Aan Jonqe Moeders PUROL GKMENGDE BERICHT EE. Ruivs Haid j Ruwe Handen Rawe Lippen PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. RECHTSZAKEN. VERDRONKEN. DOOR HET OOG VAN EEN NAALD. (Ingez. Mini afvalproducten bp een paard niet tot waarde kunnen worden gebracht, zooals dit bij hoom- vee bet geval is. Het is een Zeeuwsch land- bouwbelang en een algemeen belang, dat de paardenfokkerij wordt ingekrompen, totdat vraag en aanbod in evenwicht zullen zijn ge bracht. De organisaties, en in het bijzonder het trekpaarden-stamboek, hebben hier een taak te vervullen. noemde wijzen ontsmet snikerbieten- of mangel- worteizaad uit te zaaien! De ontsmetting kan geschieden door het bie- *«.nggad 2 uur onder te dompelen in een oplos- sing van Germisan of van het iets minder werk- zame, maar toch nog goede resultaten gevende Uspulun-universal ter sterkte van V2 (V2 KG ontsmettingsstof op 100 L water) of 4 uur in procentsoplossing V4 KG ontsmettingsstof op 100 Li water). Per KG zaad heeft men ongeveer 3 a 4 L van de oplossing noodig. Dezelfde op lossing kan meerdere malen achtereen gebruikt -worden, mits na elke behandeling zooveel nieuwe oplossing wordt toegevoegd, als door het zaad wordt weggenomen. Men kan aannemen dat 1 KG zaad ongeveer 0,8 a 1 L oplossing op- neemt. Het los storten van het zaad in de vloeistof is, met het oog op de bevochtiging, beter dan onderdompeling in een zak. Na de behandeling wordt het zaad zoo dun mogelijk uitgespreid, vaak omzetten bevordert een snelle droging. Met het zaaien behoeft niet gewacht te worden, tot het zaad volkomen droog is. Uitzaaien van iets vochtig zaad bevordert zelfs de kieming en de opkomst. Bij het zaaien met de machine dient er rekening mede gehouden te worden, dat het zaad door vochtopname is uitgezet. De ont smetting kan, bp gebruikmaking van Germisan, 00k geschieden volgens de machinale omschep- roethode. Hierbij wordt het zaad ontsmet in de apparaten, die gebruikt worden voor de droog- ontsmetting. Een goede ontsmetting wordt ver- kregen, door per 20 KG zaad, 4 L van een 3 procentige Germisan oplossing te gebruiken. Of geringere hoeveelheden vloeistof en ontsmet tingsstof aangewend kunnen worden, zal nader worden nagegaan. De resultaten, die bij toepas- aing van deze werkwijze worden verkregen, zijn doorgaans iets minder, dan bij onderdompeling van het zaad. Hiertegenover staat echter, dat het zaad spoedig na de ontsmetting zaaidroog is, terwijl de duur van de behandeling kort is. Het zaad wordt nl. 4 h 5 minuten in den trom mel rondgedraaid. Indien de machinale omschepmethode wordt toegepast, is het noodzakelijk, dat direct na toe- voeging van de vloeistof met draaien begonnen wordt, daar anders een gedeelte van het zaad samenkoekt. Beter nog is gebruik te maken van machines, die zijn ingericht, dat de vloeistof tijdens het draaien bij het zaad wordt gevoegd. Terwijl de tot voor kort door ons beproefde droogontsmettingsmiddelen steeds zoodanige re sultaten opleverden, dat het gebruik er van ont- raden moest worden, zijn de resultaten der proef- nemingen met het nieuwe \droogontsmettings- middel U. T. 685 van dien aard, dat 00k dit middel voor de ontsmetting van bietenzaad kan worden aanbevolen. Per KG zaad wordt 8 gram van dit middel aangewend. De ontsmetting moet, met het oog op mogelijk inademen van ontsmet tingsstof en 00k voor het verkrijgen van een goede menging, geschieden in de voor dit doel in den handel zijnde droogontsmettingsappa- raten. Nadere inlichtingen worden gratis verstrekt ■door den Plantenziektenkundigen Dienst te Wa- geningen en door de bij dien Dienst werkzame ambtenaren. BTAMBOEK NEDERL. TREKPAARD. De afdeeling Zeeland van het Stamboek Ned. Trekpaard vergaderde Vrpdag te Goes onder presidium van den heer H. A. Hanken. Blijkens het jaarverslag van den secretaris was het afgeloopen jaar verre van gunstig. De