Laatste Berichten. Hni» en Hot Plaimvee-rubriek. MOLNAR'S OORDEEL OVER PARFUM. TRIBUNETRAP VAN WIELERBAAN TE GENT INGESTORT. WORDT SCHOON DOOREIEREN UITSLAG VERKOOPINGEN, AANBESTEDINGEN, ENZ. GEMEENTERAAD VAN BOSCHKAPELLE. SCHEEPVAARTBEWEGING. A. C. LENSEN'S STOOMVAART- MAATSCHAPPI] - TER NEUZEN EEN DORSTIGE DEURWAARDER. Voor de rechtbank te BerlinTempelhof had zich deurwaarder Raller wegens ver- duistering te verantwoorden". Raller ging voor een betrouwbaar en eerlijk man door, aoodat men, toen de verduisteringen aan bet licht kwamen, ten hoogste verbaasd was. By het ingestelde onderzoek bleek echter, dat Raller een drinkebroer was. Hij begon des morgens met 10 a 12 glaasjes cognac, afge- wisseld door enkele biertjes, en ging zoo den gebeelen dag door, zoodat hij per dag 2 fles- schen cognac en 30 a 40 flesschen bier consu- meerde. Zoo verriehte hij ook zijn werk, aoodat het geen wonder was, dat hij op som- mige oogenblikken niet meer wist, of het geld, dat hij bij zich droeg, zijn eigendom of dat van anderen was. De rechtbank veroordeelde hem tot 13 maanden tuchthuis en 100 mark boete, de minimumstraf, op dit misdrijf voor een amb- tenaar gesteld. Daar de veroordeelde intus- schen weer een behoorlijk mensch is geworden gaf de rechtbank hem den raad, een verzoek tot gratie in te dienen. Raller verklaarde echter, dat hij in hooger beroep zou gaan. DE MAN VAN „ZWOO" EN „FuNNEF". De Berlijnsche postdirecteur Olivier, leider van het postkantoor Wilmersdorf I, wordt gepensionneerd. Dat zou verder niemand in- teresseeren, als niet Olivier, de man was, aan wien de Berlijners en alle andere Duitschers, ja zelfs zij, die uit het buitenland met Duitschland telefoneeren, moeteri, het te dan- ken hebben, dat er zoo betrekkelijk weinig verkeerde aansluitingen komen. Hij is na- melijk de uitvinder van de „telefoontaal". Ook bij ons heeft men b.v. algemeen inge- voerd, om bij het noemen van een telefoon- nummer „zeuven" te zeggen, om geen ver- wisseling met ,,negen" te krijgen. Olivier heeft dit systeem voor Duitschland uitgevon- den en in het Duitsche en intemationale telefoonverkeer zegt men sedert hij in 1913 daarmee voor den dag kwam, niet meer ,,zwei" doch „zwoo" spreekt duidelijk van „fiinnef", „viearrzich" enz. Een verdienste- Ijjk man! KIND MEEGENOMEN. Te Londen is een 19jarige jonge vrouw tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld, omdat zij een kinderwagen met een zuigeling er in had weggenomen. Haar 27jarige man, die al vroeger veroordeeld was en samen met haar den kinderwagen had meegenomen, kreeg zes maanden. De kinderwagen werd aes uur na de verdwijning des nachts terag- gevonden op de binnenplaats van een hotel. Het kindje lag er huilend van de kou het sneeuwde juist in. De man vertelde, dat hun een kind gebo- ren was, terwyl hij in de gevangenis zat. Niemand wilde de moeder helpen en ten slotte moest het kind naar het ziekenhuis gebracht worden, waar het tengevolge van de doorge- stane ontbering stierf. De moeder was er door aan het tobben gegaan en toen zjj het andere kind in den kinderwagen had zien ltggen, had zrj aan haar eigen kind gedacht en het meegenomen naar haar huis, een on- bewoonbaar verklaarde woning, alleen maar om het eens te knuffelen, niet om het te bouden. Zrj had toen ineens weer aan de moeder gedacht en het kind teruggebracht tot bij de plaats waar zij het hadden meege nomen. DE BRAND OP DE „MuNCHEN". Het heette aanvankelijk, zooals wy gemeld hebben, dat er bij den brand op de „MUnchen" In de haven van New-York 7000 zangvogels, kanaries, vinken en nachtegalen, waren om- gekomen. Toen na een strijd van 24 uur met het vuur de brandweermannen in staat waren het schip te doorzoeken, ontdekten zij tot hun verbazing, dat alle vogels op 66n na nog in leven waren. De eene kooi na de andere van de doodgewaande gevederde zangers werd in bet zonnetje gezet en de vogels gaven door •en samenzang