartier moet wachten, eer men geholpen is, Hij zou wenschen, dat men alle mogelijke moeite deed hierin verbetering te brengen, desnoods met een bijdrage van wege de gemeente. De heer Hamelink merkte op, dat, indien men dien weg zou opgaan, het dan behoorlijk zou zijn, dat de gemeente Axel daarin ook een bijdrage verleende. De werken, die tot die drukte aanleiding geven hebben op haar grondgebied plaats. Die gemeente geniet daarvan groote voordeelen, die haar zoo maar in den schoot worden geworpen, doch laat de lasten kalm voor een ander. Dat ziet men b.v. bij het uitoefenen van het politietoezicht. De heer Colsen zou in deze geen medewer- king van Axel wenschen, en wijst er op, dat een zeer groot aantal menschen die aan den bouw der fabriek werken als kostgangers te Sluiskil wonen. De voorzitter meent, dat er toch wel eens omstandigheden zullen komen, dat er wel degelijk een beroep op de gemeente Axel zal moeten worden gedaan voor het dragen van gezamenlijke kosten. Overigens ziet hij in toekomst, dat de gemeente Ter Neuzen daar uitbreiding van haar gebied zal moeten zoe- ken tot aan de Sassing. Hij zegt den heer Colsen toe, dat met betrekking tot de regeling voor het postkantoor nader zal worden ge- Informeerd. Naar aanleiding eener vraag van den heer Verlinde, of den voorzitter er iets van bekend was, dat men uit lanfabouwerskringen pogin- gen aanwendt om werklieden uit Emmen hierheen te krijgen, omdat men geen werk- krachten genoeg zou hebben voor het land- bouwbedrijf, deelt de voorzitter mede, dat het hem inderdaad bekend is, dat daartoe po- gingen zijn aangewend. Die kwestie is op 3 Januari 1.1. door de Commissie voor werk- verruiming besproken te Hulst in een verga dering met de landbouworganisaties. Toen bleek, dat er in het landbouwbedrijf nog 159 menschen werkloos waren. Niettegenstaan- de dit is op een wijze die niet lofwaardig kon worden geacht, door een paar landbouwers getracht hier toch werklieden in te voeren. De directeur der arbeidsbeurs te Emmen heeft echter naar hier geinformeerd en dit had tot gevolg, dat de Rijksdienst geen steun zal geven voor het verplaatsen van arbeids- krachten van Emmen naar hier, waarvan het gevolg zou worden, dat men straks hier de uitgaven weer zou zien verzwaren voor on- dersteuning van werkloozen. Ook uit Wes- telijk Zeeuwsch-Vlaanderen wilde iemand van daar werklieden halen. Deze wendde zich tot den directeur der arbeidsbeurs en toen bleek, dat uit de woonplaats van dien landbouwer juist des morgens nog een vraag van den burgemeester gekomen was, of de beurs niet 19 menschen kon plaatsen. Daar bleek dus ook geen gebrek aan werkkrachten. GEHEIME WAPENBERGPEAATS ONTDEKT TE ROTTERDAM. Terwijl rechercheurs der Centrale Recher che een huiszoeking deden in het boarding- house van den Chinees G. L. S., aan de Atjeh- straat te Rotterdam, daar men vermoedde, dat d&ar de Opiumwet werd overtreden, vonden zij, behalve een pond onbereide opium, onder den vloer van een kamer 8 revolvers en 200 scherpe patronen verstopt. Zoowel het opium als het s.hietgerei werd in beslag genomen, terwijl de Chinees in het hoofdbureau van politie in bewaring is gesteld. Doozen 30-60 en 90 ct. Tube 80 ct. Bij Apoth. en Drogisten (Ingez. Med.) werkt, dat onuitputtelijk schijnt. Alleen men doe het hem eens na! No. 3. Zwart7, 8, 10, 14, 17, 18, 20, 22, 29 en een dam op 24. Wit: 16, 31, 32, 35, 38, 40, 41, 43, 44, 48. j Wit. Zwart. 1. 40—34 29X49 2. 16—11! 24X27 3. 32X23 49X19 meerslag 4. 