hengstenhouders hadden een hard gelag te hetalen. Het opfokken van hengsten was niet loonend. Enkel een scherpe keuring over de ge heele lijn kan hier verbetering brengen. Belgie gaf hier het voorbeeld. Met alle mogelijke middelen is getracht nieuw afzetgebied te vinden. In Frankrijk had men eenig succes, maar in Duitschland is helaas het afzetgebied verminderd. De stamboekkeuringen hadden een vlot ver- loop. Opgenomen werden 27 hengsten en 458 mer- rien, terwijl 1450 veulens werden aangeboden voor inschrijving in het Veulenboek hetgeen een kleine 400 minder is dan in het vorig jaar. Ook dit feit teekent den toestand. De nationale tentoonstelling werd te Goes ge houden en had een gunstig verloop. Ze bracht echter geen tastbaar resultant voor de fokkers. De gewestelijke keuringen hadden het hier en daar ook reeds hard te verantwoorden. Het ledental is vrij belangrijk gedaald, waar- door voor 1930 op niet veel meer dan 1350 leden wordt gerekend. Hiertegenover staat dat in '29 meer leden uit het Z. B. S. terugkwamen. Velen verlaten de stamboekfokkerij. Dit is een veeg teeken. De secretaris wekt op den moed niet te verliezen maar vol te houden tot het uiterste. Het verslag wordt goedgekeurd. De rekening wijst aan een batig saldo van 4452,42 (vorig jaar 2877,03). Het cijfer der oantvangsten is f 10940,68. De heeren H. A. Hanken en P Vogelaar wer- ifcn herkozen als commissarissen. Tot afge- vaardigde werd gekozen de heer P. Scheele— de Putter, tot diens plaatsvervanger de heer J. FV Brooyman, en herkozen tot juryltd voor de merrie-keuringen de heer I. de Wilde. IBtvoerig werd hiema van gedachten gewis- eeld over de vraag of er voor het trekpaard reclame gemaakt moet worden. Tot een beslis- amg kwam de afdeeling fliet, doch uit de be- aprekingen viel af te leiden, dat men er voor voelt de voordeelen van het paard tegenover motor-tractie meer bekend te doen worden. In bespreking kwam een vraag of het wen- schelijk is dat eerlang de verplichte hengsten- keuring voor het geheele land te Utrecht wordt gehouden. Op voorstel van den voorzitter werd in deze nog geen beslissing genomen. DE PAARDENFOKKERIJ IN ZEELAND. bond van oud-leerlingen van land- en tuinbouwcursussen in Zeeland heeft onlangs bh de afdeelingen een enquente ingesteld over de vraag: Is in onzen tijd de paarden fokkerij nog een economisch onderdeel van het Zeeuwsche landbouwbedrijf De commissie van rapporteurs heeft de antwoorden verwerkt in een uitvoerig rap port dat de volgende conclusie bevat: De paardenfokkerij is in Zeeland niet meer loonend, en een loonende afzet kan, op de basis van heden, ook in de toekomst niet worden verwacht. In dezen tijd van depres- aie mag een paardenfokkerij niet in stand worden gehouden ten koste van andere on- derdeelen van het landbouwbedrijf, die nog baten kunnen opleveren. Het is gewenscht, de massa-fokkerij stop te zetten, en alleen voor eigen bedrijf te fokken met het beste materiaal, dat voorhanden is. Het verdient aanbeveling, dat iedere landbouwer berekent wat een door hem gefokt drie-jarig paard aan voeder en verzorging heeft gekost, van het oogenblik af, dat de paring heeft plaats gehad, daarbij in aanmerking nemende, dat Buitengewone zitting. Vergadering van 18 Februari des avonds te half acht. Voorzitter de Commissaris der Koningin. Aanwezig 40 leden. Afwezig de heeren Boender, die bericht van verhindering voor de geheele zitting heeft gezonden en Staver- man. Na opening in naam der Koningin en het uitspreken van het ambtsgebed, doet de VOORZITTER mededeeling van het Kon. besluit, houdende machtiging tot het bijeen- roepen van de Staten in buitengewone zitting. Vervolgens eveneens van de Kon. besluiten tot goedkeuring van de in de tweede verga dering van 1929 genomen besluiten. Tarieven Provincialen Stoombootdienst YV ester-Schelde. De VOORZITTER stelt voor de mededee ling van Ged. Staten