uiting aan hun vreugde over hun redding. Een groote Parijsche parfumerie-zaak is 'n proces begonnen tegen den bekenden tooneel- schrijver Frans Molnar. De aanleiding daar- toe is curieus, meld een telegram uit Boeda- pest in „Comoedia". De hoofdfiguur in Mol- nar's nieuwe stuk „Een, twee, drie" zegt tegen zijn steno-typiste„U gebruikt altijd parfums van X" (de naam der procedeerende firma). „Waarom gebruikt u niet die van V?" ze zijn beter, en minder duur". De Fransche parfumerie-firma is van mee ting, dat deze uitlating in het stuk haar ver- koop kan schaden en heeft te Boedapest een klacht ingediend. De zaak zal in Maart be- handeld worden. Molnar's oordeel over parfums kan hem ■aogelijk duur te staan komen EEN MIDDEL TEGEN KWIJTRAKEN VAN PARAPLU'S. De meeste menschen nemen 's morgens een paraplu van huis mee, en ervaren dat het in den loop van den dag prachtig weer blyft. Maar laten zij him paraplu thuis dan zullen iij zien het gaat gieten. Daarom is het altijd nog beter met, dan zonder paraplu uit te gaan. Het eenige vervelende is, dat bij mooi weer de kans dubbel zoo groot is, dat men het ding ergens in een caf6 laat staan. Komt men het later halen, dan heeft een an- der het, al dan niet bij vergissing, meege nomen. Daartegen nu heeft zekere Mr. Leigh, te Londen, een waarborg trachten te vinden. En hij is daar niet onaardig in geslaagd. Hij had bijzonder veel pech met zijn paraplu's. Altijd werden zij „verwisseld". Hij liet eerst op den stok een plaatje aanbrengen met „Gestolen van Mr. Leigh!" Maar dat hielp niet. En toen liet hi) een nieuw plaatje aan brengen met: „Cadeau van Lilly". Dat miste zijn uitwerking niet Sindsdien is Leigh zijn paraplu niet meer kwijtgeraakt. Geen man, althans geen verloofd of getrouwd man durft thuis komen met zuik een gegra- ▼eerde compromitteering op zijn paraplu- stok. Het is heel onaangenaam, wanneer vrouwlief of schoonmama vraagt, wie wel de ,XiHy" is. Aan het einde van een wedstrjjd op de wielerbaan te Gent ontstond Zondag op een houten trap, die van de tribune naar buiten leidde, een zoo hevig gedrang, dat een ge- deelte van de trap instortte, zoodat ongeveer twintig personen van een hoogte van drie meter neerstortten. Er werden 17 personen gewond, van wie eenigen emstig. ETEN. De Poolsche schoonheid Anastasia Za- blocka, ,,miss Polonia 1930" heeft het geheim van haar schoonheid verraden. Zij leeft na- genoeg uitsluitend van eieren. De Poolsche hoenderparkeigenaarsvereeniging heeft de waarde van deze mededeeling blijkbaar heel goed ingezien. Want zij heeft de schoone Anastasia als huldeblijk een gouden ei aan- geboden. EEN OPERATIE OP STRAAT. Een dezer dagen werd te Bristol een 76jarig man op straat zoo ongelukkig over- reden, dat de toegesnelde dokter de verant- woordelijkheid van een transport naar het ziekenhuis niet op zich durfde nemen. Er werd dus fluks een operatietoestel gehaald en midden op straat den patient een arm en een been afgezet. Daar dit in een der drak- ste verkeersstraten moest gebeuren, zorgden 25 politie-agenten er voor, dat 't verkeer ge- durende de operatie door andere straten werd geleid. RUZIE MET DOODEL1JKEN AFLOOP. In een flesschenfabriek bij Mainz kwam het tusschen twee nog jonge arbeiders tot een ruzie, die in een vechtpartrj met messen ontaardde. Een 15jarige arbeider doodde hierbij zijn 19jarigen tegenstander met een steek in het hart. MEISJE VERKOCHT. De te Leningrad verschijnende Krasnaja Gazeta meldt, dat bij Samarkand een 9jarig meisje door bemiddeling van een lid van den dorpsraad, tevens lid eener communistische vereeniging, is verkocht. TAXI-CHAUFFEUR VERMOORD. Wederom is een taxi-chauffeur het slacht- offer geworden van een moord. Jean Bou- ziec, een 57jarige taxibestuurder uit Levallois, die in den avond van Woensdag twee jonge mannen naar Kamerrijk zou rijden, werd on- derweg doodgeschoten en van zijn geld be- roofd. De daders, een electricien