11X4 wint. Klein, maar fijn! Hier weer hetzelfde thema als in de beide vorige problemen, n.l. het verwijderen van schijven uit de slaglijnen, het brengen van nieuwe schakels in den slag- keten en eindelijk steeds een onverwachten meerslag-zet. Nieuwe problemen. Overvloed van copie was oorzaak, dat we in lang geen problemen meer ter oplossing gaven. We zullen nu onze oplossers weer eens de handen vol geven en doen daarvoor opnieuw een greep in de collectie-le Bleu. De Breskensche problemist J. C. le Bleu heeft in de jaren 1920 tot 1925 veel fraais gecom- poneerd en het is wel zeer jammer, dat zijn drukke werkzaamheden hem de laatste jaren geen tijd meer laten, zich aan de problema- tiek te wijden. No. 1. ZWART 12 3 4 5 WIT 47 48 49 50 Stand in cijfers: Zwart: 2, 4, 9, 10, 17, 19, 22, 28 en 36. Wit: 26, 34, 35, 37, 38, 40, 41, 42 en 43. DOOR EEN DR1JFRIEM GEGREPEN. In de. fabriek Schuttersveld, aan de Henge- loschestraat te Enschede is de arbeider V. uit Losser, door een drijfriem gegrepen en met een hoogst emstige wond aan het achter- hoofd naar het ziekenhuis vervoerd. EEN DRAMA TE DUSSEN. Te Dussen zou de vrouw van J. C. begra- ven worden, doch het lijk werd door burge meester en politie in beslag genomen en is in verzegelde lijst naar het gemeentehuis ver voerd onder geleide van politie. Geruchten doen de ronde, als zou de vrouw i onder verdachte omstandigheden overleden zijn. Intusschen is Maandag de man J. C. ver- dronken gevonden in de rivier te Dussen. VAN EEN WAGEN GEVALLEN EN DOOD GEREDEN. Te Gendt (Over-B tuwe) is zekere H., die op een wagen zat, onder dezen wagen terecht gekomen, toen deze door een auto werd aan- gereden. De jongen was onmiddellijk dood. CLXI. Oplossing der problemen-le Bleu uit de rubriek CLIII. No. 1. Zwart: 2, 4, 7, 8, 12, 19, 20, 29. 30, 36, dam op 35. Wit: 22, 27, 28, 32, 37, tot 40, 43, 44, 46, 47, 50. Dit vraagstuk, geplaatst in „Het Damspel" van Maart 1923, werd destijds opgedragen aan den bekenden blinden problemist Joh. de Bree. Wit wint door: 2218 (zwart 12X23); 4741 (36X47); 39—34!! (47X39 meer slag); 44X13! (35X9 meerslag); en 34X1. Een schitterend probleem, wel het beste, dat we van le Bleu gezien hebben. Zeer ver- rassend is de zet 3934, terwijl na 44X13 de zwarte dam fraai naar ruit 9 wordt ge leid. Vooral beginnende dammers en pro- bleemoplossers moeten deze meesterstukjes naspelen, zij zullen ze leeren waardeeren en begrijpen. Duitsch door elkaar. Het moet hem voor- zeker spijten, dat ik het Russisch niet mach- tig ben. Hij heeft het over zijn boeken, over zijn match met Bogoljubow, het overzicht, dat hij bezig is op te stellen en dat weldra uitdijen zal tot een lijvig boekdeel, hij spreekt over Lasker, Capablanca, Nimzowitsch, Euwe, Colle, en in een minimum van woorden weet hij een maximumbeteekenis te leggen. Niet minder boeiend zijn zijn andere pro- jecten. „Rusteloos" is deze natuur bezig: hij studeert thans (hij is immers reeds Doctor in de rechten) voor een derde diploma, cri- minologie. Dit interesseert hem in verband met zijn vroegere vaderland, waar de crimi- naliteit ongekende vormen en afmetingen heeft aangenomen, ja, zich in wezen als iets geheel nieuws heeft geopenbaard, en daarom ook met andere, nieuwe, het voorwerp omvat- tende maten moet worden begrepen. Deze uitlating was waarlijk diep ontroerend, zij liet voelen, hoe de liefde tot zijn land bij den zuiveren, genialen logicus, die Dr. Aljechin is, tot oneindig practische toewijding kan en misschien nog eens tot grootscheepsche hulp zal overslaan. Wij hadden het ook over het dualisme tus- schen schaakmeesterschap en beroep bij Dr. Euwe en Dr. Vidmar, een hoogst belangwek- kend onderwerp, waar wij ditmaal met het oog op de plaatsruimte niet dieper op in kun nen gaan, maar waarop we binnen niet al te langen tijd stellig nog eens terugkomen, evenals op Aljechin's meening en beschrij- ving van de persoonlijkheid van een Capa blanca, een