inzake herziening van de tarieven van den Prov. Stoombootdienst op de Wester-Schelde voor kennisgeving aan te nemen. De heer VAN DIXHOORN stelt voor de mededeeling naar de afdeelingen over te brengen. De VOORZITTER wijst er op, dat de nieu we tarieven dan niet met 1 Maart kunnen worden ingevoerd en vraagt of de heer Van Dixhoom toch zijn voorstel handhaaft. De heer VAN DIXHOORN antwoord be- vestigend en bij stemming staken de stem- men (2020), zoodat in de volgende verga dering opnieuw moet worden gestemd. Het directorium voor de Prov. Stoom- bootdiensten. Ook de mededeeling van Ged. Staten naar aanleiding van de motie-Wallien, betreffende het directorium voor de Provinciale Stoom- bootdiensten, stelt de VOORZITTER voor voor kennisgeving aan te nemen. De heer WALLIEN kan zich daarmede wel vereenigen, maar wil toch nog een vraag stellen, omdat hem bij geruchte iets ter oore is gekomen, dat niet in de mededeeling staat, n.l., dat Ged. Staten den directeur van den Ooster-Scheldedienst ook reeds het veer VeereKamperland en dat van Wolphaarts- dijk op Kortgene als terrein van toezicht heb ben aangewezen. Als dit zoo is, dan ver- heugt dit spreker, en staan dus alle bootdien- sten onder 2 directeuren, er is dan nog maar een stap noodig om tot den directeur te ge- raken. De heer ONDERDIJK had gedacht, dat de heer Wallien verzending naar de afdeelingen zou hebben voorgesteld, waar dit niet het geval is, doet spreker een voorstel daartoe, omdat ook zijn fractie enkele opmerkingen heeft te maken. De heer DIELEMAN zegt, dat het juist is, dat ook de veerdiensten, die Noord-Beve- land met de andere eilanden verbinden onder den directeur van den Ooster-Scheldedienst zijn gebracht. De kwestie om 2 directeuren door 6dn te vervangen is in de mededeeling reeds besprokeh. Tegen verzenden naar de afdeelingen bestaat geen bezwaar. Het voorstel-Onderdijk wordt aangenomen met 37 tegen 3 sfemmen. Overdracht electrische tram. Nog stelt de VOORZITTER voor de mede deeling van Ged. Staten inzake de mislukte onderhandelingen voor overdracht van het bedrijf der electrische tram Vlissingen Middelburg voor kennisgeving aan te nemen. De heer OVERHOFF stelt voor de mede deeling naar de afdeelingen over te brengen. De heer v. d. WART zou in besloten zit ting enkele vragen willen stellen. De VOORZITTER zegt, dat dit eerst kan na de sectievergaderingen, als het voorstel- Overhoff wordt aangenomen. De heer DIELEMAN meent, dat in dit ge val geen gedrukte afdeelingsverslagen moe- ten worden verstrekt, doch in besloten ver gadering rapport van het afdeelingsonderzoek kan worden uitgebracht. Op een vraag van den VOORZITTER of een der leden stemming verlangt over het voor- stel-Overhoff antwoordt de heer Dumoleyn bevestigend. Het voorstel wordt aangenomen met 28 tegen 12 stemmen. Voorstellen Ged. Staten. Alle reeds vroeger gepubliceerde voorstellen van Ged. Staten, behalve dat inzake verlee- ning van een crediet aan de N.V. „P.Z.E.M." voor overneming van het laagspanningsnet der gemeente St. Jansteen, hetwelk voorloo- pig wordt teruggenomen, worden naar de afdeelingen verwezen. De zaak-Reuvers, Na verkregen toestemming van de verga dering, bespreekt de heer ADRIAANSE het in gelijk stellen van den heer Reuvers, oud- bedrijfsleider van de P.Z.E.M. Spreker wijst er op, dat die kwestie destijds groote belang- stelling in de Staten had en zou daarover gaame, zoo noodig in besloten zitting enkele nadere inlichtingen van Ged. Staten hebben Dit wordt toegezegd. Trekking afdeelingen. Hierna had de trekking der afdeelingen plaats. In de eerste afdeeling hebben zitting de heeren Van Waesbeghe, Bosselaer, Moelker, Sonke, Timmerman, Erasmus, Wallien, De Pauw, Mes, Joziasse, Overhoff, Staverman, en de leden Van Ged. Staten Van Rompu en Dieleman. In de tweede afdeeling mevrouw Bergsma en de heeren Catshoek, Van