en een kantoor- bediende, resp. 20 en 17 jaar oud, werden in het station van CompiSgne gepakt toen ze den trein naar Parijs wilden nemen. DE CITADEL VAN JERICHO. Uit Jeruzalem wordt gemeld, dat de Egyptische onderzoekings-expeditie onder leiding van professor Gars tang erin geslaagd is gedeeltelijk den muur van de oude citadel van Jericho bloot te leggen. De citadel heeft den vorm van een grooten verdedigingstoren. De muren hebben een breedte van 3.26 M., en zijn nog tot een hoogte van 9 M. overeind gebleven. Verder zijn overblijfselen van oude huizen gevonden, die, zooals uit de sporen blijkt, door brand zijn verwoest. De citadel moet gebouwd zijn ongeveer 2000 jaar voor Christus. IJSBERGEN IN DEN ATLANTISCHEN OCEAAN. Naar de Daily Chronicle meldt is het rjs in de Noordelijke IJszee dit jaar twee maanden vroeger begonnen te breken dan gewoonlijk. Enorme ijsbergen drijven af naar de routes der atlantische mailbooten. De regeering te Washington heeft den kotter „Tampa" naar de omgeving van de Grand Banks beorderd om acht te slaan op de drijvende gevaarten en de schepen te waarschuwen tegen het ge- vaar. Deze jaarlijksche controle is ingesteld na de ramp met het s.s. .Titanic" en begint gewoonlijk tegen 1 April. EEN CONGRES DER WONDERKINDEREN Ook op het gebied der wonderkinderen zoeken de Vereenigde Staten, een wereld- record. Dat bewyst het te New-York ge- houden congres van zulke vroeg hi te vroeg begaafde kinderen, welk congres was geor- ganiseerd door de „Liga ter verdediging van het genie". Onder de attracties van dit con gres trad vooral Paul Gest op den voorgrond, die het vooruitzicht, heeft als ster aan den dichtershemel te schitteren. In ieder geval heeft deze negenjarige knaap reeds 4 drama's in den loop van de laatste tien maanden ge- schreven, en de organisators van het congres beweren, dat deze drama's „bijna rijp" voor opvoering waren. Een nog grooter talent is de zesjarige Bobby Cohen, wiens composities gedurende den duur van het congres werden gespeeld. In het eerst twijfelde men, dat Bobby zelf- standig deze stukken had getoonzet, maar zijn ouders verklaarden op hun eerewoord dat hij oorspronkelijk wrs. De achtjarige Gerard Swanson, zoon van een tramconducteur, kreeg voor zyn land- schappen den eersten prijs. De pers interesseerde zich vooral voor den kleinen Fred Rigg uit Seattle. Sinds zijn geboorte was het onooglijke knaapje een bron van zorgen voor zyn ouders, daar hij zwak en bleek was en zoo teer, dat men niet ge- loofde hem in het leven te kunnen houden. Van het genot van melk had hij een onbe- schrjjflyken afkeer, maar zijn grootste be- langstelling had reeds op zijn tweede jaar de tabakspyp van z(jn vader! Hij zoog er voort- durend aan, de zaak deed hem waarschynljjk veel pleizier en toen hij drie jaar was rookte h(j al sigaren. Van dit oogenblik af was het heel moeilijk het kind het rooken af te lee- ren. Merkiwaardig, het kind had geen nadeel van het tabaksgebruik, het tegendeel is eerder waar. Zyn eetlust steeg, zoodra hjj voor het eten een sigaar van zijn lievelingsmerk had opgerookt. Met den tjjd nam hij in lichaams- gewicht toe en op zijn vierde jaar was uit het teere kindje een flinke jongen gegroeid. Tegenwoordig wint hij het van zijn kameraden op de speelplaats. Lachend verklaarde zijn moeder, dat zij deze ontwikkeling aan het rooken van Fred toeschrijft. De geheele stad is trotsch op Fred en wellicht niet ten onrechte. MIDDELBURG. Heden morgen is, tengevolge van het af- branden van den voorgevel, brand uitge- broken in de societeit „De Vergenoeging" op de Markt alhier. Niettegenstaande de brandweer spoedig met alle materieel ter plaatse was, kon niet voorkomen worden, dat het gebouw geheel in vlammen opging. Op het oogenblik, dat we dit bericht ont- vingen, zijn de belendende perceelen, aan de eene zyde de bioscoop, en aan den anderen kant een winkelpand nog vry van brand, doch men