Bogoljubow, een Nimzowitsch, een vat vol tegenstrijdigheden als Colle, een oer-soliden Euwe, dien Aljechin tot groote dingen in staat acht. En ten slotte: Het bovenmenschelijke re- sultaat van Aljechin te San Remo is louter bewonderenswaardig, maar in geenen deele verwonderlijk! Hij is inderdaad een „mensch" in den ruimsten zin des woords, niet zoo maar een schaakmeester of een wereldkampioen. Hij is veel meer, al kan de groote massa dat niet „ruiken". Hij is een mensch, die zich van jaar tot jaar meer „verinnerlijkt", en wiens genialiteit hem ook op ander gebied een leidende rol kan bezorgen. Capablanca heeft er nooit zout van gegeten; Lasker wel, maarAljechin overtreft hem! (Nadruk verboden.) Correspondentie van Dx. No. 2. Zwart: 7, 8, 12, 14, 17, 19, 21, 22, 24 en een dam op 46. Wit: 23, 25, 26, 28, 31 tot 35, 37, 38, 42 No. 3. Zwart; 1, 6, 9, 10, 11, 14, 16, 19, 20, 23, 30, 36. Wit: 12, 17, 22, 27, 28, 32, 39, 43, 44, 46, 47, 48, 50. No. 4. Zwart: 3, 4, 7, 10, 13, 14, 15, 17, 18, 22, 27, 28. Wit: 24, 25. 29, 31, 34, 35, 37, 38, 39, 41, 42, 44. No. 5. Zwart: 4, 7, 10, 12, 17, 18, 21. Dam op 9. Wit: 15, 16, 20, 25, 27, 30, 32, 34, 37, 41. Voor deze vijf problemen geldt als steeds: Wit speelt en wint. Oplossingen s. v. p. v66r 10 Maart. No. 2. Zwart: 7, 8, 9, 12, 14, 16, 17, 18, 30, 35, 36 en een dam op 23. Wit: 15, 24, 26, 27, 33, 38, 39, 40, 43, 44, 45, 47, 48. De oplossing is hier al even moeilijk te vinden. Wit speelt: 40—34 (zwart 23X49); 3934 (30X28); 27—21 (16X27); 47—41 (36X47); 2621! (47X20 meerslag); 21X 23! (49X19 meerslag); 15X4 slaat 2 dam- men en 5 schijven en wint. De aandachtige oniosser bemerkt nu reeds, dat le Bleu volgens een bepaald systeem Een onderhoud met den Wereldkampioen. Een Zeeuwsch-Vlaamsche schaker te Parijs. Een onderhoud met den wereldkampioen- schaken behoort tot het allerfijnste, dat den rechtgeaarden schaakliefhebber kan worden geboden, zoowel sportief als uit een oogfpunt van conversatie. Zou men er reeds als schaker-„tout court" de grootst mogelijke aandacht aan schenken, het genoegen wordt weldra een genot, wanneer men gewaar wordt, welk een veelzijdig en buitengewoon mensch daar voor U staat, voor wien taal en gedach- ten slechts een beperkt middel zijn, om uiting te geven aan den stroom van gevoelens, die in hem leven. Levendig, doordringend van ongeevenaarde perceptibiliteit, verbazend van reactiesnel- heid is gansch zijn wezen. Hij zit geen oogenblik stil, heet daarom nerveus. Zijn krachtige gelaatstrekken echter, zijn jeug- dig voorkomen (Aljechin is 37 jaar Red.) bewijzen, dat zijn electrisch schokkende leven- digheid de antipode is van iedere soort van zenuwachtigheid. Voorzeker zou ieder sterve- ling op deze wijze zijn heele lieve leven lang nerveus willen zjjn, want het lijdt niet den minsten twijfel, of het is het rustigste gevoel ter wereld en het beste elixir voor een langen levensduur. De indruk van den interviewer houdt on- middellijk een logische, sportieve conclusie in: er bestaat voorloopig niet de geringste kans, dat er iemand opdaagt, die in staat is hem den wereldtitel afhandig te maken. Aljechin is van graniet, heer en meester voor den ge- heelen duur van een menschenleven. Vooral in dit opzicht is het typisch, dat hijzelf den oud-wereldkampioen Dr. Em. Lasker als „zeer bestendige kracht" bewondert en dat hij, het betreurend, dat Lasker reeds „oud" is en mogelijk een overigens moeilijk te schat- ten handicap in zrjn ouderdom zou onder- vinden, hem nog steeds buitengewoon sterk acht en wat meer zegt, zeer moeilijk te pei- len, te limiteeren en te localiseeren, het psy- chologische „sine qua non" voor een match- overwinning. Schijnbaar van den hak op den tak sprin- gend