Dixhoorn, Koster, Vogelaar, Kakebeeke, v. d. Beke Callenfels, Laernoes, Onderdijk, Boonman, Kodde, De Ridder en de leden van Ged. Staten, v. d Weijde en v. d. Putte. In de derde afdeeling de heeren: De Jonge Welleman, Vienings, Hendrikse, Dumoleyn, Reillngh, Van 't Hoff, Doeleman, De Baere, v. d. Wart, Adriaanse en de leden van Ged. Staten Stiegere en Van Dusseldorp. Hiema wordt op voorstel van den VOOR ZITTER de volgende openbare vergadering bepaald op Donderdag 13 Maart te 2 uur en daama deze bijeenkomst gesloten. G. F. B., oud 42 j., landbouwer te Sluis, werd beklaagd: 1J. op 26 December j.l. te Sluis R. H. Geijsels heeft geschopt en ge- slagen; 2°. 2 ruiten, toebehoorende aan J. Coppens heeft vernield. Eisch 20 boete of 20 dagen hechtenis. Uitspraak idem. L. L. K.„ oud 22 j., timmerman te Ter Neuzen, werd ten laste gelegd dat hij op 4 Juli j.l. te Ter Neuzen, een hoeveelheid aardbeien, toebehoorende aan J. Huijssen heeft weggenomen. Eisch 5 boete of 5 dagen hechtenis. Uit spraak vrijspraak. Politierechter te Middelburg. Zitting van 18 Februari 1930. De volgende zaken werden behandeld: Ma. P., oud 50 j., zonder beroep te Sas van Gent, werd verdacht, dat zij op 14 Januari 1930 te Sas van Gent P. de Bock heeft be- leedigd. Eisch /10 boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraak idem. C. K., oud 20 j., rijwielhersteller te Ter Neuzen, werd een zelfde overtreding gepleegd op 4 Juli j.l. te Ter Neuzen ten laste gelegd. Eisch f 5 boete of 5 dagen hechtenis. Uit spraak vrijspraak. VEROORDEELING LEIDSCHE WONDER- DOKTER. De kantonrechter te Ter Neuzen heeft N. K,. zich noemende de Leidsche wonderdokter en wonende te 's Gravenhage, tweemaal ver- oordeeld wegens het uitoefenen der genees- kunde tot een geldboete van f 150 bij niet be- taling of verhaal te vervangen door 15 dagen hechtenis. KOOS SPEENHOF'S AVONTUUR IN SUMATRA'S BINNENLAND. Koos, in Deli al een populaire figuur, heeft 't zelf verteld aan de Deli Crt., die er een heele kolom over schrijft; wij zullen 't hier in korter bestek navertellen: De familie Speenhoff heeft op een van haar tochten 't binnenland in op een afgelegen plek, diep in Zuid-Asahan, op de Zuidkust van Sumatra, een wonderbaarlijk avontuur beleefd. Op een donkeren avond tufte de auto door een eenzaam gedeelte van Zuid-Asahan. De familie Speenhoff zat gedoken achter in den auto, eenigszins vermoeid van het reizen en optreden en van al het nieuws en wonder- baarljjke. In de verte ontwaarde men aan den weg het mysterieuze licht van een paar kedehs, als dwaallampjes in het vreemde on- bekende gebied. En toen men naderde, stopte de Inlandsche chauffeur, door Speenhoff Piet gedoopt, met een ruk. Hier was benzine te krijgen. Op 't oogenblik, dat de chauffeur stopte scheen hij iets te overriden, een kip of een geit, hoe het zij, er werd een dier aan- gereden. Blijkbaar zeer tot ongenoegen van de Inlandsche bevolking op deze afgelegen plek, die waar kwamen ze alien zoo gauw vandaan?zich am den auto schaarde, voor den wagen drongen weinig vrien- delijke gezichten zette. Wat willen die menschen? vroeg Speen hoff, weinig gerust, aan zijn chauffeur. Piet schudde emstig het hoofd. Niet goedtoewanniet mooi... Oome Koos keek am zich heen en vond ook dat het niet mooi was. De Inlanders zagen er dreigend uit, verhinderden den auto, door er voor te gaan staan, weg te rijden en uitten vreemde klanken Gaame had Oome Koos hen toe willen spreken, maar zijn kennis van de Maleische taal liet hem dit nog niet toe. En toen kreeg onze dichter-zanger een genialen inval. Piet, legde Oome Koos zijn chauffeur uit, trek je nergens iets van aan. Ga achter het stuur zitten, wanneer ik mijn hand op je schouder leg en „djalan" (rijden) zeg, gaan we er van- door. Toen greep Speenhoff zijn guitaar, noodlgde vrouw en dochter uit hem te be- gpieiden in den zang, en begon, naar hij ver- telde „op beelderige