zal alle mogelijke moeite moeten doen, om ze vrij van vuur te kunnen houden. VLISSINGEN. De m(jnenlegger „Meerland" heeft op de rede alhier het motorklipperschip ..Cornelia" van Middelburg zoodanig aange- varen dat het schip met behulp van een sleep- boot de haven moest worden binnengesleept. Er kwamen geen persoonlijke ongevallen voor. VLAARDINGEN. Hedenmorgen om half vijf is de oliegoederenfabriek van den heer J. van Toor, gelegen aan den Parallelweg, geheel door brand vemield. Alleen de muren bleven staan. Ook het woonhuis van den heer Van Toor brandde geheel uit. De oorzaak is onbe- kend. De perceelen waren wel tegen brand- schade verzekerd, doch niet tegen bedrijf- schade. Er komen hierdoor 40 personen werkloos. HULST. Gisteren werd alhier door den architect A. P. Wisse te Zaamslag namens de Kerkvoogdij der Ned. Herv. Kerk aihier aanbesleed: her afbreken van gebouwen en muren en het bou- wen -van een Kerk met toren en consistorie- kamer aan het Koningin Wilhelminaplein C 153 alhier. Ingeschreven werd als volgt: J. H. Rijnberg te Ter Neuzen f 82.200; H. van Luijk te Axel 65.000; P. van Hoeve te Axel 63.800; J. van 't Hoff te Hoek 63.500; A. P. Butler te Axel 63.000; A. van 't Hoff te Axel 62.400; P. Daansen te Oostburg 62.000; W. M. Nieuwelink te Ter Neuzen 60.530; A. J. Millenaar J. le Feber te Hulst 59.989; Jac. Houg te Axel 58.200; Gebr. Schrijver te Goes 58.000; J. C. Kaijser te Zaamslag 57.995; C. H. Wisse te Zaamslag f 57.886. De gunning is aangehouden. Onder voorzitterschap van den burgemees- ter zijn aanwezig vijf leden, de heeren Bun en de Rooy ontbraken op't appel. De Voorzitter opent de vergadering met den gebruikelijken Nieuwsjaarswensch. De notulen worden onveranderd goedge- keurd. De agenda vermeldde: 1. Ingekomen stukken. 1. Proces-verbaal van kasopname bij den gemeenteontvanger. In kas was 2173,29. 2. Idem bij 't Algemeen Armbestuur. In kas werd bevonden 3026,11%, welk bedrag in beide gevallen bleek overeen te stemmen met de vertoonde gelden en bescheiden. 3. Een brochure van den Nederl. Bond tot bescherming van Zuigelingen werd ter inzage aangeboden. 4. Van Ged. Staten 20 Dec. 1929 bericht, dat de beslissing van goedkeuring der be- grooting tot 1 April 1930 is uitgesteld. 5. Idem goedkeuring raadsbesluit tot het aangaan eener geldleening ten bedrage van 12.500. 6. Idem, dat de jaarwedde van den Bur- gemeester met 25 is verminderd in verband met zijn benoeming als burgemeester van Stoppeldyk. 7. Schryven van 't Alg. Armbestuur, waar- in verzocht wordt terug te komen op 't raads besluit van Dec. j.l. waarin afwijzend werd beschikt op 't verzoek om de art. 11 t/m 15 der verordening te wijzigen en waarin tevens wordt verzocht in een raadszitting te worden toegelaten tot nadere uiteenzetting der be- zwaren tegen voormelde artikelen. De Voorzitter memoreert, dat de redactie zoowel als de inhoud der genoemde artikelen, zooals ze door 't Armbestuur zijn ingediend precies gelijkluidend zijn met de bestaande verordening, zooals bij vergelijking in de vorige vergadering is gebleken. De heer Van der Wielen geeft dit toe, doch meent, dat het Armbestuur zou willen, dat de bedeelde met den ontvangen bon naar een winkel zou mogen gaan, waar hij verkiest. De heer de Schepper, tevens lid van't Arm bestuur, acht 't gewenscht, dat de bedeelde de waarde van den bon in geld ontvangt, waar hij dan dat bedrag besteden kan, waar hij zelf wil. De Secretaris merkt op, dat geld ter hand stellen niet mag. Den heer v. d. Wielen ver- klaart zich ook hiertegen, want zulks zou snoepen en dergelijke in de hand werken. De Voorzitter acht ook het verstrekken van waren per bon het zuiverste standpunt en stelt voor het Armbestuur gelegenheid te geven zijn bezwaren mondeling kenbaar te maken in 't College van Burg, en Weth. Die besprekin- gen te houden in een openbare raadszitting acht hij minder gewenscht. Alle le.den kun nen zich hiermede vereenigen. 