gaat het gesprek voort, in werkelijkheid de onderwerpen verbonden door een machti- gen stroom van levensuitingen. Ontzettend logisch, voortdurend zuivere deducties en weer inducties toepassend, kan- tig, hoekig schieten zijn expressies in de verte, het voorwerp raakt treffend, het onder werp tot het merg toe uitputtend. Voor wie het niet vat, opvallend egocentrische vormen: weg zijn al de nuancen, die ons het in toom houden van ijdelheid, van trots, van krachts- bewustzijn opleggen. De logica van den wereldkampioen lacht er mee, in zijn gedach- tenwereld is geen plaats voor al die maskers: zij zijn als door een alles doordringend, gees- telijk licht in schimmen uit een wezen en levenlooze mythologie veranderd. Het doet wel aan, zoo dicht bij de waarheid te vertoeven als in een gesprek met Aljechin Niet zoodra is hij er van overtuigd, dat ik Duitsch ken, of hij spreekt Fransch en Onder meer dan gewone belangstelling kwam onze gemeenteraad op Donderdag 13 Febr. 1.1. weer in openbare vergadering bijeen. Was het de parkkwestie of wel de school- aangelegenheid, die het talrijke publiek naar deze zitting hadden getrokken? We zouden durven beweren, dat beide zaken daartoe aan leiding gaven. In ieder geval was de open- bare tribune stampvol, zoodat de menschen dicht op elkander stonden als haringen in een ton. Alleen de heer P. IJsenbaert ontbrak op het appM, doch zijn zetel werd ditmaal inge- nomen, door een vreemde verschijning in ons illustre college; het was de heer De Wilde, tuinarchitect en welbekend artist op het ge bied van floralistische en sylvische kunst, die deze zitting op verzoek kwam bijwonen, om met zijn adviezen den raad voor te lichten in het aanleggen van het park, dat reeds ge- ruimen tijd de gemoederen in beroering zet. Even na vtjven opent de Voorzitter de ver gadering en verzoekt den Secretaris de notu- len van de vergadering van 30 Januari 1.1. voor te lezen. Nadat het lijvige dossier is ten gehoore ge- bracht vraagt de heer Neeteson het woord: Mijnheer de Voorzitter: Ik heb een kleine op- merking te maken naar aanleiding van de gedrukte notulen. Daarin staat: De Voorzit ter stelt voor te besluiten, dat het betreffen- de perceel (nl. het huis, bewoond door Bram Ranschaert) 1 Maart ontruimd worde. Dat is niet zoo zeer onjuist, doch ik heb gezegd, dat het beter was, dat de Voorzitter het voor stel Stouthamer ovemeemt. En dan moet ik er op wijzen, dat niet in de notulen staat, dat ik gezegd heb: dat de Voorzitter hem niet het mes op de keel zou zetten. Ik zou er prijs op stellen, dit nog in de notulen te vermelden. De Voorzitter: Hebben de heeren geen be- zwaar dit te wijzigen. Niemand, dan zal in dien geest gehandeld worden. Ik breng den raad ter kennis, dat bericht is ingekomen van den heer IJsenbaert, dat hij verhinderd is, de vergadering bij te wonen. Dan een woordje tot U, mijnheer De Wilde. Zoo vaak heeft de raad al vergaderd om te komen tot het maken van een park en den wensch uitgesproken iets te maken, dat waar- dig was gezien te worden, dat wjj ons tot U hebben gewend om -ons daarin voor te lichten. Wij meenden ons juist tot U te moeten wen- den, omdat U gehuldigd wordt als de geniale ontwerper en directeur van de prachtige bloemententoonstelling te Gent, die we met zooveel bewondering hebben mogen aan- schouwen. Daar de som voor het laatste ont- werp den raad te hoog voorkwam voor de draagkracht der gemeente, hebben we nog- maals Uwe hulp ingeroepen voor een minder kostbaar plan en U uitgenoodigd om in den raad toe te lichten een eenvoudiger plan, van minder financieelen omvang, doch voor een som, zij het kleiner dan oorspronkelijk ge- raamd, waarmede de raad zich zal kunnen vereenigen. Ik hoop dat U