en zachtzinnlge wijze" een schoon lied ten beste te geven. Daar zong hij, met de zijnen temidden der ,,wilden" onder den tropischen sterrenhemel midden in de rimboe, vanO, Marietje, Rietje Rietje, Wat heb jij je Pietje Pietje aangedaan Het is niet waarschijnlijk, dat de Inheem- sche bevolking de diepe symboliek, in deze regels onder de gegeven omstandigheden ver- borgen, heeft gevat, noch dat zij de grootsch- heid van het oogenblik eenigermate besefte. Maar zij begonnen te staren naar dezen vreemden baardigen toewan met zijn wonder- lijk instrument en zijn zingende stem, de monden gingen open en zij waren absoluut verslagen door de toovermiddelen van den zingendJn medicijnmeester. Langzaam we- ken ze achteruit. Op dat moment legde Speenhoff zijn hand op den schouder van zijn chauffeur en zei: „Djalan". En de auto stoof weg in den nacht. En ik heb hem werkelijk zitten knijpen, terwijl ik zong, bekende Speenhoff. BRAND IN EEN DRIIKKERIJ TE AMSTERDAM. Vrijdagmiddag is in de drukkerij De Hoop, van den heer A. Korten aan de O. Z. Voor- burgwal te Amsterdam, brand uitgebroken. Ben flesch, lnhoudende ongeveer 5 liter ben zine, die men wilde gebruiken om een pers schoon te maken, viel brj het overreiken op den grond. De uitstroomende benzine vloeide over den vloer, en raakte, toen zij in de na- btfheld van den brandenden kachel kwam, over de geheele oppervlakte in vlam. De chef van de drukkerij, de 55jarige heer C. J. G., over wiens broek en schoenen benzine was gemorst, stond eveneens in vlam. Hij rende door het aan de voorzijde van het ge- bouw gelegen kantoortje en sprong zonder aarzelen in het water van de O. Z. Voorburg- wal. Toen de vlammen van zijn brandende kleeren warden gedoofd, wist hij zich zelf weer op het droge te brengen. De inmiddels gealarmeerde brandweer was met 66n straal het vuur in de drukkerij; spoedig meester. De heer G. is, na verbonden te zqn, naar zijn woning gebracht. VAN EEN TRO UVVLUSTIGE NEDER- LANDER EN EEN JONGE FRANtjAISE. Een ongehuwde 60jarige heer in Den Haag werd in begin December van het vorige jaar op het Plein in Den Haag aangesproken door een anderen heer, die hem vroeg of hij er niets voor voelde om te trouwen met een schatrijke jonge Frangaise. De Haagsche heer bleek daar wel ooren naar te hebben, waarop hem werd meegedeeld, dat hij zich dan maar moest laten inschrijven als Rotter- damsch burger. Hieraan werd voldaan, doch later verzocht men hem zijn woonplaats te verleggen naar Leiden,waar hij pro forma op de Lange Mare aldaar een huis moest betrek- ken. Nadat hij dit gedaan had kreeg hij al daar bezoek van een Belg, die zich voorstelde als een vriend van zijn aanstaande vrouw en verzocht hem naar Den Haag te komen waar hij zijn aanstaande vrouw zou ontmoeten. Na dit bezoek gingen beiden naar het bevolkings- bureau waar het paar in ondertrouw trad. Het huwelrjk werd bepaald op 12 Februari. De aanstaande echtgenooten zouden elkander dien dag in een hotel te Leiden ontmoeten, doch men trof elkaar reeds eerder in een caf<5 aan de Breestraat. Op het vastgestelde uur ging men naar het Leidsche stadhuis, waar het huwelijk werd voltrokken. Na afloop begaf het gezelschap zich naar een cafe, waar een borreltje op de gezondheid van bruid en bruidegom werd genomen. Daar de vrouw zeide haar koffers in haar hotel te willen pakken, ging zij; met den Belg weg, doch niet dan nadat zij het zoo juist uitge- reikte trouwboekje meenam. De bruidegom en de bemiddelaar bleven achter om op den terugkeer van het bruidje te wachten. Daar deze echter te lang wegbleef begaf de jonge bruidegom zich naar het hotel, waar hem werd meegedeeld, dat de bedoelde dame reeds naar Den Haag was vertrokken. Ten einde raad begaf de bruidegom zich naar de politie, waar al spoedig bleek: de jonge Frangaise is mej. M. Z. uit Parijs, die in on s land wegens zedenschandalen reeds verschillende