8. Van de gemeente Stoppeldijk een schrij- ven, waarin samenwerking wordt verzocht om te komen tot aanschaffing eener motor- brandspuit ten dienste der gemeenten Stop peldijk, Boschkapelle en Hengstdijk. Hier- over zouden dan nadere besprekingen kunnen gehouden worden. De Voorzitter deelt mede, dat op dit schrij- ven reeds in welwillenden geest is geant- woord. 9. Een circulaire van den Minister van Binnenl. Zaken betreffende de Kon. Nederl. Brandweervereeniging, Kenevens een circu laire van Z. Ex. den Commissaris der Ko ningin in zake den Prov. Brandweerbond werden in extenso voorgelezen. Burg, en Weth. stellen voor tot beide toe te treden gezien het nut, dat hieruit voort- vloeit en de geringe kosten aan de toetreding verbonden. De heer Stallaert verklaart het nut van dezen Bond voor 't platteland niet te kun nen inzien voor de steden is dat wat anders. Het voorstel van Burg, en Weth. wordt aangenomen. Voor stemden de heeren v. d. Wielen, Van Damme en de Schepper. Tegen de heeren Stallaert en Koster. De heer Stallaert zou nu graag willen ver- nemen wat Burg, en Weth. hebben geant- woordt op 't verzoek van Stoppeldijk omtrent 't aanschaffen eener motorspuit (zie boven onder 8), want, zegt spreker, ik zie daarin niet veel heil, de kosten daarvoor worden groot en bovendien onze spuit is tip-top in orde. De Voorzitter antwoordt, dat het antwoord enkel betrof, dat men geneigd was die be sprekingen te willen houden. De heer Stal laert is hiermede voldaan. 10. Begrooting Keuringsdienst van Waren te Goes, met de mededeeling, dat onze ge meente moet bijdragen 170,09%. 2. Bepalen voorschot op de vergoeding aan het R.K. Schoolbestuur over 1930. Dit wordt vastgesteld op 1487,40 als zjjn- de 80 van het totale bedrag van 201 leer- lingen ad f 9,25. 3. Bepalen verhoudingscyfer gemeente- lyke Inkomstenbelasting dienst 1930/1931. Volgens Burg, en Weth. kan dit cijfer thans niet verlaagd worden. Met algemeene stem- men wordt het dan ook gehouden op 3. 4. Benoemen lid van het Alg. Armbestuur wegens periodiek aftreden van den heer J. F. de Schepper. Op de voordracht waren gebracht de af- tredende en den heer Van Damme (weth.). By eerste stemming verkrrjgt de heer Van Damme de meerderheid n.l. drie stemmen, de heer De Schepper 6en stem. De aftredende mocht hierbij geen stem uitbrengen. Op de vraag van den Voorzitter of de heer Van Damme zijn benoeming aanvaardt, ant woordt deze ontkennend. Er zal dus een nieuwe voordracht worden opgemaakt. Hiermede is de agenda afgehandeld. Met algemeene stemmen wordt goedgevon- den een voorstel van Burg, en Weth. om in onderhandeling te treden en besprekingen te openen met de P. Z. E. M. die leiden kunnen tot overname van 't electrisch bedrijf. De heer Koster informeert of 't in de be- doeling ligt in deze vergadering daaromtrent voorwaarden te stellen. De Voorzitter antwoordt, dat dit niet 't ge val is. Men zal de P.Z.E.M. uitnoodigen tot onderhandeling in een vertrouwelijke raads- vergadering om te trachten tot overeenkomst te komen. Rondvraag. De heer Stallaert informeert of er al mon sters van klinkers zijn ingekomen voor de vernieuwing der Kerkstraat. Vertoond worden twee monsters. Met de eerste zijn de kosten begroot op /2750; met de tweede soort op f 2200. Het gedeelte der straat, dat men vernieuwen wil is 137.5 M. lang met een oppervlakte van 550 M*. Alle ifiden ook Burg, en Weth. waren van gevoelen, dat dit te hoog in de papieren loopt. Toch was men van algemeen gevoelen, dat er in deze straat verbetering moest ge beuren. Verschillende plannen werden geopperd en besproken; hoe dit op een goedkoopere manier gebeuren kan, zal men naderhand overwegen. De heer Koster wijst er op, dat de takken der boomen in den Catharinapolder de draden van 't electrisch net raken, wat storend is. De Voorzitter zegt opruiming toe. De heer Stallaert vindt de lamp der straat- verlichting aan den eersten