den raad zult kun nen overtuigen om het park in den door U opgevallen geest te laten aanleggen. Alvorens met deze besprekingen te begin- nen, zullen we eerst overgaan tot het behan- delen van eenige stukken, die bij den raad zijn ingekomen. Alsnu leest de Secretaris voor het procesverbaal van kasopname bjj den gemeente-ontvanger, dat voor kennis- geving wordt aangenomen. In gelijken zin wordt gehandeld met het proces-verbaal van kasopname bij den Admi- nistrateur van het Gemeentelijk Electriciteits- bedrijf. Hiema wordt voorlezing gedaan van een verzoekschrift door het Wit-Gele Kruis tot den raad gericht om in verband met de plaatselijke t. b. c.-bestrijding een subsidie van 700 voor het jaar 1930 te mogen ont vangen, Naar aanleiding van dit verzoek zegt de Voorzitter: Mijne Heeren. Aangezien Burg, en Weth. nog niet de noodige aandacht hebben kunnen wijden aan dit verzoek, kunnne wij u op 't oogenblik daarover nog niet met definitieve voorstellen komen, zoodat wij U zouden wil len verzoeken het naar Burg, en Weth. te willen renvoyeeren. In dien geest wordt dan ook door den raad besloten. Als laatste ingekomen stuk komt ter tafel een rekest, door Bram Ranschaert tot den raad gericht, kennis gevende, dat het hem nog niet is mogen gelukken een andere geschikte woning te vinden of te koopen, reden, waaram hjj den raad verzoekt hem tot 1 April tjjd voor ontruiming toe te staan, op welken datum hij belooft het pand beslist ontruimd te hebben. De Voorzitter: Hoe denkt de raad daar over? De heer Verschaffel: Als Ranschaert v66r 1 April weg is, heb ik er niets op tegen. De heer De Mul: Me dunkt er kan niets tegen zjjn. jL>e heer Stouthamer: Ook ik heb er niets tegen. Ik vind het best, dat het in der minne geschikt wordt. De heer Verschaffel: Ja, maar dan, dat beslist geen prolongatie verleend wordt. De heer De Leux: Ik kan met den heer Verschaffel meegaan. Maar stel u voor,. dat het huis dan nog niet ontruimd is, doordat Ranscnaert met huren of koopen tegen dien tijd nog niet klaar is. Het geval kan zich voordoen, dat zooiets eenige dagen langer duurt, dan voorzien wordt. De heer Verschaffel: Ik ben niet de man om k la lettre te werk te gaan. Hij schrjjft zelf met 1 April is het pand ontruimd. De heer De Leux: Als hij op koopen staat en het b.v. eens over 14 dagen loopt, zou 't toch niet aangaan hem op straat te zetten. De heer Verschaffel: Neen. Stel b.v. 14 April. De heer Stouthamer: Hij stelt toch zelf den datum. 't Is gevaarlijk voor hem een datum te noe- men. De heer De Leux: 't Is gevaarlijk voor den raad ook. De heer Verschaffel: 't Is een wissel op prolongatie. Ik ben niet tegen prolongatie. Ik ben geweest voor prolongatie tot 1 Maart. Als hij vraagt tot 1 April ook goed, maar geen verdere prolongatie. De heer Marquinie: Ik vind het wel aardig van den raad, dat hij thans inziet, dat het ook de vorige maal de bedoeling niet was van Burg, en Weth. om hem te dwingen met 1 Maart te ontruimen. Het doet me genoegen, dat de raad ziet hoe moeilijk het is voor Burg, en Weth. om een datum te noemen. De Voorzitter: Kan de raad goedvinden, dat we vaststellen 1 April of 15 April als hij een huis kan koopen. De heer Verschaffel: De zaak is heel een- voudig. We hebben een wissel! Laten we daarop scjarijven: geprolongeerd tot 1 April. De Voorzitter: 't Is hier geen bankierskan- toor. We moeten eerst 't besluit van de vorige vergadering intrekken en een nieuw besluit aannemen. De heer De Leux: Dan wil ik voorstellen 't vorige besluit in te trekken. Dei heer Neeteson: Ik wil alleen dit op- merken, dat bij de vorige gelegenheid Burg, en Weth. bezig waren Ranschaert op billijke wijze uit het huis te krijgen. De Voorzitter: Ik stel voor het