keeren met de politie in aanraking is geweest. Des- wege zou zij als ongewenschte vreemdelinge over de grens worden gezet, terwijl haar ge- bleken was, dat naturalisatie evenmin moge- gelijk was. Teneinde nu toch het zoo zeer verlangde Nederlandschap te kunnen ver- werven bleef haar niets anders over dan met een Nederlander in het huwelijk te treden, hetgeen zij op bovengenoemde wijze heeft gedaan. VOOR LIEFHEBBERS VAN BIJVERDIENSTE. Het Algemeen Politieblad bevat de vol gende mededeeling: Door enkele ingezetenen van Lonneker werd geschreven op een advertentie, ge- plaatst door zekeren E. Hundertmark, Berlin, Weissensee, Lehderstrasse 65. Daama werd him toegezonden een circulaire, waarin bij- verdiensten door het verrichten van schrijf- werk aan huis in het vooruitzicht werden gesteld. Voor onkosten moest 1,50 worden toegezonden. Sedert het geld was verzon- den, werd niets meer gehoord. Uit inlichtingen, gevraagd van de Duitsche politie, blijkt, dat men hier met een oplich- ter te doen heeft. Door de Duitsche justitie wordt tegen Hun dertmark een vervolging ingesteld ter zake van een groot aantal gevallen van oplichting. in Duitschland gepleegd. EEN HAAI. De stoomtreiler Sylvain IJm. 116 heeft te Umuiden een ijshaai aangevoerd, die bij- kans 5 meter lang en 700 K.G. zwaar was. Deze haai was gevangen in de Noordzee. De soort komt overigens hoofdzakelijk in den Poolcirkel voor. Het dier werd gekocht door iemand, die het in verschillende steden wil laten zien. NOODLOTTIG KINDERSPEL. Zaterdagmiddag waren er eenige kinderen aan 't spelen in de woning van de fam. B. aan de Goede Hoopstraat te Rotterdam. Deze kinderen, een jongen van 5 en een meisje dat iets ouder was, hebben daarbij zooveel be- weging gemaakt, dat er een kastje omviel. Daardoor vielen ook een paar flesschen die op dat kastje stonden, om en kwamen terecht op de beide kinderen. Deze flesschen bevatten een mengsel van zwaar bijtende stoffen, waarvan zoutzuur een van de voomaamste bestanddeelen was. Het jongetje werd 't emstigste getroffen door de vallende flesch die onmiddellijk brak. Hij kreeg verscheidene brandwonden over het geheele lichaam, terwijl zijn kleeren werden vernield. Het meisje liep verschillende brand wonden op. Op het gillen van de twee kin deren schoten de vader en twee oudere kin deren toe. Zij poogden de verbrande kleeren van de kinderen af te trekken. Daardoor lie- pen ook zij brandwonden op. DE LISTIGE SLANG. Een van de slangen in het reptielenhuis In de Rotterdamsche Diergaarde is dezer dagen betrapt op een poging tot ontvluchting. Het dier werd misschien aangelokt door het flu- weelige zonneschijntje, dat spaarzaam het ge- bouw binnendrong. Hoe het zij, het serpent vond een opening in zijn glazen eel, en on- bespied gleed hij met zijn kop door het af- voergat naar buiten. Hrj draaide met zijn snuitje in het rond, vorkte een beetje met zijn tong en gleed toen verder, kalmpjes aan. 't Ging prachtig in het begin. Het had er al ien schijn van, dat het avontuur zou geluk- ken. Maar luister nu' wat er gebeurde. Driekwart meter van zijn body hing al door het gat te bengelen, toen opeens een eind aan de vlucht werd gemaakt, doordat het stuk van de zinken afvoerbuis, waardoor de guit gekropen was, toch te klein bleek voor het laatste gedeelte van zijn langzaam dik- ker wordende slangenlijf. Was dat even een ontgoocheling Daar hing hij nu. Terug kon hrj niet en vooruit, daar was geen sprake van. In die netelige positie werd hij ontdekt door den oppasser. Deze maakte de afvoerbuis los en ging dadelflk met hem naar de operatie- kamer, naar de werkbank. Een deskundige in zinken afvoerbuis-affaires werd gerequi- reerd. En de operatie nam een aanvang. De hoofdoppasser pakte het dier bij den schuwen kop en ergens bij den staart. De kritieke plek werd tussschen de bankschroef geklemd. De chirurg nam een zaag