paal in de Bos- schestraat overbodig of ze zou een paal ver der moeten worden aangebracht. De heer Vein der Wielen stemt daarmede in en zou het doelmatiger vinden, indien in deze straat twee of meer lampen zij het dan van mindere lichtsterkte werden inge- bracht. De heer Van Damme acht de lamp, waarop den heer Stallaert doelde, onmisbaar; want het is daar een gevaarlijke indraai naar de dreef, met aan weerskanten een diepe sloot; spreker kan hierover uit ondervinding spreken. Men was het feitelijk eens, dat in die situa- tie van de lampen in de Bosschestraat ver betering moest komen. De Voorzitter was't met 't gesprokene eens Hij stelde daarom voor de gewenschte veran- deringen te willen uitstellen, omdat de dagen thans lengen en de besprekingen in 't ver- schiet met de P.Z.E.M. ligt. De heer v. d. Wielen wenscht dan, alvorens met de P.Z.E.M. in onderhandeling te treden, na te gaan waar verbeteringen aan 't net noo- dig zyn. De Voorzitter zegt toe, dat dit door Burg, en Weth. zal worden nagegaan. De heer Stallaert vestigt er de aandacht op, dat het schoolplein na schooltijd en 's Zon- dags niet gesloten is, zoodat de kinderen vrijen toegang hebben naar het plein. Spreker kan constateeren, dat hij meerdere jongens zelfs in de dakgoot heeft zien loopen. Niet alleen plegen ze vemieling maar ongeluk- ken zyn te wachten. De burgemeester zal deze klacht ter bevoegder plaatse brengen. Hiema sluiting. GUNNERA SCABRA. Koningin der Bladsierpianten. Deze naam zal voor vele lezers onbekend zjjn, doch als we opmerken, dat deze plant uiterlyk veel gelykt op een rhabarber maar dan veel grooter, dan zullen de lezers meteen weten welke plant we hier bedoelen. De Gun- nera kan met recht aanspraak maken op de titel van koningin der bladsierpianten. De forsch ontwikkelde bladeren, welke een doorsnede kunnen halen van ongeveer 1 M., rustende op stevige bladstellen welke een lengte kunnen bereiken van 1 tot 3 meter, maxen een machtigen indruk. Trouwens al- les aan deze fraaie bladplant is even reusach- tig, met uitzondering evenwel der bruin- groene bloempjes, welke maar klein en onaan- zienlijk zijn. De Gunnera is afkomstig uit Zuid-Amerika en houdt van veel vocht, doch moet in geen geval op drassige plaatsen in den tuin wor den uitgeplant. Ze maakt vooral aan vijvers een schitterend effect, als gazonbeplanting komen ze ook fraai uit, doch bij het planten langs een vijver worden ze gauw op te laag geplant. Het is beter de plant een luwe niet te drassige plaats te geven en in den zomer flink te gieten. Voor het planten maakt men een behoorlijk gat ter diepte van ongeveer 70 c.M. en vult dit op met voedzamen grond, vermengd met oude, verteerde koemest en wat bladaarde. In dit mengsel wordt de plant geplaatst en als we in den zomer maar voldoende voor vocht zorgen groeit de Gunnera uit tot een krachtige exemplaar. In den zomer geven we 's mor gens aan den voet der plant een of meerdere emmers water, afhankelijk van den omvang der plant en van de neerslag, terwijl 's avonds de bladeren met een sproeier onder handen genomen worden. Heeft men in het voorjaar bij de planting voor voldoende bemesting gezorgd, dan kan verdere bemesting in den zomer achterwege blyven, doch merken dat de groei niet sterk genoeg is, dan kan de plant een handje ge- holpen worden door een of meerdere malen toediening van vloeimest. De Gunnera behoort tot de overblijvende planten, mits voor de noodige winterdekking wordt gezorgd. In den herfst worden de bla deren even boven den grond afgesneden en wordt alles bedekt met een laag turfmolm. By zeer strenge winters kan hierover nog een laag droog blad worden aangebracht. Tegen het voorjaar wordt de winterbedek- king afgenomen en is alleen een lichte be scherming tegen onverwachte nachtvorsten noodig. By grootere exemplaren kan zulks zeer gemakkelijk verkregen worden door mid- del van een rietmat, terwijl kleinere, jongere exemplaren zich gemakkelyk door een om- gekeerde mand laten dekken. De volslagen leek kan met deze planten suc- ces bereiken en ook op drogere plaatsen doet de Gunnera het uitstekend, mits maar voor het benoodigde water wordt gezorgd en voor een stevige bemesting. Voor kleinere tuinen, een vriendelijke leze- res deed de vraag, is deze schoone Zuid-Ame- rikaansche plant in verband met haar gewel- digen omvang ongeschikt. Een goed ont- wikkeld exemplaar zou in korten tyd een heel tuintje opvullen en bovendien zou zulks uit een schoonheidsoogpunt sterk zyn af te raden. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door de abonn6's worden gezonden aan Dr. Te Hennepe, Diergaardesingel 96a, Rotterdam. Postzegel van 6 cent voor ant woord insluiten en blad vermelden. HET BROEDEN. Natuurlijk of kunstmatig. Ziedaar een vraag die niet zoo maar ineens op te lossen is en waarbij heel wat verschil lende punten in aanmerking genomen moeten worden. Om te beginnen hangt het veel van de tijd van het jaar af. Verder hangt het er van af of men veel of weinig kuikens wil broeden en of men tijd en ruimte heeft voor een machine. Het natuurlijk broeden met hennen en kalkoenen eischt minder vakkennis en als men de hen rustig haar gang laat gaan wo. den er met zoo veel touten gemaaki ais met machines. De hen zorgt voor ae Denoo- digae warmte en temperatuur, voor het kee- ren, ventileeren enz. der eieren, in de ma chine moeten we cat alles zelt doen. De voor- deelen van natuurlijk broeden zyn vele maar de nadeelen eveneens. Voor weinig eieren kan men veel voordeeiiger kioeken nemen en om de eieren van edele rokdieren uit te broe den komt men met broedsche hennen ook verder. Het nadeel is, dat men lang niet altyu ais men ze hebben wil broedsche hen nen tot zyn beschikking heeft, vooral niet in het vroege voorjaar. Verder gebeurt ook nog wel eens, dat de hennen de eieren verlaten oi stuk trappen, vooral hennen van lichte rassen. Eieren die in goede machines goed behandeld worden leveren ook goede broed- resultaten en de machines kan men natuurlijk ten alien tijde gebruiken. Wie voor de huis- houding een klein toompje hennen willen fok- ken kunnen dit dan ook veel beter met hen nen doen, doch wie in het grootbedrijf zit, is vanzelf op machines aangewezen. Er zijn wel groote bedrijven die met hennen broeden doch deze zijn er dan speciaal op ingericht en hou den er zelfs speciale soorten hennen of krui- singen voor. Voor we beginnen overwegen we dus welke manier van broeden we zullen kiezen. Ala we dit besloten hebben gaan we op de broed- eieren zelf letten. Ik heb reeds gezegd, dat het geheim van goede broedresultaten vaak zit in de behan- deling en voedering van den foktoom, Gaan we nu broedeieren verzamelen waar letten we dan op? a. We schakelen alle eieren uit die niet 60 gram wegen, althans de eieren van de ge- wone nutrassen. b. Deze eieren moeten een normale vorm hebben, dus niet te langwerpig of te rond zijn. De schaal moet glad zijn, niet raw met allerlei kalkafzettingen, strepen en ook niet al te poreus. Ook mag de schaal niet te dun zijn, wat nog al eens voorkomt bij kippen in stadsrennetjes waar de dieren niet veel bewe- ging krijgen en onvoldoende groenvoer. Dit is echter niet gemakkelijk te beoordeelen zonder het gebraik van een schouwlamp. Hiermede kan men ook zien of de luchtkamer van het ei wel aan de stompe kant zit, zooals dat behoort. Nu is de vraag: Hoelang kunnen we de eieren bewaren zoodat ze nog goed uitkomen? We kunnen ons daarby min of meer aan de natuur houden, waar een kip al gauw een dag of veertien noodig heeft om een broedsel te leggen. Hoe verscher echter de broed eieren zijn hoe beter. De kwaliteit der broed eieren hangt echter ook voor een groot deel af van de manier waarop ze bewaard worden. Het best bewaren wy ze bij gewone kamer- temperatuur of iets daaronder in een frissche kelder. Het beste is ze in een bakje