voorstel De Leux, om het vorige besluit in te trekken. Aldus wordt met algemeene stemmen be sloten. De heer Neeteson: Thans moet het ver zoek van Ranschaert nog behandeld worden. Ik zou den Raad in overweging willen geven dat aan Burg, en Weth. op te dragen. Het advies van den heer Neeteson wordt opgevolgd en diens voorstel aangenomen. De Voorzitter: Thans kunnen we overgaan tot het behandelen van punt 2 der agenda: Voorstel tot aanleg van een park en het sluiten eener geldleening voor dien aanleg. Mijnheer De Wilde, zoudt u ons daarover willen inlichten. De heer De Wilde: Mijnheer de Burgemees ter. Mag ik u bedanken voor de eer, die u mjj gedaan hebt, om mij te belasten met den aanleg van een park voor de gemeente Sas van Gent. Ook bedank ik voor de eer in uw midden te mogen verschijnen. Ik wil voorop- stellen, dat ik gaame mijne persoonlijke mede- werking geheel kosteloos wil geven, als bewijs van dankbaarheid voor wat gedurende den oorlog mijn familie en ik zelf van Holland on- dervonden heb. Zelf ben ik vereerd met de Orde van Oranje. Daarom is mijn medewerking geheel kosteloos. Als het mogelijk is u van dienst te zijn, kunt u op mjj rekenen. Ik heb een rekening ge- maakt van de kosten van aanleg en als u die som niet zoudt kunnen besteden, zou ik u lie- ver aanraden het park niet te doen aanleggen. Er is gevraagd een park zonder fontein, maar een park met heesters en planten, die's zomers en's winters buiten kunnen blijven, zonder dat het onderhoudskosten met zich meedraagt. Ik zou u dus willen voostellen het oorspronkelijke plan gedeeltelijk uit te voeren en alleen te beplanten met planten, die geen bizondere zorg vereischen. Ik heb de volgende bereke- ning gemaakt: Grondwerk: gedurende 4 weken 12 man en kosten van beplanten f 1000 Voor meststoffen, waaraan de grond arm is 280 Rond het park aanleggen van een borduur 860 Trappen, waarvoor kunnen dienen stukken van boomen 100 Voor banken en houtwerk 240 Boomen, heesters en planten 2000 Samen f 3980 Hierbij is rekening gehouden met het bouw- plan, zoodat achter de bestaande huizen nog kan gebouwd worden. Ook de Molenberg is op zij gelaten. Wat niet als bouwgrond kan gebruikt worden kan beplant worden met planten, rozen en heesters. Alus zou het plan nog uitgevoerd kunnen worden v66r den zomer. Maar het zou niet uitgevoerd kunnen worden voor een som beneden die, welke lit bepaald heb. Na op het uitgespreide plan de noodige aanwijzingen te hebben gegeven en de situa- tie toegelicht te hebben, orienteeren de leden zich op de voor hen uitgespreide teekening. De heer Marquinie wijst de terreinen aan, die volgens zijn oordeel als bouwterreinen nog kunnen in aanmerking komen. Alleen het terrein naast Delaruelle is volgens zijn mee ning minder als zoodanig geschikt, omdat men daar bij het bouwen op een vesting- gracht zou terecht komen. De heer De Wilde: Dentk U, dat die grond al spoedig als bouwterrein zal genomen wor den. De heer Marquinie: Dat is niet te zeggen, 't kan spoedig zijn, 't kan ook lang duren, maar er zal mettertijd wel op gebouwd worden. De heer De Wilde: Zou hij dan voorloopig niet kunnen beplant worden De heer Marquinie: Er kan iemand komen om dien grond en dan zou ik 't jammer vin den kosten te maken. Intusschen zijn de meeningen omtrent de bebouwbaarheid van den grond in kwestie zeer uiteenloopend. De heer Verschaffel trekt het in twijfel, maar merkt op, dat de heer Marquinie het best zal weten of zulks al dan niet het geval is, aangezien hij er altijd bij gewoond heeft De heer Marquinie is overtuigd, dat er ge bouwd kan worden en informeert nog eens, of 't nog niet goedkooner kan. tZie verder het Derde Blad.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 2