ter hand en zaagde het zink bijna door; niet heelemaal, natuurlijk niet," anders zou het beest er leelijk zijn afgekomen. Toen het zinken stuk zoo goed als d66r was, kwam de beitel er aan te pasbevrqd van het vreemde ding werd de slang weer opgesloten. Ziedaar het avontuur van een ondeugend serpent in de Rotterdamsche Diergaarde, toen Dinsdag het zonnetje zoo mild in het Reptie lenhuis scheen. Als het huidje van uw kindje stukgaat of smet, geneest het dan met Purol en houdt't bovendien altijd zooveel N mogelijk droog met Purolpoeder. Belde artikeien bij Apoth. en Drogisten. (Ingez. Med.) De politie te Vlissingen werd er Maandag- morgen telefonisch mede in kennis gesteld, dat uit het kanaal een man was opgehaald, die bleek te zijn de 73-jarige machinist K. van het bergingsvaartuig ,,De Buffel". De man is vermoedelijk Zondagavond door de gladheid van de loopplank te water gegleden en ver- dronken. EEN ONDERWIJZER MISHANDELD. Een onderwjjzer der R.-K. Jongensschool te Montfoort had een der leerlingen strafwerk gegeven, dat deze na afloop der schooluren moest afmaken. De jongen ging naar huis en deelde daar mede, dat de onderwijzer hem geslagen had. Hierop werd de oudere broeder van den gestraften leerling z66 verbolgen, dat hij naar de school ging bij den aanvang der middagschool en den onderwijzer een dus- danigen klap in het gelaat toediende, dat het glas van diens bril in het oog drong. Er ont- stond een vechtpartij, waarbij de onderwijzer het onderspit dolf. Op het geraas kwam een onderwijzer uit een andere klas aangeloopen, doch ook deze werd door den broer aange- pakt en zag zich de geheele jas gescheurd. Ten slotte deed men de school door de kin deren ontruimen en werd geneeskundige hulp ingeroepen voor den mishandelden onderwij zer. De politie kreeg tevens kennis van het geval. VERSTIKKING. Terwijl de ouders afwezig waren, raakte in een woning te Rendsburg eenige kleedingstuk- ken, die bij den schoorsteen waren opgehan- gen, in brand. Er ontwikkelde zich een sterke rook en de 3 kinderen in den leeftrjd van 1 tot 4 jaar, die alleen waren achtergelaten, werden zwaar vergiftigd door de rook. Twee hunner zijn aan de gevolgen over- leden, terwijl de derde in hopeloozen toestand verkeert. De ouders keerden eerst tegen mid- demacht terug, toen het ongeluk reeds wai geschied. BEDWELMDE BEGRAFENISGANGERS. Bij een begrafenis, welke vorige week t» Langeweg (N.-B.) plaats vond, viel 't den toeschouwers op, dat een 4-tal begrafenisgan- gers in een der volgauto's blijkbaar door slaap waren overmand. Een voorbijganger vond het geval zoo vreemd, dat hij met den auto op- liep en het portier opende, waarop een der in- zittenden naar buiten viel. Het bleek, dat alle vier buiten kennis waren. Door toepas- sing van kunstmatige ademhaling gelukte het de levensgeesten weer op te wekken. Men vermoedt, dat de inzittenden zijn bedwelmd door dampen, in den motor ontwikkeld. In- dien door den voorbijganger het portier niet was geopend, hadden de vier begrafenisgan- gers er waarschijnlijk het leven brj ingescho- ten. ONTEVREDEN WERKLOOZEN. Door bemiddeling van het gemeentebestuur van Groesbeek werd aan het meerendeel der werkloozen in die gemeente werk verschaft. Er ontstond dezer dagen ontevredenheid over een verschil in loon, waardoor het werk moest worden stopgezet. Dit veroorzaakte onder de nu weer werkloozen ontevredenheid. Een steeds aangroeiende groep schoolde Maandagavond, al jouwende, samen voor het gemeentehuis en nam weldra een dreigende houding aan Een der leden van de werkver- schaffingscommissie werd bij het huiswaartk keeren met steenen gegooid. Een versterkte politiemacht was spoedig op het terrein aan wezig en dreef de ontevredenen, onder wte ook eenige vrouwen, uiteen. Dinsdagmorgen herhaalde de samenscholing zich in dezelfde mate. Toen werd het ge meentehuis onder bewaking van