met zemelen te leggen en ze iederen dag een slag om de lengte-as te keeren. Daardoor voor komt men, dat de dooier met de kiemaanleg te veel op 6dn plaats in het ei gaat dryven. In de grootere bedryven heeft men hiervoor eierbewaar-kasten, waarin de eieren tusschen rollen liggen. Door nu de rollen te draaien, worden alle eieren tegelijk gedraaid en zoo kan men gemakkelyk 500 eieren op eens keeren wat anders natuurlijk een heel werk is. Bij het met de hand keeren moet men er om denken dat de eieren niet vuil of vettig wor den. Broedeieren moeten mooi schoon zijn en vuile eieren te wasschen is niet best. Daar door loopt men kans de porien van het ei dicht te smeren zoodat het kiempje minder lucht kan krijgen. Zijn eieren erg vuil, wat by eendeieren nog wel eens voor wil komen, dan kan men ze voorzichtig in lauw water leggen (vooral niet te warm) ze even laten weeken, dan losjes afspoelen of wrjjven en dan zonder ze te drogen ze wegleggen. Ze drogen dan van zelf wel weer. Als we de eieren koopen van een goede fokkerij, wat ik ten slotte ieder sterk aan- raadt, die zelf zijn hennen niet streng op den leg controleert, dan krijgen we van zelf goed gevormde broedeieren. Men denke er dan om een bewijs te eischen, dat de fokdieren op pullorum onderzocht zijn. Inmiddels moeten we dan natuurljjk ook zorgen een of meer broedsche hennen te hebben. Er wordt nog vaak aangeraden de eieren na een reis te laten uitrusten, doch dit is niet noodig. Als we een goed broedsche hen heb ben kunnen we de eieren er direct na aan- komst onderleggen. We moeten er altijd om denken, dat een broedei een levend wezen is, dat tijdelijk als het ware slaapt, in groei stil- staat. Hoe gauwer we echter het weer in de vereischte warmte brengen, hoe beter. Hoeveel eieren kan een kip hebben? Dat hangt geheel van de hen en van de eieren af. Een groote hen kan wel 16 matige eieren hebben, doch een kleine hen heeft aan 11 k 12 flinke eieren al genoeg. Het hangt ook van de temperatuur af. In het vroege voorjaar als het nog koud is kan de hen minder eieren verwarmen dan later als de lucht zelf war mer is. Dr. TE HENNEPE. Van Ter Neuzen: 18 Febr. Eng. s.s. ROSE- WORTH, 1408, ledig, New-Castle. Van Sas van Gent: 17 Febr. Eng. FOYNES, 390, stukg., Liemerik. Voor Gent: 17 Febr. Eng. s.s. SORCERER, 283, pekkolen, Goole; Eng. s.s. CYRILLE DANEELS, 839, kolen, New-Castle; Zweedsch s.s. ASCANIA, 504, ledig, Yersey; Eng. s.s. ELEVEEN, 969, kolen, New-Castle; Eng. sj. WALLSEND, 1739, kolen, New-Castle; Fransch s.s. GALIUM, 880, pyriet, Caen; Eng. s.s. DONA FLORA, 292, pekkolen, Middlesbrough; Eng. s.s. DAFILA, 969, stukg., Manchester; Noorsch s.s. REGIN, 899, steen, Lysekil; Duitsch s.s. GUNTHER ZELCK, 1083, pyriet, Pomoron; Eng. sM. GLEDBURN, 494, kolen, Swansea. 18 Febr. Duitsch s.s. MARGRETE SCHRO DER, 586, ledig, Hoek van Holland; Letl. s.s. MARGARETE, 2365, hout, Riga; Duitsch s.s. LENA PETERSEN, 1270, ledig, Londen; Eng. s.s. MERANNIO, 563, stukg., Londen. Van Gent: 17 Febr. Eng. s.s. NEW LAMB- TON, 1541, ledig, Tyne; Duitsch s.s. MINNA CORDS, 552, ledig, Rostock; Duitsch s.s. GUDRUN, 563, fosfaat, Stettin; Duitsch s.s. RHENANIA, 480, fosfaat, Stettin. 18 Febr. Deensch s.s. SAGA, 735, flzer, Santander; Eng. s.s. EDENSIDE, 148, fos faat, Kirkwall; Lith. s.s. STEPHANIE, 437, fosfaat, Stralsund; Belg. s.s. SCHELDE- STROOM, 542, ijzer, Londen; Belg. s.s. REN6, 1544, ledig, New-Castle; Eng. s.s. BIRTLEY, 1692, ledig, Tyne; Duitsch s.s. WINNETOU, 3002, ledig, Constantinopel; Letl. s.s. SIGUL- DA, 1159, ledig, Danzig; Eng. s.s. JAMES DUNFORD, 712, ijzer, Middlesbrough; Eng. s.s. DEARNE, 427, stukg., Goole; Deensch s.s. NIVAA, 1047, ledig, Grangemouth. s.s. HELENA van Penarth naar Sulina pa#- seerde 16 dezer Pantellari. s.s. MAGDALENA in lossing te Cardiff, s.s. TERNEUZEN van Rotterdam naar Bil bao passeerde 18 dezer Quessant.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 3