marechaua- s6e's en rijkspolitie gesteld. Thans heeft de burgemeester een verbod van samenscholing van meer dan twee per- sonen op den openbaren weg uitgevaardigd. De rust werd echter nogmaals verstoord door talrijke groepjes kwajongens, die door het dorp trokken en „honger, honger, geef on* brood!" riepen. De politie ontruimde de straten spoedig. DUIKEND MEISJE BEWUSTELOOS GERAAKT. Maandagmiddag is in het Zuiderbad te Am sterdam een ongeval gebeurd. Bjj het zwem- men in het groote bassin omstreeks kwart voor twee stootte een 17-jarig Oostenrjjksch meisje met het hoofd tegen een of ander voor- werp, ten gevolge waarvan zjj bewustelooe werd. Daar men haar had zien duiken en niet waargenomen had, dat zjj bovenkwam, werden eenige vrouwelijke employes van het bad door andere zwemsters gewaarschuwd, die zich te water begaven en op den bodem van het bassin het meisje in bewusteloozen toestand aantroffen. Men waarschuwde de brandwacht van den aangrenzenden hoofdpost Honthorststraat. Die wist met behulp van kunstmatige ademhaling het meisje weer bij te brengen. Daarna werd zjj per auto van den geneeskundigen dienst naar het Wilhelmina- gasthuis gebracht, waar zij is opgenomen. Het meisje, dat hier ter stede aan de Leidsche- gracht logeert, staat bekend als een uitste- kend zwemster. GAS VERSTIKKIN G. Te Wageningen zou Zaterdagmiddag de 16-jarige P. W. Bakker een bad nemen. Toen hij na een half uur nog niet terug was en In de badkamer niet gehoord werd, ging zjjn moeder eens kijken en vond haar zoon be- wusteloos in de gevulde badkuip liggen. De onmiddellijk te hulp geroepen gen een- heer kon slechts den dood constateeren. Het bleek dat de knaap, eenigste zoon zqner ouders, door gasverstikking om het leven wai gekomen. In den geiser was een lek, welke Maandag zou gemaakt worden, ONDERAARDSCHE GANG ONTDEKT. In de onmiddelljjke omgeving van het ka»- teel te Born (L.), nabij den provincialen weg naar Sittard, heeft men bij het omkappen van boomen een onderaardschen gang ontdekt. BJ onderzoek bleek, dat deze gang circa 7 meter hoog en 50 meter lang was. Zjj liep van de* provincialen weg onder den kasteelvgver door en kwam daar in de omgeving van een der zalen uit. Verondersteld wordt, dat er nog nevengangen zijn. Het kasteel van Bora be- hoort tot de oudste van ons land. De automobilist H. L. H. uit Amsterdam, komende uit de richting Bussem, reed volgena ooggetuigen met een vaart van ongeveer 8# K.M. per uur tegen de brug over de Bussemer- vaart in laatstgenoemde gemeente. De auto verbrak de houten noodleuning, doch bleef aan een ijzeren verbindingsstaaf hangen. De heer H. en de andere inzittenden, drie dames en twee heeren, wisten bijtjjds uit de auto t* komen. Men slaagde er eveneens in de auto weer op den beganen weg te brengen, waar e| ter plaatse werd gerepareerd. De automobi list beweerde, dat hij had moeten uitwjjkea voor een voetganger en een wielrjjder. EEN JONGEN IN DE HAARLEMMER- VAART DRIJVENDE GEVONDEN. In de Haarlemmervaart bij Postbrug onder Sassenheim is een ongeveer 16-jarigen jonge* drijvende gevonden. Nadat hij op het droge was gebracht, heeft dr. Bots uit Voorhout on geveer anderhalf uur getracht door kunst matige ademhaling de levensgeesten weer op te wekken; dit is echter niet gelukt. De jon gen was in het bezit van een tramkaart, die stond op naam van Jacob de Jonge. Vastge- steld kon worden, dat hij met de tram, die Zaterdagavond om kwart voor zeven van Lei den in de richting Haarlem was vertrokken en te 7 u. 5 op de brug was aangekomen, gereisd heeft. Deze tram heeft op de brug gestopt en men vermoedt, dat de jongen op het bal- con van de tram heeft gestaan en door den schok bij het in beweging komen er af is ge- slingerd en in het water is terechtgekomen. Het lijk is in beslag genomen en naar Sas senheim overgebracht.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 2